Doordraai van zeer verse vis uitgelokt door EEG-eisen Ofii t I I1É I Oprit Zeeweg Ziekenhuis najaar gereed Congres voor vistechnologen in Kopenhagen Bestelauto na Verdwenen Volendammer sloot gedrukt weer terecht UST INDEUMOND p a.' In de Vishal IgJ a=... --"■1 Oefentoernooi voor meer dan honderd handbal-teams IJmuiden Beverwijk Heemskerk Havenberichten r 9 11^ i, 5 IJMUIDER COURANT 4 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 I I Voorstellen Noviteiten aggR I I. IIP .".Sj IS Luxor F - Kennemer theater I®'PT Cinema Marquette City WAT DE DUITSE filmindustrie de laatste decennia aan kwaliteit heeft ingeboet, tracht men hier nu waar schijnlijk te compenseren door het sexwerk op hoge toeren te laten draaien. Na een lange serie voor lichtingsfilms van Oswalt Kolle is men overgegaan op het stoeien met de erotiek, waarvoor de regisseurs een aantal mooie meiden van het ene bed in het andere laat duiken. De titel „Raad ’s wie er vannacht met me slaapt” wijst er reeds op dat deze film, die van vrijdag- tot en met woensdagavond in City zal worden vertoond, eveneens bij deze rubriek kan worden ingedeeld. c ’-.8- iKffl J f g g d, Jig i- en F L 'W s RAAB 5 WIE B VANNACHT MET ME SLAAFT...? W Mau.ttUiiHHisr■’W (Van een onzer verslaggevers) SE.É1. EEG-schema (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. om- N (Van onze correspondent) ADVERTENTIE Dameskapsalon deze gaat in Ezfilms lis er vannacht met me slaapt”, met g ir ir e 4. 1.4 SflSSt8S8S8|K?.«M.JF aOMÜi (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD Voor de handbal- liefhebbers(sters) is zondag 27 augustus in het sportpark Rooswijk een groot evene ment te beleven, dat door de handbalver eniging KIC als oefentoernooi voor een aantal clubs uit de omgeving wordt geor ganiseerd. In het huidige EEG-schema is de kwali- tietsindeling voor vis uitsluitend gebaseerd op versheid. In het algemeen wordt dit juist geacht, maar er zijn momenten dat ook andere factoren mede-bepalend zijn ren en vernederingen het hoofd te bieden, zodat de lord tenslotte geheel door de indianen wordt geaccepteerd. Ook zonder afspraak kunt u terecht voor uw haarverzorging. Lange Nieuwstraat 181 Telefoon 11166 rivalen prima worden vertegenwoordigd door Kirk Douglas en Henry Fonda. Alle wedstrijden duren tweemaal vijf tien minuten zonder tussenpauze. vVan een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 27-jarige inwoner van het Duitse Vlotho wilde woensdagmiddag omstreeks drie uur met zijn personenauto via de afslag van Rijksweg 9 de Amster- damseweg oprijden. Hier sloeg plotseling de motor af, zodat zijn wagen tot stil stand kwam. Deze werd toen aangereden door een bestelauto, bestuurd door een 31- jarige importeur uit Groesbeek. 4 t 4 DIT WERKPROGRAMMA wordt dan in de matinee van zondag weer afgerond met „Robin Hood van Sherwood forest”, een bundeling avontuur en ridderroman- tiek uit de tijd van Richard Leeuwenhart. De kletterende zwaarden worden hierin onder meer gehanteerd door Montgomme- ry Wood. 4 B LSS "ii nier driehoeksverhouding als onderwerp. Cen traal staat een modieuze kunstenaar van in de twintig, wiens gehele gedrag wordt bepaald door „het doen waar hij trek in heeft”. Op dat ogenblik wordt zijn ero tisch leven geregeld door de vriendschap voor een oudere dokter en een jonge gescheiden vrouw, bij wie al zijn vrije tijd afwisselend wordt doorgebracht. HET VERHAALTJE over al dit „wulps welvaren” doet aldus weinig terzake, om dat de ondeugende verwikkelingen rond vijf dames en heren met weinig moeite op gang worden gebracht. Een en ander wordt ontleend aan een mysterieuze bron, waarvan het water op de liefde een