Gezamenlijke initiatieven van Boerenleenbank Raiffeisenbank van Zee Dorpsraad in Wijk aan kan eind oktober starten Twee wijkverpleegsters met cadeaus overladen Gecombineerde publicatie jaarcijfers Kleuter van Collecte voor Feest ter gelegenheid van afscheidskado opening en jubileum Vergadering in september Het Baken laat nog niets van zich horen twee jaar verdronken Binnenbrand in Santpoort Gewond bij frontale botsing WERKGROEP HEEFT PLANNEN KLAAR In Groene Kruis-gebouw Wielrenners gewond I winkeldiefstal 81 Giften voor drie instellingen uit Heemskerk Beverwijker tot vijf maanden en tbr veroordeeld B r Inbraak en 7 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 JAARCIJFERS (Van een onzer verslaggevers) INVENTARISATIE RECORD SERENADES TAKEN Wegens brandstichting I ij ACTIVITEITEN la ll t '-W ■mi WIJK AAN ZEE De, werkgroep Dorpsraad in oprichting heeft het voornemen de'bewoners van Wijk aan Zee halvérwege de maand septem ber een informatiestencil over doel, taken, mogelijke activiteiten en samen stelling van de dorpsraad te doen toekomen. In dit rondschrijven worden de Wijk aan Zeeërs bovendien opgeroepen tot het bijwonen van een ver gadering tegen eind september. Tijdens deze bijeenkomst wordt een ver slag van de werkgroep besproken. Begin oktober wordt het verslag van deze vergadering verzonden aan de inwoners van Wijk aan Zee, aan wie dan tevens gevraagd wordt om zich kandidaat te stellen voor de op te richten dorpsraad. Het is de bedoeling, dat de kandidatenlijsten half ok tober gereed zijn en de verkiezing van een dorpsraad kan plaats hebben. Als alles gaat zoals verwacht wordt, kan de dorpsraad eind oktober van start gaan. k. 4» I TO v B*®*1 ""■fl!®»* \r (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) van l •- i 8 t l t 1 s 1 1 Vertegenwoordigers van deze instellin gen waren woensdagmiddag uitgenodigd, in café Nijman de cheques in ontvangst te nemen. De heer J. Rozing zegde in zijn dank woord spontaan toe, dat St. Caecilia de Boerenleenbank zaterdag bij de opening De werkgroep dorpsraad in oprichting is gevormd tijdens een openbare vergadering op donderdag 13 april van dit jaar. Als opdracht kreeg de groep mee een voorstel uit te werken over doel, taken, aktivitei- ten en samenstelling van een mogelijke dorpsraad voor Wijk aan Zee. Als lid van de werkgroep werden toen gekozen de dames M. van de Hoeve-Schipperheijn, S. Langewisch-Klein en M. van de Linden van de Meij alsmede de heren H. Bui- ming, W. H. Handgraaf, J. J. Kleijn, J. Langewisch, M. C. Poldner, J. Rooker, P. J. Schellevis, J. Schoos en N. Verhagen. Vanuit de Beverwijkse Sociale Culturele Raad werd de stafmedewerkster, mejuf frouw led Guinee, voor organisatorische begeleiding toegevoegd. personen, groepen, instellingen en het ge meentebestuur over kwesties, die het al gemeen belang van Wijk aan Zee raken. Na informatie kan de dorpsraad tenslotte de mening van de belanghebbenden peilen en vervolgens deze mening verwerken in een advies aan de betreffende instanties. De werkgroep heeft reeds een inventa risatie van de problemen in de badplaats gemaakt. In dit overzicht zijn onder meer opgenomen: het bestemmingsplan Olden- borg-Dorpsduinen, de huisvesting van bui tenlandse werknemers en woningzoeken den uit Wijk aan Zee, de recreatieve func tie van de badplaats, milieuvraagstukken en de oprichting van een jongerensocië teit. Mogelijke aanvullingen worden door de werkgroep op hoge prijs gesteld. t 3 I l I eis de ge- t s r i (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Tijdens een gezamenlijke presentatie een historisch feit heeft de contactcommissie van de Boerenleenbank en de Raiffeisenbank in Heemskerk, waarin besturen en directies van beide banken zijn vertegenwoordigd, woensdag middag de viering van twee belangrijke feiten