Zeilers herstelden zich voortreffelijk ALLEEN MENTALITEITSK WESTIE Shane Gould kreeg geen klap maar deelde er zelf een uit FALEN ZWEMPLOEG LOUTER EN lympische Spielerei Van Dam: „We moeten gewoon veel, veel harder worden” Wié 13 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 Zo'n kleintje S AUUiiiuituiuniiiiiiiiiBiRiiiiiniiiiiigiiiiiaiiiiaiuiiiuiiiiiuiuuj - w. Ik (Van onze sportredactie) 1 J TELEVISIE om nu .Kijk naar hier HANS VAN ZENDEREN (Van onze sportredactie) enthousiaste Westdultss RADIO NICO SCHEEPMAKER 001 REEN het Russisch aan de tolk, die vervol gens in een lange volzin vertelde dat het een kwestie van tactiek was, etce tera. ren, dat maakte hen met München in het vooruitzicht wat nerveus”. i weken”, zei Hooley. Op 5 augustus was hij in Soedan aangekomen, hij kreeg 40 spelers toegewezen, op 15 augustus had hij dat aantal teruggebracht tot 19 spelers en na de Olympische Spelen ging hij weer terug naar Oxford Uni ted! De Japanner Notuba Taguchi wuift hier naar het publiek nadat hij de 100 meter schoolslag had gewonnen in de nieuwe wereldrecordtijd van 1.04.94. NB Anke Rijnders tijdens de start van de finales van de 400 meter vrije slag dames. Voor het eerst verscheen Shane Gould op de persconferentie. Zelfverzekerd ver telde ze haar verhaal. „In de estafette heb ik me gespaard; voor mij was het slechts een warming-up. Dat ik vanavond zou winnen, stond voor mij vast. Vooral ook omdat ik de nederlaag van gisteren goed heb kunnen verwerken. Beverley Whit field was door haar overwinning op de Nu moest je ook wel een nurks zijn om niet al snel op de hand van de Soedanezen te raken, niet omdat zij zo goed of aantrekkelijk voetbalden (ze wonnen alleen maar aan populariteit, omdat zij ondanks al hun gebreken toch soms aardig uit de weg konden met de bal), maar omdat de Russen zo erbarmelijk speelden. Een stuk sterker, dat wel, maar alle kansen werden op kinderlijke wijze om zeep geholpen, bovendien zat het elftal roestvast in elkaar, met vier verdedigers die nau welijks uit hun schulp dorsten te krui pen, ook niet met slechts twee Soeda- Over Novella Calligaris, die zich als eerste had geplaatst, had Shane zich geen zorgen gemaakt. „Zo’n kleintje, dacht ik toen ik haar zag, die zal ook nog wel een hoop tijd nodig hebben om wat te berei ken.” Shane deed het dus voorkomen alsof ze niet wist dat Novelle ouder was dan zij. Wie de Australische wat beter kent, weet echter, dat Shane-wel degelijk haar tegenstandsters in de gaten houdt. nezen in de aanval en een 2^0-voor- sprong. Hij bracht het publiek volledig in extase. loof me, ik zie echt wel mogelijkheden straks met een groepje van zeven, acht echte toppers te komen”. Eerder al had hij de weg aangewezen die hij dan wil bewandelen. West-Duitsland. Ze hebben al het geld in het zwemmen gestopt dat nodig was. Trai ners wenden vrijgemaakt en de zwemmers en zwemsters kregen alle gelegenheid om keihard te trainen. Daarnaast werden die dure Zwitserse zwempakken aangeschaft; kortom alles werd gedaan. Nee, wij waren niet op de hoogte van het bestaan van die zwempakken, maar dat is ook niet meer dan een detail. Ga je het vergelijken, /dan zijn we maar een stelletje amateurs. Als we mee willen blijven doen, moesten we investeren en een hele reeks van vaak kostbare maatregelen nemen”. 