w bi Waterpoloteam vrijwel zeker uitgeschakeld voor de finale Ook Brigitha kon niet voor ommekeer zorgen op IBBBB 1 JAAR VOOR GEWERKT" E ti ii „Actie-brons” mislukt na 4-4 gelijkspel „HIER HEB IK ZEVEN r ofymrische speten ’72 Zwemwonder Mark Spitz: Olympische Spielerei Voetbalamateurs Brazilië hebben s nog veel te leren Spaans hockeyteam bijna uitgeschakeld Hensgens tevreden 18 I 1881 B J WOE WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 Geduldig - JE Mt tussei dubb< 3»' N Bi HÈ llll laBBBBflBflaBBBBBBBaBflBBBBBBBaaBBBBBflnaBBBBaBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBaflBBaBBBBBSBBBBBBaBBBBflaaBBaBBBBBaBBBBBaBflBBBBBBBflBBBBBBBBBflaBBflflBBBflflBflBBflBBBaflBaflaBBBBBBaBBI Te o< in S goec tl? V4: t: - mtl MUI Hill Voor een wondertje op zich zorgde deze totaal leeggezwommen Steven Genter in de toch at zo miraculeuze Amerikaanse HANS VAN ZENDEREN (Van onze sportredactie) „Behalve die drie beloning is de martel- van NICO SCHEEPMAKER 188888111 ..Ji (Van onze sportredactie) MÜNCHENDe veel bejubelde zwembondleiders hebben het moeilijk. Schoonspringster Mariëtte Dommers, de waterpoloërs en ook de zwem mers en zwemsters bezorgen hun grijze haren. Ook de tweede zwemdag leverde alleen maar tegenvallende prestaties op. Hun hoop was vooral op Enith Brigitha gebouwd. Zij, zo werd in stilte gebeden, zou voor de ommekeer gaan zorgen. Maar de moedig knokkende Antilliaanse faalde: slechts de achtste en laatste plaats in de eindstrijd 100 meter vrjje slag met de voor haar ronduit slechte tijd van 60,1. In de halve finale maakte zij nog 59,7, een tiende seconde boven haar nationale record, waarmee ze als vijfde op de Olympische ranglijst stond. woorden: is waterpolo je beoefent omdat het (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. Spanje, tweede bij de wereldkampioenschappen hockey in Bar celona, zal zich vermoedelijk niet kwalifi- cere voor de halve finales van de Olym pische Spelen. Na gelijke spelen tegen Argen’ "lië en Pakistan moesten de Span jaarden dinsdag tegen Maleisië opnieuw genoegen nemen met een gelijk spel (0- 0). »n di< nu N paa Mü lan van bes eer pio C mo pro pioi Vu we: me ma spi de: me me «cc eet na l Ja, dat was even jammer, maar met 3-0 verliezen van Hongarije is ook een vorm van winnen, maakten we elkaar diets, totdat de Westduitsers de volgen de dag met 3-3 tegen Hongarije gelijk speelden Zozo, dachten we, met 3-3 gelijk spelen tegen Hongarije, dat is geen vorm van winnen meer, dat is een vorm van zegevieren. Nederland moest nu wel winnen van West-Duits land om de finalepoule te bereiken, maar zie: Vrouwe Fortuna Vlaardingen was waarlijk niet met Harry Vriend en zijn jongens (dat wordt u elders uitge legd), zij speelden uiteindelijk met 4-4 gelijk en nuchter beschouwd was dat een verdienstelijk resultaat: gelijk spe len tegen de gelijkspelers tegen Honga rije Maar het betekende wel bat onze waterpoloërs zijn uitgeschakeld, tenzij er een wonder gebeurt, bijvoorbeeld: West-Duitsland-Argentinië, West- Duitsland verdrinkt... Nu heb ik geen verstand van water polo, maar als ik het wel had, schafte ik het af. „Wat maakt waterpolo leuk voor een waterpoloër?”, heb ik aan Harry Vriend gevraagd. Een voo rd hand liggende vraag, want mij werd na De „nuchtere” Hongaren zorgden via Antal Dunai (in Hongarije onderscheidt men voetballers niet in amateurs en pro fessionals, maar in onbekende en bekende amateurs, Dunai is een van de bekendste) al na vier minuten voor een 1-0 voor sprong. Maar zoals gezegd, de Brazilianen moeten nog veel leren, dus na een helft hadden ze weer zo veel bijgeleerd, dat ze eerste het middenveld, daarna het hart van de Duitse toeschouwers en tenslotte ook de