Senaat akkoord Nieuwe slag voor Directeur Eindhovens ziekenhuis: V kabinet Brandt it Staatssecretarissen leeftijd Invalide krijgt die Quick hielpen smartegeld dienen ontslag van 80 mille u Studenten bezetten Blusboten verwelkomen cruise-schip Landbouwhogeschool Duitslanden Veel kritiek uit Kamer op voorstel tot wijziging inkomstenbelasting fS. u m HARTPATIËNTEN Schmelzer: met verlaging GEEN WACHTLIJST VOOR kiesgerechtigde in ’73 in VN "in Arabier kreeg levenslang S2i Éb 1 w PSP wil ook met Protest tegen hoger collegegeld HET WEER CPN praten h NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN 2 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 W Ai en Boycot Schijventarief DEN HAAG Er is in de huidige maatschappij geen reden meer om het huwelijk in tegenstelling tot andere vormen van samenwonen fiscaal te belonen. Dit is de mening van de fracties van PvdA, D’66 en PPR. Zij geven deze mening in het voorlopig verslag over het wetsontwerp-Scholten tot wijziging van de structuur van het tarief van de inkomstenbelasting. 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uur 27 augustus t/m 1 september 9-18 uur, zondag 10-18 uur voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 180 stations verkrijgbaar J Vrliïzg ^^9 Ja I i s WEERRAPPORTEN n millibar 1022 ADVERTENTIE de sociale verzekeringspremies, school- en collegegelden, studietoelagensystemen e.d. n ono Hulpactie windhoos: 175.000. De hulpak- tie Ramp Ameland, ingesteld onmiddel lijk nadat het kampeerterrein „Duin oord” op 11 augustus door een wind hoos werd getroffen, heeft tot dusver 175.000 opgeleverd. Bij de overschrij- vangen was gisteren ook een gift van prinses Beatrix en prins Claus. de patiënten niet onder dit conflict laten lijden. Dr. Veldkamp is niet bereid commentaar te leveren, voordat hij zijn advies heeft uitgebracht en ook de beide doktoren, waarom de zaak draait, onthouden zich in dit stadium van commentaar. Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging een klacht ingediend tegen het ziekenhuis bij het Medisch Tuchtcollege wegens het stilleggen van hartoperaties. Het voorstel werd bij hoofdelijke stem ming aangenomen in een stemverhouding van 47 stemmen voor en één stem tegen. Tegen aanvaarding van het wetsontwerp sprak zich alleen uit de liberale afgevaar digde mr. H. van Riel. aan in de haven van Amsterdam. Blusboten van de Havendienst en van ring en hun partijen te beschermen tegen „ongerechtvaardigde aanvallen” en om zich beter te kunnen verdedigen. Bauer Verlag, die o.a. Quick uitgeeft heeft overigens ook zijn man in de CDU- fractie van de Bondsdag, namelijk de afge vaardigde Gewandt. Zijn contract loopt nog en is, aldus een verklaring die de CDU gisteren uitgaf, louter van economische aard. Wie in het parlementaire handboek het beroep van Gewandt opzoekt, leest: drogist. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis n no ozo ono no nno o ozo n 12 10 9 10 10 14 9 10 13 9 7 22 ie 10 14 11 11 13 9 14 14 17 13 13 10 12 17 17 8 18 8 13 15 16 9 12 12 15 17 16 22 21 lid hun N vrij tuss riss voei weg Pak het voo den B mui nen de den van trot V de mir D ree' zev mot sle< op Dit dui S aar eer eer uur. uur. ni o o o o o o o o o o o o 19 o 4 0 0 33 2 0 0 0 0.1 o o o o o o o l o o 14 i o I o o 0 0 o o 0 0 DEN HAAG. De Eerste Kamer is gisteren in de eerste vergadering na het zomerreces akkoord gegaan met het voorstel tot verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd. Het actief kiesrecht, het recht om te kiezen, is hierdoor toegekend aan 18-21 jarigen. DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de PSP is blij met de positieve reactie van PvdA, D’66 en PPR op het verzoek om een gesprek over de discussie nota van de PSP „naar een nieuwe recht vaardiger maatschappij”, maar het be treurt dat deze partijen de CPN niet bij de discussie willen betrekken. De geneesheer-directeur van het Bin- nenziekenhuis verwacht dat iedereen zich bij dit advies zal neerleggen. De beide doktoren hebben, zo verluidt, bij het Bin- nenziekenhuis in Eindhoven, een grote ethische beroepsopvatting en zullen zeker Explosie bij Höchst. Drie en twintig ar beiders zijn gisteren gewond bij een ontploffing veroorzaakt door een brand in de chemische kleurstoffenfabriek van Höchst Farbewerke in Frankfurt. Drie van de gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht met ernstige brandwonden. De brand richtte een schade van naar schatting 200.000 dol lar aan. Zeker de helft van de 12000 studenten aan de Delftse TH heeft nog niet het verhoogde collegegeld betaald. Vandaag houden actievoerende studenten een boy- cotvergadering. De Hogeschoolraad heeft zich indirect akkoord verklaard met de boycot. De raad verzocht gisteren una niem het college van bestuur aktievoeren- de studenten geen strobreed in de weg te leggen bij het voeren van propaganda De fractie van DS’70 vraagt zich af of de tijd niét is gekomen een stelsel te overwegen waarbij volwassenen zelfstan dig worden bezien. Of mensen samenwo nen of gehuwd zijn, maakt voor de draag kracht van hen geen verschil, aldus DS’70. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Er bestaat geen wachtlijst voor hartpatiënten bij het Binnenziekenhuis in Eindhoven. Dit heeft geneesheer-directeur dr. Van der Zande verklaard. Het ziekenhuis is in het nieuws gekomen door een conflict tussen de algemeen-chirurg dr. M. Eysbouts en de hartchirurg dr. P. van der Schaar. De laatste zou hebben besloten om alleen nog maar die operaties uit te voeren die ook werkelijk geen uitstel kunnen lijden. moeders, weduwen, weduwnaars en ge- scheidenen die niet buitenshuis werken ,,een van de slechtste onderdelen van het wetsontwerp”. wegen de inschrijvingsformulieren niet in te sturen en een eventueel per aangete kende post thuis gezonden collegekaart niet te accepteren. Er is een permanent actie- en informa tiecentrum ingericht in de dependance van het Utrechtse academiegebouw, waar de studenten de nodige inlichtingen over de acties kunnen verkrijgen. Protest met kleur: Ongeveer veertig be woners van woningen in de Venlose wijk Genooi hebben het houtwerk van ramen en deuren met hippe kleuren beschilderd. Met paars, rood en goud kleur protesteren zij ertegen dat aan de woningen eigendom van de gemeen telijke woningstichting volgens hun „niets wordt gedaan”. Zij zijn van me ning dat het houtwerk rot en verveloos is, de ramen bijna uit de sponningen vallen en het in de huizen zo tocht dat zij ’s nachts niet warm zijn te stoken. Meer defensielasten Japan. De Japanse defensie zal volgend jaar een bedrag van ongeveer 9,8 miljard vergen. Dit bedrag dat 22 percent hoger ligt dan in dit jaar, is gisteren bekendgemaakt door het bureau voor defensiezaken. De ho gere defensiekosten zijn een gevolg van het feit, dat de drie krijgsonderdelen nieuwe uitrustingen verlangen. De liberale fractie vindt het schijven tarief aantrekkelijk, maar is wel teleurge steld over het feit dat geen gebruik is gemaakt van de gelegenheid om de ver houding tussen directe en indirecte belas tingen meer in overeenstemming te bren gen met de verhouding in andere EEG- landen. De fracties van P.v.d.A., D’66 en P.P.R denken aan een andere opbouw van het tariefsysteem:De schijven meer afronden en uniformeren. K.V.P., A.R.P. en C.H.U. vinden dat de trapsgewijze opbouw van de percentages van de verschillende schij ven „een zekere verruwing” met zich brengt. Er zal een extra verzwaring zijn voor hen, voor wie de top van het inko men juist de grens van de opvolgende schijf heeft gepasseerd. Deze fracties be pleiten een matiging en herwaardering van aantal en omvang van de schijven. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland onbewolkt i onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt Den Helder onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. windst. onbewolkt windst. licht bew. onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt mist wzw nno no ozo n ook niet van concubinaat, aldus deze frac ties. De fracties van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. in de Tweede Kamer hebben felle kritiek op het wetsontwerp, dat bij hen „vele en ernstige bedenkingen” oproept. Ook de liberale fractie komt tot een negatieve beoordeling van de wijzigingsvoorstellen, mede omdat zij het voorstel in strijd achten met het regeerakkoord. De bezwa ren richten zich op de verzwaring van de belastingdruk voor oudere ongehuwden en gehuwd geweest zijnden en op de lasten verzwaring, die met name aan onvolledige gezinnen wordt opgelegd. Naar de mening van de fracties van P.v.d.A., D’66 en P.P.R. is de verzwaring van de belastingdruk voor ongehuwde De PSP blijft van mening dat een gesprek nodig is met alle partijen ook de CPN waaraan de PSP het discus siestuk heeft toegestuurd. Een delegatie onder leiding van PSP-voorzitter Piet Burggraaf is samengesteld voor het voe ren van de gesprekken. Zondag had de bondskanselier de twee staatssecretarissen berispt, maar omdat het ontvangen van betalingen, buiten hun beroepswerkzaamheden, om, niet bij de wet is verboden, zouden er geen officiële maatregelen tegen hen worden genomen. Onze redacteur in Bonn tekent hierbij aan: het wangedrag van Dom en Ra^rt als adviseurs van een uitgever, die met alle beschikbare middelen probeert de re gering ten val te brengen, zal wellicht uiteindelijk leiden tot een dringend nood zakelijke „erecode” voor Westduitse parle mentsleden. Bondskanselier Brandt ver klaarde gisteren dat de nieuwe Bondsdag (na de verkiezingen in het najaar) er zich onmiddellijk mee moet bezighouden. Bondsdagpresident Von Hassel heeft zich gehaast om in zijn bureaulades het ont werp voor zo’n erecode op te scharrelen, dat hij al in 1970 had gemaakt maar tot dusver niet aan de man kon brengen. Dat de 'praktijken van Dorn en Raffert tenslotte bekend werden, was louter en alleen omdat de contracten tussen de documenten zaten, die bij de huiszoekin gen in de redactiebureaus van Quick in beslag werden genomen. (Van onze parlementsredactie) Als gevolg van deze wijziging van de kieswet zullen ongeveer een miljoen jonge kiezers in deze leeftijdscategorie aan de komende Kamerverkiezingen op 29 no vember mogen deelnemen. de rederij Goedkoop zorgden voor een passende begroeting Het is niet precies duidelijk wat de oorzaak van het conflict is. Ieder ander ontkent, dat het een prestigekwestie zou zijn, waarbij dr. Eysbouts als algemeen chirurg door de toenemende faam van de afdaling hartchirurgie angst zou hebben om de greep op deze chirurgie kwijt te raken. 22 21 21 21 22 19 22 20 21 22 15 29 25 20 22 22 23 23 16 21 21 26 21 23 21 28 32 27 20 25 20 24 25 26 20 17 22 2A 28 25 29 30 het gekozen belastingdruk BONN (DPA/Reuter). —De Westduitse parlementaire staatssecretarissen Wolfram Dorn en Joachim Raffert hebben gisteren hun ontslag gevraagd nadat bekend was geworden, dat zij van de uitgevers van het omstreden tijdschrift „Quick” geld hadden ontvangen als adviseurs. Bondskanselier Brandt heeft het ontslag aanvaard, aldus een regeringswoordvoer der. De twee mannen kregen als parle mentaire staatssecretarissen ongeveer 144.000 mark per jaar, gedeeltelijk belas tingvrij. De justitie in Bonn