Verhalen van twee oude leden UIT HET RIJKE VERLEDEN VAN DE BEVERWIJKSE HARMONIE Muurplastiek in centrale bibliotheek we Mi 1 Verkeer kon omleiding via Halve Maan naar Breestraat gemakkelijk nemen donder en bliksem Wisselvallige weer van invloed op groenteprijzen Cadeau-actie voor pater Duivenvoorde Klapstuk met STICHTING PROMENADE: Gemeente gaat tegen artiesten voetballen 5 I J mm 4 ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1972 IJMUIDER COURANT t jk, 128 Wijk aan Zee In o ml Jan Plezier ner 40 Stampvol Fremersberg Parkeermeters Optocht (Van en onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Op 16 september bestaat de Beverwijkse Harmonie Kapel zestig jaren. Twee nu nog spelende leden zijn van de oprichting af lid. Het zijn de heren M. M. A. Davidson en R. Hommes, terwijl de heer W. Klein al die tijd het vaandel heeft gedragen. De heren Hommes en Davidson hebben ons op een ochtend fraaie verhalen verteld uit het ver leden van deze oude Beverwijkse vereniging. Met hen willen we wat herinneringen ophalen. Vertrouwen 5 t B 5, I en v. V.s v.v VS... be- (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) v.< 4 5 1 t Spreekuur, De wethouder van onder wijs in Velsen, de heer M. Roessingh en de wethouder voor Sociale Zaken, de heer Th. Witte, houden op dinsdag 22 augustus geen spreekuur. I L 5 1 t 1 Twee jaren na de oprichting werd de mobilisatie afgekondigd, die tot 1918 zou duren. Penningmeester Driesen was met verschillende andere leden in Egmond aan Zee gelegerd en de Beverwijkse Harmonie verzorgde daar een concert, ter verstrooi ing van de militairen. Met enkele rijtui gen en een Jan Plezier van stalhouderij Andijvie is nog steeds een massaprodukt, waarbij de kwaliteit nog al eens uiteen liep. Er werd tot 45 cent per kilo voor betaald. De aanvoer van bonen kan nog maar niet op gang komen. Door het wisselvalli- ip ?en ea- er- ier, .m- *ld. or- akt er- eds ve- zan rop r: aat 14 3 BEVERWIJK. Elke marktdag staat de hal van de groenteveiling in Beverwijk nog vol met een veelheid aan produkten. De groenten zijn de afgelopen week weer duur geweest, waarbij vooral de spinazie en ook de postelein de kroon spanden. Voor de spinazie werd ruim schoots boven een gulden per kilo betaald. De postelein kwam in het begin van de week nog tot 140 cent per kilo. Bloemkool is ook prijzig, terwijl de bospeen nu al weken lang een prijs van goed een gulden per bos noteert. Sla liep in het midden van de week weer wat op en varieerde van 6 tot 23 cent per krop. 1 BEVERWIJK. Het dekenaat Bever wijk heeft zijn gironummer beschikbaar gesteld voor degenen, die geld willen stor ten om pater J. Duivenvoorde uit Heems kerk met een cadeau uit de IJmond- Noord te verrassen. Pater J. Duivenvoorde is onlangs benoemd tot bisschop van Me- rauke op West-Irian, het voormalige Ne derlands Nieuw Guinea. De datum van de wijding is nog niet bekend, maar deze zal naar alle waarschijnlijkheid plaatsvinden in Nieuw-Guinea of Djakarta. Het giro nummer van het dekenaat is 471136 (ver melding „cadeau nieuwe bisschop”). WIJK AAN ZEE. Zondagmiddag 27 augustus wordt op het sportterrein een voetbalwedstrijd gehouden tussen een ge- meente-elftal en een team van artiesten. Johnny Jordaan geeft om twee uur de aftrap van de wedstrijd. De opbrengst van de entree is bestemd voor de gehandicapte kinderen in Heliomare. - 1 In die mobilisatietijd gaf men ook con certen bij het fort Velsen en het fort Zuid wij kermeer. Onder de daar gelegerde militairen bevonden zich enkele vakmuzi- kanten uit Amsterdam: een violist, een pianist, een cellist en een hoboïst. Zij kwamen in die jaren op hun beurt con certen geven in Beverwijk, in samenwer king met de harmonie. Stampvolle zalen trok dat. Het korps genoot in die tijd een populariteit, die men nu nauwelijks voor mogelijk houdt. Kwalitatief stond het korps ook uitstekend bekend, want de lijst van successen