Cipiers in Engeland GEVANGENISSTRAFFEN dreigen met staking VOOR RELSCHOPPERS Image van Amsterdam verbeteren Betoging voor vrijlating Boekovski Verzet onder assistent-artsen tegen arbeidsomstandigheden V olksstemming over toekomst Suriname Hardere maatregelen bepleit Minder sterke Na onlusten in Rotterdamse Afrikaanderbuurt stijging in misdaadpeil Ver. Staten N V Luchthaven in G Markerwaard Ondergrondse kernproef in Sovjet-Unie Britse nota ter regeling van kabelj auw- conflict ii d Voorstel in Koninkrijkscommissie: PSP praten AMERIKA WIL BIJDRAGE AAN VER. NATIES VERMINDEREN HET WEER „Progressieve drie willen met F DI 7 w DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 O1 Kamer van Koophandel: Ultimatum Volgens Van Huiten: Pensioen Conflict UTRECHT ’s Avonds, ’s nachts en in de weekeinden ligt het lot van patiënten in vele ziekenhuizen in handen van de assistenten. Zij, afgestu deerde artsen die in het ziekenhuis een opleiding tot specialist volgen, vangen de ongevalsslachtoffers op en helpen als de situatie van een patiënt in een van die perioden verslechtert. Zij beslissen ook of oudere, eveneens in het ziekenhuis verblijvende, collega’s moeten worden gewaarschuwd en wanneer het noodzakelijk is de specialist op te roepen. Soms wordt een assistent enkele tot vele malen ’s nachts door de nachtverpleegster bij een patiënt geroepen. De volgende ochtend wordt van hem verwacht dat hij weer klaar staat voor de normale routine in kliniek of polikliniek. Daar naast dient hij zich ook door studie in zijn vak te bekwamen. Bang S V’ 38 (Van onze redacteur in Londen) twee waarvan Het is bekend dat in de Britse gevange- (Van onze correspondent) WEERRAPPORTEM Volgens de heer Stijkel wordt er ook elders gauw emotioneel gereageerd zodra de Amsterdamse problematiek aan de orde komt. Door een serie publikaties wil men bereiken dat de hoofdstad in de publieke opinie een positievere klank krijgt. De publikaties met meër informatie over de hoofdstad zullen voor bepaalde groeperin gen bestemd zijn. Desgevraagd zei de voorzitter van de kamer dat hierbij wordt gedacht aan politiek Den Haag, de provin ciale besturen, vakbonden, commissarissen van grote ondernemingen en hoofdredac teuren van kranten en andere nieuwsme dia. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. no no 0 0 0 o o o o o o o o o o 0.2 o 1 o o 16 0 0 0 o 6 0 0 0 0 3 0 o o 0.1 o o o o o De Verenigde Staten hebben tot dusver dit jaar vier ondergrondse kernexplosies uitgevoerd. geen verantwoordelijkheid dragen. Als de specialist afwezig is, rust die verantwoor delijkheid wel degelijk bij ons. Bovendien de wet kent alleen artsen en bij een fout van ons zijn wij volgens de wet volop verantwoordelijk”. siteit die de assistenten voor hun vele werk extra wilde honoreren, kreeg een briefje uit Den Haag waarin dat kort én goed werd verboden. He stelli ten natio den een overc haar jongi ten i geen grote zeggi ting zal c sluit lijk genv die gecoi grote sterh wore nw ono n no nno n zo n ie nota bij een v>nni< in I AD Radii licht vredt nigdt men word deleg de 1 ta N< bom NAt een Wes D< cent ondt in d war ving L van leve de han van nan- 1 Br na ou ba ke rij tu W ui en dc de 1 de lev dot ha Wi pli laa lij< Br aci «ij ov V< p" PA Quio ,.gou plee; atra: DEN HAAG Volgens het Eerste-Ka- meriid Van Hulten (P.P.R.) blijkt uit re cent gepubliceerde uitspraken van oud- minister Drees, dat al is besloten de tweede nationale luchthaven aan te leg gen in de Markerwaard. Hij heeft over deze kwestie schriftelijk vragen gesteld aan Drees’ opvolger, drs. B. J. Udink. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Is tan boel Las Palmas Tel Aviv Tunis r (785 mm.). WASHINGTON (AP). In Amerikaan se regeringskringen gaat men een cam pagne lanceren om de financiële bijdrage van de Ver. Staten terug te brengen tot 25 procent van de hele begroting der wereldorganisatie. Vóór 1972 hadden de Ver. Staten 64 miljoen dollar bijgedragen of 31,52 per cent van het totaal. Amerika draagt fi nancieel meer bij tot de Volkerenorgani satie dan welke andere der 132 leden ook. PARAMARIBO. „Suriname moet de mogelijkheid van een referendum in over weging nemen om te beslissen over de verhoudingen in de toekomst met Neder land". Secretaris-generaal dr. Waldheim heeft aangekondigd, dat de begroting voor de Ver. Naties dit jaar met 5,17 percent zal stijgen en 244 miljoen dollar zal bedragen. In het Amerikaanse dokument staat dat het „ongezond” is als een wereldorganisa tie als de Ver. Naties meer en meer afhankelijk gaat worden van de geldelijke steun van een bepaald land, en dat het zaak is, dat de kosten der Ver. Naties meer gelijkelijk over de leden worden verdeeld. Dit stelde gisteren de voorzitter van de Surinaamse sectie van de Koninkrijks commissie A. J. Morpurgo bij de opening van de tweede bijeenkomst van de com missie. WASHINGTON (Reuter). Iedere seconden is er vorig jaar in de Verenigde Staten een ernstig misdrijf gepleegd. Dit schrijft de minister van Justitie, Richard Kleindienst, in een toelichting op het maandag gepubliceerde jaarverslag over 1971 van de federale recherche, de FBI. Van de ongeveer 2000 assistent-artsen is 55 tot 60 percent in dienst van de over heid. Zij werken in academische of ge meentelijke ziekenhuizen, de overigen zijn verbonden aan die particuliere ziekenhui zen die specialisten mogen opleiden. Vrij wel geen enkel ziekenhuis sluit met de assistent een arbeidsovereenkomst waar iets in staat over de opleiding. Zo is het altijd geweest en vele romans zijn geschreven rond het thema van de dag en nacht klaar staande dokter met zijn witte jas, zijn vermoeide glimlach en zijn onaantastbare bekwaamheid. De Koninkrijkscommissie, die in maart van dit jaar in Den Haag is geïnstalleerd heeft tot doel de regeringen van de drie rijksdelen mogelijke oplossingen aan de 12 9 10 10 10 14 9 9 12 9 2 16 10 12 10 14 14 11 15 14 10 10 20 17 9 17 12 14 15 18 10 13 10 17 17 21 23 19 millibai H. Jansen, allen uit Rotterdam, laten ih een gesprek blijken dat zij desnoods niet terugdeinzen voor zekere vormen van ac tie om aan te tonen dat de assistent-ge- neeskundigen een uiterst belangrijke rol spelen in de volksgezondheid, ook al zijn zij dan tevens in opleiding. Zij willen dat de overheid hun werk niet langer alleen met woorden, maar ook met daden er kent. WASHINGTON. (Reuter De Sovjet- Unie heeft gisteren een ondergrondse kernproef genomen. De explosie stond ge lijk aan één miljoen tnt, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kernenergie bekendgemaakt. Volgens eei 1 -^woord voerder stone n te nota tal Engeland zich neerleg! bij een vonnh van het internationaal gerechtshof in Uen Haag dat de jaarvangst van Engeland in IJs- Uitkering voor oud-redders. Het Dorus Rijkersfonds gaat aan redders, oud-red- ders of hun weduwen jaarlijks zeshon derd gulden uitkeren. Deze uitkering is bedoeld voor hen die geen pensioen van een reddingsmaatschappij ontvangen en ouder dan zestig jaar zijn. Het fonds is in 1923 opgericht om steun te verlenen aan oud-redders en hun nabestaanden. Maodmum- en mintamun- temperaturen Mnnea- aa buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder onbewolkt Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Innsbruck Van Hulten citeert het Algemeen Dag blad en de Volkskrant van 14 augustus, waarin oud-minister Drees onder meer be toogt, dat de voor hem onaanvaardbare bezuinigingsvoorstellen van premier Bies heuvel onder meer zouden betekenen dat de Markerwaard niet tijdig beschikbaar komt voor de bouw van een tweede luchthaven. Hij vraagt zich af, hoe deze uitspraken te rijmen vallen met brieven van de afgetreden ministers, waarin nog twee jaar tijd wordt gevraagd voor verdere studie over de beste vestigingsplaats. Zo zal het niet blijven als het ligt aan het hoofdbestuur van de Landelijke Vere niging van Assistent-Geneeskundigen. (LVAG). De kwasieheroïek wordt vertaald in termen van 65- tot 100-urige werkwe ken, tekort aan slaap, irritatie, gebrek aan tijd voor studie en gezin, en sterk naar voren komende verlangens omtrent werk tijden, salariëring, rechtspositie, compen satie voor overuren, pensioenvoorziening en meer verlangens, die een vakbond niet zouden misstaan, zij het dat voor vak bondsleden dit soort arbeidsvoorwaarden al volledig zijn verworven. Voorzitter van de vereniging is de as- sistent-chirurg C. M. Dijkhuis. Hij merkt op: „De meeste assistent-artsen zijn in dienst van het ziekenhuis, maar dat dienstverband is zeer onvolledig en de rechtspositie is op zijn minst gebrekkig. Daar wordt, overigens meestal niet eens opzettelijk, misbruik van gemaakt. Wij maken enorm lange werktijden waartegen over geen enkele compensatie staat en dat voelen wij als onrecht. Een groot deel Vanaf het balkon van zijn buiten verblijf in Castel Gandolfo kijkt paus Paulus naar betogers, die vrijlating eisen van Russische intellectuelen. In hët bijzonder eisen zij vrijlating van Boekovski. Onder de pelgrims was ook een aantal Canadezen, afkomstig uit de Russische Oekraine. wenden er echter vijf, voorwaardelijk. Van de overige verdachten kregen de meesten vrijheidsstraffen van enkele we ken. Enkelen van hen die zich „zwaarder” hadden vergrepen (brandstichting, geweld tegen politie, opruiende taal) toucheerden straffen tot drie maanden. Een Ierse be woner van de wijk, vorig jaar al slaags geraakt met Turken tijdens onlusten, die in eerste instantie was aangehouden door de wijk-knokploeg uit de Paarlstraat en daarna uitgeleverd aan de politie, kreeg twee maanden. Hij ontkende alles. „Ik heb niets tegen die Turken”, sprak hij. „Nu doen ze het tegen de Turken; morgen ben ik misschien aan de beurt”. REYKJAVIK. (Reuter). Engeland heeft gisteren een nota overhandigd aan Ijsland met een laatste voorstel ter ver mijding van een dreigende „kabeijauwoor- log” tussen beide landen over hun visserij- «rrensconflict. Bij deze misdrijven zijn moorden om de 30 minuten werd er één gepleegd verkrachtingen (om de 13 minuten) en roofovervallen (een per 82 seconden). De misdrijven hebben vorig jaar een toeneming van zeven percent te zien ge geven. „Maar”, aldus de minister, „dit was de kleinste stijging van de afgelopen zés jaar. Deze dalende tendens heeft zich in de eerste drie maanden van dit jaar voortgezet. Het aantal misdrijven lag over deze periode slechts één percent boven het peil van vorig jaar.” ono ono ozo o ono o no o ono ono VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Droog, zonnig en vrij warm. Aantal uren zon 4 tot 14; min. temperatuur van ongeveer normaal tot 3 graden onder nor maal; max. temperatuur van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur 