Kenia (een stelletje ontstellende schoften) kansloos tegen hockeyteam TIES KR UIZE LOOPT GE VAAR DOOR VERBIJSTERENDE SCORE Peter van Doorn zal zich in München helemaal leegrijden Ans van Gerwen is West-Europa’s beste |O" W aarschuwing Dave Hemery snelste op 400 m horden voor Bedford De Spelen ook achter tralies 6000 F 15 LAATSTE NIEÜWS OLYMPISCHE VLAGGEN Bi kin jrj; DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 (Van onze sportredactie) '5 i' Kans Spijt (Van onze sportredactie) ■RV MÜNCHEN. De ongekroonde turnkoningin van West- Europa! Die titel mocht Ans van Gerwen (21) uit Eindhoven iMjgZgm trots de hare noemen na de adembenemende turnshow, die woensdagmiddag opnieuw werd opgevoerd in de Olympische sporthal tijdens de individuele meerkamp. Natuurlijk: de Nederlandse kampioene kon niet reiken naar goud (voor de Russin Tourischeva), zilver (voor de Oostduitse Karin Janz) of brons (voor de Russin Lazakovitch). Maar toch werd München-1972 een indrukwekkend succes in de carrière van het’ tengere Brabantse meisje, want boven zich in het totaal-klassement van deze individuele meerkamp moest zij alleen de supersterren uit de Oostbloklanden en één Amerikaanse meisje (Cathy Rigby) dulden. werden in Nederland gedrukt door GEBR. FABER Vlaggenfabriek-Amsterdam 4 w st irf-5.s - F" VWWVVWWWVVVlAAfl/WWVVVVVVVWWIfWVMVVVIAAfVVtAflAAfWVVWWWWWVWVWWWWWtfWVVV^^ II/I/I//I/I/////////I/I//I////I////I/I///H helemaal naar de naam Kruize”. FRITS ABRAHAMS (Van onze sportredactie) geplaatst. ADVERTENTIE Ties Kruize beseft dat: „Ik moet gaan uitkijken. Het wordt nu inderdaad wel verleidelijk voor sommige ploegen om mij te pakken te nemen. Vanmiddag ben ik eigenlijk al begonnen met wat voorzichti ger te spelen. Ik heb vrijwel steeds in de linkerspits gespeeld, een beetje uit het Kruize was overigens zeker niet de op vallendste veldspelen In het centrum van de spits stichtte Thole (vervanger van Litjens) meer gevaar, terwijl Frans Spits op de rechtervleugel zelfs uitgroeide tot de beste man van het veld. Spits speelde een van zijn beste wedstrijden van de laatste jaren: „Ik voel me weer helemaal in vorm. In het begin van een toernooi heb ik het altijd even moeilijk, maar later gaat het dan wel weer”. De koele trefzekerheid waarmee Kruize vooral bij strafcorners zijn stick hanteert, moet inmiddels een obsessie zijn geworden voor de andere ploegen. Het ligt voor de hand dat bij enkele andere landen al plannen worden beraamd om het „kanon Kruize” zo snel mogelijk buiten werking te stellen. Landen als Pakistan (dat Krui ze tijdens het wereldkampioenschap in Barcelona al snel uitschakelde), Australië en Nieuw-Zeeland staan wat dat be treft voor niets. In de sereis 4 x 200 meter wisselslag kwam het Nederlandse kwartet Prijdek- ker (56.82), Bergsma (57.05), Van Hamburg (58.13) en Elzerman (58.13) tot de vierde plaats met een tijd van 8.00.87. Winnaar werd Australië in de nieuwe Olympische recordtijd van 7.49.03. De tijd van de Nederlanders betekende een nieuw natio naal record. Men plaatste zich echter niet voor de finale. Frans Spits nam tenslotte het mooiste doelpunt van de wedstrijd voor zijn reke ning. Met een fraaie slalom werkte hij zich langs alle vergeefs tacklende Keni- aanse verdedigers, waarna hij een schitte rend vleugelschot loste: 5-0. Kenia mocht in. de laatste minuut de eretreffer plaatsen uit een strafbal, nadat Nico Spits de plaats van doelman Sikking (verwijderd na een kibbelarij met een Keniaan) had moeten innemen. