IRA INSCHRIJVING IN AMSTERDAM OPGESCHORT Joods-Arabische betoging Nauwere banden tussen Moskou en Bagdad Twee doden Universiteit vraagt geen politiehulp Brits leger pakt tien leiders bij ongeluk Van vreemde smetten rechtse achtergrond Onderwijs voor veel kinderen gastarbeiders onvoldoende Buit overval: 60 mille Zeevervuiling schrikbarend „Pas op voor escalatie” vrij Bloemlezing uit krachttermen A'- E r» - in Bondsdag DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 ER Volksfront Chili: Rapport vaklieden n U i- a. tt et m MOSKOU (AFP). De bezoeken die Iraakse ministers aan de Sovjet- Unie brengen nemen toe op het ogenblik waarop de betrekkingen tussen Moskou en Cairo op een dood punt zijn aangekomen. Sinds het begin van het jaar hebben zes leden van het kabinet in Bagdad, onder wie vice-president Saddam Hoessein Takriti en minister van Buitenlandse Zaken Mortada Said Abdel Baki, bezoeken aan het Kremlin gebracht. Vijf van hen brachten dat bezoek na de 31ste juli. ALING EURZ OpKfjl .7 T (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM De inschrijving van nieuwe studenten aan de uni- versiteit van Amsterdam is door het college van bestuur tot nader aan kondiging opgeschort. Het college bespreekt vandaag welke gedrags lijn het zal volgen, nu het inschrij vingsbureau van de universiteit aan de Jodenbreestraat door de ASVA- actiegroep „Weg met die Wet” is be zet. TV EW I ■gw I iÜi in WVVWVVW\AAA/VVVVVV\MAAAftAAAA/VVVMAM/VVVVVVVWVI/WVVVWVVVWWI^ ie Ie ie al le le le le gegeven: verdraaier strumenten van het verdrag werden op 20 juli in Moskou uitgewisseld, twee dagen nadat president Sadat van Egyp te zijn besluit de Russische adviseurs uit te wijzen, had bekendgemaakt. De ontwikkeling van de Russisch- Iraakse betrekkingen interesseert de lopen. De Sovjet-Unie heeft deelgeno men aan het exploiteren van olievond- sten in Noord-Roemeila. Ze helpt Irak voorts bij de bouw van een olieraffina derij met een capaciteit van anderhalf miljoen ton in Mosoel en bij de aan leg van een olieleiding van 600 kilome ter tussen Bagdad en Basra. ie de ft 12 ik el n e ?e 3T er et U, ie >k ft >ij ik m le ft in le te i- Een woordvoerder van de oppositie in het Ierse parlement heeft gisteren in Du blin het aftreden geëist van minister van landbouw James Gibbons, naar aanlei ding van onthullingen dat overheidsgeld dat voor hulp in Noord-Ierland was be stemd, is besteed aan wapens. Gibbons was ten tijde van de toewijzing van het bedrag 105.000 pond sterling minister van Defensie. betoging plaats, waaraan 'Zowel joden als Arabieren deelnamen. De demon stratie richtte zich tegen de wei gering van de Israëlischs regering om van hun bezittingen beroofde Ara bieren toe te staan terug te keren naar hun grensdorpjes Ikrit en Be- rem. Vooraan loopt, met de scepter in de hand, de Grieks-katholieke aartsbisschop Raya. Het was de eer ste joods-Arabische demonstratie op zo grote schaal. Mr. Cammelbeeck kon begrip opbren gen voor de actie van de ASVA. Hij zei in een toespraak tot de verzamelde menigte in het inschrijvingsbureau, te menen dat men mensen niet mocht dwingen om een inschrijving voorlopig achterwege te laten. Diegenen die zich na het horen van alle argumenten toch zouden willen laten in schrijven, moest daartoe de gelegenheid worden geboden, aldus mr. Cammelbeeck De OBAS, de in ledental sterk gegroeide organisatie voor de belangenbehartiging der Amsterdamse studenten die indertijd als tegenhanger voor de ASVA werd op gericht, verklaarde zich tegen de bezet ting. Ze liet weten wel sterk gekant te zijn tegen de verhoging van de college- en inschrijvingsgelden. Mr. Cammelbeeck