tijdens belangrijke concoursen is niet gering. Die concoursen werden toen altijd op zondag of tweede pinksterdag gehouden, onder meer in Utrecht. Daar ging men naar toe per boot, over de Vecht. Vrouwen en supporters mee en groot feest aan boord. Ook toen al beschikte het korps over een kleine kapel, die de feestmuziek verzorgde. Voordragen, zingen, hossen, dansen, mensen wat een feest aan boord. De heren Hommes en Davidson herin neren zich ook nog een concours op het Draka-terrein in Amsterdam-Noord. Een windhoos blies alle muziek de lucht in en de muzikanten zaten plotseling als zwarte Pieten op het podium, want de wind had de koolas van het terrein opgeblazen. Zestig jaren lid en nog steeds spelen zij hun partij. Links de heer M. M. A. Davidson, 78 jaar, trombonist en rechts de heer R. Hommes, 73 jaar en klarinettist. De heer K. Klein (in het Wat het repertoire betreft, is er niet eens zo gek veel veranderd. Men voert nu uiteraard wel meer moderne muziek uit, maar op de lessenaars staat op het ogen blik nog „Peter Schmoll” van Weber en volgens de heer Hommes speelde men dat vijftig jaar geleden ook al. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Stichting Bree- traat Promenade heeft deze week met vreugde kennisgenomen van de resultaten van een verkeersonderzoek op de Velser- weg en de Halve Maan. Dinsdag, woensdag en een gedeelte van de donderdag namelijk werd het verkeer, komende van de Velsertunnel, op de krui sing Velserweg-Vondellaan, de Halve Maan ingestuurd wegens werkzaamheden aan de stoplichten aldaar. De stichting bestudeerde ’s morgens acht uur en tijdens de spitsuren om twaalf en vijf uur, de wijze waarop het verkeer zich gedroeg op de Halve Maan en de kruising Breestraat-Stationsplein, die moest wor den gepasseerd om d e winkelstraat te kunnen inrijden. Volgens de stichting kon de verkeers stroom zonder noemenswaardige moeilijk heden de Breestraat via de omleiding bereiken. Reden te meer om te veronder stellen, dat in het bijzonder de Halve Maan en de kruising Velserweg-Vondel- lan het bij een afsluiting van de Bree« straat „ook wel zullen redden”. De stichting, die donderdagavond verga derde, wil naast deze constatering, die in een brief aan het college van burgemees ter en wethouders kenbaar wordt ge maakt, ook diverse acties gaan houden om het i dee van burgemeester Bruinsma laten wij de Breestraat eens bij wijze van proef afsluiten te steunen. De stichting verworpen. In het bestemmings- ma gedurende de laatste weken speciaal voor wat betreft zijn Breestraat-idee, door diverse personen onheus is bejegend. De Breestraat-winkeliers ontvangen een dezer weken een informatiepakket van de stichting, waarin de stand van zaken om trent de promenade uit de doeken wordt gedaan en welke plannen de stichting denkt uit te voeren om opnieuw de aan dacht op het promenade-idee te vestigen. Het gemeentelijk plan onder andere op de parallelwegen in de Breestraat par keermeters te plaatsen, wordt door de stichting verworpen. In het bestemming- plan stadscentrum wordt voorgesteld de parallelwegen af te sluiten en tot voet- gangersdomein te maken. Om daar nu parkeermeters te plaatsen, en, als het bestemmingsplan is aangenomen, deze la ter weer te laten verwijderen, vindt de stichting niet juist. Beverwijk kan het geld, uitgetrokken voor het plaatsen van de parkeermeters wel op een andere en betere wijze gebruiken, zo meent de stich ting. De Raad van State, die op 31 augus tus de bezwaren tegen het bestemmings plan gaat behandelen, zal van de stich- tingsgedachte op de hoogte worden ge steld. gemakkelijk binnen loopt, een krantje leest, studeert, gegevens verzamelt, enzo voort. Voorwaarde daarvoor achtte hij een geschikte „omgeving” van het gebouw en hij had wat dit betreft met teleurstel ling de pessimistische berichten over de verdere inrichting van het omgevende stadscentrum gelezen. Hij sprak de wens