Brute Corps: geweld-film over het graf van Egypte voor Gouden Tulp voor Rob Hoeke GENIAAL SCHILDERSLEVEN BOEIEND GEROMANTISEERD Moby Dick komt om m te veel techniek Howard Carters eigen verslag farao Toetankamon beginners ring I DIJKSTRA LAMPEN bartel/ bontcouture 72/73 „El Greco, de bezeten Griek” „zonder verantwoord motief” O iv i ZOMERPRIJZEN! u '•Xgf FILMVERHUURDER ZEVENDE MAAL IN DE CLINCH MET DE KEURINGSCOMMISSIE DE ARCHEOLOGISCHE VONDST VAN DE EEUW k Romeins experiment in Mickery Gastronomerie Zaltbommel krijgt kabeltelevisie De Bokkedoorns” J w 13 VOENSDAC 30 AUGUSTUS 1972 (Van onze correspondent) DAGEN NOG Gedreven kunstenaar van srt □r ig an HILVERSUM „De Filmkeuring is een casino, waar met inzetten van 50.000 gulden en meer wordt ge speeld, met croupiers van een gemid delde leeftijd vèr boven die van de gemiddelde bioscoopbezoeker”. Dit constateert de heer Cor A. Koppies, directeur van het filmverhuurkan toor Cupido in Amsterdam, met een grote verbittering, .ingegeven door het feit dat de door hem geïmpor teerde film „Brute Corps” nu al zes keer niet is toegelaten voor openbare vertoning. TOETANKAMON! De naam van een onbelangrijke farao van Egypte, maar bij de vondst van diens graf in 1922 een donderslag bij heldere hemel boven de Nijl, die nu nog naklinkt in het Londense Britse Mu seum, dat drommen „mummie-kijkers” trekt. Ze kijken naar de grafschaften, de verstoffelijkte hier- namaalsdroom van een zich noemende en schrijven de god-koning alsof ze met een verwonderde huive ring hun eigen onstoffelijke toekomst zo ze ook van een dodencultus weet hebben zijn geheimen willen ontfutselen. En hoe zullen de vinders indertijd hebben ge keken? Het wordt door hen zelf verteld in „Het graf van Tut-Anch-Amon” door Howard Carter en A. C. Mace, uitstekend uitgegeven door Van Holkema en Warendorf in Amsterdam en Van Dishoeck in Bus- sum. AMSTERDAM De Grupo Spe- rimentazione Teatrale uit Rome geeft in het Mickerytheater een soort pic turaal theater, waarvoor de roman Moby Dick van Melville model heeft gestaan. Men beeldt niet direct het verhaal uit, maar wel enige facetten van dit boek, met name de obsessie van de hoofdpersoon: walvisvaarder Ahab die zijn been heeft verloren in strijd met een witte walvis Moby Dick. Hij vaart de wereldzeeën af, Persoonlijke benadering e- r- ie op Zilver i vindt tenslotte de walvis, die hij har poeneert maar waarbij hij omkomt. Knap verteld Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle Gastvrijheid bij Van romantisch totstrak- zakelijk en van uiterstspeels tot hyper-stijlvol en allemaal te zien in de toonzalen van Dijkstra. Keus uit meer dan 1500 modellen. WAGEN WEB 146 3 W aarschuwing” temidden van romantisch natuurschoon in het Weth. Gelukpark, Zeeweg 53, Overveen, tel.: 023-263600. Wij zijn in staat om U en Uw gasten Culinair te verwennen! Omdat wij vakbekwame medewerkers hebben die gelukkig begrijpen dat U ten volle wilt genieten van onze Culinaire schotels alsmede onze Service en Rustieke omgeving! Daarom staan wij reeds jaren bekend als een gerenommeerd Restaurant! Gelegenheid voor Recepties en Parties! Het gehele jaar geopend! W.._ -7*, ethisch zedenmees- HEIN STEEHOUWER van Het is echter ook waardevol om een andere reden. Uit het hele boek blijkt overduidelijk de kijk die men in de jaren twintig op de vondst, de geschie denis en de kunst van Egypte had. Het doet bijna vertederend aan, dat Carter het eigen karakter van de Egyptische kunst verdedigt tegen een toen kenne lijk geldende Europees-esthetische be oordeling, die met die eigen aard niet altijd raad wist. „Het vijfde zegel” heet een boek van Simon Vestdijk, waarin een fragment van zover Donald Braider doet het volkomen anders. Er zijn over El Greco weinig gegevens bekend. Hij was een Kreten zer, Domenikos Theotokopolous gehe ten, die in Venetië les kreeg van de