Werk „contraprestanten zou worden verwaarloosd Street people pageant G C IN DE PEN POPsnippers Top de pop pop dertien DIERENATLAS TEN BATE NATUURRESERVATEN 12“ Soosagenda 1 Johnny Prowse Haarlems talent De inodeshow- van- alledag 11 ERNSTIGE KRITIEK BBK-GROEP OP AMSTERDAM S STEDELIJK MUSEUM TV-DICHTHEID BIJNA 100% Jan van Geem in Galerie Henricus Bibliotheek prof. P. N. van Eyck wordt geveild John the Revelator Kerk verlengd Tentoonstelling in consistorie Grote zoekt drums en sax V-^^'/mode Wasserij DUYN DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 Onder redactie van Iedereen kan beide Ferry Tromp zenders ontvangen Nieuwe opzet gevraagd Ontkenningen Mondriaan-expositie blijft langer open Goenoeng Leuser slechts een week van vrijdag t/m vrijdag 5,95 *1 alle elpees I elpee v/d week THE WHO - WHO’S NEXT SPECIAAL voor de GEZINSWAS met Ge- ADVERTENTIE 1 161811 De bekende stamp- en dreunjongens uit Haarlem en Santpoort die zich ver enigen onder de naam „John the Reve lator’' hebben behoeft aan versterking. iedere ekend- (Van onze stadsredactie) gaat besteden aan het in-stand-houden van natuurreservaten, waar ook ter we reld. Het reservaat Goenoeng Leuser in het noorden van Sumatra is er één van. In een uniek stuk oerwoud met een al even zeldzame dierenwereld vindt men bijvoor beeld nog de orang-oetang, de tijger, de Sumatraanse olifant en verder de Sutna- traanse neushoorn. Met geld dat door de Nederlandse afde ling van het World Wild Life Fund bijeen groen, n enz. peciale 60 cm. lieding De brochure levert scherpe kritiek op het vervoer, de opslag en het uitlenen van de door de gemeente Amsterdam via een contraprestatie aangekochte kunstwerken. Uit een onderzoek is gebleken, dat de werken, die ingeleverd worden bij de Sociale Dienst, in personenbusjes naar het Stedelijk Museum gaan. De schilderijen lopen door de wijze van opbergen bij de Sociale Dienst grote kans op beschadigin gen en de werken komen volgens de werkgroep vaak in deplorabele staa in het museum aan. Sinds 1945 zouden ca. 10.000 prenten, tekeningen, gouaches en aquarellen onin gelijst zijn opgeslagen. Er zouden in een van de opslagplaatsen 400 a 500 tekenin gen en gouaches op twee grote stapels op de vloer liggen. Het lenen van kunst wordt, aldus de werkgroep, nauwelijks gepropageerd. Lang niet alle in aanmerking komende instel lingen zijn op de hoogte van de mogelijk heden tot bruikleen. Geconcludeerd wordt dat de uitleendienst kennelijk al jaren onderbezet is en over te weinig financiën beschikt. (Van onze correspondent) UTRECHT. Antiquariaat J. L. Beijers te Utrecht zal op 26, 27 en 28 september de bibliotheek veilen van de in 1954 overleden hoogleraar in de Nederlandse letterkunde P. N. van Eyck. Een man, die ook zelf een belangrijk dichter is ge weest. Bovendien verzamelde Van Eyck niet alleen boeken, hij maakte ze ook. In 1910 sichtte hij samen met de literatoren J. C. Bloem en J. Greshoff De Zilverdis tel, een drukkerij, waar op een handpers in beperkte oplagen zeldzaam fraaie boek werken werden gedrukt. Street People Pageant is een meer dan muzikale groep. Behalve dat ze rockmuziek brengen hebben ze ook kwaliteiten op het gebied van moderne theaterkunst. Hun muzikale program ma is afwisselend; het varieert van akoestische solistische muziek tot be wogen hard-rock, tesamen met komi sche dialogen, dans en poëzie. Deze groep, zeven man sterk is er op gericht haar publiek niet alleen te laten genie ten van goede muziek, maar vooral om in contact te treden met de mensen om haar heen. Nu opnieuw wordt begonnen met het inrichten van een toonzaal onder beheer van het Stedelijk Museum zal er van begin af aan naar gestreefd moeten wor den hiervan