maakte er geen ge heim van dat hij een fel tegenstander van de verhoging der collegegelden was. In Utrecht heeft de USF (grondraad) gisteren schriftelijk bij de gemeenteraad geprotesteerd tegen het politieoptreden, de intrekking van de vergunning voor het gebruikmaken van een geluidswagen en de aanhouding door de politie van twee studenten. De inschrijving van eerstejaars is daar gisteren overigens vrij rustig en zonder moeilijkheden verlopen. Er lieten zich 57 I eerstejaars inschrijven. die samen met rector-magnificus prof. De Froe naar het bezette bureau was geko men. Waarnemers in Moskou krijgen naar aanleding hiervan de indruk dat de Sovjet-Unie haar betrekkingen met de leiders in Bagdad in het zog van de uitwijzing uit Egypte van de Russische adviseurs, wil versterken. De versterking van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Irak kwam in De tien zijn in de afgelopen twee we ken in en om Londonderry gearresteerd als gevolg van toenemende informatie door roomskatholieken, die het gevolg is van het binnentrekken van Britse troepen in voormalige gesloten katholieke wijken. De aanhouding zou de oorzaak zijn van het recente afnemen van de gewelddadig heid in Londonderry en het gelijknamige graafschap. Twee grote protestantse organisaties in Noord-Ierland, de Unionistische Partij en de Vanguard-beweging hebben gisteren in Belfast onderling overleg gevoerd öm te komen tot één loyalistisch front aan de conferentietafel waaraan over een maand over de toekomst van Noord-Ierland zal worden gesproken. Een Britse soldaat is gistermiddag in een katholieke wijk van Belfast door een sluipschutter doodgeschoten. Sinds het be gin van dit jaar zijn er nu 72 Britss militairen in Noord-Ierland gedood. ROME. (DPA) Wanneer de vervul ling van de zee met olie in het huidige tempo blijft voortduren, loopt het leven op aarde over hoogstens twintig jaar ern stig gevaar. Tot dit resultaat zijn vaklie den uit vijf landen (Amerika, Groot- Brittannië, Frankrijk, Nederland en Italië) gekomen na een onderzoek op initiatief AMSTERDAM. Bij de overval op een filiaal van de Amro-Bank aan de Joh. Huizingalaan in Amsterdam, waarover wij gisteren berichtten, blijkt zestigduizend gulden te zijn buitgemaakt. Een jonge man, die kort na de overval werd gear resteerd, is na verhoor op vrije voeten gesteld. ROTTERDAM. Bij een ongeluk op het terrein van het staalconstructiebedrijf De Groot-Zwijndrecht in Rotterdam zijn gisteren twee mannen om het leven geko men. Ze stonden op een verplaatsbare stelling, die was opgesteld tegen een in ROTTERDAM. In Nederland ont vangen op het ogenblik ongeveer 10.000 kinderen van gastarbeiders in de leeftijd van 6 tot 14 jaar onvoldoende onderwijs. De stichtingen buitenlandse werknemers zeggen dat in een telegram aan de Euro pese ministerraad, waarin zij spreken van een noodsituatie niet alleen in Nederland, maar in ,tal van Westeuropese landen.. De stichtingen dringen erop aan dit probleem zo snel mogeïijk Onder de aan dacht te brengen van de onderwijsminis ters van de EEG-staten. Idi Amin, de president van Oeganda, is één van de eerste zwarte machthebbers ter wereld die een consequent en meedogenloos racisme tot basis van zijn binnenlandse politiek heeft gemaakt. Daarmee is aangetoond ten overvloede overigens dat niet enkel blanke dicta toren van rassenhaat vervuld kunnen zijn. Amin jaagt alle niet-Oegandezen het land uit, behalve degenen die hij niet missen kan. Voornamelijk de Aziatische bevolkingsgroep in Oeganda, die zich door één grotere commerciële aanleg en routi ne meester had gemaakt van de midden- standsbedrijven, wordt het slachtoffer