Henk Nooren kampioen springruiters de Goede helemaal Oranje gek van Ben Staartjes gedoodverfd als goud-winnaar ZENUWENOORLOG IN KIEL, WAAR ZEILERS NOG IN ACTIE KOMEN NSF wil Lotto Krekels won in Sittard Vrijdag uitspraak in conflict Uitnodiging China aan en Taiwan voor titelstrijd Strafmaatregel KNVB kost Jason King” Gerrie „De Tijd” Aj ax-r eisbur eau De Rijp f3000 Dordtse clubs Dure spelen ook voor supporters vorm weer Tafeltennis in Peking Taylor won in Haverford Court heeft weigeren Turken lidmaatschap 17 Ki DINSDAG 2 9 AUGUSTUS 1972 V oorspelling Achtergrond - JH Henk Nooren Hij ment. (Van onze sportredactie) De Nederlandse zeilers in opmars naar de opening in Kiel. (Van onze sportredactie) Eerste manche: 1. Arno Neessen met Jumping Amsterdam 0-80.0; 2. Henk Noo- Tijdens de zitting werden verschillende artikelen overlegd waaruit moest blijken Maar reken maar, aldus Ben Staartjes, dat ik ook nog wel «en verrassinkje voor ze in petto heb. De zeilen, die ik officieel heb laten meten en waarmee ik ga varen, zijn andere dan die ik hier tot nog toe gebruikte. En dan heb ik nog een heel mooi technisch foefje aangebracht. Kur- pershoek en ik hebben het samen uitge kiend. Maar wat het is zeg ik pas als we een paar dagen verder zijn en de anderen het toch niet meer kunnen namaken. Over èèn ding maakt Ben Staartjes zich nog enige zorgen. Verleden week bleek de zgn. diamantdraad van de mast de draad waarmee de top van de mast wordt gestaagd heel lichtjes te zijn bescha digd. Het dunne, maar sterke draadje zou het waarschijnlijk de komende dagen wel hebben gehouden, maar de opvatting van het duo Staartjes-Kurpershoek was: geen énkel risico nemen. Nu is het verwisselen van zo’n draadje een zaak van een half uurtje werken, aldus Ben. Maar het weer op de goede spanning te krijgen, is een kwestie van dagen. Een paar slagjes te weinig aan de spanner of een paar te veel kan je zo vier of misschien wel zeven of acht slagen kosten. Zo gevoelig zijn die boten. Er hoeft helemaal niets aan te mankeren, of je snelheid loopt achteruit. En dat merk je natuurlijk pas, als je in een wedstrijd tussen je rivalen zit. Eindklassement: 1. Henk Nooren (Gou da) met Gondelier 98 punten; 2. Arno Neessen (Helden-Panningen) met Jumping Amsterdam 82,5; 3. Henk Nooren (Gouda) met Jonker Arno 82; 4. Peter Dix (Garde- ren) met Cybelle 78; 5. Bert Heyman (Swalmen) met Ravenna 75,5; 6. Mej. Jahny Morsink .(Almelo) met Battle Burn 74; 7. Rolf Rutte (Enschede) met Branie 72. NEWPORT. De Australische Marga ret Court heeft na een afwezigheid van een jaar haar oude vorm weer te pakken. Zondag versloeg zij in de finale damesen- kelspel van een internationaal toernooi in Newport de Amerikaanse Wimbledonkam- pioene Billie Jean King met 6—4 61. Ook in het dubbelspel was Court succes vol. Met haar landgenote Lesley Hunt bedwong zij de Amerikaanse speelsters Bil lie Jean King en Rosemary Casals 62 6—2. De uitnodiging is zondag op voorstel van Peking goedgekeurd door het bestuur van de Aziatische tafeltennisbond (ATTU). In het bestuur hebben naast China zitting Noord-Korea, Singapore en Japan. Het besluit is maandag omgeroepen door radio- Peking. De uitslag is: 1. Jan Krekels (Sittard) 100 km in 2.22,6; 2. Juul Brüssing (Am stelveen) z.t.; 3. Matthieu Pustjens (Roos teren) z.t.; 4. Wim Kelleners (Born) z.t.; 5. Wim