Na de winter komt toch A weer een zomer CIRCUIT BLIJFT OOK IN 1973 agenda I ft J |B I IBB t .e- modejournaal Haar Falke n RAAD KOMT TERUG OP BESLUIT: MOTOREN WORDEN NIET GEWEERD Overwintering in Spanje viel tegen Zaanlandse niet meer te redden Kathedraal in Mechelen in brand Bejaarde vrouw aangereden vSII Mg O IN DE VISHAL I Beverwijk publiek met wasmachine- Indianen kamperen Populariteit Nixon weer gestegen i „Zanker misleidt Ml F' merk” uit protest voor gerechts gebouw Fijne neo-klassieke collectie van WK' Velsen*IJmuiden I I ii' Heemsherh HsbteUv,'* V BI 4 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1972 W( i "1 J Uw «I Begrotingsgat Schulden 20 tot 30 miljoen 5 S tick ting VWO T elegram Blanken „te licht gestraft” ■11 l rs (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Het circuit in Zandvoort kan ook in 1973 normaal geëxploiteerd worden. Dit besluit werd gisteravond door de gemeente raad genomen. Ook motoren zijn volgend jaar welkom op het circuit. De raad op zes leden na kwam namelijk ook terug van een verleden jaar genomen beslissing motorraces, in verband met de geluidshinder, verder in Zandvoort te weren. - I IJ ■Hm; - X” MM -- Mg 1 juiiiunui' voor moord L 'J gi ■<L-- r P Bé TER MAAT h M BIOSCOPEN 21.15 u: (Van onze redactie economie) (Van onze redacteur in Brussel) (Van een onzer verslaggevers) in- opinie- een 9 DEZE FIJNE neo-klassieke collectie van Falke, vervaardigd van soepele en mooi om het lijf zittende materialen, doen u en mij ongetwijfeld al verlan gend uitzien naar een minder regenach tige en zonniger zomer in het volgende jaar. Bij het begin van de discussie over het circuit las burgemeester Nawijn een tele gram voor van de verenigde Handelsvere- 64 30 percent, percent 2 I 1 I 1 V EVENEENS SYNTHETISCH zijn de fijne breisels met linnen-effect. Hier van zag ik pantalons, een jasje met ;chootje, een lang jasje in safaristijl en jen rok met blouson, dit alles onder- 1 chi spe ste goe zaï ooi ge 1 lej E 9 r«l kei op NA Ae: del wo del noi vei X d I 7 a 1 s e I v< v: li h d g' k o 1 Aldus de uitkomst van een onderzoek dat een groot winkelbedrijf heeft laten instellen. Eveneens waren 120 ondervraag- deq de kosten van levensonderhoud te gengevallen, waarbij werd opgemerkt dat het niet juist is dat men er met zijn AOW wel komt. Behalve de kosten voor reis en verblijf moet een echtpaar er op rekenen 80 per week nodig te hebben. Verdere uitkomsten van het onderzoek waren: 72 percent der ondervraagden mis te een recreatiezaal of iets dergelijks, 70 pet. miste zijn radio en televisie, 65 pet. wenst meer wandversiering en bij de beoordeling van de reis in het algemeen oordeelde 75 pet. de verstrekte voorlich ting als onbevredigend. ZAANDAM. De kans dat de failliet verklaarde NV Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij (Zaandam) nog in andere vorm of door andere werven zal kunnen worden voortgezet, is uiterst gering. Vori ge week heeft een combinatie van Poolse werven, die direct na het faillissement van de ZSM belangstelling toonde, laten weten dat men van een mogelijke overne ming afziet, zo heeft curator mr. P. Hei- dinga uit Haarlem desgevraagd meege deeld. BRUSSEL. De wereldberoemde 13de eeuwse St. Rombouts-kathedraal in Me chelen is gisteravond door een korte maar felle brand geteisterd. De schade aan het kerkgebouw bleef dank zij tijdig ingrijpen van de brandweren u it Mechelen, Ant werpen en Brussel beperkt. Wijde korte blouse vervaardigd van Banion. WW IN DE DAMESCOLLECTIE worden jnkele nieuwe, bijzonder soepele, ma terialen geïntroduceerd. Van syntheti sche garens worden allereerst de glad de stoffen zo fijn gebreid, dat ze eruit zien als zijn ze geweven. De