FISCHER LIET WINST GLIPPEN IN 18e PARTIJ TEGEN SPASSKI Recordtransfer Steve Prefontaine snel in Engeland op drie kilometer Fadrhonc op bezoek in Haarlem De Goede kandidaat Nederlands elftal Morgen arriveren Lions draait met interim bestuur door alsof er niets gebeurd is Olympiaboek „nieuwe” Amerikanen r Bij trainingswedstrijden in München Verlies voor Okker en Stöve ISA 21 s VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1971 (door Tim Krabbé) Haico Scharn 9 IP8 O» - (Van onze sportredactie) Okker heeft DICK LOMAN. ook LEM (Van onze sportredactie) Ex-voorzitter Ron Schouten 7450. alen. i en/ ver- aam- >gaaf e op verdienstelijke tijd van 8.33,0. Bij de da mes zorgden de Amerikaanse sprintster Barbara Ferrell en haar Cubaanse collega Sylvia Chivas voor een klinkende (hand)- tijd van 11,2 seconden. van Feyenoord heeft Fadrhonc niet meer zoveel mogelijkheden. HAARLEM Over het wel of niet opstellen van de Haarlem-spits Gerrie de Goede in het Nederlands elftal doet de bondscoach Frantisek Fadrhonc nog erg geheimzinnig. Weliswaar bracht hij don derdag een groot deel van de middag door op het veld van Haarlem om de training van de selectie bij te wonen, maar defini tief toezeggen dat De Goede naast Cruyff en Keizer in de aanval van Oranje zal staan, was er niet bij. En toch zit de bondscoach te springen om een spits. Door blessures van onder anderen Henk Wery ver- 1257. en. n de Vandaar, dat het hem bijzonder slecht uitkwam dat De Goede de afgelopen da gen last had van een beenblessure. „Ik heb geen pijn meer”, zei Gerrie de Goede donderdagmiddag. „Ik ben bij dokter Strik- werda geweest, die heeft me een spuitje gegeven. Sinds die tijd heb ik geen last meer. Vanmorgen heb ik voor het eerst sinds zondag getraind. Licht hoor, maar het ging goed. Ook vanmiddag, toen ik een volledige training heb meegedaan, had ik geen pijn”. Voor De Goede kwam het bericht van zijn uitverkiezing (De Goede maakt deel uit van de 22 spelers, waaruit Fadrhonc voor de interland tegen Tsjecho-Slowakije zijn keus zal maken) als een donderslag bij heldere hemel. „Ach, ik weet dat ik goed draai. Maar dat mijn vorm zulke consequenties zou hebben, had ik niet gedacht. Ik ben nog nooit voor een verte genwoordigend team uitgekomen”. Dat wil niet zeggen dat Gerrie de Goede geïmpo neerd is. Daar is hij, de altijd rommelende spits die door zijn tegenstanders wordt gekwalificeerd als een uiterst lastig oppo nent, de man niet naar. „Cruyff, Keizer, het maakt voor mij niets uit. Het zijn allemaal gewone jon gens net als ik. Moet ik me op mijn leeftijd (Gerrie is 27) nu nog „te sappel” maken”? Nee toch. Als ik in het Neder lands elftal wordt opgesteld, ga ik er in Tsjecho-Slowakije gewoon lekker tegen aan. Niets aan de hand". De Goede is niet de enige speler van Haarlem op wie Fadrhonc zijn oog heeft laten vallen. Re né van Breevoort, en Lelieveld zullen waarschijnlijk in de selectie voor Jong Oranje worden opgenomen, terwijl Kalk man en Van der Aar beiden voor het UEFA-team in aanmerking komen. REYKJAVIK. Als u onmiddelljjk na het lezen hiervan uw tandenborstel in uw binnenzak stopt en in het vliegtuig naar Reykjavik stapt, dan kunt u a raison van 60 gulden nog meeprofiteren van de nieuwste kermisattractie die de schaakorgani- satoren hebben bedacht: voor het genoemde bedrag kunt u zich dan zaterdagmiddag laten fotograferen, gezeten achter het schaakbord van Fischer en Spasski, op het podium zelve waarop de match wordt gespeeld. Meerdere afdrukken van deze foto worden u zelfs tegen de concurrerende prijs van 40 gulden per stuk verstrekt. partij voor wit aan geloofde, zit er nu niet meer in.” De achttiende matchpartij had het vol gende verloop: Fischer wit Spasski zwart. 