Braziliaans onthaal voor Oranje-equipe OOK DE BRITTEN KONDEN IOC 0 NIET AAN OPLOSSING HELPEN E d Voor Don Avery Quichot Brundage was Antillianen tegen boycot twintig jaar lang alleen zijn Olympische sportspeeltuin belangrijk 11 o VN waarschuwen Hockey- en waterpoloteam direct actief Rietveld tweede Nico Spits draagt vlag in München Nog geen opvolger Eerste slachtoffer s Stuurman te zwaar Duitse regering Rr l I DINSDAG 22 AUGUSTUS 1972 12 DIN klllllllllllll iro ■nnsnwmisniBtfflBnEHmBEiKn] m W oelig ininnianiini Inlichtingen (Van onze sportredactie) Hitler Bloedbad ■■■■nawsnnwmnHninnni ftauaunmnnHMiMnnnn I 'Jr - MMWU s c iwi (Van onze sportredactie) !B1 SHWniF (Van onze sportredactie) AVERY BRUNDAGE 1 MÜNCHEN. Nico Spits, de aanvoer der van het hockeyelftal, zal zaterdag 26 augustus bij de opening van de Olympi- Spelen de Nederlandse vlag dragen. WILLEMSTAD. De Antilliaanse mi nister van cultuur en opvoeding, de heer R. Elhage, heeft maandagochtend in Willem stad verklaard dat zijn regering het zou afkeuren als het Nederlands Antilliaans Olympisch Comité de Olympische Spelen zou boycotten vanwege de kwestie Rhode sië. De Antilliaanse regering is van mening dat het ANOC zich dient te houden aan de regels, zoals voorgeschreven door het In ternationaal Olympische Comité. MÜNCHEN. Het ziet er naar uit dat er niet voor woensdag een nieuwe presi dent van het Internationaal Olympisch Comité gekozen zal worden. De Rhodesi- gche kwestie is er de oorzaak van dat de verkiezingen uitgesteld zijn. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. In het olympische dorp is maandag een Westduitse official aan een hartinfarct gestorven. Een 56-jarige Duitser overleed, toen men hem het me disch centrum binnenbracht. I I Wat er politiek rond hem en zijn Olympische Spelen gebeurde in de we reld, kon hem weinig of niets schelen. Over de spelen van 1936 in Berlijn zegt hij letterlijk in zijn boek: „Het IOC, volledig verantwoordelijk voor de spe len, was a-politiek. Hitler had daar niets mee te maken. De politiek van de Duitse regering ging het IOC niets aan, zolang die niet storend op het verloop van de spelen werkte”. algemene vergadering van het IOC (dat nergens anders nog aan toe gekomen is) onder zware pressie te zetten. NEW YORK. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft West Duitsland, namens de leden van de veiligheidsraad, meegedeeld dat deel neming van Rhodesië aan de Olympische Spelen strijdig is met de sancties die tegen Rhodesië moeten worden uitgevoerd. De leden van de veiligheidsraad menen dat de deelneming van Rhodesië aan de Spelen in strijd is met een in 1968 genomen besluit. Intussen is bekend geworden dat de Duitse regering niet van plan is te interve niëren in de kwestie-Rhodesië. ra d< E g d E raa stei gen aan ein het afb Zui haf dig ter cië dei 1 I fra B. git rei ah f i de re, ge be ne de er m sc he n x X X J X s l s l 7 De IOC-voorzitter had tot dan steeds gezegd dat hij nooit ofte nimmer als olympiër met een regering zou gaan pra ten, omdat regeringen zich niet in haduen te laten met de Olympische Spelen. Toen Brundage hierop gewezen werd, omzeilde hij zijn contact met de ambassadeur: „We hebben de ambassade niet benaderd als gesprekspartner; we hebben slechts om inlichtingen gevraagd”. Raad van de Sport in Afrika een verkla ring uit, waarin stond dat alle Afrikaanse landen (ongeveer 40, red.), dus ook Ara bische, München zullen verlaten als Rho desië mag meedoen. Deze keer beriepen de Afrikanen zich niet alleen op de over eenkomst van september 1971 met het IOC, maar ook op die van enkele weken terug (9 augustus). Hierdoor nemen zij Brundage, die zegt dat de Afrikaanse volkeren zich niet aan de afspraken met het IOC willen houden, het wapen uit handen. De waterpoloërs hadden overigens geen gelegenheid om van de Brazili aanse show te „geniéten”. Zij waren direct het middelpunt van de belang stelling. De loting voor het olympische toernooi moest worden geanalyseerd. De meningen waren wat verdeeld, maar echt ontevreden was niemand. Het had slechter gekund, vond men. Harry Vriend, de trainer-coach, noem de de indeling in groep B met West- Duitsland, Griekenland, Australië en de grote favoriet voor het goud Hongarije „redelijk”. „Vooral poule A (Roemenië, Mexico, Joegoslavië, Verenigde Staten, Cuba en Canada) is zwaar en poule B en C (Italië, Spanje, Rusland, Bulgarije en Japan) onlopen elkaar niet zoveel”. Evenmin toonde Vriend zich onder de indruk van het feit, dat zijn ploeg Fedor den Hertog waagt zich na aankomst in het Olympisch dorp aan een dansdemonstratie op Braziliaanse wel- komstmuziek. Het IOC had zich na de bijeenkomst van de uitvoerende raad tot de Britse ambassade gewend om zo snel mogelijk te vernemen hoe de Britse regering over de status van de Rhodesiërs denkt. Het ant woord van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken bracht al evenmin een oplossing. Wij beschouwen de Rodesiërs nog steeds als Britse onderdanen, maar de beslissing of zij in München mee mogen doen is een zaak van het IOC, aldus de Engelsen. Maandagavond kwam de uit voerende raad weer bij elkaar om te trachten een aanbeveling voor de plenaire zitting van dinsdag samen te stellen. Intussen waren ook de vertegenwoordi gers van de Afrikaanse landen weer in conclaaf gegaan. Dat alles in een mistige, geheimzinnige sfeer. Journalisten werden niet toegelaten tot de zittingen en de verklaringen van de woordvoerders waren zeer sober. Op de personferentie tussen de middag wilde IOC-president Avery Brundage wel kwijt dat hij zeer geschokt was door dit plotseling opgedoken conflict. De Ameri kaan zag op dat moment ook direct geen oplossing meer. Alles spitste zich in de bijeenkomst van de executive (de uitvoe rende raad) toe op de zaak van de Britse paspoorten. Brundage en de zijnen konden er niet onder uit dat ze uiteindelijk toch moesten gaan praten met een politieke autoriteit, namelijk de ambassadeur van Groot-Brittannië in de Bondsrepubliek. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De ervaren olympiërs in de Nederlandse ploeg fronsten slechts de wenkbrauwen. De Zuidame- rikaanse muzikale ontvangst, die een aantal Brazilianen als goede buren de Oranje-equipe bereidde, werd maar matig op prijs gesteld. De gedachten gingen terug naar Mexico, toen de Cubanen bijna voortdurend van hun muzikaliteit meenden te moeten getui gen. Het ijs was echter gauw gebroken toen wielrenner Fedor den Hertog zijn voeten door het ritmische tromgeluid liet meeslepen. Er konden daarna zelfs twee bescheiden applausjes af. direct in de eerste wedstrijd (zondag) moet aantreden tegen de Hongaren. „Ik ben er zelfs wel blij mee. Dan hebben we de sterkste gehad en weten we direct wat ons daarna te doen staat”. Het is duidelijk dat hij erop hoopt, dat zijn jongens zich aan het spel van de Hongaren zullen optrekken en daar door geen last zullen hebbèn van een stroeve start. Vriend wil echter niets aan het toeval overlaten. Zelfs de dagelijkse training liet hij niet schieten. Datzelfde gold ook voor de hockeyers, die het hijsen van de vlag lieten voor wat het was en naar de hockeyvelden trokken. Chef de mission Bram Leeuwenhoek stond daardoor met een zeer gemini- seerde ploeg bij de officiële welkomst- plechtigheid. De Nederlandse afvaardi ging viel echter niet uit de toon. Gelijktijdig werden namelijk ook de kleine equipes van Chili, India, Jamaica en Noorwegen ingehaald. Voor de eveneens gearriveerde Oostduitse ploeg was het hijsen van de vlag uitgesteld tot morgen, omdat in de DDR in verband met het vliegtuigongeluk een rouwdag werd gehouden. Opvallend was, dat het precies bij de eerste tonen van het Wilhelmus ging