Van Zanten: Jezek teleurgesteld Van Hanegem Cruyff over en verlies en „Oranje”-tumult opnieuw in glansrol TSJECH HA GARA SPEELDE ER G GOED EN DAAROM BLEEF DE GOEDE AAN DE KANT Vingers Neeskens gehecht Tom Okker vierde op Schermer Ham uitgeschakeld VANDAAG TITEL ONTNEMEN BOBBY FISCHER KAN SPASSKI I „Voetbalduel ranglijst voor profs geen circus” Onzekerheid rond Isaksson Zwarte kaarten in München Basketbal- Finalisten van hegemonie USA m gevaar Zes deelnemers Masseur Ajax met alles goed waterpolotoernooi 19 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 18 I 1 r* Geslaagde test Bloeduitstorting r (Van onze sportredactie) luuvmnnn/vvvwvwvi ww» nuaw wwwwwwwaiwwwvwvwwwaawwww ^«MlWAfWUWWWWVtAiWWVlRRIWiA^IWWWWWVWWWWWWWWWWWWWW (Van onze sportredactie) 9»9! i, (Door Tim Krabbé) 578.545.98 Beide teams waren in deze poule nog ongeslagen en het werd een bikkelharde strijd, waarin de superieur geachte Ame rikanen maar geen afstand konden nemen van de eveneens razendsnelle Zuidameri- kanen. Rusland, ongeslagen, en Spanje, met een nederlaag tegen de Russen, stappen geheel volgens de verwachting vanuit poule-C naar de finale. Van de finalisten hebben de Russen in de voorronden duidelijk het beste doelsaldo gekweekt: 30 tegen 9, voor Hongarije met 22 tegen 6 en Joegoslavië met 32-19. Ach, als hij nou nog bereid was geweest naar e4 te gaan. 44Kd6-c6. 45. Kc3-d3, Kc6-c5. 46. Kd3-e4, Kc5-d6. 47. Ke4-d3. Fischer: wit. Spasski: zwart. 41Ke7-d6. 42. Pdl-e3. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De 29-jarige Amstel- vener Henk Langenberg is voorlopig bij Ajax op proef aangesteld als masseur. Het ligt in de bedoeling dat Langenberg zich bij Ajax tweemaal per week met de ama teur zal bezighouden. Als alles tot tevre denheid van beide partijen verloopt dan zal hij aan het einde van dit seizoen de 64- jarige masseur van de A-selectie, Henk de Haan opvolger. De Lamar Hunt groep heeft het plan 64 spelers voor zijn toernooien uit te nodigen De premie ten bedrag van 144.636.50 wordt na het verstrijken van de reclame- termijn op woensdag 20 september bij de loting toegewezen aan een van de win naars van de eerste prijs. Zes deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde delen de hoofd prijs van 144.636.50 gulden. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN De Delftse sabelschermer Eddy Ham heeft woensdag zijn doel niet bereikt. Ham wilde zich een plaats bij de laatste 24 (kwartfinales) veroveren, maar reeds in de achtste finales moest hij capi tuleren. Tweede prijs 144.636.49 140 winnaars, die elk bruto 1.033.10 ontvangen. Derde prijs 144.636.49 1589 winnaars die elk 91 ontvangen. Eerste prijs 144.636.50 6 winnaars, die elk bruto 24.106 ontvangen. 47Lf7-g6 (schaak). 48. Kd3-c3, Kd6-c5. 49. Pel-d3 (schaak), Kc5-d6. 5 42Lf5-e6. 43. Kd2-d3, Le6-f7. 44. Kd3-c3. Met 47. Pf5 (schaak) zou wit onnodig gevaar lopen: 47Pf5:, 48. Kf5:, Kd5, 49. Pd3, e4 (Le6 (schaak), 50. Kf6 en wit (Van onze sportredactie) MÜNCHEN Nog nimmer in de histo rie van de Olympische Spelen heeft Ame rika ook maar één basketbalwedstrjjd verloren, maar woensdagavond dreigde dit uitzonderlijke record te sneuvelen toen de zwarte en blanke USA-reuzen aantraden tegen Brazilië. Volgens de Zweedse ploegleiding heeft de onzekerheid rond het starten van Isaksson niets van doen met het besluit van de IAAF om de nieuwe polsstokken uit te sluiten van het olympische toernooi. „Isaksson springt niet met de nieuwe catapole, maar met de skypole, die ge woon gebruikt mag worden”, heet het in Zweedse kringen. Vooral Mansveld en Hulshoff weerden zich in die periode uitstekend. De Haagse debutant: „Ik moest wel even wennen aan dit soort voetbal, dat toch wel duidelijk anders is dan ik bij Den Haag gewend ben. Maar ik mag, dacht ik, tevreden zijn”. Welke mening door Hulshoff werd gedeeld: „Het was wel even aanpassen, maar toen het eenmaal 1-0 was, was hij