Schepers (Stein) z.t.; 6. op 20 sec.: Leo Duyndam (Poeldijk); 7. Ben Jan- broers (Amsterdam) z.t.; 8. René Pijnen (Woensdrecht) z.t. 9. Gerard Vianen (Kockengen) z.t.; 10. Lucien Aimar (Fra) z.t. titel door het j achtspringconcours AMSTERDAM Voor vrijdag zal mr. U. W. H. Steehman, president van de Amsterdamse rechtbank, uitspraak doen in het conflict tussen het dagblad De Tijd en het reisbureau Mondial inzake de wei gering om Tijd-verslaggever Maarten de Vos mee te laten vliegen met het Ajax- vliegtulg naar Argentinië. Tijdens de zit ting bleef èèn zaak erg onduidelijk. Mon dial verklaarde bij monde van haar advo caat, mr. Bitter, dat de spelersraad van Ajax unaniem achter het besluit van het Ajaxbestuur stond om de betrokken ver slaggever te boycotten. Piet Keizer echter: „Die uitlating komt dan wel voor reke ning van die advocaat.” voor de dag met North-zeilen, die hij speciaal voor de spelen uit Amerika had laten aanrukken. Nu is het de vraag hoe snel hij met deze zeilen zal gaan. Een ander voer altijd met een spinnaker met in het midden een grote, zwarte stip. Gisteren verscheen hij op het water met een spinnaker met een grote blauwe band overdwars. En dan vraag je je eerst wel even af, is hem dat nou of niet? DEN HAAG. In een brief aan de politieke partijen in ons land heeft de Nederlandse Sport Federatie (NSF) gepleit voor invoering van een lotto in de ko mende kabinetsperiode. Deze lotto zal de zelfde voorwaarden moeten hebben als thans de toto heeft. (Van een speciale verslaggever) MÜNCHEN. Ruim 1300 mark; dat is de sportliefhebber kwijt, die gedurende deze 14 dagen van het ene naar het andere olympische sportevenement rent. En dan gaan we nog maar uit van de gemiddelde toegangsprijzen. Wil hij bij elk evenement, waarvoor hij die dagen de tijd heeft, de duurste zitplaats, dan kosten hem de Olympische Spelen van München ongeveer 3000 mark. Waarnemers zien de uitnodiging als een „proefballon” met het oog op een eventu ele regeling van de kwestie-Taiwan door middel van rechtstreekse onderhandelin- gen tussen de communistische en nationa listische leiders. Het gebaar van Peking betekent volgens hen in ieder geval dat China de kwestie liever „met zachtheid” aanpakt dan met geweld. De ATTU is vorig jaar in Peking on-" -St als concur rent van de Aziatische tafeltennisfedera- tie, waarvan Taiwan deel uitmaakt. faciliteiten kan beschikken als iedere an dere persvertegenwoordiger. Men wil hem alleen niet in het vliegtuig omdat hij vanwege zijn controverse met het bestuur wel eens de sfeer zou kunnen bederven. De verslaggever kan zelfs in hetzelfde hotel logeren Sis Ajax. De Tijd wil echter dat de verslaggever het hele gebeuren meemaakt. Juist dit „sfeerproeven’ ’tijdens de 17urige vlieg reis acht het dagblad belangrijk aange zien juist deze vermoeiende vliegreis vorig jaar onder meer de aanleiding was om de hele zaak af te gelasten. Het dagblad wil weten waarom het vorig seizoen niet en nu wel mogelijk is om voor de wereldbe ker te spelen. De vliegreis kan daarbij essentiële informatie opleveren. Bovendien acht men zich wat informatie betreft hoe dan ook in het nadeel als men niet met Ajax mee kan reizen. ren met Gondelier 0-84.2; 3. Henk Nooren met Arno 0-84.4; 4. Janny Morsink met Battle Burn 0-85.4; 5. Piet Dix met Cybel le 4-88.7. GRONINGEN. —Met de in Nederland