regenen. Het is echter niet zo dat de Nederlanders het slechte weer hebben meegebracht. In d e Beierse hoofdstad is al enkele dagen niet te merken dat het hier gaat om de olympische zomer spelen. den dat zij door de Spelen juist de kans hadden te laten zien wat negers allemaal kunnen op sportgebied”. „De demonstranten werden onmid dellijk naar huis gestuurd. Het Ameri kaanse Olympische Comité kreeg een uitbrander dat het deelnemers met zo’n onrijpe geestelijke instelling en met zo weinig eerbied voor de olympische principes in het team opgenomen had. Het comité werd meegedeeld dat, als men de deelnemers niet onder de duim kon houden, de hele ploeg weggestuurd zou worden”. En Brundage praat dan nog even door over lieden met een verdraaide persoonlijkheid en geestelijke gestoord heid. Nogmaals, voor Brundage golden alleen maar de olympische principes. Wat er buiten de hekken van de enor me sport-speeltuin gebeurde, interes seerde hem niet, tenzij het over kunst ging. Sport en kunst beheersen, samen met zijn koopmanschap, zijn leven. Als sport en kunst gecombineerd kunnen worden, wordt de Amerikaan een karaktervast figuur, dat kan men moeilijk ontkennen helemaal lyrisch. De Olympische Spelen in Ro me gaven hffli reden tot grote opge wondenheid én jubel in zijn boek: „Zoals een edelsteen door zijn zetting nóg mooier wordt, zo werden de 17de MÜNCHEN Het imperium- Brundage is ten einde. De 84- jarige Amerikaan heeft eindelijk zijn voorzittersstoel van het IOC beschikbaar gesteld. Voor velen de meesten wel, in de wereld is dat een zucht van verlichting waard, omdat de onmiskenbaar getalen teerde Brundage niet gevoelig was voor maatschappelijke ver anderingen. Brundage bleef leven in de geest van De Coubertin, de schepper van de moderne Olym pische Spelen. In zijn huis in Cali- fornië staat een staalsculptuur van Don Quichot. Je zou kunnen zeg gen, dat dat typerend is voor de Olympische idealist. Hij heeft al tijd gevochten tegen de windmo lens als „zijn” pure amateurisme in gevaar kwam. De man, die van krantejongen multimiljonair werd (geen PR-sprookje), financierde twintig jaar lang als president van het IOC zijn functie met een kwart miljoen gulden per jaar. Don Quichot zal met afgrijzen moeten toenzien hoe de Olympische be weging in de toekomst gaat ver anderen. Het bestuur van het NOC heeft de keuze op Nico Spits laten vallen omdat hij Olympische „ervaring” heeft. Spits maakte namelijk in 1964 deel uit van het Nederlandse hockeyteam tijdens de spelen in Tokio. In 1964 droeg judoka Anton Geesink de vlag, vier jaar later in Mexico was waterpoloër Fred van Dorp vlagge- drager. Die executive bestaat uit Brundage, graaf Jean de Beaumont (Frankrijk),, lord Killanin (Ierland), jhr. Herman van Kar- nebeek (Nederland), prins Tsuneyoshi Ta keda (Japan), Juan Samarach (Spanje), Ade Ademoia (Nigeria), Constantin Andri anov (Rusland), en majoor Silvio de Magelhaes Padilha (Brazilië). (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. De Afrikaanse landen hebben er na een lange dag van vergaderen met en zonder het IOC geen twijfel over willen laten bestaan dat het hun ernst is om zich terug te trekken als Rhodesië (zon der Britse paspoorten) deelneemt aan de Olympische Spelen. In een door de nationale Afrikaanse olympische comités bezette perszaal in het impo sante Maximilianeum - journalisten werd verzocht niet in hun zaal te komen tijdens de bespreking - heb ben de Afrikanen de linies maandag avond laat nog eens recht getrokken. Na afloop van de bijeenkomst, die ook door andere vertegenwoordigers (zoals Cuba) werd bij gewoond, gaf de Hoge Vrijdag heeft in New York een bijeen komst achter gesloten deuren plaats ge vonden met Afrikaanse leden, waar het vraagstuk Rhodesië-Olympische Spelen werd behandeld. Het besluit van deze bij eenkomst is maandag aan de Duitse