erdoor”. jarige Amsterdammer: „Ik vind het ge woon erg fijn er weer bij te zijn en ik hoop er voorlopig bij te blijven ook”. Vaclav Jezek tenslotte wilde zijn vriend schapsband met Nederland niet verlooche nen. „Het Nederlands voetbal is moderner. Wij in Tsjechoslowakije hebben nog veel te wensen. De organisatie in het elftal bijvoorbeeld dient nog aanzienlijk verbe terd te worden”. Daarvoor heeft Jezek die op zijn eerste interland met tevredenheid kan terugzien evenwel nog alle tijd. De cijfers van too nummer 3 zijn: Aantal deelnemers 603.478 Bruto-inleg 1.367.721 Prijzlnbedrag Iedereen kwam eraan te pas, bondscoach Fadrhonc, chef d’équipe Van Zanten en ook aanvoerder Johan Cruyff, alvorens door bemiddeling van toegevoegd begeleider Rodek, de Oostduitse scheidsrechter Einbeck de invaller terugverwees naar de re servebank. Het incident vergde vele minuten, die onder oorverdovend gefluit van de bijna 30.000 niets begrijpende toeschouwers verstreken. Eén van de weinige momenten dat het echt gevaarlijk werd voor het Nederlandse doel. Van Beveren was echter met een luchtsprong bekwaam ter plaatse. Mansveld, Schneider en links Barry Hulshoff zijn de toe schouwers. In poule-B bleken Hongarije en West- Duitsland, dat woensdag gemakkelijk met 8-3 van Griekenland won, de sterksten. Door het gelijke spel tussen beide ploegen startten zij in hun medaillejacht met één verliespunt. Nederland, derde in de voor ronde, gaat strijden om de zevende tot en met de elfde plaats en zal daarvoor enke le sterke tegenstanders als Cuba, Roeme nië en Spanje ontmoeten. Hier sluit het paard alle invalsvelden voor zwart af, zodat op dit, noch op enig ander moment, de afwikkeling Pf3 (schaak), Pf3:, gf3: enige zin heft voor zwart. Wit blokkeert dan de vrijpionnen en de zwarte koning kan nergens in. Ham was ’s morgens overigens uitste kend begonnen. In de voorronden werd hij gemakkelijk tweede achter de Hon gaar Pezsa in een poule, bestaande uit zes schermers. De Delftenaar hield toen nog de Fransman Vallee achter zich. Van elke poule gingen vier schermers over naar de achtste finales, waar de poules eveneens door zes schermers werden gevormd. NEW YORK. Tom Okker staat als vierde geklasseerd op de ranglijst van professional spelers, die de Lamar Hunt- groep gisteren heeft gepubliceerd. Tijdens een persconferentie ontvouwde de WCT- groep (World Championship Tennis) de plannen voor de eerste vier maanden van 1973. Er zullen 22 toernooien worden gehouden, waarvoor een prijzengeld be schikbaar is van 1.000.000 dollar (ongeveer (3.250.000 gulden). De spelers die in deze toernooien zullen uitkomen, worden uitge nodigd door de organisatie. WCT is af ge stapt van de contracten die de spelers sterk bonden. Voorwaarde tot deelneming is dat de spelers zich schriftelijk akkoord ver klaren met de plannen van de organisatie. Ook Ld3: heeft geen zin, na 50. Kd3:, Pf3 kan wit zowel Pfl als Ke4 spelen. 50. Pd3-el, Kd6-c6. 51. Kc3-d2, Kc6-c5. 52. Pel-d3 (schaak), Kc5-d6. 53. Pd3-el, Pd4-e6. 54. Kd2-c3, Pe6-d4. PRAAG. De kwestie rond de wis selspelers was niet de enige communi catiestoornis die zich rond de zevende interland tussen Nederland en Tsje choslowakije voordeed. Vooraf hadden de Tsjechoslowaken de KNVB schrifte lijk meegedeeld dat zij in rode shirts en blauwe broeken zouden spelen. Ne derland als bezoekend land, diende zich volgens de regels daarbij aan te passen. Besloten werd geheel in het wit te verschijnen. Wie schetst evenwel de algemene verbazing toen vlak voor het begin duidelijk werd dat beide ploegen in witte shirts en broeken gereed za ten. In allerijl moest per auto zich elders in Praag bevindende kledij voor de Tsjechoslowaakse ploeg worden op gehaald. Een en ander had tot gevolg dat het beginsignaai ongeveer een kwartier later werd gegeven dan de bedoeling was. De remise kwam nog op vrij grappige wijze tot stand. Na de 54ste zet van