Karin kan naar record sprinten Ook beide Duitslanden vechten een politiek robbertje in München SHOW BONDSREPUBLIEK MOET OPWEGEN TEGEN DDR-MEDAILLES ische Bouw schaatscentrum gaat door ondanks tegenslagen W aterpoloteam Afrikanen roeren zich- ook in FIFA-gelederen Telstar tegen Wit-Geel-Wit ’72 bij Hongarije Schaakbond viert Ook profschaatsers zijn welkom Britse zwemmers Rons: Geladen Koeken Jezek stelde zijn selectie samen jubileum met serie toernooien voor het gerecht Ajax-Eagles eerder „FIFA valt niet uiteen” Discriminatie Oefenduels van Stormvogels pakte winst sloeg op niks 13 DINSDAG tl AUGUSTUS 1972 1 De „enige” Weer zege Ottenbros Show Wegens drug be zit - i l 1 De VWVVWWIfWWWtRAfWWWMraWIMfVWWWWWVIAWMWWVMfWWVVWWWMMMfWWMMMMfWVVWWMMAWtMMMMAMMMMM MWVWVWWWWW S F e e t, (Van onze schaakmedewerker) SIR STANLEY ROUS (Van onze sportredactie) le t 1 en üs he at at ist n e i 1 I s 1 IJMOND. De A-selectie van Telstar speelt woensdagavond 6-30 uur in Den Helder tegen het 25 jaar bestaande Wit- Geel-Wit. De B-selectie komt eveneens woensdag in actie. Op eigen veld speelt men tegen Wijk aan Zee. Ook deze wed strijd begint 6-30 uur. PRAAG. Vaclav Jezek, de Tsjechi sche bondscoach, heeft de namen van 19 spelers bekend gemaakt, waaruit hij het Tsjechische elftal zal formeren, dat op 30 augustus in een vriendschappelijke wed strijd tegen Nederland zal uitkomen. De 19 man zijn: Viktor en Cervenan (doel- verdedigers), Dobias, Pivarnik, Koubek, Hagara, Zlechan, Dvorak, Stakovan (ver dedigers), Bicovsky, Pollak, Kuna, Novak en Medcid (middenspelers), Vesely, Stratil, Naast Terrell en Tozer was rog een derde zwemmer, Areth Jones, uit de ploeg gesto ten. Tegen hem is echter wegens gebrek aan bewijs geen beschuldiging ingebracht. Het zal de Engelse justitie overigens wel moeite kosten om Tozer voor de rechtbank te brengen. De 22-jarige in Zuid-Afrika geboren atleet -hij was kanshebber op een Olympische medaille - verblijft momenteel in de Verenigde Staten. a- e). (Van onze sportredactie) 9 t t n COVENTRY. De Britse zwemmers Ray Terrell (19) en Tyrone Tozer (22), die om „disciplinaire” redenen uit de Olympische ploeg zjjn gezet, zullen gerechteljjk worden vervolgd wegens het illegaal in bezit heb ben van drugs. m d- de •■n, ag ar ek ot er e, rd ,Le- ne is ig ak st se te le t- i- sn rs ie n ie i- te re i- in :e, ?n ie sn le >t” in an al er iet a- ie o- au op ;io da .Is a- :n en de Vu ns m ht u- De :g. el lit ;n le se sn h ite in grijpen dat München het moet ontgelden in de Oosteuropese pers: het oude Nazi- broeinest, waar nu vele tientallen emi grantenorganisaties het leven zouden ver zieken en een „banmijl” voor politieke activiteiten om het olympische terrein moest worden gelegd om zeker te zijn van een vreedzaam verloop Een Oostduits* tv-commentator trok de conclusie: „We kunnen niet van onze burgers verwachten dat zij naar deze poel van revanchisme en manipulatie reizen”. Er komt echter toch DDR-publiek, dui zend man sterk. Het wordt zorgvuldig bij elkaar gehuisvest in tweedorpjes op royale afstand van München, een sportju- weel voor de ene Duitser, een vuile poel voor de ander. Hat is maar goed dat Willi Daume het afgelopen weekeinde wat afknabbelde van Avery Brundage’s woorden over de schei ding tussen sport en politiek door in een uitstekende rede vast te stellen, dat de moderne Olympiade geen heiligdom is maar een experiment. AMSTERDAM. Op verzoek van Go Ahead Eagles is de competitiewedstrijd in de eredivisie tussen Ajax en Go Ahead Eagles, die voor zondag 27 