Frans talk-schandaal Volgens rapport Senaatscommissie in de Verenigde Staten: Madagascar Minister Joseph Godber voor Noordzee meer overleg naar Waldheim radio-actief Engeland blokkeert lening aan Oeganda Wolkbreuk zet straten blank Staat van beleg op Bomaanslag bij haven van Belfast T erugtrekken van troepen uitgesteld vloermi Bomschade aan Amerikaanse ambassade in Athene BUMS vloermik HONDERDDUIZENDEN” „LEGER BESPIONEERDE van Rome „In de gevangenissen der kolonels” Door Frankrijk BUMS Nederlanders betrapt op smokkel van narcotica Britse prins wordt zaterdag begraven CHU wil afspraken voor verkiezingen WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 3 „Proces” (oud l Akkoord tussen India en Pakistan WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse leger heeft gespioneerd in het leven van meer dan honderdduizend Amerikaanse burgers en in verenigingen van burgers. Het hield dossiers bij over de financiële positie en het seksuele leven van Amerikanen, aldus een studie van de Senaat gedurende één jaar verricht, waarvan het resultaat gisteren werd bekend gemaakt. Verborgen Zwijgen Mangakis (Van onze redactie buitenland) Drie jaar geleden werd de Franse verslaggever Jean Starakis door de Griekse geheime politie gearresteerd. Hij werd ervan verdacht contacten te onderhouden met de ondergrondse beweging Democratische Defensie. Na acht maanden gevangenis, martelingen en vernederingen volgde zijn „proces”, een onderdeel van het monsterproces tegen de „34”. Be kende figuren uit dit moderne Griekse drama waren professor Manga kis, professor Karageorgas en generaal lordanidis. Jean Starakis, zoon van een Griekse vader en een Franse moeder zijn nationaliteit is Fransman kreeg een gevangenisstraf opgelegd van achttien jaar, maar na een intensieve campagne volgde zijn gratie, waarna hij werd uitgewezen. ADVERTENTIE die het land uit M 1 1 1 LONDEN (AP). Prins William van Gloucester, neef v an koningin Elisabeth II, die maandag om het leven kwam bij een vliegtuigongeluk, zal zaterdag worden begraven op het koninklijke kerkhof in Frogmore. i i De uitvaartdienst zal in de St. Georges Kapel van Windsor worden gehouden. De begrafenis zal een besloten karakter dra gen. In wit en in bruin... alle twee even fijn!' Starakis valt met de deur in huis. Vertelt beknopt waar het in zijn geval t>m gaat: ,.De kotter is nog steeds niet klaar maar we zijn vol goede moed: over een week of drie, vier kunnen we Het oude ambacht I herleeft in onvolprezen, I oven-heerlijk Het zeer kritische rapport van de stu diegroep die haar werk aanving nadat vorig jaar berichten hadden gecirculeerd over spionage van het leger in privézaken van burgers komt tot de conclusie dat het eerste wat aan de dossiers opvalt „hun totale nutteloosheid” is. BELFAST (Reuter). —Het havengebied van Belfast is gisteren opgeschrikt door een bomontploffing in een gsetolen bestel auto. Een osplagplaats van sigaretten en tabak werd beschadigd. Nog geen kwartier voor de ontploffing was de opslagplaats ontruimd waardoor geen persoonlijke ongevallen zijn voorge vallen. STOCKHOLM -(AP). —Vier Nederland se smokkelaars van narcotica zijn de afgelopen dagen in Stockholm gearres teerd, aldus berichtte „Svenska Dagbladet” gisteren. Zij opereerden in paren. Een van de smokkelaars bleek in het bezit van een geladen pistool. De eerste twee hadden, toen zij werden gepakt, nog 2000 capsules in hun bezit. Aan geld bezaten zij 40 tot 50 duizend kronen, ongeveer 9 duizend dollar. Bij het tweede paar vond de politie 16.000 capsu les maar geen groot bedrag aan geld. STARAKIS BOEK werd door Ineke de Boer in het Nederlands vertaald en uitgegeven door Paris-Manteau Am sterdam-Brussel). Het resultaat is een kleine pocket, met een militair-groene omslag en witte letters. Vier blauwe streepjes suggereren de tralies van