Topcricket aan Spanjaardslaan CRICKETTEAM VAN COUNTY KENT DIT WEEKEINDE NAAR HAARLEM KOPPELKOERS VOOR DE KIND EN PRONK 1 8 9 Bloemendaal niet opgewassen 9 Nieuw record Ruud Wielart 5 2 9 5 9 9 9 Ook DWT- 0 dames 5 gepromoveerd 5 8 5 Internationale pijpenmaand Jan van der Pigge voor één Elf veilige auto's dollar •I tegen schotvaardig IJmuiden I I I n; ft Jansen snelste Brandse klasse Handbal start met streekduels apart bij Bloemendaal in massasprint 21 20 Wharfedale Hi-Fi boxen Citroën GS krijgt sterkere motor s S RADIO 2000, Gierstr. 59 -s' A r PIJPENSPECIALIST Voor de prijs van één dollar heeft General Motors de Ameri kaanse regering elf prototypen van een experimentele veiligheids- 1 SEPTEMBER-30 SEPTEMBER 5 Bumper inschuifbaar rDONDERDAG SI AUGUSTUS 1972 auto overgedragen. Daarmee had GM voldaan aan een contract dat het concern met het Amerikaanse ministerie van Verkeer had J gesloten. Het doel van dit alles: het combineren van ideeën in een nieuw voertuig, dat werd gebouwd met de huidige produktie- capaciteiten. Alleen zal de wagen, een vijfpersoons sedan, nooit worden verkocht en dus nooit op de wegen verschijnen. De moeite J die General Motors aan deze prototypen heeft besteed er werd onder meer een speciale researchgroep gevormd van 150 hoog gekwalificeerde technici en ontwerpers is uitgelopen in een optelsom van vernuftige mogelijkheden om de inzittenden van een speciale auto te beschermen bij ongelukken. Maar met zo’n .optelsom” is men nog niet uit de problemen. IfWWWWMWMWWMW 1119 A' (Van onze wielermedewerker) Alles voor uw auto (Van onze tennismedewerkster) Rijksstraatweg 196, H’lem. Tel. 265080 (Van een medewerker) (Van onze sportredactie) een vervormbaar (Van onze handbalmedewerker) de „experimental Voor een Keuze uit meer dan 500 modellen 4 ram de zaak voor goede kwaliteit en leuke prijsjes (Van onze waterpolomedewerker) HAARLEM. Na het eerste herenze vental van DWT zijn nu ook de dames van DWT gepromoveerd naar de tweede klasse van de KNZB-waterpolocompetitie. In de beslissingswedstrijd tegen De Vecht streek uit Utrecht, bleven de DWT-dames met 6-2 de meerderen van hun tegen- stndsters. Bij de nieuwelingen vochten de Alk- maarders Ger Slot en Sjaak Butter een prestigeduel uit op de achtervolging over 3 km. Eerder in het seizoen was Butter al eens tot een tijd van 4.04,5 gekomen en De uitslag: 1. J. de Kind (Den Helder)- M. Pronk (’t Zand), de 15 km in 18.09,3; 2. D. Nijhuis-R. de Vries (A’dam), 3. G. Slot (Alkmaar)-B. ten Tije (Den Haag), 4. S. Butter (Alkmaar)-Th. Rood (St. Pancras), 5. J. Mienes (Alkmaar)-P. Smit (Bergen). het i Zelfs men auto’s 972. len. ALKMAAR. Aan het slot van de „populaires” op de Alkmaarse wielerbaan zegevierden Jos de Kind en Mathé Pronk gisteravond op overtuigende wijze in een koppelkoers over zestig ronden. Zij brach ten het tot bijna een ronde voorsprong. De blonde Amsterdammer Ruud de Vries won een jachtrace en de premiekoers. Grote Houtstraat 81 Haarlem Telefoon 31 17 44 ■<l 18 w. din denton 2 nu: 150,- 25 w din denton 3 nu: 200,- 70 w.3 weg zelfbouw resonantie 17 hz. per paar 500,- Celestion Ditton 15 per paar 600,- (Van onze wielermedewerker) HAARLEM In de laatste rit van de zomeravondcompetitie om de Kabalt-be- ker. die door de Haarlemse wielerclub De Kampioen in het Van der Aartsportpark werd verreden, bleek Jan Jansen in een massale eindsprint de snelste. Met een lengte verschil bleef hij aan de winnende hand. I werd Kent uitgeschakeld, waardoor het de uitnodiging van het KNCB-bestuur naar Nederland te komen kon aannemen en het is het Haarlemse Rood Wit, dat de eer te beurt valt als gastheer te mogen fungeren. De komst van een Engels county-team naar ons land is altijd al een buitengewo ne attractie voor het cricketminnende pu bliek, dat zich over het algemeen tevreden moet stellen met buitenlandse amateurelf- tallen, waarvan Engeland er zoveel op de been kan brengen, doch een elftal met full-time cricketprofs en minstens een vijftal sterren van internationale cricket- faam maakt men in ons land zelden mee. Het Nederlands elftal, dat de laatste paar seizoenen een duidelijke inzinking doormaakt zal dan zijn- krachten kunnen meten met een cricketteam, dat met zijn vele testspelers tot de sterkste counties van Engeland gerekend moet