Nazi-arts beweert: „Mijn experimenten hadden niets te maken met sadisme Wiesenthal: „Mengele HAARLEM KRIJGT ZIJN EIGEN POP FESTIVAL POP SNIPPERS COBRA IN DE PEN Soosagenda Meer kolen produceren Goudse jeugd: Geen feest Pasop: spaarde huidbacteriën maar hulp Top de pop pop dertien schreef memoires” 13 12 Onder redactie van op Noordersportpark Zaterdag 16 september meer toeristische nog gratis ook en Nederlandse kunst naar Ol. Spelen Mata Hari krijgt museum Bangladesj vraagt om ‘vrijwilligers Nederland steeds 1 trekpleister DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 Ferry Tromp daarin beweerd dat zijn experimenten gers, gezegd. EGKS-comité: Zijlweg 49 Telefoon 023-326906 waren en niets met sadisme te maken hadden. Dat heeft dr. Simon Wiesenthal in Wenen, die zich wijdt aan het opsporen van nazi-misdadi- Gebruikde goede deodorant! Noordhollands Philharmonisch Orkest solist: René Rakier - piano Haarlem krijgt zijn echte, eigen popfestival. Een kleintje welis waar, maar daar staat tegenover dat de toegang gratis en voor niets is. Op zaterdagmiddag 16 septem ber treden op de grote speelweide van het Noordersportpark aan de Jan Gijzenkade van 12 tot 18 uur op: Dagmar, John the Revelator, Focus en de Engelse bluesgroep Vinegar Joe. DANSEN IN HET RITME VAN DEZE TIJD! danscentrum Griek” DANSEN GEEFT PLEZIER! danscentrum „Griek” AL DANSEND LEER JE! danscentrum „Griek” Superras WENEN (Reuter). De voortvluchtige nazi-dokter Joseph Mengele heeft zijn memoires geschreven en 2 in een dodenkamp tijdens de Tweede Wereldoorlog wetenschappelijk DANSCENTRUM Haarlem GWW ■Bk. J t linger .3- ADVERTENTIE (Van onze correspondent) COBRA optreedt in Haarlem Cobra, momenteel een van Neerlands snelst In populariteit groeiende groe pen, gaat zaterdagavond 16 augustus proberen de IJmuidense PEN-centrale te veroveren. een als Voorlopig is Cobra nog echter druk bezig met de promotie van de single „Don’t do like I do”, die ondanks hoge verwachtingen nog niet doorgebroken is. Misschien gebeurt dat na volgende week woensdag 30 augustus als de Er is iets aan de hand met de deo dorant. Steeds meer publicaties waarschuwen. En hoe! De meeste deodorants bevatten namelijk een bacteriedodende stof. Waarmee de huidbacteriën vernietigd worden. Rigoureus. En waarmee - dat is waar - óók de transpiratiegeur ver dwijnt. Even rigoureus. Maar on gevaarlijk? Huidbacteriën (huidflora’) hebben een taak. Ze regelen het evenwicht op onze huid. Ze beschermen ons tegen het binnendringen van ziek teverwekkende kiemen. Zeer accu raat. Vandaar dat zoveel deodorants met een bacteriedodende stof huid- irritatie kunnen veroorzaken. Be scherm het milieu. Kan het anders? Natuurlijk. Dat bewijst Therme. Een heerlijk ge parfumeerde, veilige deodorant. Met ’sinodor’. Een Franse stof, die de huidbacteriën ongemoeid laat, maar de geur - zeer snel - afbreekt. Oók rigoureus. Maar veilig. Zon der het milieu te verstoren. Zonder huidirritatie te veroorzaken. Denk aan uw huid. Ga over op Therme - de veilige ’alternatieve' deodorant Verfijnd geparfumeerd. In elegant gedecoreerde spuitbus van 110 gram netto, ƒ5.75. Ver krijgbaar bij ’de Bijenkorf, bij apo theek en parfumeriezaak, bij par- fumerie-afdelingen van de grote warenhuizen en natuurlijk hij uw drogist. Therme is een produkt van N.V. Import Unie, Arendstraat 5, Hil versum. Tel.: 02150-50547. Ver koopadressen op aanvraag. Concertgebouw VIERDE ZOMERCONCERT donderdag 24 augustus 1972, 20.15 uur dirigent: Hans Vonk PROGRAMMA: Roussel - 2e Suite Bacchus et Ariane; Grieg Piano concert; Handel Watermusic. Entree 3.50 (a.i.). Kinderen tot 12 jaar 1.C.P.J. geldig. Kaartverkoop en plaatsbespreker! bij het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, van 103 uur, telefonisch 320994 van 123 uur. ar: Men. icht n :ze :eek ist fen. n jaat 5n rt u :e bef. Voor hem is het opsporen van Mengele een „grote emotionele zaak”. Het Israëli sche documentatiecentrum in Haifa heeft 50.000 dollar