bijzonder stimulerende uitwerking heeft. Vandaar dat de camera voor het registre ren daarvan schier onafgebroken van het boudoir naar de slaapkamer moet worden verplaatst. ZIJ WETEN echter de jongeman te moeten delen, zodat beiden beurtelings in onzekerheid en eenzaamheid worden ge stort. Uiteindelijk gebeurt wat zij reeds lang hebben gevreesd, de jongen onttrekt zich aan de last van twee zulke veeleisen de liefdes en vertrekt naar Amerika, met de toezegging dat het maar voor tijdelijk zal zijn. Hier wachten hem echter nieuw werk en nieuwe liefde. HET IS VAN heden- tot en met zater dagavond in Luxor weer oorlog door „Vecht of sterf”, een thriller, met het door de nazi’s bezette Frankrijk als ach tergrond. Er komt ook een Engelse agent in voor en een Franse verzetsleidster uiteraard een mooie vrouw en dat allemaal rond het complot voor het ont voeren van een Duitse generaal. Dit trio wordt respectievelijk gespeeld door Ro bert Goulet, Lawrence Dobkin en Carl Duering, met een onderhoudende film als resultaat. Aan alle deelnemende verenigingen zal een herinneringsprijs aan dit toernooi worden uitgereikt. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door de verenigingen Tonido. Alasmeer, De Schutters, VIDO, KIC, AWV, DSG, Full Speed, Kolping, Tonegido en1 LSVV. EEN BIJZONDER belangwekkende film is voorts „Zij noemden hem paard” (A man called horse), die hevenavond in dit theater draait. Hoofdpersoon is een Engel se lord die omstreeks 1825 op jacht in de Nieuwe Wereld door een indianenstam gevangen wordt genomen, waar men zijn leven spaart op voorwaarde dat hij als paard zal dienen. Dank zij een onver- Besommingen: KW 15 47.000, 41 3.190, 80 44.000, VL 90 20.500, Z283 958. IJMUIDEN In IJmuiden bestond de aanvoer van woensdag uit: 48 kisten en 208 premiekisten schelvis, 18 premiekisten wijting, 79 kisten kabeljauw, 308 kisten kool vis, 963 kisten en 1188 premiekisten haring, 59 kisten en 395 premiekisten makreel, 138 kisten varia, 150 kg tong. i /-/■-hi,-,,'•A'i Prijzen in guldens, per kg: van woens dag 23-8-’72: heilbot 5,20, gr. tong en grm. tong 7,55, kim. tong 8,20, tong I 8,30, tong II 7,40; per 125 kg: gr. leng 192; per 50 kg: schelvis 1 8276, schelvis 2 80—54, schelvis 3 76—60, wijting 1 78—70, kabeljauw 1 85, kabeljauw 2 102, kabel jauw 3 13088, kabeljauw 4 14090, kabeljauw 5 106-57, koolvis 2 58, koolvis 3 6358, koolvis 4 4638, tarbot 274, tong schar 106, kl. leng 96, haring 53,60—26,50, makreel 40 4021, schol 2 120, horsmakreel 6,504, haai 7567, poontjes 36. Beide bestuurders kwamen daarop tot de ontdekking dat er van schade nauwe lijks sprake was en nadat zij met een handdruk afscheid van elkaar hadden ge nomen, wilde ook de importeur zijn weg weer vervolgen. Hij ontdekte daarbij te laat dat hem inmiddels een bus van de NZH was genaderd, waarvan de chauf feur, een 29-jarige inwoner van Haarlem een aanrijding niet meer kon voorkomen. De bestelauto werd in de flank gegrepen en via berm en rijbaan in de sloot gedreven. De bestuurder daarvan moest zich daarop in het Zeewegziekenhuis aan een bloedende hoofdwond laten behande len. SCHEVENINGEN De aanvoer in Seheveningen bestond uit: 20 kisten ka beljauw, 40 kisten en 330 premiekisten haring 10 kisten en 36 premiekisten varia. De westrijden, die zondagmorgen om tien uur beginnen en ’s middags om streeks half vijf eindigen, worden op ne gen velden gespeeld, waaraan niet min der dan achtenzestig teams deelnemen in honderdenacht wedstrijden IJMUIDEN. Zeer verse vis, aangebo den in de vishalien van IJmuiden en op andere afslagen, wordt maar al te dik wijls doorgedraaid; het gaat soms om enorme hoeveelheden die