grote Titiaan. Hij kende er ook andere grote schilders in een bijzonder grote periode. Hij verloor er zijn vrouw aan de dood. Daarna volgde een roemrijke periode in Rome, een nieuw huwelijk, maar ook weer de dood, die toesloeg. Dan trekt hij naar Toledo, een traditi oneel bolwerk in het Spanje van de duistere inquisitie-jaren. Daar wordt hij de hofschilder van Philips II, de monarch die zoveel voor kunst verza melde de „De Koninck van Hispanje” uit ons Wilhelmus is. le en u nd an an ng ■S laarlem I. 320431 De Gouden Tulp is een ereteken voor platenartiesten, ingesteld door Phonogram. De Gouden Tulp werd tien jaar geleden voor het eerst uitgereikt aan de Ameri kaanse orkestleider en arrangeur Billy Vaughn. De onderscheiding werd sedert dien nog acht keer toegekend onder meer aan de Canadese vocaliste Lucille Star, de Nederlandse componist-orkestleider Ma- lando en thans aan Rob Hoeke. Een der vele foto’s in het boek met als onderschrift: „Het onderzoek der koninklijke mummie in tegen woordigheid van het comité. Dr. Derry maakt de eerste insnijding in de windselen”. In deze „Moby Dick” is het eind een juweeltje. De spelers bouwen een reus achtig papieren bootje, waarin de kapi tein plaatsneemt om verzwolgen te wor den door het monster, dat hier bestaat uit twee trapleren en vier zeilen. Heel de obsessie van de walvisvaarder wordt gere lativeerd tot een papieren verhaaltje. Of Mario Ricci, de grote man van deze experimentele groep, ook zijn eigen thea- terobsessie kan relativeren, valt te bezien. Zijn spelers zijn te verbeten bezig met een overdaad aan materiële hulpmiddelen. De speler, of in breder verband gezien de menselijke emotie gaat naar mijn smaak te veel schuil achter technische vondsten. Mario Ricci is bij wijze van spreken gehandicapt als zijn kapitein Ahab, die rondbonkt met een been in een lieshoge houten bekisting. J. HEIJER Volgens de heer Koppies is hier sprake van volstrekte willekeur. Van de zes keu ringscommissies hebben de eerste en de derde de film toegelaten voor personen van 18 jaar en ouder, maar de minderheid van beide commissies vroeg herkeuring aan. Dit betekent, dat van de vijf com missieleden twee om herkeuring hebben verzocht, zodat van deze twee groepen zes personen de film geschikt achtten voor openbare vertoning. Als door een toeval vijf van deze zes mensen in de eerste commissie zitting hadden gehad, was Bru te Corps zonder meer de eerste keer toegelaten. „Wij hadden verwacht dat de centrale commissie voor de filmkeuring een wat soepeler beleid zou gaan voeren met het oog op de voorgestelde wijziging van de Bioscoopwet, die door belangrijker zaken en vallende regeringen wordt getraineerd. Het tegendeel is echter waar. Wij hebben De spelers uit Rome bedienen zich van op witte zeilen die bewogen worden door vier spelers opgesteld achter hun eigen uitgezaagde portretten; en verder even fraai als kitscherig geschilderde kijkkast- decortjes, waaruit de grote, grote wallevis tevoorschijn komt. Daartussen voortdu rend een eenzame kapitein, die in slow motion mislukkende kaartenhuizen zit te bouwen. OOK SPREEKT uit Carters stijl een grote piëteit voor de mummie van Toetankamon. Hij tracht uit de vond sten diens leven te reconstrueren, ook de dagelijkse handel en wandel. Het legt een nadruk op sport, paarden en jacht of het soms lijkt te gaan om een Britse jongeling van landelijke doch zeer hoge adel. Carter schrijft typisch De groep is zo druk in de weer met het materiaal, dat de uitbeelding van de „complete illusie”, waarvan in de schaarse tekst sprake is, eronder lijdt. Het materi aal blijft materiaal, omdat het spel ont breekt. Men valt licht ten prooi aan een overigens niet onaangename verveling, waarin men lang moet wachten op een spannend moment of een boeiend beeld. van El Greco’s leven is belicht. Ik haal dit even aan om op verschillen