geweldige souplesse maakt dit materiaal, uitge voerd in effen en geruit, dan wel bezaaid met kleine bloemetjes, uiter- nate geschikt voor korte wijde bloes jes, jurkjes en jakjes. De gedessineerde modellen zijn veelal voorzien van doorgestikte effen biezen, kragen en manchetten, die aan het geheel een zeer aparte garnering geven. AMSTERDAM, ders die in een DEN HAAG. De Stichting Vergelij kend Warenonderzoek heeft geconstateerd dat Zanker Nederland het Kema-keur- merk als veiligheidsgarantie heeft gekre gen voor een andere wasmachine VA- 460), dan de stichting heeft onderzocht. De stichting deelt dat mee om berichten van Zanker te ontzenuwen als zou Kema- goedkeuring zijn verleend aan een machi ne, die VWO eerst zou hebben afgekeurd. Zanker deed het gisteren in publikaties voorkomen dat de stichting de testgege vens zo „ongenuanceerd had geïnterpre teerd” dat de consument een verkeerde indruk van de machine had gekregen. VWO heeft nu duidelijk gemaakt dat Zanker eerst voor een andere machine Kema-keur heeft gekregen en nu doet alsof daarmee de beoordeling van de af gekeurde machine vervalt. Het is voor de kopers te hopen dat de afgekeurde machi ne goed te onderscheiden is van die met het Kema-keurmerk, omdat het hier om hetzelfde typenummer gaat, aldus de Stichting. Zij sluit niet uit dat de consu ment alsnog bedrogen kan uitkomen als Zanker de onveilige machine niet uit de handel neemt. 1 DEN HELDER. Hoewel de vangsten in de week 20-27 augustus over het alge- maan niet meer dan normaal waren te noemen, konden de meeste kleine kotters en ook de grote weekkotters over de gehele linie nog goede resultaten bereiken. Dit werd in de eerste plaats veroorzaakt door de uitzonderlijk goede prijzen, die zowel voor de tong als ook voor de schol en de andere vis werden betaald. Met gemiddelde tongprijzen, die in de voor week varieerden tussen de 8,50 en 10 per kilogram, afhankelijk van de aange voerde sortering en gemiddelde tongprij zen die zelfs op zaterdag zich nog rond de 8,50 per kilogram bewogen, met daarbij scholprijzen die varieerden globaal tussen 50 en 60 per kist van 40 kilogram, was de mogelijkheid aanwezig om ondanks een niet al te overvloedige vangst, toch nog een redelijke besomming te kunnen maken. De besommingen van de grote kotters bewogen zich dan ook praktisch allemaal tussen de 20.000 en 27.000, terwijl die van de kotters met wat minder motorvermogen varieerden tussen de 10.000 en 20.000. De hoogste besommer wist zelfs f 27,605 te maken voor een aanvoer van 2618 kilogram tong en 3100 kg. andere vis, waarbij de gemiddelde prijs per kilo tong uitkwam op f 8,37. Een bewijs voor het feit dat de schol ook duur was leverde een andere kotter, die met slechts 201 kg tong maar 13.691 kg andere vis, overwegend schol, eveneens een besomming wist te maken van ruim 27.200. Een en ander resulteerde in een weekomzet van ruim 629.000. Van 21 tot en met 28 augustus hebben 88 kotters in Den Helder aangevoerd: 215.179 kilogram vis, voor een waarde van 629.133.32. I Het besluit van de raad betekent dat behalve ihet motoren op het circuit wed strijden verreden kunnen worden met toerwagens, Grand Tourisme wagens en racewagens in de klassen Formule Vee, Formule Super Vee en Formule 3. De Grand Prix heeft Zandvoort er niet door terug. Burgemeester Nawijn daarover: 'veiseu, Plem 1945, IJmuiden, is op „Daarvoor zouden we kostbare voorzienin- agen (maaridag tot en mét vrijdag) gen moeten treffen, die we in dit stadium niet verantwoord vinden”. Hij doelde hiermee op de opdracht aan de Heidemij een studie te maken van de vervangende gebruiksmogelijkheden van het terrein van de racebaan. Naar verwachting zal die studie