Premier van Vele zieken op Tahiti Jaroslavl omringd Cambodia VISVERGIFTIGING AAN door veenbranden ongedeerd KERNPROEVEN GEWETEN na Berucht lid Britten ware naam riskeren verklaring visserij- oorlog Bomaanslag Van Veen bezuinigt op vormingswerk sabotage verdacht Arabieren van Honderden doden door Russen verlangen noodweer vrijlating van in Korea T sjechoslo waken procent voor op IRA dreigt r.-k. verklikkers met terechtstelling F rankrijk ontkent gestapo onthult bij Bilbao „Nixon 26 McGovern” aanslag U 1 Protest tegen pornografie in Kopenhagen Petitie naar Assemblee Opnieuw afschuwelijke terreur Volgens Gallup: Twaalf arbeiders in tunnel gedood Gevangenisoproer in Italië; twee doden Japanse kunstmaan gelanceerd 3 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1972 2 NOODTOESTAND AFGEKONDIGD Phnom te in lg is l- ie Volgens de meteorologische dienst van Zuid-Korea is er sinds 47 jaar nog nooit zoveel regen gevallen. Het spoor- en weg verkeer In grote delen van het land is ontwricht. ..Tot dusver worden bvendien 70 mensen vermist. Er zijn 254 gewonden en onge veer 160.000 mensen dakloos. Het zwaarst getroffen werd het gebied van Seoel waar 180 doden vielen en 34 mensen worden vermist. Volgens de gevangenisautoriteiten had den de gevangenen matrassen en meubels in brand gestoken in een cellenblok dat met stalen deuren van de rest van het gebouw was afgesloten om een oproer te bedwingen. Doordat ze geen uitweg kon den vinden kwamen twee gevangenen om in de vlammen en liepen vier gedetineer den brandwonden op. een de van hun Zij Tahitianen tegen de proeven, doch durven zij het niet aan openlijk te protesteren. 16-jarige vormingsplichtigen op te vangen. Gezien de berichten in de pers hebben wij er geen enkel vertrouwen in dat deze 23 miljoen inderdaad nog aan de werkende jongeren ten goede zullen komen”, aldus de heer Bakker. boobytrap, waarbij de een beide benen en de andere één been verloor. Het IRA verklaarde verantwoordelijk te zijn voor de dood van een aantal soldaten als „vergelding voor onheus gedrag van de Britse troepen jegens de katholieke bevol king”. Ie m »n n it n •P J. en je in de rd ag :je 7- it- iet ag ar T 15 ie ie :e ïs en 'ig n- en en de at. P. üj de od ist lit en In an ng k- tet te it* id de it- nd jk o- il* an •te en an ts ld el p* ie, PT jn o ee □P en a- lit E. en en a- jk )e ïn n. id ie ;n ?- ie I- se in le •d le le TOKIO (DBA). Japan heeft zaterdag zijn tweede wetenschappelijke kunstmaan gelanceerd. Dat gebeurde met een vier- trapsraket van het ruimtevaartcentrum Oesjinoera in het zuiden van Kjoesjoe. De NASA heeft bevestigd dat de lance ring is gelukt Intussen begint het vermoeden sterker te worden, dat het ontvoeren van geheel onschuldige burgers en hun dood onder vaak onbegrijpelijke omstandigheden wor den uitgevoerd met behulp van pseudo- taxi’s. De ontvoerders luisteren de taxira- diodiensten af en verschijnen eerder op de plaats waar een taxi is gevraagd dan de taxi zelf. De nietsvermoedende klanten stappen in en worden dan omgebracht. MIAMI BEACH/NEW YORK (Reuter). In republikeinse kringen in Miami Beach, waar vandaag de conventi begint, heers te zaterdag een verheugde stemming toen bekend werd dat een nieuw opinie-onder- zoek, dat van het bui eau Gallup, president Nixon 26 procent voorsprong heeft op zijn democratische tegenstander McGovern. Arthur Deane, hoofd van de belasting dienst in Papeete, heeft verklaard, dat de toestand voor de Tahitianen zeer ernstig is. „Vis is het belangrijkste voedsel voor ons volk”, zo zei hij in een vraaggesprek. „Nu willen velen het niet meer eten uit angst dat de vis kan zijn vergiftigd”. Deane zei, dat de Tahitianen vijf jaar