gefokte hengst Gondelier, eigenaar A. G. van Heijst in Nuenen, is de achttienjarige Henk Nooren uit Gouda nationaal kampi oen bij de springruiters geworden. Het vorig jaar legde hjj beslag op de nationale jeugdtitel. Aan dit nationaal springkampi- oenschap. dat in Groningen werd .gehou den in het kader van de herdenking van het 300 jaar ontzet van Groningen, namen de ruiters van de Nederlandse a-ploeg niet deel wegens moeilijkheden met de organisatoren, de Vereeniging voor Volks vermaken, die t ot een conflict in de hippische wereld is uitgegroeid. Toon Eb ben, Jan Maathuis, Johan Heins en Harry Wouters van den Oudenweyer kwamen daarom niet aan de start. Hans Brugman kon niet deelnemen omdat hij met de Military-equipe in München vertoeft. Het is in het tweedaags springtoernooi Volgens het Japanse persbureau Kyodo is Taiwan uitgenodigd als zijnde „een provincie van China.” De Chinese premier Tsjoe en-Lai heeft volgens Kyodo de AT TU in mei persoonlijk gevraagd, de moge lijkheid van een uinodiging aan Taiwan te bestuderen. DORDRECHT. In de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad van Dordrecht is een vorm van discriminatie van Turkse arbeiders gehekeld. Veertien Turken hebben namelijk getr»cht lid te worden van een Dordtse voetbalvereni ging, maar geen van de clubs heeft hen geaccepteerd. Dit is voor de Dordtse „Stichting opvang en begeleiding van bui tenlandse werknemers” aanleiding dinsdag een advertentie te plaatsen in de in Dor drecht verschijnende dagbladen, waarin „wegens teleurstelling” een beroep op de sportiviteit van de clubs wordt gedaan om de Turken als leden te aanvaarden. Vol gens het bestuur van de stichting is de advertentie bedoeld als „een stukje kei harde confrontatie met de problemen waarmee de stichting worstelt”. KIEL Ook de offi ciële opening van de Olympische zeilwedstrij den in Kiel werd maandag een prachtige en indruk wekkende show, die tenslotte vrij wel het karakter van een kolossaal volksfeest kreeg. Duizenden mensen maakten dit zeer plezierige gebeuren mee, dat behalve uit de intocht van de 320 deelnemers plus hun begelei ders uit verschillende soms ronduit spectaculaire gebeurtenissen bestond. Zo zeilden jongeren in een lange rij van 300 Optimist-zeilbootjes met hun veelkleurige zeilen langs de haven en sprongen zes parachutisten uit heli kopters op 2500 meter hoogte, daarbij lange, kleurige slierten rook achter zich latend in de strakblauwe hemel. Een grote brandweerboot spoot een gordijn van water omhoog voor de ingang van de haven, terwijl op de wal vendelzwaaiers met hun vlaggen voor een schouwspel zorgden van levendigheid en kleur. SITTARD. —Jan Krekels is maandag winnaar geworden van de ronde van Sit tard. Hij legde het 100 km lange parcours af in 2 uur 22 min en 6 sec. Tweede werd Juul Brüssing, derde Pustjens, vierde Kelleners en vijfde Schepers, allen in dezelfde tijd als de winnaar. Wim Sche pers was na 30 km uit het peloton weggesprongen, maar werd na enkele ki lometers achterstand door Krekels, Pust jens, Kellener en Brüssing Dit vjjftal bleef bij elkaar en beheerste de koers. In de sprint toonde Krekels zich de sterkste. gelegenheid eijn gevoelens te ventileren. De bruine ogen rechtheid, hetgeen een merkwaardig contrast opleverde met zijn „Jason- King-gezicht”, haastte hij zich voorop te stellen dat hem niet in