Hongaarse helft veroverden, wat eindelijk in de 67ste minuut resulteerde in de gelijkmaker van Simeao. voor alsof die waterpoloërs vier jaar lang aan folteringen zijn onderworpen: nagels uitgetrokken, brandende sigaret ten uitgedrukt op de naakte huid, etce tera, maar ze wisten: over vier jaar staat ons dan een tweetal weken te wachten waarin we door hemelse meisjes vertroeteld zullen worden etce- de uitschakeling verzekerd, dat dit een verschrikkelijke klap was voor die jongens: „Vier jaar van opofferingen naar de knoppen, denk je eens in”. Ik probeer het me in te denken, maar het lukt me niet. Ze hebben toch vier jaar gewaterpolood, leuk hun sport beoefend? Of niet soms? Men stelt het Geduldig had de Amerikaanse Sandra Neilson, de overwinnares van Shane Gould op de 100 meter vrije slag, op haar beurt gewacht. De 16-jarige lachebek bleek echter nog altijd diep onder de indruk tijdens de ceremonie huilde en lachte ze tegelijk van haar prestatie en was nauwelijks in staat haar uiteraard jubelende gedachten onder woorden te brengen. „Het was opwindend om Shane te verslaan. Ik was er overigens zeker van dat ik ging winnen. Shane is tenslotte ook een meisje, net ais wij”. den van enkele officials verstoorden hun sombere gedachten niet. Het 44 gelijke spel tegen de Westduitsers, dat praktisch gesproken de poort naar de Olympische finale-poule deed dichtsmakken,die te leurstellende score betekende het mee dogenloze einde van de vorige jaar ont stane fraaie droom „actie brons” geheten. Het is daardoor vrijwel zeker dat West- Duitsland en Pakistan uit poule-A zullen overgaan naar de halve finales: beide landen wonnen van respectievelijk Oegan da (3-1) en Argentinië (2-1). Shane Gould, duidelijk teleurgesteld en tijdens de ceremonie lachend als een boer met kiespijn, was dinsdagavond de grote verliezeres. Zij, de wereldrecordhoudster op dit spectaculaire nummer, werd niet alleen door Sandra Neilson (58,6), maar ook door het tweede Amerikaanse meisje Shirley Babashoff (59,0) voorbij gestreefd. Haar tijd van 59,1 lag liefst 0,6 seconde boven haar wereldrecord. Voor de volle digheid: de Oostduitse Gabriëlle Wetzko tikte als vierde aan in de nieuwe Europe se recordtijd van 59,2. Naast de nederlaag van Shane Gould, die zich weer niet in de interviewkamer liet zien, waren er nog twee grote verras- Uiterst boeiend was ook de finale 200 meter schoolslag-dames. Galina Stepano va, de Russische gouden hoop, ging in een moordend tempo van start. Het daardoor geslagen gat leek ook na 150 meter nog onoverbrugbaar voor haar concurrentes, maar Galina viel met het goud in zicht ontzettend terug. Op de laatste 10 meters werd zij nog voorbij gestreefd door de Australische outsider Beverley Whitfield (16), negende op de olympische top tien, die met 2.41,7 won en door de Amerikaan se Dana Shoenfield, met 2.42,0 zilver weg kapend voor Stepanova’s (2.42,4) neus. „Ik had me kennelijk wat overhaast. Op de laatste baan was ik erg moe”, gaf de Russin toe. tera, dus even doorbijten, leuk is het niet, maar de gang waard Met andere een sport die leuk is, of doe je het jarenlang met tegenzin, alleen maar om eens in de zoveel jaar een vijfde plaats te berei- „Het zou best kunnen”, zei Hart Vriend. „Je komt in een bepaald krin getje terecht en daar kom je moeilijk meer uit. Ik woonde bijvoorbeeld vlak bij het zwembad. En hoe gaat het dan?”