een gevangenis een makabere vondst van ontwerper Alex Jagtenberg. zaken en bedrijven van de duizenden Azi aten die op last van president Amin het land moeten verlaten op te kopen en aan Afrikaanse ingezetenen te verkopen. Dit heeft de minister van Handel en Industrie, Wilson Lutara, op een bijeenkomst in Kampala meegedeeld. De uit te wijzen Aziaten moeten opge ven wat zij aan activa, onroerende goede ren, handelswaren en al bestelde goederen bezitten. De Afrikaanse adspirant-koperg die de bezittingen va® de Aziaten willen overnemen, moeten opgeven wat voor soort zaak zij wiljen kopen en wat hun geldmiddelen, hun opleiding en hun zaken ervaring zijn. Jean Starakis noemt namen van zijn beulen, loannidis, commandant van de ESA en Theophiloyannakos. een van zijn ondervragers. Ze bekommeren zich niet om de koloneis-„ideologie”: „Als het regime valt, worden wij tegen de muur gezet. Wij doen het vuile werk, je moet dus voor eens en voor al begrijpen dat wij niets meer hebben te verliezen. Wij gaan tot het eind.” ATHENE (AP). Gisteren is een bom ontploft in het gebouw van de Ameri kaanse ambassade te Athene. De materiële schade was groot maar er waren geen slachtoffers. Onbekenden hadden kort tevoren Asso ciated Press gebeld en gezegd wat er ging gebeuren. De AP kon dus de ambassade daardoor bijtijds waarschuwen. Er zijn de laatste tijd al meer aanslagen op de ambassade gepleegd. Volgens de politie is dit het werk van lieden die tegen de regering zijn en vinden, dat de Verenigde Staten het Griekse regime steunt. De democratische voorzitter van de se- naatssubcommissie voor de grondwettelij ke rechten die de studie heeft uitge voerd zei dat men het leger niet op zijn woord kan geloven als het zegt dat het met de spionage opgehouden is. DAN KOMT TENSLOTTE het pro ces tegen de „34”. Een schijnvertoning: „de grote lijnen van de uitspraak zijn al getrokken nog vóór het proces ge opend was”, desondanks vallen de von nissen mee, in zoverre dat geen dood straf wordt uitgesproken Maar het is bijvoorbeeld voor een man als prof. Karageorgas, de „leider van de groep” de vraag of hij niet beter af was met de dood dan levenslang in handen van de beulen der kolonels te blijven. Mensen die Griekenland op hun va kantie zo „ordelijk en netjes” vonden kan men het boekje van Jean Starakis vooral aanbevelen in de hoop dat zij de keerzijde van de medaille ontdek ken van een land onder een dictatori aal bewind. Of, om te besluiten met het motto van Starakisboek een citaat van Pericles): „Wij zijn de eni gen die vinden dat iemand die zich niet met politiek bezighoudt verdient om niet voor een vreedzaam maar voor een nutteloos burger door te gaan”. TANANARIVE (AFP). Op Madagas car is de staat van beleg afgekondigd, aldus een communiqué, dat gisteren in Tananarive is uitgegeven na een vergade ring van de ministerraad. JÖNKÖPING (DPA) Al circa twee jaar komt er radio-actief afvalwater, dat uit Frankrijk afkomstig is, via he.t Kanaal in de Noordzee, zo heeft Günter Wei- chart van het hydrografisch instituut in Hamburg gisteren meegedeeld op de vak beurs van materiaal voor de zuivering van water, die te Jönköping in Zweden wordt gehouden. In het zuidoostelijk deel van de Noord zee is de radio-activiteit bijgevolg toege nomen, aldus Weichart die waarschuwde dat het aan Noorwegen behorende olieveld „Ekofisk” dat in het midden van de Noordzee ligt, ook een belangrijke bron voor watervervuiling kan worden. De olievoorraad daar wordt op één miljard ton geschat. Rond 1 miljoen ton zou in het water terecht kunnenkomen. Deze hoeveelheid is tien tot twintig keer zoveel als die welke de schepen in de Noordzee lozen. De vervuiling van het water door het in zee storten van afvalstoffen be draagt volgens Weichart maar tien tot twintig pet. vao de totale verontreiniging. Weichart