Vier gouden strafcorners tegen de fanatieke Polen TIES KRUIZE MEEST BESPROKEN GOALTJESDIEF IN MÜNCHEN Eva Bartha: „Het hoogst bereikbare voor ons Nederlandse turnsters (9e) bleven m adembenemende zeskamp overeind Van Kruisdijk last van oorontsteking Nieuwe polsstok toegestaan olympische spelen Olympische Spielerei Kiel in schaduw van München 15 frfNSDAG 29 AUGUSTUS 1972 Bezorgd 1 Blunders 99 Le 1 VA- T# A I Ties Kruize in duel met een Poolse tegenstander. JOOP VAN DEN BERG i (Van onze sportredactie) en RMRMAlWUVVI/UVIAIVU'UWUWVVVVIAfVVWWVIMIVVUVV* IrtfVtAfWWWWWWWVVWWWWWWWWWWWUWVUWWVWWWVWUWWlAfVtnAAfVWV' WWWWWVWWWVWWWIAAfVWWWWWIfWWWVVVVWWUVWVlAArWWVVWVl/lAfVVWVWVVWl/WWUVWWWVVWiAAfVWVlA/WWlfVWVlA/WVVVWVVUVWVWlRAfWWVWWWWWWWWWWI MA* I 9. 4 e 3 e 0 De Nederlandse turnsters staken hun vreugde over de negende plaats niet onder stoelen of banken. opheldering behoeven. Op de televisie overzie je het strijdbeeld niet zo, om dat je de oefeningen één voor één getoond krijgt. Nu eens de balkenbrij van Linda Toorop (de erbarmenswaar dige, zoals Donner Spasski noemt, viel er twee keer af), dan weer het geslin- ger op de brug met ongelijke leggers. Aanvankelijk denk je als leek dat zo’n meisje, dat vrij oefent, bezig is de spieren wat los te maken voordat zij straks aan het echte werk op de brug of de balk gaat beginnen, maar al gauw merk je dat ze punten krijgt voor haar warming-up, waar de pianist overigens niet in mee deelt. Wat mij nu zo intri geert is, dat zo’n pianist, die met zijn instrument tussen de vrije oefening en de balk zit, onvermijdelijk de prestaties van de buikdanseres moet beïnvloeden. Als je in een bepaald bewegingsrit- me je oefeningen op de balk uitvoert Die oefening aan de brug-ongelijk was de absolute topper van het Nederlandse optreden. Het uiterst deskundige publiek in de turnhal (12.000 toeschouwers) keek ademloos toe en overspoelde Ans tenslotte met een donderend applaus. De jury had er de hoge score van 9.45 voor over, het had 9.55 kunnen zijn als Ans haar „lan ding” niet met een miniem stapje terug had moeten corrigeren. Met haar indruk- wekeknde serie )sprong 9.30, brug 9.45, balk 9.20 en vrije oefening 9.30) plaatste Ans van Gerwen zich als enige Neder landse bij de laatste 36 die door mogen gaan voor de strijd om de individuele medailles. De Haarlemse Margot Hilders (21), die als reserve niet in de strijd kwam (Bar tha: „Na een blessure was ze net niet op tijd in vorm”), stelde na het succes vast: „Al heb ik niet meegedaan, hier was toch veel te leren”. En Ikina Morsch uit Heiloo wist: „Als we al niet zo veel internationa le ervaring hadden, zouden we <eze ze nuwslopende toestand niet zo goed door staan hebben”. Ans Dekkers uit Bever wijk: „Die Russische en Oostduitse meisjes leven, wonen en turnen altijd bij elkaar”. Daar voegde chef d’equipe mejuffrouw Fentsahm graag aan toe: „Als je daaraan denkt, zijn de opofferingen, maar ook de prestaties en het resultaat van onze meis jes groter geweest”. Vermoedelijk het enige genre dat direct aanslaat bij een toevallig pu bliek, dat als passant toekijkt. Verschil in ontvangst tussen München en Ne derland? In zoverre, dat Werktheater in München aangekondigd is en in een aangepaste context zijn werk doet. In Nederland plegen zij onaangekondigd in stadjes en dorpen neer te strijken. Brittannië beleefde een afgang (0-5) tegen India. Van Grimbergen: „Als de grootste rivalen beschouw ik nu nog Australië en Nieuw-Zeeland”. In poule-A ontmoetten de finalisten van de wereldkampioenschappen, Pakistan en Spanje, elkaar. Wereldkampioen Pakistan kon Spanje ditmaal slechts met moeite in bedwang houden: 1-1. FRITS ABRAHAMS steun Aafa 5, d 5. 