Oplossing van Afrikanen: Laat Rhodesiërs hun Britse paspoort tonen tegen commercie en AVERY BRUNDAGE IN DENVER PASSEND BEGRAVEN WORDEN Olympische organisatie niet langer een eenmanszaak T axichauff eurs KILLANIN KR OONPRINS IOC protesteren „Afscheidsrede protest i „verderfelijke” politiek „MOGE WINTERSPELEN On-Amerikaans Sekseproef in kerk 2 w» tffli 13 MAANDAG 11 AUGUSTUS 1972 1U111 I Spierbundels i Amateurisme Lord Killanin Congres De Beaumont wwaawBBiB—i I- le sr &t iimnuiiiiiaiiiiiiiiiiinii •«•s* B X, (Van onze sportredactie) e L 0. n 1. (Van onze sportredactie) (Van een sportredactie) i. i t t i IWWWBMM WWWMBBBBBMMBBB WMHB BW wm n e 1 Brundage meldde dan voorts nog: „De moderne spelen zijn geen publieke onder neming. De spelen kunnen niet gewijzigd worden bij elke gril van de pers of de publieke opinie. Niemand is verplicht om deel te nemen aan de Olympische Spelen en niemand heeft officieel het recht om deel te nemen. Het is een voorrecht voor hen, die zich onderwerpen aan de olympi sche regels. Derhalve: zij, die zich al dan niet controleerbaar niet houden aan. het reglement, moeten worden uitgesloten. De spelen moeten een eiland blijven, waarop de vriendschap en de correcte menselijke verhoudingen regeren en waar de ethische normen voorop staan”. De Ier, die op een kruising van Winston Churchill en Charles Laughton in hun wat jongere jaren lijkt, staat niet direct te dringen om op de hoogste sportpost ter wereld te komen. Hij is geen druktema ker. 1. schandalig dieptepunt in Sapporo. Ze wer den de risee van de wereldpers. Ik wens de spelen een passende begrafenis toe in Denver”. >t il n 1 e e ;r ;k st ig ig (Van een sportredactie) ït d g R 5 5 4 4 4 4 3 3 3 3 3 3 2 2 2 i De 58-jarige Lord Michael Killanin (ge trouwd, vier kinderen) is directeur van Shell-BP, Aspro Nicholas, een bank, com missaris bij Lloyd en voorzitter van het Ierse Olympische Comité. Lord Killanin werkte lang als journalist, schreef voor de Daily Express, de Daily Mail en de Sun day Dispatch. Hij was oorlogscorrespon dent in China in de dertiger jaren, diende als militair tijdens de Tweede Wereldoor log en ging daarna succesvol het zakenle ven in. Wat de sport betreft: hij roeide, bokste en was ruiter. Hij was op dit gebied geen olympische hoogvlieger, zoals Brundage vroeger. mité en inde daarmee een beste schouder klop van de heer Brundage himself. De nieuwe man wacht een zeer zware taak. Brundage zegt daarover: „Ik geloof niet dat iemand zich kan voorstellen wat de man boven het hoofd hangt. Mijn opvolger moet het ook anders gaan doen dan ik altijd gedaan heb. Ik zat ruim 7000 km ver van mijn bureau af, dat tot voor kort door twee parttime-krachten werd bezet”. In Lausanne is het hoofdkwartier nu beter bezet dankzij de tv-inkomsten. Het ziet er naar uit dat Lord Michael Killanin de opvolger van Brundage zal worden (al weet men nooit zeker wat het lobbyen in dit gezelschap kan uitrichten: graaf De Beaumont is al jaren bezig om zich naar da top te praten). Natuurlijk Toen gezocht werd naar een gebouw, waar dat zou kunnen gebeuren, bleek dat niet voorhanden te zijn. Gelukkig bood de kerk weer uitkomst. De controle mag uitgevoerd worden in de souterrain-ruim- van de olympische dorpskapeL De nieuwe man zal de olympische be weging in nieuwe, frisse banen moeten leiden. Wie dat moet worden? Men mag aannemen dat ofwel de Ierse Lord Killa nin ofwel de Franse graaf De Beaumont de nieuwe president zal zijn. Van dit tweetal is de Ier nog het meest progres sief te noemen, als men dat woord hier, bij het oude, ingedommelde IOC-gezel- schap, mag gebruiken. We hoeven er al leen maar