agenda Twintig groepen Dirty Harry Haarloheim Centrum brengt Mussertshow Nederlands in wijzer een sensatie koningsdrama” I FILMS IN HAARLEM Jazzclub ADRIAAN VENEMA EN PETER OOSTHOEK i i NIEUW CABARETSEIZOEN Amsterdam In en om Haarlem Dansen in Blackmon Zomerconcert de ruïne Verbeke in Orgelconcert Bollenstreek Beverwijk Yelsen-IJmuiden 9 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 Soldier blue ken, zonder al te veel kennis Q HeetnSkerk dat is tegenwoordig een gecom- S van het vak toneelschrijven, S pliceerde zaak.” HARRY VERBEKE compagnie regisseur zo’n lijke ..What’s up. doc” gepro- 29 Toonstelling „oyicgci vau w^x^x.,^ Hitchcock S bidprentjes en devotieprentjes vanaf 17de HENRY BLACKMON - GEORGE VAN RENESSE ANTON MUSSERT ADRIAAN VENEMA 6 „Ik heb aan Ruijsdaelstraat 20 u. onze is het onze doen, oning. •en uit de ko- de juist het tegenovergestelde er varen: --- iemand op de juiste manier en op het juiste moment reageert dan ga je tenminste dóór. Want om in je eentje te wer- Dat een Wat is zijn drijfveer geweest om nu juist Mussert uit te kiezen als onderwerp van een toneelstuk? Noordhollands Philharmonisch Grote "óf St. Bavokerk (ingang Oude Groen- Orgelconcert door Adriaan Venema heeft tot nu toe enige romans geschreven „Van een bloedrode manchet en een kooikershondje”, „Een sterf geval in Duitsland”, „Het leven van Ludwig de Tweede” en verder een televisieserie „Te genvoeters”, dat in het voorjaar uitgezonden werd. Als Harry op zijn eigen, wat ruwe manier achter de killer aangaat en hem tenslotte onder druk van mishandeling een verklaring weet. af te persen, distancieert de politie zich van zijn optreden en laat de moor denaar zelfs vrij bij gebrek aan bewijs. Harry kan zich bij deze beslissing niet neerleggen, blijft particulier de schuldige volgen en weet tenslotte te voorkomen dat een schoolbus met kinderen het volgende chantage-object van de moordenaar zal worden. Daarbij doodt hij Scorpio, tege lijk daarvan de consequentie trekkend door zijn politie-insig- ne af te doen en in de modder te gooien. Sean Connery in 14 j. za. zo. in WIE „BURY MY heart at Wounded Knee” heeft gelezen, Dee Brown’s accuraat verslag over de stelselmatige uitroeiing van de Indianen in de VS, zal in de film „Soldier Blue” van Ralph Nelson een hardhandige herhaling vinden van de in het boek geciteerde feiten. Nelson’s film is weliswaar gebaseerd op een roman, ontleent zijn in houd aan historische gebeurte nissen als de Sand Creek Mas sacre in 1864 en de uitmoording „Eigenlijk als geen van beide. Mussert was een man die door gebrek aan gewicht omhoog is gevallen. Een middelmatige m^n die door invloeden van buitenaf zo geworden is, een produkt van de samenleving een samenleving, en dat is het enge, die eigenlijk niet wezen lijk veranderd is: neem bij voorbeeld de Turkenrellen in Rotterdam, om een recent voorbeeld te noemen. In derge lijke situaties zou ook nu weer een soort Mussert kunnen op staan.” BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.IS u. .Verraderlijker dan een gifslang”. Luxor Theater (Breestraat). 19 UIT Hoe wordt Mussert door Adriaan Venema afgeschilderd als de schlemiel, of als de slechtaard? I- VRIJDAGAVOND 25 augus tus is er moderne dans te ge nieten in „De kuil” van de ruiïne van Brederode. Ballet school Corry Rijnders uit IJ- muiden geeft dan een voorstel ling, waarmee mevrouw Rijn ders het balletdansen in ruime re kring wil propageren. Bo vendien wil ze de resultaten laten zien van een workshop van gevorderde leerlingen. Voor het komend seizoen handhaaft Haarloheim ondanks de 3-voudige huurverhoging van de gemeente Haarlem de entreeprijzen op ƒ4,50 6 voor Ivo de Wijs en Don Quishoc- king). CJP-houders betalen