een informatiecentrum te maken voor publiek, pers en kunstenaars. Zo luidt een conclusie van de BBK- werkgroep ten aanzien van de uitleen dienst. Het inleveren, aankopen, admini streren, documenteren en tentoonstellen zouden moeten worden geconcentreerd en in zijn geheel losgekoppeld van de Sociale Dienst. Opgemerkt wordt, dat een dergelijke opzet alleen is te verwezenlijken als de kunstenaars zelf bij de organisatorische vorm zijn betrokken. De directie van het Stedelijk Museum heeft inmiddels de aan haar adres geuite beschuldigingen „verontwaardigd” van de hand gewezen. In een verklaring protesteert de directie van het Stedelijk Museum met nadruk tegen de „valse voorstelling van zaken” die in het BBK-rapport wordt gegeven. De werken worden met dezelfde zorg behandeld als die van de eigen collectie. Personenbusjes voor het vervoer van kunstwerken worden niet gebruikt. De beweringen over de 10.000 prenten en de stapels tekeningen op de vloer suggereren toestanden, aldus de directie, die in geen enkel opzicht met de werkelijkheid in overeenstemming zijn. De uitleencapaciteit was de laatste jaren in hoge mate belem merd door de sterke groei van het aantal toegewezen werken als gevolg van een nieuwe verdeelsleutel en de aanwas van het aantal contraprestanten. HAARLEM. De tentoonstelling van tegels uit de collectie van de heer Dinge- man Korff in de consistorie van de Grote of St. Bavokerk, die eind deze week zou aflopen is wegens de grote belangstelling verlengd tot en met zaterdag 9 september. De opbrengst van de tentoonstelling is voor het restauratiefonds van de Grote Kerk. Wandelen en winkelen... uit gaan en thuisblijven overal en op elk uur van de dag loopt u mee in een mode show. Sla een goed figuur in de modeshow-van-alledag en kom bij ons uitzoeken. Er wacht u een najaars- en wintercollectie die aan hoge verwachtingen voldoet. Wat een rustig gevoel! Zaterdagavond 2 september aanstaande kunnen de liefhebbers van de „soft sound” van het Haagse duo Greenfield Cook terecht in de IJmuidense PEN op de Kanaalstraat 257. Rink en Peter zijn dank zij hun hits „Only lies”, „Don’t turn me loose” en „Where" zó bekend geworden, dat ze nu al aan een internationale carrière bouwen die vooral in Italië gestalte krijgt. Van veel ouder stempel zijn de onverslijtbare Shoes, die ook al zaterdagavond in de PEN optreden. Je kent ze vast nog wel van „Osaka”. Op 5 september start overigens in diezelfde PEN de cursus „Beat Moving” onder leiding van Si mone Schouten. Maximaal twintig mensen zijn om half negen in de filmzaal welkom. De kosten: 12 per maand. wordt gebracht, worden nu pogingen ge daan het Goenoeng Leuser reservaat te steunen. Zo is er onder Nederlandse lei ding een opvangcentrum voor eens gevan gen en later weer in beslag genomen orang-oetans gevestigd, waar deze dieren als het ware aan hun oorspronkelijke omgeving kunnen wennen. Voorts is er nu een bewakingskorps ingesteld, dat een eind moet maken aan de kap, de strope rijen en het vangen van jonge dieren om als dierentuin en huisdier te worden ge houden. Hiervoqr zijn uiteraard grote be dragen nodig. Het Wereld Natuurfonds afdeling Nederland heeft zich ten doel Van 21 augustus tot 9 september maakt deze Engelse groep haar tweede toernee in Nederland. Ze zullen spelen in allerlei jeugdgelegenheden en socië teiten overal in het land, o.m. 9 sep tember in Paradiso in Amsterdam. De catalogus bevat 1808 nummers en is vergezeld van een tweede, waarin Van Eycks kunstboeken zijn opgenomen, te zamen met resterende gedeelten van de bibliotheken van de dichters P. C. Bou- tens en Martinus Nijhoff. Van Eycks bibliotheek bevat een schat aan werken van en over de Tachtigers en van