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. In het Olympisch stadi on in München is vanmorgen een begin gemaakt met het atletlekprogramma. Op de 400 meter horden heren toonde de Britse wereldrecordhouder Dave Hemery zich in de series met 49.72 seconde de snelste. De Rus Gavrilenko (49.73) en de Westduitser Büttner (49.78) waren na He mery de snelsten. Bruggeman (VS) en Sherwood (Engeland) moesten geblesseerd de strijd staken. MÜNCHEN De Olympische Spelen worden niet buiten het gevang gehouden. De delinquenten, die op het ogenblik vast zitten, boffen, want ze mogen regelmatig televisie kijken. In de Stadelheimer-ge- vangenis in München staan drie tv-toe- stellen opgesteld. Om beurten mogen groepjes gevangenen naar do olympische reportages kijken. gedrang. Als je zoveel doelpunten maakt, gaan ze natuurlijk op je loeren”. Zeker tegen Kenia was het een verstan dige tactiek van coach van Grimbergen om Kruize uit het centrum van de aanval te houden. De Kenianen bleken „schavers” van grote allure te zijn. Vooral toen hun achterstand catastrofale vormen begon aan te nemen, werden hun charges grim miger. Peter Weemers werd twee keer kort achter elkaar gepakt en zei dan ook later met een van woede vertrokken gezicht: „Wat een ontstellende schoften”. Kruize was het hartgrondig met hem eens: „Ik heb nog nooit tegen zulke smeerlappen gespeeld. Als je zonder bal op het mid denveld liep, kreeg je soms zomaar een klap op je hielen”. De arbitrage toont zich op zulke mo menten veel te slap. Slechts twee Kenia nen werden, evenals doelman Maarten Sikking, voor vijf minuten verwijderd. De Duitse coach Werner Delmes maakt zich steeds bozer over de weifelende, inconse quente leiding bij tal van wedstrijden. „Het is werkelijk ongelooflijk wat hier af en toe gebeurt. Er zijn scheidsrechters die het constant toestaan dat er sticks wordt gemaakt. Ik begrijp er niets meer van”. Delmes zag zijn beste aanvaller, Uli Voss, enkele dagen geleden uitgeschakeld door de niets ontziende charges van een Malei- siër. Het pleit voor Nederland dat het zich geen moment uit zijn ritme liet halen door het grove verweer van Kenia. Ne derland speelde een uitstekende wedstrijd, waarin de tegenstander vooral gedurende het eerste half uur in hoog tempo werd overspeeld. Een belangrijke ruggesteun voor het offensief was uiteraard de tref fer, die Kruize al in de tweede minuut uit een strafcorner liet aantekenen. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Dave Bedford, de fameu ze Britse lange-afstandloper, heeft een waarschuwing gekregen van de IOC-com- missie, die zich met de naleving van de amateurregels bezighoudt. Bedford heeft in Engeland meegewerkt aan een recla mespot, in België droeg hij een shirt met een Franse merknaam en in Zweden zou hij financiële tegemoetkomingen hebben gekregen. In de Landsberger-gevangenis, ook in München, zitten de „brommers” ’s avonds twee uur lang in de eetzaal de sportge beurtenissen te volgen, die worden gepro jecteerd op een groot scherm. Het schijnt dat de collega’s in Rome het nög beter hebben. Daar zijn tv-toestellen in de cel len Van Doorn: „Op de 1000 meter ligt er een kans. Op de baan in Amsterdam werd ik Nederlands kampioen met een tijd van 1.09.24 en hier heb ik in training, wanneer je toch nog niet absoluut alles geeft, al 1.07.5 gereden. Als ik mijn dag maar heb... En op de sprint? Ik geloof dat ik dit jaar in een handvol internationale wedstrijden heb bewezen dat ik in ieder geval bij de laatste acht en misschien ook wel bij de laatste vier kan komen. Op de tandem zullen we vooral moeten afrekenen met de Oostduitsers Geschke-Otto en de West- duitsers Bart-Mueller. Als ik eerlijk ben, moet ik bekennen dat die ons vlak voor de spelen verslagen hebben...”