meent, dat de Noordzee een van de meest vervuilde zeeën van de we reld is. Het zuidelijke deel van de Noord zee is veel sterker verontreinigd dan het noordelijke. NA DE ASPHALIA volgt de ESA- gevangenis, het ondervragir^/'centrum van de Griekse militaire politie, in het hart van Athene, vlak bij het ultra moderne ambassadegebouw van de Verenigde Staten en het Hilton hotel. Het martelen wordt nog smeriger en Starakis raakt in een delirium. Daarna keert alles weer terug „de vermoeid heid, die ik niet meer voelde, nestelt zich in mijn nek, vreet aan mijn lendenen, mijn kuiten, mijn enkels. Zou ik bezig zijn gek te worden? Ik voel me terneergeslagen, hoop nergens meer op, geloof nergens meer in.” LONDEN (Reuter en AFP). Enge land heeft een lening van 80 miljoen gulden’ aan Oeganda geblokkeerd na het besluit van president Amin de Aziaten in het Afrikaanse land, die een Brits pas poort hebben uit te wijzen. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen bekendgemaakt. Filatelistisch nieuws. In de stempelmachi- ne van het postkantoor Leiden zal van 1-28 september de bijzondere stempel- vlag „3 oktober-feesten Leiden” worden gebruikt. „Herfsttooi ’72-15 oktober Rijksmuseum Twenthe Enschede” is de tekst van een bijzonder stempel die van 7 september-5 oktober in Enschede in gebruik zal zijn. De stemplemachines van de postkantoren Arnhem, Haarlem, Maastricht en Middelburg gebruiken van 11 september-10 oktober de bijzon dere stempelvlag „9 oktober-dag van de Wereldpostvereniging” met het UPU- embleem. Over de lening was vorig jaar in princi pe een overeenkomst bereikt, maar over de besteding van het bedrag moest nog onderhandeld worden. Die besprekingen zijn opgeschort na het uitwijzingsbesluit van Amin. De Britse minister Joseph Godber reist vandaag naar Wenen om de kwestie- Oeganda te bespreken met de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. De Oegandese regering is van plan de NEW DELHI (Reuter en DPA). Het vrijdag in New Delhi begonnen overleg tussen Pakistaanse en Indiase functiona rissen over de moeilijkheden die de uit voering van een vredesovereenkomst in de weg staan, is gisteren afgesloten. India en Pakistan hebben „het vaste voornemen het akkoord van Simla dat de basis legde voor duurzame vrede tussen beide lan den, na te komen”. Beide partijen hebben volgens het com muniqué besloten de tijdslimiet waarbin nen ze hun troepen uit de gebieden die in de oorlog bezet werden zullen terugtrek- den, te verlengen tot 15 september. Aan vankelijk zouden aanstaande zondag de troepen worden teruggetrokken. Van Indiase zowel als Pakistaanse zij de is tevredenheid over de overeenstem ming uitgesproken. De jonge staat Bangladesj stevent rechtstreeks op een nieuwe crisis af. De zeventig miljoen inwoners zullen zich moeten voorbereiden op een radicale ver slechtering van de economische situatie, op sociale onrust en op politieke twisten. Dit meldt de correspondent van het West- duitse persbureau DPA uit Dacca. Stijgende prijzen, een gevoelig tekort aan essentiële voedingsmiddelen alsmede een groeiende werkloosheid hebben voor een geprikkelde stemming gezorgd. pas nadat de commissie had gedreigd met wettelijke inschakeling van het ministerie van Defensie. De dossiers over burgers, dikwijls han delend over hun financiële situatie, psy chiatrische verleden en sexuele leven, wa ren ondergebracht in 350 vestigingen van het leger in alle delen van de Verenigde Staten aldus de commissie. Meer dan honderdduizend mensen en verenigingen van mensen werden volgens Commissie voorzitter Ervin op deze wijze gescha duwd omdat hun enige vergrijp was dat ze van hun recht op vrije vergadering en meningsuiting gebruikmaakten. Tussen alle martelingen door om Starakis bekentenissen af te dwingen, wordt hem het voorstel gedaan Andre as Papandreou in Stockholm