heel geschikt zouden zijn voor menselijke consumptie. Onzorgvuldige EEG-eisen de lijst is overigens onnodig lang zijn er de oor zaak van dat er voor dit uitstekende voedingsprodukt geen koper is: de ver smade vis gaat veelal naar de vismeelfa- brieken in het buitenland. Op het dezer dagen in Kopenhagen gehouden congres van TNO-instituten in Europese landen is deze zaak, onder voorzitterschap van ir. H. Houwing, staflid van het instituut DE GROOTSTE aandacht van de scena rioschrijver en de regisseur is hierbij uitgegaan naar de twee slachtoffers en ondanks de weinig spectaculaire handeling gebeurt er toch voortdurend het een en ander in deze film. Vooral dank zij het genuanceerde spel van Glenda Jackson, Peter Finch en Murray Head, kan men daardoor met „Sunday, bloody Sunday” een bijzondere ervaring beleven. Dit geldt in zekere zin ook voor „De blinde Samoe rai”, een Japanse film voor de matinee van zondag, waarin een blinde zwaard vechter alleen op zijn gehoor een fabel achtig aantal tegenstanders over de kling weet te jagen. DE BEZOEKERS van dit theater wordt deze week weer een keuze uit vier films geboden, waarvan de eerste, „Verradelij- ker dan een gifslang”, van heden- tot en met zaterdagavond zal worden ingezet. Deze western is ook bestemd voor de tweede matinee van zondag. De film be rust weer op een spannend avonturenver haal met revolvers, stoere knapen en verleidelijke vrouwen, waarvoor de beide voor de kwalitiet. Zo kan bij voorbeeld uitgepaaide schol en kabeljauw zeer vers zijn, maar door de slechte consistentie het visvlees is na het uitpaaien tamelijk zacht) wil de handel niet de opvangprijs betalen die geldt voor de extra- of A- kwaliteit; men wil wel de lagere opvang prijs betalen wanneer deze zeer verse vis in de categorie B gekwalificeerd zou wor den. Bij de huidige verordening is zo iets niet mogelijk. Het zelfde geldt overigens ook voor zeer verse haring en makreel, waarvan de buik min of meer beschadigd kan zijn. Volgens de huidige versheidsindeling kan deze vis dus „extra” of „A” krijgen, maar de handel wil, wegens de consisten tie, betalen alsof het B-kwaliteit betreft. Eén en ander komt dus hierop neer: er zijn gevallen dat er prima vis doordraait welke de handel nog wel zou accepteren, maar dan alleen tegen een lagere prijs. Hierbij is het echter ook nog de vraag, of de aanvoerders dit wel wensen; im mers, hoe kleiner het aanbod, hoe duurder de vraagprijs. IN DE IJMOND is Cinema Marquette thans het derde bioscooptheater, waar John Schlesingers spectaculaire film „Strawdogs” zal worden vertoond. Hier van heden- tot en met dinsdagavond. De film werd door ons al eerder omschreven als een moderne western, waarmee door de regisseur met me dewerking van Dustin Hofman bewezen wil worden dat het wilde westen zich allerminst tot Amerika beperkte. In de beide matinees van zondag weer humor en avontuur, achtereenvolgens door „De vier clowsns” en „De wraak van She” op het witte doek gebracht. VERVOLGENS (tweede matinee schrokken gedrag weet hij hier alle geva- avond „Sunday, bloody Sunday”, met een Jaarlyks worden enorme hoeveelheden zeer verse vis doorgedraaid de molen die er vismeel van maakt. Woensdagmorgen streeks negen uur arriveerde de vijfkoppi ge bemanning van de VD89 in IJmuiden, teneinde zich aan boord te begeven van deze, in de Haringhaven gelegen kotter. Terwijl de schipper zijn auto parkeerde, werd de VD 89 door de overigen betreden, via enige andere hier afgemeerde vissers schepen. Plotseling bleek daarbij dat een hunner, een 42-jarige inwoner van Volen dam, zich niet ana boord bevond en verder spoorloos was. VAN zondagmiddag tot en met