Mosterd maken een oeroud vak Vrouw voelt zich ultra-vrouwelijk bij Engelbert Humperdinck VR O U WELIJKHEDEN I i VROUW I I H I I I I 9 I ree 1 i i >1 Erbij (Van een medewerkster) Onkruid J Recepten (Van een medewerkster) Kapsel Pubs Aandeelhouders Auto-droom Nieuw begin Spiritiste TV-uitzending ALS DE 35-JARIGE Engelbert Humperdinck je hand neemt en naar je kijkt met donkere ogen, waarboven zware wenkbrauwen, en „hallo” mompelt met zijn zachte, warme stem, dan trillen je knieën. De kennis making is puur lichamelijk en toch speelt Engelbert geen toneel. Hij is helemaal zichzelf: Knap, sensueel en met véél talent. Geen fotograaf weet hem op de juiste manier voor de camera te krijgen. Op een foto ontbreekt steeds de enorme gevoeligheid van zijn gezicht en zijn on definieerbare aantrekkingskracht. Een vrouw voelt zich ultra-vrouwelijk in zijn aanwezigheid. TE MIDDEN van de Nederland se volksliedjes bloeit nog altijd het onsterfelijk lied over de welbe kende mosselman, de man van Scheveningen. Maar bij die volks liedjes zou ook heel best een hymne kunnen over de mosterd- raan. Een figuur die nog in de ja ren dertig in Nederland met mos terd langs de huisdeuren ventte, in Sommige streken mosterdboer werd genoemd, in andere regio nen (bijvoorbeeld in de Achter hoek) „de mosterdkerel” heette. I ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 I 1 g3M i »WVWWVWVVWiriAmWWVMWin«fWVWWVWWVWWW»fWWVWVVVWWVVWVVWWVWWWVVWVWWVVVWWWWVW«RfWVVVWVWWVWWWVWVW Dat is niet goed voor kinderen”. „MMMMMVVMMMMMMVWWWMWWWMWVWVVWWMMMUVVVVMVWWWWVVVtMAnAWVVWVtAAAWVWWWVWW^^ VWVVWM’WWVWVWWVWWVUVVVMVWWWWVWAfl^^ la I960 trad hij voor de eerste keer „Ik bezat slechts één overhemd, dat ik speciaal voor de Bühne bewaarde. Ik waste en streek het tussen twee voorstellingen door. Want ik wilde er netjes uitzien. „ZE ZEI ME dat ik me nog altijd druk maakte over een ziekte die niet geheel zou genezen. Ze stelde me ge rust en verzekerde me dat ik nooit zijn waarde te bewijzen. Ik voelde wel dat die naam iets voor mij zou kunnen gaan betekenen. Die naam zou inslaan of hij zou alleen maar lachsalvo’s te weegbrengen. Maar ik probeerde die nieuwe naam. En aanvankelijk moes ten ze allemaal lachen. Maar nu la chen ze niet meer. A' HOEWEL HIJ serieuze pogingen in het werk had gesteld zijn jeugdige „struggle for life” te vergeten, toch doemden bij het gesprek de herinne ringen weer bij hem op. „ACHTERAF heeft hij gelijk gekre gen. Een auto kan er erg mooi uitzien, maar als hij niet bepaalde eigenschap pen heeft waarop hij goed verkocht kan worden, dan is het moeilijk om „IN TILBURG werd de mosterdventer de mosterdmadam genoemd, vanwege het feit dat hij aan elke huisvrouw BEHALVE mosterdfabrikant is Gerrit Kuperus ook een smakelijk verteller, die zijn bezoekers van oud tot jong weet te boeien met demonstraties van zijn ambacht en met kleurrijke anek dotes over de historie van de mosterd. Hoewel van origine geen Achterhoeker is hij met hart en ziel in de historie van Doesburg gedoken, en in het bij zónder in de historie van de relaties die dit stadje al eeuwenlang met de mos terd onderhoudt. Volgens oude archie ven gaat de geschiedenis van de Does- burgse boerenmosterd tót de vijftiende eeuw terug, er was een Mosterdstraatje in deze oude IJsselstad, en zo’n 130 „JE MOET de mosterdoliën op de juiste wijze weten vrij te krijgen,” zegt VROUWEN DIE in het bezit zijn van aandelen gedragen zich als aan- deelhoudsters niet volgens d e regelen der beleggingskunst. Dat beweert het Engelse maandblad Nova, op gezag van een der grootste effectenmakelaars ter wereld. Vrouwen vragen te weinig ad vies aan deskundigen op dit terrein, ze houden de aandelen die ze eenmaal hebben, vast in plaats van mee te doen aan kopen en verkopen. is goed: vrouwen die zich aandeelhoud- ster kunnen noemen, mogen zich ge rust eens bezinnen op de wat ruimere betekenis van dit begrip. en dat is haar allemaal niet meegeval len. Maar camera’s vindt ze „weinig indrukwekkend”, want