geleden, kort na het begin van de Franse kernproeven, een kwaliteitsvermindering van de vis hadden geconstateerd. „Het is sindsdien steeds erger geworden en nu is het zeer ernstig”, zo zei hij. „Er zijn veel mensen ernstig ziek naar het ziekenhuis gebracht met vergiftigingsverschijnselen. Een aantal oudere en zwakkere mensen is gestorven”. Volgens Deane zijn de meeste Deane zei, dat volgens de meeste Franse geleerden de vergiftiging niets te maken heeft met de Franse kernproeven in het gebied rond Tahiti, maar dat geleerden aan het instituut voor research menen, dat er wel degelijk verband bestaat. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten hadden deskundigen aan het instituut voor research geconstateerd, dat in sommige vissen een hoge graad van radio-aktieve vergiftiging aanwezig was. Deane, in Nieuw-Zeeland met een groep van 140 Tahitiaaanse toeristen, verklaarde te verwachten, dat de Franse kernproeven nog zeker vijf jaar lang zullen worden voortgezet. deelnemers droegen, in strijd met een regeringsverbod, para-militaire kleding, maar de veiligheidstroepen grepen niet in. BELGRADO (AFP/DPA) Twaalf arbei ders, die zaterdag in een tunnel in Kona- wlje, bjj Dubrovnik, aan het werk waren door zware regenval overvallen en verdronken. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) (AP) Koraalziekte of een gevolg van nucleaire neerslag dez theorieën worden naar voren gebracht door ge leerden ter verklaring van de vergiftiging van vis die volgens een functio naris in Papeete tot gevolg heeft gehad dat vele inwoner» van Tahiti ernstig ziek zijn geworden en dat er zelfs sterfgevallen zijn geweest. Volgens het Gallup-onderzoek zou pre sident Nixon 58 procent van de stemmen krijgen tegen McGovern 32 procent. Een onderzoek vorige week door het bureau Harris gaf Nixon 23 procent voorsprong. Inmiddels hebben de Republikeinen weer enkele tips van de sluier over het pro gramma opgelicht. Op buitenlands gebied wordt McGovern een gevaarlijke isolatio nist genoemd, wiens politiek het gevaar voor oorlog vergroot. ROME (Reuter en AFP) De Arabieren Zaid Ahmed en Adman Mohammed Ha- shern zijn zaterdagavond in Rome in staat van beschuldiging wegens poging tot massamoord gesteld nadat zij door twee Britse meisjes waren geïdentificeerd als de personen van wie zij de platenspeler hadden gekregen welke de afgelopen week aan boord van een Israëlisch EI-Al-vliegtuig tot ontploffing kwam. SEOEL. (AP) Db zware regenval Zuid-Korea verplaatst zich in zuidelijke richting na al tenminste 282 slachtoffers te hebben gemaakt en miljoenen dollars aan schade te hebben veroorzaakt in het noorden van Zuid-Korea. De rampen dienst in Seoel verwacht dat het uiteinde lijke dodental nog veel hoger zal zijn. Leden van het Ierse Republikeinse Le ger hebben zaterdag bomaanslagen ge pleegd op vier hotels in Belfast. Drie daarvan werden vernield. Er vielen geen slachtoffers. betogingen voor, zoals drie jaar geleden. Jozef Lenart, eerste-secretaris van de Slo waakse communistische partij, dankte op een bijeenkomst in Bratislawa de Russen voor hun ingrijpen. „We stellen heden de in 1968 verleende internationale hulp van de Sovjet-Unie en andere bondgenoten op hoge prijs. Zij kwamen op tijd om de eerlijke krachten, de patriotten, bij te staan.” MOSKOU (Reuter en DPA). De noordelijk op 240 km van Moskou gelegen BILBAO (AFP). Twee bommen heb ben zaterdag een zomerkampement van de Falangistische jeugdorganisatie bij het strand van Laga (Biscaye) bijna geheel vernield. Er zijn geen slachtoffers. Volgens de politie zouden d» aanslagen zijn gepleegd door de Baskische nationa listische organisatie, die ook verdacht wordt van een