te ver moorden. De Fransman moet een au- :o-ongeluk in elkaar zetten om de voor malige Griekse minister, tegenstander van de kolonels, op te ruimen. DAN VOLGT de episode in de Nea lonia-gevangenis, waar het regime minder streng is, maar de ondervragin gen doorgaan. De gevangenen „praten” hier met elkaar door middel van zang, zoals de acteurs van de Franse film ,Les Parapluies de Cherbourg”. Starakis vertelt in het kort de lotge vallen van zijn medegevangenen, zoals prof. Mangakis, die eerst van de uni- DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de Christelijk-Historische Unie is er voor, dat voor de komende Tweede Ka* merverkiezingen afspraken gemaakt wor den over samenwerking in de nieuw* regering. Besloten i s een desbetreffende uitspraak, welke de Unieraad voor de verkiezingen van vorig jaar deed, opnieuw aan deze raad voor te leggen. Die uitspraak, gedaan op 12 december 1970, luidt: „De drie christelijke partijen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. willen gezamen lijk onderzoeken of het mogelijk is voor de verkiezingen op basis van program- vergelijking en beoordeling van de onder linge vertrouwenssfeer en op voorwaarde van wederkerigheid tot een uitspraak te komen ten aanzien van de samenwer king met een of meer partijen in een nieuwe regering. Tijdig voor de verkiezin gen zullen de drie samenwerkende chris telijke partijen hun conclusie trekken en deze hoe die ook zal luiden publieke lijk motiveren”. ROME (Reuter/DPA). —Het zwaarste onweer in negentien jaar, vergezeld van regen en hagel, heeft gisteren delen van Rome onder water gezet, stroomonderbre- kingen veroorzaakt, bomen uit de grond gerukt en achtduizend toeristen doen stranden in de Sint Pieter en het Vati- caan. versiteit was verwijderd omdat zijn „instelling niet met die van het regiem overeenstemde”. Hij werd vanaf de eerste dag van zijn arrestatie gemar teld; hij werd door zijn vrouw verde digd, die uit moed of onnadenkendhied, een aanklacht tegen de politie indien de. Ze werd vervolgd wegens smaad en de politie stelde de professor een han deltje voor: hij zou verklaren dat hij nooit gemarteld was en zij zouden onmiddellijk de vervolging tegen zijn vrouw stopzetten. Met het doel zijn vrouw te redden aanvaardde prof. Mangakis het voor stel, maar de politie bleef ondanks haar belofte mevrouw Mangakis ver volgen. Ze werd tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het besluit, aldus de regering, is geno men vanwege de staat waarin zich de economie bevindt. De maatregel zal het klimaat scheppen om de problemen „in een sfeer van rust” op te lossen. In Tananarive doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat bepaalde personen het landelijk congres van „KIM”, de op positie beweging van 13 mei, dat van 4 tot 19 september in Tananarive wordt gehou den, zouden willen verstoren. Generaal Ramanantsoa heeft thans blanco volmacht voor de handhaving van de orde op Madagascar. Gisteren ontbood hij met spoed luitenant-kolonel Richard Ratsimandrava, minister van Binnenland se Zaken en hoofd van de politie. Het was da tweede zware ontploffing in het havengebied in een week. De winke liers in het door bomaanslagen geteisterde centrum van Belfast hebben een beroep gedaan op de Britse regering om de vei ligheidsmaatregelen tegen de bomaansla gen te verscherpen. Bij Dungannon op 65 km ten westen van Belfast is een gepantserd voertuig voor troepenvervoer op een elektrisch tot ontploffing gebrachte mijn gereden. De acht inzittende Britse soldaten bleven on gedeerd. Op zijn akker op enkele meters van de Ierse grens werd een boer door een mijn ontploffing gedood. De mijn was ver moedelijk bedoeld voor Britse soldaten. hem voor mensen willen gebruiken. Dan volgt meteen de overval van de griekse veiligheidsdienst» „Er zijn nu wel een man of