16 15 -7 2 n 2. i, 5 5, :o 5. d 2, MÜNCHEN. Wereldrecordhouder polsstokhoogspringen, de Amerikaan Bob Seagren, en een aantal van zijn ook Europese collega’s kunnen tevreden zijn. Zij zullen op het olympisch toernooi gebruik mogen maken van de nieuwe Catapole, het nieuwste technische snufje in de atletieksport. van Gerwen (van onze ploeg met 1.58 meter de kleinste en met 53 kg. een der lichtsten, maar toch nog van wel- terklasse vergeleken met het Russin netje Olga Korbut, dat 1.54 meter hoog is en met 38 kg. ongeveer evenveel weegt als een goedgevulde rugzak) met voor de leek „tegenstrijdige” bewegin gen en handgrepen op de brug klaar speelt, doet je toch al gauw beseffen, dat turnen als sport allerminst steriel, maar eerder viriel is! Tijdens de Olympische Spelen is on der de rook van het Olympia Stadion de zogeheten „speelstraat” ingericht, waar ’s middags en ’s avonds theater wordt gespeeld: „straattheater”. Groe pen uit Buenos Aires, Parijs, Stock holm, Rome, Berlijn, Tokio, Londen (drie stuks zelfs) nemen eraan deel, evenals het Amsterdamse „Werkthea ter". Het Werktheater had op zondag avond opvallend veel succes met een parodieënshow in het trefzekere genre: tv-parodie, water gooien, in ondergoed rondhollen, ballonnetjes stuktrappen, dat genre. Mijn waarneming klopte uitstekend, de zeven turnsters wegen respectieve lijk 50, 59, 56, 53, 57, 53 en 55 kg. (Ans Dekker is de lichtste, Margot Hilders de zwaarste), maar als je ze eenmaal aan de brug met ongelijke leggers bezig ziet, maken ze allang niet meer de indruk kinderen te zijn. Wat Ans Coach Ab van Grimbergen: „Het was niet voor niets dat wij nogal bezorgd waren over deze wedstrijd. De jongens waren van tevoren zeer gespannen”. In de zesde minuut kon Ties Kruize de zorgen van zijn ploegmakkers al enigszins ver lichten. Het was slechts een mild voor proefje van wat de Polen te wachten stond: een zacht rollertje uit een straf cor ner verraste de Poolse verdedigers totaal graag in Nederland blijven, maar haar contract loopt volgend jaar april af: „Dan roept de Hongaarse regering me misschien terug. Maar er is een kansje dat ik kan blijven, want in Hongarije gaan sportlera- ressen met 55 jaar met pensioen en ik ben 54”. Inderdaad: voor de Nederlandse turn sters zou het aardig zijn als Eva kon blijven (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Met zjjn ziel onder de arm loopt Francois van Kruisdijk door het olympische dorp. De Eindhovense wis- selslagspecialist heeft de opening van het olympische zwemfeest, maandagmorgen, niet meegemaakt. Hij was naar een West- duitse oorspecialist geweest, die hem weer enige hoop had gegeven, dat hij zondag op het startblok mocht stappen. Het is nog maar een sprankje licht, dat de 20-jarige student is geboden, maar na het uiterst sombere weekeinde bij Francois wel bij zonder welkom. „Ik had last van een middenoorontste king en die is spontaan open gesprongen. Zondag was ik bij de specialist en bij het schoonmaken van het oor kwam er bloed uit. Die dokter raadde me direct af nog te zwemmen. Maar toen hoorde Eddy van Breukelen, de coach van de vijfkampers, van mijn problemen en hij zei dat hij wel een oplossing wist. Eén