Mansveld, Schneider en Kees Bregman FADRHONC MOET NOG KIEZEN TUSSEN SWART EN DE GOEDE FISCHER NEEMT GEEN RISICO’S MEER „De Tijd” verloor kort geding tegen Mondial Bliksemcarrière De Jong zijn al „zeker" 1 Opstellingen Ter Mors stopt Olympia Parade wordt tophit □00 □ID 10 1 ÉÖÖÉd ^0 Dg|DO II Mf» .HU ^«□8010001 \fojctajann*nf,r’ 21 PITTIG 3 D i WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 a Overdreven Topscorer rmfwmmmwumunnmmnnnni wnrmmmmwk 40 **‘*K)|Q THEO DE JONG AAD MANSVELD MAG F' Bregman van wiii Hanegem (Door Tim Krabbé) voor 13. Lh4xe7. had het vol- slaan omdat Pb6 te 1//////I//777. (Slovan (Slavia Euwe is gekomen, iemand anders is vertrokken: Ivo Nei, één van de secon danten van Spasski. Maandagavond stapte hij plotseling in het vliegtuig terug naar Rusland, zeggende dat hij iets belangrijks moest doen in zijn schaakschool in Tal- Maar het is de vraag of Fischer zich, als Spasski daar op ingegaan was, zou hebben ingelaten op remise door driemaal Dreigt op d7 (schaak) erin zit. dr. als we- n De orchestratie van de opening van d* Olympische Spelen legt Kurt Edelhagen geen windeieren. Zijn lp „Olympia Para de” met de melodieën van het openings feest wordt uitstekend verkocht: binnen drie uur was de hele eerste oplage van 30.000 platen in Duitsland volledig uitver kocht. REYKJAVIK. De twintigste match - partij tussen Fischer (wit) en Spasski is afgebroken in een stelling waarin Spasski een klein voordeeltje heeft. Maar het meest waarschijnlijke is dat vandaag de zevende achtereenvolgende remise op het bord zal komen, die dan de stand op 11,5- 8.5 voor Fischer zou brengen. De Ameri kaan liet opnieuw zien dat zijn instelling de laatste tijd wat is veranderd: hij is. op de drempel van het wereldkampioenschap niet meer bereid op risico’s in te gaan, maar bouwt zijn stellingen op binnen het voortdurende bereik van de remise-marge. Gisteren leidde dat ertoe dat een Slcili- aanse opening al snel vervlakte: later moet Fischer het ergens onnauwkeurig hebben gedaan, want het is duidelijk dat als er iemand in de afgebroken stelling beter staat, dat zwart, Spasski, is. ling. Misschien kon wit een bekend type loperoffer spelen: 12. h4. Als zwart slaat, wordt de h-lijn levensgevaarlijk hem. 12Pf6xe4. In deze stelling heeft Spasski zijn 41ste zet afgegeven. Lastig voor wit is dat als hij het sterke paard wil wegjagen met c3, zwart met Pf3 (schaak) twee verbonden vrijpionnen krijgt en een invalsweg voor zijn koning over c4. zetherhaling. De strijd, die ernstig ver vlakt was, spitst zich weer toe. 17 uren vergende vliegreis.naar Argenti nië voor het eerste treffen om de wereld beker. „Wat vindt u zelf van de stelling O nee, dat ben ik niet met u eens, ik vind dat zwart beter staat.” 32. Pel-d3 Td8-d4. 33. Pe4-f2 h6-h5. 34. Tc3-c5 Td4-d5. 35. Tc5-c3 Pc6-d4. 36. Tc3-c7 (schaak) Td5-d7. 37. Tc7xd7 (schaak) Le8xd7. 38. Pd3-el e6-e5. 39. f4xe5 f6xe5. 40. Kcl-d2 Ld7-f5. 41. Pf2-dl Haarlem. „Ik vind het erg fijn dat Gerri» de Goede is gekozen voor het Nederlands elftal. Hij verdient het. Gerrie is een goede voetballer.” 28. g2-g3 Ke7-d6. 29. Pd3-c5 g5-g4. 30. Pc5-e4 (schaak) Kd6-e7. 31. Pf3-el Td8-b8. De twintigste matchpartij gende verloop: FISCHER (wit) SPASSKI (zwart). 1. e2-e4 c7-c5. 2. Pgl-f3 Pb8-c6. 3. d2-d4 c5xd4. 4. Pf3xd4 Pg8-f6. 5. Pbl-c3 d7-d6. 6. Lcl-g5 e7-e6. 7. Ddl-d2 a7-a6. 8. 0-0-0 Lc8-d7. 9. f2-f4 Lf8-e7. 10. Lfl-e2. luiden: 2 2 2 1 3 1 1 3 1 2 1 1 1 18Ld7-e8. 19. Td6xd8 Ta8xd8. 20. Pa4-c5 Td8-b8. 21. Tdl-d3 a6-a5. 22. Td3-b3 b7-b5. 23. a2-a3 a5-a4. Anders kon wit c4 spelen. 24. Tb3-c3 Tb8-d8. 25. Pc5-d3 f7-f6. 26. Tc3-c5 Td8-b8. 