van deze racistische pogrom^ die Oeganda stempelt tot een politiestaat met een bloed- en bodemtheorie en een mensont erende politieke praktijk. Kenmerken die overeenkomen met die van Hitlers Derde Rijk en veel schandelijker zijn dan wat het blanke regime in Zuid-Afrika met de gekleurde bevolking doet. Oeganda is een betrekkelijk klein en niet zo heel belangrijk land, maar het is een van de jonge vrije naties van Afrika en het staat vooraan in de rij van Afri kaanse landen die eigenlijk geroepen moesten zijn om hun deel bij te dragen tot beëindiging van het racisme in de wereld. Daartoe immers zijn zij bevrijd geworden van de blanke overheersing en de koloniale status. Oeganda vervalt ech ter in dezelfde verschrikkelijke fout die Europeanen in Afrika hebben begaan en demonstreert daarmee dat er ten aanzien van het verschijnsel discriminatie niet van „arme kleurlingen” en „wrede blan ken” mag worden gesproken, maar dat de neiging tot minachten en onderdrukken van andere rassen bij alle rassen leeft. Sedert de „Turkse troebelen” in Rotter dam moet men ook als Nederlander heel voorzichtig en bescheiden zijn als men het over discriminatie heeft. Er zijn velen onder ons die niets liever zouden willen dan dat alle gastarbeiders over de grens werden teruggejaagd, omdat zij door hun aanwezigheid alleen al inbreuk maken op de „zuiverheid van het Nederlandse ras”. Een blank Nederland, van vreemde smetten vrij, dat is- voor velen een ideaal zonder dat zij eigenlijk precies beseffen wat- dat eigenlijk zeggen wil. Het heeft met nationalisme en racisme te maken, maar het is eigenlijk een „doodsangst van de soort”, een vrees dat de eigen groep ten onder zal gaan of zal lijden onder massale mutatie. Men kan sommigen niet erger kwetsen dan door te beweren dat •en rassenmenging geen kwaad kan voor WuVWtftnruvwvw)Aft,r""l,"",""***AJUUUUtA**ltA*AAA<uutAA^^ De twee overvallers vluchtten op een bromfiets. De overval had slechts enkele minuten in beslag genomen. De Eindhovense politie heeft een 31- jarige jongeman uit Eindhoven aangehou den, die ervan wordt verdacht gistermid dag een overval te hebben gepleegd op een hulppostkantoor in Eindhoven. Drei gend met een, pistool eiste hij van de lokettiste geld. Het meisje pakte de eerste de beste bak met bankbiljetten, waarin de man een greep deed. De aangehouden man was in het bezit van 1300 gulden (het bedrag dat in het postkantoor was verdwenen) en van een alarmpistool. Hij had zich met een taxi naar het postkantoor laten rijden. Met dezelfde wagen, die hij had laten wach ten, liet hij zich na de overval naar de binnenstad rijden. Daar werd hij aange houden. De bezetters, die gisterochtend binnen trokken, maakten elke inschrijving onmo gelijk. Ze hebben de nacht in de inschrij- vingsruimten doorgebracht. De voorzitter van het college van bestuur, mr. J. Cam melbeeck, heeft al laten weten dat de politie niet, zoals in Utrecht, te hulp zal worden geroepen. De aanvoerder van de actiegroep, Con stant Vecht, liet gisteren weten dat men een langdurige actie in de zin had, die de inschrijvingsprocedure zo lang zal moeten ophouden totdat een nieuw kabinet een streep kan halen door de wetten, waarbij het collegegeld werd verhoogd van 200 tot 1000 gulden. Een aantal leden van de ASVA-actie- groep, die gisteren het inschrijvings bureau bezette. Rechts op de foto, met een megafoon in de hand, actie- leider en oud-ASVA-voorzitter Con stant Vecht. LONDONDERRY (Dublin, Belfast), (Reuter, UPI/AFP). Naar gisteren in Londonderry is meegedeeld heeft het Britse leger in Noord-Ierland tien voor aanstaande leden van de Provisional-vleu- gel van