rege ring, die geen deel uitmaakt van de veilig heidsraad, medegedeeld. Hierin staat dat de komst van de Rhodesische ploeg in West Duitsland de mogelijkheid in zich draagt van een conflict, gezien de resolutie van 1968, waarin tal van sancties tegen Rho desië zijn aangekondigd. In deze resolutie staat onder meer dat het Rhodesische on derdanen niet toegestaan is naar een ander land te reizen. Olympische Spelen nóg stralender in de hoofdstad van de Italiaanse repu bliek met zijn beroemde historische en culturele achtergrond en zijn eerbied waardige traditie. Waar vindt men zo’n plaats voor dit grote feest van de jeugd”. Inmiddels vergaderde in een andere zaal los van de Afrikaanse NOC’s de Uitvoerende Raad van het IOC, met o.a. Brundage en de Nederlander, jhr. Herman van Karnebeek. Na een dag van lang en veel vergaderen was er immers nog steeds geen beslissing gevallen. De Afrikanen besloten toen nog eens tezamen hun trouw te belijden en daardoor de Klein, die drie maanden geleden door Adam gevraagd werd om stuurman te worden, weegt op het ogenblik nog 52 kilo. Vóór zondag 27 augustus moet hij 2 kg afgevallen zijn om aan het juiste gewicht te komen. MÜNCHEN. Manfred Klein, een nieuweling in de fameuze nieuwe West duitse Acht van Karl Adam, mag prak tisch niet eten, hetgeen een zeer moeilijke zaak is in het olympische dorp, omdat de maaltijden zeer overvloedig en voortreffe lijk zijn. TRAVEMÜNDE. In de derde race om het jeugdwereldkampioenschap 420-klasse die maandag in Travemünde werd geva ren, is de Nederlander Rietveld als tweede geëindigd. De tweede Nederlandse deelne mer aan deze titelwedstrijd Jan Vollebregt, eindigde als derde. De wedstrijd werd ge wonnen door de Engelsman Jeremy Bicker ton. Na een dag en een avond van lang vergaderen door het IOC en de Afrikane- nen onderling in München was er nog geen oplossing gevonden. Maandagochtend had de uitvoerende raad van het IOC (een commissie van negen man, die men het dagelijks bestuur zou kunnen noemen) uitvoerig gesproken met de Afrikaanse nationale olympische comités, ’s Middags kwam de algemene vergadering van het IOC bijeen. In een woelige sfeer, waarbij allerlei ethische begrippen en bezwaren tegen elkaar naar voren werden gebracht, kwam men er niet uit. Dat kon eigenlijk ook niet, zolang men nog geen antwoord had op de vraag of de Rhodesiërs nu al of niet over een Brits paspoort beschikten. Avery Brundage is er vast van over tuigd dat zijn trouw aan de olympische principes van sportiviteit en verdraag zaamheid (hij vindt zelf dat hij altijd verdraagzaam is geweest) ook zijn ei gen maatschappelijke carrière als bou wer en groot-industrieel ten goede is gekomen. Hij heeft zich nooit iets aan getrokken van de weerstanden, die hij door zijn super-autoritaire houding op riep. Het maakte hem niets uit of men hem een kapitalist, een fascist, een communist of een nazi noemde. Hij zegt simpelweg: „Tenslotte kan ik dat niet allemaal tegelijk zijn”. Brundage wilde niet zien dat ploegen zich om ideële redenen wilden terug trekken. Hij dacht dat het alleen maar ging om het feit, dat ze zich niet veilig genoeg voelden. De reden van de op stand interesseerde hem niet, de doden evenmin. Als de Spelen maar konden doorgaan. Over die spelen in Mexico nog een voorbeeld. Brundage schrijft: „Tijdens die spelen kwam het nog tot een krachteloze demonstratie op het erepo dium van twee zwarte Amerikaanse deelnemers, die niet in de gaten had- Op de persconferentie ’s middags draaide Brunaage weer zijn gebruikelijke „plaat” af over vriendschap en samenwerking in de olympische beweging en vrij-zijn van politieke invloeden. Een plotselinge uitval naar de kant van de Afrikanen kwam er wei even tussendoor: „We houden niet van mensen die zich niet aan hun afspra ken houden”. Waarmee hij doelde op de afspraak, ook met de