zeer binnenkort worden afge rond. tisch ook tegen de motorraces. Daarbij schaarden de socialisten Van der Moolen, Zoet en Sant en de - ook socialistische - wethouder Aukema zich aan hun zijde. Een belangrijk argument de exploitatie van het circuit nog niet stop te zeggen was het veel gehoorde argument - burge meester Nawijn voerde het ook weer aan - van het begrotingsgat dat daardoor zou ontstaan. Met name de arts Flieringa vond dit argument niet sterk genoeg en stelde de vraag of het wel langer verant woord is terwille van dat gat de races te laten plaats hebben. Dit omdat naar zijn mening de baan niet voldoet aan de voor waarden. Op zijn vraag naar de precieze grootte van het begrotingsgat sprak finan- ciënwethouder Aukema over een bedrag van f 170.000,- één percent van de gehele Gemeentebegroting voor het volgend jaar. Dit is echter exclusief de inkomstender ving die Touring Zandvoort door de slui ting zou ondervinden. De Touring draait voornamelijk op gelden die uit het circuit afkomstig zijn. Toen de heer Pas (Bevor dering Toerisme en Verkeer) in het mid den wierp dat de uitkomst veel groter is dan de wethouder schetste, krabbelde deze terug en zei: „Ik moet het helaas uit mijn hoofd doen”. HEEMSKERK Een 81-jarige woonster van Heemskerk is dinsdagavond om ongeveer kwart voor zeven gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising Laan van Assumburg P. C. Hooftstraat. Zij is met een wond aan het achterhoofd in het St. Josefziekenhuis op genomen. De bejaarde vrouw verleende volgens de politie met haar fiets geen voorrang aan een 17-jarige bromfietser uit Heems kerk. Jasje van gebreid synthetisch ga ren met linrteneffect. Jumpers met ingebreide folkloris tische motieven. nigingen in Zandvoort, waarvan de leden de raad vroegen er dringend rekening mee te houden de inkomsten van het circuit niet te kunnen missen en het van groot belang te vinden dat de exploitatie van de racebaan normaal wordt voortge zet. IS ER IN DE VOORJAARS- en '.omercollectie een ruime keus in rok ten .en pantalons, de hoorn des over- cloeds manifesteert zich hiet minder rijkelijk bij de daarbij zo plezierig te dragen truitjes. Wat een variatie: van kort tot lang, van hoog aan de hals met col tot een V-hals tot in de taille of een plastron-model met blote rug. Ze zijn er uitgevoerd in effen, maar ook met contrasterende biezen of streepejs, dan wel met verschillende gekleurde blokken en soms met folklo ristische motieven. Voorts zag ik nog speciale sets uitge- joerd in bleu met witte streep. Zo was er onder andere een grappige kuit- oroek met brede omslag, waarbij een ■ombinatie die ik ook in de dameskle ding naast het synthetische materi aal veelvuldig zag toegepast R v J f f:,- Ling leuk te combineren, zoals we dat overigens, bij alle sets die Falke uit brengt, gewend zijn. Voor u, beste ezeressen, eindeloze mogelijkheden, want met een paar kledingstukken in iw koffer, kunt u tijdens een volgende vakantie iedere dag als een andere vrouw rondlopen. Het gewicht hoeft zeker geen beletsel te zijn, want dat is literst gering en kreukelen is er ook niet bij. Vindt u dat het truitje of hesje liet zo fris meer is, dompel het dan lluks in een sopje van een speciaal ïjn-wasmiddel en even later trekt u iet weer schoon en als nieuw aan. Simpeler kan het toch niet. Naast wit, dat we overigens geen kleur mogen roemen, zijn in de collectie lavendel blauw,. mint, geel, bleu, zilvergrijs en oeige gewilde tinten. ■iwlltwIiF" men dus gerust spreken over een op bouwsysteem. Onze mannen mogen al es in één kleur nemen, maar ze kun nen natuurlijk ook eens fijn gaan stoeien met de vele boeiende kleuren, die de voor j aars- en zomercollectie