Mariënburg Bij poging inschrijvingen te beletten verliest UTRECHTSE STUDENTEN Husak bedankt voor suikerzaak SLAAGS MET POLITIE Russische overval Witrussische minister ontslagen Metro-bouw Oostlijn stoppen Onderzoek naar Betogers richten „kotscentrum” voor Nixon in sluiting van kliniek Davos a 1- REPUBLIKEINSE CONVENTIE BLAAKT VAN ZELFVERTROUWEN Zuid vie tname se bevelhebber m arrest Herdenking van bezetting van Tsjecho-Slowakije Nog een verdachte van bomaanslag op, El-Al-vüegtuig „Rogers hóópte slechts op Vietnamakkoord” wW' w ■r Wil 1 I I DINSDAG 22 AUGUSTUS 1972 VVD-Statenlid: Volgens Witte Huis: Eerste 1 De overhand Joodse kiezers Hl’® 4s - i I I - '1 WL J van meege- een (Van onze redacteur in Washington) ■an ijn tie de an ad iet en an ar :al Eén student, het USF-bestuurslid Ar nold Jansma, werd in een overvalwagen naar het hoofdbureau vervoerd waar hij, nadat proces-verbaal wegens ordeversto ring was opgemaakt, na vier uur weer mocht vertrekken. De Utrechtse politie zei later op een persconferentie dat zij aan vankelijk zachte, later harde drang had uitgeoefend omdat de studenten, die zich wilden laten inschrijven, daartoe ook de vrijheid moesten hebben. De Utrechtse universiteit is de eerste van het land met de inschrijving. Ongeveer 2400 aankomende studenten hebben zich gisteren in Utrecht aange meld voor de introductiedagen. De univer siteit had er 3000 tot 3200, inclusief 500 voor de opleiding tot leraar, verwacht. Eén van de tenten daar is ingericht als het „Nixon-vomatorium”, waar bezoekers worden opgewekt om regelmatig op Nixon te braken. Een baardige hippie bij de ingang zegt: „Als je niet kotsen kan, stem dan op die man.” De bevindingen van de commissie zul len op zo kort mogelijke termijn aan de ledenvergadering misschien oktober worden voorgelegd- De Nederlandse Ver eniging voor Registeraccountants zal wor den gevraagd een onderzoek in te stellen naar de financiële gevolgen van de aanbe velingen van de commissie. van Afgevaardigden aan de Democraten te ontnemen. In het Republikeinse verkiezingspro- gram dat vandaag vrijwel zonder debat, zal worden aanvaard, wordt de Democra ten verweten dat zij door hun voorgeno men vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en het gebied van de Middellandse Zee de veiligheid van Israel in gevaar brengen. In het bijzonder de plannen van McGo vern de vlootsterkte te verminderen door het aantal vliegdekschepen van 16 tot 8 terug te brengen, zou de kans op oorlog in het Midden-Oosten vergroten en Israel ernstig bedreigen. De Republikeinen stellen in hun pro gram verder dat Amerika Israel moet blijven voorzien van al het moderne mili taire materieel, met inbegrip van vliegtui gen, dat nodig is om het militaire even wicht in het Midden-Oosten te handha ven. Ook wordt het recht van de joodse Russen verdedigd om naar Israel te emi greren. Traditioneel steunt 80 tot 90 percent van de circa zes miljoen joodse Amerika nen de Democraten. Veel waarnemers zijn van oordeel, dat de steun van de rege- ring-Nixon aan Israel een aanzienelijke verschuiving ten gunste van de Rennhli- Het stadsbestuur van Miami stelde gro te tenten ter beschikking, die dienst doen als tentoonstellingsruimte voor foto’s over de bombardementen op Noord-Vietnam, over Bangla-Desj, verminkte oorlogsslach toffers, en hongerlijdenden in Amerika. De tentoonstellingen zijn goed opgezet. Er is ook een uitstalling van het type anti- personeelbommen die door de Amerikaan se luchtmacht worden gebruikt: iets gro ter dan een golfbal en gevuld met vlijm scherpe weerhaken die moeilijk uit het lichaam te verwijderen zijn, zodat het lijden van de getroffenen lang en hun dood zeker is. Op een willekeurige avpnd zit een hon- Overigens zijn de Republikeinen giste ren vol zelfvertrouwen de conventie be gonnen. Ongeveer 2700 afgevaardigden en plaatsvervangers kwamen bijeen in een reueaohtige hal. ijk :en in- >ok ■ld ;en De MCC, die