in opvattingen te wijzen. Vestdijk tracht namelijk niet biografisch te zijn, hoe wel hij zich in historische gegevens bijzonder goed kon verdiepen, maar hangt in eite een persoonlijk probleem op aaneen historisch gegeven, een der schilderijen van El Greco, „Het vijfde zegel” geheten, een uitbeelding van een tekst uit de bijbelse openbaring van Jo hannes op Patmos. Rob Hoeke maakte de afgelopen tien jaar acht langspeelplaten, waarvan er in totaal meer dan 80.000 verkocht werden. Het beste liep zijn „Boogie Hoogie” waar van er 24.000 werden afgenomen. Rob Hoeke werd 33 jaar geleden in Haarlem geboren, waar hij nog woont. Als pianist vormde hij een kwartet, waar mee hij op het jazzconcours in Loosdrecht tien jaar geleden een speciale vermelding kreeg, waarna platenopnamen werden ge maakt. Na de boogie-woogie wierp Rob Hoeke zich ook op de Rhythm and Blues, leerde mondharmonica spelen en ging zin gen. Met verschillende nummers kwam hij in de hitparade. In ’70 stond zijn „Down South” bij de top-tien. Hoeke heeft verschillende groepen ge had. De laatste R B-formatie is onlangs uit elkaar gegaan. Rob Hoeke zal in het nieuwe seizoen in een trio optreden. Ter introductie van deze nieuwe periode ver schijnt volgende week een nieuwe LP: „Full Speed”. BRAIDER IS een kunstkenner en een goed onderzoeker. Op een typisch Amerikaanse manier vermengt hij zijn gegevens met veronderstellingen tot een dramatisch geheel, dat knap en onderhoudend wordt opgediend. Hij boeit en overtuigt, maar toch blijft men het gevoel houden, dat zijn Greco een rollenspelen in Braider’s knappe spel is, méér dan psychologisch diep genoeg belichte geniale kunstenaar. Maar ach, mijn mening is ook maar weer een interpretatie van inderdaad weinig échte gegevens over El Greco. Als fictieve roman zou het eveneens een uitstekend verhaal zijn geweest, alsof een vlotte schrijver op een verfilming zou hebben gehoopt, en zulke verhalen zijn meestal bijzonder leesbaar. Zo ook deze benadering van een inderdaad grote historische figuur. HEIN STEEHOUWER Corps als voorbeeld kan gelden van een film, gebaseerd op het geweld om het geweld en het doden om het doden. Dit laatste „zonder verantwoord motief, uitge voerd als bruut handwerk en dierlijk gedrag, dat niet gecorrigeerd, doch zelfs aangemoedigd wordt door de leiding van een groep huursoldaten”. HET LEVEN VAN een historische figuurr valt nooit volkomen in een beschrijving te reconstrueren. Een au- to-biografie bevat een selectie werkelijkheidsfragmenten, voor de auteur zichzelf overziet en voor zover hij uit eigen school wil klappen. Een biografie door een ander is getint met de geestelijke kleur van die ander en gaat altijd mank aan onvolledig heid. Hoogstens kan men van een knappe waarheidsgetrouwe analyse Lampen Lampen Lampen AMSTERDAM, I HAARLEM, WETERINGSCHANS84a SPAARNE 65, TEL. (020) 6 35 10 TEL.(023) 31 93 73 OEN HAAG, GEOPEND: ELKE DAG STATIONSWEG 102, 9.00 TOT 6.00 UUR, \TEL.(O7Q) 63 08 59 I OOKZATERDAGS sterk de indruk dat men zich „waar” wil maken voor de resterende tijd”, aldus de heer Koppies. Binnenkort wordt de film voor del ze vende keer beoordeeld. De voor herhaalde keuring voorgeschreven gewijzigde sa menstelling bestaat uit een zogenaamde „trektitel”, die vóór de film is aange bracht, met de navolgende tekst: „In deze tijd van steeds meer toenemend geweld, het vormen van „hard” optredende actie groepen, het door regeringen samenstellen van huurtroepen daar waar het politiek gezien minder gewenst wordt geacht het gewone leger in te zetten, wil deze film een waarschuwing zijn en laten zien tot welke gewelddadigheden een dergelijke politiek leidt, die ten slotte een totale ondergang ten gevolge heeft. Alleen de domheid blijft over”. Deze versie van de film, gevolgd door de reeds aangebrachte coupures, wordt maandag a.s. vertoond in een speciale