biedt. De pantalons voor de heren zijn eveneens van een uitstekende coupe en nen kan er korte of lange truien, slipovers en hessen bij dragen. De voorkeur voor het seizoen 1973 ver dient echter wel het kortere model. Het meest gebruikte materiaal voor de herenkleding is een melange van 60 oercent wol en 40 percent dralon, een tres zonder mouwen met daaronder een katoenen blouse in dezelfde streep. Een snoezige., rok, diagonaal, verwerkt, met olouson'completeerde deze serie. Nieuw was ook een zeer fijn gebreide panta- lon met geplakte voering om het dun ne materiaal in de juiste vorm te houden. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15u: „De amoureuze avonturen van Siegfried”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21. „Sunday, bloody Sunday”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck, Velserweg 2). Geopend op dinsdag van 15.30 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins Lijsterbeslaan 23, Beverwijk tel. 02510-25120. TENTOONSTELLINGEN Progress-soclëtelt (Const. Huljgensstraat). Ex positie werk van Robert Smit; geopend tot 1 september. Raiffeisenbank en ABN (Nielenplein). Exposi tie werk van Euchs van Son; geopend tot 1 september. WASHINGTON (Reuter) In de week na de Republikeinse partijconventie is de populariteit van president Nixon bij de Amerikaanse kiezers met nog eens zeven percent gestegen, blijkt uit onderzoek van Gaïlup. Niet ieder raadslid was in voor het voorstel van B. en W. het circuit normaal te blijven exploiteren. Tegen stemden de heren Flieringa (Inspraak Nu) én Wijn beek (D’66) Zij stemden daarna automa- Van 200 Nederlan- appartement het vorig winterseizoen in Benidorm, de Costa del Sol, of Majorca hebben „overwinterd”, zijn 120 van oordeel dat het totale woonbeeld niet aan de gestelde verwachting heeft voldaan. Volgens hen was dit in hoofd zaak te wijten aan onjuistheden in de publikatie over de appartementen, gege ven door het reisbureau. Van de ondervraagden zei Nixon te zullen steunen en bleef McGovern trouw. Zes percent had nog geen besluit genomen. „Mij is wel bekend dat er nog een enkeling is die belangstelling heeft, maar dit is nog niet duidelijk uitgesproken of er is te weinig geld”, aldus de heer Heidinga. Naar zijn mening is de belang stelling niet erg serieus en het lijkt er sterk op dat de werf in het komende voorjaar geveild zal worden. De 270 werknemers van de ZSM hebben inmid dels ontslag gekregen. Inmiddels is directeur A. J. van den Abbeele van de ZSM per 1 september ontslag aangezegd, nadat de werf op 4 juli werd gesloten. De schulden van de werf liggen volgens mr. Heidinga tussen de f 20 en 30 mln., verdeeld over 700 a 800 credituren. Drie scheepswerven hebben gezamenlijk een vordering ingediend van ongeveer 10 mln. Deze werven en de ZSM hadden samen opdracht voor de bouw van tien zgn. mini-bulk-carriers voor een Duitse rederscombinatie. De ZSM had hierbij de „penvoering”. De bouw van de tien vrachtschepen leverde aanzienlijke verliezen op. De drie overige betrokken werven zijn Van der Giessen- de Noord, Vuyk en Zonen en Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij. Andere grote schuldeisers zijn nog de Algemene Bank Nederland met een vordering van f 2,5 mln. en Werkspoor Utrecht met f 2,2 mln. DEZELFDE COMBINATIE-moge- lijkheden als voor de dames, biedt de herencollectie van Falke. Ook hier kan ALLIANCE (NEBRASKA) (Reuter) Een groep van ongeveer 50 Amerikaanse Indianen kampeert sinds maandag voor het gerechtsgebouw te Alliance uit protest tegen naar hun oordeel veel te lichte gevangenisstraffen, die zijn opgelegd aan twee blanken, die een Indiaan van de Oglala-Sioux-stam hebben gedood. De Amerikaanse