Koploper prijsstijging in EEG Rellen op Sterfterisico in TWEEDERDE NEDERLAND Cyprus Nederland groter VERWACHT TERUGGANG Kleine partijen zijn het oneens over naam Bankovervaller na daad snel gearresteerd WAAR EENS RONDVAARTBOTEN DREVEN Militairen in Mexico gedood Amin ontslaat hoge politie functionarissen Daniel Ellsberg over Amerika en de oorlog in Vietnam: Britten rijden kant, wij ZIJN de verkeerde kant Advocaat wil onderzoek naar voor de slanke lijn E1O speciaal cassis ombrengen van Argentijnen bij overval „Wij STAAN niet aan de verkeerde op landmijn tijdelijk van 129 voor Ui 1 Centraal Bureau Statistiek: Vakbeweging verzet zich tegen korting op jeugdloon PTT Kindersterfte in Latijns-Amerika Vrijgeleide voor Argentijnen naar Cuba zeer groot lij E-1O 1 3 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 Verbetering 3 In Ulster (Van onze redacteur in Washington) MIAMI „Het behoud van Vietnam is het behoud van alles dat goed en menselijk is in deze wereld”. Dat is een zinsnede uit een toespraak van de filmactrice Jane Fonda. „Mijn besluit, nu 26 dagen geleden, om geen vast voedsel te eten, was de enige manier waarop ik mijn ouders, mijn familie en iedereen die maar wilde luisteren kon toeroepen, dat ik wat er in Vietnam gebeurt niet meer kon verdragen”. Dat is een zinsnede uit de toespraak van Rennie Davis, een van de leiders van de demonstraties tegen de Republikeinen. r- speciaal U>.. 5 ii a - nog een 9» sr Een IIUIIIIIIiaillBligilllllll8IIIIIUIIlUIUIIBIIIIIIIH»IUIIIIIIElEïI»l£FJllËME{ilBIIIUIIIIII»llllll IBBBBBI waarom De metropoliet, die sinds maart niet meer in zijn diocees Pafos was terugge keerd, heeft destijds met de beide andere metropolieten van de Cyprische orthodoxe kerk het aftreden geëist van aartsbisschop Makarios als minister-president van het eiland. 1 net >en dm ch de ag se ar m geerd voor seizoenfactoren dalende tendens. doorpeurde Noordhollandse Koffie huis stond? Of de borst fier vooruit steken, omdat dit de plaats is die NICOSIA. (DPA) Bij de beëdiging van recruten, waarvoor ook de omstreden metropoliet Gennadios uitgenodigd was, is het gisteren in de Cyprische stad Pafos tot ernstige botsingen gekomen tussen een grote menigte, leden van de nationale garde en de politie. Het staat te bezien in hoeverre senator George McGovern er in kan slagen het vertrouwen te winnen van deze jongeren, Amsterdam nodig heeft om een échte grote stad te worden de plaats waar een deel van de metro komt met het bijbehorende station. Bij een soortgelijke overval in juni in dezelfde provincie kwamen 53 soldaten om. Aangenomen wordt dat guerrillastrij ders voor de incidenten verantwoordelijk zijn. zonder daarmee tegelijkertijd de steun te verliezen van de establishment-Democra- ten, die hij broodnodig heeft om zelfs maar in de buurt van het Witte Huis te komen. Het was in ieder geval niet zonder betekenis, dat op die avond, voor het Republikeinse congresgebouw in Miami, de naam van McGovern slechts één keer werd genoemd. met zich meebrengt. Maar hij is enige kans”. In Londonderry liep een patrouillerende militair ernstige verwondingen op toen hij door een sluipschutter werd beschoten. Kort tevoren had het Britse leger meege deeld, dat zij een man had neergeschoten die van een dak aan de rand van de katholieke wijk Bogside had gevuurd. SANTIAGO (Reuter). Chili zal van daag 10 Argentijnse guerrillastrijders, die vorige week met een gekaapt lijnvliegtuig in Santiago arriveerden, naar Cuba stu ren. De guerrillastrijders vlogen met het Ar gentijnse passagiersvliegtuig over de An des na een massale uitbraak uit de extra- beveiligde gevangenis van de Patagonische stad Rawson. Van de 19 gevangenen, die hen hielpen ontsnappen voordat zij zich zelf overgaven, zijn er dinsdag 16 op