Schorsing van Rhodesië REMISE SPASSKI-FISCHER door FIFA gehandhaafd ONOPGEHELDERD MYSTERIE Killanin: veelzijdig man yi IK Arbiters voor wereldbeker Overzicht van eerste-divisie ISU stuurde waarschuwing Anderlecht Feyenoord 25/175 anders dan andere filters JE de twee minuten Bordeaux-Parijs gaat niet door Eén deelnemer met dertien goed Hazelhekke weer de topscorer Twee atleten onder .Vil ||M 19 I s fel Mg; DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 I 1ITED Ed. Laurens Continental -3 Op de 800 meter ^.1 15™ Bül S’ (Door Tim Krabbé) er om het (Van onze sportredactie) t t. aarJem) ADVERTENTIE ?t caballero filter van goeden huize 0 r Uitkering J Stand: Hazelhekke (Wageningen) 5, Van Leeuwen (Roda JC), Zuidema (SC Cam- buur) en Kreekels (Helmond Sport) 4. een onge- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 0 0 0 1 0 1 1 1 2 2 2 2 1 1 2 2 2 2 2 id 4 1 1 2 0 2 1 .1 1 0 0 1 1 3 3 1 1 2 2 2 3 3 2 3 2 2 2 2 2 2 1 1 0 0 1 1 o o o 7 7 6 6 6 5 5 5 4 4 3 3 3 3 3 3 2 2 2 Stand Wageningen Vjtesse Helmond Sport Fortuna SC Roda JC Eindhoven Volendam SVV Heracles Heerenveen Fortuna VI. HVC FC Dordrecht Veendam SC Tilburg PEC Zwolle De Graafschap SC Cambuur FC VW Wat was er gebeurd? Er kunnen twee dingen zijn gebeurd, die beide voor een beroepsspeler even ongeloof lijk zijn. Ten eerste kan Spasski geen zin meer hebben gehad in deze aller- PARIJS Het congres van de Inter nationale Voetbalfederatie '(FIFA) heeft woensdagmiddag in Parijs een voorstel verworpen van zijn bestuur om de schor sing van Rhodesië op te heffen. Rhodesië werd in 1970 in Mexico geschorst. 10- 5 9- 3 10- 5 6- 4 7- 5 4- 2 6- 4 0- 5 4- 4 3- 3- 3 6- 6 1- 2 3- 5 7- 8 7-10 3- 5 5- 7 2- 5 Gisteravond werkte de eerste divisie een volledig programma af. Volendam was tegen Roda niet bij machte om een veldoverwicht in doelpunten uit te drukken. Hier maakt Mol het enige doelpunt van Volendam in de wed strijd die uiteindelijk in een 11 gelijkspel zou eindigen. REYKJAVIK De voortzet ting van de zeventiende match - partij, die dinsdag na veertig zet ten in een voor Spasski voordelige stelling werd afgebroken, heeft een wel bijzonder bevreemdend slot gekend. Over de grootte van Spasski's winstkansen waren de experts het niet eens, maar over iets anders wel: dat er in de twee de zitting een zeer lang en hard gevecht verwacht kon worden. Wel, na een half uurtje spelen en slechts vijf zetten was het remise door zettenherhaling. De stand is nu 107 voor Fischer. DEN HAAG. Reeds in de tweede sporttoto van het nieuwe seizoen heeft één deelnemer beslag weten te leggen op de ongedeelde eerste prijs, die dit keer 134.916,20 bedraagt. Indien geen reclames worden ontvangen zal deze winstsom op 13 september zelfs nog een verdubbeling ondergaan als de premie aan de winnaar van de eerste prijs wordt toegewezen. Overigens heeft het vervallen verklaren van de noodzaak voor tweede en derde prijswinnaars om de prijsmeldingskaart te gebruiken voor de administratie van het bureau van de sporttoto in Den Haag extra speurwerk met zich mee gebracht. De formulieren blijken namelijk veelal zo slordig te zijn ingevuld, dat men prijswin naars soms slechts na veel moeite op kan sporen, hetgeen vertraging van de uitke ring tot gevolg heeft. De cijfers van sporttoto twe van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers: 568.471. Inleg: 1.275.804,-. Prijzenbedrag: 539.665,09. Erste prijs één winnaar. 