. Tja, dan gaat het net als met Cruyff, die tegenover het Ajax-stadion woon de. Maar dat is geen excuus, vind ik. Ik begon ook met te zwemmen. Van mijn zevende tot mijn twaalfde zat ik in ZAR, ik zwom letterlijk elke dag in hetSportfondsenbad-West in Amster dam. Toen werd ik 12 jaar, ik mocht (eindelijk) gaan voetballen. Ik deed het en vier jaar lang zag ik het zwembad niet meer terug, opeens doodziek van het chloorwater, dat continue schelle kabaal, van die hele fluwelen hand van het water, die je eeuwig in je bewegingen hinderde. Ik meen het: als kind zwemmen le ren en dan de rest van je leven blijven '”emmen of waterpolo-snelen zonder een andere sport te gaan beoefenen, dat is voor mij het zelfde als geboren worden in Den Helder en daar dan de rest van je leven blijven wonen zonder op het idee te komen naar een leukere stad of een plezieriger dorp te verhui zen... void, I doen dit s ke v. techi lijk nooi- geor Dt natu met Het is uithuilen en opnieuw beginnen voor de waterpoloërs. Vandaag kregen ze de gelegenheid voor dat uithuilen rust dag donderdag wacht het begin van de nieuwe periode. De eerste plaats in de troostpoule zevende in het totaalklas- sement kan en moet in verband met deelname aan belangrijke internationale toernooien worden binnengehaald. Be langrijk voor de toekomst is, dat Vriend zich inmiddels in principe bereid heeft verklaard door te gaan op een andere, betere basis. Volgend jaar zijn de wereld kampioenschappen: de kans op revanche. HANS VAN ZENDEREN Toen kort daarna Guimaraes er 2-1 van maakte, kende het enthousiasme geen grenzen meer, zoals het tevoren ook tegen de Denen geen grenzen meer had gekend toen de Brazilianen in de tweede helft een 2-0 achterstand wegwerkten. Wat de den toen de Denen? Zij maakten er kort voor tijd 3.2 van. En wat deden de nuchtere Hongaren? Juhasz (een van zijn ingooien diende echt door de Braziliaanse keeper gestopt(l) te worden) schoot van buiten het strafschopgebied als opkomende en dus ongedekte back keihard in de boven hoek: 2-2. Tenslotte Roland Matthes, de Oostduitse doorn in het oog van vele Amerikanen. Op de 100 m rugslag bewees de wereld recordhouder, met grote overmacht win nend, weer eens dat aan zijn rijk op die rugslag nog geen einde komt. Hij bleef met 56,6 zijn naaste concurrenten, de Amerikaan Mike Stamm (57,7) en diens landgenoot John Murphy (58,3) ruim voor. ken? Ik zelf zie er de lol niet van in, moet ik bekennen. Een Duitse krant karakteriseerde waterpolo terecht als: „Handbal boven water, worstelen on der water". De spelers zijn verplicht twee broek jes te dragen om naaktzwemmerij te voorkomen. Die broekjes worden zo (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Mark Spitz maakte er weer een one-manshow van. Vijf minuten lang spuide de onstuitbare Amerikaan, die na de Spelen stopt met het zwemmen, de ene na de andere grap. Het leek wel of hij zijn derde gouden medaille en derde wereldrecord (1.52,8 op de 200 meter vrije slag) zelf niet serieus nam. Het was een spel letje, „vraagt u maar”. Of hij nog speciaal op de Australiër Mike Wenden had gelet, die hem vier jaar terug in Mexico het goud voor de neus had weggekaapt? „Ik was een van de zeven zwemmers in deze serie die hem wilde verslaan en ik heb hem natuurlijk in de gaten gehouden”. Of hij niet bang was voor zijn landgenoot Steven Genter, die erg snel was gestart en bij het laatste keerpunt nog leidde? „Ik ben bang voor iedereen”. Waaraan hij na de lachsalvo toevoegde: „Ik ben blij voor Steven dat hij tweede is geworden”. Of hij kon zeggen waarom hij voor deze wedstrijd in het bassin voor het schoonspringen was gedoken? „Ik houd van diep water”. Wat hij van de Westduitser Werner Lampe (derde in de nieuwe Europese re cordtijd van 1.54,0) vond. „Hij heeft goed gezwommen. Ik ben blij voor hem dat hij brons won”. De vijf minuten waren om, maar team manager Treadway vond het goed dat Mark nog een toegift van vier minuten gaf voor wat meer serieuze woorden. „Nee, ik ben na deze twee dagen nog