de vliegbasis Trelew doodgeschoten. iar d« ent wo rn ie nt Ts ite- een lede lan- i in ligd De zijn 1 17 be- ind ten het jen rug len De er- ko- ge* be- in hts la m ing ni- vo- >p- 'an in len ’is- de- in ten een t ing ge- ni- ijn aed :ia- ede het an en- ef ij eke lam den en de :za- te Lm- en and i. ie ih al en ar e- ilj r>g Het Cyprische ministerie van Binnen landse Zaken heeft een onderzoek gelast naar de toedracht van de incidenten, waarbij ook talrijke geestelijken waren betrokken. Argentinië heeft Chili om uitlevering van de 10 vliegtuigkapers verzocht. Maar de kapers onder wie een vrouw hebben de linkse regering van president Allende gevraagd om een vrijgeleide naar Havanna. Ze zullen reizen met een Cu baans lijnvliegtuig, dat gisteren op een normale vlucht in Santiago arriveerde. Bij de ongeregeldheden van gisteren zijn drie betogers en een politieagent ernstig gewond geraakt. Een aantal men sen heeft lichte verwondingen opgelopen. DEN HAAG. De vakbeweging heeft zich donderdag in het overleg met de bedrijfsleiding van de PTT verzet tegen het plan om loon van jeugdige werkne mers die onder de gedeeltelijke leerplicht vallen met een vijfde te verminderen (vier dagen loon per week in plaats van vijf). Vooral hadden de vakorganisaties er bezwaar tegen dat deze nieuwe belonings- regel is afgekondigd zonder dat daarvoor compenserende maatregelen zijn getrof fen. Op aandrang van de vakorganisaties heeft de PTT -directie toegezegd de proble men onder de aandacht van het ministerie van Binnenlandse Zaken te brengen. Dat gebeurde door Daniel Ellsberg, die er onmiddellijk een voorbehoud aan toe voegde. Hij zei: „We moeten koning Nixon onttronen, maar dat betekent niet dat McGovern een engel is, omdat ook hij onderhevig is aan de corruptie die macht onze MEXICO. (EFE) In Latijns Amerika sterven jaarlijks 800.000 kinderen onder de leeftijd van vier jaar. 500.000 van hen zijn jonger dan een jaar. Dit heeft één van de hoofden van de Panamerikaanse gezondheidsorganisatie, Jorge Atkins op een congres in Mexico bekendgemaakt. MADRID (AFP). Een Peronistisch advocaat uit Buenos Aires, Leonardo Franco, zal het internationale rode kruis en de internationale commissie van juris ten in Genève vragen een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waaron der begin deze week op de Argentijnse luchtmachtbasis Trelew zestien politieke gevangenen zijn gedood. DEN HAAG. Bijna tweederde van de Nederlanse bevolking, 61 percent, ver wacht de komende twaalf maanden een verslechtering van de economische toe stand. Maar 12°/o verwacht een verbete ring, aldus blykt uit de eerste conjunc- tuur-enquête die de Europese commissie in april by 25.000 gezinshoofden in de ge meenschap heeft gehouden. In Nederland verwacht 20% der onder vraagden een verbetering van de financië le positie, in België 24%, in Italië en Duitsland 23°/o. De verbetering van het conjunctuurkli- maat heeft zich in de periode voorafgaand aan de vakantie in de gemeenschap over het geheel genomen voortgezet. In het voor jaar kwam door het wegvallen van enkele bijzondere factoren een einde aan de ver hoging van het expansietempo van de industriële produktie die het begin van iet jaar te zien gaf, maar in de meeste lidstaten, met uitzondering van Italië, is de vraag weer krachtig toegenomen. Zo bleef de uitvoer van de gemeenschap naar niet-lidstaten snel stijgen en is vooral het gezinsverbruik weer belangrijk toegeno men. In de meeste lidstaten is de investe ringsactiviteit van de overheid in de wo- ningbouwsector krachtig gebleven. Boven dien schijnt de investeringsneigiing van de ondernemers niet verder te zijn vermin derd, en heeft de tendens tot wederaan- vulling van de voorraden grondstoffen en halffabrikaten nieuwe impulsen gegeven