200 meter schoolslag het middelpunt van de belangstelling in onze ploeg. En ik heb fijn kunnen meedelen in de vreugde en me daardoor goed kunnen ontspannen.” MÜNCHEN. Shane Gould is niet aangeslagen. De Australische vedette gaf woensdagavond op niet mis te verstane wijze antwoord op de sinds haar dubbele nederlaag van dinsdag (op de 100 meter vrjje slag) brandende vraag of zfl die mentale klap wel aan kan. Of ze dat kon. Meer zelfs: ze deelde op de 400 meter-vrij zelf een stevige klap uit. In de nieuwe wereldrecordtijd van 4.19,0 (haar oude was 4.21,2) greep ze met grote overmacht haar tweede gouden medaille. De dreun kwam des te harder aan, omdat zij ’s morgens in de serie haar concurrentes in de waan bracht, dat zij inderdaad met grote problemen kampte. Achter de Italiaanse Novella Calligaris, de Amerikaanse Keen Rothhammer, de Oostduitse Gudrun Wegener en de tweede Amerikaanse Jenny Wylie plaatste ze zich als vijfde voor de eindstrijd. Maar in die finale zette zij de (verrassend) als tweede finishende Novella Calligaris op een ach terstand van liefst 3,4 seconden. De Itali aanse verbeterde overigens voor de twee de keer haar Europese record en bracht het op 4.22.4. KIEL De teleurstelling in het Neder landse zeilkamp te Kiel over de matige resultaten van de eerste dag van het „Wie was uw voorganger?”, werd ge vraagd. „Ik heb geen idee, ik geloof een Tsjech of een Oostduitser”, was Deze onthullende mededelingen over de waarlijk amateuristische leest, waarop het Soedanese voetbal nog ge schoeid is, verleidde mij ertoe nog eens aan de Russische trainer te vragen of al die gegevens (drie weken onder de hoede van trainer, drie grasvelden, ze ven wedstrijden verloren) hem niet Vervolgens stelde iemand aan trainer Hooley van Soedan de vraag hoe lang hij al in de Soedan werkte. „Drie naar andere fouten gespeurd. Vergeefs. „Onze opbouw is goed. Niet uitstekend of zo, maar gewoon goed en precies het zelfde als die van de andere ploegen. Ja, het is jammer. Tot kort voor de Olymp- sche Spelen waren we iets dichter bij de wereldtop gekomen. Dat was via tijden en resultaten tijdens internationale wedstrij den objectief te constateren. Maar moeten we weer opnieuw beginnen”. 17.58-18.40: Reportages zwemmen (100 m rugslag dames halve finales, 100 m schoolslag dames halve finales, 400 m vrije slag heren finale, 100 m vlinderslag dames finale en 200 m vrije slag heren finale en 200 m vrije slag heren finale, 100 m vlin derslag dames finale en 200 m vrije slag dames finale). 18.40-19.20: Uitzending uit NOS-studio München en samenvatting hoogte punten van de dag, al of niet eerder uitgezonden. 20.21-23.00: Schakelprogramma met di recte reportages van turnen (vrije oefeningen heren finale), wielrennen (individuele achtervolging finale en sprint achtste finales), judo (tot 93 kg herkansing en finale); Uitzending uit NOS-studio München; Hoogte punten uit het atletiek- en zwem- programma. 23.00-00.30: Samenvatting van handbal (ZwedenSowjet-Unie), voetbal, vol leybal, basketball, waterpolo, schie ten, paardesport, zeilen en boksen (tweede ronde). -■ Hooley’s antwoord. „En waarom heeft men u op zo korte termijn naar de Soedan gehaald?” Antwoord van Hoo ley (die ook nog vertelde dat Soedan over slechts drie grasvelden beschikt waarop gevoetbald kan worden): „Soe dan had zeven wedstrijden tegen ande re Afrikaanse landen achtereen verlo- nog treuriger stemden, nu zijn ploeg van gemiddeld 26,5 jaar, met routiniers als keeper Roedakov (30), Sabo (32), Choertsilava (29), Kaplitsjni (28), Isto min (28) en Jevroesjkin (28), maar krap met 2-1 van zo’n ploegje hartelijke amateurs gewonnen had. „Integendeel", zei hij stralend. „Het zou bijzonder onhoffelijk zijn geweest om veel doel punten te scoren tegen een land dat maar drie grasvelden heeft”. Die slag was voor hem. Maar dat was de enige slag die hij sloeg, want enkele Russische