in de jaren dat ze als covergirl werkte is ze wel aan de lens gewend geraakt. FILMCRITICI hebben haar intussen al beschreven als „een verrassende ac trice van ongewone schoonheid”, die aan Greta Garbo en Carole Lombard doet denken. En regisseur Ken Russel heeft, volgens Marie Claire, beloofd dat hij „een nieuwe Marilyn Monroe” zal maken van het meisje dat op haar vijftiende als aankomend kapstertje in een Londense voorstad werd ontdekt. DE SPEK-EN-MOSTERDSAUS bij de peulvruchten, de mosterdsaus bij de ver se worst en bij sommige vissoorten zijn in het culinair vergeetboek geraakt, maar Kuperus heeft kans gezien om in zijn naaste omgeving een heleboel recep ten van gerechten met mosterd op te diepen, voldoende om er een klein boek werkje met „50 recepten met Does- een „Ik Engelbert is buitengewoon bijgelovig, het (nood)lot heeft een krachtige greep op zijn dagelijks leven. Hij was er van overtuigd dat zijn eerste optreden als zanger een ommekeer in zijn loopbaan als artiest had teweeggebracht. EEN MONDVOL kritiek (in maand blad McGall’s) van George Masters, schoonheidsadviseur van vrouwen met grote namen als Liz Taylor, Mia Far row, wijlen Marilyn Monroe. Volgens hem is geen enkele vrouw tevreden met haar eigen haar. „Op een dag werd mij gevraagd of ik wat wilde zingen. Ik was door het verzoek helemaal opgewonden. Ik voel de dat het een nieuwe injectie voor een nieuw leven zou kunnen zijn. Ik luisterde naar het applaus en dat was redelijk en ik dacht: hier heb ik al jaren op gewacht”. terd een prima tegenhanger is tegen vet eten; vandaar de combinaties vait peulvruchten met spek en mosterd. OP EEN van zijn bezoeken aan Lei cester had Engelbert weer een ontmoe ting met het „lot”. „Ik ontmoette een spiritistische dame en zij vertelde me mijn toekomst. Ze voorzag dat ik mijn naam zou veranderen en dat dit zou gebeuren door tussenkomst van een persoon die een goede vriend van mij was”. VAN PASEN tot november komen toe risten er kijken om te zien hoe Kupe rus zijn oude boerenmosterd maakt. Dat hele procédé verloopt in zijn be drijf namelijk nog precies zo als in vorige eeuwen en alle oude gereed schappen van voorheen worden nog ge bruikt. De houten rosmolen die vroeger door een paard werd aangedreven, de gegroefde molenstenen waartussen de mosterdzaadjes worden gekneusd, de houten vaten waarin de mosterd rijpt, een houten afvulapparaat (het laatste van Nederland), alles opgesteld in een omgeving die zorgvuldig in oude stijl is gerestaurerd. ENGELBERT en zijn vrouw Pat trouwden in 1963. Zij ontmoetten el kaar toen zij zestien en hij twintig was en gingen zes jaar met elkaar om. „Wij zeiden tegen elkaar: „We kunnen na tuurlijk nóg langer met trouwen wachten totdat we genoeg geld hebben. Daar kwam nog bij dat in die tijd een huwelijk voor een popzanger zijn dood betekende”. „DE MEESTE vrouwen komen uit de kapsalon met een overdreven kapsel. In feite ziet het haar er veel beter uit als het na het wassen en watergolven alleen maar is doorgeborsteld, maar slechts weinig vrouwen hebben de goe de smaak en de hersens om hun haar zo te laten. In een schoonheidssalon willen ze tot de laatste stuiver waar voor hun geld. Dus laten ze het haar tegenkammen en sprayen en lakken”. vroeg: „Mosterd madam?” Dit vertelt Gerrit Kuperus in Doesburg voor wie het maken van mosterd sinds enkele jaren niet alleen professie, maar ook en 1 vooral hobby is. In een der oudste straatjes van Doesburg kocht hij des tijds het oude bedrijfje dat sinds jaar en dag als „Doesburgsche Boerenmos- terdfabriek” bekend staat. Hij maakte er in luttele jaren (tot veler verbazing) weer een rendabel bedrijfje van, maar ook een toeristische attractie van de eerste orde. VROUWELIJKE aandeelhouders zouden ook „minder logisch dan man nen” reageren op fusies en soortgelijke verschijnselen in de zakenwereld, „te weekhartig” in dit soort transacties zijn en daardoor soms zelfs „natuurlij ke ontwikkelingen in de industrie” beïnvloeden. Het