Grote verslagene De Beaumont niet geliefd IOC KRIJGT MET KILLANIN GEZICHT GEEN TOTAAL NIEUW München-gangers Afrikaan Kamanda: Waarheid heeft in München gewonnen Wereldtijd Amerikanen Wat is Arlita? KAREL1 14 cl Hi N Bliksembezoek Ria Ahlers Politieke figuren zien hun kans schoon Spelen bijna uitverkocht m I I 'p 20stuksArlita 2.80 Gunstige loting voor judoka’s speciale verslaggever, Rombouts) r nam j 11 er is maar één 11 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 MÜNCHEN. Een jongere Zwemmen Atletiek Geheim Wielrennen Schoonspringen Worstelen Schieten Turnen Roeien Schermen Kano Judo Moderne vijfkamp Hockey Boksen Zeilen I Goeie vraag Het is de nieuwe Karell superlichte senoritas. I (moet u naar vragen) Waterpolo Ruitersport F j WI w®/- I fcX-'i T Alleen de witte rook van de keuze van een nieuwe Hans neum-paleis alsof men in Rome was. (Van onze Het IOC heeft zijn nieuwe leider. De Kilianin. De Michael (Van onze sportredactie) rij- 200 (Van onze sportredactie) I en I Dommars Den tegenstelling 1 Barend Kops (35) Purmerend. Eddy Ham (22) Delft («abel). (Van onze sportredactie) 4 (dubbel (26) Amsterdam (halfzwaarge- (Van onze sportredactie) HANS VAN ZENDEREN 1 I C4 4: sportpaus ontbrak, voor de rest was het in het Miinchener Maximilia- president van het IOC. Avery Brun dage, kwam te midden van zijn curie, de Executive Board, zjjn opvolger Olympische paus is de Ierse Lord aftredende Willy Hillen (29) Winterswijk (klein kaliber); Ben Pon (35) Laren (skeet);. Eric Swinkels (23) Best (skeet). Ans Dekker (17) Beverwijk; Ans van Gerwen (21) Eindhoven; Margot Hilders (21) Haarlem* Ikina Morsch (16) Heiloo; Linda Toorop (16) Alkmaar; Margo Velema (16) Eindhoven; Nel van der Voort (20) Amsterdam. Henk Krediet (30) Den Helder; Jan Bekkenk (23) Den Helder; Rob Vonk (22) Den Haag: Nico Krediet (28) Den Helder. Hofland Lassoo Ruska heeft in een gunstige poule ge loot. Hij begint 31 augustus bij de zwaar gewichten met een bye. Hij komt voor het eerst op de tatami tegen de winnaar van Benkassou (Mar.) - Dagvasuren (Mong.). Ruska ontmoet zijn oude tegenstander Glahn pas in de poulefinale. De Japanner Nishimara, een van zijn grote rivalen, zit in een andere poule, evenals de Rus Onas- havili en de Pool Sikorski. t t I 4 I I 1 I Mart Bras (22) Ede; Tonnij Buunk (19) Amsterdam; Wim Hermsen (24) Hilversum; Hans Hoogveld (25) Wijchen; Evert Kroon (25) Hilversum; Hans Parrel (27) Leiden; Wim van de Schilde (23) Den Haag; Ton Schmidt (24) Amsterdam; Gijs Stroboer (18) Hilversum; Jan Evert Veer (21) Voorburg: Hans Wouda (31) Amsterdam. Ben Staartjes (43) Bussum (Tempest); Cees Kurpershoek (29) Bussum (Tempest); Gerard Bierman (34) Mijdrecht (reserve); Bart Kraan (36) Oude Wetering (reserve); Cees Kruijer (27) Amstelveen (reserve). wedstrijden beginnen, komt Ria Ahlers nog in actie tijdens een internationale wedstrijd in Groningen. De toch al kleine Nederlandse atletiek-afvaardiging vijf dames en vier heren is momenteel in München nog maar twee dames (Wilma van Gooi en Trudy Ruth) en twee heren (Sjef Hensgens en Haico Scharn) groot. Cees Douze (33) Breukelen (Finnjollen) Fred Imhoff (30) Scheveningen (Flying Dutch man); Slem Korver (32) Amsterdam (Flying Dutch man) Wilma van Gool-van den Berg (25) Rotterdam (100 en 200 m); Ilja Keizer-Laman (28) Utrecht (1500 m): Trudij Ruth (22) Hilversum (400 m) Sjef Hensgens (24) Heerlen (800 m); Jos ncrmens (22) Nijmegen (5.000 m); Haico Scharn (27) Arnhem (1500 m) Bram Wassenaar (28) Oosterbeek (1500 m); Ria Ahlers (18) Emmen (hoogspringen). Avery Brundage wenste niet te zeggen hoe de uitslag van de stemming was. „Dat zal altijd een geheim blijven”, merkte de Amerikaan op. Graaf De Beaumont trok, bij deze woorden, even de wenkbrauwen omhoog. Het is duidelijk dat deze geheim houding vooral