half geld. Op zaterdag 2 september be gint Haarloheim het seizoen met het cabaret Ivo de Wijs en Drs P. als gast. Vervolgens ko men cabaret Peter de Jong uit Leiden, het cabaret „Zeg het met vrouwen” met Natasja Emmanuels en Rosita Bloom, het cabaret „Truus” uit Den Haag, Tekstpierement uit Am sterdam, Krisus-kabaret uit Amsterdam, cabaret Pimpernel uit Utrecht, Hans Otjes, Robert Kreis, Don Quishocking, caba ret Grimlach. Stepinstepuit. Szmulewicz, Marnix Kappers, Honoloeloe, Herman Berkien en Muzeval, Voor een groot deel oude bekenden. Paul Scheeling komt zelf ook met een e igen groep; wat altijd zijn grootste ideaal is geweest. DE BIJNAAM „Dirty Harry” krijgt politie-inspecteur Harry Callahan (Clint Eastwood) om dat hij altijd aangewezen wordt om de vuile zaakjes op te knappen. Zoals de affaire met de pathologische moordenaar, die zich Scorpio noemt en wil lekeurig zijn toekomstige slacht offers uitkiest en dit bij voor baat bij de politie aankondig! met de chantage-eis van een aanzienlijk geldbedrag. Eerst worden de bedragen betaald, maar Scorpio blijft doorgaan met moorden en met het aan kondigen van volgende slacht offers. ixjnv vvxxcxxo longeerd. Uiteraard. Hetzelfde g gebeurt met „Lucky Luke” en „Veel liefs uit Moskou” in Ci nema Palace. Pippi Langkous is nog steeds in de matinees van Studio te zien, waar ’s avonds een middelmatige 1—„1-- weer is te zien: „Gescheurd gordijn”, een spionage film rond het verdeelde Berlijn. In Frans Hals gaat „Breng de Bis- marck tot zinken”, een oorlogs film. In Roxy in de nachtvoorstel- lingen Betti Bettin Betuit”. In Frans Hals de edel-western Shalako met Sean Connery en Brigitte Bardot en in Cinema j. Palace andermaal Bob Dylans g portret ..Don’t look back”. CHARLES BOOST KLAAS BOLT geeft donder dagavond 31 augustus een orgel concert op het Christian Müller- orgel. Hij speelt eerst drie ze ventiende eeuwse werken, ver volgens enige delen uit het Livre d’Orgue van Nicolas de Grigny en tenslotte het derde koraal van César Franck. Bioscopen Alhambra (Weteringschans): „Lucky Lu ke” toeg. a.l. Dagelijks 14.15, 19en 21.30 uur, zo. 13.30 15.45, 19 en 21.30 uur. Bellevue Cinerama (Marnixstraat): Barba ra Parkins in „Puppet on a chain”, toeg. 14 j. Dagelijks 14.30, 19 en 21.30 uur, zo. 13.45, 16.15 19 en 21.30 uur. Calypso (Marnixstraat): David Warner in „Perfect friday”, toeg. 14 j. Dagelijks 13.45, 16, 19.30 en 21.45 uur. Ceintuur (Ceintuurbaan:) Kayo Matsuo in „De bloeddorstige dracula”, toeg .14 j. Dagelijks 14 (beh. za. zo. wo.midd) 19.15 en 21.30 uur. Centraal (Nieuwendijk)„Meisjes die den ken dat alles kan”, toeg. 18 j. Doorl. voorst, dag. 13. 14.45. 16.30 18.15, 20 en 21.45 uur. Cineac(Damrak): John Garko in „Kogels voor een vreemdeling”, toeg. 14 j. Dage lijks 9,30, 11.30, 13.30 15.30. 17.30, 19.30 en 21.30 uur, zo. 13.30 uur enz. Cineac (Reg. Breestr): Walt Disney’s „The 13.30, en 19.30 uur. Flora (Amstelstr.): Terence Hill in „De vier vuisten van de duivel”, toeg 14 j. Dagel. 14.30, 19.30 en 21.45 uur. za. 13.30, 15.45 19.30 en 21.45 uur. Kriterion (Roetersstr.)Sandy Retcliff in „Family life”, toeg. 18 j. Dagel. 14.15, 19.45 en 22 uur, zo. 13.30, 15.45, 19.45 en 22 uur. Leidseplein (Leidseplein)Edie Sedgwick in „Ciao Manhattan”, toeg. 18 j. Dag. uur, zo. 13.45 16.15, „Wat leeftijd betreft zit ik net tussen twee generaties in: tussen hen die alles hebben meegemaakt en tussen hen voor wie de Tweede Wereld oorlog slechts een brok histo rie is. Daarbij wil ik dan wel even dit aantekenen: bij de mensen van ongeveer mijn leeftijd is er wel een verhevig de belangstelling voor de tijd van voor en tijdens de oorlog niet alleen historisch, maar ook in vele andere opzichten”, zegt Venema. DE