Afrikanen, dat Ro- desië onder bepaalde voorwaarden zou mogen deelnemen en dat wil zeggen op dezelfde wijze als indertijd in Tokio (1964). Zo langzamerhand is wel duidelijk ge worden dat de leden van de Rhodesische ploeg geen Brits paspoort bezitten. Dat is iets wat de Afrikanen natuurlijk allang door hadden. Daarop richtte zich dan ook hun offensief. Een andere zaak is dat er onderzocht moet worden of Rhodesië rassendiscrimi natie kent in het land zelf. Brundage: „De Rodesiërs zijn er met een gemengde ploeg. Dat hebben ze altijd gedaan”. De Afrika nen houden evenwel vol dat kleurlingen in Rhodesië niet dezelfde kans krijgen als de blanken en dat is tegen de olympische regels. Een commissie van onderzoek gaat pas na München aan het werk. Dus dat kan op dit moment ook geen uitkomst bieden. De plenaire zitting van het IOC kwam er zoals te verwachten was ’s mid dags ook niet uit. Aanvankelijk wilde men een kleine werkcommissie benoemen, die in de nacht van maandag op dinsdag nog een uitweg zou moeten zoeken. Maar het samenstellen van die commissie bleek een onmogelijke zaak. Daarom besloot men dat de executive dan maar zelf weer moet gaan zoeken naar een oplossing. Lord Killanin, waarschijnlijk opvol ger van Brundage, is een van de le den van het executive, dat zich ver der met de Rhodesische kwestie zal bezighouden. Voor hem telde alleen maar: het Olympische Idee dwars door alle poli tieke en sociale barrières heen voort dragen. Hij sprak dan ook het liefst over de olympische fakkeldragers en begreep niet dat valse symboliek de lading van de huidige sportstructuur niet meer dekte. Avery Brundage stelde de sport, be dreven in de olympische geest van „Wij houden ons met ethische li chaamscultuur bezig en aan de rest hebben we geen boodschap” boven al les. Of er nu vlak naast de olympische deur moorden gepleegd werden, of er nu volop gediscrimineerd werd, dat was bijzaak. Als de Olympische Spelen maar gehouden konden worden. Brundage heeft de onafhankelijkheid l altijd als het belangrijkste principe van het IOC gezien. En onmiddellijk I daarna kwam natuurlijk dan het pure amateurisme. Zelf was hij in zijn jon ge jaren een goede atleet, die ook uitkwam op de Olympische Spelen. Hij heeft, als president van de AAU, de Amerikaanse Amateur-Atletiekunie, en vanaf 1936 als lid van het IOC, altijd geijverd om het in principe zo te houden als hij het zelf als oprechte amateur had gehad. De veranderde maatschappelijke omstandigheden schoof hij als niet ter zake doende opzij. Slechts schoorvoetend en met grote tegenzin wilde hij, onder zware druk, enkele jaren geleden tegemoet komen aan zoiets on-Olympisch als onkosten vergoedingen voor sportmensen. Hij gruwde van de combinatie sport en geld. Het werd echter de laatste jaren I duidelijker dat Don Avery Quichot windmolens Een typisch voorbeeld van ztfn denk wijze vindt men in zijn boek „De krachtmeting”, een autobiografie. Het gaat om de studentenopstand in Mexi co vlak voor de opening van de Olym pische Spelen daar in 1968. „Dit ontzet tende bloedbad (met ongeveer 300 do den, red.-) wierp wel een schaduw op de komende spelen. Kort daarna werd het weer onrustig en enkele olympi sche teams overwogen naar huis te gaan. Wij accepteerden de belofte van de Mexicaanse autoriteiten, die ons verzekerden dat de Mexicaanse bevol king haar plicht als gastheer zou nako men. Er zouden verder geen opstootjes meer voorkomen. En”, zo vervolgt Brundage dan, „er kwamen er ook geen meer”. duidelijker dat Don Brundage alsmaar meer voor zich zag opduiken. Avery Brundage zal geen IOC-Con- gres meer bezoeken. Een man van tradities als hij is, volgt daarmee het j voorbeeld van zijn voorgangers. De 1 weg naar nieuwe olympische mogelijk- heden ligt daarmee open voor zijn l opvolger. I a a 'is- i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 12