voor zijn bescherming be doeld was. Wel bekend werd onofficieel dat er slechts één stemming nodig was (de meerderheid plus één). Poglajen. een geroutineerde judoka met veel Japanse ervaring, lootte de eerste ronde vrij en kreeg in de tweede ronde de Madagaskse judoka met de moeilijke naam Razafimahatratr tegenover zich ge plaatst. MÜNCHEN De spelen in München zijn zo goed als uitverkocht. Er zijn nog maar weinig kaarten ter verkoop in om loop. Het ziet er naar uit dat de spelen voor volle tribunes zullen worden gehou den. Hoe de man precies over de ontwikke lingen in de hedendaagse sport denkt, is zoals in het ondemocratische en autori taire IOC past nog nauwelijks bekend. De Ierse Lord wilde en kon nog niets zeggen, omdat „de heer Brundage, die tot erevoorzitter voor het leven is benoemd, nog de functie waarneemt tot het einde van de spelen”. Als hij voor het „totale” kampioenschap alle categorieën de mat op gaat, begint hij met de Filippijn Garcia. Vervolgens vindt hij de Cubaan C-oero tegenover zich. Dat gebeurt op vrijdag 8 september. Op 1 september maakt Jan Bosman zijn olym pisch debuut tegen Chidiac uit Libanon. Ruska meent, dat Bosman een redelijke kans weet gaat zen”. MÜNCHEN Het hek is van de dam. Avery Brundage heeft nauwelijks zijn hielen gelicht of politieke figuren krijgen de kans hun ideeën te spuien. Was het dinsdagavond nog alleen een sportleider, de secretaris-generaal van de Hoge Raad voor de Sport in Afrika, Jean-Claude Canga, die in de kwestie-Rhodesië verkla ringen mocht afleggen, woensdag ging de juist tot vice-president van het IOC be noemde Willi Daume in op het venoek van Gerard Kamanda, secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid een persconferentie ie mogen hou den. heeft een flink eind te komen. „Ik alleen niet wat die Koreaan Kim doen. Dat wordt oppassen gebla- Anthony Richardson (25) Den Haag (zwaar wel ter); James Vrij (21) Amsterdam (weltergewicht). MÜNCHEN. Voor het jonge Neder landse hoogspringtalent, de 18-jarige Drentse Ria Ahlers, duren de Olympische Spelen maar heel kort. Ria Ahlers, die in Apeldoorn al begonnen is met haar oplei ding op de politie-akademie, komt eerst bijna een week na de opening van de spelen in München aan. Zondag 3 septem ber wacht haar dan de kwalificatie, een dag later (hopelijk) gevolgd door de fina le. De dag na de eindstrijd reist de Drentse, die haar studie maar heel kort door dit olympische gebeuren wil onder breken, weer terug naar Apeldoorn. Zondag, wanneer in München de eerste MÜNCHEN. Ondanks een onver wacht vinnige kou in het hei-verlichte Olympisch Stadion van München raasde een 4 x 400 meter-ploeg van de Verenigde Staten woensdagavond naar een absolute wereldtijd: 3.00,69. Het betekende de beste wereldtijd die tot nu toe dit jaar is gerealiseerd en de Amerikanen stelden zich er onmiddellijk duidelijk favoriet mee voor de gouden medaille. Deze blik semsnelle tijd werd op de rode olympi sche baan gelegd door achtereenvolgens Matthews (45,8), Colette (44,9). Smith (45) en Evans (45). Voordien was het team van Kenia al tot een tijd van 3.02,62 gekomen en op dat moment kon die prestatie nog in de boeken worden bijgeschreven als de beste wereldtijd van dit jaar. Dat zonder concurrentie strijdende Amerikanen in de toenemende kou daarna no< bijna 2 se conden sneller waren, mag een duidelijke aanwijzing zijn voor de Amerikaanse he gemonie op dit atietiekonderdeei. Ook wonderatleet Kip Keino uit Kenia bewees zijn klasse weer tijdens deze trai- ningswedstrijden. die nog niet door het publiek mochten worden bij gewoond (de toeschouwerspoorten bleven gesloten), maar die wel vele honderden sportlieden als kijkers trokken. Bij wijze van training liep Keino mee op de 800 meter, een onderdeel waarop hij tijdens de Olympi sche Spelen niet zal