BAS-BARITON Henry Blackmon zingt zondagavond 7 uur in de Nieuwe Kerk te IJ- muiden. Hij wordt begeleid door Koos Bons, organist van de gereformeerde kerk in Maassluis. Blackmon komt uit de staat Noord Carolina USA en st udeerde aan de Howard universiteit in Washington. Na een tournee door Europa werd hij benoemd tot muziekdirec teur van de Amerikaanse „pro testant church” in Den Haag. „HET IS EEN misverstand om te beweren dat iemand die de oorlog niet bewust heeft meegemaakt, geen toneelstuk zou kunnen schrijven over een figuur als Mussert. Hoe zou iemand uit onze tijd dan kun nen schrijven over Coriolanus of over andere historische figu ren?” Dat is een kreet van de 31- jarige schrijver Adriaan Vene ma, die in nauwe samenwer king met regisseur Peter Oost hoek voor toneelgroep Cen trum een avondvullend toneel stuk schrijft over de leider van de NSB van voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog: Anton Mussert. HAARLOHEIM, Het cabaret theater van Paul Scheelings in de Smedestraat in Haarlem gaat het in het nieuwe seizoen weer helemaal maken. Twintig verschillende cabarets zullen 43 voorstellingen geven, wat Scheelings trots een Nederlands record noemt. Vorig seizoen kwamen er 14 cabarets met 30 en het jaar daarvoor 12 caba rets met 25 voorstellingen. Het zaaltje zat het afgelopen sei zoen gemiddeld voor 93 percent vol per avond, een stijging van 3 percent vergeleken met het jaar daarvoor. BIOSCOPEN City Theater, donderdag 20 u. ,A man called Horse”; vrijdag 20 u. ..Raad’s wie er vannacht met me slaapt?” TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Felison, Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-zuid, dagelijks geopend van 14 u. tot 17 uur. Pieter Vermuelen Museum, in gebouw Cultu reel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, dagelijks geovend van 9.30 u, tot 12 uur en van 14 u. tot 16.30 uur; zaterdag en zondag gesoten. Stadhuis velsen, Plein 1945, IJmuiden, alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) te Tentoonstellingen T.e.m. 3 september „Jugendstil”, Art Nou veau Nieuwe Kunst”, voornamelijk Ne derlandse kunstnijverheid uit de perio de 1900-1925; wandbetimmeringen, pla fonds, meubels, ceramiek, glas, zilver, textiel, sieraden en verlichtingsorna- menten worden geëxposeerd. T.e.m. 29 oktober „Vorstenportretten uit de 16e eeuw.” Permanente expositie: Oude schilderijen, beeldhouwkunst, kunstnij verheid, vaderlandse geschiedenis, Azia tische kunst en Rij kspren tenkabinet. Geopend dagelijks 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Stedelijk Museum (Paulus Potterstr.): Tot medio september zomertentoonstelling eigen collectie: overzicht van Neder landse en buitenlandse schilder- en beeldhouwkunst van 1850 tot heden, o.a. werken van Van Gogh, Malewitsch, Chagall, Picasso, Mondriaan, Appel. Ge opend maandag t.e.m. vrijdag 9.30-18 uur en 19-22.30 uur, zaterdagen 0.30-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. arristocats”, toeg. a.l. Ochtend en midd. 9.30, 11.30. 13.30 15.30 uur, zo. 11.30 uur enz. Elke avond 17.30, 19.30 en 21.30 uur „Zeg maar ja tegen het leger”, toeg. a.l. City (Leidseplein): Sydney Poitier in „Buck - de priester en de duivel”, toeg. 14 j. Dagelijks 14.15, 19 en21.30 uur. zo. 13.30 16, 19 en 21.30 uur. Corso (Kalverstraat) Sean Connery in „Veel liefs uit Moskou”, toeg. '14 j Dagelijks 13.30, 15.45 19 en 21.30 uur. Du Midi (Apollolaan)Charlton Heston in „De tien geboden”,toeg. a.l. Dagelijki Opnieuw werken in „Dirty Harry” (van de week in Lido te zien) regisseur Don Siegel en acteur Clint Eastwood samen. Hun gemeenschappelijk optre den, gefinancierd door hun ei gen produktiemaatschappii „Malpaso”. heeft opnieuw een technisch knappe