1. e2-e4 c7-c5 2. Pgl-f3 d7-d6 3. Pbl-c3 Pb8-c6 4. d2-d4 c5xd4 5. Pf3xd4 Pg8-f6 6. Lcl-g5 En niet 6. Lc4, zoals in de inmiddels befaamde vierde matchpartij. Tot in deze partij is er bij deze kleurverdeling trou wens in het geheel geen Siciliaans meer gespeeld. Zoals men zich nog zal herinne ren, ontsnapte Fischer in die vierde partij ternauwernood aan de nederlaag. Nu ont staat de Rauzer-variant, 15 jaar geleden zeer veel gespeeld, nu wat minder. Er ontstaat, zoals in bijna alle varianten van het Siciliaans, scherp spel. 6. e7-e6 7. Ddl-d2 a7-a6 MÜNCHEN De duizenden exempla ren van het boek „Deutsches Mosaik”, dat iedere deelnemer aan de Olympische Spe len ontvangt, blijven voorlopig nog in de voorraadschuur. Hiertoe besloot de chef van het organisatie-comité Willi Daume> nadat van Oostduitse zijde heftige protes ten waren geuit. Donderdagmorgen schaarden zich de Russen aan de Oost duitse kant. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT Begin juni sloeg er een bom in bij de Zandvoortse bas- ketbalvereniging Lions, toen beter bekend onder de naam Mars Energie Stars. De door het bestuur verkregen dubbele contracten met sponsor Mars, waardoor de verplichte 15 per cent bondsbelasting ontdoken kon worden, kwamen in de openbaarheid. Het effect was desastreus; de Basket- balbond schorste vijf bestuursleden voor perioden van één tot tweeëneen half jaar, eiste de achterstallige be lasting plus een boete op (samen ruim 15 mille) en bracht voor de ko mende competitie reeds tien punten Vanmorgen werd bekend dat de com missie van beroep gunstig heeft gereageerd op het protest van Lions. De tien punten worden kwijtgescholden, waarmee het voornaamste obstakel uit de weg geruimd is. Ger van den Berg tilt niet te zwaar aan de hele kwestie-Mars. Het was voor hem geen punt van overweging, dat de beden kelijke reputatie die de club door deze affaire gekregen heeft ook weleens op hem af zou kunnen stralen. Hij zegt: „Nee, dat is geweest. Er zijn fouten ge maakt en daar zijn straffen voor uitge deeld. Wij beginnen met een schone lei.” De bedenkingen jegens de houding van de NBB vinden hun oorsprong in de gereser veerde opstelling van de bond tegen oud- voorzitter Ron Schouten. Deze heeft zich de laatste weken opgeworpen als manager van de club (Schouten: „Je mag het ook Haico Scharn was de enige Nederlander, die aan dit pre-olympisch gebeuren deel nam. Hij had hiervoor de 1000 meter uitgekozen, waarop hij hoopte heel dicht in de buurt te komen van Henk Heida’s oude record van 2.21,5. Het lukte de Arnhemmer, die 200 meter voor de finish wat terugviel, niet, al was zijn tijd van 2.22,7 na tussentijden van 57 en 1.54,0 een redelijke. „Alleen die zevende plaats bevalt me niet, maar ook al gezien de gemaakte tijd heb ik het gevoel, dat ik over een dag of tien, wanneer voor mij de spelen begin nen, de goede vorm te pakken heb,” aldus de Arnhemmer. Snelste kilometerloper was donderdag de Australiër Chris Fisher met een fraaie tijd van 2.18,4. Op het genoemde podium hebben Fi scher en Spasski, zonder daar geld voor te hoeven betalen (integendeel, zoals u wel bekend zal zijn), hun match om het wereldkampioenschap voortgezet, met de 18e partij. De match is beslist (de partij waarover ik het ga