vergelijkbare stromingen elders in Europa, zoals de Symbolisten in Frankrijk en hun voorgangers, bijvoorbeeld Verlai ne. Bij platenmaatschappij Ariola op de Baan in Haarlem schijnt de deur altijd open te staan. Kwam vorig jaar een zekere Debbie daar onverwachts bin nenstruinen. deze zomer was het de Haarlemmer Johnny Prowse. lid van de Haarlemse popgroep „Have Mersey” De platenheren bestempelden deze 19-jarige zanger, gitarist, componist en tekstdichter onmiddellijk als een nieuw talent en wachtten even tot september om de single „Days in September/Mou- se Ling” uit te brengen. Met die B-kant „Mouse Ling” won Johnny een landelijke wedstrijd van de Nederlandse Geluidsjagers, een uit verkiezing die hem enorm stimuleerde om zijn eigen muziekjes ook eens aan anderen te laten horen. Prowse speelt al vanaf zijn twaalfde 6-snarige en 12- snarige gitaar, bas en drums en bleek over een ongelooflijke hoeveelheid Op uitnodiging van Youth For Christ- Haarlem zullen ze ook een paar da gen in onze omgeving zijn. Op zaterdag 2 september zijn ze in het Turfschip te beluisteren. Vanaf ’s middags vijf uur is er een café-chantant en ’s avonds vanaf 8 uur koffiebar. Zondagmiddag 3 september spelen ze in Aerdenhout als gasten van een nieuwe jeugdgroep, die daar door de Raad van Kerken wordt opgezet. Als het weer het toelaat, wordt het een openluchtconcert en an ders in het huis aan de Boekenrodeweg no. 50 (bij de kruising met de Voge- lenzangseweg), waar vanaf half drie alle jongeren van 15-18 jaar van harte welkom zijn. gesteld de benodigde fondsen bijeen te brengen. Eén van die opbrengsten kan dan zijn de uitgave van de dierenatlas. De dierenatlas is in Nederland redelijk betaalbaar: publieksprijs is ƒ59,95. Het feit dat deze prijs nog zo laag gehouden is ligt namelijk aan de co-produktie die Nederland is aangegaan met Denemarken, Noorwegen. Zweden, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Amerika, Italië en Australië. De totale internationale oplage op het moment is reeds boven het miljoen exem plaren gestegen. Prins Bernhard, president van het World Wild Life Fund krijgt morgen het eerste exemplaar van de grote geïllus treerde dierenatlas aangeboden door d* Nederlandse uitgever. Fund samen met Readers Digest elkaar gevonden hebben wat resulteerde in een bijna 500 pagina’s tellend boekwerk. De opzet hiervan is een totaaloverzicht te krijgen van de huidige stand van zaken m de dierenwereld, juist omdat ook in deze tijd er steeds meer diersoorten bedreigd worden met uitroeiing. De grote geïllustreerde dierenatlas ba seert zich niet op de traditionele systema tiek, soorten en groepen, maar toont elk dier tegen de achtergrond van zijn milieu. Het doel van de atlas wordt tevens tot uitdrukking gebracht in de wijze waarop de uitgeverij een deel van de opbrengst DEN HAAG. Het Haags Gemeente museum biedt in november een overzichts tentoonstelling van het werk van Carel Visser, de beeldhouwer, wie dit jaar de Staatsprijs voor beeldende Kunst werd 1. Popcorn Diverse uitvoeringen; 2. My Reason Demis Roussos; 3. Un canto a galicia Julio Iglesias; 4. Someone Axis; 5. Mandolinen in Nicosia Zangeres zonder Naam; 6. Vaya con dies The Cats; 7. Mario Hanny en de Rekels; 8. I’m on my way George Baker Selection; 9. I like it that way The Tremeloes; 10. Sealed with a kiss Bobby Vinton; 11. Michaela Bata Illixc; 12. Rock in the sea Shocking Blue; 13. The guitar man Bread. njni^irv-u.tfUWy.