van zijn jongens, Jan Bekkenk, heeft er al jaren last van en Van Breukelen plakt het oor altijd voor hem dicht. Dat gaat hij nu ook bij mij doen”. De specialist toonde tot grote vreugde van Van Kruisdijk begrip voor de situa tie. „Ik mocht het proberen, maar ik moest wel heel voorzichtig zijn. Het blijft gevaarlijk, vooral omdat nu het trommel vlies open ligt. Dokter Kessel zal het nu wel in de gaten houden en dan beslissen of ik kan zwemmen”. (en zo’n kreng is maar 10 cm. breed, je zou dat als tv-kijker beter beseffen als de camera de balk in zijn verlengde opnam, nu van opzij lijkt het net alsof lichtgewicht-meisjes op een wat hoog gelegen vloer wat wankel o pde been tjes staan), moet het, dunkt me, toch storend zijn als vlak naast je iemand in een geheel ander ritme zo hard mogelijk piano zit te spelen. Eigenlijk* heeft Jan Olie, de pianist van de Hollandse meisjes, een dubbele taak: MÜNCHEN In West-Duitsland, vooral in Kiel, zijn de televlsie-kijkers woedend op degenen die verantwoordelijk zijn voor de samenstelling van de olympi sche programma’s. De Westduitse televisie besteedde namelijk nauwelijks alleen in het journaal aandacht aan het ont steken van het olympische vuur, maan dagmorgen in Kiel. Volvo BmbH München, ook de „Nie- derlandische Regierung”. Als enige re gering. kan ik melden. (1-0). Voor de rust aanbrak, deed Kruize nog tweemaal van zich spreken: met twee verschrikkelijk harde schoten tilde hij Nederland naar een riante 3-0-voor- sprong. Wat vooral verbaasde, om niet te zeggen verbijsterde, was dat de Nederlandse meisjes Ans van Gerwen (21), Linda Toor op (10), Ans Dekker (17), Ikina Morsch (16), Nel van der Voort (20) en Margo Velema (16) in deze fascinerende, adembe nemende strijd met Polen, Italië, Zwitser land, Frankrijk en Bulgarije, mentaal overeind bleven, al moeten ze voortdurend hebben gedanst op de hoogste pieken van hun zenuwen. Terwijl de Poolse, Bulgaarse en Zwit serse meisjes, schoolkinderen nog, maar toch de gevaarlijkste rivalen van Neder land. onder de spanning bezweken en als aangeschoten vogeltjes van balk en brug fladderden, schenen de Nederlandse meis jes onkwetsbaar. Alleen Linda Toorop („Ik was hypernerveus”) kreeg het even te kwaad, struikelde tot tweemaal toe van de evenwichtsbalk, maar herstelde zich fantastisch na een sterkend woord van Eva Bartha („De anderen vangen je nu op, maak jij nu maar fouten van anderen gepresenteerd werd, liep ik lichtelijk verbijsterd rond. „Mijn god”, dacht ik, „wij sturen kinderen naar de Olympi sche Spelen!’’. Ben Pon en Wim Ruska even uitgezonderd, vond ik verreweg de meesten, zowel meisjes als jongens, er zo jong en niet „onvolwassen”, maar „volwassenloos” uitzien. Vooral één groepje meisjes leek mij te teer om zonder een degelijke houtwolverpak- king de grens over te sturen en dat bleek onze turngroep te zijn. In vergelijking met het duel tegen India was de Nederlandse ploeg op drie plaatsen gewijzigd: verdediger Taminiau, schakel- speler Zweerts en linksbuiten Thole wa ren vervangen door respectievelijk Van Lidt de Jeude, Leefers en Litjens. Van dat drietal kon alleen Leefers volledig over tuigen in een ploeg, die tegen het zwakke re Polen aanzienlijk beter speelde dan een dag tevoren tegen India. Frans Spits: „Zo zie je maar weer: je speelt net zo goed als je tegenstander toelaat”. Voor de Nederlandse hockeyers was het maandag tevens een gunstige dag, omdat twee