27 Tc5-c3 g7-g5. Verder nog verheugend nieuws voor beide spelers: het IJslandse ministerie van Financiën heeft een wetsvoorstel inge diend dat, zodra het wordt aangenomen, inhoudt dat de prijzen voor beide spelers niet in Ijsland belast zullen worden. Dit betekent voor de winnaar een bonus van ongeveer 100.000 gulden, voor de verliezer van 60.000 gulden. Prof. Euwe is weer in Reykjavik gear riveerd: de 20ste partij van de match was de eerste die hij ter plaatse zag spelen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het dagblad De Tijd heeft het kort geding inzake zijn verslag gever Maarten de Vos mee te laten vlie gen met Ajax naar Argentinië, tegen het reisbureau Mondial verloren. Mr. U. W. H. Stheeman, president van de rechtbank in Amsterdam, was van oordeel dat De Tijd rekening had moeten houden met het feit dat de boeking op naam van de betrokken verslaggever - na al zijn publikaties - voor Ajax volstrekt onaanvaardbaar zou zijn. (Van onze sportredactie) PRAAG. Even was er plaats voor iets anders, daar in de glazen aankomsthal van de Praagse lucht haven. Vergeten waren de strubbe lingen over reclame en sponsoring rond het Nederlands elftal, de woor denstrijd met een inzet van vier mil joen en ook de gewapende vrede waarin de begeleidende leden van bondsbestuur en sectie betaald voet bal naar Tsjechoslowakije vlogen verflauwde een moment. Het beeld zal ongetwijfeld zelfs de veelal wat blasé geworden, soms keihard zake lijke semi-profs van Oranje nog lang bijblijven. Voor het eerst sinds hij 25 jaar geleden, onder uiterst moei lijke omstandigheden, zijn vaderland verliet, stond dr. Frantisek Fadrhonc nu in het bezit van de Nederland se nationaliteit weer op Tsjechi sche bodem. En wat nog belangrijker was, omhelsde hij zijn broer die hij al die tijd niet meer had gezien, zoals dat ook gold voor zijn echtgenote die haar bejaarde moeder en enkele an dere familieleden in de armen sloot. De anders dikwijls emotioneel zo sterk geladen bondscoach van het Nederlands elftal verwerkte het weerzien zwijgend, maar zijn gezicht verried wat er omging in. de man die kort na de Tweede Wereld oorlog zijn familie en een goede positie achterliet omdat hij het toenmalige regi me niet wenste te accepteren. „Woensdag, als de volksliederen gespeeld worden, zal ik er ook veel moeite mee hebben”, was Fadrhonc’» enige opmerking. De uitslagen van de wedstrijden die dinsdagavond in de Eerste divisie van de Engelse League zijn gespeeld, luiden: Arsenal-West Ham United 1-0, Coven try City-Wolverhampton Wanderers 0-1, Everton-Derby County 1-0, Crystal Pala- ce-Manchester City 1-0, Sheffield United- Ipswich Town 0-0. Hij heeft, commentaar gegeven op de mogelijkheid dat Fischer, als hij wereld kampioen wordt, buiten de FIDE-cyclus matches zal gaan spelen, waarbij hij zijn titel op het spel zet. „Het FIDE-congres in Skopje moet daar natuurlijk eerst nog over beslissen”, aldus Euwe, „maar ik ben er in principe niet voor. We moeten natuurlijk duidelijk beseffen hoeveel Fi scher, met heel zijn malle gedrag, voor de propaganda voor het schaken heeft bete kend.” Met grote stelligheid annonceerde Fadrhonc de keuze van Pahlplatz linksbuiten. „Ik heb Theo de laatste ken twee keer zien spelen en hij deed het voortreffelijk, beslist beter dan vorig sei zoen. Met het oog op de wereldkampioen- schapswedstrijden zal hij zich dit jaar nu helemaal moeten waarmaken”. Daaruit mag afgeleid worden dat Pahlplatz in geval van het wèl beschikbaar zijn van de nu afwezige Keizer de rechtsbuitenplaats zou hebben bezet. In de wedstrijd van woensdagavond zuilen twee veldspelers en de doelverdedi- gers ontvangen mogen worden. De sugges tie van de Tsjechoslowaakse bondscoach Vaclav Jezek om drie of zelfs vier veld spelers te mogen wisselen werd door Fadhronc en chef d’équipe Van Zanten „Als hij tussentijds zijn titel op het spel zal zetten en hij mocht hem verliezen, dan zal de FIDE de nieuwe wereldkampi oen erkennen. Als het maar zo blijft dat