klinkt misschien alle maal niet zo aardig, maar de bedoeling Kuperus ietwat raadselachtig. „Mosterd zaad is ieder jaar anders. Mosterd ma ken: je leert het snel, of je leert het van je levensdagen niet.” Intussen blijft hij onverdroten graven in de historie van de mosterd. Hoe het mos terdzaad in vervlogen eeuwen op zeker ogenblik in Nederland is gekomen weet hij nog niet, maar hij verdenkt de Ro meinen ervan dat ze onze contreien in kennis hebben gebracht met het pittig gewas, waaraan ook nog andere dan „smaakmakende” eigenschappen wor den toegeschreven. ONZE VOOROUDERS wisten dat mos- De televisieserie eindigde en Engel bert moest het weer alleen doen met kleine engagementen, die hem hielpen aan een bescheiden inkomen. bang hoefde te zijn om lange reizen te maken. Verder zei ze me dat ik ge woonlijk een ring met een groene steen om had. Zij waarschuwde dat ik die ring nooit moest verliezen, want hij bracht geluk. Ten slotte gaf ze me de verzekering dat het grote succes onver biddelijk zou komen”. AANVANKELIJK kon ik niet accep teren wat zij zei. Maar zij had mij zoveel ware dingen over mijn verleden gezegd, dat ik ook veel geloof hechtte aan haar toekomstverwachtingen. En het is allemaal uitgekpmen, Gordon Mills was degene die mij voorstelde om mijn naam te veranderen. Toen hij met de naam Engelbert Humperdinck op de proppen kwam, barstte de kamer in lachen uit”. CAFEETJES in Engelse stijl zullen meer en meer in de mode raken, voorspelt Paris Match. In het Engelse Middlesex is al een firma die de En gelse pubs „geprefabriceerd” verkoopt. Het zijn zorgvuldige kopieën van eta blissementen in Tudor- en Victoriastijl en ze hebben onveranderlijk namen als Winston Churchill of William Shakes peare. Vooral Japanners en Berlijners schijnen er gek op te zijn. Zo’n gepre fabriceerd herbergje kost, in Neder lands geld omgerekend, een slordige 200.000 gulden. jaar geleden waren er nog zes mos- terdfabrieken. Dat de Doesburgers ooit, „mosterdpotten” werden gedoopt is dan ook niet zo vreemd. Zijn persoonlijke kieskeurigheid voor kleding is tegenwoordig welbekend. Engelbert veranderde opzettelijk zijn „imago” van jongeman-in-overhemd, die voor het eerst „Release me” zong, in een meer nonchalante presentatie. Maar ook zijn zogenoemde slordige dracht is nog altijd onberispelijk. van het seizoen kon ik echter weer twee uur achtereen op het podium staan. En ik had het gevoel dat ik dan nog uren had kunnen doorgaan”. AL DAT OUDE meubilair is nu opgeslagen in een oude bergplaats ach ter het droomhuis van Engelbert in Weybridge. De twee zoontjes van En gelbert, de zesjarige Jason en de drie jarige Scott, spelen vaak paardje op de oude leunstoelen, herinneringen uit een ver verleden, toen Pat het nog moest doen met een dagelijks huishoudbudget van twee gulden. DE EIGENAAR van het oude Does- burgse bedrijfje geeft grif toe dat hij nog lang niet alles weet van de historie van de mosterd, mede tengevolge van het chronische tijdgebrek waaraan mensen lijden wier ambacht tevens hun hobby is. Over dat ambacht zegt hij: „Mosterd maken gaat snel, het is naar verhouding geen arbeidsintensieve bezigheid. Het is onbegrijpelijk dat in zo’n korte tijd in zo snel tempo de echte oude mosterfdabriekjes verdwe nen zijn. Er zijn in Nederland tiental len mosterdboeren geweest. In 1930 waren ze er zeker nog, de laatsten moeten vlak voor de Tweede Wereld oorlog verdwenen zijn. In Groningen liepen ze met een juk met kleine houten mosterdemmertjes, in de Ach terhoek met een vaatje op een kruiwa gen. Een cent per lik kostte die mos terd.” Een heet voetbad met mosterd werd beschouwd als geneesmiddel bij migraine, het kauwen van mosterdzaad als de remedie tegen te hoge bloed druk. „Er moeten ook speciale versjes zijn geweest die bij het malen van het mosterdzaad werden gezongen,” zegt Gerrit Kuperus. Hij houdt zich in ieder geval warm aanbevolen voor elke we tenswaardigheid die meer licht kan brengen in de historie van de mosterd. TERWIJL