het minst interesseert hoeveel geld hij als oran- je-speler kan verdienen. „Dat is toch logisch, als je op 27-jarige leeftijd voor het eerst wordt geselecteerd. Ik had nog nooit in enig vertegenwoordigend elftal gespeeld en mijn internationale ervaring was beperkt gebleven tot In tertoto-wedstrijden met Go Ahead. De laatste jaren had ik met er eigenlijk al zo’n beetje mee verzoend dat ik in de grauwe middenmoot zou blijven. He melhoog keek ik op tegen de mannen van Feyenoord en Ajax en dan nu plotseling ben ik in hun gezelschap. Dat betekent zoveel voor me, dat „het geld” volledig naar de achtergrond verdwijnt. Overigens ben ik wél van mening dat ook de andere jongens van Haarlem in de eer van mijn uitverkie zing delen. Een voetballer is lid van een team en kan het nooit alleen maken. Daarom vond ik het ook zo leuk, dat de anderen bij Haarlem spontaan een feestje bouwden, toen ze hoorden dat ik door de bondscoach was uitgenodigd”. zeilers voor de laatste keer een trainings rond! o gaan varen. De meesten lieten het er maar bij, ondanks het prachtige weer, dat de ruime fjord maandag extra fleurig en Imponerend maakte. Veel zeilers voel den er duidelijk niet meer voor hun con currenten te laten zien hoe' snel zij zijn en met welke zeilen of bepaalde nieuwig heden in de verfijnde uitrusting zij voor de dag zullen komen. Er woedt de laatste dagen trouwens toch al een soort zenuwen- ‘oorlog in het grote zeilkamp van Schilcksee. olymnische spelen 72 Gerrie de Goede, die al heel wat werkgevers achter de rug heeft (ama teur bij ZSGO, Blauw Wit, RCH, Go Ahead en nu Haarlem), verklaart zijn uitverkiezing door zijn aggresieve ma nier van spelen. „Fadrhonc zoekt naar voorhoedespelers met flair. Mannen, zoals Johan Cruyff, die initiatief tonen bij een aanval, die eens het risico durven nemen een tegenstander te pas seren. Zonder me zelf nu hard op de schouder te willen slaan, meen ik wel dat ik zo’n type ben. Mijn enige fout is mijn wisselvalligheid. Er hoeft maar „dat” te gebeuren en ik ben afgeleid. Vandaar dat ik de ene wedstrijd bril jant speel en de volgende als een krant”. Wat dat laatste betreft heeft Gerrie wel hoop op verbetering. Drieoneenhal- ve week geleden is hij getrouwd. „Me de daardoor ben ik gaan inzien dat je niet door kunt gaan met van de ene dag in de andere te leven. Zo was tot nu toe mijn instelling. Als full-prof bij Haarlem verdiende ik genoeg om een lekker leventje te leiden, zonder zorgen voor morgen. Maar dat gaat nu veran deren. Daarom ben ik ook zo blij dat Fadrhonc me heeft opgemerkt. Dat is voor mij de tweede reden om te probe ren zelftucht te krijgen en daardoor in constante vorm te blijven. Dan word ik misschien nog wel een blijvertje in de groep van het Nederlands elftal”. HAVERFORD. De Britse professional Roger Taylor heeft zondag in Haverford de finale herenenkelspel van het tennis toernooi om de kampioenschappen van Pennsylvania gewonnen. Hij versloeg de Australische veteraan Mal Anderson ge makkelijk met 6-4, 6-0, 6-4. Het hoogtepunt kwam spoedig nadat de zeilers in een lange rij waren binnenge marcheerd; de Nederlandse ploeg met coach Jack van Hellemond als vlaggedrager voorop keurig in het gelid. Willi Daume, lid van het IOC en president van het organisatiecomité, en Avery Brundage himself, de president van het IOC, spra ken een kort welkomst-* en