de kampioen altijd bereid is te spelen tegen de kandidaat die de FIDE om de drie jaar aanwyst. Dat zou inderdaad be tekenen dat we een soort combinatie gaan krijgen van de toestand zoals die voor 1948 was (toen was de wereldtitel „wild” en had de bezitter ervan het alleenbeslis singsrecht èrover. red.) en de situatie zoals die nu is, waarbij de FIDE om de drie jaar uit haar toernooien een officiële kandidaat aanwijst.” De tototips MW—Sparta AZ ’67Excelsior HaarlemFC Den Haag x FC AmsterdamFC Den Bosch Go Ahead EaglesTwente NEC—telstar FC UtrechtFC Groningen VeendamHeerenveen VolewijckersFC Dordrecht Heracles—FC Eindhoven Roda JC—Helmond Sport WageningenFortuna SC voetbal wed- PEC ZwolleVolendam nemen wie de open plaats zou moeten innemen. De rechtbank kon daaruit niets anders concluderen dan dat De Tijd dus een poging zou doen om de bezwaren van Ajax tegen het meereizen van De Vos uit de weg te ruimen. Nu dit niet gelukt is ziet de rechter niet in op welke grond Ajax via de rechter verplicht kan worden toch op zijn besluit terug te komen. De Tijd zal nu gebruik maken van een lijnvlucht. Van de aangeboden financiële tegemoet koming van reisbureau Mondial zal geen gebruik worden gemaakt. De aankomst op het vliegveld van Praag geschiedde overigens aanzienlijk la ter dan geprogrammeerd was. Het lijn toestel van de Tsjechoslowaakse maat schappij CSA,' waarmee het Nederlandse gezelschap reisde, vertrok pas tegen half elf in plaats van een uur eerder van Schiphol. Daardoor begon ook de training in stadion van Sparta Praag, waar het Oranje-team woensdagavond voor een vriendschappelijk ofwel oefenduel aan treedt tegen de nationale formatie van Tsjechoslowakije, veel later. Want de voorgeschreven rust diende wel degelijk genoten te worden. „Het werk”, waarvoor Fadrhonc naar de Tsje choslowaakse hoofdstad is gekomen, moest immers gewoon doorgaan en juist in dit geval behandelt de bondscoach de zaken wel bijzonder zorgvuldig. Zo keken de spelers op de avond voor het vertrek in Zeist nog naar video-opnamen van de wedstrijd Brazilië-Tsjechoslowakije (0-0) voor het onlangs gehouden toernooi om de mini-wereldbeker. „Dat was erg overdreven. We hebben wat pech gehad. Het is een klap als je na. een 1-0 voorsprong (Bregman scoorde het doelpunt) verliest. Normaal behoudt FC Den Haag zo’n voorsprong. De naam van de trainer is intern niet met de nederlaag in Maastricht in verband gebracht. Hij kan er niets aan doen, dat de nieuwe buitenlanders nog niet goed meedraaien.” Bregman, dit jaar de enige aankoop vande FC Den Haag die wel bevalt, leeft nog intens mee met de gebeurtenissen btj Bovendien wees de rechter er op dat De Tijd tot een vergelijk met het reisbureau was gekomen, namelijk dat tot 28 augus tus een open boeking op naam van De Tijd zou worden opengehouden en dat het dagblad daarna met Ajax contact op zou linn (Estland). Het lijkt wat vreemd, dat zo ineens tegen het einde van de match te ontdekken en men vraagt zich af wat de werkelijke reden is. Twee feiten zijn er: Nei heeft in Reykjavik openlijk kritiek geleverd op de „stoelenbrief” van Geiler en hij trok de laatste week zeer veel op met de Amerikanen, vooral met Fischers Life-biograaf Brad Darrach. strijd. FC Den Haag heeft dat onderkend.