hebben is afgebroken en Fischer staat nog tot nader order met 10-7 drie punten voor). Maar eindelijk hebben we in dit stadium weer eens een partij gezien waar we op hebben gerekend toen de match begon. Fischer had wit, en het werd een Rau- zervariant van het Siciliaans waarin Spasski zijn ontwikkelingsmoeilijkheden (voor deze variant kenmerkend) op origi nele wijze oploste. Niet zonder nadeel te kunnen vermijden overigens. Hij verloor een pion, maar de algemene mening in Reykjavik was, dat Fischer waarschijnlijk betere winstkansen heeft laten glippen. De Joegoslavische grootmeester Gligoric zei: „Natuurlijk staat wit in de afgebro ken stelling nog beter, maar een echt duidelijke winst, waar ik eerder in de in mindering. De reactie van Mars deed er niet voor onder, de geschrok ken chocoladeverkoopmaatschappij trok de handen af van de sport. En niet alleen van het basketbal, ook de tafeltennisvereniging, de ijshockey- club en de volleybalploeg die dezelf de naam hadden aangenomen zagen hun geldschieter na een jaar voor goed verdwijnen. Voor het zes jaar oude Lions, in die periode uit het niets opgeschoten naar de nationale basketbaltop, houder van de Neder landse beker, leek die klap de ge nadeslag. Met alle bouwers van het eerste uur op de zwarte NBB-lij st zag het er niet naar uit dat er in een betrekkelijk kleine gemeenschap als Zandvoort snel genoeg vervangers gevonden zouden worden, die de hele zaak over konden nemen. Aanleiding voor deze protesten vonden het nationaal olympisch comité van de DDR en de ploegleiding in een al van 1964 daterende bijdrage, waarin de auteur Uwe Johnson de Oostduitse regering fel aanvalt. Vooral inzake de bouw van de beruchte muur. Bijzonder onplezierig zijn de volgende zinsneden bij de Oostduitsers aangekomen: „In de zomer van 1961 heeft de Oostduitse regering de economie van het land door een eigenzinnige houding veel schade toegebracht. Bovendien raakten de Oostduitsers tengevolge van geweld en bedreiging zo verhit, dat ze dagelijks met honderdtallen naar West-Berlijn trok ken.” De voorzitter van het Oostduitse Olympische Comité, Heinz Schoebel, heeft aan het organisatie-comité van de spelen de volgende eisen gesteld: a. de verdeling van het boek onder de deelnemers moet onmiddellijk worden gestaakt; b. het boek zal uit alle boekwinkels moeten verdwij nen; c. het organisatie-comité zal in het openbaar afstand moeten nemen van de inhoud van het boek. De Russen hebben al aangekondigd de zaak door te spelen naar het IOC, wan- neer aan de Oostduitse eisen niet tege- THEO KLEIN moet wordt gekomen. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De pas 21-jarige Amerikaanse lan- ge-afstandsatleet Steve Prefontaine was donder dagavond in het Post Sport Park van München, waar tal van atleten eikaars en natuurlijk ook hun eigen krachten nog eens testten, de meest bejubelde man. De man, van wie de Amerikanen straks op de 5 km tenminste één medaille verwachten, legde tijdens de 3 km zo veel machtsver toon op de kunststofbaan, dat van hem, wanneer de strijd pas goed begint, heel veel verwacht mag worden. Slechts heel kort duldde hij het gezel schap van een aantal minder gerenom meerde atleten. Al na 1000 meter (in 2.33.0) begon Prefontaine aan zijn indruk wekkende solo, die Via een 2 km-tijd van 5.06,0 tenslotte eindigde in een bijzon der knappe tijd van 7.47,6; slechts 8 se conden boven het al van 1965 daterende record van Keino. En nog was het Prefontaine niet genoeg. Voluit