openings woord. Evenals in München deed de laat- ste dat in het Duits. Onder applaus van de duizenden werd daarna het vuur het céntrum binnengedragen. Voor de tribune nam een jonge Duitse zeiler de fakkel over om de laatste meters van de 6451 kilometer totaal af te leggen en de olympische vlam te ontsteken. Tegen 12 uur waren de officiële gebeur tenissen achter de rug en konden dé ZEIST. In het gezelschap van Ne derlands topvoetballers is Gerrie de Goede in bepaald opzicht een vreemde eend in de bijt. Dit wil niet zeggen de de Haarlemse debutant door de gere nommeerde sterren moeilijk wordt ge accepteerd. Het tegendeel is eerder waar. Neen, het bijzondere aan De Goede is dat om hem een sfeertje hangt, dat men bij een Oranje-kandi- daat vrijwel niet meer heeft bespeurd sinds het Europese clubvoetebal de inte resse van de sterspelers voor het Ne derlands elftal tot een minimum heeft doen afnemen. Uit de mond van de aanvalsspits van Haarlem klinkt het nu eens niet als een afgesleten cliché, wanneer hij zegt vereerd te zijn door zijn plaats in de selectie. Maandagmiddag in het sportcentrum van de KNVB te Zeist, waar bonds coach Frantisek Fadrhonc de mannen van zijn keuze in alle rust voorbereid de op de vriendschappelijke wedstrijd van woensdag tegen Tsjecho-Slowakije, was Gerrie de Goede eigenlijk een klein beetje verlegen met zijn enthou siasme. Te midden van blasé rondhan gende beroemdheden als Van Hanegem, Cruyff en Van Beveren, wist hij zijn houding nog niet helemaal te bepalen. Enerzijds was het duidelijk te merken dat hij zich dolgraag wilde uiten over het Nederlands elftal en zijn plaats daarin, maar anderzijds durfde hij niet zo goed. Geen wonder dus dat hij met grote gretigheid gebruik maakte van de Even leek het er daarna op dat Jan Dolfing uit Vries een bedreiging zou vor men doordat hij eerste werd in de tweede wedstrijd van het Parijse springconcours. Doordat Polar Fürst in de eerste manche van het springconcours tabel a wei gerde de sloot van het niet al te zwa re parcours in het Groningse Stads park, waar zo’n achtduizend toeschou wers het spannende verloop gade sloegen, te overbruggen, viel de Drentse ruiter als gegadigde voor de titel af. De nationale jeugdkampioen kreeg het toen alleen nog maar te stellen met zijn even oude colle- De NSF stelde in de brief, dat zij optreedt als spreekbuis van 2,3 miljoen beoefenaren van de sport. Andere wensen lijn: het inlopen op korte termijn van de achterstanden op het gebied van kaderop- leidingen en sportaccommodaties, integrale uitvoering van bestaande subsidieregelingen, het optimaal gebruik van het natio naal sport centrum „Papendal” voor het sportonderwijs en de opleidingen. Aan de politieke partijen is gevraagd de eisen in de verkiezingsprogramma’s op te nemen. „Het landsbelang eist dat met de opbouw van een nationaal sportbeleid een aanvang wordt gemaakt”, aldus de NSF. Tempest-zeiler Ben Staartjes, die vol gens de voorspelling van een groot, Duits geïllustreerd blad met goud naar zijn Bussumse huis zal terugkeren, vértelde bijvoorbeeld gisteren, dat er op het ogen blik allerlei rare dingen in zijn klasse gebeuren. Sommige zeilers zijn er gewoon op uit hun rivalen in verwarring te bren gen. Eentje, die altijd met Elvstrom-zeilen heeft gevaren, kwam zondag plotseling dat de verslaggever Ajax systematisch