Tereszkova begroet Angela Davis Nixon gaat belofte inlossen: Nota van PPR over de VN Noord- en Zuid- Korea gaan Corrupte commissaris regelmatig ontslagen prostitutie William van Glouchester verongelukt Opdracht voor onderzoek werd in 1967 gegeven AANTAL UITGANGSPUNTEN VAN N.E.I.- VERVOERSSTUDIE REEDS ACHTERHAALD Consumenten- Politie van Lyon trok voordeel uit bond gaat reisgids uitgeven iro IN 1973 AFGESCHAFT” overleggen „DIENSTPLICHT WORDT Overal! 1de Sr k JrII Naardermeer dak makkelijk! Boer „boorde” NAVO-olie aan ernstig vervuild F J DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 2 Deze week y (Van onze verkeersredactie) Meer spoorlijn Autowegennet SAN CLEMENTE (AP) Presi dent Nixon heeft gisteren aangekon- digd, dat hij van plan is een belofte uit de verkiezingscampgne van 1968 in te lossen door per 1 juli vol gend jaar de militaire dienstplicht in vredestijd volledig af te schaffen, als hij tot president wordt herkozen. fe at et :el Groei autoverkeer DEN HAAG Een zeer sterk groeiende vervoersbehoefte in de komen de decennia is onmiskenbaar. Het vermogen van de grote steden om hun verkeersproblemen op te lossen, is van grote invloed op het verkeer rond om die steden. De mate waarin de grote steden dat kunnen verwezen lijken, zal in belangrijke mate bepalend zijn voor de omvang en de keuze van vervoermiddelen in het interlokale verkeer dat op onze steden is ge richt. Aldus luidt één van de conclusies uit de ruim duizend pagina’s tel lende verkeers- en vervoersstudie die dinsdag aan de Eerste en Tweede Kamer is aangeboden. 'A .JM F* ra y F i| n le ie n het (Van onze redacteur in Parijs) een ADVERTENTIE (Van onze correspondent) naar het een gemiddelde reisafstand. LONDEN De 30-jarige prins William van Gloucester is maandagmiddag om het leven gekomen, toen z(jn vliegtuig kort na de start van het vliegveld van Wolver- hamptoneen boom raakte. Ook de co-piloot van de prins kwam om het leven. Beiden namen deel aan een Good-Year-luchtrace. in de openbaarheid ex-minister delegatie gaat 13 de hoofdstad van In dit verband een korte opmerking omtrent de tweede auto in het gezin. In de Verenigde Staten is het in de praktijk gebleken dat gezinnen met meer dan één auto een hoger aantal kilometers per auto per jaar maken dan gezinnen met één auto. In Nederland is het verschijnsel van de tweede auto nog nauwelijks merkbaar. De NEI-studie veronderstelt dat - zonder beperkende maatregelen - in het jaar 2000 vijftien tot twintig percent van alle auto’s zgn. tweede auto’s zullen zijn. hebben voor het doorgaande verkeer; er is geen rekening gehouden met luchtreizi gers, afhalers, wegbrengers en bezoekers van de luchthaven. md tan er- or- rü- 64 er- fi- ni- >k. ;n ;n •n at in- m- ige tot Ier n, Cr ;n id er 1U 18 rd- md het aag Js- in us- :ijn en. nt an de eit h- n. ;n, en e- an an ks an jn. e- de en eft de zal en. dat sa- eer jke het des len en an ks ?n. lat ad. de je- en. lit n- 10- overheid zou benutten voor de instandhouding van milieu dat door de auto schade lijdt. Angela Davis, die op 4 juni werd vrij gesproken van een beschuldiging van moord en ontvoering of medeplichtigheid daaraan, verklaarde dat zij haar vrij spraak te danken heeft gehad aan de internationale campagne geleid door de Sovjet-Unie. De negeractiviste is tijdens haar bezoek de gast van het vrouwencomité van de Sovjet-Unie. De voorzitster van dit comité Valentina Tereszkova-Nikolajeva ’s we relds enige vrouwelijke kosmonaut (ge heel rechts) was op het