Aziaten uit AEGIR-ACHT VAN ROËLL IN STERKSTE SERIE Zwitser Colani te gebruiken van Champagne van Ingrid Open ingsfeest NEDERLAND SPEELT EERST TEGEN INDIA Spits voorziet bikkelhard toernooi FASSNACHT IN GEVAAR in sterke serie Fanny ook in München Oeganda Duitsland aarzelt nog om wonderboot gerustgesteld AMATEURSTATUS VAN Mieke Jaapies Onzekerheid rond Bram Wassenaar Staanplaatsen voor invaliden W aterpoloploeg gewaarschuwd ib 19 VRIJDAG 2S AUGUSTUS 1972 NT HANS V’AN ZffNDfiRBN w. w (Van onze sportredactie) VVWWWVWVVWVWVIMA/VVVVVVWWVVVVVVVM/VVVWVVVWtA (Van onze sportredactie) om FRITS ABRAHAMS Alamis raaaiiaviiv, acuut - wordt getwijfeld. Om de rust te herstel- 00 RGEN Een Westduitse marinier assisteert de Nederlandse twee met stuurman. Van links naar rechts stuurman Zaanen en de roeiers Kieft en Luttikhuizen. De ontmoeting werd door de Nederlan ders gebruikt om wat te experimenteren, maar door het ontbreken van de normale felheid werd dat een mislukking. Er wer den erg veel fouten gemaakt, waarvan de wel gretig spelende Roemenen een pas send gebruik maakten. MÜNCHEN Er bestaat in München grote onzekerheid over het deelnemen van Bram Wassenaar aan de olympische 1500 meter. Bondscoach Kees Koppelaar hiero ver donderdagavond tijdens de internatio nale atletiekwedstrijden in het Post Sport Park: „Bram Wassenaar heeft al enkele dagen flink last van de enkel en pijn aan de zijkant van de voet. Het moet vorige week al zijn gebeurd, namelijk in War schau, waar Wassenaar nog een 1500 me ter heeft gelopen. In de series kwam hij uit op 3.44,0, waarna het voor hem was afgelopen. Mieke Jaapies en Ria van der Holst hebben bij de K-2 als rivalen in hun serie de Britse, Tsjechische, Westduitse, Ame rikaanse en Roemeense tweeën. Deze se rie wordt ook op 5 september gevaren. MÜNCHEN Het draaiboek voor het openingsfeest van de Olympische Spelen op zaterdagmiddag is helemaal rond. Om 14.57 uur wordt bondspresi dent Heinemann begroet door Brun dage en Daume. Om precies 15.00 uur stapt de Duitse president het stadion binnen. Daarna volgt het bonte en muzikale schouwspel, dat op lokale en nationale tinten na bij elke ope ning van Olympische Spelen hetzelfde is. Donderdagmiddag veegde Nederland in een vrijblijvend oefenpartijtje de grasmat aan met Oeganda (7-0). Zondag zal het scoren een moeilijker zaak worden tegen het sterke India, de eerste tegenstander. Voorspelt Frans Spits: „In de meeste wed strijden zul je de pot moeten winnen met strafcorners.” In Westduitse perskringen vraagt men zich af of de zwemmers en zwemsters zich aan het verbod zullen houden; of ze zich ,wel laten muilkorven. PP« I i*. Hij is al enkele dagen onder behande ling, maar ik weet niet of hij straks naar München kan komen. Gelukkig komt zijn nummer pas laat (7 september) aan de beurt. Met het oog daarop had Wassenaar al besloten niet eerder dan 4 september naar München af te reizen.” MÜNCHEN. Het veel geroemde or ganisatietalent laat de organisatoren van de Olympische Spelen soms toch in de steek. Het bewijs werd nog weer een# geleverd toen men besloot 1000 plaatsen beschikbaar te stellen voor invaliden. De Duitse invalidenbond was zo attent even te gaan zien om welke 1000 plaatsen het dan wel ging. Toen kwam de organisatie- fout aan het licht: er waren 1000 staanplaatsen ter beschikking gesteld. stekende loting dus voor Grothuis, Kroes, Van Woudenberg, Ter Haar en stuurman De Korver. De geweldige strijd, die bij de achten zal losbarsten, stelt de Aegir-acht van Roëll voor grote problemen. De Groninger coach, die uit twee vieren (waarvan één zeer voortreffelijke) een sterke acht heeft geboetseerd, heeft naar deze olympische climax toegewerkt. In de serie, wellicht de sterkst bezette van allemaal, moet Ae- gir zijn werkelijke kracht laten zien. De eerste drie gaan over