reeks andere aanslagen in de afgelopen tijd in dit gebied. „Onze enige hoop ligt bij u jongeren”, zo sprak hij. „Velen bezoeken buitenland se universiteiten en misschien zullen zij nog op tijd de bevolking achter zich krijgen”. TRIEST (UPI). Bjj een gevangenisop roer in de Italiaanse stad Triëst ztfn gisteravond zeker twee gevangenen door brand omgekomen. De arbeiders waren bezig in een tunnel, die het stadswater op de Adriatische Zee loost. Onverwacht rolde een enorme golf water door de tunnel, die alle werklieden meesleurde. Geen van hen overleefde het •ngeluk. Een woordvoerder van het Britse leger heeft bekendgemaakt dat in Armagh 13 liter nitrobenzeen en ander materiaal voor het maken van bommen is gevonden. Volgens de woordvoerder kan nitroben zeen kanker veroorzaken bij mensen, die ermee in contact komen. Het IRA zou deze stof gebruiken omdat aan andere materialen voor de bommenfabricage een tekort is ontstaan. De provisionelen maakten later bekend dat de man, een protestant, was doodge schoten omdat hij voor de militante protestante „Ulster Defence Association” zou hebben gespioneerd. LA PAZ (Reupter). De tot Boliviaan genaturaliseerde Duitser Klaus Altmann heeft toegegeven, dat hij in werkelijkheid Klaus Barbie is, zo heeft een Boliviaanse regeringswoordvoerder in La Paz gisteren bekendgemaakt. Een Boliviaanse rechtbank onderzoekt of hij in Bolivia kan worden berecht. Frankrijk heeft Bolivia om de uitlevering van Barbie gevraagd, omdat hij in dit land bij verstek ter dood is ver oordeeld wegens zijn aandeel in de marte lingen en de executies van Franse verzets strijders in de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de Duitse bezetting in Frankrijk was Barbie hoofd van de Gestapo in Lyon. Barbie kwam in 1951 naar Bolivia en nam zes jaar later de nationaliteit van dat land aan. Sindsdien is hij zakenman in Latijns Amerika. Tegenover een Braziliaanse krant ver klaarde aBrbie onlangs dat zijn werke lijke naam Altmann is, maar dat hij tijdens de oorlog bij de Gestapo de naam Barbie had aangenomen. De aandacht werd op hem gevestigd, toen de Frans-Duitse Beate Klarsfeld bij haar jacht op oud- nazi’s naar Bolivia reisde om aan te tonen dat Altmann en Barbie een en dezelfde waren. Op binnenlands terrein wil Nixon zijn politiek voortzetten om de inflatie te be strijden, meer werkgelegenheid te bieden en het besteedbaar inkomen te vergroten. De Democratische kandidaat McGovern gaf zaterdag in een vraaggesprek als zijn mening dat de huidige machthebbers in Zuid-Vietnam het land zouden ontvluchten om plaats te maken voor een coalitierege ring, zodra bekend zou zijn dat hij (McGo vern) in Amerika aan het bewind zou ko men. KOPENHAGEN. (AP) Hallelujah-zin- gende jonge christenen uit vele landen hebben zaterdag aan het einde van een internationaal Jezus-festival ia Kopenha gen protest-stickers geplakt op de ramen van sexshops in Kopenhagen. Een van de winkels zag zich zelfs gedwongen tijdelijk te sluiten. BELFAST (UPI). Het „provisionele” IRA heeft gisteren gedreigd dat katholieken, die informatie geven aan het Britse leger, die tegen het IRA kan worden gebruikt, „wegens verraad zullen worden berecht en de kogel zullen krijgen als ze schuldig worden bevonden”. In Belfast zijn de stoffelijke overschotten gevonden van twee burgers. Een van hen was zwaar verminkt. Volgens een politie-woordvoerder moet hij door een psychopaat zijn vermoord: „Bijna al zijn botten waren gebroken”. Het andere slachtoffer was door het hoofd geschoten en had een groene kap over het hoofd: een traditionele „terechtstelling” door het IRA. De Britse vissers zullen, volgens de meegekregen instructies, geen gehoor