Noordkoreaanse gouden schutter: „Ik deed of ik op vijanden schoot Shane Gould sloeg Luynenburg keihard terug op en Stokvis in halve finale tweehonderd wissel Amerikaans zwemfenomeen Spitz naar successen 2000 gulden per Olympische vlag Rondenteller Medaillestand gSlISgStg - V met „kin omhoog” :S 13 LAATSTE NIEUWS DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 iwww—wi 99 T elevisie V olhouders Radio /^/WVVVVVWVWVVVWWVVWWVWVVVVVVVWVWVVWVWVVVVVVVVWVlAfVVWl^VI/WWVVWVVWlAAfVWVWVVWVVVVVVVWVWlAfVVV JfliBBIllIllIIIIIIIIlIlllBIllllIlIRIIIIIlIBIIIIIIIIIlIlllU Shane Gould, met mascotte, op het erepodium, nadat zij, middels een wereld- record 200 meter wisselslag, haar visitekaartje had af gegeven. (Van onze sportredactie) PETER PRIJDEKKER vijfkamp, en 200 meter vlinderslag. niet: 13.25-14.00: Samenvatting van basket ball (voorronden) en volleybal (he ren). test is naar het IOC overgemaakt, die er weer een nieuwe niet-sportieve, se- mi-politieke zaak bij heeft gekregen. En de Koreanen op de persconferentie na de huldiging van Li? Korporaal Li werd ingefluisterd wat hij had te ver klaren: „Dat heb ik nooit gezegd”. De woorden van Ho Jun ld waren echter vastgelegd op de radio-band. Ze waren in het Duits vertaald door een van de Noordkoreaanse officials, aan gezien er niemand was die Koreaans sprak. Een normale zaak in zo’n geval. heb alleen maar gezegd dat Ik veel In het leger heb kunnen schieten. Iets anders niet”. En de officials: „Ho Jun heeft met zoveel journalisten gespro ken, dat hij niet meer precies weet wat hij gezegd heeft”. Ver. Staten Oost-Duitsland Hongarije Rusland Zweden Xustralië Voord-Korea Polen Oostenrijk Roemenië West-Dui island Iran Mark Spitz was inmiddels op komen draven. Hij maakte de vijf minuten op de hem eigen wijze vol. „Hoeveel medailles ik ga winnen? Ik deed vanavond mijn best en dat zal ik de volgende dagen ook doen. Ja, deze overwinning is erg belang rijk voor mij. Het was tenslotte mijn geschoten. Dit schieten op een olympi sche baan is heel iets anders”. Hij had het over het droomland München en broederschap. 3 3 2 1 0 0 0 0 13.10-13.25: Uitzending uit NOS-studio München. met wa- goud 3 2 1 1 1 1 1 1 0 0 0 0 en in Al! bc had de donkere Amerikaan al geïmpo neerd met 2.02,1, veruit de snelste tijd en maar 0,6 sec. boven zijn begin deze maand in de boeken gebrachte wereldrecord. En in de eindstrijd bracht hij zelfs de in hun favoriet Hans Fassnacht (gedeelde vijfde plaats met de op een duizendste seconde gelijk eindigende Hongaar Andras Hargi- tay: 2.04,693) teleurgestelde Westduitsers in extase. Met grote voorsprong op zijn landgeno ten Hall en Backhaus snelde Spitz op het goud en een nieuw wereldrecord af. Het zag er zelfs even naar uit dat hij de magische twee-minutengrens zou over schrijden. Dat lukte net niet: 2.00.7. Het triomfgebaar was sprekend en ook het feit dat hij nog eens 100 meter uitzwom, gulzig genietend van het bruisend applaus, illustreerde zijn jubelstemming. Drie Amerikanen op het erepodium, een beeld dat deze weken 'weer ver trouwd zal worden. eerste nummer. Wat ik voelde? Ik was blij. Voor mezelf en voor de Verenigde Staten”. Spitz, nog verklarend dat hij maandag het meest van de vlinderslag hield en dinsdag wellicht weer meer van zijn an dere specialiteit, de vrije slag, raakte even van slag toen hem werd gevraagd hoe hij zichzelf oppepte. Een fotograaf hielp hem: „Mark doe je kin even omhoog”. En ter wijl de plaatjes werden geschoten, rea geerde hij ad rem: „Dat hou ik me zelf steeds voor als ik me op de wedstrijden voorbereid: hou je kin omhoog...”