95 percent; kans op een geheel droog etmaal 80 percent. De CPN beschouwen de besturen van de „progressieve drie” niet als een „aan vaardbare partner in dergelijke gesprek ken”, zo zeggen zij naar aanleiding van het feit dat de PSP haar standpunten ook aan de CPN ter kennis heeft gebracht. Het overlegorgaan van PvdA, D’66 en PPR heeft een werkgroep onder leiding van drs. E. van Thijn, PvdA-kamerlid ingesteld, die voor 9 september met een concept-verkiezingsprogramma op tafel moet komen. De besturen van de drie partijen zullen trachten op basis van het resultaat van de werkgroep en de voorstellen vanuit de partijen zoveel mogelijk met gezamenlijke voorstellen in hun congressen (of leden vergadering) te komen. De LVAG streeft verder naar een gelijk luidend arbeidscontract voor alle assi stenten waarin bepalingen moeten worden opgenomen over de arbeidstijd, de eigen opleiding, studie-mogelijkheden, de oplei ding van studenten, het wetenschappelijk onderzoek, de honorering en. een pensi oenvoorziening. De heer. Dijkhuis: „je op leidingsjaren gaan gewoon verloren voor de opbouw van een pensioen”. De heer Booy: „Als wij over onze verlangens praten, wordt altijd gezegd dat we in opleiding zijn. En ook wordt ons de ethiek nog wel eens voor de voeten ge worpen. Ik vind het echter niet ethisch om direct met die ethiek aan te komen dragen. Die opleiding is niet uitsluitend voor ons eigen plezier. Het is ook een belang van de volksgezondheid en wij vinden dat dat maar eens moet worden erkend Dr. A. J. Piekaar, directeur-generaal van het ministerie van Onderwijs en We tenschappen, met wie de vereniging con tact heeft gehad, heeft echter al laten weten dat hij geen termen aanwezig acht om na de verbetering van de positie van de assistenten in 1964, nu opnieuw een verbetering aan te brengen. Wel wild< hij LONDEN. Er heerst grote onrust en ontevredenheid in de Britse gevangenissen. De laatste uitbarsting kwam in de Albany-gevangenis op het eiland Wight, aan de Engelse zuidkust. Nadat ze hun schamele bezittingen in brand hadden gestoken en de bewakers hadden bedreigd, werden de ruim 300 gevangenen in Albany in hun cellen opgesloten. Deze gevangenis gaat door voor een modelinstituut. Ze is vijf jaar geleden afgebouwd. AMSTERDAM De Amsterdamse Ka mer van Koophandel wil een public-rela- tionsbureau inschakelen om het image van de hoofdstad op te vijzelen. De kamer vindt dat nodig, zo zei voorzitter E. G. Stijkel maandagmiddag, omdat er vooral in Haagse kringen een zekere negatieve stemming heerst over Amsterdam en men er weinig gehoor krijgt voor de Amster damse noden en wensen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een eerste ploeg van zeventien relschoppers, aange houden tijdens de onlusten in de Afrikaanderbuurt te Rotterdam, is gistermiddag door de politierechter geconfronteerd met een serie onvoor waardelijke vrijheidsstraffen, in lengte variërend van een paar weken tot enkele maanden. Drie verdachten konden na de zitting huiswaarts keren. Twee Nederlanders, wegens bijzondere omstandigheden, en een Turk, die werd vrijgesproken. Een andere Nederlander, een 22-jarige chauffeur, moet nog een week op uit spraak wachten. De officier van justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf van drie maanden wegens poging tot doodslag. Dit omdat hij met de trekker van een vrachtwagencombinatie waarmee hjj „uit nieuwsgierigheid” op de rellen was afge komen, op een groepje agenten zou zijn ingereden toen die hem wilden aanhou den. hand te doen over de toekomst van het