. Ook Roy Schuiten, de Nederlandse ach- tervolgingskampioen en ongetwijfeld één van de grote favorieten voor een medaille, komt donderdag al in de baan: hij moet aantreden voor de kwalificatieritten indi viduele achtervolging, waarin op tijd wordt gereden voor de laatste acht (de kwartfinales). Roy: „In die kwalificaties moet je je al te pletter rijden, want wie de beste tijd heeft, komt in de kwartfina les tegen de zwakste tegenstander. Het zal hier zeer snel gaan. In Amsterdam is 4.55 een supertijd, maar hier reed ik in trai ning, terwijl er zeker 30 man in de piste waren, al 4.48”. Schuiteas zwakke punt op die achter volging (4 km): zijn trage start. Zijn geheime wapen: razendsnelle laatste ron den. Schuiten: „Ze liggen in het begin ver op me voor, denken dat ze al gewonnen hebben, maar dan kom ik eraan dave ren...”. Coach Frans Mahn: „Als dat zou kun nen. En dan het liefst naar het goud”. De achtervolgingsploeg, die zaterdag middag op de Olympische piste de kwali ficatie gaat rijden, bestaat uit Peter ten en Ad Dekkers. Dit heeft Frans Mahn Nieuwenhuis, Gerard Kamper, Roy Schui- beslisit na de trainingen van de afgelopen dagen, waarbij Nanno Bakker en Herman Ponsteen net niet sterk genoeg bleken te zijn om iemand van de ploeg te ver dringen. Mahn heeft de formatie, die het straks moet doen, woensdag op tijd laten rijden. Het werd 4.33.8, op het oog niet zo’n beste daverende prestatie. „Maar de vochtigheidsgraad speelt hier een voorna, me rol. Als die Olympische toren iets in de nevels staat dan worden er rottijden gemaakt”, aldus Mahn. JOOP VAN DEN BERG Die andere Nederlander, Klaas Balk, zal met begrijpelijke spijt en afgunst in het hart al dat tempogeweld op de 1000 me- ter-tijdrit aanzien. Voor een sensationele verrassing zorgde Balk ongeveer een maand geleden door bij de Nederlandse baankampioenschappen Peter van Doorn in de sprintfinale te verslaan. Maar e week later nam Van Doorn uiterst doel treffend wraak door Klaas Balk op zijn specialisme, de 1000 meter-tjjdrit, te ver slaan met een verschil van 0,19 seconde. Baancoach Frans Mahn, voor een lastig dilemma geplaatst, koos toen tenslotte voor Peter van Doorn onder het uitroepen van de woorden, „In München wordt de 1000 meter ook met honderdsten van se conden beslist”. Toch was Ans van Gerwen nog niet helemaal tevreden. Na deze individuele meerkamp (waarin dus alle onderdelen voor de medailles meetelden) gaan de zes beste turnsters op ieder onderdeel nog weer verder voor de medailleverdeling op die afzonderlijke onderdelen: balk, brug, paardsprong en vrije oefening. Ans van Gerwen (die op geen enkel onderdeel bij die laatste zes kwam) bekende: „Ik had voor de spelen gedacht een heel klein kansje te hebben op de vrije oefening bij die laatste zes te komen. Maar bij de verplichte figuren op dat onderdeel maak te ik één kostbaar foutje: een bepaalde zweefstand moest ik drie tellen aanhou den, ik verloor het evenwicht, ging wel vloeiend door, maar de juryleden zagen het natuurlijk en daarom kreeg ik toen minder dan een