134.916,20 Tweede prijs: 45 winnaars, Uitkering 2.998,10 per kolom. Derde prijs: 553 winnaars. Uitkering per kolom 243,97. Premie: 134.916,20 (reclametermijn 13 september). (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Lord Killanin, de nieuwe president van het IOC, 58 jaar, is er trots op inwoner te zijn van de republiek Ierland. Hij is, wat men in Engelse kringen met genoegen constateert, een Pickwickian-figuur, een immer pijprokende, innemende, maar toch gereserveerde figuur, die alle gevoel voor Britse humor heeft- De Ier, getrouwd en vier kinderen, spreekt (uiteraard) Engels, dat hij o.a. op het befaamde Eton bijsleep, en Frans, dat hij perfectioneerde op de Sorbonne-universiteit in Parijs. junct-directeur van een filmmaatschappij, een andere zoon is fotograaf, de derde is trainer van renpaarden en zijn dochter is getrouwd met een theater-directeur. Lord Killanin heeft een serie onder scheidingen, die er zijn mogen, zoals de orde van het British Empire. De Ierse Lord heeft zitting in een groot aantal sociale en wetenschappelijke organisaties. Dit laatste kan als een bezwaar worden gezien voor zijn taak als IOC-president. Hij heeft zeker minder tijd voor het IOC- werk dan Brundage. Hij zal overigens stellig de administratieve organisatie van het IOC op de helling zetten. Lord Michael Killanin, directeur van verscheidene maatschappijen, zoals Shell en BP, de Ulster Bank, enz., is journalist geweest van bekende Engelse bladen als de Daily Express en de Daily Mail, was oorlogscorrespondent, maakte tijdens de oorlog deel uit van het leger en hield zich vooral bezig op het organisatorische vlak van de sport. Hij is sinds 1950 voorzitter van het Ierse Olympische Comité, lid van de ierse sport raad, lid van de boksclub van de univer- siteit van Cambridge (hij was vroeger zelf bokser), werd in 1952 IOC-afgevaardigde, is sedert 1967 voorzitter van de pers- en public-relationsafdeling van het IOC, maakte vijf jaar deel uit van de executive van het IOC en was sinds 1968 eerste vice-president van het IOC. Lord Killanin heeft verscheidene boeken op zijn naam staan en mag zich schepper van enige films noemen zoals: Quiet Man, Gideon’s Day, Alfred the Great en The playboy of the western world. Zijn kinderen bewegen zich ook in het artistieke milieu. Zijn oudste zoon is ad- DEN HAAG. Gerdo Hazelhekke, de topscorer van het vorig seizoen in de eerste divisie, heeft zich na de derde ronde alleen aan de kop genesteld van de schutterij. Door twee treffers te scoren tegen PEC Zwolle verhoogde hij zijn aantal tot vijf. Hij wordt gevolgd door Zuidema (SC Cambuur), Van Leeuwen (Roda JC) en Kreekels (Helmond Sport) die ieder viermaal scoorden. OOST BERLIJN. Tijdens atletiek wedstrijden in Oost-Berlijn hebben woensdagavond twee atletes de 800 meter binnen de twee minuten afgelegd. Zowel de Bulgaarse Vassilena Amzina als de - Oostduitse Gunhild Hoffmeister kwamen tot 1.59,9. de beste wereldseizoenprestatie. Tot