ge ven aan bevelen, die ze van IJslandse kustwachten zullen krijgen. De vissers moeten zich bovendien „kalm houden en niej provoceren”. Mocht er toch van een confrontatie sprake zijn, dan dienen de Britten hun geheime instructies op Het festival was aangekondigd als „dé lange dag”, een interconfessionele bijeen komst georganiseerd door de beweging „jeugd met een tak” (YWAT) die zich keert tegen drugs, prostitutie en porno grafie. Sprekers op de bijeenkomst wekten de ongeveer 8000 toehoorders op het stadhuis plein in Kopenhagen op tot de strijd tegen „ondermijnende krachten” en „een zondvloed van geweld, misdaad en por nografie”. 25 instituten hebben beslist onvoldoende armslag gekregen. Ruim 100 vormingsin stituten verkeren op dit moment nog steeds in het ongewisse. Dit verklaarde Bert Bakker, stafmedewerker van het bu reau gistermiddag in de actualiteitenru briek Echo van de KRO. Volgens het bureau is er met de thans getroffen voorzieningen een bedrag van ongeveer 30 miljoen gemoeid: „Zeg dat er nu voor het eind van het jaar nog eens voor 10 miljoenbesteed mag worden, dan houdt minister Van Veen 23 miljoen over van de 63 miljoen die hij het afgelopen najaar in de Kamer toezegde om de 38.000 HILVERSUM. „Minister Van Veen bezuinigt nog e«ns 23 miljoen extra op de invoering van de school- en vormlngs- plicht voor 16-jarigen die 1 augustus van kracht werd”. Dit is de mening van het Landelijk Buro Vormingswerk voor Werkende Jon geren. Volgens het bureau hebben van de bijna 200 vormingsinstituten er slechts 50 voldoende faciliteiten toegewezen gekre gen om de extra toeloop van 16-jarigen te kunnen opvangen. In vele gevallen echter zullen deze voorzieningen, door de late beslissing van het ministerie pas het vol gend jaar gereed kunnen zijn. De 24-jarige student uit Bagdad en de 29-jarige koopman uit Jordanië kunnen, als zij schuldig worden bevonden, tot 15 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Zouden bij de explosie één of meer doden zijn gevallen, dan zou de maximale straf levenslang zijn geweest. Foto: De 29-jarige Adman Mohammed Hashem uit Amman (rechts) en de 32- jarige Zaid Ahmed uit Bagdad werden na hun arrestatie weggevoerd uit het Ro meinse hoofdkantoor van politie. (Van onz« redacteur in Londen) LONDEN. De mogelijkheid van regelrechte kabeljauwoorlog tuten Britten en de IJslanders is groter gewor den nu de eerste Britse vissersschepen hun thuishavens hebben verlaten op weg naar de omstreden visgronden. Deze week zullen 50 boten naar Ijsland varen. De eerste vertrokken gisteren uit havens als Huul, Grimsby en Aberdeen. Ze hebben geheime instructies bij zich aldus meldt een Londens zondagsblad waarin staat wat ze moeten doen als de IJslandse kustwacht hen aanhoudt. Een optocht van duizenden leden van de protestantse militante Ulster Defence Association verliep zonder incidenten. De De vissers is gezegd, dat ze rustig door moeten, gaan met het vissen in het om streden gebied, dat ligt tussen de interna tionaal erkende zone van 12 mijl en de door de IJslanders ingestelde visserijzone van SO mijl. Donderdag wees het Interna tionale Gerechtshof In Den Haag vonnis, waarin de IJslanders voorlopig het recht wordt ontzegd een claim te doen op de 50 mijlszone. De IJslanders zeggen, dat ze deze zone voor zichzelf nodig hebben, omdat de vis hun belangrijkste bron van inkomsten betekent. Ze kunnen, naar hun zeggen, geen concurrentie in dit gebied gebruiken. Son Ngoc Thanh is in maart van dit jaar benoemd tot premier en minister van Buitenlandse Zaken in de regering van Lon Nol. De laatste tijd ging in politieke kringen in Phnom Penh het gerucht, dat hij aan de kant zou worden geschoven. stad