voor Mengele’s arrestatie uit geloofd. Begin dit jaar had men daar mee gedeeld dat zes mensen 100.000 dollar hadden gevraagd voor de bekendmaking van Mengele’s schuilplaats in Paraguay. ZWIJNDRECHT. In Zwijndrecht is de stichting „Mata Hari-museum” in het leven geroepen. Doel is het aankopen, verzamelen, door schenkingen verkrijgen van al hetgeen wat heeft toebehoord aan Margaretha Geertruida Zelle, beter be kend als de internationale spionne en danseres „Mata Hari”, die tijdens de Eerste Wereldoorlog gefusilleerd werd door de Fransen. Verder zoekt men voorwerpen, foto’s die betrekking hebben op haar en haar tijd genoten. Het verzamelde wil men onder brengen in een blijvende tentoonstellings ruimte. Het secretariaat der stichting is: Kort Ambachtlaan 239 in Zwijndrecht. Nu, drie weken voor dato, weten de twee wel wat zij zich als nog betrek kelijk onervaren amateurs op dit ge bied op de hals hebben gehaald. Dag na dag zijn ze de afgelopen maanden met het festival bezig geweest, maar het lijkt nu dan ook geheid in elkaar te zitten. Op het festivalterrein, dat via de beide fietspaden langs het Haarlem- stadion bereikt kan worden, komt het zelfde grote podium met overkapping dat op het Amsterdam Rock Circus gebruikt werd. Helios zorgt gratis voor de enorme geluidsinstallatie die nood zakelijk is. Op en om het terrein komen twee grote snackcars, drank- DEN HAAG. De regering van Bang ladesj heeft de Stichting Nederlandse Vrijwilligers gevraagd om dertig vrijwilli gers ter beschikking te stellen voor de opbouw van het land. Mengele, die nu, 27 jaar na de oorlog, nog niet is gevonden, heeft volgens Wie senthal een boek geschreven over zijn medische experimenten, blijkbaar ais po ging om zich te rehabiliteren. Dr. Wiesenthal zegt dat de 61-jarige Mengele in Paraguay woont, maar altijd zijn achtervolgers heeft kunnen ontlopen. Vinegar Joe met op de voor grond zanger Robert Palmer en zangeres Elkie Brooks. Prijskampioen. Nederland is nog steeds koploper bij de prijsstijgingen in de EEG. In de eerste helft van dit jaar zijn de kosten van het levensonderhoud in de landen van de Europese Economi sche Gemeenschap verder gestegen, voornamelijk ten gevolge van een stij ging van de prijzen van levensmiddelen, zo blijkt uit cijfers van de Europese commissie. In Nederland bedroeg de stijging van de prijzen van verbruiks- goederen in vergelijking met de eerste helft van 1971 4,4 percent, in West- Duitsland 3,2 percent, in Italië 2,8 per cent en in Frankrijk, België en Luxem burg 2,7 percent. Veel moeite zal dat ie waarschijnlijk niet kosten, want het is bekend dat de PEN-gangers uitermate gevoelig zijn voor het betere rockwerk en Cobra is een heavy rockgroep van het aller zwaarste kaliber. De nummers van de ze viermans-formatie worden voorna melijk geschreven door zanger Winston Cawke, die ook verantwoordelijk is voor de nieuwe single „Louis the lad” die binnenkort uitkomt „Het Haarlems Popfestival” wordt georganiseerd door de jonge Haarlemse heren Jan Reijnders en Fer Abrahams in samenwerking met de werkgroep Cultureel Jongeren Paspoort en Cultu rele Zaken in wier opdracht en met wier centen zij werken. De twee liepen al langer met een gezamenlijk plan voor een openluchtfestijn rond, maar een voorzichtige poging begin deze zo mer om daarvoor sponsors te vinden liep op niets uit. Hun kans kwam toen het CJP naar ideeën voor manifestaties zocht die de naam en de doelstelling van het CJP in wijde kring bekend zouden maken. Fer Abrahams diende onmiddellijk het popplan in, dat na wat detaillering en specificaties werd aangenomen. AMSTERDAM. Een aantal kunst werken uit Nederlandse openbare verza melingen is gezonden naar München, waar ter gelegenheid van de Olympische Spelen een tentoonstelling is ingericht over invloeden van andere werelddelen op de Europese beeldende kunst en de mu- liek. Ter gelegenheid van het festival brengt de muziekkrant ”Oor” een spe ciale editie uit met interviews