het IRA kunnen arresteren door dat Noordierse katholieken hun zwijgen verbroken hebben. SANTIAGO DE CHILI (EFE). De linkse coalitiepartijen van Chili hebben gisteren in een communiqué de arbeiders opgeroepen „zich gereed te houden om vastberaden maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan de escalaties van reactionairen, die de komende dagen wel eens tot nieuwe oproeren zou kunnen leiden”. De zes partyen vn de „Unidad Popular” herinneren aan de ernstige inci denten in de nacht van 21 augustus, waar na de regering de noodtoestand heeft af- gekondigd voor de provincie Santiago. De Volksfront-partijen stellen vooral de beweging „Vaderland en Vrijheid” en na dere rechtse groepen verantwoordelijk voor de escalatie. Over de staking van de middenstanders, die aanleiding was tot de rellen van maandagnacht zegt de „Unidad Popular” dat deze was „opgelegd” door de vakbond van middenstanders in strijd met een eerder gesloten akkoord met de rege ring. Bij ongeregeldheden in Los Angeles, 600 km ten zuiden van Santiago, is een man om het leven gekomen. Er zijn vier ge wonden, onder wie een politie-agent, zo heeft het ministerie van Binnenlandse Za ken bekendgemaakt. Het ministerie beschuldigt leiders van de „Nationale Partij” en van „Vaderland en Vrijheid” van aanstichting van de ongeregeldheden. een volk, vooral wanneer die menging zo geleidelijk en percentueel bescheiden zou plaatshebben als door de integratie van betrekkelijk kleine groepen kleurlingen het geval zou zijn. En nog erger kwetst men hen, door te stellen dat ook het Nederlandse „ras” geen zuiver ras in de ware betekenis meer is, maar dat in het verleden voortdurend infiltraties hebben plaatsgehad en dat het Nederlandse bloed vermengd is met tientallen soorten bloed van elders, ook van kleurlingen. Dat laatste argument is onweerspreek- baar, maar het geneest geen enkele racist van zijn neiging om het huidige Neder landse volkje van nu af aan onvermengd te bewaren voor het verre nageslacht. Wat is dat voor een vreemde dweep ziekte, die zo onverzoenlijk en onredelijk maakt, en die overigens „fatsoenlijke” mensen brengt tot kreten waarvoor de meeste anderen zich schamen? Als het zelfs in Nederland al zover komt dat men bruut geweld tegenover buitenlanders ge oorloofd acht, zodra deze buitenlanders zich willen gedragen zoals de Nederlan ders zelf zie Rotterdam hoe erg moeten dan de mentaliteitsgevolgen in een zwarte staat als Oeganda zijn, waar de Inheemse bevolking wordt aangepraat door de hoogste macht in den lande dat Aziaten de pest van haar maatschappij zijn en dat het verwijderen van alles wat niet Oegandees is een nationale deugd moet heten. Een Aziaat is niet eens een blanke in de zin van de „rassenleer”, voor zover die leer enige waarde of waarheid inhoudt. Er is dus geen sprake van wraak op de vroegere onderdrukker, maar van berekende uitzuivering. De wetten van dat zwarte Oeganda zullen in de toekomst een maatschappelijke samenleving moeten dekken die geïsoleerd en hermetisch ge sloten binnen de nationale grenzen bevei ligd ligt. Een politiestaat dus, waarvoor geen enkele redelijke communicatie met het zwarte, blanke of gekleurde buiten land mogelijk is, behalve onder gewapend toezicht en politieel reglement. Zo her haalt een zwarte potentaat met een prachtige pet op en een martiaal uniform aan de fundamentele fout die blanke potentaten al eeuwen voor hem hebben begaan en waarvoor blanke volken met onmetelijke ellende hebben moeten beta len. En hoe voorzichtig en bescheiden wij na Rotterdam ook moeten zijn, wij kun nen Idi Amin in ieder geval aan de hand van onze Europese geschiedenis