uitkomen (hij start vrijwel zeker „alleen” op de 1500 meter en op de 3000 meter-steeple), maar niette min was de zwarte Keniase atleet veruit de snelste: met 1.46,41 zette hij een we reldtijd neer (ter vergelijking: het werel drecord bedraagt 1.44,3). De tweede plaats was voor een andere Keniaan, Silei Cos- mas, met 1.48,14. Daume, ook voorzitter van het olym pisch organisatie-comité, verklaarde deze historische stap in een korte inleiding. „De heer Kamanda had ons verzocht een ver klaring te mogen afleggen. Omdat hij deze dagen een van de belangrijkste gespreks partners van het IOC is geweest, hebben wij daarin toegestemd. Mocht er van Rho- desische zijde ook nog de wens worden geuit de pers in te lichten, dan zullen wij vanzelfsprekend eveneens gele genheid daartoe geven”. Nanno Bakker (28) wieringerwerf (achtervol ging) Klaas Balk 22 Badhoevedorp (sprint en tan dem) Ad Dekkers (18) Udenhout (ploegachtervol ging) Peter van Doorn (26) Berlicum (sprint, tandem, 1 km tijdrit); Gerard Kamper (22) St. pancras (ploegachter volging) Peter Nieuwenhuis (21) Amsterdam (ploegach tervolging) Roy Schuiten (21) Zandvoort (ploegachtervol ging en individ.); Fedor den Hertog (26) Ermelo (weg); Aad van den Hoek (20) Dirksland (weg): Plet van Katwijk (22) Mill (weg)- Ben Koken (22) Grevenbicht (weg): Hennle Kuiper (23) Oldenzaal (weg); Henk Poppe (20) Nijverdal (weg); Kees Priem (21) Goes (ploegachtervolging). Gerard Kamanda maakte dankbaar mis bruik van de gelegenheid. Niet alleen viel hij enkele keren Ian Smith en Rhodesië aan. maar grote delen van zijn omvangrij ke verklaring hielden ook nog nationalis tisch aandoende Afrikaanse propaganda in. Met sport hadden zijn woorden in ieder geval weinig of niets te maken. „Dinsdag 22 augustus 1972 is een belang rijke pagina in de geschiedenis van Afri ka en van de mensheid. Er is een beslis sing genomen met historische draagwijd te”, begon Kamanda zijn toespraak, waar uit wij een aantal opmerkelijke passages citeren. „Afrika zal op een goede dag volledig worden bevrijd. De toekomst behoort Afrika en voor anderen is er ook een kans door met ons samen te werken. Aan de andere kant: wij willen niet heersen. Afrika droomt, ervan ‘t hart van de mens- Een protserige vertoning, waarvan een Amerikaan zei: „This is a fantastic show, is n’t it?”. Rechts van Brundage de nieuwe president, links van hem de grote versla gene, de Fransman Jean Robert Maurice Bonin de la Bonninière graaf van Beau mont. De graaf lachte zuurzoet. Vele ja- ren en tienduizenden francs, besteed aan zijn coulissen-activiteit „Jean for presi dent”, waren voor niets geweest. De PR- mannen van de Parijzenaar, die hij in de arm had genomen om het hoogste doel van zijn leven te bereiken, zullen zeker een ontslagtelegram in de bus krijgen. Het record bij vroegere spelen was 80 procent. Er zijn vijf miljoen kaarten in de verkoop gegaan, waarvan 3.8 miljoen in Bondsrepubliek zelf. MÜNCHEN. De Nederlandse judoka’# Ruska, Bosman en Poglajen zijn tevreden mensen in München. Ten eerste omdat de trainingen naar wens verlopen en ieder een zich in goede conditie voelt, ten twee de omdat de loting, die woensdag is ge weest, gunstig genoemd kan worden. Voor Wim Ruska, één brok zelfvertrou wen, was dat reden om lachend te zeggen: „Zit dat even goed. Geen moeilijkheden. Ik heb de gouden plak al om mijn nek hangen”. Er haastig aan toevoegend: „Bij wijze van spreken dan”. Ruska houdt natuurlijk wel rekening met verrassingen. Maar hij is de figuur met de meeste ervaring en hij is tenslotte wereldkampi oen. Die „zekere” gouden plak om Ruska's nek is dan de medaille van de zwaarge wichten. André Bolhuis (25) Utrecht; Paul Brauckmann (26) Venlo; Jan Willem Buij (26) Eindhoven; Marinus Dljkerman (24) Den Haag; Mathijs Kaanders (23) Eindhoven; Coen