spurtend maakte hij nog eens de drie mijl vol in 8.19,4, waarmee hij het recente wereldrecord van de Fin Viren (8.14,0) tot op ruim vijf seconden benader de. Dat tijdens een trainingswedstrijd, die de Amerikanen overigens nog enkele ver rassingen bereidde. Daarbij was ook een onplezierige, die wat doet terugdenken aan die polshoog-finale in Mexico, waar de Westduitser Schiprowski het Bob Seag- ren zo onverwacht moeilijk maakte. En weer is een dergelijke spannende affaire te verwachten, want de Westduit- sers hebben een springer, die het wereld recordhouder Seagren heel lastig kan maken. Donderdag moest de Amerikaan zelfs voor die sterke Reiner Kuretzky buigen. Beiden strandden op 5-40 meter, maar op 5.30 meter had de Duitser slechts één poging nodig en de wereldrecordhou der twee. Een plezierige zaak dus voor de West- duitse aanhang, die nog geen keer voor een landgenoot de handen op elkaar kon brengen, namelijk voor speerwerper Klaus Wolfermann, die na de Russische wereld recordhouder Lusis (93.80 meter) als tweede werper de speer meer dan 90 meter ver wierp: 90,40 meter. Fraaie me- daille-vooruitzichten dus. Een hoogtepunt was natuurlijk ook weer het optreden van de uitgebreide Amerikaanse 400 meter-top. Ditmaal wa ren razendsnelle tijden van Matthews (44,7, gelijk aan het Europese record van de Westduitser Honz) en de wereldrecord houder Lee Evans (44,8) het resultaat. Voor een daverende verrassing zorgde de Japanse 3000 meter-steeple-specialist Koyama, die niemand minder dan de we reldrecordhouder Kerry O’Brien (Austra lië) achter zich liet en dat in een alleszins HAVERFORD. Tom in de derde ronde van het tennistoernooi om het kampioenschap van Pennsylvania verrassend verloren van de Australische Davis-cupspeler John Cooper. D® setstanden waren 7-6 en 7-5. Okker die als eerste was geplaatst, had te weinig verweer tegen de „canon-ball-service” van de Australiër. Betty Stöve kwam in een toernooi in Newport (Rhode Island) eveneens niet verder dan de derde ronde. Zij werd verpletterd door de Amerikaanse Wimble- donkampioen Billie Jean King: 2-6, 0-6. omdat wij het anders niet konden bolwer ken. De bond gaf daar toestemming voor.” De nieuwe bestuursleden hebben 1 okto ber gesteld als uiterste datum voor hun definitieve beslissing door te zullen gaan. Waar dat vanaf hangt? Van den Berg: „In de eerste plaats van de uitspraak van de commissie van beroep van de NBB inzake ons protest tegen de tien strafpun- ten (Lions zou daardoor uit vijf gewonnen wedstrijden geen winstpunten kunnen ha len, red.). Wij zijn aan dit werk begonnen met de intentie deze ten dode opgeschre ven vereniging weer tot bloei te brengen. Wanneer wij moeten beginnen met tien strafpunten is het al bijna niet meer mogelijk een voorname rol in de competi tie mee te gaan spelen en daar hangt dit komende jaar natuurlijk veel van af. Daarnaast willen wij de periode tot okto ber te weten komen hoe de houding van het bondsbestuur tegenover ons is. Tot nu toe hebben wij de indruk dat men zich van bondswege nogal stug opstelt. Zou dat zo blijven dan wordt het voor ons nieuwkomers moeilijk werken. Ik neem echter aan dat de bond er ook niet gelukkig mee zal zijn als een redelijk grote club als Lions geliquideerd zou moeten worden. Daarom reken ik erop dat iedereen een redelijke houding aan zal nemen, waardoor wij de kans krijgen om dit stuurloze schip te redden.” 8. 