onder meer geleid wordt door de bekende demonstratieleiders Ren nie Davis en David Dallinger (die beiden met nog vijf anderen terechtstonden in Chicago), wil dit jaar geen gewelddadige confrontaties met de politie, De qpzet is de ins ip- te- de Ier 10- ic- an ri de laT in en Ier tie en ir- n- lun bij >u- ■an tig liet en er- 173 as- yan Het ten <e- De het ren od, sn- sr- De er- es- >u- de toegangswegen tot het Congresgebouw tijdelijk te blokkeren en de samenkomst van de Republikeinen te vertragen. De hippies en de SDS, beide groepen verte genwoordigd door ongeveer 500 jongeren, zijn het daar niet mee eens en hebben geen demonstraties aangekondigd. Zondagavond, terwijl de eerste rijk uit gedoste Republikeinen bij het Fontaine bleau Hotel arriveerden om een galadiner (1500 gulden per couvert) bij te wonen, blokkeerden deze 500 de opritten naar het hotel. Enkele van de gasten bereikten de hoteltrappen, rijkelijk voorzien van eier struif, anderen met het verlies van hun smokingknopen. Daarna kwam een even grote politiestrijdmacht in beweging en de demonstraten trokken zich na drie kwar tier terug naar Flamingo Park. Vanavond kiezen de afgevaardigden de kandidaten voor het presidentschap en vice-presidentschap, Nixon en Agnew, die morgen op de slotvergadering elk een redevoering zullen houden waarin zij hun kandidatuur aanvaarden. ROME (DPA). Achter de bomaanslag op een Israëlisch verkeersvliegtuig, waarin vorige week na het vertrek uit Rome een in een platenspeler verborgen bom tot ontploffing kwam, zit vermoedelijk een derde medeplichtige. Mariënburg stelde zich op het stand punt dat het absurd was de suikerprijs te handhaven op het peil van 1953, terwijl de produktiekosten nu hoger liggen. Vol gens verschillende rapporten zou de ver koopprijs moeten worden verhoogd, an ders wordt het bedrijf met sluiting be dreigd, aldus de raadsman van Mariën burg, mr. H Lim A Po. Sluit het bedrijf, dan worden 1300 man werkloos. MOSKOU (UPI). De minister Landbouw van de Sovjetrepubliek Wit- Rusland, Stepan Skorapanov, is van zijn functie ontheven omdat de graanoogst in de staat 25 percent beneden de verwach ting is gebleven, aldus een bericht in de dagbladen in Minsk. Niet alleen ten aanzien van het presi dentschap en het vice-presidentschap ge ven de Republikeinen blijk van een groot zelfvertrouwen, maar zij hopen ook in staat te zijn voor het eerst sinds 18 jaar AMSTERDAM. Het V.V.D.-lid van Provinciale Staten van Noord-Holland mr. J. R. Voute meent dat gezien de sinds 1968 gewijzigde omstandigheden en de te verwachten tekorten bij de aanleg en exploitatie van de Oostlijn van de metro in Amsterdam tot drastische maatregelen zal moeten worden besloten. Hiertoe be hoort volgens hem het wellicht stopzetten van de bouw van de Oostlijn op de wijze zoals deze thans in uitvoering is. In een brief aan Gedeputeerde Staten vraagt de heer Voute op de kortst mogelijke termijn overleg te plegen over de gang van zaken met de regering en het gemeentebestuur van Amsterdam. Van alle gemaakte plannen is alleen de Oostlijn van het Centraal Station naar de Bijlmer in uitvoering. Volgens de heer Voute heeft de bouw van de Oostlijn als woon-werk-verbinding veel van haar be tekenis verloren. Reeds thans beschikt een hoog percentage van de bewoners over een auto. Sedert 1968 hebben veel kanto ren, diensten en bedrijven het centrum van Amsterdam verlaten en zich aan de rand van de stad gevestigd. PARAMARIBO. De suikeronderne ming Mariënburg heeft het kort geding tegen het rijksdeel Suriname om verho ging van de suikerprijs verloren, pe kan tonrechter vonniste maandag dat de be schikking van de directeur van Economi sche Zaken, waarin de suikerprijs is vast gesteld niet wordt geschorst, zoals de dochter van Amsterdam Rubber had ge ëist. In Flamingo Park, dat als een lang werpig vierkant tusen flatgebouwen en goedkope hotelletjes in ligt, was de warme avondlucht kort