Spasski riep Fischer wedstrijdleider Schmidt erbij en zei hem, dat hij door 55. Kd2 te spelen, driemaal dezelfde stelling REYKJAVIK. De twintigste partij tussen Fischer (met wit) en Spasski leverde, zoals verwacht, de zevende ach tereenvolgende remise op. De afgebroken stelling bleek een dood geval te zijn, waarin beide spelers niets anders deden dan nog veertien zetten en bijna twee uur doelloos in de rondte draaien. Voor Spass ki, die iets beter stond, was blijkbaar geen redelijke winstmogelijkheid gevonden bij de tussentijdse analyse van het Russische team. De stand is nu 11,5-8,5 voor Fischer en daarmee is voor het eerst de spannen de situatie ontstaan dat de match in één partij beslist kan worden. Als Fischer donderdag wint, is hij wereldkampioen. Pas in de slotfase kreeg Amerika de Brazilianen definitief op de knieën, toen USA-spelers een 55-53-voorsprong met enkele flitsende aanvallen uitbouwden tot een 61-54-eindzege. Niettemin waren alle insiders het erover eens: zelden was de Amerikaanse basketbal-suprematie op de Olympische Spelen zo in gevaar ge weest. op het bord kon brengen. (Dit is de voorgeschreven wijze om op deze grond remise op te eisen). Maar Fischer zei er wel bij dat hij niet helemaal zeker was dat het een zetherhaling was. Vóór Schmidt dit echter kon gaan controleren, zei Spasski al dat hij akkoord ging met remise. Schmidt was er overigens van overtuigd dat die „driemaal dezelfde stelling” zich had voorgedaan. Pas na de partij, in de journalistenkamer, werd hij van dat idee af geholpen: zowel Fischer als hij had zich vergist. Schmidt: „Ach, het was misschien alleen zo dat ze mij nodig hadden om remise te kunnen geven. De volgende keer komt er misschien iemand uit het publiek het podium op om ze remise te laten geven.” Het is inderdaad een feit, dat Fischer en Spasski af en toe wel erg ver gaan met de terecht zo bewonderde strijdlust. Een serie van zeven remises zegt bij hen niets anders dan dat ze aan elkaar gewaagd zijn. Het is opvallend dat Fischer sinds 4 augustus niet meer beter is dan Spasski. De match van 10 partijen die ze na die datum hebben gespeeld, is in 5-5 geëindigd. MÜNCHEN. De Münchener politie heeft een goede slag geslagen op de zwar te markt in Olympische entreebewijzen. Een Italiaanse reisleider had 1325 kaarten bij zich, die hij voor zeer hoge prijzen aan de man trachtte te brengen. platz trof het niet dat juist hij tegenover deze nu al enigszins legendarische „vlie gende back” moest optornen. Door het uitblijven van voldoende aandacht van De Jong in dit opzicht werd hij bovendien na de rust voortdurend gedwongen ver mee terug te trekken wat zijn offensieve da den uiteraard niet ten goede kwam. Over de invallersregeling zei trainer Jezek nog: „Ik heb drie wisselspelers voorgesteld omdat ik in deze wedstrijd graag enkele nieuwelingen wilde tes ten. Het publiek zou er ook begrip voor hebben gehad. Ik wist dat de KNVB er weinig voor voelde, maar van onze bond had ik niet gehoord dat hierover geen overeenstemming was bereikt”. En chef d’équipe Van Zanten: „We hebben heel duidelijk gesteld: twee veldspelers en de doelverdediger. Een voetbalwedstrijd is tenslotte geen circus. (Van onze sportredactie) PRAAG Veel groter dan het op zichzelf eervolle verlies van 21, dat Vaclav Jezek woensdagavond met zijn nationale equipe kreeg te incas seren, moet de nederlaag zijn geweest die de debuterende bondscoach van Tsjechoslowakije niet op het speelveld maar net buiten de lijnen van het Sparta-stadion leed. De altijd vriendelijke, bijna wat weemoedige ex- trainer van FC Den Haag, wilde tien minuten voor het einde van het duel met het Nederlands elftal nog een derde speler wisselen en dat leidde prompt tot heftige bezwaren van Nederlandse kant. Vaclav Jezek, die zich als geen andere buitenlandse bondscoach verbonden acht met het Nederlandse voetbal, waarin hij zich gedurende drie Haagse