VERPLETTERENDE ZEGE FORD OP CIRCUIT VAN ZANDVOORT Bijrijders benadeelden Han Akersloot en Van Lennep Doping af faire rond Zeiltitel Hollis zes uur beroepsrenner Koeken Kwaliteit van schaakontmoetingen Fischer-Spasski loopt achteruit tussen hoop en vrees u Haarlem Haarlem-Noord IJmuiden HOOGOVENS IJMUIDEN Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Sprintzege voor Aling en m MS record op 100 Ook Duyndam Vianen bij Gitane Stecher evenaarde t MAANDAG 2 1 AUGUSTUS 1972 MA. 14 Knip uit of noteer datum en plaats. Dinsdag 22 augustus, 's avonds tussen 7 en 8 uur, In Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Hotel Royal, Kennemerlaan 93 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter, havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. ir éénmalige De start van het gigantische toerwagenveld. Vooraan Capri nummer één van Mass-Larousse, links daarachter de Capri Roig I (door Tim Krabbé) meer 1 Smislov i Wij betreuren het ten zeerste dat het zaad van de twijfel nu tegen ons is gezaaid, maar op dit ogenblik zijn wij niet in staat maar bete- S R P 1 D tr te d< (t< vt te re d< oi Ir h< 5 Si a< VI A m ■w «1 sa- aan REYKJAVIK. Nog drie punten uit acht partijen tegen Boris Spasski. Als hjj dat voor elkaar weet te brengen, is Bobby Fischer wereldkampioen. De zestiende partjj van de match werd na 60 zetten remise gegeven. De laatste 26 zetten van de partij waren echter volstrekt overbodig: er was een remise-toreneindspel ontstaan, waarin weliswaar Spasski een pion meer had. maar dat ook u (en dan hoefde u nog niet eens te weten hoe dames, lopers en paarden gaan, want die stonden niet op het bord) remise had kunnen maken. De operette-aspecten van de match blij ven voortsmeulen. Daar is in de eerste nlaats natuurlijk nog steeds Chester Fox. Zondagmiddag kwam hij terug van weg geweest en aan oude bekenden legde hij uit dat hij zijn proces tegen Bobbv Fi scher om schadevergoeding natuurlijk men met de IJslandse schaakbond zou spannen. Omdat hij nu eenmaal een contract met die bond had en de film (..De film van de eeuw”, hoor je hier wel eens zeggen) een gezamenlijk project was. De kwaliteit van de partijen lijkt de laatste tijd achteruit gegaan. Dit was wel een heel slap duel, waarin op een kort intermezzo na niets gebeurde dat 2500 toeschouwers (uitverkocht) kan hebben geboeid. En het overwicht van Fischer lijkt de laatste tijd ook verdwenen: de laatste zes partijen zijn in 3—3 geëindigd. Spasski en Fischer (in die volgorde van opkomst) hebben niet al te veel inspiratie meer over, lijkt het wel. In volgorde van opkomst ja; gewenning heeft mij de gave geschonken u het opkomstritueel in een minimum aan woorden te kunnen be schrijven: Spasski op. Applaus. Klok aan. Spasski af. Fischer op. Applaus. Fischer doet zet. Spasski op. Applaus. Spasski doet zet (enz.). David Pitman (2) eindigde hij als derde. De beste Nederlander was Dirk Jan Kann met de zevende plaats, direct gevolgd door Bob Gimpel en Chris Hötmer. Hötmer uit Nederhorst ten Berg kwam met de zeven de plaats in totaal als de best geklasseer de oranjezeiler uit de bus. Gimpel plaatste zich als achtste en Kann als tiende. De Engelse Contenderkampioen Pitman liep