* Het maakte mij fullprof, Ik doe op het ogenblik niets anders dan voetballen.” g Die full-profstatus houdt in dat Breg man ’s morgens en ’s middags traint onder de nieuwe oefenmeester van de FC Den Haag/ADO Teunissen. „Mij bevalt Den Haag uitstekend. Ik werd door de spelers onmiddellijk geaccepteerd. En Teunissen is een aardige vent.” Toch stonden er na de nederlaag, die d» FC Den Haag tegen MVV leed, stukken in - de kranten waarin onrust in de gelederen van de FC werd gemeld. Teunissens positie zou, zo werd gezegd, in het geding zijn, omdat hij enkele wijzigingen in het elftal zou hebben aangebracht. Om een lang verhaal kort te maken; Bregman werd Haarlems topscorer. Met De Goede drukte hij de overmacht van Haarlem in de eerste divisie uit in doel- puntenn .In de oefenwedstrijd van de kam pioen van de eerste divisie tegen FC Den Haag zorgde Bregman voor een zeer goede introductie bij zijn nieuwe baas; de FC Den HaagADO. Kees Bregman is geen kapper meer. Niet dat hij de kappersschaar sinds zijn ver koop aan Den Haag met afgrijzen heeft weggesmeten, maar omdat manager Hart mann de combinatie kapper-betaald voet baller geen gelukkige vond. Bregman: „Voor een kapper is de zaterdag de druk ste dag. Dan sta je van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat op je benen. Het is geen goede voorbereiding op een - Mansveld: „Nou nee, echt verrast ben ik natuurlijk ook niet, al was er beslist Wel een mogelijkheid geweest om een van de middenvelders naar achteren te halen. Maar die wat nare ervaring van Split, vorig jaar april (FC Den Haag’s aanvoer der werd toen door oppositie van' binnen het elftal niet opgesteld en moes bijna anderhalf jaar wachten voordat hij op nieuw een plaats in de selectie kreeg) ben ik er echt toch verschrikkelijk blij mee”. De op het laatste moment aan de selec tie toegevoegde Henk Wery overtuigde zondag tegen FC Groningen als rechter vleugel verdediger allerminst, zodat het begrijpelijk was dat zijn clubgenoot Schneider eerder voor deze positie in aan merking kwam. In het midden-trio kreeg een andere Feyenoorder, Theo de Jong, in eerste aanleg de voorkeur boven Haan van Ajax, die momenteel in veel betere vorm lijkt. Aangenomen mag evenwel worden dat Haan in de tweede helft toch gelegenheid krijgt een gedeeltelijk debuut te maken. Het enige echte vraagteken betreft de rechtsbuitenplaats die algemeen was toe bedacht aan Sjaak Swart. Maar pas woensdagmiddag, kort voor de wedstrijd, zou de bondscoach definitief beslissen of deze Ajacied dan wel de eveneens onver wacht in de Nederlands elftalgroep opge nomen Gerie de Goede van Haarlem in de beginformatie zal staan. Swart was niet de enige die ,dle gang van zaken niet goed begreep. Begrijpelijk wanneer men bedenkt dat De Goede in zijn club als aanvalsspits fungeert. Het lijkt erop dat beiden een halve wedstrijd in actie zullen komen, wat in de eerste plaats de clublei ding van Ajax op prijs zal stellen. Na de zaterdagavond te spelen competitiewed strijd tegen PSV wacht immers zondag de ZWOLLE. Egbert ter Mors stopt met voetballen. De 31-jarige middenvelder, die in zijn loopbaan achtereenvolgens uit kwam voor Enschedese Boys, FC Twente, Go Ahead Eagles, Rot Weiss Essen (W.- Dl), De Graafschap en PEC/Zwolle dit seizoen) heeft besloten het advies van dokter Strikwerda op te volgen om zijn carrière te beëindigen. De arts constateerde bij Ter Mors slij tage aan een heup. uitdrukkelijk van de hand gewezen. Het verzoek van de voormalige trainer van FC Den Haag, die met name door Fadrhonc en Mansveld allerhartelijkst werd begroet, is duidelijk ingegeven door de problemen waarmee Jezek onmiddellijk nadat hij zijn werkzaamheden als bondscoach be gon, werd geconfronteerd. Zijn „het gaat me hier goed” klonk dan ook verre van overtuigend, terwijl zelfs een vleugje heimwee viel te bespeuren. De bekende verdediger Kuna van Spar tak Tmava bijvoorbeeld is geblesseerd, nationaal topscorer Caprovic (Slovan Bra tislava) is eveneens tijdelijk uitgeschakeld, talrijke anderen, zoals Adamec, zijn (nog) niet in vorm. En topclubs als Sparta Praag (de voor deze club uitkomende ex- MVV’er Istvan Mraz was een zeer belang stellend toeschouwer bij de training) en Spartak Trnava verblijven na vier compe titiewedstrijden diep in de staart van de ranglijst. «.Sport C.