met en verhalen over de deelnemende groepen, het festival, het CJP en Gorilla. Deze gratis krant van 8 pagina’s krijgt een oplage van 20.000 exemplaren. De helft daarvan wordt verspreid in grammo- foonzaken in Haarlem, Amsterdam en Kennemerland, de andere helft wordt op het festival terrein uitgedeeld. Re ken dan zelf maar uit, dat de organisa toren hopen op 10.000 mensen. Mengele was verantwoordelijk voor de dood van duizenden joden in het concen tratiekamp Auschwitz. Velen stierven aan de experimenten die hij met hen uitvoer de, waarschijnlijk als poging om een „su perras” te kweken. Een niet met name genoemde West- duitse professor, die een reis door Para guay had gemaakt, heeft dr- Wiesenthal van het bestaan van de memoires van Mengele in kennis gesteld. kramen, een informatiestand van het CJP, een Rode Kruispost en kramen met leer (riemen), sieraden en grammofoonplaten (Boudisque). Relea se komt met een aantal mensen om mee te helpen problemen van bezoe kers op te lossen. Met de politie en vanwege het gras en de bomen de dienst Hout en Plantsoenen is alles rond. Nadat zij het Helikopter-veld wegens te veel af leiding voor automobilisten als moge lijkheid had afgewezen, kwam de poli tie zelf met idee Noordersportpark, Fer Abrahams: „Achteraf zijn we daar erg blij mee. Het Noordersportpark ligt lekker rustig, omsloten door bomen. Wij hebben geen last van verkeer en de omwonenden zullen weinig last hebben van het geluid. Bovendien is het goed en gemakkelijk te bereiken. Ook voor Hout- en Plantsoenen waren er niet zoveel bezwaren, omdat dit terrein toch al heel lang als trapveld wordt gebruikt”. Wat het definitieve programma be treft, daar waren nogal wat problemen mee. Fer Abrahams daarover:,, Focus moet al om half vijf weg zijn, want die staan ’s avonds weer in Rotterdam. Vinegar Joe konden we eerst niet krij gen, maar gelukkig lukte dat uiteinde lijk via Ariola wel, want het is een te gekke groep. Weet je hoe hun muziek in Engeland wordt genoemd? „Trouser- splitting-excitement” We hebben be- wust gezocht naar een uitgebalanceerd programma. Dagmar, een zesmansfor- matie uit Driehuis die tussen Solution en Supersister inzit, als iets nieuws dat goed is; John the Revelator voor de sfeer en de Haarlemmers want die groep is hier ongelooflijk populair; Fo cus als grote trekker en Vinegar Joe voor de echte popliefhebber die belang stelt in alles wat normaliter niet te zien en te horen is”. Waarom gratis? Fer: „Gratis, omdat wij een massale toestand wilden bou wen: veel goede muziek voor erg veel mensen. Een grote zaal bleek erg GOUDA. De Goudse jeugd zal niet meedoen aan de feestelijkheden rond de viering van het 700-jarig bestaan van de stad. Het budget van 15.000 gulden, dat voor hen was uitgetrokken, hebben de jongeren beschikbaar gesteld voor zieken, bejaarden en jongeren die in moeilijkhe den verkeren. BRUSSEL. West-Europa moet vol gens het raadgevend comité van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal meer kolen gaan produceren om minder afhankelijk te zijn van olievoorziening van buitenaf. Het comité (52 leden uit kringen van ondernemers, vakbonden en regeringsdeskundigen) wenst dat de EEG van tien landen de betekenis van kolen voor de energievoorziening erkent, in weerwil van de huidige opvatting dat steeds meer mijnen moeten worden geslo ten. In 28 „verrukkelijke” dansavonden alle standaard- en Zuid- amerikaanse dansen (al dansend leren) met jongelui van je eigen leeftijd. Natuurlijk zijn er ook groepen voor 20 plus en gehuwf "iNu opgeven voor deelname groep met dit nummer „Eddy ready go”. Wat de PEN nog even betreft. De zeer actieve leiding daar heeft voor zaterdag 7 oktober beslag kunnen leg gen op de Amerikaanse topformatie „Redwing”, wier eerste LP „Redwing” vorig jaar in de States tot „LP van het jaar” wérd uitgeroepen. Onlangs kwam van deze groep de tweede LP „What this country needs” uit. 1. Popcorn Diverse artiesten; 2. Un canto a Galicia