negen”. Voor het bijna verbazingwekkend ten gere Russische schoolmeisje Olga Korbut (35 kg bij een lengte van 154 cm) werd deze meerkamp het grote drama. Toen de strijd om de individuele meerkamptitel begon, was ze in het totaalklassement nog derde achter Karin Janz en Ludmila Tou rischeva, die de eerste plaats deelden. Olga Korbut, 17 jaar, maar ogend als een tenger schoolmeisje van 14 en misschien daarom ook de onbetwiste lieveling van Peter van Doorn krijgt in München ge legenheid zich een meester op alle wapenen te tonen: donderdagavond zal hij zich vol slagen leegrijden in de 1000 meter tijd rit; vrijdag en zaterdag zal hij zijn ex plosieve kracht tonen in het olympisch sprintgeweld en maandag en dinsdag zal hij achter de diep gebogen rug van zijn partner Klaas Balk al zijn talenten nog eens demonstreren in de strijd op de tandem. De laconieke en boomlange on derhoudsmonteur uit het Brabantse Berli- cum maakt, terwijl hij aan de vooravond van zijn olympische start ontspannen naar de langs zijn appartement parade rende mannen en vrouwen van vele rassen kijkt, niet de indruk dat dit omvangrijke programma hem slapeloze nachten be zorgt. Een van de belangrijkste taken van Spits is het forceren van strafcorners. „Bij een rush ga ik zoveel mogelijk binnen door, tussen een back en een half, de slagcirkel binnen. En als het even kan, laat ik me dan door iemand blokkeren, zodat de scheidsrechter wel een strafcor ner moet geven. Dat lukte vanmiddag twee keer”. Ties Kruize scoorde in de tiende minuut eindelijk zijn eerste normale velddoelpunt, toen hij prachtig voorbereidend werk van de uitblinkende middenvelder Leefers (Bolhuis was niet van de partij) met een gaaf schot afrondde (2-0). Toch is zelfs Kruize geen onfeilbare schutter. Dat bleek in het begin van de tweede helft, toen hij een strafbal mocht nemen omdat een schot van Frans Spits met de voet van de lijn was geweerd. De Keniaanse doelman Marwa stopte Kruize’s te slappe inzet. Kruize gaf gedeeltelijk de schuld aan zijn zware stick, die vooral bestemd is voor de strafcorners. „Bij een strafbal heb je ei genlijk een lichtere stick nodig”. Hij filosofeert glimlachend: „Ik zal me op de 1000 meter zó volledig leegrijden, dat ik nu al weet dat het me zwart voor de ogen zal worden als mijn benen einde lijk niet langer rondtollen. Alles, alles geven. Maar meer kun je toch niet doen. En er zijn per slot maar drie medailles en grinnikend voegt hij eraan toe: „Als je zesde wordt, krijg je nog een mooie oor konde, een soort diploma om thuis tegen de muur te plakken. In sommige Oostblok landen is dat ook nog voldoende om tot meester in de sport benoemd te wor den”. zekere winnaar in München is, lijkt het wel Morelon, die al eens een tijd van 10.72 (de snelste ooit gemaakt) over de laatste 200 meter afleverde en die abso luut sterker is dan beroepssprinters als Loevesijn en Van Lancker, om er een paar te noemen. Al sedert 1966 is Morelon op de sprint niet meer te verslaan, door welke amateur dan ook. Toegegeven, in een ondergeschikt baantoernooitje ergens in Oost- of West- Duitsland wil hij om het publiek te vermaken zich wel eens laten verras sen, maar alle grote toernooien won hij sinds dat jaar: wereldkampioen in 1966, 1967, 1969, 1970 en 1971 en olympisch kampioen in het olympische jaar 1968, waarin geen wereldkampioenschappen werden gehouden. Kortom: als er één Op de 100 meter vlinderslag kwam Frieke Buys in