. 23.00-01.00: Samenvatting van schieten (klein kaliber geweer), zeilen, mo derne vijfkamp (zwemmen), boksen (voorronden), schermen (floret heren finale), handbal (Denemarken-Sow- jet-Unie), voetbal, volleybal, basket ball, hockey (Kenya-Nederland), Wa terpolo, paardensport (dressuur mili tary) en worstelen (vrije stijl vierde en vijfde ronde). (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. De straf, die olympische vlaggendieven in München krijgen, wordt steeds zwaarder. Twee Amerikanen, die ’s nachts in de persstad vier vlaggen hadden gestolen, zijn ieder tot 4000 gulden boete veroordeeld. Ze voerden aan dat het in de VS gebruik is vlaggen weg te halen als souvenir. De rechter geloofde er niets van. De Amerikanen schikten zich in het lot, bang anders uit het land gezet te worden. De rel op de kostbare schietbaan Hochbrück was compleet. Er werd protest tegen deze woorden aangete kend, eerst door enkele schuttersdele- gaties, daarna door het bestuur van de internationale bond. „Deze instelling is volkomen in strijd met de olympische gedachte. De Koreanen moeten hun excuses aanbieden”. Het officiële pro- Mark Spitz perst alles uit zijn body op weg naar een nieuw record op de MÜNCHEN. De medailleverdeling na de wedstrijden van maandag is: zilver brons 2 2 1 1 1 0 0 0 MÜNCHEN. De Nederlandse twee zonder stuurman heeft zich dinsdagmor gen bij de herkansingen geplaatst voor de halve finales van de Olympische roeiwed- strijden. Luynenburg en Stokvis namen onmiddellijk de leiding voor Noorwegen en Hongarije. De voorsprong groeide uit tot drie lengtes. Noorwegen ging ook over naar de halve finale. Zelfs Shane Gould kwam hierdoor, on danks het feit dat ook zij een nieuw wereldrecord realiseerde, in de schaduw te staan. Om over het Europese record van de Oostduitse Kornelia Ender op de 200-wissel met 2.23,6 (’s morgens had zij het samen met haar landgenote Evelyn Stolze op 2.25,4 gebracht) goed voor zilver, maar niet te praten. Toch was die prestatie van de Australi sche zwemnimf bijzonder belangrijk, 's Morgens nog leek de prognose van de Amerikaanse coach Sherman Chavoor „We zullen haar verslaan” bewaharie te worden. Lynn Vidali had zich op de 200-wissel met 2.24,9 in de series de snel ste getoond. Shane plaatste zich met 2.26,4 zelfs pas als zesde. Maar in de finale sloeg zij keihard terug. Lynn Vidali leidde nog na 150 meter, maar Shane maakte op de crawl die meter achterstand ruimschoots goed. Met 2.23,1 poetste zij ook het stoffi ge record van de Amerikaanse Claudia Kolb (2,23,5 uit 1968) op. Kornelia Ender verwees Vidali zelfs nog naar de derde plaats. Huilend nam de als ijskoud bekend staande Shane Gould de gouden medaille in ontvangst. 14.00-17.00: Directe reportage kanova ren (slalom finales), mogelijk gecom bineerd met directe reportage boksen (eerste ronde). De mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit programma wordt onderbroken voor een directe reportage van de hockeywedstrijd Kenya-Nederland en wel 15.00-15.35 eerste helft en 15.45-16.20 tweede helft). De Amerikaan Cliff Auer, die de zilveren medaille had gewonnen, zat dat alles verbaasd aan te kijken in de interviewruimte. Op onze vraag of hij ook in dienst zat of was geweest en dan misschien wel in Korea antwoord de hij grinnikend .