voor de opening van de republikeinse con ventie zwaar van wierook en mari huana. De hippies, zippies, veteranen tegen de oorlog in Vietnam, studen ten voor een democratische samenle ving (SDS), de Jesus-freaks, en an dere uiteenlopende groeperingen, zijn voor de duur van het republi keinse partijcongres een ongemakke lijk monsterverbond aangegaan on der de naam „Miami Conventions Coalition” (MCC). dertal jongeren op het gras naar een slecht-belichte film over de oorlogsschade in Noord-Vietnam te kijken. Het geluid van de film wordt oyerstemd door de luidsprekerinstallaties van de zippies, die een „geïmproviseerd toneelstukje opvoe ren over „Womens liberation” (dolle Mi na’s). Daartussenin heeft de dichter Alan Ginsberg een groep om zich heen verza meld en neuriet met hen het „Om”-lied van de Indische Goeroes. Elders eet men bij het licht van vetpotjes een maal van bonen uit blik. Davis, Dallinger, Ginsberg het zijn dezelfde namen van de grote demonstra ties tijdens het Democratische partijcon gres in Chicago. Maar dat is vier Nixon- jaren geleden. Van de politici die de demonstranten toen hoop gaven is Bobby Kennedy dood, en senator Eugène McCar thy is in de anonimiteit verdwenen. In plaats daarvan kregen ze Hubert Hum phrey voorgeschoteld, de erfgenaam van Lyndon Johnson, om wie het massale protest was begonnen. En Richard Nixon won ten slotte de verkiezingen. De dagen van het grote protest, van de marsen naar Washington, massale arresta ties en confrontaties zijn voorgoed voor bij. Het bleef nog lang onrustig op het Domplein, waar de politie de hele middag bleef postvatten. In een USF-vergadering in de Raadskelder onder het stadhuis werd naderhand besloten om vandaag nog scherper proberen te voorkomen dat eer stejaars zich laten inschrijven. Daartoe zal niet alleen worden postgevat bij het bor des van het academiegebouw, maar ook een stuk verderop, waar de politie niet onmiddellijk kan ingrijpen. Op het mo ment dat vandaag de inschrijving weer begint, zouden de studenten op hun post zijn. de ins ker :ie- het ber ing be- em ep- ac- te ker DA NANG (Reuter). In Da Nang is de commandant van een Zuidvietnamese basis gearresteerd die zijn mannen in de loop van het afgelopen weekeinde bevolen zou hebben de basis te ontruimen na de zware aanvallen van Noordvietnamezen en eenheden van de Vietcong. De Noordvietnamezen en de Vietoong- eenheden bestormden zaterdag de basis en namen de daarbij gelegen stad Que Son in. UTRECHT. De boycot van de Utrechtse grondraad USF tegen de 1000-guidenwet van ex-minister De Brauw heeft gistermiddag tot hard handige schermutselingen geleid bij het academiegebouw van de universi teit op het Domplein. Toen aanhangers van de USF eerstejaarsstudenten beletten zich aan de universiteit te laten inschrijven door een kordon te vormen op het bordes van het academiegebouw, greep de politie - 21 man sterk - in. Er werd een fel gevecht geleverd op het bordes, waarbij de wapenstok door de politie werd gebruikt. Zelfs de commissarissen Maat (surveillancedienst) en Trip (justitiële dienst) namen daadwerkelijk aan de schermutselingen deel. De bereden brigade kwam erbij en samen met de surveillancedienst zorgden zij ervoor dat het bordes vrij bleef voor de studenten die zich ondanks de boycot wilden laten inschrijven. In totaal waren dat er in de loop van de middag een stuk of 65, minder dan de helft van het aantal waarop de universiteit op de eerste mid dag had gerekend. Op de persconferentie van de Utrechtse politie zei commissaris H. C. Maat dat het een goed recht is van de studenten om te protesteren tegen de 1000-guldenwet, maar dat het evenzeer een democratisch recht is voor de studenten om zich te laten inschrijven als zij dat willen. „De USF heeft een vergunning gekregen om met een geluidswagen naar het Domplein te komen. De studenten mochten spandoe ken meenemen”, zei hij. „Dan moeten ze ook zo sportief zijn