in de laatste fase van de titelstrijd aan zienlijk in op Hollis en werd tweede met slechts 6,3 punten verschil. Moffet werd derde. in ruime mate aanwezig: Ernst Berg won met David Brodie de Tweede Divisie (1300-2000 cc.) en Wim Boshuis sloot met zijn debuut voor Autodelta af met een keurige eerste plaats in de Eerste Divisie (tot 1300 cc) in samenwerking met „Paco” en de voor Alfa hoogst geklasseerde man in het Europese kampioenschap. Carlo Facetti. Voor Cees Koeken kwam het bericht dat de Belgische wielerbond hem had bestraft wegens het gebruik van verboden stimulerende middelen als een bijzonder onaangename verrassing. „Hoe is dat nou mogelijk”, verklaarde hij geëmotioneerd. „Ik ben bij die wed strijd zelfs helemaal niet gecontroleerd. Hoe kunnen ze mij dan een straf opleg gen?”. De renner uit Zundert was er zo kapot van, dat hij gisteren niet deelnam aan een criterium waarvoor hij had inge schreven. „Op deze manier hoeft het voor mij niet meer. Als ze je al zomaar straffen zonder dat er maar iets is gecon troleerd, heb ik geen zin meer in koer sen”. Koeken voegde er nog aan toe, dat hij van de Belgische wielerbond of van de organisatoren van de wedstrijd in Ingel- munster geen enkel bericht had ontvan gen.” „Ik hoorde het zaterdag pas voor het eerst over de radio”. De Brabander denkt er sterk over zijn gram te gaan halen bij de Belgische wielerbond. Hollis kreeg zijn kans en versloeg onbe twist zijn grootste concurrent. Het was de hevige deinig op het IJsselmeer, die ont staan was op vrijdag en de leiding er lang van weerhield de Contender het water op te sturen. Hollis: „Voortaan moeten ze per land niet meer dan drie tot vijf geselec teerde zeilers laten starten. Dan weet je zeker dat het geroutineerde jongens zijn en kan je ze ook met zwaar weer laten starten. Nu was het inderdaad te gevaar lijk.” De wedstrijdleiding was echter ook van mening, dat zonder een vijfde race en zonder dus de mogelijkheid van aftrek van het slechtste resultaat, de titelstrijd ontkracht zou worden. der werd gediskwalificeerd, kreeg voort» een boete van 12.500 Belgische franken (ongeveer 900 gulden) en werd voorwaar delijk geschorst voor de tijd van één maand. HANKO. De Franse zeilers Nicolas Lo- day en Nicolas Federenko zijn zaterdag in Hanko (Finland) wereldkampioen zeilen in de 505 klasse geworden. Ook op de tweede plaats in het kampioenschap ein digden Franse zeilers, namelijk Levesque en Bapst. Derrek Farrant en Brian Moss (Brit), de vorige wereldkampioenen, won nen zaterdag de zesde en laatste race. Zij werden vierde in het eindklassement. Tegen die bewering kwam al snel een fel protest van de Amerikanen, waarna de IJslandse schaakbond Fox met de volgen de verklaring helemaal voor mker zette: ..Wij waren volkomen verrast, toen wij hedenmiddag vernamen dat zonder dat ook maar iemand ooit een dergelijke mo gelijkheid had geonperd. de naam van de schaakbond terecht is gekomen in papie ren waarmee de heer Chester Fox voor bereidingen schijnt te treffen om de uit dager. de heer Robert Fischer, voor enor me bedragen een proces aan te doen. Het ligt niet en heeft ook nimmer in de bedoeling van de schaakbond gelegen om de heer Fischer een proces