en uiterst sensationele film ten gevolge die naar strekking (recht in eigen hand) bezwaren kan op roepen, maar, gesitueerd in het gewelddadige Amerika, buiten onze normen voor politie-optre- den valt. MUZIEK Concertgebouw (Lange Begijnestraat) 20.15 u.: Philharmonisch Orkest o.l.v. Oï Hans Vonk. zx zx zx 4- een jonge vrouw die destijds *2|L«^rl^dag 2°15 onvoerd is door de Cheyennes t en twee jaar bij de indianen- 9 BIOSCOPEN Cinema Marquette .Strawdogs”. De première, die aanvanke- tentoonstellingen Progress-sociëteit (Const. Huijgensstraat). Ex positie werk van Robert Smit; geopend tot 1 september. Raiffeisenbank en ABN (Nielenplein). Exposi tie werk van Fuchs van Son; geopend tot 1 september. lijk voorzien was in novembèr, is vanwege de ingewikkeldheid van het stuk voor het hele verplaatst naar en 21.15 OP VRIJDAG 25 augustus geeft Feike Asma op het Christian Müller orgel in de Grote Kerk een concert met de volgende werken: Choral (1972) van Jan Bonefaas, Basso ostinato van G. F. Handel, drie koraalvoorspelen van J- S. Bach en het grote werk, de Eerste symfonie in d opus 14 van Louis Vièrne. Aan vang 8 uur. ALBERT DE KLERK geeft dinsdag 29 augustus in de Gro te Kerk ’n orgelconcert van mo derne muziek. Hij speelt Trois pièces van Jacques Ibert, Pasto rale van Darius Milhaud, Prélu de et fugetta van Albert Roussel. Apparition de l’église étemelle. Gloria en Allein Gott in der Höhe sei Ehre van Jean Lang- lais, Prelude en fuga in d mineui van Camille Saint Saëns en ten slotte het derde koraal van Cé sar Franck. DE HAARLEMSE Jazzclub opent het nieuwe seizoen op vrijdag 1 september met het Harry Verbeke Kwartet. Harry Verbeke is een gouwe ouwe in de Nederlandse jazzwereld. De tenorsaxofonist heeft enige ja- ren terug de Wessel Ilckenprijs kregen en maakte deel uit van het befaamde kwintet Dia mond Five. Die Diamond Five is weer opgericht en komt weer eens spelen in de Haarlemse Jazzclub, waarvan het vroeger het huisorkest was. Verbeke is er vrijdag met zijn eigen kwar tet, dat verder bestaat uit pia nist Rob Franken, bassist Frank Noya en slagwerker Martin van Duinhoven. In het kort het september- programma: 8 september sessi- onavond; 15 september de Down Town Jazz Band; 22 sep tember de Sidewalk Hot Jazz Orchestra uit Duitsland; 26 september de Amerikaanse saxofonist Dexter Gordon met het trio Rein de Graaff; september sessionavond. Muziek en toneel Concertgebouw (Van Baerlestr.). Zaterdag 26 augustus, gr. zaal 20.15 uur: „Dutch swinging jazz”, Rob Agerbeek Boogie Woogie 3 Rita Reys, Trio Pim Jacobs, Piet Noordijk, Frans Eisen Sextet. Dutch Swing College Band. Oude Kerk (Oudekerksplein): Dinsdag 29 augustus 20.15 uur: orgelconcert door Jan Weimers (slotconcert). Stadsschouwburg (Leidseplein): Vrijdag 25 en zondag 27 t.e.m. 31 augustus, 20.15 uur: Toneelgroep Centrum: „Kees de Jongen” van Gerben Hellinga/Theo Thijssen. Donderdag 24 en zaterdag 26 augustus, 20 uur: Ned. Operastichting: Giuseppe Verdi „Rigoletto” m.m.v. het Omroep koor o.l.v. Bruna Aprea. Carré (Amstel): t.e.m. 2 december, dage lijks (beh. maandags) 20 uur: Musical „Promotie! Promotie! met Gerard Cox, Trudy Labij. Tonny Huurdeman e.a. De Kleine Komedie (Amstel): T.e.m. 25 augustus dagelijks 20.15 uur: Cabaret Ted de Braak en Mieke Bos in „Tête a Ted II”. Vanaf zondag 27 t.e.m. donder dag 31 augustus: Internationaal Folklo ristisch Danstheater. Nieuwe de la Mar Theater (Marnixstraat): t.e.m. 31 augustus, dagelijks (beh. maandags) 20.15 uur: Toneelgroep The ater: „De prijsuitreiking” van Paul Zin- del. Shaffy-Theater (Keizersgracht)Vanaf dinsdag 5 september t.e.m. woensdag 13 september, Zuilenzaal, 20.30 uur: To neelgroep Appel „Op leven en dood” van Carol Linssen en Peter van der Linden. T.e.m. zaterdag 26 augustus, dagelijks 20.30 uur, Zuilenzaal: Studio! „Menuet” van Louis Paul Boon. Theater „De Brakke Grond” (Nes): Don derdag 24 t.e.m. zaterdag 26 augustus. 