augustus was vastgesteld, vervroegd. Deze wordt nu ge speeld op zaterdag 26 augustus. Aanvang 20.00 uur. Waarnemers uit Zuid-Afrika zullen de afgevaardigden trachten te verzekeren dat voetbal in Zuid-Afrika vrij, is van rassendiscriminatie. Nu bestaat de situatie dat de DDR in München de medailles komt winnen, maar de Bondsrepubliek niettemin de show hoopt te stelen door de feestelijke pracht en praal, die miljarden marken heeft mogen kosten en een paar weken lang via de tv de hele wereld zal moeten boeien. Dat laatste is met medailles lastig Er zijn tenslotte twee Duitslanden, die de Afrikanen over en weer vertellen dat zij het enige echte zijn. München was de grote kans op winst voor de Bondsrepu bliek. Dat er zoveel Afrikaanse gasten worden verwacht, is niet omdat er in hun landen geld uit te geven valt, maar omdat de organisatie „Gast in München” zoveel marken te besteden heeft. De regering in Bonn had alle reden om zich met het olympisch kabaal, waar ze zich officieel buiten dient te houden, te bemoeien. DEN HAAG. De Haagse gemeente raad heeft gistermiddag met algemene stemmen ingestemd met het voorstel een gemeentelijke garantie te geven voor een aanvullende lening van 3, 9miljoen ten einde het schaatscentrum De Uithof in het zuidwesten van de stad te kunnen afbouwen. Het bestuur van de stichting Zuidhollands Schaatscentrum ’s-Graven- hage De Uithof is door allerlei omstan digheden - kostenverhogingen en het* ach terwege blijven van inkomsten - in finan ciële moeilijkheden geraakt. De bouw, on der garantie van de gemeente, heeft reeds 7,4 miljoen gekost. De protestants-christelijke en KVP- fracties stemden pas met het voorstel van B. en W. in na de nadrukkelijke toezeg ging van wethouder P. Vink van sport en recreatie, dat zowel voor de investeringen als voor het exploitatietekort van ruim 860.000 compensatie zal worden gevon den binnen de sector jeugd, sport en recreatie en dat verdere kostenverhogin gen eerst zullen worden besproken met de betrokken raadscommissies. De confessio nelen hopen echter dat met dit voorstel de zaak nu financieel volkomen „rond” is en dat er geen nieuwe kostenverhogingn meer zullen komen. Ook de WD-fractie schaarde zich op deze voorwaarden achter het voorstel. Ernstige kritiek werd geleverd op de randgemeenten die „weer parasiteren op de voorzieningen in Den Haag”. Alleen de gemeente Monster heeft ruim 18.000 (Van onze redacteur in Bonn) MÜNCHEN Generaal De Gaulle riep in 1960 de Franse Olympische ploeg op het matje omdat ze vrijwel zonder medailles thuis was gekomen. Hij vond het „een nationale schande”. Als de Oostduitsers er in 1972 in slagen de Westduitsers op alle eportfronten te verslaan, is dat niet alleen „een nationale triomf”. Zo’n succes dient onvermijdelijk als zoveelste „be wijs” dat de DDR het betere Duitsland is. Op internationaal niveau staan sport en politiek zelden los van elkaar. De meest losse band is het (poli tieke) prestige, waar De Gaulle zich over opwond. In vele opzichten gaat bij Olympische Spelen echter zelfs de redenering op: de sport staat in dienst van de politiek. Dat gold voor de Spelen in het Duitsland van Hitler (1936) en geldt nu voor de Spelen in het Duitsland van Heinemann. ringen aan te brengen in de plaats van de wereldkampioenschappen. Maar er zullen wel van Argentinië garanties worden ge vraagd dat het publiek geen moeilijkhe den kan veroorzaken. Volgens hen zal waarschijnlijk ook een compromis bereikt worden over het aan tal deelnemers en zullen in Argentinië 20 landen aan de