voorspel len dat het op die manier met zijn macht en zijn land onherroepelijk mis zal gaan. SAARBRÜCKEN. (DPA) De Saar- landse radio-omroep heeft een bloemlezing samengesteld van de „krachttermen”, die in het Westduit- se parlement gebruikt worden. Blijkens de door de omroep opgevan gen onparlementaire taal in de loop van vijf vergaderingen, zijn er in het Westduitse parlement lafaards, naar lingen, smeerpoetsen, dwergen, tuin kabouters, lummels en melkmuilen. Maar ook de volgende karakteristieken zijn door Bondsdagafgevaardigden van elkaar gegeven: lasteraar, brandstichter, verdraaier van de waarheid, scherpslijper, volksophitser en grote nazi. Gebezigd zijn tenslotte nog de volgende termen: ouwe koek, verse drek, dom gezwam en leugenachtige onzin. Moskou waakt er intussen voor dat de verbetering van zijn betrekkingen met Irak niet leidt tot een verslechte ring van die met Iran. De Russen hebben heftige anti-Iraanse verklarin gen die Takriti aan een lunch in Mos kou uitsprak, nooit gepubliceerd. Voorts stelden ze Teheran enkele da- steden Basra en Fao aan de Perzi sche Golf. Voorts zou Irak, dat rijk is aan olie, een afzetmarkt bieden voor Russische produkten die het op de markten in het Westen nauwelijks doen. De Sovjet-Unie moedigt de Arabi sche landen aan de westerse oliemaat schappijen uit te schakelen door de oliepolitiek van Irak te steunen (de ochtend na de naasting van de Iraakse petroleummaatschappij kwam de Iraak se minister van Buitenlandse Zaken in Moskou aan). Ten slotte wordt door de goede Rus- sisch-Iraakse betrekkingen de positie Wé. •UH'Hht •“WuiiHir s r 1 In het Iraakse kabinet dat op 14 mei werd gevormd, werden twee leden van het centrale comité van de Iraakse communistische partij, Moerakam Ta labani die van Koerdische origine is en Amer Badalla opgenomen. gen na het vertrek van het Egyptische staatshoofd, een bezoek aan Moskou bracht. Ze werd geïntensiveerd in april, toen premier Kosigin van de Sovjet-Unie Bagdad bezocht en daar op de negende van die maand een Russisch-Iraakse vriendschaps- en samenwerkingsver drag ondertekende. De ratificatie-in- gen voor de ondertekening van het Russisch-Iraakse verdrag van het eve nement op de hoogte. Het eerste doel dat het Kremlin zich stelt, menen waarnemers in Moskou, is het ontwik kelen van zijn betrekkingen met Irak zonder dat men Iran voor het hoofd stoot terwijl het een af wachtende hou ding jegens Egypte aanneemt. Beide landen hebben belangrijke economische samenwerkingsprojecten van een internationaal industrieconcern (Lepetit). Hun rapport zal in september officieel bij de Unesco-conferentie in Parijs wor den ingediend, zo is gisteren in Rome bekendgemaakt. De deskundigen hebben tot dusver on der meer vastgesteld dat in een enkel jaar ongeveer een duizendste van al het water van de Indische Oceaan door olie wordt vervuild. aanbouw zijnd booreiland. Bij het verrij den kantelde de stelling plotseling en brak in tweeën tegen een pijp en het booreiland. De twee mannen vielen met het bovenste deel van de stelling naar beneden en belandden op een betonnen vloer. Zij waren op slag dood. De slachtoffers zijn de 43-jarige lasser J. G. van den Broek uit Oudgastel en de 28-jarige constructiewerker H. Rooderkerk uit Breda. opzicht. Irak ligt tegen de westelijke flank van Iran, lid van de Centrale Verdragsorganisatie (CENTO) en heeft een gemeenschappelijke grens met Turkije, lid van dezelfde ver dragsorganisatie en van de NAVO. Het kan faciliteiten aan de Russische strijdkrachten verlenen, meer in het bijzonder aan de marine in de haven-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3