ingezet. Zaterdag 26 augustus om twee uur wordt in restaurant Nijman het geheel verbouwde kantoor van de Boerenleen bank heropend door drs. A. J. Bierings, afdelings-directeur van de Centrale Boeren leenbank in Eindhoven. De Heemskerkse Boerenleenbank bestaat bijna vijfenzeventig jaar. De Raiffeisenbank Heemskerk viert op woensdag 20 september aanstaande het vijftigjarige bestaan. Zoals bekend zijn de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank gaan samenwerken. De fusie vergt echter zowel op landelijk als op plaatselijk niveau tijd. In Heemskerk acht men 1 januari 1974 een haalbare streefdatum voor een volledige plaatselijke fusie, want die heeft natuurlijk nog heel wat ruimtelijke, organisatorische en personele aspecten. De naam wordt in de toekomst Rabobank. Maar men gaat nu al veel samen doen. Zo worden ter gelegenheid van opening en jubileum gezamenlijk spaaracties ontketend in de septembermaand. Gezamenlijk ook hebben de banken woensdagmiddag ter gelegenheid van de feestelijke gebeurtenissen drie enveloppen met elk duizend gulden aangeboden aan drie Heemskerkse instellingen, namelijk aan de Alexanderstichting, die in Heemskerk de peuterspeelzaal exploiteert, aan de mu ziekvereniging St. Caecilia. die evenals de Raiffeisenbank vijftig jaar bestaat en aan de stichting die het nieuwe buurthuis in het tuinbouwgebied bouwt en op zaterdag 16 september opent. min W.:;1 Üf- - W Aanvankelijk leefde bij de werkgroep de idee om direct aktiviteiten te gaan ontplooien onder meer met betrekking tot de verfraaiing van het dorp om zodoende vanuit de praktijk tot de samenstelling van een dorpsraad te komen. Tijdens de zes door de werkgroep gehouden vergade- Ten aanzien van de samenstelling van de dorpsraad doen zich verschillende moge lijkheden voor. Onder andere zou de raad kunnen bestaan uit vertegenwoordigers van alle verenigingen in Wijk aan Zee. Ook zouden per buurt of per straat verte genwoordigers kunnen worden gekozen. Een andere mogelijkheid is de vorming van een stichting, waarvan enkel geïnte resseerde personen deel uitmaken. Zuster M. Poeze (rechts) en zuster M. Snel (links) moesten woensdagmiddag vele handen schudden van zowel jon- ren als ouderen, die naar de open afscheidsreceptie in het Groene Kruis gebouw waren gekomen. m ;;;::=n:;»:niiiwmi;iH»Mnma!‘B!!fflBnii!l ring is een groot aantal suggesties in deze richting ter sprake gekomen, maar uitein delijk is toch besloten om niet tot aktie over te gaan. Een van de redenen was dat het eigenlijk niet de taak van de werk groep was onmiddellijk tot daden over te gaan. De werkgroep ziet voor een dorpsraad vier hoofdtaken, te weten: coördineren, stimuleren, informeren en adviseren. De coördinerende taak behelst het samen brengen van groepen en personen, die hetzelfde doel nastreven in het algemeen belang van Wijk aan Zee. Het ondersteu nen zowel als het zelf nemen van initiatie ven behoren tot de stimulerende factor in de taak van de dorpsraad. De raad kan voorts actief zijn bij het informeren van Zoals reeds bekend was bood de ge meente de Stichting vervangende grond aan, toen bleek, dat op het bouwterrein aan de Floris van Alkemadestraat het verpleegtehuis qua afmetingen onmogelijk gebouwd kon worden. Heemskerk zocht direct naar een ander terrein en dacht dit gevonden te hebben met een stuk grond aan de Baandert, tegenover de Rameaustraat. Maar de Stich ting Het Baken informeerde de gemeent» nog niet of men de alternatieve vestigings plaats zal aannemen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. —De Stichting Het Ba ken heeft tot nu toe geen gebruik ge maakt van het aanbod van de gemeente Heemskerk het verpleegtehuis voor de mente bejaarden elders in Heemskerk te bouwen. een zo veel mogelijk door de bewoners zelf gekozen dorpsraad. Vandaar ook dat