eindronden mogen deelne men. In Wijk aan Zee, Hoorn en Schagen zullen jubileumvierkampen worden ge houden op 30 december en 1 oktober. De jeugd is in het jubileumprogramma een ruime plaats toebedeeld. In Haarlem, Alk maar en Koog a.d. Zaan wordt 14 oktober een jeugdlnsituif gehouden voor jongeren tot 15 jaar. Op 28 oktober zal vervolgens in het Raadhuis in IJmuiden een toernooi voor de jeugd zijn waarin met vijftallen zal worden gespeeld. Tenslotte zullen in Uitgeest van 20 oktober tot en met 15 december de wedstrijden om het persoon lijk kampioenschap voor senioren en juni oren worden verspeeld. overgemaakt 1 per inwoner). Alle an dere gemeenten, de provincie, het rijk en de Nederlandse Sport Federatie hebben geweigerd bij te dragen, ofschoon daarop bij de opzet wel gerekend was. Van bur gerij en bedrijfsleven werd niet de ver wachte vijf ton ontvangen tnaar slechts 50.000. De strop accepteren en verder gaan is de enige mogelijkheid, zei wethouder Vink. Alle aandacht moet nu gericht wor den op een zo commercieel mogelijke exploitatie. In de winter met contracten met Holiday on Ice en het onlangs opge richte professionele schaatscircus. Voor de zomermaanden denkt men aan mode shows, openluchttentoonstellingen, mario netten- en andere (culturele) manifesta ties, de mogelijkheid om te zonnen en te rolschaatsen. MÜNCHEN De waterpoloploeg heeft voor het olympisch toernooi vrij ongun stig geloot. De Nederlanders zijn ingedeeld in groep B met als sterkste tegenstander de grote favoriet voor de gouden medaille, Hongarije. De overige landen in deze groep zijn: West-Duitsland, Griekenland en Oosten rijk. Het moet voor de Oranje-equipe via een tweede plaats in deze poule wel mogelijk zijn zich voor de eindstrijd (de laatste zes) te kwalificeren. Verwacht moet worden dat de Nederlanders daarin met één verloren wedstrijd in de voorronde zal zo goed als zeker van Hongarije worden verloren en dat resul taat blijft staan zullen starten. De FIFA-voorzitter zou hier wel eens gelijk in kunnen krijgen, want hij is de hele wereld afgereisd om te pogen het congres zo goed mogelijk te laten verlo pen. Toch blijven er een aantal moeilijke punten die geregld zullen moeten worden in de twee dagen durende onderhandelin- gen in commissies die voorafgaan aan het plenaire congres. Tijdens de behandelingen in de commis sies zullen Rous en de andere FIFA- bestuursleden trachten als altijd onge duldige afgevaardigden uit Afrika en Azië wat te matigen. De finale van het toernooi om de Euro pa Cup 1 (landskampioenen) wordt, zoals bekend, op 30 mei 1973 in Belgrado ge speeld. Voorts werd besloten dat contacten met Zuid-Afrika, dat niet bij de FIFA is aangesloten, onder bepaalde voorwaarden toegestaan kunnen worden. Wedstrijden tegen ploegen uit de volksrepubliek China blijven echter verboden voor teams uit landen die bij de FIFA zijn aangesloten. Wanneer een ploeg uit Zuid-Afrika wil gaan voetballen dan zal de FIFA slechts akkoord gaan, wanneer er wedstrijden worden gespeeld tegen vertegenwoordigers van de verschillende rassen die inZuid- Afrika wonen. De FIFA ging akkoord met een wed strijd (3 januari 1973 in het Wembleysta- dion te Londen) tussen twee Europese selectie® nameiük die van de landen die b(j de EEG zijn aangesloten (Frankrijk, Itaië, West-Duits'and, België. Nedeland en Luxemburg) en de landen die aansluiting hebben verzocht (Groot-Brittannië, ler- Bonn hoefde niet bang te zijn dat de Afrikanen in deze rassenkwestie steun zouden krijgen uit Oost-Europa, zoals in de Verenigde