Indiaanse beweging eist, dat de gouverneur van Nebraska alle Indianen in de gevangenissen van de staat op vrije voeten stelt en een onderzoek laat instellen naar het „meten met twee justiële maten” ten aanzien van Indianen «n blanken in Nebraska. De kunstschatten, waaronder Van Dycks Christus aan het kruis, konden tijdig in veiligheid worden gebracht, nadat een voorbijganger alarm had geslagen. Soldaten en burgers hebben de kerk haas tig ontruimd de kostbaarheden werden in het stadhuis en in het bisschoppelijk paleis opgeslagen. Toen de brand was bedwongen, bleek dat een stuk van het dak en een torentje zijn vernield, maar de beroemde 98 meter hoge toren van de St. Rombouts, die de mooiste van België wordt geacht, bleef onaangetast. Werklieden hebben de afgelopen dagen herstelwerkzaamheden aan het dak ver richt. In die richting gaat dan ook het onderzoek naar de oorzaak van de brand. Feestavond. Zaterdag 2 september aanstaande organiseert de afdeling IJ- mond van „De Tropenvrienden” een feest avond in „De Slof” aan het Raamveld te Beverwijk. Muzikale medewerking zal verleend worden door „Rhythm-X” en „Brigitte and the Oriental Sound”. In verband met de grote belangstelling voor dit feest wordt men verzocht zo spoedig mogelijk kaarten te reserveren. IJMUIDEN. Dinsdag werden in IJ- muiden aangevoerd: 192 kisten en 76 pre- miekisten schelvis; 65 kisten en 7 premie- kisten wijting; 359 kisten kabeljauw; 809 kisten koolvis; 2177 kisten en 2785 pre- miekisten haring; 50 kisten pilchards; 406 kisten en 503 premiekisten makreel; 22 kisten schol; 2 kisten schar; 118 kisten varia; 60 kg. tong. Prijzen in guldens, per kilogram: tarbot 9,90: gr. tong 9,19, kim tong 9.19; tong I 10.04; tong II 10.00. J Per 125 kg: gr. leng 204. Per 50 kg.: schelvis 2 72-64; schelvis 3 55-39; schelvis 4 56-44; wijting I 61-40; wijting II 46-30; schar 70-65; kabeljauw 1 104-85; kabeljauw 2 93-90; kabeljauw 3 97-71; kabaljauw 4 100-70; kabeljauw 5 88-46; schol 2 83; schol 3 125-83; schol 4 100-77; koolvis 2 53-30; koolvis 3 58.-53; koolvis 4 33-20; tarbot 365-174; haring 52- 24; makreel 51.20-20.50; pilchards 22,50- 520; horsmakreel 30-5,50; bot 7; haai 65- 56; hake 215-158; hammen met kop 132. Besommingen: KW 123 49.100, KW 144 ƒ7.910, VL 112 13.500, VL 115 39.600, VL 153 1.970, IJM 9 53.000, IJM 36 20.000, VD 9 1.130, YE 25 1,270, ZL 6 270, EB 28 en UK 78 1.700, UK 56 en UK 200 1.265, UK 135 en UK 145 ƒ270, UK 142 en UK 236 f 1.080, UK 196 en UK 234 960. MET NOG EEN kleine maand voor de boeg behoort het zomerseizoen al weer tot het verleden. Het herfst- en vvintermodefestijn gaat nu volop onze Aandacht vragen. Toch blijven we van daag nog even in het zomerse sfeertje en gluren alvast om een hoekje naar wat voorjaar en zomer 1973 ons zal gaan brengen. Het Duitse bedrijf FAL KE stelde mij hiertoe in staat en ik moet zeggen, het toverde mij een ui termate fraaie collectie voor ogen. Fal ke houdt zijn reputatie hoog met bij zonder plezierige en perfect zittende gebreide kleding, doch z(j zorgt er bo vendien voor dat de onderdanen van de ganse familie er eveneens keurig onderuit steken. City Theater, woensdag 20 u.: „Raad ’s wie er vannacht met me slaapt”; donderdag 20 u. „Liefdesexplosies' TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Feiison, Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, dagelijks geopend van 14 u. tot 17 u. Pieter Vermeulen Museum, in gebouw Cultu reel Centrum, Moerbergplantsoen IJmuiden, da gelijks geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 u. tot 16.30 uur. stadhuis --- alle werkdagen (maaridag - van 10 u. tot 12 uur te bezichtigen..

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4