uit, dat er bij de bibliotheek spoedig een cultureel centrum hoe dan ook en vele winkels zullen verrijzen. Ten aanzien van de toekomst van de „op de groei” gebouwde bibliotheekcentra le was de heer Pennock optimistisch. „Wij tellen nu al tienduizend ingeschreven le zers.” In de eerste zeven maanden van 1972 is er in de gemeenten Beverwijk en Heemskerk een groeipercentage van 13 percent berekend. In Heemskerk groeide het aantal lezers zelfs met 25 percent. Wat niet meer wordt gespeeld en de heren Hommes en Davidson betreuren dat zeer is het muziekstuk, dat iedere oude Beverwijker kent. Het was gedurende zeer veel jaren letterlijk en figuurlijk het klapstuk, namelijk „De Fremersberg” van Koenemann. Men speelde het vaak op de muziektent die toen midden in de tuin derijen stond opgesteld in het latere „vil lapark” tussen de Prinsesselaan en de Bernhardlaan. Het podium bestond aan vankelijk uit planken met schragen en werd „het schavot” genoemd. Als er een concert werd gegeven, stonden er duizen den mensen op straat te luisteren. Men mocht niet heen en weer lopen. De politie was aanwezig om erop te letten, dat men met dit geloop het concert niet zou ver storen. Het slotstuk, waar iedereen op stond te wachten, was dan „De Fremers berg”. Het was een jachtstuk. De heren Hommes en Davidson vertellen de inhoud met een paar woorden: „Een marktgraaf roept zijn ruiters op. Er volgt dan een jachttafereel, maar de markgraaf raakt gescheiden van zijn groep. Dan barst er een onweer los. Dat bootsten we na met magnesiumlicht en ijzeren platen. Een geweldig lawaai, vuurpotten naast het po- ge weer groeit de boon heel slecht. Deze moet warmte en vooral geen wind hebben. De prijzen zijn voor de tijd van het jaar aan de hoge kant. De snijbonen gingen boven de twee gulden per kilo, terwijl de sperziebonen van 100 tot 175 cent per kilo noteerde. De prijzen van de tomaten zijn lager dan in de voorgaande week. Men betaalde nu tot een gulden per kilo. Ook de komkommers stonden lager genoteerd. Deze bleven nu onder de 50 cent per stuk. Er is nog steeds een aanbod van aardbeien die vlot weg gaan tot goed vier gulden per kilo. Rode bessen kwa men tot drie gulden per kilo. Er komt nog wat fruit, waaronder prui men uit het Betuwse Doornenburg. Deze aanvoer gaat door tot in de appelen- en perentijd. Onverwachts kwam er een flink aanbod van prei en daar was de markt niet helemaal op ingesteld. De prijzen liepen wat terug en kwamen op 25 tot 40 cent per kilo. De jongensharmonie in 1932, de ze ventigers en tachtigers van nu. W. Huyer aan het begin van de Meer straat begaf men zich naar Egmond. De oudere leden gingen na het geslaagde concert keurig met de rijtuigen terug, maar de jongeren stapten eerst veel later in de Jan Plezier met als koetsier Jan Leguit. Toen men eindelijk terugreed stond er in Egmond-Binnen een man op de weg. „Waarschijnlijk een stroper of zo”, vertelt de heer Hommes, die met pretogen vervolgt: „De man wilde meerij den en Jan Leguit zei dat’ie maar op de bok moest stappen. Bij Bakkum wilde de man er weer af en hij drukte Jan Leguit een gulden in de hand. Een gulden was in die tijd goed voor een flink aantal pilsjes en bij De Rustende Jager in Castricum werd de waard uit zijn bed gebeld. Het was toen twee uur ’s nachts. Die man wilde echter wel een paar centen verdienen en hij tapte vlot pils. Met een breed gebaar legde Jan Leguit na het rondje de gulden op de tap. Die bleek vals te zijn. Dat had hij in het donker niet gezien. Om zonder kleerscheuren uit De Rustende Jager te komen „lapten” de Beverwijkers elk een paar stuivers.” 