Jaroslavl, waar een half miljoen mensen woont, heeft de noodtoestand af- gekondigd in verband met hevige bos- en veenbranden die een bedreiging voor de stad vormen. Meer dan 5000 mannen en vrouwen trachten het snel langs de oever van de Wolga oprukkende vuur tot staan te brengen. Op verscheidene plaatsen is het vuur onder controle, doch elders buiten de stad staan het veen en de bossen nog steeds in brand. Er is noch melding van slachtof fers noch van schade aan de meer dan 900 jaar oude stad. De branden ten noorden, noordoosten en oosten van Moskou duren nu al meer dan een maand. Gistermorgen hing er weer een dichte rookwolk boven Moskou voor hef erst in meer dan een week maar het is niet bekend of die is veroorzaakt door het uitbreken van nieuwe branden in het veengebied van Sjatoera, dat ruwweg 150 kilometer ten oosten van de hoofdstad ligt. Het gebied waar de branden woeden, is verboden terrein voor buitenlandse jour nalisten, die het nieuws erover uit da Moskouse pers moesten halen. MOSKOU (Reuter/UPI) Russische dissidenten hebben gisteren in een petitie de Tsjechoslowaaksa federale assemblee gevraagd pogingen in het werk te stellen om de vrijlating en rehabilitatie te verkrijgen van aanhangers van Dubceck, die ui de afgelopen weken wegens ondermijnende activiteit tot gevangenisstraffen zijn ver oordeeld. Intussen is het aantal gedode militairen sinds de operatie tegen het IRA gestegen tot elf. Twee soldaten liepen op een PHNOM PENH. (AFP) In Penh is vanmorgen een mislukte aanslag gepleegd op de Cambodjaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken Son Ngoo Thnah. In een geparkeerde auto, langs de route die de premier gewoonlijk volgt naar zijn departement, ontplofte een kneedbom. De premier bleef ongedeerd, maar vier soldaten van zijn gevolg raak ten gewond. Later zijn twee mannen ge arresteerd. D« 37 ondertekenaars, onder wiö ver scheidene prominente geleerden zoals de scheikundige Benjamin Lewitsj en de wis kundige Igor Sjafarewitsj, verklaren, dat da veroordeelden met het uitdelen pamfletten vóór de verkiezingen grondwettige rechten uitoefenden, waarschuwen voor de gevaren van „onbe perkte macht”, klaarblijkelijk een verwij zing naar de zuiveringen ander Stalin. Wij erkennen tot onze grote spijt dat de Sovjet-Unie, die vier jaar geleden troe pen naar Tsjecho-Slowakije zond, volledi ge verantwoordelijkheid voor de huidige toestand in dat land draagt, met inbegrip van de politieke processen die er nu worden gehouden”, aldus de petitie. Ter herdenking van het feit, dat giste ren precies vier jaar geleden de troepen van het Warschau Pact Tsjecho-Slowakije binnenrukten om een eind te maken aan het liberale communisme van Dubcek en diens medestanders hebben vele inwoners van Praag het graf bezocht van Jan Palach, de 22-jarige student, die zich uit protest tegen de bezetting van zijn land op 16 januari 1969 op het Wenceslasplein in de hoofdstad in brand stak en later aan zijn verwondingen overleed. Zoals elk jaar was ook nu tegen het eind van de middag het naamloze graf van Palach bedekt door bloemen, terwijl vele zorgvuldig in vazen geschikte boeket ten de plaats omringden. Ondanks een bord met een verbod kaarsen te branden, flakkerde er een dertigtal in de wind. Er was een politieagent op het kerkhof aanwezig, doch die greep niet in. In Tsjecho-Slowakije zelf bleef het rus- Tijdens een huiszoeking in een katholie ke wijk van Belfast is dit weekeinde een leider van de provisionele vleugel van het IRA. Seamus Loughran, gearresteerd. Hij is de derde in twee weken tijd. De anderen zijn Martin Meehan en Terence Clarke.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3