journalisten, die ik daarna sprak, waren treurig gestemd. Een van hen, die overigens vond dat Rusland „ontstellend slecht" gespeeld had, wist daar wel een verklaring voor. In de eerste plaats speelden de Russen in déze samenstelling voor het eerst met elkaar: een „bejaarde” achterhoede en middenlinie, met een gemiddeld 23-ja- rige, vrij onervaren voorhoede (op Je vroesjkin na). Die routiniers, ging hij verder, zagen natuurlijk al gauw dat die Soedanezen elke techniek misten, waardoor de kans op blessures bij onhandige atta ques groot was. Daarom hebben zij zich steeds zoveel mogelijk van direct contact gedistantieerd, onder het mot to: „Liever heelhuids in de finale, dan met blessures in het ziekenhuis”. Hij was het overigens met mij eens dat Dinamo Moskou (getraind door 09.54-13.00: Rechtstreekse reportage zwemmen (100 m rugslag dames se ries, 100 m schoolslag dames series, 400 m vrije slag heren series, 200 m vrije slag dames series). Onderbre king om 10.45 uur voor schooltelevi sie. Nu er voor Mark Spitz geen goud te verdienen viel hij stapte op de 100 meter vlinderslag wel als veruit de snelste in de finale van vanavond kon de Japanse schoolslagzwemmer Nobutaka Taguchi de show bij de heren stelen. De vier jaar geleden in Mexico in de halve finales gediskwalificeerde Japanner was zeker niet de grootste favoriet voor het Olympisch goud op de 100 meter school slag. Dat was de Westduitser Walter Kusch, die voor hem de wereldranglijst aanvoerde, ’s Morgens in de serie gaf Taguchi echter al nadrukkelijk zijn visi tekaartje af. Nadat eerst de Amerikaan John Hencken het wereldrecord van de Rus Nikolai Pankin had bijgeschaafd (van 1.05,8 naar 1.05,6) haalde hij er nog eens een halve seconde vanaf. In de finale dook hij zelfs een tiende onder de 1.05,0. 14.00-17.58: Directe reportages atletiek (100 m dames series, 400 m horden tweede ronde, 100 m dames tweede ronde, speerwerpen dames finale, 100 m heren halve finales, 800 m héren tweede ronde, 300 m steeple series, 100 m heren finale 800 m dames tweede ronde). Om plm 16.15 uur onderbreking voor samenvatting hoogtepunten zwemmen ’s ochtends. i 10.00-19.30: Flitsen van atletiek, wiel rennen, zwemmen, waterpolo, roeien, hockey, voetbal, paardesport en judo. Samenvattingen van zeilen, basket- ball, boksen, schermen en volleybal. 20.00-23.00: Onderbrekingen in KRO- programma voor korte reportages van wielrennen (sprint en finale in dividuele achtervolging), voetbal en judo. 23.35-23.55: Olympisch Journaal met samenvattingen van atletiek, wiel rennen, zwemmen, turnen, hockey, roeien, waterpolo, judo, voetbal en handbal, aangevuld met de laatste gegevens en uitslagen. olympische zeiltreffen verkeerde woens dag in grote vreugde. In alle drie klassen, waarin de Nederlanders meedingen in de felle strijd om het zo intens begeerde metaal, brachten zij het tot een tweede plaats. Slechts licht getemperd werd de blijdschap door het feit, dat Ben Staartjes en Kees Kurpershoek in de Tempestklasse in het laatste deel van de grote zeilersslag in de KielerhBoeht door ronduit enige pech een al zeker lijkende eerste plaats verspeelden. Voortreffelijk zeilden woensdag ook Ben Staartjes en Kees Kurpershoek in de Tempestklasse. Reeds na het eerste kruis rak bezette zij de eerste plaats. Zonder twijfel zouden zij die behouden hebben als ze tenslotte niet in het vaarwater van enkele Stars en een FD drie klassen zeilen op dezelfde baan waren terecht gekomen. Vlak voor de voorlaatste boei had het Nederlandse duo nog een voor sprong van 15 a 20 meter op de grootste concurrent in deze strijd, de