Julio Iglesias; 3. My reason Demis Roussos; 4. Mario Hanny en de Rekels; 5. Sealed with a kiss Bobby Vinton; 6. Michaela Bata Illic; 7. Mandolinen in Nicosia Zangeres zonder Naam; 8. Someone Axis; 9. I’m on my way George Baker Selection; 10. Sing along Mac en Katie Kissoon; 11. I like it that way The Tremeloes; 12. Dance, Cleopatra Prince Buster; 13. The first time I ever saw your face Roberta Flack. Van de groep „Yes” komt begin septem ber de lang verwachte 5de LP uit. Het werkstuk gaat „Close to the Edge” heten en bevat drie nummers, waarvan er twee in verschillende delen uiteenvallen. Yes scoort op het ogenblik in Amerika met de single „America”, geschreven door Paul Simon® Q George Baker Selection. Long time no see, maar nu zijn de heren er weer met hun negende single, getiteld „I’m on my way”. Wist je trouwens dat deze homerun- hltters over de gehele wereld nu in totaal vijf miljoen singles verkocht hebben? Pla tenmaatschappij Negram is daar uiteraard zo blij mee, dat de groep zaterdagavond in VARA's „Popzien" uit handen van Mouth Wil Duijn een speciale „Negram Award” zal ontvangen. Nieuws voor de liefhebbers van Van Morrison. Zijn vijlde LP is klaar en uit: „Saint Dominic’s Review”. Van neemt dit keer minder dan ooit een blad voor de mond en leeft zich uit in lange vocale improvisaties. Na twee live-elpees heeft Frank Zappa nu weer een studio-produkt gemaakt: ,.Wa- ka-Jawaka”. In de Zappiaanse brij vallen speciaal de saxen op die aan „Big Swifty" (het enige nummer op kant 1) en „Waka- Jawaka” een opmerkelijke sound geven. Grootste verrassing is de pedal steel solo van Sneeky Pete Kleinow in „It just might be a one shot deal”. De Beach Boys, die met uitzondering van Dennis Wilson drie maanden met vrouw en kinderen in oils land hebben gewoond, zijn weer vertrokken. Begin september gaan ze een maand lang op toernee door Ameri ka. Wat de dubbel-LP betreft die ze met eigen apparatuur in een studio bij Abcoude hebben gemaakt: die is nog niet helemaal klaar. De titel is er al wel: „Holland-Mt. Vernon and Fairway”. Een van de vier kanten van het album wordt geheel gevuld door een sprookje van Brian Wilson over een jongetje en zijn transistor radio. Brian heeft dan ook in alle rust kunnen werken want bij mijn weten is het niemand uit Neerlands persmuskleten-arsenaal gelukt om hem in zijn huis in Laren te interviewen. Mengele is in 1951 uit West-Duitsland via Italië naar Argentinië ontsnapt en vluchtte in 1959 naar Paraguay, toen zijn uitwijzing geëist werd. In Paraguay leeft Mengele, die doctor in de wijsbegeerte en medicijnen is, onder zijn eigen naam, maar in het buitenland maakt hij ge bruik van negen schuilnamen. Joden uit Paraguay hebben Wiesenthal gesmeekt zijn achtervolging van Mengele te staken, omdat zij wraakacties vrezen tegen de 800 joden in dat land. Tussen 1961 en 1970 heeft hij vijf gelegenheden gehad om Mengele gevangen te nemen, maar hij kwam steeds te laat. De laatste keer gebeurde het in Torremo- linos in Spanje, anderhalf jaar geleden. Mengele was daar gezien, terwijl hij in een auto reed met valse Westduitse kente kenplaten. Wiesenthal kwam vier dagen te laat. van het Haagse Gemeentemuseum en het Rotter damse Museum voor Land- en Volken kunde. Verzocht is om twintig verpleegsters, twee fysio-therapeuten, drie automon teurs, twee electro-technici, een leraar motortechniek en een electronicus, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de inwilliging van het verzoek zal op korte termijn beslist worden. moeilijk of alleen voor veel geld te krijgen en het probleem met openlucht is, dat het nauwelijks af te zetten valt. Bovendien, de financiën komen op een andere manier rond. De kosten belopen ongeveer ƒ10.000. Een gedeelte daarvan komt uit de drank- en pachtopbrengst, de rest betaalt het CJP met geld wat het daartoe van de gemeente heeft gekregen”. Voor 5.000 gulden is een auto gekocht, waarin bejaarden en gehandicapten op goedkope wijze kunnen