jaren ontelba re vrienden maakte, boog teleurgesteld het hoofd. Juist van de Nederlanders had hij kennelijk zo’n halsstarrige houding niet verwacht. Anderzijds stonden de ver antwoordelijke figuren van het Oranje team natuurlijk volkomen hun recht. De avond tevoren was immers het verzoek van Jezek om drie of zelfs vier wisselspe lers in te mogen zetten, met nadruk afge wezen. eenvoudig omdat zulks in de voet ballerij nu eenmaal niet gebruikelijk is, zelfs al gaat het om een vriendschappe lijke interland. op basis van een ranglijst. De 64 spelers zullen in twee groepen worden verdeeld. Iedere groep zal elf toernooien spelen en aan het eind van deze reeks zullen de hoogst geplaatste vier elkaar in een kam- pioenentoernooi ontmoeten waarvoor nog eens 325.000 gulden aan prijzengeld be schikbaar is. Zou één van de spelers op de lijst van 64 niet aan de toernooien willen deelnemen, dan zullen anderen aan de lijst worden toegevoegd. Bij de 64 voorlo pig geselecteerden komen, met uitzonde ring van John Newcombe (Wimbledon- kampioen in 1967, 1970 en 1971), alle sterren van het afgelopen jaar uit de profgroep van Lamar Hunt voor. wint een pion omdat e4 niet gaat wegens Pf4 (schaak), 50. Pb4 (schaak), Kd4, 51. Kf4, Lg6 en de e-pion zou nog gevaarlijk kunnen worden. Niettemin sprak bondscoach Fadrhonc na afloop van een geslaagde test inzake de Twentenaar, zoals hij ook De Jong enige kritiek bespaarde. En over het enigszins verrassend niet-inzetten van De Goede: „Na alles wat die Hagera in de eerste helft had laten zien, durfde ik het niet aan om Gerrie op de plaats van Swart te zetten. Per slot van rekening heeft Sjakie grote ervaring als verdedi ger”. Ware woorden, al kon zelfs Swart niet verhinderen dat uitgerekend Hagera een kwartier na de rust voor 1-2 zórgde, toen Vesely hem met een verre diagonale pass bereikte. Precies achter Swart plofte de bal neer, Schneider werd (weer) om- speeld en ook op snelheid verslagen waar na Van Beveren kansloos was tegen het overigens uit een bijzonder moeilijke hoek ingezonden schot. Vlak daarvoor was het Nederlands elf tal erg dicht bij 0-3 geweest, nadat Nees kens in de tweede minuut na de rust voor 0-2 had gezorgd. Uit een passje van Swart liet hij van zeker 25 meter een inzet volgen die Viktor verkeerd beoordeelde. Dat was allerminst het geval toen uit een fraaie actie Haan-Schneider (in dit opzicht haalde de Feyenoorder wél een dikke voldoende) Neeskens vallend inkopte en Viktor magnifiek redde om vervolgens met het lichaam de in tweede instantie door Cruyff ingeschoten bal ook af te weren. Vlak daarop kwam via Hagera de aansluiting tot stand en toen wilden de Tsjechen meer. Neeskens werd bij zijn actie nogal fel geattaqueerd door Dvorac met als gevolg dat na afloop een hechting tussen twee vingers moest worden aangebracht, terwijl bondsarts Mosterd voor alle zekerheid ook nog een foto van de gekwetste hand wen ste te maken. Het belette de Ajacied overigens niet na de rust een glansrol te blijven vervullen. Dezelfde Dvorac bracht even later Van Hanegem ten val. Deze Feyenoorder bleef nog tot de rust in het veld, maar keerde daarna - lichte bloed uitstorting in een enkel - niet terug. Dvoracs naam kwam in het arbitraal boekje. De vervanging van Van Hanegem door Arie Haan had twee gevolgen. Enerzijds liepen de Nederlandse acties na de her vatting duidelijk seller Haan stond achter Swart, op rechts dus, terwijl de toch wat te steriel spelende De Jong meer naar links stond aan de andere kant was het vertragende element van het middenveld verdwenen. Een belangrijke factor, waar Jezek twee nieuwe krachten op het middenveld inzette, Jokl en Novak, en bovendien Vesely op zijn oorspronke lijke positie in de aanval verscheen na eerst daarachter te hebben geopereerd. De uiterst beweeglijke, overal opduiken de rechtsbuiten van Slavia Praag, gaf het spel van Tsjechoslowakije duidelijk nieu