Brit Alan Warren. Maar na het ronden van de boei kwam de Nederlandse Tempest onder de zeilen van maar eventjes drie Stars te liggen. Een uitwijkmogelijkheid was er niet, omdat een FD de weg versperde. Dat kostte het Nederlandse duo de eerste plaats. De Engelsman lag helemaal vrij en kon zijn eigen slagen kiezen. Dat gebeur de zodanig, dat hij Staartjes en Kurpers hoek de spiegel van zijn schip liet zien. Een bijzonder constante race voeren gisteren Fred Imhoff en Simon Korver in de Flying Dutchmanklasse. Na een rede lijke start werkten de Nederlanders zich in de eerste kruisbaan al op tot een tweede plaats. Gedurende de gehele wed strijd kwam er in die positie geen veran dering meer. Dat zelfde gold ook voor de winnaar van deze slag, de Russische zeiler Vladimir Leontiev, die thans in het klas sement met 15 punten de leiding heeft. Imhof ff en Korver staan op de vijfde plaats met 22 punten. Bij de Tempestklas se leidt de Brit Warren met acht punten. Staartjes en Kurpershoek staan op de vierde plaats met 16 punten. Kees Douze staat bij de Finn jollen op de veertiende plaats met 41 punten. Nummer èèn in deze klaisse is de Rus Potapov, die gisteren eerste werd, met tien punten. Voor de Russen was het gisteren een grote dag. Want behalve bij de Finns en de FD’s behaalden zij ook de zege bij de Stars. Hier bleef Boris Boudnikov de baas over de Duitse grootmeester Willi Kuh- weide, die tweede werd. ANNE DE BOER x -x^ iRBiniBMMnnBMnniUiMiuanaEiBBaHiaaBiiBURiaHi9iaaMHBHiiManuiBMiuiHUBMMnnuMBaainniBBnaBHniainaanMiBai Heeft u nog een associatie bij de naam Rhodesië? Nauwelijks meer denk ik en ik krijg de indruk dat de Duitsers, aanvankelijk ontzettend ver ontwaardigd over de uitsluiting van het Rhodesische team, inmiddels ook zijn omgezwaaid, want zowel in de boksring als in het Olympisch Stadion waar gevoetbald wordt, zijn de toejui chingen voor de Afrikaanse vertegen woordigers nooit van de lucht. Woens dagavond bijvoorbeeld werd Soedan hartstochtelijk aangemoedigd, toen de Soedanezen hun 2-0-achterstand tegen de Russen (pas in de laatste drie minu ten voor de rust opgelopen via een penalty en een gewoon doelpunt) tot 2- 1 terugbrachten in de 69ste minuut. Ik begon, een beetje pesterig, met een vraag met tegeneffect „Er wordt bij u nog heel primitief gevoetbald. Hoe verklaart u dat?”. De tolk wilde zich al tot de (Engelse) trainer van Soedan wenden, maar vroeg voor alle zekerheid aan wie de vraag gesteld was, waarop ik quasi-verbaasd „de Russische trainer" zei. Die vroeg wat er bedoeld werd. Ik haalde het ge noemde voorbeeld van de rechtsback en trouwens de hele Russische achter hoede aan. „Dat is zijn mening”, was zijn schouderophalende antwoord in Een dramatisch hoogtepunt van deze sensationele zwemavond vormde de strijd op de 400 meter wisselslag heren. De Zweed Gunnar Larsson en de Amerikaan Tim McKee tikten voor het menselijk oog gelijktijdig aan. Het elektronisch score bord gaf ook dezelfde tijd (4.31,98) aan. Voor beide zwemmers, volledig uitgeput McKee lag zelfs voor dood bij de startblokken volgden er toen enkele minuten leven tussen hoop en vrees. De lichtjes op dat scorebord floepten weer aan: 1. Larsson 4.31,981 en 2. McKee 4.31,983; na 400 meter was het verschil slechts drieduizendste seconde. Het goud was voor de Zweed, die uit geslagen positie na 300 meter had hij bijna vier seconden achterstand op McKee weer galoos was teruggekomen. Ook de spectaculaire strijd tussen da Verenigde Staten en Oost-Duitsland op de 4 x 100 vrij dames verdiende extra ver melding in het Olympisch logboek. In de serie hadden