0-0-0 Lc8-d7 9. f2-f4 Lf8-e7 10. Pd4-f3 b7-b5 11. g5xf6 Het bekendst is hier 11. e5, dat na b4 en nu ef6: of ed6: (het laatste is een stukof- fer) tot zeer scherp spel aanleiding geeft. 11g7xf6 Hier is de hoofdvoortzetting 11 Lf6:, een pionoffer. De gespeelde zet staat bekend als minder goed, omdat wit met lam zou doet het De Goede (links) wordt nauwlettend gadegeslagen door bondscoach Fadrhonc rechts op de achtergrond) LEICESTER. David Nish, verdediger of middenvelder van Leicester City is donderdag voor 225.000 pond (ruim 1.760.000 gulden) verkocht aan landskam pioen Derby County. Het bedrag dat Der by betaalde is het hoogste, dat in Enge land op tafel is gelegd voor een niet- voorhoedespeler. Arsenals middenvelder Alan Ball was sinds vorig jaar recordhou der met 220.000 pond. krullejong noemen”), een gevolg van de samenwerking met de nieuwe roergangers. Het bondsbestuur heeft echter al laten merken daar niet zo gelukkig mee te zijn. Maatregelen tegen deze situatie zal men vanuit Amsterdam echter moeilijk kun nen nemen omdat management geen offi ciële functie is. Intussen draait de vereniging verder alsof er niets aan de hand is. Sponsor Mars, die zich vorig jaar voor drie jaar aan Lions verbond, kwam al zijn ver plichtingen na. Hetgeen inhield dat er 50.000 gulden in de clubkas werd gestort en bovendien alle boetes en achterstallige belasting met de bond werden verrekend. Ondanks het feit dat voor dit seizoen allemaal nieuwe kleding aangeschaft moest worden, men kon moeilijk weer met Mars op de borst verschijnen, kon men van die donatie alle spelers (op Rob Boogaard na) voor de vereniging behou den. Alleen de Amerikanen Mike Chil dress en Bobby Bissant werden „ingewis seld” voor de verse krachten Aimer Lee en Charles Jones. Bissant (nu onder con tract in Straatsburg) heeft tot tweemaal toe vergeefs geprobeerd terug te komen bij de Zandvoorters, terwijl Childress vol gens de laatste berichten ook weer in ons land verblijft. wil wor den op de damevleugel, dat dientengevol ge de normale lange rokade in deze stel ling minder in aanmerking komt en dat de zwarte koning, die bezwaarlijk per korte rokade naar de koningsvleugel ge transporteerd kan worden, dus wel in het centrum zal moeten blijven. 14. Pc3-e2 Da5-c5 15. f4-f5 a6-a5 16. Pe2-f4 a5-a4 17. Tdl-cl Met de dreiging de c-lijn te openen, doet wit de zwarte opmars vastlopen. Open lijnen, het doel van iedere opmars, kan zwart nu niet meer forceren, maar de witte koningsstelling is natuurlijk wel wat beëngd. 17Ta8-b8 18. c2-c3 b4-b3 19. a2-a3 Pc6-e5 20. Thl-fl Pe5-c4 21. Ld3xc4 Dc5xc4 22. Tcl-el Ke8-d8 Om de verbinding tussen zijn torens te bewerkstelligen, is Spasski nu gedwongen een „kunstmatige lange rokade” uit te voeren. 23. Kbl-al Tb8-b5 24. Pf3-d4 Tb5-a5 Zwart heeft zijn toren naar de vijfde rij gebracht, om in staat te zijn op e5 te blokkeren, eventueel onder opoffering van een kwaliteit, maar hij wacht daar nog mee tot hij ook de andere toren ontwik keld heeft. Perf. T.B. 25. Pf4-d3 Kd8-c7. 26. Pd3-b4 h7-h5. 27. g2-g3 Tb5-e5. 28. Pb4-d3 Th8-b8. 29. Dd2-e2. Wit kan de kwaliteit niet nemen: 29. Pe5:, fe5:, 31. Pf3, ef5: en zwart heeft een pion voor de kwaliteit, maar wat belang- rijker is: het centrum is dynamisch ge worden, in plaats van statisch, zodat het zwarte loperpaar geweldig sterk wordt. Zwart zou na die afwikkeling beter staan. 29. ,.Te5-a5. 30. f5xe6 f7xe6. 31. Tfl-f2 e6-e5. Geweld. In ieder geval bestond er geen directe noodzaak voor zwart om in het centrum actief te worden, terwijl er nu problemen gaan ontstaan. 