aan te doen. van Glemser-Soler Roig. De derde wagen is de BMW-Alpina van Hezemans-Beltoise. overwinning voor Han in de matig bezette Tweede Divisie (Akersloot, zichtbaar te leurgesteld: „En dan uitgerekend in deze race”) Nu was de overwinning voor Berg met de Brit David Brodie, niet dan na het uitvallen van de NAV-equipe” Dolk-Du- dok van Heel (beiden zijn bestuurslid van de organiserende Nederlandse autoren- sport Vereniging) met de Alfa GTAM van Team Radio Veronica, waarmee He- zemans een aantal nationale kampioen- schapsraces heeft gereden. Zij lagen tien ronden voor de Escort van Berg, het wegvallen van twee cylinders kende ook voor hen het einde. Uitslag: 1. Mass-Glemser-Soler (Wdld) met Ford Capri RS 2600 146 ron den (612,175 km) in 4 uur 00 min. 11,4 sec (gem. 152,935 km per uur, 2 .Muir- Miles (GB) met Ford Capri RS 2600 144 ronden, 3. Lauda-Pankl-Hezemans (Oost- Ned.) met BMW 1800 143 ronden, 4. Chio- takis-Bourgognie (Ned-Beg) met Ford Ca pri RS 2600 142 ronden, 5 .Boshuis-„Paco” (Ned) met Alfa Romeo 1300 134 ronden (eerste van de le divisie 561.859 km in 4 uur 1 min 6,2 sec (gem. 139,896 km per uur), 6. Larini-„Pooky” (It) met Alfa Ro meo 1300 134 ronden, 11. Berg-Drodie (Ned) met Ford Escort 1600 124 ronden (eerste van de 2e divisie: 519,429 km in 4 uur 00 min. 28.8 sec. (gem. 129.791 km epr uur). Snelste ronde: Mass en Larousse 1.34.8 (gem. 159,227 km per uur). MEDEMBLIK. Zes uur heeft de 27- Jarige Australiër Peter Hollis In spanning moeten wachten np een beslissing van de wedstrijdleiding om zaterdag toch het ru we IJsselmeer op te gaan. Hollis kreeg de kans zijn gediskwalificeerde race van vrijdag weg te werken en de Ier Moffet van de titel af te houden. Hollis: „Ik heb vreselijk in mijn rats gezeten, want zo lang er niet gevaren werd was ik machte loos tegen Moffet.” race bestemd was voor hem én Gijs van Lennep, die daarmee zijn laatste kans om in Nederland te rijden in rook zag opgaan (Van Lennep zou eerst met Slotemaker rijden in de Alimpo-BMW maar gaf in laatste instantie toch de voorkeur aan de snellere wagen van Schnitzler; Slotemaker werd vervolgens aan Kelleners gekoppeld). Stommelen raakte ondanks het doorbo ren van twee vangbekken niet gewond en mocht zijn geluk van de Schnitzerleiding nogmaals beproeven als co-rijder van John Fitzpatrick. Nadat Fitzpatrick, in derde positie liggend achter de beide Ca- pri’s, het stuur had overgegeven aan Stommelen, zette deze de wagen in de zestigste ronde opnieuw in de hekken (naar zijn zeggen door een olievlek) bij „Bos uit”, daarmee zijn teammanager tot wanhoop brengend. De BMW van Hezemans-Beltoise moest al na 36 ronden achter de pits worden geduwd met een oververhitte achteras, waarna alleen de wagen van Lauda-Pankl overbleef. Met nog drie kwartier te rijden nam Hezemans de wagen over van Pankl (het reglement staat namelijk toe dat drie rijders één wagen bemannen). Hezemans schoof op naar de derde plaats door het uitvallen van de Capri van Mass-Larousse die door Larousse met pech nabij Tunnel Oost buiten de baan werd gezet (de Capri van Muir-Miles schoof toen op naar de tweede plaats met ruim een ronde voor sprong op Hezemans). Het uitvallen van Larousse gaf