20.30 uur: solo-toneel Jules Croiset: „De zangen van Maldoror III” van Comte de Lautréamont. Teylers Museum (Spaarne 16) Tentoonstelling van grafisch werk van Jacques Callot perma- nente tentoonstelling van schilderijen, tekenin- S gen, fossielen, mineralen en historische natuur- S kunde instrumenten. Geopend di. t.m. za. 10-17 u. 1ste zond. v.d. maand. 14-17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Ten- toonstelling „Spiegel van voorbije vroomheid,” J.'.‘.Zf.zzz.tzzz -"-“-x eeuw. Tot" en met 3 dec. Permanente tentoonsteling oude en religieuze kunst. Geopend di. t.m. za. 10-12.30 u. en 13.30-17 u. Zo. 14-17 uur. Stichting Beeldende Kunst. (Ged. Oude Gracht 121) Expositie ultleenkunst. Eigentijdse Nederl. schilderijen grafiek, wandkleden en klei plastiek. Di. t.m. vr. 13-17 u„ za. 11-17 u„ do.avond 20-22 uur. Cruquiusmuseum (bij Ringvaart, Haarlemmer meer). Oudhollandse molens, maquette water standen stormramp 1953, oud stoomgemaal etc. Dag. geopend 9-16 u„ za. 9-12 u.. zo. gesloten. Vleeshal (Gr. Markt). Tentoonstelling weefsels uit Polen. Het werk van veertien Poolse kun- 9 stenaars. Tot en met 28 aug., geopend dag. 10-17 uur. Zo 13-17 u. Vishal (Gr. Markt). Tentoonstelling uit eigen bezit, nieuwe figuratie. Geopend dag. 10-17 uur en zo. 13-17 uur. Tot en met 28 augustus. Consistoriekamer Grote Of St. Bavokerk (Ou de Groenmarkt 23). Tentoonstelling oud-Holland- se tegels, uit ca. 1580-1800. Tot en met 31 augustus. Geopend ma. t.m. za. 10-17 uur. Galerie-T (Bakenessergracht 62. Haarlem). Tentoonstelling van Nederlandse en buitenland se kunstenaars o.a. schilderijen, grafiek, teke- v nlngen, kleine plastieken. Geopend dagelijks 11- S 17 u. Zo. 14-18 u.. ’s maandags gesloten t.m. 31 augustus. Galerie Kunst voor O (Warmoesstr. 16. Haar lem). Expositie van werk (lijntechniek) van Y.G. Youssef. Tot en met 7 september. Geo pend di. t.m. za. 10-18 uur ma 13-18 uur. Stichting MACRO-centrum Kosmos (Amster- S» damstr. 61) Expositie m.b.t. ruimtevaart, astro- 9 nomie, geologie, etc. Dagelijks geopend 12-17 u. Elke avond beh. zat. en zon., 19.30-22.00 uur. 9 Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemendaalse- S weg 158, Overveen). Tentoonstelling van Schie- 9 damse Kunstenaarsgemeenschap S’43 met schil- B derijen, keramiek en gedichten. Dag. geopend S 14-17 uur. Tot en met 26 augustus. 9 Galerie Eljlders (Haltestraat 77, Zandvoort). S Tentoonstelling antiek, curiosa, goud, zilver. IS Oude en moderne schilderijen. Dag. geopend 13- S 17 uur. Tot en met 28 augustus. N DIVERSEN Grote Markt: vrijdag 10-17 uur: Ambachts- S markt. S Wijkcentrum Europawijk (Laan van Angers 2) S dinsd. 10-12 u.„ vrijd. 14-16 u. spreekuur. 9 Bowllngcentrum (t.o. Honkbalstadion). Dage- S lijks 10-22 uur. Zat. en zon. 10-22 uur jeugdbow- 9 llng Iedere zaterdag 9-17 uur. K Thijsse’s Hof (Mollaan, Bloemendaal). Plan- S ten- en vogetuin, dagelijks 9-17 uur. S Biologisch Centrum „De DuyvetU” (Vogelen- 9 zangseweg bij „Oase"). Tentoonstelling over 9 het insektenleven, geopend zo. 11-17 u. Elke S zond. 13 u.: natuurwandeling o.l.v. gids. 9 Hotel Bouwes (Zandvoort). Diner-dansant. Da- S gelijks optreden van Cor Halle en zijn orkest. 9 Dolflrama (Zandvoort), dagelijks 10.30, 12, 14 S en 16 uur. Di., vrijd., zat. avondvoorstellingen S 21 uur. S Bowlingcentrum (Burg. v. Fenemaplein, Zand- S voort). Dagelijks 14.00 u. Laterndl (Diaconiehuisstr. 