aan te herinneren dat Jean Bonnin de la Bonninière Comte de Beau mont de aanmeldingsformulieren van een paar Franse skiërs voor Sapporo niet tekende, omdat ze misschien geen pure amateurs waren. Hij trad toen af als voorzitter ven het France Olympische Co- zijn er nog wel een paar namen genoemd (zoals Willi Daume en de Nederlander jonkheer Van Karnebeek), maar die zul len snel verdwijnen als blijkt dat de grote slag tussen de Ier en de Fransman gele verd gaat worden. Volgens het Zwitserse IOC-lid Hodler is Lord Killanin licht favoriet. MÜNCHEN Na een langdurige zit ting zondagmiddag hebben de geza menlijke nationale olympische comités van Afrika eén uitweg gezocht en wel licht ook gevonden om het verdwijnen van Rhodesië van de Olympische Spe len te bewerkstelligen. Vóór die geza menlijke vergadering hadden Jean- Claude Ganga, secretaris-generaal van de Hoge Raad voor de Sport in Afrika, en Gerard Kemanda, de plaatsvervan gende secretaris-generaal van de Or ganisatie van Afrikaanse Jean Comte de Beaumont (getrouwd, drie kinderen) is 68 jaar, slank, een zenuw achtige sigarettenroker. Vanuit Parijs voert hij al verscheidene jaren een cam pagne om als IOC-president gekozen te worden. Men zag hem de laatste maanden veel in Afrika en Zuid-Amerika verschij nen. Hij was in Sapporo door de kwestie van de Franse skiërs eeen veel omstreden figuur, die in zijn land bepaald niet populair is. Hij werkt in het straatje van Brundage, de super-amateur, die wel mil jonair is en zich alles kan veroorloven. De heer Brundage vindt de zaak van het amateurisme in wezen een heel een voudige: „Er zijn slechts twee soorten sportmensen: zij die onafhankelijk zijn en vrij, die hun sport uit liefde voor de sport beoefenen, en zij, die de sport beoefenen om financiële redenen. Deze laatsten zijn niet vrij., omdat ze voor een baas werken die hun sportverrichtingen honoreert. Staatsamateurisme, beurzen voor sportlie den en alle andere vormen van oneerlijk heid en bedrog moeten onmogelijk ge maakt worden in olympisch verband”. stelde voorwaarden voor Rhodesië. Ke manda houdt de harde lijn aan: Rho desië weg en dan pas deelnemen. In een gezamenlijke verklaring dringen de Afrikaanse NOC’s er nu op aan, dat het IOC van de Rhodesiërs de Britse pas poorten controleert, paspoorten die ze niet hebben. De Rhodesiërs hebben slechts olym pische identiteitskaarten, die geen en kele wettiging hebben. Aangezien de Rhodesiërs niet van plan zijn zich als inwoners van een Britse kolonie te beschouwen en dus geen Brits paspoort van Afrikaanse Eenheid, willen hebben, lijkt het erop dat als uitputtende besprekingen gevoerd om het IOC op de eis van de Afrikanen tot één standpunt te komen. ingaat niet de zwart-Afrikanen, maar Rhodesië het olympisch sport- en ‘l zal verlaten. Gaat het IOC er niet op in, dan vertrekken de Afrikanen allemaal. Dat is wel zeker. Volgend jaar zal er in Bulgarije een zgn. olympisch congres worden gehouden (in 1930 gebeurde dat voor het laatst), waarbij het Internationale Olympische Comité met de nationale comités en de internationale olympische sportbonden zullen moeten gaan praten over de nieu we richting, die de olympische beweging moet inslaan om levensvatbaar te blijven. Met name de amateurbepalingen komen dan weer in het geding. Verdpr moet het IOC los van de oude structuur. Het kan geen eenmanszaakje blijven. Willi Daume, de voorzitter van het organisatie-comité van München, die een welkomstwoord, wees oh pet gevaar, dat amateurisme liet doorschemeren in zijn welkomstwoord, wees op het gevaar, dat de huidige topsporter bedreigt: „Een pro bleem Is nu, dat men van