we impulsen, zoals vooral Schneider moest ervaren. De Feyenoorder, in zijn club zij het min of meer noodgedwongen, juist van deze positie weggehaald, tastte woensdagavond in het Nederlands elftal op de rechtsbuitenplaats bij herhaling mis. Dat leidde in de eerste helft al diverse keren tot gevaarlijke situaties via Herda en de oprukkende linksback Hagera en na de rust werd dat alleen nog maar er ger. Ook van rechtervleugelverdediger Do dias gingen in dit opzicht tal van initiatie ven uit, zij het minder indringend. Pahl- Ham zou ook hier voldoende hebben gehad aan een vierde plaats om zich te kwalificeren voor de kwartfinales, maar ditmaal moest hij deze positie afstaan aan Vallee. (Van onze sportredactie) MÜNCHEN In het olympisch water polotoernooi liggen de kaarten open. De zes finalisten zijn in feite bekend. Slechts wonderen zouden nog twee wijzingen kunnen aanbrengen. In poule-A plaatsten zich Joegoslavië en de Verenigde Staten, die beide nog onge slagen zijn en in hun vijfde wedstrijd elkaar treffen. Het resultaat van deze ontmoeting geldt ook voor het klassement van de eindstrijd. Hier riep Fischer Schmidt en ontstond het herhalingsmisverstand. Daar mag men inderdaad dankbaar voor zijn: de spelers hadden nog lang in de rondte kunnen draaien. Spasski bleef, nadat Fischer al verdwenen was, nog enige tijd de stelling zitten bestuderen. De eenentwintigste partij, de eerste kans van Fischer om in één klap wereld kampioen te worden, wordt vandaag om zes uur Nederlandse tijd begonnen. Ook Sjaak Swart, voor de derde keer in de langdurige carrière het Nederlands elf tal binnengestapt (eerste periode 1960-63 met 18 interlands) tweede periode 1965-68 met elf interlands) en dinsdag nog een beetje misnoegd over het uitblijven van de beslissing, keek voldaan terug. De 34- (Van onze sportredaktie) MÜNCHEN. —In München bestaat onzekerheid rond het deelnemen van de Zweed Isaksson aan het olympisch pols- hoogtoernooi. dat vrijdag met de kwalifi catie begint. In het Zweede kamp is men niet erg optimistisch. De 24-jarige Zweed, die als eerste polshoogspringer dit jaar de 5.50 meter-barrière doorbrak - zjjn beste prestatie is 5.59 meter - raakte een maand geleden tijdens de Zweedse kampioen schappen geblesseerd. Een blessure, waar van Kjell Isaksson ook hier in München nog steeds veel hinder heeft. En wie weet was het Nederlandse team in die slotfase nog meer in moeilijkheden gekomen dan nu onder de toenemende Tsjechoslowaakse druk het geval was. Toegegeven, Oranje, dat meteen na de rust tot 02 uitliep, zag dit verschil gere duceerd juist toen vrij gemakkelijk een nog grotere voorsprong ophanden leek en werd bovendien nogal onverwacht met die tegentreffer geconfronteerd. Waarna de stormachtig aangemoedigde Tsjechoslowa ken toch in de eerste plaats op basis van veel geestdrift leken door te stoten. Zover kwam het evenwel niet, al werd het voor het Nederlands elftal letterlijk een zaak van vallen en opstaan. Aanvankelijk was van enig probleem geen sprake geweest. Terwijl in de forma tie van Jezek nog naarstig werd gespeurd naar het juiste concept, bewogen de Ne derlanders zich lichtvoetig en speels over de grasmat. Van Hanegem en Cruyff wed ijverden met elkaar in artisticiteit, een vergelijking, die zeer tot genoegen van het publiek natuurlijk, wel in het voordeel van de Ajacied uitviel. Cruyff, die zaterdag tegen G A Eagles vier keer scoorde, lijkt juist op tijd voor Argentinië zijn glanzende vorm geheel terug te hebben. Toch was het een briljante pass van Van Hanegem in de vrije ruimte op Swart, die in de 23ste minuut de inleiding vormde tot het ope ningsdoelpunt. De vervolgende samenwer king met Neeskens resulteerde in een onverwacht scherpe voorzet van de laat ste, waaruit Cruyff moeiteloos de bal langs de befaamde doelman Viktor schoof. -"1 •ij* jrrtHInsrtiiUUS:!;

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19