Naties gebrukelijk is. De Sowjet-Unie heeft de Olympische Spelen niet geboycot, toen det olympische comité van de Bondsrepubliek - braaf op bevel van de regering in Bonn - de DDR er buiten wist te houden. Pas in 1965 was de politieke schijnvertoning van een „ge meenschappelijke Duitse ploeg” niet meer houdbaar en werd de DDR althans als sportnatie officieel erkend. Over die politieke nederlaag heeft Dau me eens gezegd: „We konden toen twee dingen doen, namelijk ons uit protest terugtrekken of juist de uitdaging aanne men en ons kandidaat stellen voor de organisatie van de Spelen”. Dat laatste gebeurde en met succes. Het gebeurde uit oer-politieke overwegingen en werd in het oostelijke Duitsland ook zo gevoeld: in de propaganda uit Oost-Berlijn was sprake van een potentiële oorlogsverklaring aan de DDR. PARIJS Voetbalafgevaardigden uit meer dan 100 landen zijn gisteren in Parijs begonnen aan wat wel eens een stormachtige bijeenkomst kan worden. Aanhoudende geruchten dat de interna tionale federatie van voetbalbonden (FI FA) tijdens haar 38e congres wel eens uiteen zou kunnen vallen, worden tegen gesproken door de voorzitter van de FI FA, de Engelsman, Sir Stanley Rous. Natuurlijk zjjn er een aantal revolu tionairen in de FIFA,” aldus Rous, „maar de meerderheid der afgevaardigden zijn redelijke mensen en ik heb er vertrouwen in, dat de problemen op democratische en vreedzame wijze zullen worden opgelost”. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM. De Sprinters-prij» voor driejarigen is vanavond op Hilver sum het rijkst genoteerde nummer. De Derby-winnaar Karin kan over deze korte afstand haar reeds zo snelle record nog een opfrissertje geven. Hiertoe kunnen Koentje Dartel en Karin van Hovi haar dwingen, zonder de illusie te hebben dit voortreffelijke paard te kunnen kloppen. Het internationale nummer voor de tegen de grote klasse aanleunende paarden telt in het veld van twaalf paarden vele kanshebbers. Hazleton B, die in sterk stijgende vorm loopt, zou kunnen winnen indien Van Eykelenborg er tijdig in slaagt hem uit het gedrang te laveren. De tips: 1. Dahlia-prijs le afd: 1. Kora Princess 2. Karei Volann 3. Karla v.d. Lente Outs: Jolly Feet, 2. Margriet-prijs le afd: 1. Ivan Braun 2. imposant 3. Jax D Outs: Hitty Buitenzorg, 3. Ranonkle-prijs: 1. Kaper W 2. Kapteln Norton 3. Korstina Outs: Kerry, 4. Dahlia-prijs 2e afd: 1. Keizerin 2. Kid Gold 0- 3. Koriena N Outs: Jackie Scotch, 5. Helenium- prijs 1. Hazleton B 2. Glgglns 3. Eros Kinley Outs: Hornblower, 6. Sprinters-prijs: 1. Karin, 2. Koentje Dartel, 3. Kees Outs: Karin van Hovi, 7. Althea-prijs: 1. Ivan Hollandia 2. Hurry Up 3. Ingrid Hollandia Outs: Gyas, 8. Margriet-prijs: 1. Igaan 2. Hessidor 3. Jacob D Outs: Keel Dunst 9. Rudbeckia-prijs: 1. Idolde 0 2. Joyce 3. Inn Sprookjeshof Outs: Jacco Buitenzorg, 10. Salvia-prijs: 1. Kaptein Six 2. Justiana Hanover 3. Iris Way Outs: Joop Hollandia. Nadat vele weken achtereen de bezet ting van de draverijen op Duindigt bene den het gemiddelde is gebleven komen er woensdagmiddag (2.30 uur) zoveel dravers naar Duindigt dat in verscheidene koersen nog paarden moesten worden uitgeloot. In het hoofdnummer kunnen de beide leer lingen Ladrak met Goodwill en Rooden- rijs met Francina hiervan profiteren door met zijn tweetjes zo’n voorjprong te ne men dat zij voor de rest onbereikbaar blijven. Gudo van Bonni, die eveneens door een leerling wordt gereden, zal mede een belangrijke rol kunnen spelen. De tips: 1. Nero-prijs 1. Klara Roodnoot 2 Jimmy Scotch 