„Ik ben een tijd geleden zes maanden bij de luchtmacht geweest. Ik heb niet in een oorlog 09.54-13.10: Rechtstreekse reportages zwemmen (4x100 m vrije slag esta fette dames series, 400 m. wisselslag persoonlijk heren series, 100 m vlin derslag heren series, 400 m vrije slag dames series). (Van onze sportredactie) MÜNCHEN - De knal kwam hard aan bij de UIT, de internationale schuttersbond. Nadat de Noordkoreaan Ho Jun Li met enig vrolijk ceremo nieel door zijn teammaten op de schouders was genomen, omdat hij het eerste goud op de spelen voor zijn land had veroverd, zei hij al of niet argeloos dingen, die harder aankwamen dan de projec- tieltjes uit zijn klein kaliber-ge- weer. De 26-jarige korporaal van de Noordkoreaanse volksarmee legde even uit, waarom hij een Olympisch en wereldrecord ge schoten had: „Bij ons vertrek naar München heeft mijn kameraad de minister-president Kim II Son ge zegd, dat wij op de spelen moesten schieten alsof we op de vijanden aan het front mikten. Dat heb ik gedaan”. Maar tijdens de persconferentie, die verplicht is voor de drie medaillewin naars, probeerden diezelfde officials weg te draaien van de gewraakte woorden. Van vertalingen van die aard wisten ze niets. Het protest van de internationale schuttersbond was voor hen een verrassing. De volhouders wonnen tenslotte. Eerst stapte Peter Daland binnen. „Een goede start, niet. Twaalf procent hebben we al gehaald en we hebben er nog 88 te gaan”, begon hij. En overstappend op de doping controle: „Ik wil het de Duitse organisa toren niet verwijten, zij kunnen er ook niets aan doen, ze moeten zich aan de regels houden. Maar het zou mij zeer verbazen als er bij het zwemmen doping voorkomt. Ik geloof niet dat er mensen In de zwemwereld zijn, die dat gebruiken. Als je vele jaren hard werkt, neem je niet het risico dat je je medaille kwijt raakt door doping”. 22.00-23.00: Samenvatting waarin uit zending NOS-studio München, her- herhaling hoogtepunten van de dag en mogelijk turnen (vrije oefeningen dames individueel, idem heren), schoonspringen (heren finale 3 m plank) gewichtheffen (tot 67,5 kg). Pas toen Backhaus een lofzang op Spitz afstak, vlogen de pennen over het papier en gingen de bandrecorders draaien. „Tweemaal goud en twee wereldrecords (op de 200 meter vlinder en op de 4 x 100 vrij estafette red.-) op èèn avond is niet slecht. Nee, hij heeft mij niet verbaasd. Hij is op de wereld de grootste zwemmer die er ooit is geweest. Hij heeft ook hard getraind; het kon dus niet misgaan. Elke keer als hij zwemt, kan hij ook een wereldrecord breken”. Neem bijvoorbeeld de 28-jarige Arda Kalpakian uit het toch niet zo nabije Libanon. Op die deelnemerslijst staat ze met een beste tijd van 5.29,1 op de 1500 meter-dames genoteerd. Zo’n 80 seconden langzamer dan de Europese top. Wanneer de sterksten van haar concurrenten straks in de series over de finish gaan, wacht de Libanese nog meer dan een volle ron de. Nog bonter maakt 5 km-loper Ngwila Musonda uit Zambia het. Terwijl de ge middelde tijden zo rond de 13.40,0 tot 13.45,0 schommelen, heeft de Zambiaan volgens die deelnemerslijst nooit sneller gelopen dan 15 minuten en 2 seconden. Straks