voorstelling, waarvoor behalve de film- pers, de voorzitters van alle kamerfracties en de voorzitter van de centrale commis sie voor de filmkeuring zijn uitgenodigd. Verder heeft de heer Koppies, als onder deel van zijn offensief tegen de keuring, de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie verzocht om te overwegen vooruit te lopen op de komende wetswij ziging en tot een soepeler beleid te advi seren, zodat een langzame groei naar een leef tij dskeuring mogelijk wordt. Howard Carters eigen journaal, want dat behelst dit boek, is in verscheidene delen vanaf 1924 eerder door Van Holke ma en Warendorf uitgegeven. Het is kennelijk opnieuw van de plank gehaald, in een vertaling van A. Moresco, omdat Toetankamon door de Londense tentoonstelling weer in het nieuws is gekomen. Er is dit jaar al zoveel over de eigenlijke Toetankamon- story geschreven, dat ik hier niets geschiedkundigs meer naar voren wil brengen. Wel wijs ik op de aard van het boek. Het is namelijk het officiële rapport van Howard Car ter en A. C. Mace, van wie eerstgenoemde de belangrijkste man is geweest. Hij vond het befaamde graf en heeft aan het hoofd gestaan van een lange rij deskundigen, die hun deel hebben bijgedragen tijdens het graven, vinden, prepa reren, inventariseren, fotograferen en conserveren, dat jaren heeft geduurd. Behalve het dagelijks minutieuze verslag over het werk door Carter bevat het boek dan ook de door Harry Burton eveneens dagelijks gemaakte foto’s. De gehele ontdekking kan op de voet wórden gevolgd. Achter in het boek zijn aan hangsels opgenomen, uitvoerige rapporten door de andere vakgeleerden, die hebben meegewerkt. Voor belangstellenden in archeologie is het dan ook een zeer waardevol boek. De tegenstanders van „Brute Corps” in de onderscheidene keuringscommissies hebben onder meer overwogen', dat het middel erger dan de kwaal zou zijn, als de maker bedoeld zou hebben de toe schouwers diep te schokken door de ver toonde verdorvenheid van het huidige ge slacht. Andere overwegingen waren, dat de film een aaneenschakeling is van zeer harde scènes en dat, althans volgens deze commissieleden, die scènes met een niet te miskennen plezier tot in het onmenselijke zijn doorgetrokken. Men vindt, dat Brute HAARLEM. De boogie-woogie en blues-pianist Rob Hoeke is de Gouden Tulp toegekend. De onderscheiding wordt hem op 6 september in „O’Henry’s” in Amsterdam uitgereikt. Engels, nogal eens terend in plaats van alleen maar his- torisch-realistisch. Vaak spreekt ook ontroering uit de tekst bij het vinden van de mummie en soms zelfs een ze kere schaamte, omdat er in naam van de wetenschap grafschennis en lijk schouwing moet worden verricht. Om die persoonlijke benadering is het boek van grote waarde, ook als men het bekende en hoog gewaardeer de „Toetanchamon” van Christiane Desroches-Noblecourt (Becht-Amster- dam) reeds bezit. Dit later geschreven boek bevat uiteraard nadere gegevens, aan het licht gekomen toen de graf schaften uitvoeriger waren onderzocht, dan Carter en de zijnen konden doen. Maar die éérste indruk en het dagelijks verslag over alle volgende, daarvoor moet men toch bij Carter terecht. waarheidsgetrouwe spreken. Reconstructies in romanvorm wijken natuurlijk nog veel verder van de waarheid af. Maar gaat het wel alleen „om de waarheid en niets dan de gehele waar heid”, zoals voor een rechtbank een getuige wordt gèvergd? Nee, het gaat om wat men een zedenschildering noemt (hetzij dan van één persoon in een biografische roman), gecentreerd rond een historisch gegeven. Wat de lezer, liefst vertrouwd met de beschre ven persoon, heeft te ondergaan staat in vele gevallen tussen de regels, inge vuld door wat de lezer meent te ont moeten. En in die zo geabstraheerde Ontmoeting moet men de waarde van een biografische roman zoeken. HET FEIT, dat het de derde druk is in