1, Zandvoort). Da- gelijks (behalve maandag) 20-03 u. orkestmu- Le Perroquet (bij station Zandvoort), dag. Opstreden zlgenuerorkest. Raadhuisplein (Zandvoort). Vrijdag 19.30 u.: Volksdansen uit Europa door de Zandvoortse padvlndsters. dat zoiets nog heden ten dagen g kan voorkomen. Dat alles wordt verpakt in een soort show, met muziek, ballet en een clown om de tragische en stille momenten te accentueren en om het mensdom belachelijk te maken. De muziek hierbij is van rondom 1940, aangevuld met wat oorlogsliedjes; er zul len trouwens ook nog enkele nieuwe chansons aan worden b toeeevoeed 9 zang), bloemshowtuin met loegevuegu. g Dag. van 8_n uuj. geopend IS TTill nrfnrn I 1 De samenwerking tussen Adriaan Venema en Peter Oost hoek is 1 „Onze sessies hebben over het algemeen nooit langer dan één uur geduurd. Het is meestal een vreselijk heen en weer ge praat over stijl.” Venema: „Terugkijkend weet ik dat als ik Peter niet over dit S idee had gebeld, nooit dit suk gemaakt zou zijn of ik was verzand in een loodzwaar his torisch stuk. Het is louter deze vorm van samenwerking die tot dit bepaalde stuk heeft geleid.” De meeste bezoekers komen uit Haarlem en Heemstede. Merkwaardig is dat er meer Amsterdammers naar Haarlo heim komen dan bijvoorbeeld Bloemendalers, Santpoorters Zandvoorter of IJmuidenaren. Daé leidt Scheelings af uit het aantal automatische reserverin gen. Haarlemmers maken daar van 66 percent uit; Heemstena- ren 10 percent en Amsterdam mers 3,2 perct. Uit andere plaat- Oosthoek: „In Amerika én Engeland is het heel gewoon dat toneelstukken op deze ma- S stadhuis velsen. Plein 1945, IJmuiden, nier ontstaan. Bij ons zijn we S werkdagen (maandag tot en met vrijdag) nog nauwelijks zover, maar dat bezichtigen van 10 u. tot 12 uur. 14.45, 19.45 en 22 19.45 en 22 uur. Luxor (Nieuwendijk): Terence Hill in „De rechter- en linkerhand van de duivel”, toeg. 14 j. Dag. 13.30 (beh. za. zo. wo.midd) 15.30, 19.15 en 21.30 uur. Nöggerath (Reg. Breestr): Warner Bros in ,,A clockwork orange”, toeg. 18 j. Dag. 13.30 16, 19 en 21.30 uur, Parisien (Nieuwendijk): Christina Lind berg in „Erotische dromen in Zweden”, toeg. 18 j. Dag. 11.30, 13.30, 15.30, 17.30 19.30 en 21.30 uur, zo. 13.30 uur enz. Rembrandtpleintheater (Remgrandtplein) Richard Benjamin in „The marriage of a young Stockbroker”, toeg. 18 j. Dag 14.15 19.15 en 21.45 uur. zo. 13.30 16. 19.15 en 21.45 uur. Rialto (Ceintuurbaan) Dag. 14 (beh. wo.) en 20 uur Richard Burton „Anna Boleyn” toeg. 14 j. za. zo. wo 14 uur: „Yogi de beer”, toeg. a.l. Roxy (Kalverstr.): Jane Fonda in „Klute” toeg. 18 Dag. 13.30, 16, 19 en 21.30 uur. Royal (Nieuwendijk): Terence Hill in „A- zen zijn troef”, toeg. 14 j. Dag. 13.30. 15.45, 19 en 21.30 uur. Studio K (Boven Kriterion): Jane Fonda in „Les histoires extraordinaires”, toeg. 18 j. Dag. 14.15, 19.30 en 21.45 uur. zo. 14. 16.15 19.30 en 21.45 uur. The Movies (Haarlemmerdijk): „Coup pour coup” toeg. 14 j. Dag. 19.45 en 22 uur, zaterdag alleen 22 uur. Tuschinski (Reg. Breestr.): Barbara Strei sand in „What’s up Doc?” toeg. a.l. Dag. 14.15, 19 en 21.30 u._ za. zo. 13.30, 15.45, De Uitkijk (Prinsengracht)Dustin Hoff man in „Who is Harry Kellerman, and why is he saying those terrible things about me?” toeg. 14 j. Dag. 14, 19 en 21.30 uur, zo. 13.15, 15.45. 