vliegveld om haar te verwelkomen. Voorts waren tweehon derd Russen naar het vliegveld gekomen om Angela Davis met bloemen te verwel komen. WW«RfWWWWWVVWVWVWWWVVWVWWWVWVVVVWWWVWtMfWW< Zeer veel, zeer brede wegen voorspelt het NEI zelfs bij een beperkte groei van het autopark en een wegenaanleg die daarmee gelijke tred houdt. Voor 1980 een grote vraag naar infrastructuur ten noorden van Amsterdam, van Den Haag, ten 'zuiden van Rotterdam en ten zuidoos ten van Utrecht. Rijksweg 4 moet tussen Schiphol en Amsterdam (thans zes tot acht stroken in aanleg) twaalf rijstroken Tegen 1980 zouden twaalf tot zestien rijstroken (een rijstrook is het deel van de weg dat breed genoeg is voor één rij auto’s) het Noordzeekanaal moeten krui sen, verdeeld o ver één tot drie tunnels. Vandaag overschrijdt een omvangrijke delegatie van 34 man uit het zuiden, vergezeld door twintig persvertegenwoor digers, de grens met het onder communis tisch bestuur staande noorden Dat is dan voor het eerst sinds de Tweede Wereld oorlog toen Korea, na dertien eeuwen als bestaan, in twee Een Noordkoreaanse september naar Seoel, Zuid-Korea. De onderhandelingen zullen afwisselend in beide hoofdsteden worden gehouden. President Nixon zal deze week opnieuw een bekendmaking doen over het terug trekken van manschappen, vermoedelijk zal het aantal dat de volgende keer wordt teruggetrokken ongeveer 15.000 zijn. Het NEI heeft berekend waartoe onge breideld autoverkeer zal leiden, als boven dien tegemoet wordt gekomen aan het verlangen naar meer wegen in de omge ving van middelgrote steden en meer infrastructuur (autowegen en spoorverbin dingen) in de omgeving van de grote steden. Er moet een zeer dicht net van autowegen komen, aan de noordelijke en zuidelijke vleugel van de randstad onder resp. Noordzeekanaal en Nieuwe Water weg, om acceptabele afwikkeling van het verkeer mogelijk te maken. Angela Davis (links) is gisteren per vliegtuig in de Sovjet-Unie aangekomen. Bij haar aankomst op het vliegveld van Leningrad verklaarde zij de „solidariteit van de Amerikaanse negers” over te bren gen. Ze zei dat het „fantastisch is voet op Russische bodem te zetten”. DEN HAAG. Naast de Consumenten gids gaat de Consumentenbond een con sumentenreisgids uitgeven om de Neder lander informatie te verstrekken en kri tisch voor te lichten over alles op het ge bied van toerisme en wat daarmee samen hangt. In de Consumentengids werd al het een en ander op dit gebied gepubliceerd, onder andere onderzoeken op het gebied van ho tels in bijvoorbeeld Torremolinos, maar de bond vindt dat dit niet genoeg is. De bond krijgt van zijn leden nogal wat vragen om inlichtingen over georganiseerde reizen in het buitenland. Ook omdat het toerisme steeds belang- rijker wordt en de keus voor de vakantie gangers steeds moeilijker, heeft de bond besloten tot deze uitgave. Het wordt een kwartaalblad, waarvan het eerste nummer in februari 1973 zal ver schijnen. Het volgende nummer komt in mei en in het augustusnummer zal men al beginnen met het bespreken van winter sportvakanties. NAARDEN. Het Naardermeer, oudste natuurmonument van Nederland, wordt met vervuiling en zelfs totale ver- Naarden en de emailfabriek „Langcat”. veehouder J. J. Beuker in de omgeving van het meer een wel is ontdekt, waaruit ernstig vervuild water opborrelt. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heef gisteren bekendgemaakt dat het aantal Amerikaanse troepen in Zuid-Viet- nam de vorige week tot 37.700 is gedaald. PARIJS (DPA). Even dacht boer Quiot in de Franse stad Orange dat hij „goud” had aangeboord, toen hij bij het ploegen van zijn akker zag dat ineens een straal olie vijftien meter de lucht inspoot. AMSTERDAM De Politieke Party Radikalen heeft gisteren een nota het licht doen zien getiteld: „De wereld zal in vrede rusten”, die handelt over de Vere nigde Naties. Deze nota bevat stellingna men en aanbevelingen, die ter overweging worden aangeboden aan de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering de Verenigde Naties, die half september in New York begint. Verkeersslachtoffers. Volgens niet-officië- le cijfers zijn tijdens het afgelopen weekeinde in Frankrijk tenminste 92 mensen om het leven gekomen bij ver keersongelukken. Voorts werden 977 mensen gewond, van wie 338 ernstig. SEOEL (REUTER). Noord- en Zlrid- koreaanse rode-kruisfunctionarissen ma ken morgen een begin met belangrijke besprekingen over familieherenigingen, waaruit mogelijk onderhandelingen over hereniging van Korea zelf kunnen voort spruiten. In een verklaring zei Nixon: „Vier jaar geleden heb ik beloofd dat ik, indien ik zou worden gekozen, ernaar zou streven de militaire dienstplicht af te schaffen en te komen tot een volledig vrijwilligersle ger. Ik ben bijzonder tevreden over de vooruitgang die ten deze is gemaakt.” Minister van Defensie Melvin Laird had hem verzekerd dat voldoende vrijwilligers zouden kunnen worden gevonden om aan de behoeften in vredestijd te voldoen en dat afschaffing van de dienstplicht de Hiervoor heeft als uitgangspunt gediend dat de trein een maatschappelijke functie vervult, zodat exploitatieverliezen door de gemeenschap via belastingen moeten wor den gecompenseerd. De spoorwegen voelen op het ogenblik weinig voor zulke snelhe den, vooral wegens het aanzienlijk hogere energieverbruik dat hiervan het gevolg is. Het NEI-rapport geeft aantallen ver voerde passagiers per trein in dé diverse jaren, telkens met hoge en lage vervoers cijfers, voor een deel ook voor nieuw aan te leggen lijnen waarvan het NEI heeft berekend dat zij voorzien in de vervoers behoefte. In hoofdzaak volgen de nieuwe lijnen dezelfde tracés als de autowegen, waarbij termen als circa twintig rijstro ken moeten worden vertaald in afzonder lijk getraceerde spoorverbindingen. Dikwijls is gebruik gemaakt van soms sinds de jaren dertig voor reizigerstreinen gesloten verbindingen. Tot deze groep behoren twee gewezen commissarissen van politie. Beiden zijn zij opgesloten in de gevangenis. De eerste, George Meyer, in de wandeling bekend als „George de Leugenaar”;’ wat geen fraaie naam is voor een commissaris, heeft na zijn pensioengerechtigde leeftijd het vak van souteneur gekozen. Hij ver diende daar dik geld mee. Toen een paar jaar geleden in een nachtclub bij een één land te hebben stukken uiteen viel. beleid zou voeren dan in het verleden is gevoerd ten aanzien van autobezit en autogebruik, en dat geen opvallende ver schillen zouden worden gebracht in mo torrijtuigenbelasting en accijns op benzi ne. Wel worden enige prijsmechanische suggesties gedaan, zoals een vignet voor autorijden in geen ander dan een bepaald gebied of als congestieheffing en, het laten betalen van een „depositosom” bij de aanschaf van een nieuwe auto, die men terugkrijgt zodra men het bewijs over handigt dat de auto is vernietigd. De deze depositosom kunnen het De NEI-studie is uitgegaan van openhouden van het „groene hart” in de randstad, een beperkte groei van de kleine kernen; een