de Oostduitse meisjes Ga brielle Wetzko, Andrea Eife, Elke Seh- misch en Kornelia Ender met 3.58,1 het Amerikaanse wereldrecord geëvenaard. Zij waren toen ook sneller dan de niet op volle oorlogssterkte aangetreden Ameri kaanse formatie: 3.58,9. In de eindstrijd bleven de Amerikaanse meisjes Sandra Neilson, Jennifer Kemp, Jane Barkman en Shirley Babshoff, Oost-Duitsland 0,3 sec. voor en schreven het wereldrecord (3.55,2) weer alleen op hun naam. IBBBBBBBBBRBEBBBBBBBBBRBRRBBBRBBBKBBRSBRBBBBBBBBRBBRRBBBBRBB liefst 60,X nodig gehad om die 100 meter af te leggen. De zeer eenvoudige aftrek som geeft een verschil van 0,7 seconde aan. Het is gewoon onmgoeülk dat haar vorm, techniek of conditie hierbij een rol hebben gespeeld. Van Dam: „Gisteren stond ze alleen op dat startblok en nu had ze Hansje (Bun schoten), Anke (Rijnders) en Josien (El- zerman) bij haar. Dat was het verschil. En ook bij anderen is gebleken dat ze het hier niet aankunnen”. ’s Avonds werden de beweringen van Van Dam en zijn collega Jo Schreurs nog eens duidelijk onderstreept: samen is er veel mogelijk. Het lukte namelijk alleen de estafetteploeg te voldoen aan de maat staf die de bondsadviseurs mee naar Mün chen hebben genomen: (persoonlijke) re- cordverbeteringen. Het kwartet Enith, Anke. Hansje en Josien had het nationale record in de serie met 4.02,7 al 0,3 seconde scherper gesteld. De persoonlijke tiiden waren res pectievelijk: 59.4. 61,1, 60.7 en 61,5. Daar mee was Nederland als vierde achter Oost-Duitsland, de VS en West-Duitsland de finale binnengestapt. Het was overigens duidelijk dat de Hongaarse ploeg niet voluit had gezwom men en in de eindstrijd een praktisch onmogelijk te pareren aanval op die vier de positie zou ondernemen. Nederland werd inderdaad vijfde, maar de meisjes visten opnieuw een nieuw record (4.01,5, liefst 1,2 sec. sneller dus) uit het water van het sfeervolle olympische'zwempaleis. Nu waren de nersoonlüke tiiden: 59.5, 60.R. 59.9 en 61.3. Een toch nogal acceptabele prestatie. Nog geen uur na die estafette moesten Hansje en Anke aantreden voor de finale 400 meter vrije slag. „We hadden afge sproken”, vertelde Van Dam. ..dat we alles op die estafette zouden zetten. Je moet het reëel bekijken. Op die estafette ston den we vierde en op die 400 meter zesde (Anke) en zevende (Hansje) na de series. Beide meisjes waren het er ook helemaal mee eens”. Tegen deze achtergrond waren de ze vende (Hansje) en achtste (Anke) plaats in de 400 meter-finale dan ook niet zo verwondering wekkend, ook al bleven beiden met respectievelijk 4.29,7 en 4.31,5 duidelijk boven hun beste tijden. Opval lend daarbij was dat Hansje sneller ging dan in de serie (4.31.8) en Anke langzamer (4.29.9). Hansje Bunschoten was niet ontevreden. „Ik vond die tijd zeker niet slecht. Het is me zelfs meegevallen. Maar ik weet niet waarom wij hier bijna allemaal boven Typerend moment: de Russische rechtsback drijft de bal 10 meter over de middenlijn, ontmoet geen enkele te genstander, plaatst de bal met een lan ge boog naar de linksbuiten en... loopt terug naar zijn warme plekje op de rechtsbackplaats, zonder dat een tegen stander hem daartoe dwingt. Als je het Suurbier of Krol zou vertellen, zouden ze het niet geloven. Trouwens, toen ik het de Russische trainer vertelde, wou hij het ook niet geloven. Na afloop van iedere wedstrijd wordt de pers name lijk in de gelegenheid gesteld vragen te stellen aan de beide trainers. Deze persconferentie was woensdag het aar digste onderdeel van de wedstrjd. ex-keeper Jasjin); dat zo ongelukkig van Glasgow Rangers verloor in de Europa