naar de halve fina les. Dus men kan niet gokken op een herkansing, maar moet voluit gaan. Rechtsbuiten Frans Spits een broer van ausputzer Nico begint aan zijn tweede en laatste Olympische Spelen. Na Mexico (vijfde plaats voor Nederland) en München zal er voor hem geen Montreal komen. „Als we er hier in München niets van maken, stop ik vermoedelijk meteen met interlands. Gaat het wel redelijk, dan wil ik nog graag het wereldkampioen schap van volgend jaar in Amstelveen meemaken. Maar dat is dan ook het ein de: mijn vrouw zal er dan zo langzamer hand wel genoeg van hebben. Bovendien moet ik aan mijn maatschappelijke car rière gaan denken, want over twee maan den studeer ik al af als econoom”. MÜNCHEN Gisteren is ook Fanny Blankers-Koen in München gearriveerd, waar ze op uitnodiging van het organisa tie-comité de Olympische Spelen van heel dichtbij zal kunnen volgen. De viervoudige gouden medaille-winna- res van Londen ’48 was niet de enige prominente gast, die donderdag op het vliegveld van München door dat gastvrije organisatie-comité kon worden begroet. Ook de in 1936 in Berlijn zo succesvolle sprinter en verspringer, de Amerikaan Jesse Owens, bevindt zich al in München, evenals bijvoorbeeld de Russische skiffeur Ivanov, de Tsjechische „locomotief” Emil Zatopek, die samen met zijn in ’68 zo superieur turnende landgenote Vera Cas- lavska aankwam. „Die dingen moeten we ons aanleren. De buitenwereld gooit alle zwakkere wed strijden van ons op de mentale hoop. Wij verliezen steeds van Duitsland: dus zijn we mentaal niet tegen ze opgewassen. Maar dat is natuurlijk onzin. Die Duitsers hockeyen gewoon beter dan wij. Hun mandekking, maar ook hun voorhoede, is Van de Tsjechen heeft Aegir in Amster dam gewonnen, van de Russen verloor het met klein verschil in Luzern. Maar de Russen zijn met een vernieuwde acht verschenen. De Australiërs, die bij de start van hun Europese tournee erg tegen vielen, kwamen daarna, toen hun eigen boot was gearriveerd, sterk terug. De A’dam-acht is uiteraard onbereikbaar voor de Groningers. Het zal dus een spannende affaire worden zondagmiddag. Zoals bekend is Nederland bij de skiffs, waar in Mexico Jan Wienese de titel van greep, en de vier zonder stuurman niet vertegenwoordigd. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De waterpoloploeg is ge waarschuwd. Dat is praktisch het enige positieve punt van het oefenduel, donder dagavond, tussen Nederland en Roemenië. De Roemenen, de laatste wedstrijden in belangrijke toernooien steeds de mindere van de Nederlanders, wonnen overtuigend met 3-6. De Duitse roei-professor, die uit het „niets” weer een voortreffelijke en kans rijke acht heeft geformeerd, vindt voorlo pig het risico nog te groot dat de stoelrol- len gaan vastzitten. Niettemin blijft de acht grote favoriet voor het goud, zoals de Westduitsers ook een zekere winnaar heb ben in het Bullen-kwartet bij de vier zonder stuurman. Nederland ziet voorlopig twee boten di- len, hebben de leiders de zwemmers en zwemsters nu een spreekverbod opgelegd ten opzichte van de schrijvende pers. Van zelfsprekend heeft deze discriminerende maatregel een storm van protest in de kranten tot gevolg gehad. Ingrid Dusseldorp is tijdens de spe len op uitnodiging van Thomas Keiler aanwezig. Dat is voor haar dubbel plezierig, omdat zij verloofd is met de Aegir-roeier Munneke, die deel uit maakt van de Acht van Roëll. Mun neke, die in het trainingskamp in Sankt Moritz ziek was, is intussen hersteld. In Sankt Moritz is overigens het busje van de roeibond er slecht afge komen. ’s Nachts werd een band stuk gesneden. MÜNCHEN. De grote vraag by roeiers en officials tijdens en na de loting voor het olympisch roeikampioenschap was donderdag of Karl Adam het aandurft zijn nieuwe wonder-acht in de door de Zwitserse uitvinder