koninkrijk. „Een belangrijke vraag is”, aldus de heer Morpurgo in zijn openingsrede, „of de beslissing van de staatkundige ontwik keling overgelaten moet worden aan de (Surinaamse) regering en volksvertegen woordiging. Niet alle belangrijke politieke en niet-politieke groeperingen achten zich vertegenwoordigd in het parlement en. wanneer wij daarbij overwegen dat de samenstelling van zowel de ministerraad als van het parlement reeds vooraf de verwachting wettigt, dat zij geen van beiden zullen kunnen komen tot een dui delijk sprekende meerderheidsbeslissing, dan ligt het voor mij voor de hand, dat wij voor de beslissing tot de bevolking moeten gaan en een referendum in overweging moeten nemen”. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist windst. mist zw. bew. mist onbewolkt regen windst. HHIÖUI’UCA gdx. MCW. Kopenhagen onbewolkt Locarno 2... Londen geh. bew. Niet alleen de gevangenen protesteren, ook de gevangenbewaarders doen dat. Er is gebrek aan bewakend personeel en men houdt de strijd tegen de ontevredenheid en de sit-ins van de gevangenen niet meer vol. De gevangenbewaarders hebben nu een ultimatum gesteld. Als er voor 18 september geen maatregelen worden genomen tegen de gevangenen die zoge naamd in staking gaan, dan zullen de bewakers op hun beurt gaan staken. Dat betekent voor de gevangenen dat ze het grootste deel van de dag in hun cel moeten blijven, geen brieven en geen be zoek meer ontvangen en niet naar de televisie kunnen kijken of werk kunnen verrichten. De bewakers gaan van het standpunt uit dat de zware gevallen de oorzaak van de onrust zijn. De „vakbond” van de gevangenen die voor een deel wordt ge leid door studenten van de universiteit van Cambridge, heeft deze uitspraak ech ter op goede gronden van de hand gewezen. In ieder geval moet er iets gebeuren, in weerwil van het feit dat de regering een door vriend en vijand erkende verstande lijke politiek voert, die erop uit is geen van de partijen op stang te jagen. De sit-ins van de gevangenen werden dan ook ondanks een herhaalde oproep van de bewakers aan het ministerie van justitie niet ontbonden. De protesterende vrouwen kwamen gistermiddag de vrouw tegen van één van de zware jongens die in Eldington, ondanks de toestand haar man was komen opzoeken. Ze vertelde uit naam van haar man dat die meer dan genoeg van de opstand had. „Mijn man heeft niets gedaan”, aldus de echtgenote. Toch werden de 370 gevange nen niet zomaar in hun cellen opgesloten. De directeur van de gevangenis had uit betrouwbare bron vernomen dat de gevan genen het plan hadden massaal uit de mo- delgevangenis aldaar te ontvluchten. nissen zware jongens, die vrijelijk verkeren in de wereld van de mindere broeders, de rest kunnen aanzetten tot agressie. Ook de regering heeft echter erkend dat de onlus ten lang niet altijd uitbraken op die plaatsen waar zware misdadigers zijn opge sloten. In die gevangenissen blijkt juist het duidelijkst de andere oorzaak van de op winding onder de gevangenen. Het zijn veeleer de al lang achterhaalde omstan digheden waaronder de gestraften moeten leven. De meeste gevangenissen voldoen niet meer aan de eisen die voortspruiten uit onze ^moderne opvattingen over wat opsluiten betekent. 