de dorpsraad de bewoners van Wijk aan Zee via een informatiebulletin wil aansporen om zich kandidaat te stellen. De werkgroep kan bovendien nog een aantal mensen vragen zich kandidaat te stellen, indien althans zou blijken dat de belangstelling niet groot is of niet voldoende representatief voor de gehele bevolking. De kandidaten voor een dorpsraad zul len echter wel aan enkele voorwaarden moeten voldoen. Het voornaamste hierbij is, dat zij belangstelling hebben voor de problemen van de badplaats. Voorts moe ten zij verspreid over het dorp wonen, het vertrouwen genieten van de bevolking en tevens de verschillende leeftijdsgroepen vertegenwoordigen. AKERSLOOT- Een inwoner van Schagen is in de nacht van dinsdag op woensdag gewond geraakt bij een ver keersongeval op de secundaire weg 10. De mar is met vermoedelijk een heupfrac- tuur naar het Centraal-ziekenhuis in Alk maar gebracht. De automobilist uit Schagen reed met zijn personenwagen frontaal in op een bestelauto, die uit tegenovergestelde rich ting kwam en op weg was naar Roer mond- De bestelwagen werd totaal ver nield. De personenauto liep ernstige scha de op. Beide banken signaleren in 1971 een record-aanwas aan spaargelden. De Raif feisenbank verstrekt daarover duidelijke cijfers. Het spaaroverschot bedroeg bij deze bank ƒ3.4 miljoen gulden. Per 31 december 1971 was een bedrag van 18.5 miljoen aan spaargelden aan deze bank toevertrouwd; een groei van 22.7®/». Aan gezien ook het saldo van de privé-reke- ningen en de zakelijke rekening-courant steeg met 18.4°/» tot 4.5 miljoen gulden, bereikten de gezamenlijke rekeninghou ders bij deze bank een tegoed van 23 miljoen gulden. In het jaarverslag van de Raiffeisen bank schrijft het bestuur, dat het de bank hierdoor mogelijk was een belangrijke bijdrage te geven aan de financiering van het eigen woningbezit in Heemskerk. Het bedrag aan uitzettingen, waarin de hypo theken zijn begrepen, steeg met ruim 4.5 miljoen gulden. In 1971 werden door de Raiffeisenbank Heemskerk 600.000 hande lingen verricht met een totale omzet van 266 miljoen. dk gr-" (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Hoezeer de Groene Kruis-wijkverpleegsters M. Poeze en M. Snel in Heemskerk geliefd z(jn is woens dagmiddag in het Groene Kruis-gebouw aan de Jan van Scorelstraat wel overdui delijk gebleken. Tientallen dames en he ren bezochten de open receptie, die ter gelegenheid van het afscheid van de twee wijkverpleegsters werd gehouden. De drie enveloppen met duizend gulden aangeboden aan drie Heems kerkse instellingen werden gister middag in café Nijman uitgereikt. i- Hoewel de werkgroep nog geen vastom lijnde mening heeft, denkt zij toch het meest in de richting van Overladen met geschenken kunnen de dames Poeze en Snel binnenkort naar het Westfriese dorpje Westwoud vertrekken, waar zuster Poeze in de plaatselijke Groene Kruisafdeling haar beste krachten gaat geven en zuster Snel het huishouden in het gezamenlijk te bewonen bunga- lowtje voor haar rekening neemt. Beide wijkverpleegsters hebben tien jaar in de Heemskerkse afdeling van het Groene Kruis gewerkt, met dien verstan de, dat zuster Snel vorig jaar om gezond heidsredenen de dienst moest verlaten. 'ijl (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Overeenkomstig de van de officier van Justitie heeft Haarlemse rechtbank vijf maanden vangenisstraf plus tbr gevonnist tegen een 24-jarige inwoner van Beverwijk wegens opzettelijke brandstichting en heling van een paspoort. De jongeman, die op zeer gespannen voet met zijn familie stond, reageerde zijn rancuneuze gevoelens jegens zijn familie af door op 12 april de houten schuur achter zijn ouderlijk huis aan de Arends- weg in Beverwijk in brand te steken. De brandweer kon toen met moeite voorko men, dat de omliggende huizen vlam zou den vatten. Een 20-jarige Duitser werd tot negen maanden veroordeeld wegens diefstallen uit door hemzelf opengesneden tenten op een Zandvoortse camping. Daarbij maakte hij een geldbedrag van bijna tweeduizend gulden buit. De officier van Justitie had één jaar geelst. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK- Op zondag 3 septem ber nemen pastoor M. C. van Stijn en pater Ed Hollink van de H. Laurentius afscheid, omdat zij met emeritaat gaan. De parochianen zullen de beide priesters een waardig en hartelijk afscheid willen bereiden, niet alleen als dank voor de velt jaren dat zij de parochie gediend hebben, maar ook als waardering voor hun vele verdiensten voor de Kerk als zodanig. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK- Op de Noorderweg zijn woensdag de wielrenners Kaandorp en Schelvis gewond geraakt bij een bot sing met een landbouwtrekker. Zij zijn met lichte verwondingen en kneuzingen per ambulance naar het Rode Kruis Zie kenhuis gebracht- loop van 1972 zal een volledig gaan tot stand worden gebracht. Het bestuur van de Boerenleenbank meldt in het jaarverslag dat in 1971 de verstrekking van nieuwe voorschotten lag op hetzelfde niveau als in 1970. In de agrarische sector liep het aantal aanvra gen iets terug maar bleef, evenals de kredietaanvraag door de verzorgende be drijven, op het niveau van 1970 gehand haafd. Van het feit dat het de beide banken goed gaat profiteerden woensdagmiddag di rect de drie reeds genoemde instellingen. Namens de contactcommissie van beide banken overhandigde de heer J. Vossel- man Bosch de met een lint versierde en met lak gestempelde enveloppen (voor het eerst werd hiervoor het stempel Rabo gebruikt). „Wij hebben de pretentie de Heemskerkse gemeenschap te dienen en dat doet u ook, zij het op een minder zakelijke wijze, want u werkt volstrekt belangeloos”, aldus de heer Vosselman Bosch. Dat Caecilia was uitgekozen hield natuurlijk verband met het jubileum van deze vereniging. Een belangwekkende zaak hadden de banken ook gevonden, dat er nu in het tuinbouwgebied voor een zeer belangrijke groep van de Heemskerkse bevolking een eigen buurthuis tot stand komt, waarin velerlei aktiviteiten kunnen plaatsvinden. Uitvoerig ging de heer Vosselman Bosch ook in op de noodzaak van een peuter speelzaal; een nieuwe ontwikkeling, die slechts moeizaam gefinancierd kan wor den omdat men nog weinig rechten kan laten gelden. Voortbordurende op het besprokene in de openbare vergadering van 13 april heeft de werkgroep als doelstelling gefor muleerd: „Het signaleren en aanpakken van vraagstukken, die samenhangen met de leefbaarheid van Wijk aan Zee, waar bij de bevolking zoveel mogelijk betrok ken en gestimuleerd wordt, bij voorkeur door middel van overleg en samenwer king”. In het jaarverslag constateert het be stuur van de Raiffeisenbank een zeer bevredigende samenwerking met het Kan toor Wentink, die een sterke groei van de assurantie-afdeling tengevolge had. In de samen- HEEMSKERK- De 2-jarige Manuel José Hoeve uit de Bretagnestraat is woensdagmiddag door onbekende oorzaak in het water geraakt en verdronken. De moeder had de kleuter om één uur nog gezien. Om half twee miste mevrouw Hoeve haar kind en met enkele buren ging zij op zoek. Hierbij werd het stoffe lijk overschot van het kind aangetroffen in het water van de Euratomsingel. De arts Kerster en de bemanning van een surveillancewagen hebben nog tever geefs gepoogd de levensgeesten weer op te wekken- van het nieuwe hoofdkantoor en de Raif feisenbank bij de viering van het vijftig jarig bestaan een serenade komt brengen. „En we komen ook bij de opening van het nieuwe jeugdhuis in het tuinbouwgebied”, zo riep hij zijn mede-gelukkige toe. De vertegenwoordiger van dit buurthuis liet in zijn dankwoord duidelijk