relatief sterke groei van de middelgrote steden. Voorts een relatieve verschuiving van de beroepsbevolking uit het westen naar Gelderland en Noord- Brabant en ten slotte is verondersteld dat vooral na 1980 de arbeidsplaatsen zich naar de nieuwe woongebieden (Zuidhol- landse eilanden, IJsselmeerpolders) zullen Het Nederlands Economisch Instituut heeft in 1967 van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat de opdracht ontvangen voor dit onderzoek, dat bedoeld was als uitvoerig cijfermateriaal, aan de hand waarvan voor het verkeers- en ver voersbeleid een keuze zou kunnen worden gedaan in de komende decennia. De op dracht was onder meer ramingen van het totale vervoersvolume te maken voor de jaren 1980, 1990 en 2000, en voorts op die basis een raming van de totale behoefte aan interlokale hoofdwegen en spoorlijnen voor deze jaren. Het bleek echter dat Quiot met zijn land bouwwerktuig een oliepijpleiding van de NAVO had vernield. Deze leiding verbindt een olieraffinaderij in Marseille met de Westduitse Bondsrepubliek. De oliepijp, die een middellijn van dertig centimeter heeft, ligt tachtig centimeter onder de oppervlakte. Öe gewaarschuwde gendarmerie sloot de In de leiding gebouwde sluizen, maar toen waren talrijke boomgaarden in de omge ving al door olie overstroomd. Prins William was de oudste zoon van de hertog van Gloucester, de enig nog levende oom van koningin Elizabeth na de dood van haar vader koning George V en haar oom, de hertog van Windsor. Prins William nam steeds meer de officiële plichten van zijn vader waar, die de laatste jaren aan een slechte gezondheid lijdt. Hij zou overigens pas kans op de Britse troon hebben gemaakt als er eerst acht andere erfgenamen voor hem zouden zijn overleden. Prins William diende aanvankelijk in de Britse diplomatieke dienst. Hij keerde naar huis terug toen zijn vader door ouderdom gekweld niet meer in het open baar kon optreden. De prins was verleden jaar al eens bij een auto-ongeluk verwik keld geweest en in de tijd van de Alge rijnse bevrijdingsoorlog werd zijn vlieg tuig door opstandelingen beschoten. Prins William was ongehuwd. Zijn frequente uitgaansleven bracht hem in contact met enige huwelijkskandidaten, die evenwel door het Britse hof als niet geschikt van de hand werden gewezen. Williams jongere broer, Richard, huwde overigens afgelopen maand met de in het geheel niet adellijke Deense mejuffrouw Van Deurs. Het was de laatste keer dat de Britse prins William in het openbaar op trad. Hij fungeerde als getuige. Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. Overigens is het bestaande autowegen net in principe voldoende om tot 1980 het verkeer te verwerken. Daarna moeten nieuwe verbindingen komen tussen Am sterdam en Rotterdam (rijksweg 3), Am sterdam en Tilburg. Voorts moet er een kustweg langs de Noordzee komen tussen Zandvoort en Den Haag. Maar nieuwe verbindingen zijn overal in Nederland no dig. Het NEI heeft berekend dat over drie jaar, twaalf tot veertien rijstroken tussen Den Haag en Rotterdam nodig zijn, en 22 tot 24 in 2000 verdeeld over drie autosnel wegen. PARIJS. De Franse stad Lyon is al paar jaar lang in opspraak. Niet zozeer door het toenemende aantal prosti- tuées mei» schat dat het er ruim twee duizend zijn als wel door corruptie in het politiekorps. De zedenpolitie van Lyon telt een groot aantal betrouwbare lieden, maar ook mannen die de weelde in de onderwereld niet konden dragen en cor rupt zijn geworden. Zij aten mee