dusver was wereldrecordhoudster Hil degard Falck (Wdld-1.58,5) met twee mi nuten precies het snelst. Voor beide atle tes betekende de tijd van 1.59,9 een nieuw nationaal record. Het was de eerste keer dat in één wedstrijd twee dames beneden de twee minuten kwamen. Het discuswer pen heren werd gewonnen door de Oost- duitser Detlef Thorith, die het nationale record met een worp van 624,82 meter verbeterde. laatste kans om zijn wereldkampioen schap te behouden. Hij kan gedacht hebben: misschien win ik die partij nog wel, hoewel dat allesbehalve ze ker is, maar het zal me ongelooflijk veel moeite kosten, en wat dan nog? De wereldtitel kan ik er toch niet meer mee redden. PARIJS. Evenals in 1971 hebben de organisatoren van de wegwedstrijd Bor deaux-Parijs, de langste wielerklassieker, besloten de wedstrijd ook dit jaar geen doorgang te laten vinden. De monsterrrit over plusminus 550 kilometer zou worden gehouden op 3 september. Eéé n van de redenen van het niet doorgaan is geringe aantal inschrijvingen. V. d. Kerkhof (Helmond Sport) Vleeming (Vitesse), Heskamp PEC Zwolle), Stovers (Fortuna SC), Meurs (Wageningen) en Brans (Eindhoven) 3. Hofs (Vitesse), Frankel (HVC) Fiene (De Volewijckers), V.d Korput (SVV) V.d Spek (SVV), Hak- kens (SC Tilburg), Van Meeteren (SC Tilburg), Sul (Volendam), Jan Mühren (Volendam), Reijgersberg (Fortuna VI), Stoffels (PEC Zwolle), Rorije (PEC Zwol le), Blotenberg (Fortuna SC) 2. Vierenveer tig man scoorden ieder eenmaal. WageningenPEC Zwolle 5-2 (3-2). Meurs 1-0, Hazelhekke 2-0, Stoffels 2- 1, Hazelhekke 3-1, Rorije 3-2, Meurs 4- 2, Wellerdieck 5-2. Scheidrechter Don ker. 4500 toeschouwers. Twee aanvallende ploegen, waarvan Wageningen zich het slagvaardigst toonde. Vooral Hazelhekke was nogal eens ongrijpbaar voor PEC, dat overi gens goed partij gaf. CambuurDe Graafschap 1-1 (0-1). De Blaauw 0-1, Zuidema 1-1. Scheids rechter Draaisma. 4000 toeschouwers. De ploegen waren behoorlijk tegen elkaar opgewassen en geen van beide had daarom een overwinning verdiend. Zuidema (Cambuur) en Veerman (De Graafschap) kregen een gele kaart. VolendamRoda JC 1-1 (1-1). Kras 1- 0, Van Leeuwen 1-1. Scheisrechter Corver. 4000 toeschouwers. Volendam was sterker dan de Lim burgse ploeg, maar bleek niet bij machte doelpunten te maken. Roda hield zo na rust het gelijke spe Istevig in handen. VVV—Heracles 1-2 (0-2). Bronkers 0-1, Schuurs 0-2, Verbong 1-2 (straf schop). Scheisrechter Pijper. 4500 toe schouwers. Heracles had een zeer sterke, aan vallende start, die de basis werd voor de uiteindelijke zege. Want na rust wist de ploeg met een versterkte de fensie de opgebouwde 2-1 voorsprong vast te houden. Ten Donkelaar (Hera cles) kreeg een gele kaart. Fortuna SCFortuna VI. 2-1 (1-0). Erkens 1-0, Blotenberg 2-0, Corver 2-1. Scheidsrechter Vervoort. 