>jv-ij-un.n^^ Alsof ik er een voorgevoel van had, besprak ik vorige week in deze rubriek even de nieuwe LP van Frank Zappa. Vandaag kan ik je melden dat hij weer naar Nederland komt, samen met zijn „The Hot Rats Orchestra”, een 26 leden tellend orkest, waarmee Frank ook op de nieuwe LP speelt. Organisa tor Paul Acket haalt Zappa c.s. op zondagavond 17 september om zeven uur naar de Haagse Houtrusthallen, waar 15.000 mensen een zitplaats kun nen innemen. Dat kan wat worden. Grote Houf.strMt 26 £0 Haarlem DELFT. (Techn. Hogeschool) slaagd voor kandidaatsexamen bouwkundig Ingenieur S. W. Wierda, Haarlem; docto raal examen bouwkundig ingenieur W. H. M. Haase, Lisse (cum laude); doctoraal examen vliegtuigbouwkundig ingenieur J. G. J. Seeboldt, Haarlem. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Baritonsaxofonist Hille van der Ga lien voelt zich behoorlijk eenzaam en zou zich zeer geholpen voelen met een swingende tenorsaxofonist. Wat de drums betreft. Huidige drummer Fred Huissen gaat binnen niet al te lange tijd emigreren naar Canada en de groep is nu al op zoek n aar eer vervanger. Eisen: „strakke hitter”, erg strak zelfs en een beetje bluesy. Gega digden worden verzocht even te bellen met Tom Huissen, 023-253380. nummers te beschikken. Scherp selec terend kwam hij toch tot een verant woorde selectie van maar liefst 70 nummers die allemaal een zeer per soonlijke stijl hebben. HAARLEM. De Spaarndamse kun stenaar Jan van Geem exposeert van 1 september tot 14 oktober zijn kleurenli- nografieën in Galerie Henricus aan de Leidsedwarsstraat 222 in Amsterdam. Zijn mede-exposant is Willem Heesen glass culptures. De verschillen in de gemiddelde kijk dichtheid tussen beide netten, die er des ondanks nog steeds bestaan, moeten vol gens de NOS dan ook bijna uitsluitend worden toegeschreven aan een verschil in programmering op beide zenders. Rond tien procent van de televisiekij kers kan de programma’s in kleur volgen. Van alle toestellen is slechts één procent draagbaar. Bijna de helft van het televi siepubliek 46 procent kan thuis de programma’s van Duitsland 1 ontvangen en 45 procent die van Duitsland 2. Be langrijk kleiner is het percentage dat de Belgische programma’s kan zien. Achttien procent kan het Vlaamse programma van de BRT ontvangen en 9 procent het Franse programma. Twee procent van de bevolking is in het bezit van twee TV-toestellen. Van de Nederlandse TV-bezitters, aldus de NOS, ontvangt 63 procent de verschillende programma’s via een eigen antenne en 35 procent via een gemeenschappelijke (cen trale) antenne. AMSTERDAM. Als de overheid de Beeldende Kunstenaars Regeling blijft be schouwen als een sociale regeling voor minderwaardige kunstenaars is er sprake van een volledig gebrek aan visie en informatie over de functie van de rege ling. Dit schrijft de BBK-werkgroep Beel dende Kunstenaars Regeling in een kriti sche brochure over de zogenaamde con traprestatie. De werkgroep meent dat de uitgangspunten van de regeling moeten worden verlegd. De nieuwe LP van Jefferson Air plane heet „Long John Silver”. Als je je vader met deze muziek geen plezier doet, dan misschien met de hoes wél. De hoes van deze LP - waarop maar liefst acht van de negen songs van Grace Slick zijn - blijkt namelijk na enig handig vouw- en bouwwerk een sigarendoos te zijn Je moet er maar op komen. Jesus Christ Superstar blijkt een comerciële kraker van de eerste orde te zijn. In 1972 werd tot nu toe voor 200.000.000 gulden omgezet aan thea- terprodukties en platen. Van het dub- bel-album werden 4’4 miljoen exem plaren verkocht. Voor de ongetwijfeld vele liefheb bers van Eric Clapton heeft Polydor deze week een verzamel-dubbelalbum uitgebracht, waarop Clapton’s muzikale leven van Yardbirds via Bluesbreakers (met Mayall), Cream en Blind Faith naar Delaney Bonnie Friends op de voet wordt gevolgd. Eind september zal de nieuwe LP van Cat Steven verschijnen. De titel: •„Catch Bull at Four”. Leuke tiels toch tegenwoordig allemaal. Begin 1973 gaat Cat op wereldtoernee. In ons land is ie net uit, maar in Amerika kreeg deze LP alweer goud. Ik heb het over „Chicago V”, het nieuwste produkt van deze heavy, lyri sche groep die hitpotentieel materiaal steekt in een jazzy-achtig jasje”, zoals de platenmaatschappij CBS dat zo mooi weef uit te drukken. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM. In samenwerking met het World Wild Life Fund heeft Readers Digest een nieuwe dierenatlas uitgegeven, waarin de meeste grotere dieren van de wereld die er op het ogenblik nog in leven zijn, in kaart zijn gebracht en bovendien beschreven, begeleid met teke ningen en kleurenfoto’s. Sinds 1900 zijn er al meer dan 70 zoogdiersoorten in de wereld uitgeroeid. Reden jacht op vachten en andere commerciële overwegingen. Dat is een van de oorzaken dat het World Wild Life toegekend. Deze expositie volgt op de huidige tentoonstelling van werk van Piet Mondriaan. Deze zou tot en met 24 sep tember duren, maar wordt wegens grote belangstelling verlengd tot en met 5 no vember. Dit blijkt uit het programma, dat het Gemeentemuseum bekend heeft gemaakt voor de eerste helft van het wintersei zoen, en waarop andermaal ook cursussen, concerten op oude muziekinstrumenten en andere activiteiten staan vermeld. De Franse afdeling in. de catalogus bevat 400 nummers; vooral André Gide is goed vertegenwoordigd. Eén boek van hem valt direct op door de hoge prijs, die ervoor geschat wordt: Les cahiers d’André Walter. De gehele eerste druk van dit boek werd onder leiding van de schrijver direct na verschijnen in 1891 vernietigd vanwege een paar drukfouten, die Gide, tamelijk pietepeuterig van aard, niet kon toestaan. Alleen 70 recensie-exemplaren, die reeds naar de critici verzonden waren, werden gespaard. Eén van deze wordt nu geveild en zal vermoedelijk meer dan duizend gulden opbrengen. Verder verwachten de veilinghouders een zeer hoge opbrengst voor het 14 pagina’s tellende dichtbundeltje Poems van T. S. Eliot eerste druk, verschenen in 1919. Uit de Verenigde Staten zijn reeds inlichtingen ingewonnen over mogelijke roestvlekken en drukfouten die voor de authenticiteit moeten instaan. Ook dit werkje zal, naar mag worden aangeno men, aanmerkelijk meer dan duizend gul den opleveren. In de Engelse afdeling wordt een respectabele collectie eerste drukken van en werk over D. H. Lawren ce geveild. grote houtstraat HAARLEM HILVERSUM. Bijna de gehele Ne derlandse bevolking (99 procent) kan thuis TV kijken. Dit gegeven is naar voren gekomen bij een continu programma on derzoek van de NOS onder Nederlanders van 12 jaar en ouder. Op eveneens 99 procent van alle televisietoestellen in Ne derland kunnen zowel Nederland 1 als Nederland 2 worden ontvangen. Crazy Inn, Kokstraat 13, zaterdaga vond: openingsavond van het seizoen voor leden, aspirant-leden, niet-leden en ex-leden en met het gebruikelijke optreden van een artiest. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, zaterdag Shoes en Greenfield Cook Disco Dubois, Berlagelaan 45, zater dag: film- en disconacht van 20 tot z uur. Youth for Christ, Turfsteeg 2a. za terdag: Engelse groep „Street People Payeant”. Donkey-shot, A. Verherentstraat. Heemskerk vrijdag en zondag: disco. Can-can, Stoofsteeg 1, iedere avond bar-dancing-disco. Jeugdcafé, Eemstraat 6, vrijdag: soos. Arnoldushoeve, Hoofddorp, donder dag, film, zaterdag disco. De Huif, Gen. de la Reij straat 4, dinsdag: de Bond, donderdag: Love Inn. Voorn-voorn, Spaarnwouderstraat 61. vrijdag, zaterdag en zondag: drive-in show. Riverside, Spaarne 91, woensdag: soos, vrijdag en zaterdag: disco.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11