Colani van kunststof gebouwde boot te laten varen. De boot weegt 70 kg in plaats van 115, zoals de traditionele houten schepen. Dat geeft voor deel bij de start ten eerste, maar zorgt er ook voor dat er meer snelheid uitkomt. Het betekent in de praktyk by de finish een voorsprong van een volle lengte op een normale boot. Trouwens, de 26-jarige Spits past ervoor om straks als veteraan in „Oranje” zijn tijd uit te dienen. „Je kunt nog verdomd lang op je naam teren, maar dat is waar deloos. Je moet voortdurend je eigen pres taties kritisch blijven gadeslaan”. Pakistaanse spelers hebben gezegd dat het huidige Nederlands elftal zwakker is dan dat van Tokio en Mexico. Van Rooy, de Nederlandse coach van het Belgische team, beaamt dat: „Er zijn te weinig persoonlijkheden in dit elftal.” Frans Spits probeert die stellingen te ontzenu wen: „Het huidige elftal zou onherroepe lijk winnen van het Mexico-elftal. We zijn tactisch ontzettend veel sterker ge worden dank zij de veranderde trainings methoden. Persoonlijkheden zijn er ook genoeg: mijn broer Nico, Pieter Weemers en Ties Kruize, het grootste talent van de laatste jaren.” De spelen kunnen dan beginnen. Zondag is het direct al raak met roeien, basketbal, boksen, voetbal, turnen, gewichtheffen, hockey, wor stelen, zwemmen, moderne vijfkamp, schieten en volleybal. Het is nog maar zeer de vraag of Frans Spits met zijn dierbare „Oranje” ook in München naar nieuwe successen zal rei ken. Ook zelf lijkt hij daaraan te twijfe len» „Jk tip drie halve finalisten» uit De setstanden: 0-1, 3-2, 0-3 en 0-0. Het wedstrijdverloop: eerste periode: Wouda uit het water, 0-1 Kuiiniac; Wou- da opnieuw uit het water, geen doelpunt; tweede periode: Mihailescu uit het water, 1- 1 Bras; 1-2 Mihailescu; 1-3 Mihailescu; 2- 3 Buunk; Lazar uit het water, geen doelpunt; 3-3 Schmidt; derde periode: Stroboer uit het water, 3-4 Rus; 3-5 No vae, Schmidt eruit, 3-6 Rus, München wordt een veel harder en meedogenlozer toernooi dan het wereld kampioenschap in Barcelona, omdat de concurrentieslag nog veel groter is. Door de poule-indeling hebben veel ploegen tot de laatste dag van de voorronden een kans op de halve finales. Daarom moet je ook niet te lang blijven nazeuren over één nederlaag”. door de studente in de medicijnen Heidi Schüller. Na een muzikaal orakelstuk verdwijnen atleten, ere gasten, officials en publiek onder mu zikale begeleiding van het orkest van Kurt Edelhagen. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Mieke Jaapies heeft in de K-l- kiasse kanovaren als te genstanders, de Westduit se Irene Pepinhege, de Oostduitse Bettina Muel ler, de Franse France Gaud, de Bulgaarse Natasja Petrova, de Hongaarse Anna Pfeffer en de Deense Kate Olsen. De Zaanse start in de tweede serie. De Oosteuropese meisjes zyn haar grootste tegenstandsters op 5 september. Griekenland zal weer het eerst bin nenmarcheren, West-Duitsland het laatst. Daar tussenin zitten alfabe tisch de andere landen. De Münche- ner jeugd brengt een groet met mu ziek van Carl Orff. De Duitse heer Rehbein vervaardigde de olympische fanfare. Dan komt het moment dat president Heinemann de spelen opent, dat de vlag wordt gehesen, dat de olympische hymne, in een nieuw ar rangement, wordt gespeeld. De burgemeester van Mexico-stad komt de zorgvuldig bewaarde speciale satijnen olympische vlag doorgeven aan zijn ambtgenoot van München. Muzikanten uit Mexico en Beieren gaan een soort wedstrijdje met elkaar aan en natuurlijk zijn de duiven er weer, 5000 Beierse exemplaren. Gun ther Zahn steekt de vlam in de olym pische pan. Er worden saluutschoten gelost en de eed wordt uitgesproken reet in de halve finales komen. Men mag aannemen dat de vier met stuurman van Laga en de twee met stuurman (Proteus- Eretes) de rit ineens zullen halen. Andere formaties