Cup II-finale, beter en moder ner voetbalt dan dit Russische elftal, en het zelfde gold voor enkele andere club elftallen (Twente en Den Haag zijn dus gewaarschuwd!). Was htt dan niet beter geweest een elftal te sturen met bijvoorbeeld hoofdzakelijk spelers van Dinamo Moskou en Dinamo Kiev (zo als het Nederlands elftal een Ajax- Feyenoord-plus-elftal is)? Is de trainer in de Unie van Socialistische Sovjet- Republieken misschien gedwongen om zijn keuze zoveel mogelijk te spreiden over de verschillende republieken, vroeg ik. Daar was geen sprake van. Men kon van mening verschillen over de keuze van de meegenomen spelers (en hij persoonlijk verschilde daarin van me ning), maar in principe worden altijd de beste spelers uitgekozen. Die nu dan uitzonderlijk slecht gespeeld hadden. Twee andere Russische journalisten aan wie ik vertelde wat de trainer op de persconferentie gezegd had (en ook niet gezegd had) schudden bedroefd hun hoofd. „Het Russische voetbal ver keert in een ernstige crisis”, zei de een „Maar we komen terug”, zei de ander „Ja, in 1980”, zei de eerste uiters' opgewekt en sloeg mij knipogend op de schouder... De kans dat Van Dam zelf niet aan die hernieuwde poging zal deelnemen, is niet denkbeeldig. Het was bekend dat hij en ook Jo Schreurs de werkzaamheden niet meer aankonden en overwogen na Mün chen te stoppen. Het is nog lang niet zeker dat ze doorgaan. Er zal nog veel met de bondsleiders moeten worden ge praat. De wat mindere prestaties in de Beierse hoofdstad lijken echter iets posi tiefs te gaan opleveren. Van Dam: „De teleurstellingen maken de kans dat ik straks stop zeker niet groter. Eerder kleiner. Ik zie het inderdaad als een soort uitdaging. En ge- (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De oorzaak is gevonden. Dinsdag gingen de gedachten van Nico van Dam, de trainingsadviseur van de zwembond, al die richting uit en nu werd het onomwonden gesteld: de mentaliteit van de zwemploeg in zijn algemeenheid is niet in orde. Woensdag leverde sprintster Enith Brigitha het overtuigende bewijs. In de serie 4 x 100 meter vrije slag estafette dook zij als startzwemster met 59,4 twee tiende seconde onder haar Nederlands re cord en bleef nog maar twee tiende se conde boven de Europese toptijd van de Oostduitse Gabriëlle Wetzko. Nauwelijks 16 uur daarvoor, dinsdaga vond, had Eniht in de persoonlijke finale 13.00-14.00: Samenvatting met uitzen ding uit NOS-studio München, vol leybal (heren), basketbal (voorron den). hockey (SpanjeFrankrijk) en mogelijk wielrennen (sprint-series). onze persoonlijke records blijven. Natuur lijk heb ik erover gedacht, maar echt, ik zou het niet weten. Ook niet als mamma het me zou vragen”. Zoals gezegd, het duo Van Dam- Schreurs weet het inmiddels wel. „Kijk naar de Amerikanen, de Oostduitsers en zelfs de Westduitsers. Als ze een meter achter liggen, vechten ze zich dood, maar ze komen voor. En wij, wij laten ze voorbij gaan. Het is heel duidelijk, we moeten gewoon veel, veel harder worden”, constateerde Van Dam. „Het is natuurlijk wel te verklaren waarom we die hardheid missen”, ver volgde hij. „Onze toppers hebben in eigen land geen concurrentie. Ze zijn niet ge wend aan pijn lijden. Trouwens wie is dat wel in Nederland? Wat ook meespeelt, is dat de meesten niet zelfstandig zijn. Ja, dat gevaar zagen we vorig jaar al en toen hebben alle betrokkenen beloofd dat daar aan zou worden gewerkt, dat het hier in München voro elkaar zou zijn. Wel, dat is duidelijk niet gelukt”. Van Dam en Schreurs hebben ook nog

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13