3. Jethro J Outs: Jaxquellne N, 2. Germanicus-prijs: 1. Inca 2. Impie Hanover 3. Ida Belwin Outs: Igor M, 3. Drusus-prij» 1. James Buitenzorg 2. Ka Bdnd 3. Kitty G Outs: Iko, 5. Octavius-prijs: 1. Henry Belwin 2. Hartin Gerda 3. Heros Outs: Goeam, 6. Glaudius-prijs: 1. Gudo van Bonni 2. Francina 3. Goodwill Outs: Hendriette Signal, 7. Augustlnus-prljs 1. Ivanovna Heather 2. Ido van Alkestls 3. Intrepi- de Outs: Jacob R, 9. Antonius-prljs: 1. Jack Buitenzorg 2. Jap 3. Hup Outs: Jaslo, 10. Caesar-prijs: 1. Leonarda 2. La Damsel 3. Linda Captain-prijs: 1. Caily 2. Sans Cesse 3. Terlenka Hollandia Outs: Lento H rennen, 4. Copper Outs: Aitri, 8. Fighting Jinks-prijs: 1. Robert 2. Yvancka 3. Miss Rosy Outs; Casilda. Onder aanvoering van de militante Ethiopiërs hebben de Afro-Aziatische lan den grotere inspraak geëist in FIFA- aangelegenheden. Nauwelijks bedekte dreigementen van de Europese en Zuida- merikaanse landen om uit de FIFA te stappen en een eigen organisatie te begin nen zullen wel een matigende invloed hebben uitgeoefend op de aspiraties van de Afro-Aziatische landen. Maar deze be schikken nu bijna over de helft van het aantal stemmen in de FIFA en kunnen duidelijk blijk geven van hun aanwezig heid. HAARLEM Op 1 oktober bestaat de Noordhollandse Schaakbond 40 jaar. Bij gelegenheid van dit jubileum heeft het bestuur van de NHSB een aantal schaak evenementen georganiseerd waarvan het eerste op 9 september in het Concertge bouw in Haarlem zal plaatsvinden. Dan is er een open snelschaaktoernooi dat van ’s morgens 10 uur af ongetwijfeld vele schaakliefhebbers achter de borden zal brengen. Temeer daar de geldprijzen aan trekkelijk zijn. In de A-finale is de hoofdprijs f 250 comité waarvan hij voorzitter is”. IJMUIDEN. Stormvogels zet de voorbereiding voor de nieuwe competitie voort op donderdagavond met een oefen wedstrijd tegen IJmuiden 1. De wedstrijd begint 6.15 uur en wordt gespeeld op het Stormvogels-terrein. Het tweede elftal speelt tegen IJmuiden 2. Zondag spelen de eerste vier elftallen thuis tegen de vier hoogste elftallen van WSV uit Wormer. aantal deelnemers aan de finale van de strijd om het wereldkampioenschap uit te breiden van 16 tot 24 landen. Een poging om Rhodesië weer lid te maken van de FIFA. Gisteren vond in het grote Olym pisch stadion de generale repetitie plaats van de openingsceremonie, het begin van twee weken pracht en praal, waarmee de Bondrepu bliek goodwill in het buitenland, en de Afrikaanse landen in het bijzonder, wil kweken. HAASDONK. Kees Koeken heeft in Haasdonk een wedstrijd voor professionals gewonnen. De renner uit Achtmaal reed de 147 km in 3 uur en 45 minuten. Koeken, die dit weekeinde via derden moest horen dat hij wegens overtreding van het reglement op het gebruik van verboden stimulerende middelen bij een wedstrijd te Ingelmunster (17 juli) was gestraft, kwam geladen aan de start. De woede over zijn straf -een maand schor sing voorwaardelijk en bijna 900 gulden boete -gaven hem vleugels in de eind sprint. Ronald de Witte werd tweede op bijna vijftig meter, Wim Prinsen derde. De uitslag:!. Koeken (Ned) 147 km in 3 uur en 45 minuten, 2. De Witte (Belg) 3. Prinsen (Ned), op 10 seconden, 4. Tuur van de Vijver (Belg), 5. De Boer (Belg) op 15 seconden 6. Van Schil (Belg). In Borgerhout won Harm Ottenbros een wedstrijd voor profs over 135 km. Otten bros was het snelst in de eindsprint. De uitslag is: 1. Ottenbros met 135 km in 3 uur 27 minuten, 2. Verhaegen, 3. Ludo van der Linden, 4. Van Moer, 5. Wille- kens, op 5 