een normaal mens een pakket spierbundels wil maken door hem In te spuiten met hormonen of anabole stereoiden”. MÜNCHEN. De Münchener taxi chauffeurs nemen het niet langer dat zij in hun mogelijkheden beperkt worden door de organisatoren van de Olympische Spelen en de politie. Zij mogen namelijk niet met hun wagens vlak bij de in:angen van de stadions komen, zodat hun klanten grote stukken moeten lopen en de cliente le na afloop de taxi’s niet kunnen vinden. De taxichauffeurs hebben een demon stratieve optocht gehouden naar het ge meentehuis, waar zij de autoriteiten hun moeilijkheden willen voorleggen. Zij zijn van plan harde maatregelen te nemen als hun eisen niet worden ingewilligd. En Brundage schamperde: „Aan de winterspelen neemt nauwelijks een kwart van alle olympische comités deel. Die spelen, die nooit in het leven geroepen hadden moeten worden, vonden hun „Deze jongens zijn alleen meege stuurd om de indruk te wekken dat Rhodesië niet discrimineert. Maar ik kan voorbeelden geven dat dat wel het geval is. Er is een Rhodesische rugby’- er die in Frankrijk in de hoogste afdeling speelt. Maar in Rhodesië komt hij niet aan bod bij de blanke ploe gen." Intussen deden allerlei geruchten de ronden in ’t olympische dorp. De Ethio- piërs zouden al, uit protest, het dorp verlaten hebben. Maar Mamo Wolde en zijn mannen huizen nog op hun oude adres in München. Wel is de lijst van boycotters gegroeid: Tunesië en Ve nezuela zijn erbij gekomën. De druk op het IOC wordt steeds groter. De Franse graaf was parlementslid, bankier en president van verscheidene industriële ondernemingen. Hij nam in 1924 als schutter deel aan de Olympische Spelen, was Frans horden-kampioen en kon bij het voetballen aardig uit de weg. Verder houdt hij van ruitersport en zei len. De Fransman is voorts een vlieg enthousiast. MÜNCHEN. Vanaf vandaag congres- seert het Internationaal Olympisch Comi té in het Münchener Maximllianeum. Het belangrijkste knelpunt van dit moment, de kwestie-Rhodesië, komt natuurlijk aan de orde, omdat er een oplossing gevonden zal moeten worden. Een andere, voor de Olympische toekomst nog ingrijpender zaak wordt de congressisten voorgelegd: wie wordt de opvolger van de 84-jarige Amerikaan Avery Brundage? Met de peri- ode-Brundage (duur 20 jaar) wordt een streep gezet achter de altijd door de Amerikaanse Industrieel zelf verkondigde stellingname: „De president van het IOC is het IOC”. MÜNCHEN. De chef de mission van de ploeg van de Verenigde Staten, Clif ford Buck, heeft de burgemeester van het olympische dorp gevraagd erop toe te zien dat er minder of liefst helemaal geen journalisten meer in het atletendorp ko men. Hij vindt het hinderlijk dat journa listen (er mogen per dag maar 200 van de 4000 verslaggevers op speciale pasjes naar binnen) vragen gaan stellen aan zijn atle ten. Dit verzoek werd door de Amerikaan Vorgen gebracht na de bekendma- van 18 neger-atleten van zijn equipe, zij zich solidair verklaarden met de ■kaanse broeders. De houding van uck werd door een Duitse journalist ijdens een persconferentie zeer on-Ame- rikaans genoemd. Hij verzocht perschef Klein aan Buck mee te delen dat hij zijn atleten zelf in de hand moest houden en zijn eigen ondeskundigheid als chef de mission niet achter het optreden van de pers moest verbergen. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Men heeft praktisch overal rekening mee gehouden in de olympische gemeenschap, maar niet waar de sekse-controle uitgevoerd moet wor den. Zoals bekend moeten de dames, die deelnemen aan de spelen, aantonen wer kelijk dame te zijn. een van de weinig die ook dat deed, red.). In 1964 (Tokyo) was er de dreiging van een afscheidingsbeweging van Aziatische landen op instigatie van Soekarno. In 1960 - en eigenlijk steeds maar weer door - speelde de zaak-Zuid-Afrika. Ook de poli tieke strijd tussen de DDR en de Bondsre publiek gaf het nodige gekrakeel. „Maar”, zei Brundage, „de politici zagen toch maar Oost- en West-Duitsland onder één vlag marcheren”. Rusland, dat aanvankelijk de olympische beweging belachelijk trachtte te maken, kwam uiteindelijk ook in het vaderhuis van Brundage terecht. Hansje Bunschoten, Annemarie Groen en Enith Brigitha (v.l.n.r.) zijn al als kind in huis in het Olympische bad. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Avery Brundage, de vertrekkende president van het IOC, heeft tijdens de plechtige openingszitting van de algemene vergade ring van het IOC in München felle kritiek geleverd op politici, die zich met de Olympische Spelen bemoeien, sportlieden die zich niet aan de amateur- regels houden, de commercie die de sport, naar zijn mening, heeft aan getast en de ijveraars voor de Olympische Winterspelen, die hij volkomen verziekt acht en ook volkomen overbodig. Brundage wenste die winter spelen, over de hoofden van de aanwezigen, onder wie de Westduitse bondspresident Heinemann, een snel einde. De 84-jarige voorvechter van het pure amateurisme slingerde cynisch de zaal van het National Theater in: „Mogen zij de winterspelen in Denver voorspoedig begraven wor den”. Avery Brundage, die in zijn Olympische „zwanen-hymne” nog eens alle registers opentrok en doem en wee over de tegenstanders van zijn op vattingen uitsprak, liet er geen twijfel over bestaan dat de kwestie-Rho desië voor hem is afgedaan. Brundage noemde de naam Rhodesië niet, noch roerde hij de zaak officieel aan, maar in de terugblik op zijn 20-jarig Olympisch imperium voerde hij enkele malen nadrukkelijk president Soe karno van Indonesië ten tonele, die hij als de grootste en verderfelijkste politieke tegenstander van de Olympische beweging zag. „Hij wilde het IOC in handen van de regeringen geven. Soekarno richtte een eigen sportbeweging op, die nooit wat geworden is. Alleen maar een farce". En grommend zei hij in zijn filippica tegen politici die met de Olympische Spelen willen manipuleren: „Soekarno is er dan ook niet meer”. Alsof dat zijn gerechte straf is. „Er zullen altijd politieke lieden blijven, die zullen trachten de spelen te controleren. De nationale olympische co- mitées moeten onafhankelijk blijven. Zo niet, dan kunnen ze niet mee doen”. Een duidelijker hint in de richting van de Afrikaanse volken kon Brundage niet ge ven. In zijn afscheidsrede als IOC-president, want dat was het tenslotte, liep Brundage nog eens alle conflicten na die tijdens zijn bewind de spelen bedreigd hebben. In 1956 (Melbourne) beheersten de Russische inval in Hongarije en de Suez-kanaal- kwestie de gemoederen. Vele landen dreigden met een boycot (Nederland was Ganga was het namelijk niet eens met politieke slagveld he t(politieke) standpunt van Kemanda. - Ganga wilde in München blijven met de Afrikaanse teams onder de vastge- Natuurlijk ging Brundage nog eens na- drukkeljjk in op de kwestie van het amateurisme. „Het is eigenlijk allemaal begonnen, toen er - tegen de wens van oprichter De Coubertin - teamsporten op de Olympische Spelen werden ingevoerd. De nationale tendens werd steeds groter. Er werd steeds meer geïnvesteerd in nati onale equipes. De commercie ging zich ermee bezighouden. Daardoor ontstonden de conflicten rond de amateurstatus. Met name de winterspelen hebben het imago van de olympische gedachte ernstig aan