Ford-teammanager Krane- fuss aanleiding tot een nieuwe rijderswis- seling: Mass, met tien punten voorsprong op Fitzpatrick leider in het Europese kampioenschap, mocht geen punten ver liezen en derhalve moest een wat sip kijkende Glemser het stuur overgeven aan het Duitse „Wonderkind” Mass, die daarmee en toch wel verdiende overwin ning behaalde omdat hij direkt na de start de leiding nam en een voorsprong van enkele seconden op de eerste BMW (van Hezemans) steeds verder uitbouwde, daarbij gesteund door het voortreffelijke werk van zijn pitsbemanning, die ook op dit front veel efficiënter werkte dan de BMW-organisatie. Overigens was Stommelen niet de enige die in de training een ander (in casu Van Lennep) benadeelde: Gerry Birell zette de Sony-Escort en Han Akersloot ter hoog te van Tunnel Oost bij een voartje van 200 kilometer vijfmaal over de kop en verknalde daarmee een vrijwel zekere Vooral de Oostduitse heren toonden in Potsdam een stijgende prestatiecurve. Franck Siebeck verbeterde zijn eigen na tionale record op de 110 meter horden en was met 13.3 seconde even snel als de beste Amerikanen, eerder dit jaar. Hart mut Briesenick stootte 21 meter met de kogel en Wolfgang Nordwig kwam 5.40 meter hoog met de polsstok. In Helsinki zorgde de 24-jarige Pekka Vasala voor een verrassing door een nieuw Europees record te vestigen op de door hem niet geliefde afstand van 800 meter. Met 1.44.5 bleef hij slechts 0.2 seconde boven het wereldrecord van Snell, Doubell en Wottle. De Fin verbe terde het oude record van de Duitsers Kemper en Adams met 0 4 seconde. Eer der dit seizoen realiseerde Vasala met Kip Keino de beste tijd op de 1500 meter: 3.36.8. POTSDAM. De Oostduitse atlete Re- nate Stecher heeft voor de vierde maal in haar loopbaan het wereldrecord op de 100 meter geëvenaard. Eerder kwamen ook al Wyomia Tyus, Chi Cheng, Ellen Strophal en Eva Gleskova tot 11.0 seconde. Daarbij moet nog worden opgemerkt dat Fischer ditmaal 11 minuten te laat was (ik hoop u aan het eind van de match een compleet overzicht van al zijn verlatingen te kunnen geven) en dat Spasski, toen hij met 2 thermosflessen opkwam (zijn secondant Krogius verklaar de aan een Amerikaanse journalist niet te weten wat er in de flessen zat) bijna per ongeluk op de stoel van Fischer ging zitten, maar zijn vergissing nog bijtijds bemerkte. Hendrik-Ido-Am- zeer het van Cees Stam en Van der Vleuten. De drie renners namen een ronde voorsprong. Zes andere renners deden hen dit even later na. Uit de kopgroep sprong Janssen kort voor het einde weer weg met Van der Vleuten. In de eindsprint zegevierde hij zonder moeite. De uitslag: 1. Janssen (Putte), 2. Van der Vleuten (Mierloohout), 3. Verbeeck- (België), 4. Wagtmans (St. Willibrord), 5. Prinsen (Hank), 6. Van Lint (België), 7. Van Beers (Vosselaer), 8. Stam (Koog), 9. Ser pent! (Axel), 10 op een ronde: De Koning (Scherpenzeel). HAARLEM Naast Joop Zoetemelk, die als kopman voor de etappewedstrjjden werd aangetrokken, hebben ook Gerard Vianen en Leo Duyndam een contract ge tekend bij het Franse wielermerk Gitane. BRUSSEL. De Belgische wielerbond heeft de Nederlandse professional Cees Koeken gestraft wegens het gebruik van stimulerende