seconden 6. Verstraeten (allen België). Henk Botterhuis won in Polleur een wedstrijd voor a mateurs over 100 km voor Jo van Pol. Uitslag: 1. Botterhuis (Ned.), 100 km in 2 uur en 27 minuten, 2. Van Pol (Ned), 3. Van Straelen (Belg), 4. Smits (Ned) op 30 seconden, 5. Derlick (Did), op 1 minuut 10 seconden, 6. Depi- reux (Belg). Veel afgevaardigden voelen er weinig voor om het aantal landen in de finale van het wereldkampioenschap uit te brei den omdat het een precedent voor toe komstige gastlanden zou kunnen scheppen die niet in staat zijn om zoveel gasten te ontvangen. Er zijn ook landen die liever zien dat het wereldkampioenschap in 1978 niet in Argentinië wordt gespeeld, omdat zij be twijfelen of dat land in staat is zijn emotionele voetbalpubliek in toom te houden. Bestuursleden van de FIFA echter zeg gen dat het niet mogelijk is om verande- Op de eerste congresdag werd gisteren besloten dat de finale van het toernooi om de Europa Cup 2 (bekerwinnaars) op 16 mei 1973 zal worden gesneeld in Saloniki (Griekenland). Aanvankelijk was Parijs voor deze finale aangewezen, maar de Franse voetbalbond kan het Pare des Princes, waar deze eindstrijd zou worden gehouden, niet zonder reclame, zoals de UEFA voorschrijft, opleveren. Dit in ver- Eldon Griffiths, de Britse minister voor sport, heeft gisteravond nogmaals gezegd dat de beslissing over het deelnemen van bepaalde landen aan de spelen van Mün chen slechts een zaak is van het Internatio nale Olympische Comité. In een interview, dat hij de BBC toe stond, zei de Britse minister: „Toen ik hoorde dat de heer Brundage Groot Brit- tannië had gevraagd of de aanwezigheid van een ploeg uit Zuid-Rhodesië wettelijk was, kreeg ik min of meer de gedachte dat hij ons met het probleem wilde belasten. De beslissing of de aanwezigheid van een ploeg wettelijk is of niet berust bij het De ruzie over Rhodesië toont eigenlijk vooral aan hoever de politieke invloed gaat. Rhodesië zou aan de Spelen in München mogen deelnemen op voorwaar de dat het als Britse kolonie verscheen. De Afrikaans* staten huichelden met de rest van het Internationale Olympische Comité dat dit een acceptabele regeling was. Hun succes was echter louter poli tiek: in de sport bleek het mogelijk te zijn Rhodesië op de knieën te krijgen - tijdelijk weliswaar, maar toch nogal bla merend voor een staat, die zich soeverein heeft verklaard. In hun politieke onvolwassenheid heb ben de leden van dé Organisatie voor Afrikaanse Eenheid daarna de olympische voorpret in München bedorven. De eis, dat Rhodesië vanwege zijn rassendiscrimi natie diende te verdwijnen, was (hoe ver der ook over het meespelen van Rhode- siërs moge worden gedacht) misplaatst, omdat uit politieke overwegingen eerder anders was beslist. Dat van die ongelijke kansen voor blank en zwart was ook toen bekend. Duitse sportjournalisten, die snel uitre kenden dat een boycot door zwart-Afri- kaanse landen alleen van invloed zou zijn op atletiek, boksen en hockey, vergaten inmiddels het ook hier belangrijkste punt: de politiek. Afrika is in het afgelopen jaar, naast de Oosteuropese landen, het grote doel geweest van de Westduitse olympische propaganda. Willi Daume heeft daar, reizend als goodwill-ambassa- deur voor de Bondsrepubliek, de sportlui van de toekomst ontdekt ..Hij heeft trai ners en uitrusting aangeboden en een flink deel van de schitterende accommo datie in München is voorbestemd om als ontwikkelingshulp naar Afrikaanse landen te gaan.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13