in de grond trachtte te boren. Keizer echter weer: „Met de strekking van èèn artikel waren wij als spelers ook niet overmatig gelukkig, maar dat had niets met deze boycot te maken.” Inmiddels is het reisbureau niet erg gelukkig met al de (negatieve) publiciteit die deze zaak nu heeft opgeroepen. Mon dial wil zelfs zo ver gaan om het verschil in prijs van een lijnvlucht en de charter voor haar rekening te nemen, zodat De Tijd geen financieel verlies lijdt. De Tijd hamert echter op een open boeking in de chartervlucht die moet worden ingenomen door De Vos en niemand anders. Men wil De Vos - en niet een andere Tijd-verslag gever, wat wel mogelijk is, met het spe- lersvliegtuig mee laten vliegen. Ajax heeft echter toegezegd dat de ver slaggever in Buenos Aires over dezelfde TOKIO/HONGKONG. China heeft Taiwan uitgenodigd deel te nemen aan de Aziatische tafeltenniskampioenschappen, die van 3 tot 13 september in Peking worden gehouden. Waarnemers spreken van een nieuwe fase in Pekings „ping- pong-diplomatie”. Het is weliswaar uiterst twijfelachtig of Taiwan de uitnodiging zal aanvaarden het is toch de eerste maal dat China een groep „nationalistisch Chi nezen” uitnodigt voor een bezoek aan het vasteland. Tweede manche: 1. Henk Nooren met Gondelier 0-82.7; 2. Piet Dix met Cybelle 0-83.4; 3. Henk Nooren met Jonker Arno 0-83.9; 4. Arlette Westerhuis met Fair Quota 4-75.8; 5. Hans Seiger met Paljas 5- 90.9. in Groningen daarom een strijd geworden tussen enkele talentvolle jonge ruiters met Henk Nooren duidelijk als de be kwaamste. Hij stelde op de eerste dag al dadelijk zijn kandidatuur voor de natio nale titel door het eerste onderdeel, het jachtspringconcours te 'Winnen. stralend van op- De Roemeen Ilie Nastase won de eind strijd In het enkelspel van een toernooi in South Orange met tweemaal 6-4 van de Spanjaard Manuel Orantes. De Russin Olga Morozova zegevierde hier in het da- mesenkelspel door haar landgenote Marina Krosjini met 6-2, 6-7, 7-5 terug te wijzen. STREEK. De commissie van beroep van de KNVB heeft het protest van SV De Rijp, dat de eerstkomende twee thuiswedstrijden zonder publiek moet spe len, afgewezen. Er mogen dus geen toe schouwers komen bij SV De Rijp-ODIZ (Zaandam) op 3 september en SV De Rijp-Zwaagdijk op 17 september. Tijdens deze ontmoetingen hebben slechts toegang de spelers en invallers tot het gebruikelijke aantal, de scheidsrech ter, grensrechters van beide ploegen, de bestuursleden van beide clubs en oefen- meesters-verzorgers. Deze maatregel komt SV De Rijp te staan op een financiële strop van 3000, zo werd ons meege deeld. ga, Arno Neessen. Neessen kwam in de eerste manche foutloos rond in 80 secon den, terwijl Nooren met Gondelier 84.2 sec. nodig had. Toen Henk Nooren echter in de tweede manche opnieuw foutloos rondkwam, was de opgave voor Neessen te zwaar, met twee springfouten werd hij op ruime afstand gezet. kwam met zijn tweede paard, Jonker Arno, ook tot een fraai resultaat. werd daarmee derde in het eindklasse- De tweede plaats ontging hem doordat Arno in de eerste manche een klein springfoutje maakte. De uitslag van het laatste onderdeel, het springconcours tabel a over een lengte van 590 meter met 13 hindernissen en 16 sprongen over een maximale hoogte van 1.40 meter was: -Wf’ F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17