gevaarlijke concurrenten voor de tweede plaats in poule-B zware verliezen leden. Kenia moest tegen Australië zijn tweede nederlaag incasseren en Groot- Zondag besloot het congres van de in ternationale atletiekfederatie (IAAF) tij dens de Olympische Spelen geen onder scheid te maken tussen de diverse pols stokken, omdat dit te moeilijk zou zijn. Er waren nogal wat voorstanders van het uitsluiten van de nieuwe „wonderstok”, maar na een resolutie werd bekend dat straks alles is toegestaan. Een wat merkwaardig besluit, omdat de IAAF al lang geleden bepaalde dat een nieuw „ontwerp” tenminste een jaar in gebruik moet zijn, alvorens in aanmerking te komen voor een toernooi als de Olym pische Spelen. Het vestigen van records is al vanaf de eerste dag mogelijk. De IAAF-congressisten onderstreepten voor de toekomst die regel nog eens uit drukkelijk, maar moesten toegeven dat ze nu niet in staat waren op een afdoendé wijze het verschil tussen de oude en nieuwe aan te tonen. Door de 3-0-voorsprong bleek de con centratie van de Nederlanders in de twee de helft volledig weggeëbd, zodat Polen toch nog heel gevaarlijk nabij kwam. Kazmierczak en Grotowsky profiteerden van grote blunders in de Nederlandse defensie (Van Grimbergen: „Ze waren daar aan het jokeren”), zodat de strijd tien minuten voor het einde weer geheel open was (3-2). Terwijl de instorting van de Nederlandse ploeg dreigde, zorgde Kruize echter opnieuw voor opluchting (4-2). goed op de andere onderdelen”). Een schitterende 9.15 realiseerde ze daarna op de brug-ongelijk. Die 9de plaats Het lijkt voor jagers op goud, zilver en brons wellicht wat scha- meltjes. Dan moet dit even gezegd wor den: het is allang een onwrikbare zeker heid dat de supersterren van Rusland en Oost-Duitsland ongrijpbaar zijn voor alle andere naties en dat voorts achter deze supertop slechts zes landen kunnen reiken naar het dan nog resterende olympische brons: Amerika, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Japan, Roemenië en West-Duits- land. Daarachter weer werd een zenuwslo pend gevecht gestreden om de 9de plaats en de onbeschrijfelijke vreugde in het Nederlandse kamp om die plaats was al leen verklaarbaar, omdat in feite op „hooguit een 12de plaats” was gerekend en omdat erkende turnnaties als Bulgarije, Polen, Zwitserland, Italië, Frankrijk en ook landen als Engeland, Joegoslavië, Ca nada en Noorwegen achter het lichtvoeti ge Nederlandse zestal bleven. Een stormachtige opmars hebben de Ne derlandse turnsters in de afgelopen twee jaar gemaakt. In 1970 kon het nog gebeu ren dat Nederland bij de wereldkampi oenschappen in Ljubliana een enorm fias- sco beleefde en slechts 17de werd (Ans van Gerwen: „We smakten toen als rijpe appelen van alle toestellen”). Maar die zelfde Ans van Gerwen durfde nu aan de brug-ongelijk wèl te beginnen met een radochla, een uiterst gecompliceerde voor waartse salto, die haar vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Minsk nog twee keer van dit toestel deed tuimelen. Ans: „Nu voelen we ons veel sterker. Daarom durfde ik dat onderdeel er weer in te brengen”. De bescheiden Kruize verklaarde later met enige schuchterheid zijn opmerkelijke produktiviteit: „Ik werk in dit toernooi met een iets zwaardere stick, zodat ik harder kan slaan. Op het eind van een wedstrijd gaat zo’n stick natuurlijk wel erg zwaar wegen, maar dat heb ik er wel voor over. Zeker in dit soort toernooien vallen