de eerste serie tot een tijd van 1.06.89 en werd daarmee derde. Met veel oog voor de realiteit wil Van Doorn wel toegeven dat hij op de sprint in ieder geval volmaakt kansloos is tegen de Franse staatsamateur Morelon. Wie uit de olympische computer de gegevens van „amateur” Morelon tovert, ziet daarin dat deze Fransman getrouwd is, een zoon heeft, jagen, muziek en skiën als zijn hobbies heeft gekozen en zowaar ook een beroep kan opgeven: sportinstructeur bij de politie. Maar ook wordt wel terdege vermeld dat Daniël al sinds 1961 op de fiets actief is, niet echter dat het in feite een grof schandaal is dat de in de wieler sport fantastisch verdienende 28-jarige Morelon nog altijd niet als professional genoteerd wordt. De Brit heeft meegedeeld dat hij van dat spotje niets wist, dat hij geen Frans kon lezen en dat er in Zweden niets bijzonders is gebeurd. Het IOC nam er genoegen mee. Frans Spits, maker van het vyfde doelpunt, speelde een van zijn beste wedstrij den van de afgelopen jaren. De verbeten trek op het gezicht van de Keniase verdediger illustreert nog eens hoe bikkelhard het hockeygevecht wel was. Op de achtergrond Wouter Leefers (links) en Nico Spits. het publiek, ging echter al direct met een verbluffende vrije oefening, die alleen in een droomwereld mogelijk scheen en die beloond werd met 9.80, langs haar twee concurrenten. Met een spectaculaire paardsprong (9.65) handhaafde zij haar positie gemakkelijk aan de top. En toen moest de brug- ongelijk komen, het onderdeel, waarop zij twee dagen eerder met een verbluffende losse salto het publiek in extase had gebracht. In de olympische sporthal werd het even doodstil om weer dat virtuoze element te zien, maar voor het nog zover wasr greep Olga Korbut in een gemakke lijke fase van haar oefening mis, raakte bijna de grond en moest zich als een schoolkind, dat moeilijk over een muurtje kan klimmen, optrekken. De gevolgen waren verschrikkelijk voor haar: door de vanzelfsprekend zeer lage waardering (want volledig gedemorali seerd maakte ze daarna nog een blunder en kreeg slechts 7.50) duikelde ze naar de 10de plaats in het totaalklassement. Door de ineenstorting van Olga Korbut dreigde voor de Russische meisjes, die met een enorme overmacht het goud in de landenstrijd hadden gepakt, een desillusie: Karin Janz, de Oostduitse turnster, bleef vrijwel steeds op gelijke hoogte met Tou rischeva. Karin draaide aan haar laatste onderdeel (brug-ongelijk) zo perfect, dat ze met 9.70 beloond werd. Tourischeva moest toen haar laatste prestatie (vrije oefening) nog leveren en als ze ook maar een tiende minder zou krijgen dan de Oostduitse was het goud voor Janz. Met een bewonderenswaardige zelfbe heersing kwam Tourischeva (in 1970 reeds wereldkampioen geworden) in die alles beslissende momenten tot de volmaakte topper van dit olympische toernooi: een vrije oefening, waarin de absolute perfec tie leek bereikt. De iury bleeL razendsnel beslissend en dus kennelijk eenstemmig, slechts een tiende onder het absoluut hoogste: 9.90. len toe te leven: hij was dagen en weken van huis voor trainingen in Amsterdam en wedstrijden in West-Duitsland,' Italië, Frankrijk, noem maar op. En dat,terwijl hij dit jaar (26 april) trouwde met Diet Steenbergen, een therapieleidster in een tehuis voor gehandicapte kinderen. Van Doorn geeft toe: „Als mijn vrouw ook niet werkte, was het heel wat moei- lijker geweest. Natuurlijk spreek je