5000 toe schouwers. Een regelmatige overwinning van FSC. Vlaardingen kwam in de tweede helft nog wel even terug, maar met wat geconcentreerder voetbal hielden de Limburgers hun tegenstandder toch vrij gemakkelijk op afstand. SVVVolewijckers 3-1 (0-0). Van de Spek 1-0 en 2-0, Mulder 3-0 (straf schop), Van Haaren 3-1. Scheidsrechter Booy. 3500 toeschouwers. Pas twintig minuten na rust wist het aanvallende SVV voor het eerst te scoren. Maar toen eenmaal dit eerste schaap over de dam was, vlotte het beter. Trainer Blok van de Volewij ckers werd door scheidsrechter Booy van het veld gestuurd nadat hij zijn spelers aanwijzingen had gegeven. Jon gens van De Volewijckers kreeg een gele kaart. Helmond Sport—SC Tilburg 3-2 (2- 1). Kreekels 1-0 en 2-0, Van Meeteren 2- 1, Prins 3-1 (strafschop), Hilverts 3-2. Scheidsrechter Van Gastel. 7500 toe schouwers. Een zwaar bevochten maar verdien de overwinning van een gevaar lijker spelend Helmond Sport. Tilburg gaf achter goed partij. Vier spelers kregen een gele kaart: Van Lint, Beekmans, Van de Berk (allen Helmond Sport) en Hardeman (Tilburg. EindhovenVeendam 2-0 (1-0). Brans 1-0 en 2-0. Scheidsrechter Van de Kroft. 5000 toeschouwers. Een verdiende zege van Eindhoven in een snelle en daardoor aardige wed- strijd. De thuisclub was nét iets ge- I vaarlijker en geraffineerder dan Veen- I dam. HVCHeerenveen 2-0 (1-0). Teunisse i 1-0, Van Maurik 2-0. Scheidsrechter I Beukman. 3500 toeschouwers. Opnieuw een nederlaag van Heeren- veen als gevolg van een gebrekkige stootkracht. Ook nu was de ploeg ster ker in het veld, maar HVC benutte de I kansen aanmerkelijk beter. Teun Kist sr. (Heerenveen) kreeg een gele kaart. DordrechtVitesse 0-0. Scheidsrech ter Derks. 6000 toeschouwers. Een verassend sterk Dordrecht wist door stug verdedigend spel Vitesse een eerste verliespunt af te snoepen. Zelf kwam Dordrecht in de aanval evenmin tot doelpunten. Daarvoor waren de Dordtse offensieve daden te futloos. BRUSSEL Feyenoord heeft gister avond de vriendschappelijke wedstrijd te gen de Belgische landskampioen Ander lecht in Brussel met 5-1 verloren. Bij rust leidden de Belgen al met 3-1. Wit: Kg3, Tc4, Tf2, a2, b3. e4, g2, h3 Zwart: Kg7, Tel, Pc6, a6. b7, d6. e7, f7. g6 Wit: Spasski Zwart: Fischer 41. Tf2-c2 De afgegeven zet. Niemand durfde zich, uit te spreken over de grootte van de winstkansen van Spasski. Mis schien drukte wedstrijdleider Lothar Schmidt de mening van de verschil lende grootmeesters het best uit door te zeggen „dat het voordeel van Spasski op een vijfde pion geschat moest worden”. Het zwarte paard is bijzonder sterk, door het ontbreken van een witte f-pion (als pion h3 op f3 stond had wit aanzienlijk betere kansen). De Rhodesische delegatie heeft geen kans gekregen zijn zaak voor het congres te bepleiten. Het congres steunde met overweldigende meerderheid een motie van Kameroen om de in 1970 genomen beslissing van kracht te doen blijven en er verder niet meer over te praten. Enge land heeft nog geprobeerd om de motie van Kameroen buiten de orde te doen verklaren, maar voorzitter sir Stanley Rous gebood dat er over de motie moest worden gestemd. Het voorstel van Kame roen werd aangenomen met 62 stemmen voor en 18 tegen. Overigens heeft de International Speedskating League officieel nog niets van zich laten horen bij de ISU. Wel is er bij de KNSB een brief binnengekomen, die echter teruggezonden is met de mede deling dat men aan het verkeerde adres was. Een afschrift van het schrijven, waarin werd aangedrongen op samenwer king. heeft de KNSB aan de ISU ter beschikking