7 In het elftal van de gemeente komen onder anderen uit: de wethouders Camf- ferman, Schipperus en Klomp, de raadsle den Boelen, Reij kers en Jansen sr., de ambtenaren Geurts, Leeuw en Ham en de journalisten Mens, Kriek en Stokman. In het artiestenelftal komen heel wat gerenommeerde namen voor, zoals: Ben Cramer, Piet - Mounties - Bambergen, Sjakkie Schram, het Lowland Trio en Da Jantjes. Joop de Knegt heeft de verzor ging van het artiestenelftal op zich geno men. Drumband Arion zal tijdens de pau ze van de ongetwijfeld zware strijd een muzikaal intermezzo verzorgen. Over de aanleiding tot de oprichting. In feite een heroprichting, want in 1889 was er al een harmoniekorps in Beverwijk. Dat ging in 1908 ter ziele wegens geldge brek. Er waren nog wat leden die met elkaar bleven blazen, maar van een echte I vereniging was geen sprake meer. Toen zouden in 1912 de onafhankelijk- heidsfeesten worden gevierd met een alle gorische optocht. Het ging om de onaf hankelijkheid van het Franse juk. Een soort bevrijdingsfeest dus. De heer D. Mello kwam op het idee een paard en wagen beschikbaar te stellen voor de resterende leden van de oude harmonie. Die plantten er een boom op en aan de takken hing men de niet gebruikte muziek instrumenten en een groot bord met als tekst: „Beverwijks Harmonie Korps zon der steun”. Het sprak vele Wijkers aan. Er kwam weer geld en jongens als van Davidson en Hommes werden lid. „Ik moest tijden wachten op een lek klarinet- je. We hadden geen dirigent en we leer den de eerste beginselen van de oudere leden”, herinnert de heer Hommes zich. Maar al spoedig kwam dirigent H. W. Hofmeester uit Haarlem terug, die ook de oude harmonie had geleid en die tot na de Tweede Wereldoorlog dirigent is gebleven. Zijn vijftigjarig jubileum als dirigent is hier nog gevierd. Direct in de eerste jaren waagde men het al deel te nemen aan concoursen in Warmond en Oostzaan en het korps kwam nog met prijzen thuis ook, zij het dat men in de laagste afdeling begon. Beschermheer bij de oprichting was de heer C. J. K. van Aalst. Later werd dat A mevrouw Van Hattum, die tot haar over- I lijden bijzonder veel voor het korps heeft I gedaan en meeleefde met elke belangrijke gebeurtenis. In het jaar van de oprichting telde Beverwijk zo’n zevenduizend zielen. De gemeente beschikte over één gemeente werkman en één straatmaker. De harmo- I nie liet zich horen bij alle gouden echtpa- I ren, alle schoolfeesten, alle koninginneda- I gen en noem maar op, want zó veel was er in dat Beverwijk van die dagen nu ook weer niet te doen en elke aanleiding werd dus benut voor een feest. Later werden ook kerkelijke plechtigheden muzikaal omlijst. De heer Hommes nu 73 jaar herinnert zich nog precies die allegori sche optocht in het oprichtingsjaar. „De heer F. R. C. Rijckens beeldde prins Willem uit tijdens de landing in Scheven- ingen. Bakker Bienefeld uit de Kerkstraat presenteerde zich als Michiel Adrsz. de Ruyter en Herman Sluiter verscheen als vlootvoogd Maarten Harpensz. Tromp”, zo vertelt de heer Hommes, die zich ook nog best herinnert dat de harmonie geen vast repetitielokaal had. Men repeteerde in schoollokalen met van die grote zwarte kachels en onder meer in Maison Stroucken, gevestigd in wat nu het Ken- nemer Theater is. Op de plaats van één der scholen waarin men repeteerde, staat nu het Luxor Theater. Ook oefende men wel in de bloemenveiling. BEVERWIJK. De jongste medewerk sters van de Verenigde Openbare Biblio theek Beverwijk-Heemskerk, Marja v.d. Geest, heeft vrijdagmiddag officieel het muurplastiek onthuld in het in aanbouw zijnde nieuwe bibliotheekgebouw bij de Wijkertoren. Het plastiek is ontworpen en vervaar digd door de heer P. H. Schoenmaker, die, zo meldde de voorzitter van de biblio- theekstichting, drs. L. A. Pennock, er zelf van zegt: „Het stelt vooral niks voor. Het is slechts een accentuering in het exte rieur van het gebouw, bedoeld als versie ring.” De muurversiering van de biblio theek, een betonplastiek van P. H. Schoenmaker. dium zetten het hele podium in gekleurd licht. Een prachtig effect.” De heren Davidson en Hommes worden nog helemaal enthousiast als zij eraan terugdenken. De marktgraaf komt tenslotte