Gerrit Kuperus demon streert hoe vroeger in een ijzeren braad pan een ijzeren kogel werd rondgewalst die de mosterdzaadjes kneusde, zegt hij „Mosterdzaad is eigenlijk net onkruid, maar dan wel een verrukkelijk on kruid. Je vindt het over de hele wereld en door de hele wereldhistorie. Je kunt het tussen de straatstenen zaaien en dan komt het nog op. Het is een nietig zaadje dat snel groeit, vooral in warme landen. Maar het Hollandse en het Deense mosterdzaad zijn verreweg de beste soorten.” „Maar hoe dan ook: Pat en Ik hielden ons huwelijk wel stil. We huurden een kleine flat in Notting Hill Gate voor de ontvangst. Dat kostte weinig geld. Veel méér geld moesten we uitgeven aan drank en eetwaren voor al die mensen die ons kwamen bezoeken. Al die vrienden kwamen altijd naar ons toe als ze honger hadden. Eigenlijk speelde de band alleen voor voedsel”. VOOR DEZE gedaanteverwisseling moest Twiggy leren zingen en dansen „Hun levens gaan voor alles”, zei Engelbert over zijn drie kinderen. „Ik wil niet dat er foto’s van hen in de kranten verschijnen, zodat zij tegen hun wil belangrijk worden gemaakt. INTUSSEN zitten de kwakzalvers die hun brood aan deze handel verdie nen, niet stil: als allernieuwste remedie tegen reumatische pijnen bevelen ze „maanstof” aan, overigens zonder te vermelden waar ze dit zeldzame goedje vandaan halen. Reumaspecialisten zijn, uiteraard, nogal ongelukkig met zulke kwakzalverijen en sommige Ameri kaanse artsen hebben al gepleit voor de oprichting van „reuma-clubs”, waarin reumapatiënten hun ervaringen zouden kunnen uitwisselen en elkaar kunnen steunen bij het volhouden van hun medische behandelingsprogram ma’s. EEN van de populairste charlatan- uitvindingen is de koperen armband, waarvan beweerd wordt dat het dra gen van dit voorwerpje de pijnen zou doen bedaren. In Arizona worden zulke armbanden (met Indiaanse motieven) als sieraad aan toeristen verkocht voor de luttele prijs van een dollar. Maar dezelfde armbanden worden per post orderbedrijf als „geneesmiddel” aan reumapatiënten geleverd voor 35 dol lar. TWIGGY is terug. Twiggy, het broodmagere mannekijntje uit het midden der jaren zestig, dat tieners over de hele wereld tot hongercampag- nes bracht omdat ze ook zo’n dun figuurtje (iets meer dan veertig kilo) wilden hebben. Ze speelt in een musi cal, die „The Boyfriend” heet en be schreven wordt als „een sprookje voor volwassenen”, gesitueerd rondom de Rivièra van vijftig jaar geleden. DE ONDRAAGLIJKE pijnen die met gewrichtsreumatiek gepaard kunnen gaan, hebben in de Verenigde Staten een levendige kwakzalverijhandel doen ontstaan. Volgens de medische rubriek van Ladies’ Home Journal geven reu mapatiënten in Amerika per jaar zo’n 400 miljoen dollar uit aan kwakzalvers middeltjes voor hun kwaal. IN 1956 vroeg een békend Frans avondblad, in het kader van een on derzoek „Fransen, gezien door zich zelf”, aan zijn lezers wat hun „consu- mentendroom nummer één” was. De overgrote meerderheid noemde zonder aarzelen het bezit van een auto. In 1970 is dezelfde vraag nog eens gesteld in een soortgelijke enquête onder meer aan drie miljoen gezinnen in de Farijse regio. De auto bleek toen op de derde plaats te staan, nog juist vóór de vaatwasmachine. Koelkast en televisie bleken als veel belangrijker te worden gezien. Blijkens een overzicht in week blad Elle zijn er op het ogenblik 19 miljoen auto’s in Frankrijk, maar slechts vijf percent van alle gezinnen beschikt al over een tweede auto. tg® De eerste „echte” flat van Pat en Engelbert stond in Hammersmith, bo ven een meubelbedrijf. „Ik moest drie referenties overleggen voordat ze ons toelieten. We konden geen nieuw meu bilair uit de winkel beneden ons ko pen. Na een tijdje hoorden we dat er in Leicester een huis openbaar werd verkocht en het meubilair verbeurd werd verklaard. We kochten alle meu belen voor zeventig gulden en ik reed het spul naar London in een oude vrachtwagen”. HM NADAT IK uit het ziekenhuis