de Fibula-reeks die Van Dishoeck in Bussum uitgeeft van „De geschiedenis van Egypte” van Bob Tadema-Sporry, geïllustreerd door Auke Tadema, ont slaat me eigenlijk van de verplichting erover te schrijven. Een derde druk betekent op zichzelf reeds een recht vaardiging van een uitgave en ze be hoeft dus niet de krans van een aanbe veling. Toch noem ik dit boek onder het kopje „Egypte voor beginners” en wel om twee redenen. De Tadema’s verdienen gewoon weg méér bekendheid, omdat zij hun werk als „opvoeders” van de geïn teresseerde leek bijzonder bekwaam en onderhoudend doen en dat niet al leen in de weekendbijlage van onze bladen, waarin ze al zo vaak over Egypte hebben geschreven. De tweede reden is, dat het genoemde boek zo’n goede inleiding is voor hen, die zich aan de Egypte-literatuur willen gaan overgeven, al dan niet gestimuleerd door het „Toetankamon-jaar”. Het boek van de Tadema’s is geschreven en uitstekend geïllustreerd voor iedereen die ook op de TV een goede documentaire zou willen zien. Het is dus geen vakliteratuur, maar populair- wetenschappelijk in de goede betekenis van het woord, met de nadruk op het informatieve karakter. Er wordt name lijk niet in geromantiseerd en niet gesacraliseerd. Toch bevat het boek en dat is zeer nuttig bijvoorbeeld een opsomming van alle Egyptische godsbegrippen met handige korte om schrijvingen als een soort inleiding op het (uiteraard) vluchtige overzicht van 4000 jaar geschiedenis. Hetzelfde geldt voor korte begripsbepalingen in zake het dagelijkse leven van de Egyp tenaar, iets over pyramiden- en tem pelbouw, een goed overzicht van de ingewikkelde dynastieën, enzovoort. Het is dus een vorm van goede histori sche verslaggeving door twee mensen, die Egypte door langdurige bezoeken door én door kennen en daar handig, beknopt en bijzonder „gemakkelijk verteerbaar” over schrijven. Een fantasie van Auke Tadema, voorstellende de zonneboot van Ra in de onderwereld. Vreemde gees ten en verscheidene góden lopen mee in de stoet om Ra tegen de talloze gevaren van deze reis te beschermen. DONALD BRAIDER heeft „El Gre co, de bezeten Griek” geschreven, in een goede vertaling van P. A. Zandstra uitgegeven door de Zuid-Hollandsche Uitgeversmaatschappij in Den Haag. El Greco is de beroemde schilder uit To ledo, levende van 1541 tot 1614. De geïnformeerde lezer kent de bijna ex pressionistische stijl, ^althans voor die tijd, met langgerekte figuren in een apocalyptisch licht. Het is een vorm van religieuze kunst, geheel afwijkend van wat er toen werd geschilderd. Een zeer persoonlijke stijl, die als een hang naar een dramatische mystiek over komt en die de schilder tekent als een heftig bewogene, een strijder met zijn omgeving en met zichzelf in een tur bulente tijd. ZALTBOMMEL. De eeuwenoude bij na 70 meter hoge St. Maartenstoren te Zaltbommel zal vanaf 6 september aan staande fungeren als centrale antenne voor de „Kabeltelevisie Zaltbommel”. Oud minister van Verkeer en Waterstaat drs. J. A. Bakker zal de inrichting, (een initia tief van de particuliere onderneming Ro bert Schmitz nv) die dag officieel in gebruik stellen. Een belangrijk argument van het ge meentebestuur om dit initiatief verder te ontwikkelen is wel - aldus burgemeester drs. K. F. Broekens tijdens de dinsdag gehouden persconferentie - om af te ko men van het „antennewoud” dat vooral de historische binnenstad ontsiert. Bovendien opent de kabeltelevisie de mogelijkheid te komen tot een regionaal televisieprogram ma, waarvan op donderdag 7 september aanstaande met medewerking van het „Brabants Dagblad” een eerste proefpro- gramma voor de Bommelerwaard wordt uitgezonden. Voor deze dag zijn uitgenodigd o.a. alle gemeentebesturen en woningbouwvereni gingen in Nederland, alsmede installateurs en importeurs op dit gebied.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13