woensdag- IJMUIDEN. Voor het Zeeweg Zie kenhuis wordt momenteel hard gewerkt om de grote oprit, die een verbinding moet vormen tussen de Zeeweg en het T* 1 1 II 1 Tl O" 1 Tl reeds aangelegd bordes voor het hoofdge- dcLlll. IJ UI IJLT 111 bouw te voltooien. Het is de bedoeling dat dit najaar de bouwactiviteiten hiervoor afgerond kunnen worden. Tegelijkertijd zal dan het voorterrein, de plaats waar het voormalige Anthonius Ziekenhuis stond, gereed komen voor parkeergelegen heid. Andere minder belangrijke onderde len van afrondingswerkzaamheden be staan uit het aanleggen van speciale toe gangswegen voor de flat van het verple gend personeel en voor het kraamcen- trum. De directie van het Ziekenhuis overweegt om aan de ingebruikneming van de oprit en het parkeerterrein een officieel tintje te geven. Verder zijn er plannen om onder de betonnen oprit een crèche te maken, maar dit zal pas volgend jaar gerealiseerd kunnen worden. ■P öhlmL. pni: -hiij:7: Hfii|!” r C Hffl ‘I 1 ih 4i' a- J ’F' u In Kopenhagen is aandacht gewijd aan een in Denemarken ontwikelde methode voor het jjsen van vis in kisten. Voor kleine schepen met een kleine bemanning biedt het nieuwe Deense systeem grote voordelen, omdat het aan boord arbeids besparend is: de voorbereiding kan geheel aan de wal geschieden. Thans nemen deze kleine schepen, die korte reizén maken, helemaal geeh ijs mee. De vis zóu verser blijven door ge bruikmaking van de Deense vinding. De Denen hebben nog een andere novi teit gepresenteerd. Het betreft het toevoe gen van ijs aan vis die bestemd is voor de industrie, welke grondstof nu vaak in bedorven toestand in de haven komt. Deze vinding zou evenzeer geschikt ge maakt kunnen worden voor kleinere vis soorten voor consumptiedoeleinden zoals kleine haring, die ook door Nederlandse vissers dichter bij huis worden gevangen. Door middel van een transportsysteem en een elevator aan boord wordt vis met ijs gemengd en in het gewenste visruim gesort, waardoor met minimale mensen- arbeid de vis vers wordt gehouden. TNO-IJmuiden acht het systeem wel bruikbaar voor de Nederlandse zeevisserij, echter niet zonder aanpassende verander ingen. TNO-IJmuiden was op het in Kopenha gen gehouden congres vertegenwoordigd door directeur ir. J. J. Doesburg, mejuf frouw ir. K. J. A. Spreeken, de heer B. Bloemsma en ir. H. Houwing. ke, Gr. Yarmouth; Kormoran, Felixstowe; Novel Perth; Venus, Bergen; Joan C. Whitby, IJmuiden; Antarctica, Par, Vel- sen: Oranje Nassau. Pt. Delgada; Theodora as, Vigo; Geneve, Lissabon; Martha Frie- necke, Londen; Sonquity, Londen; Tinnes, Nordenhamm, IJmuiden; Algarve, Kenitra, Velsen; Marine Electric, Philadelphia Ansgaritor, R’dam; Pronvicia, Becking- VVoensdag vertrokken van IJmuiden: Petr Zalomov, Talin; Selma Dan, Persian Gulf; Malusine, Gdansk; Fretnerne, Nor wich, IJmuiden; Borkum. Londen; Tor Hollandia, Gothenburg; Oriole, Londen; Reustringen, Londen, IJmuiden; Lancing, Antwerpen; Meteoor, Bilbao; Otaru, Lon den; Sofia Weston, Hull; Nordfjord, Aga- hib; Algenib, Bremen; Nassauborg, Delf zijl; Venezuela, BilBao; Kromoran, Bre merhaven; Walenburgh, Antwerpen; Peri cles, Londen; Worms, Balboa; Christa Koen ke, Gr. Yarmouth; Batu, Bremen; Lady Caroline; Stavanger; Steinbukk, Ber gen; Venus, Stavanger; Silco, Haugesund. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Diorit, Flixborough; Hein von Bergen, Flixborouh; Valerie B. Londen; Halcience, Antwerpen; Socrates, Bremen; Lydia, Holbeek; Fernhusrt, Londen; Brik. R’dam; Falkenberg. Karlstad. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Merchant, Rotterdam; Mercur, Stavan ger; Esbeek, Helsinky; Joan-C, Whitby, IJmuiden; Lebotas, Hamburg; Aegis Dig nity, Gdynia; Diabas, Flixborough; Pengu- er, Cleveland, IJmuiden; Degeroe, Marie- hamn; Diabas, Flixborough; Wilhelm- S. Gedynia, IJmuiden; Brage, Narvik; Noordstad, Cont Plat, IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). Woensdag aangekomen in IJmuiden: Kotor Hagesund; Frio Carrier, Dover; Shin Sakura Maru, Tokio; Christa Konc- ALLEEN GEBEURT dit laatste niet zonder een wrede inwijdingsceremonie, welke allerminst op zwakke zenuwen is berekend. De bekende Engelse acteur Ri chard Harris speelt de onvervaarde Brit en verder is getracht zoveel mogelijk authenticiteit bij deze boeiende film onder te brengen. Zo werden indianen uit de reservaten bij de produktie betrokken, terwijl historische adviezen eveneens hun waarde bewezen. Bovendien werd de be geleidende muziek van Leonard Rosenman op oorspronkelijke instrumenten uitge voerd. Omdat de verdwenen man bij zijn makkers bekend staat als een serieus type, vreesde men dat hij tussen wal en schip in het water was gevallen, zodat politie en brandweer werden gealar meerd. Kort daarop werd door drie duikers van de brandweer en een van de rijkspo litie te water een langdurig onderzoek naar de vermiste man ingesteld, dat uit- eindelijk geen enkel resultaat heeft ópge- leverd. Dèzelfde avond ontving de Velsense po litie echter een telefonische mededeling dat de verdwenen visser intussen naar zijn woning in Volendam was teruggekeerd. Hij wist zich niets meer van het gebeurde te herinneren, zelfs niet dat hij in IJmui den was geweest. Omdat het hier dus vermoedelijk een geval van tijdelijke ge heugenstoornis betreft is' in Volendam ge neeskundige hulp voor hem ingeroepen. &W;iL-fU HET PROGRAMMA wordt dan van zondag- tot en met woensdagavond voort gezet met „De amoureuze avonturen van Siegfried”, een nieuwe Duitse combinatie van avontuur en sex. Raimund Harnsdorf en Sybil Danning zijn hiervoor de centrale figuren. Voorts worden voor de traditio nele nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag vertoningen aangekondigd van „Zwoele zomernachten”, waarvoor de veelbelovende slogan „Een film vol hij gende, hunkerende hartstocht” werd uit gedacht. Tenslotte kan hier in de eerste matinee van zondag Kirk Douglas op nieuw worden bekeken, maar dan als titel held in „Ulysses” en met de mooie Sil- vano Mangano aan zijn zijde. Een „luchtig” tafereeltje uit „Raad ’s wie c „1 welke afbeelding de inhoud van deze Duitse sex-comedie precies wordt aange duid. Van vrijdag af in City. Het EEG-schema is nogal gecompli ceerd, omdat de vis volgens tien criteria moet worden beoordeeld. De contacten in Kopenhagen hebben sterk de indruk gewekt, dat in de meeste landen, evenals in Nederland, slechts op drie of vier kenmerken wordt gelet en verder niet wordt gepraat over de inde ling volgens het EEG-boekje. De sterke visserijlanden Engeland, De nemarken en Noorwegen, nog geen deel uitmakende van de EEG-familie, hebben dus ook geen ervaring opgedaan met de gemeenschapsbijbel, maar zouden in deze belangrijke zaak uiteraard ook hun zegje willen doen. Zodat deze kwestie niet kon worden afgerond. TNO-IJmuiden heeft de op dracht gekregen een internationale werk groep samen te stellen, die volgend (voor jaar in IJmuiden of in Bremerhaven bijeenkomt om voorstellen terzake op te stellen. De bedoeling is dat deze voorstellen op het in 1973 in Hamburg te houden con gres in behandeling worden genomen. •‘■‘I MM Visserijprodukten TNO-IJmuiden uitvoe rig besproken. iitinüiiiiliiiülilili’ 1|imnl,.,,..!ii.üii!iuiilliinnt»na«a«i BK’ 8#!"” Br'.. J r j. 'i SS st W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5