getast”. Avery Brundage en Willy Daume de sterke man van het Duits Olympisch Co mité) drukken elkaar onder toeziend oog van perschef Hans Klein de hand. Achter de schermen zijn beide sportbonzen druk bezig met de Rhodesische kwestie, die hen aanmerkelijk minder reden tot vreugde geeft, dan deze foto suggereert. Met name de volgende opmerking van de Rhodesische chef de mission bij aankomst in München heeft zeer veel kwaad bloed gezet, waar het ging om het uitkomen onder Britse vlag: „Het kan ons niet schelen achter welke vlag wij zullen marcheren, of dat nu die van de padvindersbeweging dan wel van Moskou is. Iedereen weet dat wij Rhodesiërs zijn en blijven.” Waar de zaak zich op toespitst, is de kwestie van het paspoort. Rhodesië heeft zo zeggen de Afrikaanse NOC’s er in toegestemd aan de spelen in München deel te nemen onder dezelfde voorwaarden als in 1964 bij de spelen van Tokio, als Britse kolonie. Toen kwamen ze met een Brits paspoort. Tot nu toe is de proef niet genomen of Groot-Brittannië pas poorten heeft verstrekt aan de leden van Zuid-Rhodesië met het oog op deelname in München. Het uitreiken van een identiteits kaart door het organisatiecomité van de spelen met de aanmerking „Brittish subject of South-Rhodesia" (Brits on derdaan uit Zuid-Rhodesië) is natuur lijk geen bewijsstuk dat de Rhodesiërs ook werkelijk Brits onderdaan zijn. Iedereen kan wel wat op zo’n kaart zetten. In Mexico was het zo, dat men op zijn olympische identiteitskaart het nummer van zijn paspoort had staan. De Afrikanen zeggen dat de deelname van Zuid-Rhodesië onder de voorwaar den van Tokio betekent dat dat land een Britse kolonie is en geen zelfstan dig land met een wettige regering. De gezamenlijke Afrikaanse landen, aan gesloten bij de Hoge Raad van de Sport, eisen dan ook dat als de Zuid- rhodesiërs niet kunnen aantonen dat ze een Brits paspoort hebben, dat ze dan zullen worden gediskwalificeerd voor de spelen in München. Dat alles is volgens de regels van het olympische reglement. In de verklaring zeggen de Afrika nen: „Wij veroordelen de veelvuldige schendingen door Zuid-Rhodesië van de olympische regels. Trouwens, ook het gebruik van „Rhodesië” in plaats van „Zuid-Rhodesië" geeft de zaak duidelijk aan. Het zijn allemaal manoeuvres om de spelen te gebruiken voor politieke propaganda. Wij eisen uitsluiting van Rhodesië, instelling van een commissie van onderzoek naar rassendiscriminatie in de sport in Zuid-Rhodesië en de vaststelling van de datum van vertrek van die commissie.” De Rhodesiërs hullen zich nog steeds in een diep stilzwijgen. Er mag daar slechts over sport gesproken worden, niet over politiek. Inmiddels blijkt wel dat de kleurlingen in de Rhodesische ploeg niet de beste atleten van het land zijn. Pope N’Dao, journalist uit Senegal, werkzaam voor het overal in Afrika verschijnende sportblad Africa Podium: „Het is ons bekend omdat we uiteraard de zaken bijhouden dat er veel betere en veel meer kleurlingen zijn, die hier in München hadden kunnen zijn. „Op dit punt gaat men een misdaad tegen de mens bedrijven. De strijd tegen de doping met al zijn verboden, kan geen succes hebben als men de atleet tot mid delpunt maakt van overdreven nationaal prestige in plaats van de vriendschap onder de volkeren nummer één te laten zijn”. Bondspresident Heinemann waarschuwde in zijn rede voor te grote nationalistische invloeden bij de spelen. „Wanneer uit het aantal gewonnen medailles de waarde van dan wel dit, dan wel dat systeem wordt verklaard, dan is de idee van de Olympi sche Spelen in gevaar”. M 1 1 1 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13