middelen in een wedstrijd te Ingelmunster in West-VIaanderen op 17 juli. Koeken werd in deze wedstrijd twee de met vijftien seconden achterstand op de belg Noel van Tyghem. De Nederlan- TIEL. Jan Aling uit Roden heeft zaterdagmiddag de Vierstromenlandronde voor amateurs gewonnen. Aling reed de 183 kilometer in 4 uur, 21 minuten en 16 seconden. In de eindsprint versloeg hij de Zeeuw Cees Priem met een banddikte verschil. De uitslag was: 1. Jan Aling (Roden), 2. Cees Priem (Goes), 3. Jan Raas (Heinkenszand), 4. op 25 seconden De Waal (Axel), 5. Schur (Hoogezand). 6. Knetemann (Amsterdam). De profronde van bacht is zaterdag gewonnen door de strijdlustige Jan Janssen. Kort na begin ontsnapte Janssen in gezelschap Wit heeft nu weliswaar de zuivere meerderheid op de koningsvleugel, maar ook zonder loperpaar heeft zwart actief tegenspel. 14. Lcl-e3 b7-b5 15. c2-c4 Misschien niet zo goed. 15. Ta8-b8 16. Tal-cl b5xc4 17. Td3-d4 Tf8-e8 18. Pf3-d2 Pe4xd2 19. Td4xd4 Te8-e4 20. g2-g3 Ld6-e5 21. Tcl-c2 Kg8-f7 22. Kgl-g2 Tb8xb2 Het witte pionoffer heeft niets opgele verd. Zwart heeft nu duidelijk het initia tief. Met deze zet ontstaat het enige leuke stukje in de zeer saaie partij. Spasski maakt Fischers tijdelijke pionoffer defini tief, maar voor de uitslag maakt het niets uit: die blijft remise. 23. Kg2-f3 Na 23. Tb2: wint zwart met c3 de toren met voordeel terug. 23. c4-c3 24. Kf3xe4 En vooral niet 24. Tb2:. cb2 25. Tb2:?, Te3: schaak. 24. c3xd2 25. Tc2xd2 Tb2-b5 26. Td2-c2 Le5-d6 27. Tc2xc6 Tb5-a5 28. Le3-f4 Ta5-f4 (schaak) Ook met 28. Ke6. 29. Ld6:, cd6: en Tc2 of Tc7 kan zwart niets bereiken. 29. Ke4-f3 Ta4-a3 (schaak) 30. Kf3-e4 Ta3xa2 31. Lf4xd6 C7xd6 32. Tc6xd6 Ta2xf2 33. Td6xa6 Tf2xh2 Nu is een van de eindspelen ontstaan die karakteristiek zijn voor deze match: een dodelijke remisestelling, die voor vrij wel iedereen remise zou zijn gegeven. In de negende partij is een dergelijk toren eindspel zelfs met gelijke aantallen pion nen nog een tijd doorgespeeld. Hier gaan ze nog veel langer door, weliswaar met een pluspion voor zwart, maar niet met ook maar een schijn van kans om te winnen. Het enige wat wit niet mag doen, is de torens ruilen. 34. Ke4-f3 Th2-d2 35. Ta6-a7 (schaak) Kf7-f6 36. Ta7-a6 (schaak) Kf6-e7 37. Ta6-a7 (schaak) Td2-d7 38. Ta7-a2 Ke7-e6 39. Kf3-g2 Td7-e7 40. Kg2-h3 Ke6-f6 41. Ta2-a6 (schaak) Te7-e6 Ta2-a6 (schaak) Te7-e6 42. Ta6-a5 h7-h6 43. Ta5-a2 Kf6-f5 44. Ta2-f2 (schaak) Kf5-g5 45. Tf2-f7 g7-g6 46. Tf7-f4 h6-h5 47. Tf4-f 3 Te6-f6 48. Tf3-a3 Tf6-e6 49. Ta3-f3 Te6-e4 50. Tf3-a3 Kg5-h6 51. Ta3-a6 Te4-e5 52. Kh3-h4 Te5-e4 (schaak) 53. Kh4-h3 Te4-e7 Zeseneenhalf uur later dan oorspron kelijk gepland gingen de Contenders van start. Hollis’ landgenoot John Mason greep direct de leiding en stond deze niet meer af. Moffet kreeg averij aan zijn mast en moest opgeven. Hollis kon het dus rustig aan doen. Achter de Engelsman uit te leggen hoe het heeft kunnen gebeu ren.” Fischer wit Spasski zwart De zestiende matchpartij had het vol gende verloop: 1. e2-e4 e7-e5 Merkwaardig dat Spasski nooit meer is teruggekeerd naar zijn succesvolle Sicili- aans uit de vierde partij. Het Spaans dat nu gaat komen, zagen we ook de laatste keer dat Fischer 1. e4 speelde; in de tiende partij (door Fischer gewonnen). 