kwam, probeerde ik zo snel mogelijk terug te komen. Maar niemand wilde mij meer kennen. Er was één theatera gent die me wat werk aanbood. Voor een heel zomerseizoen ging ik naar de Kanaal-eilanden. Mijn gezondheid was evenveel gerestaureerd als mijn ver trouwen in mijn carrière. Overigens kon ik de eerste tijd niet meer dan twee nummers achter elkaar zingen. Ik was dan buiten adem. Tegen het einde is terug. Twiggy, mannekijntje in een televisie-uitzending op. De serie heette „Song Parade” en Engelbert noemde zich Gerry Dorsey. „Ik kreeg behoorlijk betaald en ik werd bijna gek bij de gedachte dat ik het nu eindelijk had gemaakt”. Als Gerrit Kuperus voor belangstel lende bezoekers zijn „preek” houdt (zo als hij dat zelf noemt), leidt hij die graag in met de opmerking dat de Hollanders vroeger mosterd bij de maaltijd gebruikten: bij groente, bij vlees, in diverse sauzen. Nu is het mosterd na de maaltijd geworden: de hedendaagse mens hanteert de mos terdpot voornamelijk bij het nuttigen van een blokje kaas, een bitterbal of een andere snack. HET BIJZONDERE van die oude boe ren mosterd is, dat de hele zandkorrel tjes worden gebruikt. Daardoor ontstaat een typische „grove” mosterd zoals die vroeger ook op het platteland en op de schepen werd gemaakt. Het fabrieksge heim van Gerrit Kuperus? Hij schetst de bereidingswijze in grote lijnen en dan blijkt dat het malen van het zaad, nadat het in azijn is geweekt, de grote kunst is: smaak en concentratie moe ten zo worden dat de verkregen mos terd geen bindmiddelen meer nodig heeft. AANVANKELIJK verdiende hij met zo’n optreden dertig shilling in een weekend. Hij werkte nog steeds in de fabriek, er rekening mee houdend dat hij toch niet zo snel zo veel zou gaan verdienen dat hij er van kon leven. Hij zong in clubs zonder microfoons en zonder de elektronische apparatuur. Popzangers zouden er op het ogenblik niet meer buiten kunnen. „Ik weet nu dat het veel moeilijker zou zijn geweest om overeind te blij ven en met beide benen op de grond te blijven staan, als ik de tegenslagen uit het verleden niet had gekend. Als je een groot publiek weet te boeien en je weet het zover te brengen dat ze werkelijk naar je luisteren, dan kun je in elk theater, waar ook ter wereld, optreden”. „IK SCHOPTE tegen een voetbal dicht bij ons huis in Leicester en droomde er tegelijkertijd van eens een musicus te. zijn.”, vertelt Humperdinck. Hij leerde altsaxofoon spelen. „Dat ging wel goed, maar niet geweldig. Toen ik 17 was, trad ik op in de Working Men’s Club. Ik hield van het muzikantenbestaan, maar niet van het geld. Overdag werkte ik in een machi nefabriek”. Engelbert Humperdinck wil zijn pri- vé-leven veilig stellen. Het is alleen van hem en moet door niemand wor den opengebroken. Zijn kindëfén zijn nog nooit gefotografeerd. Louise, het meisje Engelberts derde kind is acht jaar. „HAARSTIJLEN komen en gaan, maar de vrouw die haar eigen gezichts trekken en proporties herkent en haar eigen gang gaat kan eruit springen, on verschillig wat de grote massa op zo’n moment doet”, aldus Masters, die zijn dure klanten soms heel eenvoudige huismiddeltjes voorschrijft voor de verzorging van hun haar (zoals vers citroensap voor het naspoelen van vet haar). Eén ding mogen we van George Masters niet vergeten: haar is alleen maar de lijst, niet het eigenlijke schil derij. burgsche boerenmosterd” van te ma ken. Een Gelderse familie gaf hem een aantal recepten uit een zuinig bewaard kookboek dat omstreeks 1820 met de hand geschreven werd: uiteraard klaargemaakt met „gestoten of ge kneusd mostaartzaad.” GERRIT KUPERUS Toen werd hij ziek en moest zes maanden worden opgenomen in sanatorium wegens tuberculose, dacht dat ik deze tijd kon besteden aan het schrijven van liedjes en het maken van gedichten. Ik wilde wat creatiefs doen zonder aan geld te hoe ven denken. Maar in feite deed ik niets. Deze periode was een totaal „niets” in mijn leven”.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17