-A|«z UC. 1 (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Deze week verhuisde Kees Bregman van Haarlem- naar Kijk duin. Vanuit zijn riante vierkamer-flat kijken hij en zijn vrouw nu uit over de duinen en de Noordzee. Voor hen is het nieuwe huis een bekroning van een sprookjesachtig snelle carrière. Twee jaar geleden kende behoudens enkele fervente supporters van het Am sterdamse JOS niemand Kees Bregman. Ach, de klanten van de kapperszaak, waar in hij de lokken modelleerde wisten dat hij voetbalde. Maar dat deze blonde figuur de eigenschappen had om uit te groeien tot een gerenommeerd spitsspeler vermoedde niemand. Het was Joop Brand, doie Bregmans capaciteiten volledig onderkende. Brand was toen nog trainer van DWS, het tegen woordige FC Amsterdam. Na zijn verhui zing naar Haarlem „haalde” Brand Breg man. Voor enkele duizenden guldens werd Kees Bregman betaald voetballer van de' eerste-divisieclub Haarlem. Hij kreeg een flat en een baan. Brands transactie werd vanuit IJmuiden met hoofdschudden be geleid. Bij Telstar had Bregman een proef- training meegemaakt maar hij was te licht bevonden. Na de vrij pittige training maakte dr. Fadrhonc de (begin-)opstelling bekend, waarmee het Oranje-team binnen de lij nen zal komen in deze eerste van twee oefenpartijen, voordat op 1 november de strijd in de voorronde van het wereld kampioenschap begint met een wedstrijd tegen Noorwegen. Helemaal duidelijk was de situatie daarbij niet, ook niet voor enkele spelers. Het debuut van Aad Mansveld in het centrum van de achterste vier kwam niet als een verrassing, gezien het feit dat het anatal kandidaten voor deze linie als gevolg van blessures (Israel) gering was. Bondscoach Fadrhonc (midden tussen voorzitter Meuleman en Cruyff) zette voor het eerst sinds zijn vertrek kort na de tweede wereldoorlog weer voet op Tsjechische bodem. De Goede, rechts,’was één van de ooggetuigen. Minder goed was 13. Pe4: Lh4: 14. Pd6: Dc7 en zwart staat iets beter. 13Pe4xd2. 14. Le7xd8 Pd2xf3. 15. Pd4xf3 Tf8xd8. 16. Tdlxd6 Kg8-f8. 17. Thl-dl Kf8-e7. 18. Pc3-a4. In de 18de partij speelde Fischer hier het gebruikelijker 10. Pf3. Op dit moment vroeg Fischers advocaat Paul Marshall aan Robert Byrne: „Wat voor een opening is dat nou eigenlijk”, en Byrne antwoord de waarheidsgetrouw: „Siciliaans”. 10. 0-0. 11. Le2-f3 h7-h6. 12. Lg5-h4. Gaat in op een vervlakkende afwikke- Over deze stelling zei Lombardy: „Het staat gelijk, maar beide partijen proberen winstkansen te creëren.” Krogius zei: In het Nederlands elftal dat woens- dagavond in Praag tegen Tsjechoslo- wakije speelt, staat een debutant opge- steld. Het is verdediger Aad Mansveld I van FC Den Haag, die de plaats van de geblesseerde Israel inneemt. In verge- lijking met het elftal dat 3 mei met 3-0 van Peru won is de ploeg op nog drie plaatsen gewijzigd. De Jong en Nees- kens staan in het midden Van Hane- ;em bij. Tegen Peru speelden hier Jan sen en Klijnjan. Wery - nu wisselspe ler - die toen rechtsbuiten was, wordt ópgevolgd door Swart of De Goede. Hierover is nog geen definitief besluit genomen. De opstelling: doel Van Be- veren (PSV). Achter Schneider Feyen- oord), Hulshoff (Ajax), Mansveld (FC Den Haag) en Krol (Ajax); midden: De Jong (Feyenoord), Neeskens (Ajax) en Van Hanegem (Feyenoord); voor: Swart (Ajax) of De Goede (Haarlem), Cruijff (Ajax) en Pahlplatz (FC Twen- i te). J De opstelling van het elftal van [Tsjechoslowakije: doel Viktor (Dukla Praag); achter: Dobias (Spartak Trna va), Zlocha (Slovan Bratislava), Dvorac (Dukla Praag), Hagera (Spartak Trna- va); midden: Pollak (Kosice), Bicosky 1 (Union Teplice), en Medvid Bratislava); voor: Vesely Praag), Stratil (Union Teplice), en Her- da (Dukla Praag). De wedstrijd zal worden geleid door I de Oostduitser Einbeck. l r (Mr h

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21