van de kruimels, die van de rijke tafel vielen. Ten westen van Rotterdam zouden zestien tot achttien rijstroken onder de Nieuwe Waterweg moeten komen, ook verdeeld over twee of drie tunnels. Het NEI merkt hierbij op dat ervan uitgegaan is dat „de uit nationaal-economlsch oogpunt gewens te infrastructuur ook werkeiyk aanwezig zal zijn”. Wordt hieraan niet voldaan, dan zal óf het verkeer zich aanpassen (minder autoverkeer), óf het zoekt een uitweg naar andere gebieden. onderlinge afrekening een zware jongen werd vermoord, was het George Meyer, die de sporen van de misdaad uitwiste door de bloedvlekken te verwijderen en de gebruikte wapens te verdonkeremanen. Hij werd echter gearresteerd en be schuldigde zijn directe chef, commissaris Charles Javilley, medeplichtig te zijn aan het uitwissen van de sporen nog voor de justitie ter plaatse was en met het onder zoek kon beginnen. Javilley stond bekend als een uiterst bekwaam en ijverig man, die dag en nacht in de weer was om de prostitutie en al het bederf, dat daar omheen hangt, te bestrijden. Ook hij bleek echter niet bestand tegen de verleidingen van de onderwereld. Hij was zo dom zijn vakantie door te brengen in de villa van twee notoire souteneurs. Toen dat uitlekte, werd hij uit Lyon teruggeroepen naar Parijs. Hij gaf er echter de voorkeur aan om ontslag te nemen en vervroegd pensioen aan te vra gen. Ook hij werd enkele dagen geleden gearresteerd. Gisteren werd de heer Tonnot, eveneens commissaris van politie uit zijn functie ontheven. Tonnot, vader van een dochter van 20 jaar zou amoureuze betrekkingen hebben onderhouden met een jonge pros- tituée, die aanvankelijk animeermeisje was in een bar, maar later voor eigen rekening begon en door haar verhouding met Tonnot gevrijwaard was van politie- bezoek. In de buitenwijken kocht hij een appartement van 270.000 francs voor haar. Dat heeft hij nooit van zijn salaris al» commissaris kunnen betalen. Het praatje gaat dat hij bovendien wijngaarden in de Jura bezit. Eveneens gaat een parlementslid van de gaullistische partij over de tong: Charret, die zo onverstandig is geweest zich op een familiefoto te laten zetten naast twee be ruchte souteneurs. De man verontschul digt zich door te zeggen dat hij de prosti tutie liever heeft in hotels en bars dan op straat. Maandag werden zeven verdachte lie den door de rechter van instructie ver hoord. Onder hen waren twee leden van de zedenpolitie en twee speculanten, die veel geld verdienden met het kopen en verkopen van gebouwen, waarin ontucht wordt bedreven. In totaal zijn in Lyon 60 bars en kleinere hotels gesloten, zodat van de ene op de andere dag meer dan 200 prostitu- ées op straat kwamen te staan. Van de ge meente mogen zij hier niet staan, maar wel lopen. Het uitgangspunt van de nota is de stelling dat de VN 'versterkt moet worden ten koste van de soevereiniteit van de nationale staten. „Dit moet bereikt wor den doordat individuele staten eenzijdig een stukje van hun eigen soevereiniteit overdragen aan VN-organen, en ook aan haar sub-organen. Hoewel dit zowel voor jonge staten als voor de gevestigde mach ten moeilijk te verteren zal zijn, zien wij geen andere mogelijkheid dan deze om de grote wereldproblemen aan te pakken,” zo zeggen de samenstellers in een samenvat ting van hun nota. „In een versterkte VN zal de vertegenwoordiging niet meer uit sluitend per regering mogen zijn: uiteinde lijk moeten de mensen evenredig verte genwoordigd worden. De stemmenmacht die kleine