om anderen een kans te geven." Jan Franken, secretaris onderwijs van de USF, stelde daar tegenover dat hij degenen die zich wilden laten inschrijven, beschouwde als gevaarlijke stakingbrekers en dat zij als zodanig zouden worden behandeld. Hij zei dat hij niet begreep WASHINGTON. (Reuter) Het Witte Huis heeft gisteren meegedeeld dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, slechts de hoop uitgesproken heeft en niet de verwach ting, dat er een oplossing door onderhan- delingen komt van het conflict in Viet nam vóór of spoedig na de Amerikaanse presidentsverkiezing op 7 november. De opmerkingen die Rogers dezer dagen in een vraaggesprek met een krant heeft gemaakt, hebben aanleiding gegeven tot speculaties, dat Amerika en Noord-Viet nam op de Parijse vredesbesprekingen over Vietnam op het punt staan, spijkers met koppen te slaan- Protesterende studenten vluchten weg voor de bereden Utrechtse politie die ingreep bij hun boycot-actie. Enig opzien in Praag heeft het bericht gebaard dat Drahomir Kolder, lid van het Centrale Comité- op 46-jarige leeftijd is overleden. Kolder wordt als één van de grote verraders beschouwd van de 21ste augustus 1968. Hij heeft bij het ten val brengen van Dubcek en de zijnen een hoofdrol gespeeld. Sindsdien stond Kolder bekend als een alcoholicus, die zijn slech te geweten met drank probeerde te sus sen. Gisteren waren, in Praag verse bloemen en brandende kaarsen op het graf van de 22-jarige student Jan Pallach, die zich in januari 1969 in brand had gestoken als protest tegen de Russische bezetting van zijn land de enige uiterlijke tekens over de herinnering aan de overval. Mensen met bossen bloemen bleven de hele dag toestromen. Hoewel politieagenten bij het kerkhofhek stonden, durfden zij tegen het publiek niets te ondernemen. Ruim honderd in Nederland verblijven de Tsjechoslowaken hebben gisteravond gedemonstreerd voor terugtrekking van de Russische troepen uit Tsjecho-Slowakije. De actie concentreerde zich op de ambas sades en de handelsmissies van de Sovjet unie en Tsjecho-Slowakije. In vijfentwintig auto’s trokken de beto gers door Den Haag. Met spandoeken en pamfletten werd herinnerd aan, wat ge noemd werd, de „barbaarse overval”. In een brief aan de ambassadeur van Tsje cho-Slowakije protesteerden de organisa toren van de demonstratie het Comité Vrije Tsjechoslowaken en de Stichting Comenius tegen de bezetting van hun vaderland en het verblijf van Russische troepen op Tsjechoslowaaks grondgebied. „De misdadige handelingen van de hui dige regering en de partij in Tsjecho- Slowakije sturen aan op moreel, cultureel en economisch verval van de staat”, aldus de brief aan de Tsjechische ambassadeur. Pogingen van de demonstrerende Tsje chen om pamfletten op de ambassades te plakken, werden door de politie verijdeld, waarna de demonstranten volstonden met claxonneren. De moeilijkheden begonnen kort na één uur toen de inschrijving van eerste-jaars- studenten in het academiegebouw volgens het schema van de universiteit had kun nen beginnen. Ongeveer 40 studenten van de USF hadden postgevat op het bordes van het gebouw, gewapend met spandoe ken waarop leuzen als „Geen 1000 piek voor de NATO-kliek” stonden. Actieleider Boudewijn Chorus riep van uit een geluidswagen: „Wij zullen het eerstejaars beletten dit gebouw binnen te gaan om zich te laten inschrijven. Wees solidair.” Nadat de eerste twee groepen eerstejaars onder aanvoering van hun mentoren vergeefs hadden getracht het gebouw binnen te komen, probeerden vier geüniformeerde politieagenten vergeefs het bordes te ontruimen. Daarna kwam er hulp van twaalf agenten die uit een overvalwagen naar het bordes liepen. Twee Arabieren zijn kort na de aan slag door de Italiaanse politie gearres teerd. Zij hebben bekend twee Britse meisjes de platenspeler te hebben gege ven. doch zeggen niets van een daarin verborgen bom te weten. De politie maakte gisteren