niet moe. Tijdens de Amerikaanse kampioen schappen moest ik in vier dagen zeven nummers zwemmen. Nu heb ik daar zeven dagen voor. Ik voel me uitstekend. Het heeft me zeven jaar gekost om dit mijn 30ste wereldrecord te bereiken”. naar zijn MÜNCHEN Geen woord werd er ge zegd. Ieder voor zich trachtte de dreun, de ko-stoot, te verwerken. Harry Vriend, de niet-tegen-zijn-verlies-kunnende coach van de uitgeschakelde water- poloploeg, vluchtte naar het trainingsbad om in het water zich zelf terug te vinden. De meeste spelers staarden wezenloos voor zich uit. De uitbundige vreugde in het Westduitse kamp, de meevoelende reacties van Nederlanders en de opbeurende woor- nauw mogelijk vastgesnoerd om te voorkomen dat de tegenstander greep op de situatie krijgt en ik heb begre pen dat het verdedigen bij het dames- waterpolo ernstig gehandicapt is door het ontbreken van houvast biedende genitaliën. Zo’n midvoor, die een hele wedstrijd weinig anders te doen heeft dan te trachten het hoofd boven water te houden met een vreemde vent op zijn rug, welk speelplezier put hij daar nu eigenlijk uit? Hensgens komt donderdag op de eerste dag van het olympische atletiekprogram- ma als enige Nederlander aan de start. Hij lootte de derde van de acht series en is daar in het gezelschap van de uitge sproken favoriet, de Amerikaan Swenson, die met 1.45,1 vierde op de wereldranglijst staat. Ook de Rus Ivanov, die al eens 1.46,0 liep, is een bijna zekere halve fina list. De rest van het veld moet voor Sjef Hensgens, die dit seizoen tot 1.46,8 kwam, normaal gesproken geen probleem zijn. Natuurlijk is de Ier Frank Murphy een niet te onderschatten tegenstander, maar deze atleet is op de 1500 meter aanmerke lijk sterker dan op de 800 meter. Ditzelfde geldt voor de Ethiopiër Regassa. In de derde serie starten verder de zwakke Panamees Arza, Seedig uit Pakis tan en Abidoyo uit Ghana. singen te noteren. De avond begon al direct met een sensatie. In de eerste halve finale 100 meter schoolslag-heren verbe terde de Amerikaan John Hencken met 1.05,7 het uit 1969 daterende wereldrecord van de Rus Pankin (1.05,8). Nog geen vijf minuten later k^n die tijd al weer worden doorgehaald. De Japanner Nobutaka Ta- guchi ging in de tweede halve eindstrijd nog eens 0,6 seconde sneller. De Westduit ser Walter Kusch, eerste op zowel de wereld- als olympische ranglijst, moest genoegen nemen met een evenaring van het Europese record van Pankin. Enith startte perspectiefvol. Op de eerste baan bleef zij overtuigend overeind in het geweld van de Amerikaanse meisjes Sandra Neilson en Shirley Babashoff en de Australische troef Shane Gould. Na 50 meter keerde zij achter Neilson zelfs als tweede met de uitstekende tussentijd van 28,5. Met nog 25 meter te gaan, lag ze nog in bronzen positie, maar toen klapte Enith ontstellend hard in elkaar. Trainingsadviseur Nico van Dam had er geen verklaring voor. „Ze heeft snelheid, uithoudingsvermogen en conditie. Dat is al vaak genoeg gebleken. Nee, ik weet niet waar die terugval aan ligt. Ze moest natuurlijk meegaan op die eerste baan en dat lukte ook goed. Ze kon hét alleen niet afmaken”. Het is duidelijk, dat de sfeer in de zwemploeg erg broos is geworden, ’s Morgens was de stemming al weer aangetast door de zeer matige verrichtingen van schoolslag- zwemster Alie te Riet en de vrije-slagspecialist Peter Prijdekker. Beiden bleven met respectievelijk een 17e en 18e plaats ver van de finales verwijderd. Erger was nog dat ze ook boven hun persoonlijke records bleven. Alie bracht op de 200 meter schoolslag 2.48,5 op de chronometers (beste tijd 2.48,2) en Peter kwam op de 200 vrij tot 1.58,8 (beste tijd 1.58,5). De op dit moment meest