aan de conjunctuurexpansie in de ge meenschap. MEXICO-STAD. (Reuter) Bij een overval op twee legervrachtwagens in de Mexicaanse provincie Guerrero zqn gis- ren zeker zeven soldaten gedood. Ver scheidene militairen werden gewond, zo heeft het Mexicaanse ministerie van De fensie meegedeeld. Italianen, Duitsers en Belgen waren over het algemeen meer optimistisch over de ontwikkeling van de economische situ atie dan Nederlanders. In Italië rekende bijna 39% op een verbetering, in Duits land en België bijna 22%. In de eerste helft van dit jaar stegen de kosten van levensonderhoud in Nederland sterker dan in enig ander land van de EEG, namelijk met 4,4%. In Duitsland bedroeg de stijging 3,2°/o, in Italië 2,8 en in Frankrijk, België en Luxemburg 2,7%. In juni lagen de consumptieprijzen in Nederland 7,8% boven het peil van een jaar tevoren. In vergelijking met Frank rijk 5,6®/o, België 5,5%, Duitsland 5,4%, Italië 5% en Luxemburg 4,9‘°/o blijft Ne derland dus de koploper. Vooral de prijzen van voedingsmidde len, aldus de Europese commissie deden tegen het einde van het eerste halfjaar de kosten van levensonderhoud sterk stijgen. Daarentegen stegen de prijzen voor indus- trieprodukten in de meeste lidstaten slechts weinig: in Frankrijk iets sneller. Ook de prijzen van diensten zijn niet sneller toegenomen dan tevoren, afgezien van enkele bijzondere aanpassingen: zo werden in mei in Frankrijk en in juni in België de vervoerstarieven verhoogd en in Nederland in juni opnieuw de huren en de tarieven voor geneeskundige hulp. Uit de grafieken van de Europese com missie blijkt dat de stijging van de werk loosheid in Nederland sneller is geweest dan in andere landen van de gemeen schappelijke markt. In het begin van de zomer kwam de conjuncturele opleving nog nauwelijks tot uiting op de arbeidsmarkten in de ge meenschap. In alle lidstaten met uitzonde ring van Frankrijk vertoonde het aantal openstaande arbeidsplaatsen gecorri- Verontwaardigde priesters en leken hadden toen het diocesane gebouw in Pafos bezet en de afzetting van Gennadios geëist. LONDEN. (DPA) Een Brits# pa trouillewagen is gisteren in Ulster bij de grens met Ierland op een mijn gereden, De bestuurder kwam om het leven en een andere militair werd ernstig gewond. Deze toespraken wenden gehouden op een openluchtbijeenkomst voor het con gresgebouw, waar 1348 Republikeinen be zig waren president Nixons huurcontract voor het Witte Huis met nog vier jaar te verlengen. En wat Jane Fonda, Rennie Davis en Ellsberg te zeggen had den, voor de vuist weg, voor het ge hoor van een 400 op de straatstenen geze ten, doodstil luisterende jongeren, die van heinde en verre gekomen waren en de ongemakken van een primitief tenten kamp in Flamingo-park trotseerden om opnieuw van hun idealen te getuigen dat had voor de Europeaan die stond mee te luisteren, meer te maken met Amerika dan alle ontzielde retoriek van de partij, die naar Miami was gekomen om zichzelf geluk te wensen. Geen van beide toespraken kregen enige publiciteit, noch in de Amerikaanse pers, noch op de Amerikaanse televisie. Nog meer redevoeringen bleven de afgelo pen week In Miami buiten het Republi keinse nieuws. Daniel Ellsberg, die terecht moet staan voor het openbaar-maken van de Pentagon-studie over Vietnam, zei: „Wij staan in Vietnam niet aan de ver keerde kant, wij zijn de verkeerde kant”. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Drie kleine politieke partijen, die niet in d e Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn, hebben gisteren voor de Raad van State hun onderlinge geschillen verder uitgevochten. De strijd werd aangespannen door het bestuur van de politieke partij „De Nederlandse Volks unie”. Inzet van het geschil was het alleenrecht op de naam, die naar men leent in gevaar is gekomen doordat twee sidere politieke partijen een soortgelijke .raam hebben aangenomen, namelijk „De Open Volkspartij” en de „Volks Nationale Unie”. Want het is dit Amerika van deze baar dige jongeren, in hun gerafelde spijker broeken en tennisschoenen, die voor deze Europeaan het menselijkste vertegenwoor digden van de gekwelde de samenleving op dit onmetelijke continent. In 1968 wa ren de demonstranten jong en nog hoop vol. De demonstranten die deze week naar Miami kwamen, waren ouder en hun bij eenkomsten hadden de toon van wanhoop. Rennie Davis: „In de afgelopen jaren hebben we naar Washington gemarcheerd, we hebben bloed gegoten op de archieven van dienstplichtkantoren, we hebben bommen laten springen in fabrie ken die napalm maken, we hebben ons laten slaan en arresteren, we hebben ge demonstreerd tegen de dode studenten van Kent en Jackson University, en nu zijn ze daar binnen in die hall bezig om een president te prijzen, die meer bommen dan welk mens op aarde ook ooit heeft laten werpen, die zei de oorlog te zullen beëindigen, maar die 20.000 Amerikaanse gesneuvelden later de oorlog heeft uitge breid tot Cambodja en Laos, en nog is het niet genoeg geweest”. overtuiging de gemeenplaatsen napraten, die vooral het monopolie schijnen te zijn van de Republikeinen: dat „free enterpri se” het behoud van Amerika en de vrije wereld is, dat Amerika belaagd wordt door een internationale communistische samenzwering, dat de Amerikaanse demo cratie het beste systeem ter wereld is, dat de Democraten onverantwoordelijke radi calen zijn. Franco verklaarde gisteren op doorreis naar Genève in Madrid dat „de officiële lezing van het gebeurde mij doet vermoe den, dat er zeer ernstige tegenstrijdighe den in de verklaring over de schietpartij staan.” Hij wil de twee internationale organisaties vragen waarnemers naar zijn land te sturen. Ook de invloedrijke algemene vak- bondsfederatie (CGT) heeft een „diep gaand onderzoek” gevraagd door president Lanusse naar de dood van de zestien verzetsstrij ders. De federatie stuurde een telegram uit naam van haar 5 miljoen leden. DEN HAAG. Op alle leeftijden is het sterfterisico van mannen groter dan van vrouwen in Nederland, voor de leef tijden tussen 16 en 27 jaar is het sterfte risico van mannen zelfs meer dan twee maal zo hoog. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit berekend aan de hand van waarnemingen over de periode 1966 tot 1970 .De uitslag van de berekeningen is neergelegd in nieuwe sterftetafels, waar- KAMPALA. (Reuter) President Amin van Oeganda heeft 22 hoge politie functionarissen „in het openbaar belang* gepensioneerd. Het besluit treft onder meer de hoofdcommissaris van Oeganda, Benjamin Ochieno, en vjjf districtshoof den van de politie. In zyn bekendmaking, na afloop van een vergadering van de defensieraad, zei Amin dat de betrokke nen schuldig zijn aan „corruptie en ge brek aan discipline”. AMSTERDAM. „Je moet het sportief bekijken. Ik heb gegokt en verloren”. Dit zei gisteren een 31-jarige Amsterdammer tegen de agenten die hem in de P.C. Hooftstraat in Amsterdam-Zuid grepen nadat hij twee minuten tevoren een ge wapende overval had gepleegd op het bijkantoor van de bankiersfirma Van Lanschot en Co in de Paulus Potterstraat. De dader, die zich caféhouder noemt was nog in het bezit van de 6385 die hij buitmaakte en het gaspistool waarmee de kassier werd bedreigd. van thans het eerste deel is verschenen. Hieruit blijkt onder meer, dat het sterfte risico in de tienerleeftijden en rond 20 jaar zowel voor jongens als voor meisjes in 1966-1970 belangrijk is toegenomen te genover 1961-1965. Deze toeneming is vrij wel geheel toe te schrijven aan de stijging van de ongevallensterfte, vooral