landen hierdoor inboeten zal gecompenseerd moeten worden door de grotere garantie van bescherming die de sterkere VN hun zal kunnen bieden”, zo wordt in de samenvatting gesteld. De veehouder, die vlakbij het meer woont, heeft Rijkswaterstaat, de Visserij- inspectie en de werkgroep „Milieubeheer Naarden” gealarmeerd. Ook de eigenares se, „Natuurmonumenten”, is op de hoogte gesteld. Het water is onderzocht door chemici en biologen van de universiteit van Utrecht, die hoge concentraties koper, chroom en zink aantroffen, die vier maal zo hoog zijn als voor de Rijn toelaatbaar is. Het is niet bekend wie de vervuiler is, maar men verdenkt de afvalstortplaats „De Lepelaar” van de Chemische Fabriek Naarden en de emaillefabriek „Langcat”. Bovendien wordt in een deel van Naarden op open water rioolwater geloosd. nationale veiligheid niet in gevaar aou brengen. De effectieve opheffing van de dienst plicht komt meer dan dertig jaar na de invoering tijdens de Tweede Wereldoorlog. Na afloop van het gesprek met Nixon zei Laird dat de bekendmaking de herver- kiezingskansen van Nixon groter zouden maken „omdat hij hiermee een groot deel van de jeugd achter zich zou krijgen.” Het administratieve apparaat voor de dienstplicht zal in stand worden gehouden voor het geval de president de dienst plicht opnieuw moet invoeren in het geval van noodtoestand of als zich niet voldoen de vrijwilligers zouden melden. De nu eindelijk gebrachte studie - ex-minister Drees kreeg begin juni van het kabinet reeds toestemming tot publikatie, maar Finan ciën had enkele bedenkingen tegen de begeleidende brief - die een paar jaar later is verschenen dan men aanvankelijk had gehoopt, geeft in beginsel een opsom ming van minimale en maximale moge lijkheden in genoemde jaren. Maar mede door de tijd die verstreken is sinds met het onderzoek werd begonnen, blijkt een aantal uitgangspunten niet geheel juist meer te zijn. Zo is uitgegaan van 17,9 miljoen Neder- - landers in 2000, aanzienlijk minder dan,, verplaatsen. In het woon-werkverkeer zal de 20 miljoen waar de in 1966 dit resulteren in een verdubbeling van de verschenen tweede nota over de ruim telijke ordening van uitgaat. Het aantal personenauto’s wordt voor 1980 op 4,6 miljoen geschat, voor 1990 op 6,2 en voor 2000 op 7,5 miljoen. Maar voor het eind van dit jaar komt de driemiljoen- ste auto op de weg, vier jaar na de tweemiljoenste. Aan het begin van dit jaar werd nog gedacht dat eind-1972 2,8 miljoen auto’s te zien zou geven. Voorts is bij de opzet van de studie verondersteld dat de overheid geen ander In dat geval zal men zich m oeten afvragen of de veronderstelde ruimtelijke spreiding van bevolking en werkgelegen heid wel kan worden verwezenlijkt. Maar de overheid kan ingrijpen in verkeersom vang en -structuur, ook op andere dan sociaal-economische gronden. „Deze zaken spelen natuurlijk een rol bij iedere ver binding in het wegennet: zij komen duide lijk naar voren bij de hierboven bedoelde tunnels”, aldus het NEó-ra.pport. Zou worden gestreefd naar een opti maal spoorwegnet, dan komen daarvoor als eersten de (inmiddels in aanleg zijnde) lijn Zoetermeer, Amsterdam-Schiphol- Leiden en Rotterdam-Spijkenisse in aan merking. Bovendien Schiedam-Steenber- gen, als besloten zou worden tot aanleg van een tweede nationale luchthaven in West-Brabant. De meeste treinverbindin gen zouden met een snelheid van 160 kilometer per uur kunnen worden bere den. A

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3