gesteld. Stockman opende in de zesde minuut de score, maar drie minuten later al bracht De Jong beide ploegen op gelijke hoogte. Voor de pauze nam Rensenbrink nog twee treffers voor zijn rekening. Na de hervat ting bepaalden Stockman en Van Himst de eindstand op 5-1. Een paar weken ge leden won Feyenoord in Rotterdam met 2-1 van de Belgische titelhouder. Ten tweede kan het zijn dat hij de zetherhaling eenvoudig over het hoofd heeft gezien. Daarvoor pleiten de indrukken in de zaal opgedaan: onmiddellijk na Spasski’s 45e zet riep Fischer de scheidsrechter en hij eiste reglementair remise omdat na 45. Tel driemaal dezelfde stelling met dezelfde speler aan zet zou zijn ont staan. Spasski bleef nog lang zijn notatieformulier bestuderen, om te kijken of het waar was. Als het inderdaad juist is dat Spasski in de herhalingsval is getrapt (en veel aan wezige grootmeesters geloofden dat inderdaad), dan zou het een culmina tie zijn van de serie blunders die hij in deze match heeft gemaakt. DEN HAAG. Voor de eerste wed strijd om de wereldbeker tussen de Zuid- amerikaanse kampioen Independiente en de Europese kampioen Ajax, die op 6 september te Buenos Aires zal worden gespeeld is het volgende arbitrale trio aangewezen: Conella (It.), Magramov (Rus.) en Taylor (G.B.). In Amsterdam op 28 september zullen Maruez (Braz.), Pe rez (Peru) en Romei (Paraguay) de leiding hebben. Pas enkele uren voor de wed- A strijd zullen de hoofdscheidsrechters wor- den aangewezen. ken. Tevens wordt een steunpunt op f4 geschapen. 42. Tc2-cl Betekent, samen met zwarts 41e zet dat beide partijen het er na de ana lyse over eens zijn dat 42. Tc6:, bc6:, 43. Tc6:, Te4: wit geen winstkansen biedt. Alvorens over te schakelen op een ander winstplan, herhaalt wit eerst even op onschuldige wijze de zetten, dacht iedereen. 42. Tel-e2 43. Tcl-c2, Te2-el 44. Tc2-cl, Tel-e2 45. Tcl-c2?’ Fischer 'haalde er onmiddellijk Schmidt bij om remise te eisen met het oog op 45. Tel. Remise: verwachte uitslag, bereikt op loof lijke wijze. Of was het toch zo dat Spasski de zetten alleen maar heeft herhaald als wijze van remise aanbieden die hem in het bezit liet van zijn trots? Donderdagmiddag om 18.00 uur begint in Reykjavik de 18de matchpartij. Fischer heeft dan wit. DEN HAAG Het bestuur van de Inter nationale Schaats Unie (ISU) heeft naar de diverse nationale bonden een brief gestuurd met de waarschuwing dat een ijsbaan, die in zee gaat met de onlangs geformeerde beroepsformatie, in de toe komst zal worden uitgesloten van het zat rnf-f-z-sfA-t /4 n organiseren van een Europese- of wereld- y VriUlliPvlllV titelstrijd. Dit zou dan ook het Ullevi- stadion in Gotenborg treffen, dat in fe bruari het wereldprofkampiotnschap op het programma heeft staan. De heer Roos, vice-voorzitter van de ISU, verklaarde hierover: „Wij hebben in de betrokken brief tot uitdrukking gebracht, dat ook de ingeschakelde officials bij die profwed strijden tot beroeps zullen worden ver klaard.” 41g6-g5 Maakt het wit iets moeilijker een vrije pion op de h-lijn te kwe- De stelling waarin de partij was afgebroken, luidde als volgt: L 3;s LTU o.> Q)

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19