voor de hand liggende verklaring is dat de Nederlandse meisjes en jongens in dit overweldigende Olympische decor niet zichzelf zijn; dat ze niet zo zeer door hun tegenstanders door de vele internationale wedstrijden, die Van Dam en Schreurs ze hebben laten zwemmen, weten ze immers dat die ook maar gewone mensen zijn maar vooral door de theatrale gebeurtenissen rondom de wedstrijden zijn geïmponeerd. Van Dam wilde daar (nog) niet aan. Wel gaf hij toe dat het een mentale kwestie zou kunnen zijn. „Ik heb een jongen uit de Verenigde Staten getraind en Wil Storm (de damesleidster red.) een meisje. Het is ons beiden opgevallen dat die veel harder zijn dan onze meisjes en jongens. Met enkele gunstige uitzonderingen natuurlijk”. Het gezicht van de emotievolle Evert Kroon, ’s werelds beste en dinsdag ook ’s werelds ongelukkigste doelman, toonde wel het duidelijkst de sporen van echt verdriet. Het klinkt allemaal wat overdre ven, toegegeven, maar op dat moment voel den hij en zijn ploeggenoten nu eenmaal niet anders. Zeker, het zijn volwassen en in het normale leven zelfs vrij nuchtere jongens, maar het zijn ook sportgekken. Hoe anders hadden zij de afgelopen jaren die bijna slaafse voorbereidende arbeid kunnen opbrengen; hoe anders hadden zijn zich zo kunnen laten afbeulen? Er was één man ,die zich nog niet bij de nederlaag want dat was dat gelijke spel in feite toch wilde neerleggen. Dat mocht hij ook niet. Hij, Hans Muller, was als teamleider immers verplicht na te gaan of er nog wat te redden viel. Voor hem en voor hem niet alleen stond onomstotelijk vast dat de jury een blun der had begaan, waarvan de Oranje-equi- pe aanwijsbare schade (het eerste doel punt) had geleden. Het bewuste fragment van de strijd danste voor zijn ogen. Het gebeurde in de eerste periode. De Duitser Teilcher was uit het water gestuurd, waardoor Neder land de kans kreeg op een soepele start. Vooral ook toen de gastheren al na bijna 20 seconden de bal verloren. De tijdwaar nemer verzuimde echter aan een nieuwe periode van 45 seconden, waarin de aan vallende partij op het vijandelijke doel moet schieten, te beginnen. Gijs Stroboer werd daardoor al na 28 seconden gedwon gen uit weinig kansrijke positie te schie ten. Hij trof de paal, waarna de Duitser Stiefel, dankbaar profiterend van de ver warring bij de protesterende Nederlan ders, zijn ploeg aan de zo belangrijke openingstreffer hielp. Hans Muller draafde van de ene offici al naar de andere. Hij vond er uiter aard, want die houden niet van protesten geen begrip. Zijn laatste hoop vervloog toen uit het procesverbaal van het duel de fout niet kon worden vastgesteld. „Dan heeft een protest geen zin meer”, conclu deerde Muller gelaten. Ja, en dan het vertoonde spel. Vriend mocht dan wel stellen dat er niet slecht was gespeeld; dat er met volle inzet en misschien zelfs met te veel inzet was gespeeld, feit is, dat er enkele onvergeef lijke fouten zijn gemaakt. Het duidelijk zwemploeg. Zondag lag hij nog voor onderzoek op een operatietafel in München. De doktoren daar raadden hem af het water in te gaan. Genter ging echter af op het tegengestelde advies van zijn vaste begeleiders en won, nog geen 48 uur na zijn ontslag uit het ziekenhuis, het zilver op de 200 meter vrije slag. Harry Vriend wist het eigenlijk ook niet. Hij wist alleen maar dat hij zelf graag waterpolode en dat het aantal waterpoloërs nog steeds toeneemt, in Nederland en andere landen, zodat het toch blijkbaar zijn aantrekkelijke kan ten heeft. Is het niet zo, vroeg ik hem, sprekend uit eigen ervaring, dat je begint met te zwemmen, dat dat je als kind al gauw gaat vervelen, dat je dan krijgertje gaat spelen met je vriendjes („hoek