uitkomen, dat men de duizend gulden heel goed gebrui ken kan, omdat er bij de bouw en inrich ting van een dergelijk project altijd zo veel onvoorziene posten zijn. De voorzitter van de Alexanderstichting was niet alleen blij met de duizend gul den, maar ook met de erkenning die daar uit spreekt voor het werken in de peuter speelzaal. „Die erkenning hebben wij .opk zo hard nodig”, aldus deze woordvoerder, die vertelde dat de leidsters van de peu terspeelzaal nu eindelijk een paar dingen van hun verlanglijstje kunnen schrappen, zoals een wip, een grote kubustas, een heen-en-weer-wagen en dergelijke speel- attributen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de nacht van dins dag op woensdag is weer ingebroken bij de VOMAR aan de Plantage. Men ver nielde een ruit aan de achterzijde. Er worden 400 pakjes sigaretten vermist. Een Amsterdamse mevrouw werd woensdag betrapt bij een winkeldiefstal ter waarde van elf gulden in de VIVO- winkel aan de Wijkerbaan. Het kerkbestuur en de twee kapelaans- die de voorbereiding van het afscheid op zich genomen hebben, hopen en verwach ten, dat op 3 september s morgens om half tien een geheel gevulde kerk aan beide priesters een afscheidscadeau kan aanbieden. Door middel van een collecte wordt een ieder in de de gelegenheid gesteld bij te dragen aan dit teken van dank en erken telijkheid. Deze collecte wordt gehouden in het weekeinde van 26 en 27 augustus in de parochiekerk tijdens de eucharistie vieringen. Wie deze gelegenheid niet kan benutten, kan het door hem of haar voor dit doel uit te trekken bedrag storten op giroreke ning 662767 ten name van J. P. M. Alleman, A. Verherentstraat 2, Heemskerk met vermelding van het woord „afscheid.” SANTPOORT. Ten gevolge oververhitting bij een gaskachel is woens dagmorgen omstreeks half twaalf brand ontstaan in de keuken van een woning aan de Kwekerslaan in Santpoort. De brandweer was spoedig ter plaatse om het vuur te bestrijden, waarbij na het blussen bleek dat de keuken geheel was uitge brand. Ook de gang en de trap naar boven waren door het vuur aangetast, terwijl ook een deel van de inboedel verloren is gegaan. Bovendien kwam men tot de ontdekking dat een hond door de rook was verstikt. Bij het ontstaan van de brand waren de bewoners afwezig. De Stichting Samenwerkende Groene Kruis Verenigingen in de IJmond ziet momenteel nog geen kans om de open gevallen plaats in de wijkverpleging in Heemskerk direct -.te dichten,” maar via een wisseldienst van de Heemskerkse wijkverpleegsters zal ook dit ongemak kunnen worden verholpen. Van de Heemskerkse afdeling ontvingen de dames een fraai boeket bloemen en een zogenoemde bomenbon, wat de tuin rondom de nieuwe bungalow ligt er nog kaal bij en behoeft dringend aanvulling van velerlei soorten struiken en planten. Tot de nieuwe initiatieven van de beide banken behoort ook het openbaar maken van de jaarcijfers. De banken geven in de vorm van een boekje elk hun jaarverslag uit, maar tevens hebben zij een gecombi neerde balans en een gecombineerde winst- en verliesrekening over het boek jaar 1971 openbaar gemaakt, met nog enkele gegevens over de bedrijfsomvang van de coöp. Raiffeisen-Boerenleenbank per 31 juli 1972. Aan die laatste gegevens ontlenen wij, dat het totaal der spaarrekeningen van beide banken per die datum ƒ40.022.591,- beliep en het totaal der rekening-courant credit 10.139.378,-. In totaal een credit- geld dus van 50.161.969,-. Het totaal der uitzettingen beliep per die datum 37.799.030,-. Het balanstotaal was per 1 juli 52.654.320. Het gecombineerde winstsaldo in het boekjaar 1971 was 46.625,-, tegen ƒ51.661,- in 1970 (Boerenleenbank 19.574,- tegen 34.397,- per 1970 en Raif feisenbank 27.051,- tegen 17.264,- per 1970). s i? ■c irs?

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7