vijf, zes bezig de flat te doorzoekep. Twee politiemannen zit ten op de divan, terwijl Babalis me bij mijn haren vasthoudt, me tegen mijn schenen schopt en me in mijn gezicht stompt; ik voel niets, ik heb geen gevoel, ik heb het alleen koud.” In deze staccato-vorm vertelt Stara kis verder, over zijn verblijf in de As- phalia-gevangenis: „De eerste keer dat ik water ben gaan drinken liep ik met mijn voeten in een twee centimeter diepe stroom. Eerst dacht ik dat de douche verstopt was, maar toen ik naar het urinoir ging zag ik dat er geen afvoer was.” Over de verschillen de methoden van martelen zoals de falanga afranseling van de voetzolen met een knuppfel), over zijn medege vangenen: „Niet ver van mij vandaan beukt een zwaarlijvige man huilend en brullend op de geblindeerde deur van zijn cel. Hij kan de angst om zonder licht en lucht opgesloten te zitten dit gevoel van levend begraven te zijn) niet verdragen”. Op zeker ogenblik namen de dienst doende leden van de Zwitserse garde een nimmer tevoren genomen besluit en open den zij de reusachtige bronzen deuren naar het pauselijk paleis om honderden aan weer en wind blootgestelde toeristen onderdak te bieden. De koepel van de Sint Pieter werd twee keer door de bliksem getroffen, maar bliksemafleiders verhinderden, dat schade werd aangericht. Terug in Frankrijk greep Starakis naar het enige wapen, waarmee hij terug kon vechten tegen het regime van de kolonels, het wapen van de taal. Opnieuw beleefde hij de ver schrikkingen van de Asphalia Griekse Algemene Veiligheidsdienst), de ESA (Militaire Politie), de Nea lonia-gevan genis en de beruchte Averoff-gevange- nis. Ztfn oorlogskreet, bitter en ver vaarijk, kreeg als titel „In de gevan genissen der kolonels”. Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft de namen van acht baby’s gepubliceerd die gestor ven zijn aan het giftige talkpoeder. Bovendien zijn nog veertien niet ge ïdentificeerde baby’s hierdoor over leden. In het Franse merk talkpoeder „Bébé” komt het ontsmettingsmiddel „hexachlorofeen” voor, dat ook als insektendodend middel wordt ge bruikt. De fabrikant van het middel, Paul Berty, heeft tegen verslag gevers gezegd dat, wanneer het gif in het poeder wordt aangetroffen, dat er zonder medeweten van zijn firma, „Morhange”, in is gedaan. Op de foto de Franse mevrouw Hocquet uit Sens met haar jongste kind Angéli- que, dat een maand oud is. Vier maanden geleden stierven twee kin deren van haar, twee en drie jaar oud, op onverklaarbare wijze. Hun dood wordt in verband gebracht met de levensgevaarlijke babypoeder. Niemand weet volgens hem hoeveel Amerikanen over impopulaire zaken ge zwegen hebben omdat ze bang waren voor vergeldingsmaatregelen. De commissie trekt het motief van het leger, dat men de dossiers aanlegde om het doen en laten te controleren van mensen van wie men verwachte dat ze aan burgeropstanden zouden meedoen, in twijfel. „Het overgrote deel van de dossiers slaat op de vreedzame activiteit van vreedzame burgers die op legale wijze van hun grondwettelijke rechten van vrije meningsuiting, drukpers, godsdienst, ver gadering en petitie gebruikmaken”, aldus het studierapport. ■jj^^^'puur handwerk, gebakken ra cpdavloervaneenoriginele ra stenen inschietoven... H ‘t Resultaat is er naar: een lekker stevig brood met een H fijne volle, rijpe smaak. ra Proef en ontdek dat we niets teveel hebben ge- ra zegd: Voorzitter Ervin pleitte voor goedkeu ring door het Congres van maatregelen om aan dergelijke verborgen activiteit van het leger een einde te maken en te verzekeren dat iedereen het volste recht heeft zich in te laten met wie hem goeddunkt en zich uit te spreken over zaken die niet populair zijn. Het leger gaf volgens de commissie de dossiers met tegenzin aan haar af en

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3