32. Pd4-f5 Ld7xf5. 33. Tf2xf5 d6-d5. 34. e4xd5 Dc4xd5. Niet Td5: 35. Pf4 (Pb4?, Tb4: en zwart direct 12. f5 zwarts centrum kunnen leggen. Maar Fischer even anders. 12. Lfl-d3 Dd8-a5 13. Kcl-bl b5-b4. Betekent dat zwart agressief Oud-voorzitter Ron Schouten, buiten spel gezet tot 1 januari 1975, zegt dan ook: „Het zag er niet zo best uit. Er is in die roerige tijd in een vergadering wel eens voorgesteld de hele club te liquide ren. Maar dat doe je natuurlijk niet zo snel. Zes jaar lang hebben wij ons rot gewerkt om iets op poten te zetten en dan zou het door zo’n voorval allemaal de grond in worden gestampt. Wij zijn in die zaak met Mars natuurlijk fout geweest, maar daar hoefde de hele vereniging niet onder te lijden. Lions heeft meer dan honderd leden. Er is niemand geweest die zijn lidmaatschap op heeft gezegd vanwe ge die affaire. Zo’n bloeiende club zomaar af te laten sterven zou toch zonde zijn.” Op het laatste nippertje kwam er een oplossing. Een zestal Zandvoorters stelde zich, onder leiding van het dagelijks be duur (de heren Van den Berg, voorzitter, "’aap. secretaris, en Meijer, penningmees- er), beschikbaar als interimbestuur. Ger •an den Berg: „Wij hebben op bestuurlijk errein geen van allen ervaring op basket- balgebied. Daarom hebben wij aan de basketbalbond gevraagd of wij de eerste maanden als interim bestuur samen mochten werken met de geschorste leden, wint), Tc5, 36. Dc4:, Tc4:, 37. Ph5: en wit staat zo goed als gewonnen. 35. Pd3-b4 Dd5-d7. 36. Tf5xb5. In ieder geval staat wit nu een pion voor, maar Dc4 (schaak) was ook zeer gevaarlijk geweest voor zwart. 36. ..Le7xb4. 37. c3xb4 Ta5-d5. 38. Tel-cl (schaak) Kc7-b7. Kb6 kost na Df2 (schaak) nog een pion. 39. De2-e4 Tb8-c8. 39. De2-e4 Tb8-c8. Verhindert Th7 even. 40. Tcl-bl. 40. Tc8:, Kc8:, 41. Th8 (schaak), Kc7, 42. Th7 heeft geen zin wegens het mat op de onderste rij. 40Kb7-b6. 41. Th5-h7 Td5-d4. 42. De4-g6. Kennelijk wil Fischer niets weten van het eindspel dat na 42. Td7:, Te4: ontstaat. Spasski heeft zijn 42ste zet afgegeven. Vanmiddag om half drie Nederlandse tijd wordt de partij verder gespeeld. De eerste indruk in Reykjavik is dat Fischer de eventuele winstkansen die hij in deze partij heeft gehad, zeker niet ten volle heeft uitgebuit. Een goede afgegeven zet lijkt Dd6. Men betwijfelt zelfs of wit, ondanks zijn pion voorsprong, dan nog wel beter staat, gezien de moeilijkheden die hij met zijn opgesloten koning zal ondervinden en die het hem moeilijk zullen maken bij de overgang naar het eindspel. Heel belangrijk zullen de nach telijke analyses in beide kampen zijn. Lions gaf echter de voorkeur aan het duo Lee-Jones. Lee is 21 jaar en afkom stig uit Little Rock, waar hij zonder succes probeerde om in een profteam te komen. Hij is met zijn 1 meter 85 gespe cialiseerd als guard. De 2 meter 4 lange Jones (eveneens 21 jaar) heeft Chicago als thuishaven. Morgen arriveert het duo op Schiphol, waar het werd opge wacht door het nieuwe bestuur. Zij zullen vanaf volgende week trainen onder de nieuwe oefenmeester Kees Burgert. Op 11 september speelt Lions voor de eerste maal thuis in een oefenwedstrijd tegen Fiat Stars. Het is niet onmogelijk dat Lions net voor of tijdens de competitie opnieuw van naam zal veranderen. Ron Schouten: ..Het nieuwe bestuur is weer met enkele sponsors in onderhandeling. Er is een kans dat zij op tijd voor de nieuwe competitie tot overeenstemming komen.” ^4

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21