door ver keersongelukken. Ook bij volwassen mannen en vrouwen is een verhoging van het sterfterisico geconstateerd. Voor wat de mannen be treft betekent dit een voortzetting van een reeds geruime tijd aanwezige trend. Bij de vrouwen is deze ontwikkeling, die zich vooral voordeed bij de leeftijden tussen 40 en 55 jaar, nieuw. Voor de vrouwen werd in het verleden namelijk een regelmatige verbetering van de over levingskansen waargenomen. Volgens de nieuwe sterftetafels be draagt het gemiddeld aantal bij d e ge boorte te verwachten levensjaren voor een jongen 71 en voor een meisje 76,4. Voor meisjes ligt de gemiddelde levens verwachting dus ruim 5 jaar hoger dan voor jongens. Hij zei dat 150 miljoen mensen in Latijns Amerika op het ogenblik kampen met een tekort aan drinkwater en dat 100 miljoen mensen onvoldoende voedsel en hygiënische problemen hebben. Deze fac toren hebben een grote invloed op de kindersterfte, aldus Atkins. Het Is deze politiek, waar de demon stranten geen boodschap aan hebben en zij het als hun taak zien tr ageren voor een „nieuwe politiek en een nieuwe samenleving”. Maar afgesloten van het establishment en veronachtzaamd door de grote publiciteitsmedia, heeft hun cam pagne iets van de goedwillende ineffecti viteit van Don Quichot. Volgens de Nederlandse Volksunie zou den deze drie namen met elkaar verward kunnen worden. De secretaris van de kiesraad, mr. dr. W. van Ommen Kloeke, die de drie partijen alle drie geregisreerd heeft, bestreed dat verwarring voor de hand zou liggen. Hij was van mening dat het niet mogelijk is dubbel woordgebruik in namen te voorkomen bij het bestaan van zoveel politieke partijen in ons land. De Raad van State heeft nog geen uit spraak gedaan over de eis van de Neder landse Volksunie, die voor het eerst de aandacht trok door de grote reclamebor den langs het voetbalveld tijdens de Eu- ropa-Cupwedstrijd tussen Benfica en Ajax. Wat moet je bij een foto als deze? Nostalgisch zuchten, omdat deze mini-woestijn de plaats is waar eens het eikenhout-betimmerde, rijk- Met een nylonkous over het hoofd stap te de overvaller de bank binnen. Hij sprong over de balie en liet de kassier geld in zijn tas doen. Nadat hij de kassier in een kast had opgesoten nam de rover te voet de vlucht. De politie van Oosterhout heeft gisteren enkele arrestaties verricht naar aanleiding van de woensdagmiddag gepleegde overval op het postkantoor van Dorst bij Breda. Bij deze overval waren twee- mannen direct betrokken. De buit bedroeg 2800. Twee gewapende mannen hebben gister avond tijdens de koopavond een mislukte overval gepleegd op een supermarkt in Rijswijk. De overvallers sloegen op de vlucht toen de 24-jarige dochter van de supermarkthouder die aan de kassa zat begon te gillen. Tijdens hun vlucht losten zij een schot. Van de daders ontbreekt elk spoor. Welke vergelijking moet getrokken worden tussen deze jongeren en de 3000 jonge „Nixon-vrywilligers”, die met De conclusie is in ieder geval dat de met Nixon en Agnew doelbewust begon nen polarisatie van het land zijn effect niet heeft gemist. De politiek gedoogt het dat het dezelfde president was, die bij zijn 'inauguratie de leus koos: „Breng ons bij een”. De politiek gedoogt het ook dat de president in zijn rede deze week in Mia mi, uitvoerig stilstaat bij het dagboek van een Russisch meisje, waarin zij de dood van al haar familieleden beschrijft, ter wijl in opdracht van die zelfde president bommen blijven regenen op Noord-Viet- nam. De politiek gedoogt het ten slotte ook, dat de president zich door de public- relationsmannen laat adverteren als de „vredespresident”, die gezorgd heeft voor een „generatie van duurzame en eervolle vrede”. ■tl

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3