in de series een achterstand van toch zeker zo’n anderhalve ronde. Helemaal rampzalig wordt het voor de Boliviaan Quispe, die de 10 km moet lopen en daarvoor een persoonlijk record heeft staan van bijna 34 minuten. Weer ter vergelijking: de top loopt die afstand binnen de 28 minuten. Treft Quispe zo’n topper in de serie dan zal hij een keer of vijf worden „gelapt”. Maar Li: „Ik zit in de volksarmee. Daar ben ik trots op. Ik heb veel gelegen heid gehad om te trainen. Ik heb steeds op schijven kunnen oefeneh. Ik De estafette 4 x 100 meter-vrij beteken de voor Spitz een prolongatie van het succes, ’s Morgens had de Amerikaanse ploeg, zonder Spitz en John Murphy, het op eigen naam staande wereldrecord (3.28.8) al geëvenaard. In de finale namen Spitz en Murphy de plaatsen in van Dave Fairbank en Gary Connely. Samen met Jerry Heidenrich en Dave Edgar brachten zij de ongelooflijke tijd van 3.26,4 op het elektronisch scorebord. RGEN In afwachting van Spitz liet men zijn prestaties en die van Shane Gould de revue passeren. In de series 200-vlinder Tweede herkansing: 1. Nederland (Luy- nenburg-Stokvis, Nerues) 7.38,51, 2. Noor wegen (Erichsen-Flskerstrand) 7.50,20, 3. Hongarije (Batogih-Sarlos) 7.59,40. In de eerste herkansing plaatsten zich voor de halve finale de ploegen van Tsjecho-Slowakije en de Verënigde Sta ten. De Koreaanse delegatie, in het nauw gedreven, wilde geen vragen meer over de netelige kwestie beantwoorden. Al leen maar vragen over „sportieve” aan gelegenheden. Zoals het geweer, waar mee hij geschoten had: een Westduits, en zoals over de munitie: Engelse mu nitie. De Noordkoreanen, verheugd over hun eerste medaille ooit behaald, ijlden rap weg in taxi’s. Het IOC zal de klacht waarschijnlijk dinsdag be handelen. In de herkansing van de vier met stuurman plaatsten zich voor de halve eindstrijd de Verenigde Staten, Canada en Noorwegen. 10.00-19.00: Flitsen van zwemmen, wa terpolo, hockey, voetbal en paarde- sport (dressuur), samenvattingen van turnen, kanovaren, volleybal, zeilen, basketball, gewichtheffen, worstelen, moderne vijfkamp, schieten schermen. Journaal zwemmen, turnen, volleybal, handbal, voetbal en basketball, aange- De stemming in de veel te kleine inter- viewkamer werd er niet beter op toen bekend wend dat de dopingcontrole nog wel een klein uurtje in beslag zou nemen. Het nulpunt werd bereikt toen bekend werd dat Spitz en de overige Amerikanen helemaal niet meer zouden komen, omdat ze honger hadden. En Shane Gould, de sensationele winnares van het goud op de 200 meter wisselslag, zou niet kunnen komen troosten. „Dat arme kind zit nog De UIT heeft Ho Jun Li niet per soonlijk willen treffen door een protest tegen hem in ontvangst te nemen. De bond zelf heeft echter wel tegen de opvattingen van de Koreaanse deelne mers in hun totaliteit geprotesteerd. Secretaris-penningmeester Zimmerman heeft het protest officieel ingediend bij het IOC. Men eist minstens excuses voor een dergelijke on-olympische op merking. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Olympische deelnemers lijsten zijn leerzame boekwerkjes. Niet alleen kom je te weten hoe zwaar een atleet is of hoe lang, welke leeftijd hij heeft, maar ook zijn of haar beste presta ties. En daarvan stel je je nogal wat voor, want je reist niet duizenden k ilometers wanneer je al bij voorbaat weet, dat je zelfs in de series op een volle ronde of nog meer achterstand wordt gezet. Toch wemelt het van die kanslozen, die alleen bjj de start even omringd worden door concurrenten en die daarna angstig snel weglopen. De Nederlandse waterpoloploeg heeft gelijk gespeeld (4-4) tegen de Westduit- sers. In de eerste periode namen de Duit sers reeds een 2-1 voorsprong, die aanvan kelijk tot 3-1 werd uitgebouwd. De Ne derlanders gaven zich echter niet gewon nen en kwamen terug tot 4-4. 17.00-17.15: Samenvatting zwemmen (hoogtepunten ochtendseries). 17.15-19.00: Directe reportage zwem men (400 m vrije slag dames series, 100 m vlinderslag heren halve fina les, 4x100 m vrije slag estafette da mes finale, 400 m wisselslag pers, heren finale 100 m schoolslag heren finale en 400 m vrije slag dames finale. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Peter Daland drukte theatraal de stopwatch in. De chef- coach van de Amerikaanse herenploeg gaf de verzamelde journalisten precies vijf minuten om de grote man van de eerste Olympische zwemdag, Mark Spitz, onder schot te nemen. Een wat tegen sputterende Amerikaanse verslaggeefster werd door manager Kenneth W. Treadway vriendelijk op haar nummer gezet: „We moeten vannacht ook nog naar bed, honey”. Daar zat hij dan, heerlijk ontspannen, de besnorde Amerikaanse heerser van de zwemwereld, duidelijk nagenietend van zijn geweldige triomfen. Hij voel de zich bij de pers kennelijk beter op zijn gemak dan een uurtje daarvoor bij de artsen van de dopingcontrole. Het plasje had hem wat moeite gekost. Zijn op dit punt snellere, ploeggenoten Gary Hall en Robin Backhaus, achter hem respectievelijk tweede en derde op de 200 meter vlinderslag, waren vooruitgestuurd. Ze deden hun best, maar veel meer dan het wach ten op de grote meester zelf wat te veraangenamen, konden ze niet doen. steeds bij de artsen”, verklaarde een offi cial. Als vanzelfsprekend klom de Ameri kaan Mark Spitz vanmorgen met de snel ste tijd (1.55.29) uit het olympische water. De Amerikaan was erg rustig van start gegaan, maar sprintte op de «laatste 50 meter van zijn serie op de 200 meter vrije slag zo sterk dat hij zijn concurrenten toch weer voorkwam. Voor de Nederland se vertegenwoordiger op dit nummer, Peter Preij dekker, zal het bij een optre den op dit onderdeel blijven. Hij plaatste zich met 1.58.78 als derde in zijn serie, maar dat was bij lange na niet voldoende om zich van een finaleplaats te verzeke ren. Voor de finale plaatsten zich: Spitz (VS) 1.55.29., Genter (VS) 1.55,42., Steinbach (DLD) 1.55,80., Lampe (DLD) 1.55,97., Tyler (VS) 1.56,04., Boere (SU) 1.56,15., Wenden (AUS) 1.56.66., Hutton (CAN) 1.56,84. Voor Alie te Riet was het olympische avontuur op de 200 meter schoolslag snel ten einde. Reeds bij de start liep zij een beslissende achterstand op op de leidende Hongaarse meisjes Agnes Kissne Kaczand Eva Kiss. Eerstgenoemde won de race de olympische recordtijd van 2.43,1. Riet werd derde in 2.48.49, ver ’ar nationale record: 2.47.2. 35-23.55: Olympisch samenvattingen van terpolo, hockey, 1 1 1 1 1 1 0 0 vuld met de laatste uitslagen en met gegevens van overige sporten. nederlaag van een atleet is geen nationale catastrofe. Het is al een grote prestatie om aan de Olympische Spelen te kunnen deelnemen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13