afsteken mag niet”, heette dat vroeger), of met een bal gaat spelen om in godsnaam maar niet te hoeven zwemmen en dat uit die behoefte (niet te hoeven zwemmen) het waterpolo is ontstaan? Zonder dat men er tevoren even bij heeft stilgestaan, dat het ei genlijk, door al dat remmende water, een „onmogelijke” sport is? JAAIVWIIVVWlRIWVWWWVWVVWIfVlfVVVVVWVWVVWVVVVWVVVWVVVVVVVVVVVVWVWWVVWVl^^ zichtbaar trappen naar en slaan van een tegenstander door respectievelijk Parrel en Veer, beiden geroutineerde internatio nals, kan niet anders worden gekwalifi-. ceerd. Het kostte twee strafminuten, die weliswaar schadeloos bleven, maar die Nederland in zijn achtervolging op de Duitsers niet kon missen. Onjuist waren ook de risicovolle offen sieve acties, die de Nederlanders bleven ondernemen, ondanks het feit dat de te veel en storend fluitende Cubaanse arbi ter Martinez van het begin af aan die verkeerd beoordeelde en met strafminuten honoreerde. Vriend dacht daar anders over: „We moesten winnen en moesten dus door die zoneverdediging van de Duitsers heen breken. Dan moét je zo veel mogelijk bewegen. Aan het spelen op een midvoor heb je dan weinig. Die risico’s moesten dus wel genomen worden”. Blijft toch de vraag of Vriend, die geen enkele wissel speler inzette, toe» bleek dat dit niet het gewenste resultaat epleverde, niet beter de erkende „trommelaar” Wim Hermsen het water in had kunnen sturen? MÜNCHEN Brazilië zal aan het we reldkampioenschap voetbal niet ook nog een olympisch kampioen schap toevoegen. Eerst ver loren de Brazilianen met 3-2 van Denemarken, daarna speelden zij tegen Hongarije met 2-2 gelijk. En beide ke ren ging het op dezelfde ma nier. Dit olympische team lijkt de „Kin dergarten” van het Braziliaanse voetbal te zijn: de kinderen zijn talentvol, maar onvolwassen, bovendien hebben zij nog veel te leren. Althans op het punt van or ganisatie. Zij spelen alleraardigst, maar ze voetballen nog niet goed genoeg. Dru Uitgei en L I volko nen. was van ment: de Li I de v< toege hetge de h niet Va: had I hadd' Kope gebr; rend de r gebk unan De J veel ten. De heefi Roland Matthes op weg overwinning. zich later wel c co-eq slaag i nen troze we t stukj Het wordt meer en meer duidelijk dat Nederland in München deelneemt als ex-zwemnatie. Niet dat het een doodramp is dat onze meisjes en jon gens tot de klasse van de halve-fina- les zijn afgezakt (want wedstrijdsport is 99 procent verliezen en 1 procent winnen, zoals Edison al wist), maar het ontneemt natuurlijk wel wat fleur aan de verslaggeving van de Nederlandse journalisten, die nu al het gevoel be ginnen te krijgen dat zij van alle Nederlanders in München het langst in de strijd zullen blijven. Ook met het waterpolo is het zoals bekend misgegaan. De waterpoloërs be gonnen met gunstig te loten: in één poule (van ellende) met Hongarije en West-Duitsland, dat betekende een vrij zekere tweede plaats, achter Hongarije maar voor de Duitsers. Daarna zetten we onze zegetocht voort, door slechts met 3-0 van Hongarije te verliezen, met als aantekening dat 3-1 zelfs een juistere uitslag was geweest. Bovendien bewees Evert Kroon in het doel dat hij inderdaad de beste keeper ter wereld is, althans van de natte keepers, want „hij stopte alles”, zoals we niet moe werden elkaar t e vertellen, totdat een nuchtere journa- V‘x.r list opmerkte: dan”. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. „Ik mag echt niet onte vreden zijn met mijn serie-indeling. Nor maal gesproken moet ik bij de eerste drie kunnen komen, waarmee ik dan de halve finale bereik”, aldus dinsdagmiddag de Limburgse 800 meter-loper Sjef Hens gens. s ;S$I"

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 18