bekend dat een 29-jarige Jordaniër wordt gezocht we gens vermoedelijke contacten met de twee gearresteerde Arabieren. P. M. Masjerov, eerste secretaris van de Witrussische communistische partij, zei dat ongunstig weer gedeeltelijk voor de onverwacht slechte oogst verantwoorde lijk is geweest. Maar een andere reden is volgens hem dat misrekeningen zijn gemaakt die tot verlies van graan leidden. Skorpanov is vervangen door Viktor Kozlov. waarom de politie zo hard had moeten optreden, terwijl de rechtsgeldigheid van de wet van de inmiddels afgetreden mi nister De Brauw alom wordt betwijfeld. Commissaris Maat vertelde nog dat over de te volgen gedragslijn van de politie afgelopen vrijdagmiddag beraad met de universiteit had plaatsgevonden. Namens de universiteit werd deeld dat degenen die zich tot nü toe hebben laten inschrijven, dezelfden zijn die de 1000 gulden al hebben betaald. Het standpunt van het college van bestuur is voorts, dat de ene groep studenten de andere niet iets mag beletten en dat met name voor de studenten die een plaat- singsbewijs hebben gekregen het heel ver standig is zich te laten inschrijven, omdat dit bewijs anders per 15 september ver loopt. In een oogwenk leidde dit tot chaotisch gevecht tussen studenten en po litie, waarbij rake klappen werden uitge deeld en uniformpetten door de lucht zeilden. Terwijl de honderden op het Domplein verzamelde studenten „fascisten, fascisten” schreeuwden, duurde het niet lang of de politie had zich van het bordes meester gemaakt. Een betoger bij de Republikeinse conventie te Miami Beach raakte gisteravond gewond tijdens een gevecht met Cubaanse vluchtelingen. Een politieman houdt de wacht bij de jongeman om hem te beschermen tegen verdere aanvallen. Vandaag zal de conventie ook spreken over liberale voorstellen om vrouwen-, jongeren en minderheden in 1976 een groot aandeel te geven in de keuze van de kandidaten voor het presidentschap en vice-presidentschap. Inmiddels heeft de procedurecommissie echter al een voorstel afgewezen, om de vertegenwoordiging van elke staat van drie tot vier leden uit te breiden, waarbij er evenveel mannen als vrouwen zouden moeten worden aangewe zen. De conservatieven schijnen sterk de overhand te hebben op de conventie. De meerderheid van de afgevaardigden wil niet de indruk wekken, dat de Republi keinen willen wedijveren met de liberale hervormingen die de Democraten onlangs ingevoerd hebben. PRAAG. De Communistische Partij van Tsjecho-Slowakije heeft gisteren de Sovjet-Unie bedankt voor haar gewapende tussenkomst in het land vier jaar geleden. Partijleider Husak liet zien dat hij de overval van de Warschau-pactlanden in 1968, waaraan hij zijn machtspositie heeft te danken, nog vers in zijn herinnering had. In het partijblad Rude Pravo liet hij in een groot artikel de Sovjet-Unie nog eens „hartelijk danken” voor de „broeder lijke interventie”. En in Praag liet hij een tentoonstelling inrchten met als titel: „De rechtsopportunisten, anti-socialisten en contra-revolutionairen in Tsjecho-Slowa kije in de jaren 1968-1989”. Op de ver plichte bezoeken van jeugdgroepen en dergelijke na trekt d e expositie nauwe lijks aandacht. 4. DEN HAAG. Een drietal vertegen woordigers van de Raad van Vakcentra les, het Gemeenschappelijk Instituut voor Toegepaste psychologie en de Nederlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde zul len worden gevraagd een commissie van goede diensten te vormen, die moet na gaan of het bestuur tot behartiging van de belangen van Nederlandse longlijders in goed vertrouwen heeft besloten de kliniek in Davos te sluiten. Voorts zal deze commissie moeten onderzoeken of het bestuur verder heeft gehandeld in het belang van de vereniging. Dit is gistera vond besloten op een urenlange ledenver gadering die overigens rustig is verlopen. - I t l 'f'' l- ij. •A v V. M

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3