zullen via de herkansingen ver der moeten zien te komen. Bij de twee zonder stuurman, die niet volstrekt kansloos is in de serie, zijn de Polen, die niet in Luzern uitkwamen en wier kracht men niet kent, plus de Ame rikanen Lyon-Hough (oude rotten in het vak), die gecoacht worden door de slim me Johnson, de grootste concurrenten van Luynenburg-Stokvis. Alleen de winnaar gaat direct over naar de halve finale. Luttikhuizen en Kieft moeten hun serie kunnen winnen van Oostenrijk, Polen, de VS en Uruguay, al geldt voor de laatste twee teams dat hun kracht in Europa niet bekend is. Ook hier gaat alleen de win naar rechtstreeks over. De dubbel-twee Veenemans-Bruyn moet hoofdzakelijk beducht zijn voor het Russi sche duo Timoshinin-Korshikov, een nieuw gevormde ploeg (Korshikov voer in Luzern nog met Balenkov). Westduitsers, Mexicanen en Japanners (die alleen de eerste 500 meter hard gaan) moeten te verslaan zijn. Ook hier stapt alleen de winnaar direct een ronde verder. Laga in Nederland beschouwt men alle roeiwedstrijden nog als „interclub- wedstrijden”, hoewel bij de achten bij voorbeeld Aegir nog maar de enige club- acht in dit fantastische veld is heeft in de vier met stuurman een zekere overstap naar de halve finales. Er zijn slechts drie series, waarvan de eerste drie geplaatst worden. Canada zal van de „Nederlandse” serie zeker als laatste eindigen. Een uit- poule-A Pakistan en West-Duitsland, 1 uit onze poule-B India en de vierde... dat is de gelukkigste uit een reeks van ongeveer gelijkwaardige ploegen zoals Australië, Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeland, Kenia en natuurlijk Nederland”. Deze overwinning van het dames- roeien is vooral een glorieuze zaak voor de Nederlandse mevrouw Gam bon, die sinds haar intrede in 1970 als FISA-bestuurslid steeds geijverd heeft voor olympische erkenning. Hoffmann heeft verder geëist dat de sinds zijn terugkeer uit Amerika in Mannheim studerende Fassnacht in een nog te houden selectiewedstrijd zijn plaats in de estafetteploeg 4x200 meter-vrij moet waarmaken. De Westduitse zwembond had hem die plaats al een jaar geleden toege zegd. De speciale Olympische gasten Vera Caslavska en Emil Zatopek arriveren op de luchthaven van München. Heinz Hoffmann, de trainer van de zwemclub Wuppertal, heeft het vuurtje aangestoken. Hij viel Hans Fassnacht, on getwijfeld Duitslands rijkste zwemmer, op twee fronten aan. „Ja, ik twijfel aan zijn amateurstatus. In zeer veel kranten zijn de laatste dagen interviews met Fassnacht verschenen. Wij kunnen ons niet voorstel len, dat hij daar geen geld voor heeft gehad”. Met vertegenwoordigers van de omroep organisaties is afgesproken dat het hono rarium voor de interviews in een fonds, voor ondersteuning van de oud-turnkampi- oen Bischof, wordt gestort. Maar met zo veel verschillende kranten konden we een dergelijke regeling niet treffen. Er was dus maar één oplossing: geen interviews”. „Wij hebben een opportunistische ploeg, die in staat is om van elke tegenstander te winnen. Maar we kunnen ook plotse ling van een zwakkere ploeg verliezen, zoals in die sleutelwedstrijd tegen Japan in Barcelona. Wanneer je merkt dat de ploeg niet draait ,moet je ophouden met fraaie, een-twee-combinaties en solo-acties. Als je die bal niet mer op je stick kunt krijgen in een bepaalde wedstrijd, vermijd dan in vredesnaam de duels”. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Niet langer heerst er angst en onrust onder de Aziaten, die deel uitmaken van de olympische ploeg van Oeganda in München. Althans uiterlijk niet. Staatshoofd Amin van Oeganda, die enkele weken geleden de wereld nog schokte door aan te kondigen alle Indiërs, Pakistani’s en andere neringdrijvende Aziaten uit zijn land te schoppen, heeft de olympische Oegandese Aziaten volledig gerustgesteld. Zij kunnen, „yes for years and years and years”, zoals een Oegandese woordvoerder het woensdagmiddag in München zei, in Oeganda blijven, want zij zijn immers Oegandese staatsburgers. „His Excellency The President General Idi Amin Dada” zoals staatshoofd Amin breedvoerig wordt genoemd in het olym pische boekwerkje van Oeganda, waarin de deelnemers voorgesteld worden „his excellency” dan had aanvankelijk de Azi aten in de Oegandese ploeg niet al te zeer verontrust met zijn krasse maatregelen, want Amin stelde eerst dat alleen Aziaten met een Britse pas Oeganda moesten ver laten. De angst sloeg echter ook in de olympi sche ploeg, toen bekend werd dat zelfs Aziaten die in het bezit zijn van een Oegandees paspoort, hun voorbestaan in Oeganda niet konden rekken. Die angst om niet te zeggen paniek demoraliseer de de Oegandese afvaardiging in München heftig. Want om er enkele te noemen de Oegandese hockeyspelers Kuldip Singh, Raginder Sandhu, Malkit Singh, Ajit Singh, Avtar Singh en Amarjit Sand hu, lopen in München allemaal rond met het uiterlijk en de bekende tulband die hen niet van „echte” Pakistani’s doen on derscheiden. Het was duidelijk: al die (Aziatische) Oegandese hockeyspelers dachten met een waarschijnlijk wurgende angst meer aan hun families en bezittingen in Oeganda dan aan het goud, zilver en brons, dat in München te verdienen is. Maar al die onrustgevoelens onder de Oegandese sportlieden zijn althans ui terlijk weggenomen nu Amin aan „zijn” delegatie in München bekend heeft gemaakt dat iedereen die een Oegandees paspoort heeft zich geen zorgen hoeft te maken: zij zijn immers echte staatsbur gers van Oeganda. Er zijn alpenhoornblazers en mili taire kapellen. Bij de entree van de ploegen is er voor ieder land een vrolijk volksmelodietje, zoals Tiritiri- tomba voor de Italianen, „Hoog op de gele wagen” voor Duitsland en „When the saints” voor de Yan kees. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De loting van het olympische roeitoernooi werd donder dag op ongebruikelijke wijze geopend. FISA-president Thomas Keiler ont kurkte een champagnefles, die hem door de Nederlandse Europees kampi- oene-skif, Ingrid Dusseldorp, werd overhandigd. Er werd een toast uitge bracht op het feit, dat het damesroei- en nu ook erkend is als olympische sport en dus op de volgende spelen aan het programma wordt toege voegd. Mieke Jaapies (links) en Maria van der Holst-Blijlevens na hun training op de Olympische roeibaan. „Overigens geloof ik dat juist de Duit sers momenteel mentaal snel kwetsbaar zijn. Ze gaan moeilijke Spelen tegemoet. In dat elftal wordt ontzettend gekankerd als het even minder gaat.” (Van onze sportredactie) MÜNCHEN In de Westduitse olympische zwemploeg is grote onrust ontstaan. De moeilijkhe den spitsen zich toe rond de robuuste figuur van oud-wereldrecordhouder Hans Fassnacht, aan wiens amateurstatus MÜNCHEN Frans Spits, met 83 interlands verreweg de geroutineerd- ste speler van het Neder lands hockeyelftal, voorziet een bikkelhard olympisch hockeytoernooi. Met grote stelligheid zegt hij: „Wij zullen óók hard moeten spelen, anders bereiken we niets. Neem Pakistan: die lui spelen gewoon smerig. Daarom zullen ze ook wel weer hoog eindigen. We verloren laatst twee wedstrijden van ze op Papendal. Toen er in de derde wedstrijd bjj ons ook de beuk inging, konden ze ons niet meer houden”. sterker dan de onze. Het leuke is dat de Duitsers en ook de Engelsen ons juist mentaal wél erg sterk vinden: jullie zien altijd weer kans om terug te komen, zeggen ze”. Waarom nu het spreekverbod alleen tegenover de schrijvende journalisten? Hermann Henze, secretaris van de zwem bond, legt uit: „Voor interviews op radio en televisie hebben wij de zaak geregeld. J

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19