21 21 21 21 21 19 21 20 21 22 17 25 19 22 22 22 20 23 24 21 21 28 33 28 21 25 22 24 26 27 19 16 12 24 24 24 31 31 1020 AMSTERDAM. De besturen van PvdA, D*66 en PPR zijn bereid met het PSP-bestuur te praten over de eisen die de PSP heeft gesteld aan een progressief beleid in de komende kabinetsperiode. Na de opstand van de gevangenen volgde gisteren een actie van de vróuwen van de gevangenbewaarders. Ze verschenen met hun kinderen voor de poorten van Albany en van twee andere gevangenissen in de buurt en ze eisten meer veiligheid voor hun echtgenoten. „We hebben meer dan genoeg van de gevangenen en het is (hoog tijd dat hun vrouwen hun eens vertelden, dat ze hun handen thuis moeten, houden en hun straf moeten dragen als een echte man”, aldus éen van de proteste rende vrouwen, die vertelde, dat zij wel eens even een boekje open zou doen als haar echtgenoot als staatsambtenaar- dat niet mag. Bij een conflict tussen assistent en spe cialist delft de assistent door het ontbre ken van een rechtspositie over het alge meen het onderspit. De belangrijkste eis van de LVAG is terugdringen van het overmatige aantal werkuren door de assistenten voor over uren compensatie in vrije tijd te geven. De LVAG geeft volmondig toe dat dat extra personeel kost, maar een betere organisa tie van de diensten ’s avonds, 's nacjits en in de weekeinden zou ook al veel soelaas bieden zo wordt gezegd. In de extra vrije tijd kan dan worden gestudeerd terwijl er ook iets meer tijd overblijft voor gezin en ontspanning. Of de overheid oor heeft voor deze Na een korte plenaire vergadering waarin de Surinaamse voorzitter een wel- komstrede uitsprak, gingen de delegaties uit Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland in twee' werkgroepen, de vol kenrechtelijke en de staatsrechtelijke, vergaderen. Ter zitting verklaarde de verdachte, dat hij bang was geweest. „Ik had gezien”, sprak hij, „hoe ze andere automobilisten uit hun auto’s haalden. Ik durfde de wagen niet uit. Ze ramden met die latten op de cabine. Het enige wat ik dacht was: weg hier”. Zijn advocaat bestreed de poging tot doodslag en kondigde aan in hoger beroep te zullen gaan, wat de politierechter aanleiding gaf om in ieder geval schriftelijk vonnis te wijzen. De zwaarste straf ging naar een Neder landse verdachte een 20-jarige tuinder, die was aangehouden wegens het gooien van stenen naar een Turks pension. Tijdens zijn verblijf op het bureau draaiden agenten een ter beschikking ge stelde filmkopie af van een reportage van AVRO’s „Televizier” en kwamen toen tot de ontdekking dat verdachte was ge filmd tijdens het in brand steken van een vensterbank. Dit kwam hem duur te staan. De officier eiste zes maanden (het maximum voor de politierechter), het n no zzo ono geh. bew. windst. 2_t n zw. bew. windst. luonuen geli. ww. Luxemburg onbewolkt onbewolkt windst. onbewolkt licht bew. zw. bew. licht bew. nnw licht bew. windst. zw. bew. nno zw. bew. windst. zw. bew windst. zw. bew. nnw zw. bew. nnw zw. bew. wnw licht bew. windst onbewolkt licht bew. onbewolkt zw. bew. Barometerstand hedenmorgen WOENSDAG 30 AUGUSTUS personeelsstop voor de universiteiten heeft de assistenten in de academische zieken huizen nog meer belast. De Vrije Univer- De vier hoofdbestuursleden, C. M. Dijk huis, P. H. van Kessel, G. Booy en B. R. plaats van 185 000 ton Dit was een tus sentijds vonnis, dat Ijsland verbiedt zijn visserijgrens op 1 september te verleggen. uur. uur. uur. uur. meer dan 65 uur per week werken. Be sluiten van dr. Piekaar hierover zijn de LVAG nog niet bekend. ders van de assistent-geneeskundigen. Maar als wij dat aanroeren wordt gezegd dat we in opleiding zijn en dat we nog Hoog water 7.04 uur en 19.28 Laag water 3.01 uur en 15.14 WOENSDAG 30 AUGUSTUS Zon op 5.48 uur onder 19.32 Maan op 21.27 uur onder 13.38

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2