veel beslissingen via trafcomers. Dat is ook een van de oorzaken waarom landen als Duitsland en Pakistan, die ook strafcornerspecialisten hebben, altijd zo hoog eindigen. Kijk maar naar deze wed strijd: ik heb hier vier van de zes straf corners benut. Daarom was ik niet hele maal tevreden over de wedstrijd tegen India: toen had me dat ook moeten luk ken”. Kruize wilde overigens de bewondering gaarne delen met zijn ploegmakkers: „Het belangrijkste van een straf corner is het aangeven (Frans Spits) en het stoppen (Coen Kranenberg). Als dat niet goed gebeurt, houdt de strafcorner meteen op. Als ik daarentegen een fout maak door niet goed in te schieten, kan er toch nog altijd een gevaarlijke situatie ont staan”. In de zaal echter zit je naar zo’n vierkamp te kijken als naar de drie pistes van het circus Barnum en Bai ley, want alles speelt zich gelijktijdig af. Ook dat zou op zichzelf nog niet zo merkwaardig zijn, want het schiet dan wel lekker op. Bovendien valt er altijd wat te kijken, maar onbegrijpelijk vind ik, dat in het midden van de zaal iemand piano mag spelen ten behoeve van de vrije oefening op een vierkant vlak, dat diagonaalsgewijs tot in alle uithoeken benut moet worden. (Van onze sportredactie) ■■■RM MÜNCHEN. Met een brok in haar keel en spre- kend met een vreemde, ijle K'vA” W® stem’ die voordurend dreig- de over slaan van emotie, bekende Eva Bartha: „Alleen in mijn geheimste dromen heb ik dit dur ven hopen”. Na de ondraagelijke spanning In de olympische tumhal moest de Hon gaarse trainster duidelijk het succes nog even verwerken. „Haar meisjes” waren op deze historische dag 9e geworden in de olympische landen wedstrijd bij het dames- tumen, „het absoluut hoogst bereikbare voor Nederland op dit moment”, zoals ehef d’equipe Rick Fentsalun, die ook even ten prooi aan emoties was geweest, hei formuleerde. Voor trainster Eva Bartha waren het de vierde Olympische Spelen die zij als coach beleefde: in Rome, Mexico en Tokio was zij reeds als trainster van de Hon gaarse meisjes aanwezig en bereikte toen achtereenvolgens de 7de, 5de en nogmaals 5de plaats. „Maar toch doet deze 9de plaats me meer, omdat we dat eigenlijk pionierend en bijna uit het niets bereikt hebben”. Eva Bartha, Hongaarse, wil Honderden telefoontjes aan het adres van de televisieleiding waren het gevolg. Het excuus van die zijde luidt: „We had den er de technische middelen niet voor”. Een moeilijk te verkopen zaak tijdens Olympische Spelen, waar de techniek zo’n vooraanstaande rol speelt. Ook op tv- gebied. (Van onze sportredactie MÜNCHEN - Ties Krui ze zou wel eens kunnen uitgroeien tot de meest besproken speler van het Olympisch hockeytoer- nooi. Na zijn belangrijke treffer tegen India voegde de gedrongen Hagenaar (19) maandag nog eens vier goudgerande doelpunten aan zijn totaal toe. Dat bleek voldoende om het stugge Polen op afstand te hou den: 42. Kruize scoorde steeds uit strafcorners, die in het huidige hockey nu eenmaal vaak de doorslag moeten geven. Daarom is het zo be langrijk dat Nederland thans beschikt over een strafcorner-specialist, die zelfs de Pakistaanse „beul” Tanvir Dar tot op heden geblesseerd naar de kroon lijkt te steken. afweten, zoals in een kwartfinale tegen datzelfde Polen, dat daardoor pas in de verlenging tot capitulatie werd gedwongen (1-0). Ook maandag zou Nederland het zonder een „goaltjesdief” als Kruize weer erg moeilijk hebben gekregen tegen de