worden vervoerd. Een ander deel van het bedrag is bestemd voor de inrichting van een jeugdadvies- centrum, terwijl de ziekenomroep van Gouda door het aanbieden van een cheque apparatuur kan aanschaffen voor het ma ken van betere programma’s voor zieken en rusthuizen. Mengele zou nog niet van plan zijn deze memoires te laten uitgeven, „hoewel hij blijkbaar wil bewijzen dat hij uit wetenschappelijke motieven en niet uit wreedheid handelde.” Dr. Mengele specialiseerde zich in proe ven die erop gericht waren door echtpa ren tweelingen te laten verwekken, met het doel het Duitse bevolkingscijfer op te voeren. Hij probeerde de kleur van haren en ogen te veranderen om zijn ideaal, blauwe ogen en blond haar van het „su perras” te bereiken. Versoheide „proefko nijnen” waren daardoor blind geworden. Leden van de Duitse club in Asuncion, Paraguay, hebben getracht Mengele als geleerde te verdedigen en hebben de be wering dat hij een oorlogsmisdadiger was verworpen. Dr. Wiesenthal zegt bewijzen te hebben dat Mengele in 1959 staatsburger van Paraguay is geworden, hoewel de autori teiten van dat land ontkennen dat Menge le er woont. grote Evangelisatiecongres in (USA) door de heer Velema. Donkey-shot, A. Verherentstraat, Heemskerk, vrijdag en zondag: disco. Can-can, Stoofsteeg 1, iedere avond bar-dancing-disco. Jeugdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag, film, zaterdag disco. De Huif, Gen. de la Reij straat 4, dinsdag: de Bond, donderdag: Love Inn. Voom-Voom, Spaarnwouderstraat 61, vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in show. Riverside, Spaarne 91, woensdag: soos, vrijdag en zaterdag: disco. DEN HAAG. Gemeten naar wat bui tenlandse toeristen in ons land besteden, wordt Nederland als toeristenland steeds belangrijker en zijn wij zelfs bezig traditionele toeristische trekpleister Zwitserland in te halen. PEN-centrale, Kanaalstraat 257, IJ- muiden, zaterdag: Cobra. Youth for Christ, Turfsteeg 2a, za terdag: dia-avond over Explo ’72, het Dallas De buitenlandse gasten hebben in 1971 bij ons al niet eens meer zoveel minder uitgegeven dan wat toeristen in dat jaar in Zwitserland in het laatje hebben ge bracht. Volgens een vergelijkend overzicht van de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling) maakten buitenlandse toeristen in 1971 674 Amerikaanse dollars in ons land op, 42 peprcent meer dan in 1970. De Neder landse vooruitgang werd slechts overtrof fen door die van Griekenland, waar de toeristen in 1971 58 percent meer uitgaven dan in 1970. De uitgaven daar bleven echter met een totaal van 305 miljoen dollar ver beneden die in Nederland. De toeristische ontvangsten van Nederland werden overtroffen door die van Zwitser land (875 miljoen dollar of 19 percent meer dan in 1970), Engeland (1.195 mil joen dollar of 15 percent meer), Oosten rijk (1271 miljoen dollar of 27 percent meer), Frankrijk (1451 miljoen dollar of 22 percent meer), Duitsland (1534 miljoen dollar of 16 percent meer), Italië (1882 miljoen dollar of 15 percent meer) en aan de top Spanje, waar men 2063 miljoen dollar uitgaf of 23 percent meer dan in 1970. Zo i« door het Rijksmuseum het schil derij „Meisje in kimono” van Breitner naar München gezonden. Andere inzen dingen zijn a fkomstig van het Stedelijk Museum, Tropenmuseum, Vincent Goghmuseum uit Amsterdam, uit Momenteel komt de EEG-energie voor 60 percent uit olie, een aandeel dat nog zal stijgen totdat de kernenergie een overwegende rol kan gaan spelen. In de huidige gemeenschap wordt jaarlijks 140 miljoen ton kolen geproduceerd en in Groot-Brittannië alleen al ongeveer 150 miljoen ton. De EEG-energiepolitiek zal met de Britse toetreding in dat land tot ernstige fricties kunnen leiden. Het raadgevend comité heeft de resolu tie aan de EEG-commissie gezonden met het verzoek direct zijn politieke invloed aan te wenden om de kolenwinning ook in de toekomst te handhaven. 4

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13