19 en 21.30 uur. GEORGE VAN RENESSE is de solist op het vijfde populaire zomerconcert van het Noord hollands Philharmonisch Or kest. Dat concert is op woens dag 30 augustus te beluisteren in het Haarlems concertge bouw. Het orkest staat weer onder leiding van Hans Vonk. Op het programma staan drie bekende werken. De ouverture Carnaval Romain van Hector Berlioz opent het concert. Daarna speelt Van Renesse het piano concert van Schumann. Na de pauze wordt besloten met de vierde symfonie van Tsjaikofs- ki. De Nationaal Socialistische Beweging werd in Nederland opgericht in navolging van de Nazi-partij in Duitsland. Haar leden en aanhangers juichten de Duitse bezetting in 1940 toe en werden derhalve na de be- vrijding wegens landverraad vervolgd. Mussert kreeg de doodstraf door de kogel. De ruïne, die toch al sfeervol verlicht is, krijgt er nog wat romantische fakkellichten bij. Twaalf meisjes en twee jongens zullen negen moderne dansen uitvoeren. op stereomuziek, elektronische klanken en slag werk. Van 8 uur af kan men te recht, voor 2 per kaartje. De eigenlijke voorstelling begint om half negen, maar vooraf zullen de leerlingen in de nis sen en op de muren improvise ren. Alleen bij slechte weers omstandigheden wordt het programma uitgesteld tot 26 augustus. „Dat kwam eigenlijk door een opmerking van Henk de Bie in een recensie van Shakes peare’s „Richard de Derde”. Toen realiseerde ik me ineens dat wij in de Nederlandse lite ratuur nooit een koningsdrama gehad hebben. En denkend over de figuur van Richard de Der de, die zijn koninkrijk voor een paard verkocht, dacht ik ineens aan Mussert met die man als hoofdfiguur heb je eigenlijk een typisch Nederlands ningsdrama. Mussert was personificatie van de NSB, er werden liederen op hem ge maakt, venijn werd op hem afgereageerd en niet op principiëlere figuren als bij voorbeeld Rost van Tonningen en Goedewagen. Mussert was de man die telkens omsloeg eerst vóór de joden, de vol gende dag ertégen. Hij was de man die steeds kleur moest be kennen, maar die er eigenlijk te middelmatig voor was om dat te kunnen en die dienten gevolge compromissen moest sluiten, tot aan het misdadige toe.” sen komen percentages van 1 a 2 percent. Voor het eerst gaat de VV Haarlem de kaartverkoop ver zorgen. Overdag kan men tele fonisch bij de WV reserveren als men buiten Haarlem woont. Een belangrijke verbetering, ook voor Scheelings. Haarlo heim is tenslotte een éénmans- bedrijfje. Scheelings heeft een goed contact met de nieuwe leider van het theatertje Klein Belle vue, beter bekend onder de ou de naam Lureleitheater, de heer Torenbosch (manager van Wim Sonneveld). Ze gaan in het komend seizoen uitwisselen. Ook de cabarets die in het Haagse theater Pepijn of in het Amsterdamse Tingel Tangel optreden komen naar Haarlo heim. Alleen de allergrootsten en onbetaalbaren komen niet naar het theatertje. Scheelings meldt dat zaak een groeiende populariteit geniet bij de cabarets. „Door de uitstekende akoestiek en het participeren in een soort huis- kamereffect heeft het theater een gemakkelijke bespeelbaar- heid”, meent hij. „De cabarets spelen er voornamelijk voor hun plezier, want de gezamen lijke uitkoopsom voor alle voorstellingen te zamen is 26.000, terwijl er maximaal bij 100 percent zaalbezetting voor hen uit de entreegleden 9180 beschikbaar is.” Met an dere woorden: ze komen voor een vriendenprijsje. De formule van het stuk zal wat ongebruikelijk worden, vertelt regisseur Peter Oost hoek: geen echt psychologisch drama, geen pure documentai re, eigenlijk meer een niet-toe- vallig samengestelde aaneen schakeling van hoogte- en dieptepunten van Mussert. Het gezelschap, stramien moet duidelijk maken maart. is de schuld van de toneelma- kers en echt niet van de schrij- vers. Volgens mij is dit de eni- S, ge normale manier van wer- 9 ken.” Venema: „Ik heb aan dit S het een roman was geweest, ik alles moedeloos aan de kant gelegd ZOU hebben. Nu heb ik S van Marie Koning (collages en gouaches)? Geo- - - nnnrf +/-»<- O’7 S zaterdag van 9 tot 18 uur. Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck, Velserweg 2). Geopend op dinsdag van 15.30 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag van P. Prins. Lijsterbeslaan 23, Beverwijk. Tel. 02510-25120. VVCtUL Mill 111 JC CC11LJC VC WCA- V WW W I Feike Asma. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr. 111) Dag. 15.30 u. tevens za., zo. en woe. 13.30 u. Lucky Luke a.l. 19 en 21.30 u.: ,.Veel Hels uit Moskou,” 14 j. Vrijdag en zaterdag nachtvoorstelling 24.00 u. „Don’t look back,” a.o. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 uur, tevens zondag 14 uur: „Breng de Bismarck tot indianen over met de jonge sol- g stelling 23.30 (Peter I venema. ncu a o. 11 vtxu -w - -- stuk zoveel herschreven dat, als g „underground”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie van Marie Kuuing (vuiiagc» en guuavhcis). vreu- - - D pend tot 27 augustus van dinsdag tot en met -- -- - - 7aforrlnd xran Q 1Ö 4711T DIVERSEN Frans Roozen (Vogelenzangseweg, Vogelen zang). Zomershow met lelies en zomerbloemen in kas en showtuin. Dagelijks geopend 8-17 uur. Van Grieken (Vogelenzangseweg. Vogelen- bloemshowtuln met exotische vogels. Treslong (Hillegom). Dagelijks behalve maand, diner-dansant. enema en Peter Oost- g Linnaeushof (Bennebroek). Groot recreatie- henaald vruchtbaar S park met bloemen en ontspanning o.a. midget- oepaaiu vrucmoaai. s h minisnoorbaan en kin- samenwerking derparadijs, dag. geopend 9-18 uur. Raadhuis Bennebroek: 20.00 u.: raadsvergadering. 11.00 u.: „De nieuwe avonturen van Dik Trom,” a lLuxor (Gr. Houtstr. 139) 14, 19 en 21.15 uur, tevens zondag 16.15 u.: „What’s up doe,” a.l. Roxy (KI. Houtstr. 79) 14.30,19 «1, 21.19 uur VrljdaT'en zaterdag nacht voorstelling 24.00 u. maandag 14.30, 19 en 21.15 u.: Betti Bet(m) Bet(uit),” 18 j. Studio (Gr. Markt) Dag. 19 en 21.15 u. tevens ma, en din. 14.15 u.: „Gescheurd 14 j. Zaterdag en woensdag 14.15 u. zondag 14 en 16.15 u.Pippi Langkous.” a.l. 2_.= ‘1 u.: „De zotte wereld van Laurel en Hardy,” a.l. tentoonstellingen Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 63) perma- 9 nente tentoonstelling Hals’meestererken van de S Haarlemse school van de 16e t.m. 19e eeuw, 5 Prentenkabinet: tentoonstelling moderne kunst VJV&lfilms 8 met o.a. Jan Toorop, Jan Sluyters, P. Mondn- 6 aan, Herman Kruyder, Leo Gestel. Iedere zat.a- IN LUXOR WORDT de vro- S vond geopend 20.20-22.00 u. Kajf^rUchting en Q achtergrondmuziek t.m. 2 «eptember Geopend S ma t.m. za. 10-17 u. 9 van"'graflsch’"wërk 'van Jacqués Callot perma- i S Nederl. Knee in 1889. In de film die in Roxy draait, speelt Candice Bergen stam heeft geleefd als vrouw van het opperhoofd Gevlekte 9 Wolf. Als zij onder geleide van s de cavalerie terug zal keren S naar haar blanke verloofde te;ênS‘\Sg'irüLrT,^rêiig dë Bismarck tot blijft zij na een overval van de S 2inken,” 14 j. Vrijdag en zaterdag nachtvoor- indianen over met de jonge sol- S stelling 23.30 u.: „shalako,” 18 j. Haat Hnniis Gant (Peter S Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u. tevens daat Honus <_xant (reier g zondag 16,i5 u.: „Dirty Harry,” 14 j. zondag Strauss), de enige overlevende N - r»»Tzw»+iiT.«-r» von TYilr ’T’mm.” van de compagnie soldaten. S Hun verdere avonturen die on- der meer ’n beestachtige over- -- val op een indianendorp door b (zaterdag aanvang 13.30 udj „Soldier ,BlueL,14 j. Amerikaanse soldaten omvat- 9 ten, vullen een film die niet tot 8; het beste behoort wat de toch 9 0LUUJ1V al middelmatige regisseur 9 do., vrij., Ralph Nelson gemaakt heeft, S 14 - maar die de toeschouwer wel S zondag T1.00 met de neus drukt op enkele S feiten, die weinig goeds bijdra- J*. gen tot de glorieuze mythe van S het Wilde Westen-avontuur. S golf speeltuin, bootjes, minispoorbaain en kin- S derparadijs, dag. geopend 9-18 uur. Raadhuis Bennebroek: 20.00 u.Gemeente-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9