Poolse vechtjassen. Weliswaar domineerde de Nederlandse ploeg gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd, maar dat overwicht resul teerde zelden in fraaie, „uitgespeelde” kansen. Met de voortreffelijke ausputzer Otulakowski aan het hoofd vormde de Poolse defensie een tamelijk hecht bol werk. Zelfs zorgden de Polen nog voor enig gevaar voor het Nederlandse doel, waar Frans Spits een strafslag riske rend met zijn hand een bal uit het doel moest tikken. hij moet met zijn spel de vrije oefe ning van de eigen turnster ondersteu nen en tegelijkertijd proberen met krek dezelfde muziek de prestatie van de vijandelijke balkturnster te onder mijnen Toen de Nederlandse ploeg in Utrecht aan de vaderlandse sportpers „Ik heb tot mijn niet geringe schrik gemerkt, dat ik turnen leuk begin te vinden. Vroeger vond ik het een sterie le sport: de voornaamste zorg van de turners en turnsters leek te zijn, dat zij zonder extra hupje afsprongen en dan de armen spreidden, waarna zij de kont achteruit tegen de krib gooiden, alsof zij een veel te zware vracht manna uit de hemel moesten opvan gen. Sommige onderdelen vond ik ook sterk overgewaardeerd, met name de paardsprong. Wie wel eens circus-ko- zakken met aanloop en losse handen op de rug van een hollend paard heeft zien springen, raakt niet gauw onder de indruk van iemand die via een springplank over een stilstaand voor werp springt, zijn handen daarbij dient te gebruiken en er voor de rest alleen maar voor hoeft te zorgen dat hij of zij bij het neerkomen niet stuiterend tot stilstand komt. Voor een voetballer geeft die onder verdeling bij turnen hetzelfde idee, als of je olympisch kampioen zou kunnen worden in corners nemen, koppen, in gooien, bal stoppen en scheidsrechter bedanken (als je dat maar sierlijk doet, zonder extra hupje) Maar maandagochtend, bij de vier kamp tussen Nederland, Polen, Zwit serland en Frankrijk, heb ik mij gaan deweg gewonnen gegeven. Er blijven natuurlijk merkwaardige zaken, die op het plein hun spel te beginnen, zodat zij bijna klaar zijn als de plaat selijke politieagent wenkbrauwfron send komt vragen of ze eigenlijk wel vergunning hebben. Geld ophalen doen ze overigens niet, al wordt het door de toeschouwers dikwijls aangeboden: „U hebt er via de belastingen voor betaald”, is dan het '’■nawoord. Vooral in Groningen en Friesland wordt er soms vijandig gere ageerd door de omstanders, waarbij het bij gelijktijdige interviewtjes opvalt dat de vijandigheid groter wordt naar mate men verder van het toneel wen staat in het publiek. Wie er vlak omheen staat, is positiever gestemd dan wie vijf rijen er vanaf staat. Onder de toeschouwers in München bevonden zich 20 rijen er vanaf ook staatssecretaris Vonhoff en zijn vrouw. Zij vonden het erg leuk. Dat deed de jongens plezier. Want in januari moet opnieuw beslist worden over subsidie. Zij zullen nu wel hoven dat Vonhoff de verkiezingen overleeft. Toen ik de staatssecretaris vroeg of hij het Werkthei-m- mei voldoende steun mf. verwees hij meteen naar het pro gramma van de Stmelstr'mse. En inder daad. tussen alle ..personen en firma’s, die bedankt worden „„o. hun ’••mindt zich te midden van Twee jaar geleden, in de Europese titel strijd te Brussel, had Nederland ook in Nico Spits een verdienstelijke afronder van strafcorners. Zonder enige aanwijsba re reden kon hij het echter soms laten

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15