in al zijn ellende bij een klooster terecht en van afstand hoort hij de monniken zingen. Alle leden van de harmonie zaten dan te neuriën om de zang van de monniken te laten horen. Dat was een zeer bekende melodie, waarop men in gedachten altijd zong „Moeder onze kraai is dood”. Hfet publiek zal daar wel braaf aan mee hebben gedaan. Het hele spektakel werd een vast verzoeknummer. Het zou eigenlijk best leuk zijn om dit spectaculaire nummer compleet met don der en bliksem nog eens uit te voeren ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de harmonie in september. Stellig zou men er vele oudere Beverwijkers een plezier mee doen. De heren Davidson en Hommes kunnen uren vertellen over die oude harmonie. Zij hebben met enige zorg in de laatste jaren de ontwikkelingen van het korps nu gevolgd. Naar hun mening is de Bever wijkse Harmonie Kapel nu wel weer over een dieptepunt heen, maar het zestigjarig bestaan viert men, zoals bekend, niet - zonder zorgen. Toch hebben de heren wel vertrouwen in de toekomst. De oude kern is welis- waar zo langzamerhand weggevallen, maar jongeren, die hun opleiding via de muziekschool krijgen, dienen zich aan. De belangstelling voor de muziekbeoefening is in het algemeen weer groeiende. Financiële zorgen heeft men nu nog, zo goed als in, de begintijd. Uniformen, in- strumenten, lessen en muziek verslinden handen vol geld. Daarom zal het jubileum ook op zeer bescheiden wijze worden gevierd. Er is een grote jubileumverloting, i met een auto als hoofdprijs, gestart. De opbrengst van de verloting heeft men i eigenlijk ook nodig voor de normale uit gaven. i Om te stipuleren wat oude leden als de heren Davidson en Hommes, nu nog kla rinet en trombone spelend in het korps, voor de vereniging betekenen: laatstge- noemde verkocht in zijn eentje 420 loten van een tientje. Die loten zijn nog ver- krijgbaar, onder meer in winkels met een daarop duidend affiche en natuurlijk bij de leden van de Harmonie. Zo’n oude vereniging verdient het om een beetje te worden geholpen. Het is gemaakt van beton, een materi aal dat op grote schaal in het bouwwerk is toegepast. Voor dit ongeveer twee miljoen kosten de bouwwerk is geen eerste paal geslagen, omdat er niet kon worden geheid in verband met gevaar van schade aan de Wijkertoren. Er is ook geen eerste steen gelegd. Daarom had men het moment van de „vlag in top” op het hoogste punt, waarmee de bouw tot halverwege is ge vorderd, willen benutten voor een marke ringspunt. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door bestuursleden van de stich ting, door de wethouders ir. J. Camffer- man (Beverwijk) en A. F. M. van Herpen (Heemskerk) namens de gemeentebestu ren, door staf en personeel van de biblio theek en ook door de nieuwe directeur met zijn echtgenote, de heer A. Tiken ,die per 1 januari 1973 is benoemd. De huidige directrice, mevrouw M. J. M. van Groe- nendael vertrekt volgend jaar en men heeft de nieuwe directeur op zo’n vroeg tijdstip benoemd, om hem in de gelegen heid te stellen betrokken te zijn bij de verdere bouw en inrichting van de nieuwe bibliotheekcentrale. De heer Tiken beheert thans in Amsterdam het documentatie- en informatiecentrum van de Openbare Bi bliotheek, gericht op de aktuele politieke en sociale ontwikkelingen. Men vindt daar ook stencils, pamfletten en dergelijke van allerlei aktiegroepen. De nieuwe bibliotheek wordt een zoge noemd „doorbouwproject” en Smit’s Bouwbedrijf, die het bouwprogramma al twee maanden inkortte, hoopt in het voorjaar klaar te zijn met de bouw. De heer Pennock sprak de wens uit, dat de bibliotheek straks geen „bolwerk” zal zijn, maar een open huis, waar iedereen midden) heeft tientallen jaren met trots het vaandel gepresenteerd. Zijn zoon behoort nu al tot de oudere le den. Kleinzoon Wim Klein is de hui dige dirigent van het korps. ■X.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5