zoiets met elkaar door en dan ben je het ten slotte wel eens dat je door moet gaan voor deze Olympische Spelen. Al vanaf half maart zijn we bezig met de voorbereiding met een selectiegroep. Er was eigenlijk maar weinig geld voor beschikbaar gesteld door het NOC: 8000 gulden. De KNWU deed natuurlijk ook nog heel wat. Maar zo in de watten gelegd als die Franse staatsamateurs Morelon en Trentin zijn we natuurlijk niet”. Daarmee zijn dan de namen van zijn belangrijkste rivalen gevallen. Op de 1000 meter-tijdrit ziet Van Doorn opnieuw de Fransman Trentin (in Tokio brons en in Mexico goud) als de grote favoriet: „Maar er zijn er zoveel. De Deen Niels Fredborg (zilver in Mexico), die enkele keren we reldkampioen is geweest op dit onderdeel, moet ook weer in een fantastische vorm zijn. En dan heb je nog jongens als de Rus Eduard Rapp en de Nieuwzeelander Harry Kent, die bij de wereldkampioen schappen in Leicester al tweede werd”. Kan een wieleratleet in zijn training de voorbereiding voor drie olympische num mers combineren? Antwoord van Peter van Doorn: „Dat kan in mijn geval mak kelijk, want die drie nummers lijken ei genlijk sprekend op elkaar als een drie ling: het zijn allemaal gevechten van pure snelheidsexplosies. Neem nou die 1000 me ter. Het zal om tiendes van seconden gaan. Daarom moet je voluit sprintend vertrekken, direct alles eruit persen en dan maar zien of je het tot de 998ste, 999ste en 1000ste meter kunt volhouden. Die zelfde snelheidsexplosies heb je ook op de sprint en de tandem”. De onverstoorbare, goedmoedige Van Doorn wil wel kwijt dat hij zich heel wat opofferingen moest getroosten om, zoals het een topsporter betaamt, naar de spe- MÜNCHEN In de diepe concentratie, die topsporters ziende blind en horende doof maakt voor hun omgeving, zal Peter van Doorn (26) donderdag avond geen oog hebben voor het schitterende decorum van de Olym pische wielerbaan, door zeer bereisde wieler-globetrotters verrukt en ver liefd „de mooiste ter wereld” ge noemd. En ook zal hij geen seconde geïmponeerd zijn dat zijn wieltjes straks zullen suizen over uiterst zeld zaam en kostbaar hout, speciaal en a raison van 2400 gulden per m2 aan gevoerd uit Kameroen, waar kenne lijk volslagen andere bomen groeien dan in Beieren. Peter van Doorn zal dat alles niet zien, zal aan dat alles niet denken, want hij heeft dan wel wat anders aan zijn hoofd: hij zal zich storten in de strijd om de eerste medailles, die op de Olympische wielerbaan te veroveren zijn. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN. De „Ties Kruize-show” duurt voort. Evenals tegen Polen voegde de Hagenaar woensdag in het duel met Kenia nog eens vier treffers toe aan zijn conto, dat nu tot negen doelpunten uit drie wedstrijden is opgelopen. Een ronduit verbijsterende score. Kruize „gunde” zijn medespelers tot dusver slechts één doelpunt, dat Frans Spits tegen Kenia (51) voor zijn rekening mocht nemen. Grapte Spits later: „Die omroeper in het stadion wist niet eens hoe hij mijn naam moest uitspreken. Zijn mond staat Nadat hij het derde doelpunt uit een strafcorner met zijn zware slaghout had aangetekend, verwisselde Kruize van stick. Hij nam een lichtere stick ter hand (de zege was immers veilig), maar het merkwaardige was dat hij ook met deze stick even later loeihard een strafcorner zou benutten (4-0). i'I I Ie rg 111 ri> ■- i L.- Ud® Ff,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15