had eerder deze maand hun contracten met de uitge vers in beslag genomen nadat de politie een inval had gedaan in het kantoor van Quick. De liberale fractie zegt zwaar te laten wegen, dat geen verbeteringen zijn aange bracht voor de inkomenstrekker in onvol ledige gezinnen, die als gevolg van het verzorgen van kinderen beneden de veer tien jaar niet in staat is buitenshuis arbeid te verrichten. Ook het ontbreken van een verbetering voor ongehuwde be jaarden telt zwaar voor de liberale frac ties. De fracties van de „progressieve drie” hebben ernstig bezwaar tegen de drasti sche belastingverhoging voor deze groep. De fracties van K.V.P-, A.R.P. en C.H.U. willen het tarief voor de middengroepen verzachten in verband met de druk van UTRECHT. De sociaal-juridische af deling van de Katholieke Bouw- en Hout bond heeft in samenwerking met de Al melose advocaat mr. F. A. Harmelink na tien jaar procederen f 80.000 aan smarte geld in de wacht gesleept voor het KBHB-lid Harry Oude-Frielink. De heer Oude-Frielink is bovendien een aanzien lijk bedrag aan gederfd loon toegewezen. Volgens de KBHB is het bedrag van 80.000 het hoogste dat tot nu toe ooit door een rechtbank of gerechtshof in Nederland is toegewezen. De timmerman Oude-Frielink werd in september 1962, toen hij 25 jaar oud was en net tien weken getrouwd, tijdens werkzaamheden in een transformatorhuïs in zijn woonplaats Vriezeveen getroffen door elektrische stroom. Hij raakte levens gevaarlijk gewond en onderging tiental len operaties, waarbij onder meer zijn linkerarm en -schouder zijn geamputeerd. Ook zijn rechterarm kan hij nauwelijks gebruiken. Bovendien werd zijn borstkas ernstig beschadigd. Het smartegeld moet worden betaald door de gemeente Vriezeveen, die schuld zou dragen aan het ongeluk. De toelating van de andere gesplitste landen (Noord- en Zuid-Vietnam en Noord- en Zuid-Korea) zal nog enige tijd op zich laten wachten meende de minister. Hij wilde het eerste veto van China, dat de toegang van Bangla Desj tot de VN versperde, niet onmiddellijk veroordelen. „China is er vooralsnog op uit zijn eigen veiligheid te handhaven en zijn centrale post in Azië te consolideren”, aldus de minister, die niet geloofde dat door de intrede van China de werkzaamheden binnen de wereldorganisatie ernstig zullen worden gefrustreerd. „Het is echter wel te verwachten dat de Chinezen zich in de meeste gevallen aan de zijde van de derde wereld zullen scharen”. M St ono no ono ono no ono no ono ono ono De USF (Utrechtse Studenten Federatie) heeft gisteravond besloten op de facultei ten actie te gaan voeren als voortzetting van de boycot tegen de verhoging van het collegegeld tot 1.000 gulden. De USF deel de aan de ongeveer 200 aanwezige studen ten mee, van mening te blijven dat een inschrijvingsbewijs van instituut of facul teit voldoende is om in aanmerking te komen voor kinderbijslag, uitstel van mi litaire dienst en dergelijke. Nu de Utrechtse universiteit over is gegaan tot schriftelijke inschrijving, wil de USF zoveel mogelijk studenten ertoe be- KON. NED. JAARBEURS UTRECHT GAZA (AP). De 18-jarige Arabier Issa Faragallah is gisteren door een Israë lische militaire rechtbank in Gaza veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf we gens het plegen van aanslagen met handgranaten in de strook van Gaza waarbij zes Arabieren werden gedood en vier Israëlische soldaten werden gewond. De directeur van Bauer Verlag, Sieg fried Mönig, zei gisteren dat de twee waren aangetrokken voor het geven van raad inzake perswetten, belastingkwesties en de politiek inzake de media in het algemeen. Raffert, een oud-journalist, is lid van de SPD, Dorn, een hoofdredacteur van een specilistisch architectenblad, L van de