2. Pgl-f3 Pb8-c6 Lfl-b5 a7-a6 4. Lb5xc6 De ruilvariant, die Fischer sedert de schaakolympiade van 1966 in Havanna op zijn repertoire heeft. En met succes: hij heeft er tot op heden de ongelooflijke .score van 512 uit 6 mee en dat tegen zeer sterke grootmeester (alleen Smislov wist remise te maken), en dat terwijl de afruilvariant de naam heeft zeer slap te zijn. Desalniettemin werd hij ook gespeeld door een vroegere wereldkampioen: Las ker. Fischer geeft met deze variant te ken nen, dat hij toch wel degelijk het nut van remises voor zichzelf inziet: hij kan nu rustig op winst proberen te spelen, terwijl dat, door die rust van de stelling, voor zwart veel moeilijker is. De strategie is gegeven: wit moet proberen zijn meerder heid op de koningsvleugel te gebruiken ft pionneneindspel is door de zwarte dubbel- pion verloren voor zwart); zwart moet proberen zijn loperpaar te gebruiken, dus actief spel te krijgen. 4. d7xc6 5. 0-0 f7-f6 Vroeger werd de variant bijna uitslui tend met 5. Pc3 gespeeld: de eer Fischer op het Idee van 5. 0-0 gebracht te heb ben. komt ongetwijfeld toe aan de Neder landse meester Barendregt, die deze vari ant al jaren aldus behandelde. 6. d2-d4 Lc8-g4 7. d4xe5 Fischer heeft hier tweemaal 7. c3 ge speeld. 7. Dd8xdl 8. Tflxdl f6xe5 In Monaco, in 1967. speelde teven Fischer 8. Lf3: 9. Tdl-d3 Lf8-d6 10. Pbl-d2 Pg8-f6 11. Pd2-c4 Pf6xe4 12. Pc4xe5 Lg4xf3 Gedwongen. Op bijvoorbeeld T '’6 maakt gebruik van de e-lijn: 12. Le6. 13. Te3. Pf6. 14. Pc6:, en wit wint een pion. 13. Pe5xf3 0-0 Eigenlijk stond de nederlaag van BMW al voor aanvang vast, want de Capri van Larousse-Mass bracht een trainingstijd van 1.35 op de klokken. Dat was 0,7 seconde sneller dan de tweede Capri van Glemser-Soler Roig, 0,9 seconde sneller dan Hezemans en een verschil van 1,6 seconde met de tweede BMW van Fitzpa trick. Bovendien was daar de afwezigheid van de winnaar van vorig jaar, Dieter Quester, en de zeer nadrukkelijke aan wezigheid van Rolf Stommelen. De Duitse Formule I-rijder crashte zaterdag tijdens de training ter hoogte van „Bos in” met de Schnitzer-BMW die in de ZANDVOORT De hegemonie van Ford-Duitsland in het Europese Kampi oenschap Toerwagens is ook in de Vier- uurs race van Zandvoort niet in gevaar gekomen. De dubbele Capri-zege van de equipes Mass-Glemser-Soler Roig en Muir-Miles vóór de eerste BMW van He- zemans-Lauda-Pankl betekent een vernie tigende nederlaag voor de Bayerische Mo toren Werke na het échec van Franehor- champs, waar geen enkele BMW in de prijzen viel. De beide opvoerfirma’s Alpi na en Schnitzer-Motui hadden zich voor deze lang-afstandsrace op Zandvoort verzekerd van een uitgelezen coureurs- schare met mannen als Hezemans, Beltoi- se en Lauda voor Alpina en Fitzpatrick en Stommelen voor Schnitzer, maar ook zij bleken niet in staat te zijn BMW na de éénmalige overwinning op de Nürburgring een tweede succes te bezor gen. Slechts twee BMW’s reden de race uit: de al eerder genoemde wagen van Hezemans en de privé-2800 CS van Gaye en Braillard. Nederlandse successen waren gyV’'iu;i I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14