Kranenberg (24) Baarn; Ties Kruize (19) Den Haag; Wouter Leefers (19) Voorburg; Paul Litjens (24) Utrecht; Flip van Lidth de Jeude (23) Zeist; Irving van Nes (22) Vught; Maarten Sikklng (24) Utrecht; Frans Spits (26) Amstelveen; Nico Spits (28) Amstelveen; Bart Taminlau (25) Tilburg; Kick Thole (28) Eemnes; Piet Weemers (26) Eindhoven; Jeroen Zweerts (27) Maartensdijk» Jonkheer Van Karnebeek, de Neder lands# vice-president van het IOC, oor deelde het een verstandige zet om over de stemming niets bekend te maken. „Dat is beter voor de verstandhouding in het team van de executive. Er kan misschien nog ooit wel eens iets uitlekken, maar nooit officieel. De stemming van Tokio (waar Lord Exeter met zeer gering ver schil en door allerlei manipulaties op een zijspoor werd gerangeerd ter wille van opnieuw Brundage, red.-) is daar een goed voorbeeld van”. Hans Brugman (27) Ambt-Delden (military);- Daan Nanning (23) Dalfsen (military); Eddy Stibbe (23) Vught (military); Jo Willems (32) Gassel (military); Maarten Jurgens 28Nijmegen (military); Piet van der Schans (38) Barneveld (milita ry); Mevr. F. Benedictus-Liettinck (42) Putten (dres suur) Mej. A. van Doorne (32) Deurne (dressuur): Jan Swaab (43) Nederhorst den Berg (dres- suur) Cees Veilenga (25) Voorschoten (dressuur). Met een zuur lachje op zijn gezicht feliciteerde de steenrijke Franse graaf en bankier, Jeqn de Beaumont (rechts), de nieuwe president van het Internationale Olympische Comité, de Ierse Lord Kilianin. Brundage kijkt - eveneens zuinig lachend - toe. Jonkheer Van Karnebeek, die nu derde i.p.v. tweede vice-president is achter De Beaumont en de nieuw-gekozene Willi Daume, vindt dat er nu weer een goed- hanteerbare en werkzame uitvoerende raad tot stand is gekomen. „Er is de laatste jaren al aardig wat werk verzet, maar in de komende periode ligt er ont zettend veel op ons te wachten”. heid te veroveren en terug te brengen naar zijn oorspronkelijke reinheid”. „Afrika is hier als één man opgetreden en daar ben ik blij om. Onze principes stonden niet toe dat er een compromis werd gesloten. Rhodesië zou hier politieke propaganda hebben gemaakt en wij wil den die manoeuvre voorkomen. De poging om als Brits onderdaan aan de spelen mee te doen, was immorele zwendel. Dat kon den wij niet accepteren. De grote fout die in deze kwestie is gemaakt, is dat het Rhodesische Olympische Comité was er kend”. Volgens Kamanda had de waarheid in München gezegevierd en daarvoor dankte hij alle vrienden, die Afrika hadden ge holpen. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, wiens uitspraak betreffende de boycot van Rho desië van groot belang was. „Afrika zal dit alles niet vergeten”. Dat laatste geldt zeker ook voor Willi Daume, die vertelde blij te zijn dat de zaak eindelijk was afgesloten. „Ik had me een betere atmosfeer bij de voorbereidin gen voor de spelen gewenst. Maar nu kunnen we de paar laatste dagen voor de opening in ieder geval in rust werken. Ik ken Afrika en ik weet ook wat daar aan de hand is. Afrika is een jong continent vol emoties en vol ongeduld. Ik hoop nu dat bij de teleurgestelden geen extreme gevoelens ontstaan". (GPD 208..23..08) voorstellen aan het volk, staande bo venaan de majestueuze trappengale- Indrukwekkend was het optreden van de Amerikaan George Woods bij het ko gelstoten, die voor een gave serie van 20,95 m, 21,38m en 21,23 m zorgde. De 21,38 meter was voldoende voor de zege. De Amerikaan Al Feuerbach werd tweede met 20,67. Opmerkelijk was verder de razendsnelle 200meter van de Amerikaan Larry Black (20,24) met Europees record houder Pietro Nennea op de tweede plaats (20,40). Mieke Jaapies (29) Wormerveer (kl en K2); Maria v. d. Holst-BUjlevens (26) Helmond (k2). R. Stuffken (25) Groningen (acht); D. Tuinzing (24) Groningen (acht); P. Oifens (25) Groningen (acht);. H. Eggink (25) Groningen (acht); J. van der Vliet (23) Groningen (acht); F. Mulder (26) Groningen (acht); J. Hulslnga (22) Groningen (acht); H. Rouw (26) Groningen (acht); J. Munneke (23) Groningen (acht); W. Grothuis (27) Delft (gestuurde vier); E. Kroes (22) Delft (gestuurde vier); J. Woudenberg (24) Delft (gestuurde vier); J. ter Haar (21) Delft (gestuurde vier); C. de Korver (21) Delft (gestuurde vier); R. Luijnenburg (27) Amsterdam (ongestuurde twee) R. Stokvis (29) Abcoude (ongestuurde twee); B. Luttikhuizen (24) Delft (gestuurde twee); R. Kieft (25) Delft (gestuurde twee); H. Zaanen (24) Delft (gestuurde twee); J. Bruijn (23) Rotterdam (dubbel twee): P. Veenemans (25) Amsterdam twee) E. Maan (23) Leiden (reserve); C. van den Ende (22) Leiden (reserve). Het zou onjuist zijn te menen dat met het verdwijnen van Avery Brundage, die bij zijn komst op het „bordes” slechts met applaus van één man in het publiek werd begroet, het IOC een volkomen nieuw gezicht zou krijgen. Lord Kilianin mag dan een progressievere figuur zijn dan Brundage, hij heeft tè lang in de executi ve gezeten bij Brundage om een heel nieuwe koers te gaan varen. Van Karnebeek was wellicht ,als hij zich helemaal ingezet had, ook een serieu ze kandidaat voor het presidentschap ge weest. Hij is zelfs door verscheidene IOC- leden gevraagd dat te doen. Van Karne beek: „Ik houd meer van het werk zelf dan om voorop té lopen. Bovendien vind ik dat er een jongere de kans moest krijgen”. Bekend is dat de Nederlander zich ook niet kandidaat gesteld had, omdat hij de stemmen niet wilde versnipperen. Hij wil de zich helemaal achter zijn eigen keus opstellen. Ongetwijfeld is dat de gentle man Kilianin geweest. Voor Jean de Beaumont, onnoemelijk rijk hij bezit half Indo-China en Thai land, is bankier en getrouwd met een al even super-welgestelde vrouw met wie hij in onmin leeft is de keus van Kilianin een zeer zware klap geweest. Hij had gedacht nu zijn grote slag te kunnen slaan en de komende acht jaar de hoogste functie ter wereld in de sportmaatschappij te kunnen innemen. Hij heeft werkelijk moeiten noch kosten gespaard om zich de macht te veroveren. Die overdreven begeerte om het presi dentschap te kopen, heeft zijn nederlaag kennelijk in de hand gewerkt. Men hoefde maar even de stemming achter de scher men van het congres te peilen om te weten dat De Beaumont verre van geliefd was. In tegenstelling tot de Ierse Lord. Jan Bosman wicht) Martin Poglajen (29) Heerlen (middenge- wicht) Wim Ruska (32) Amsterdam (zwaargewicht, en alle categorieën) Enith Brigitha (17) Amsterdam (100 vrij, 100 en 200 rug) Hansje Bunschoten (14) Hilversum (100, 200, 400 en 800 vrij Frieke Buijs (18) Vlaardingen (100 en 200 vlin der) Jozien Elzerman (16) Den Haaë (200 rug); Annemieke Groen (16) Naarden (100 en rug) Tineke Hofland (18) Den Haag (100 school): Gerda Lassoo (20) Amsterdam (200 en 400 wissel) Hennie Penterman (20) Amsterdam (200 en 400 wissel) Anke Rijnders (16) Amersfoort (100, 200 en 400 vrij); Annette Segaar (16) Breda (4 x 100 vrij); Marjan Vermaat (17) Vlaardingen (100 rug) Alie te Riet (19) Utrecht (100 en 200 school); Wij da Mazereeuw (19) Enkhuizen (200 wis sel); Atie Radersma 15Den Haag (4 x 100 vrij); Bert Bergsma (17) Den Haag (4 x 200 vrij); Roger van Hamburg (18) Rijswijk (200 en 400 wissel en 200 vrij); Ton van Klooster (18) Hilversum (1500 vrij en 4 x 200 vrij Francois van Kruiswijk (20) Eindhoven (200 wissel) Peter Prij dekker (24) Den Haag (200 vrij en 4 x 200 vrij); Bob Schoutsen (21) Amsterdam (100 en 200 rug); Hans Elzerman (17) Den Haag (4 x 200 vrij) Mariëtte Dommars (24) Den Haag (3-meter plank) Anita Smith (28) Utrecht (torenspringen). 'i" BftS s® ■SHS"- .3 j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17