FDP. Zij ontvingen voor adviezen 3000 mark per maand. Hun aftreden betekent een nieuwe slag voor de regering-Brandt, die haar parle mentaire meerderheid heeft verloren en zich voorbereidt op nieuwe verkiezingen over twaalf weken. In hun ontslagbrieven zeggen zij te willen aftreden om de rege- De fracties van K.V.P. A.RP. en C.H.U. stellen zich op het standpunt dat de tariefstructuur van de inkomstenbelasting niet moet dienen als een instrument om bepaalde doelen te bereiken, zoals kinder tal, huwelijkse staat of het inschakelen van de vrouw in het arbeidsproces. Belas tingtarieven mogen niet leiden tot de bevordering van schijnhuwelijken, maar Beide partijen hebben zich bereid ver klaard de bemiddeling te aanvaarden van de oud-minister dr. Veldkamp. Deze heeft inmiddels reeds met beide partijen gespro ken en toegezegd zo snel mogelijk, maar In ieder geval voor 1 oktober, zijn advies te zullen uitbrengen. De jongen, die afkomstig is uit het vluchtelingenkamp Jabalya, heeft ver klaard onschuldig te zijn. 1 l’ AI .1 Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Het nieuwe Noorse cruise-schip Royal Viking Star kwam gisteren DEN HAAG. Minister Schmelzer verwacht dat zowel de D.D.R. als West- Duitsland in het najaar van 1978 hun intrede in de Verenigde Naties kunnen doen. De minister heeft dit gistermiddag tijdens de openbare discussie van de vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer verklaard. „De Ne derlandse regering stelt zich achter het standpunt van bondskanselier Brandt dat het VN-lidmaatschap eerst aan de orde kan komen als er een basisovereenkomst tussen de beide Duitslanden is gesloten. De drie confessionele fracties spreken de vrees uit, dat de grote gezinnen als gevolg van het gekozen systeem aan zwaardere belastingdruk onderworpen zullen worden. VOORUITZICHTEN VOOR VK1JUAG: Droog, zonnig en vrijwel normale tempera turen. Aantal uren zon 6 tot 13; minimum tempe raturen 0 tot 5 graden onder normaal; maxi mum temperaturen 14 tot 20 graden; kans op een droge periode van ten minste 12 uren: 95 pet.: kans op een geheel droog etmaal 85 pet. (Van onze correspondent) WAGENINGEN. Het hoofdgebouw van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen is bezet. Gisteravond verschafte een groep van ongeveer 80 studenten zich toegang. Met de bezetting willen de stu denten bereiken dat in Wageningen op grote schaal inschrijvingsbriefjes zullen worden ujtgegeven. Dit zijn briefjes die aantonen dat iemand studeert. Ze worden opgesteld door de professoren in diverse studierichtingen. De briefjes moeten vol gens de Wageningse Studenten raad (WA STRA) de collegekaarten, die na betaling van de 1000 gulden worden verstrekt, vervangen. Bij de bezetting ontstond enige conster natie, omdat de voorzitter van het college van bestuur van de Landbouwhogeschool, prof. dr. P. Buringh, de studenten pro beerde tegen te houden. Van zijn dreige menten dat de bezetters zich schuldig maakten aan inbraak, trok echter nie mand zich iets aan. Vandaag wordt in Wageningen een massademonstratie gehouden tegen de 1000 gulden collegegeld en ter ondersteu ning van de bezettingsactie. licht bew. geh. bew. zw. bew. onbewolkt regen windst. zw. bew. Luxemburg onbewolkt -- onbewolkt windst. onbewolkt windst. licht bew. windst. geh. bew. zw. bew. nnw geh. bew. windst. half bew. onweer zw. bew. licht bew. zw. bew. nnw geh. bew. nno half bew. wnw mist n zw. bew. nw onbewolkt windst. zw. bew. w Barometerstand hedenmorgen; (767 mm.). DONDERDAG 31 AUGUSTUS Hoog water 7.52 uur en 20.21 Laag water 3.41 uur en 15.54 DONDERDAG 31 AUGUSTUS Zon op 5.50 uur onder 19.29 uur. Maan op 22,13 uur onder 14.57 uur. 'F i’*'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2