worden. Een ploeg die door de jaren heen altijd vele prominenten aan het Engelse testcricket heeft moeten afstaan en daardoor dikwijls net niet de top van de ranglijst kon bereiken doch die in 1970 de fel begeerde Britse crickettitel veroverde. In de halve finale om de Gillette Cup HAARLEM. De eerste dag van handbalcompetitie brengt reeds veel oude bekenden tegen elkaar in het veld. Twee semi-plaatselijke ontmoetingen vragen de aandacht. Op het veld aan de Van Oosten de Bruynstraat ontmoeten de herenploe- gen van Concordia en IJmond uit Bever wijk elkaar. Gezien het krachtsverschil vorig jaar houden wij het op een Haar lemse overwinning al is in zo’n eerste wedstrijd een verrassing nooit uitgesloten. De heren van Concordia 2 brengen een bezoek aan APGS Amsterdam, terwijl IJ mond 2 als gastheer optreedt voor Hera cles. De vierdeklassers DSOV en Pancratius (beiden vierde klas) spelen in Vijfhuizen tegen elkaar en beginnen reeds om kwart over zes. Het veertigjarige Vogelenzang speelt op zijn onlangs van verlichting voorziene veld een lichtwedstrjd tegen het in de vierde klas zaterdjigvoetbal spelende elftal van Halfweg. Aanvang acht uur. De experimentele veiligheidswagen van GM. Het front kan in zijn geheel warden ingedrukt. De klep van de bagageruimte kan aan de zijkant van de wagen worden geopend. Colin Cowdrey, die vorig jaar door de Britse vorstin met een koninklijke onder scheiding geëerd werd, is reeds vele jaren in staat duizenden naar een county- of test-match te trekken, niet alleen in En geland, doch ook in landen als Australië en West-Indië wordt deze cricketer die terecht tot de grootste batsmen in Enge- lands crickethistorie gerekend mag wor den. op de handen gedragen. Ter voorbereiding op de nieuwe compe titie worden er vanavond (donderdag) in het amateurvoetbal een drietal oefenwed strijden gespeeld. De Haarlemse vierde klasser Schoten, dat versterking kreeg van ex-semiprof Henny van Nee die in Haar lem, Heracles. PEC en Blauw Wit heeft gespeeld en door trainer Denis Neville ook nog eens gekozen werd in het Neder lands elftal gaat in Badhoevedorp op bezoek bij Lijnden. Dit treffen begint om zeven uur. passagiers achterin; rechtsboven, de bagageklep die aan de zijkant scharniert; rechtsonder, de beveiliging van dashboard en het opgevouwen luchtkussen in de naaf van het stuurwiel. Rechtsonder, het portierraam met „doorgeefluik”. De experimentele veiligheidsauto die General Motors uiteindelijk vrij gaf voor publikatie en waarvan de eerste Vanaf november zal Citroen de GS met een sterkere motor op de markt brengen. Naast de tot nu toe gebruikte 1015 cc krachtbron, kan de Citroen GS dan geleverd worden met een 1220 cc motor. De grotere cilinderinhoud is verkregen door boring en slag te ver groten. Het vermogen van de vergrote motor is 60 din.pk bij 5750 t.p.m. De nieuwe 1220 cc-motor heeft dezelfde constructie als het type met de 1015 cc. Beide motoren voldoen aan de voor schriften betreffende het CO-gehalte in de uitlaatgassen. Bovendien kreeg het type met de zwaardere motor een vernieuwd dash board en enige wijzigingen in het inte rieur mee. Van de Citroen GS zijn thans in ongeveer twee jaar tijds 300.000 eenheden geproduceerd. In de koppelkoers voor amateurs en nieuwelingen voerden Jos de Kind en Ma thé Pronk in de slotfase de boventoon. Na een eerder mislukte aanval, gingen zij nog eens in het offensief en toen met succes. Zij kwamen het peloton heel dicht op de hielen. I vele bewonderaars niet alleen om zijn knappe bowlen, doch ook om zijn meedo genloos hard schot en niet te vergeten de Pakistaanse testspeler Asif Iqbal, eenn batsman van grote klasse en een bowler van ongekend formaat. Gezien de sterkte van het Nederlands elftal dreigt de wed strijd tegen Kent een eenzijdige vertoning te worden, doch de wonderen zijn de cricketwereld niet uit. Het was uiteinde lijk het Nederlands elftal dat er enkele jaren geleden in slaagde het Australische testelftal in een ééndaagse ontmoeting de das om te doen en temeer daar de komst van Kent tevens als een propagandistisch evenement voor de cricketsport be schouwd kan worden ziet het er wel naar uit, dat men op een aantrekkelijke partij cricket zal mogen rekenen. I AMSTERDAM. De 17-jarige Haar lemse atleet Ruud Wielart heeft tijdens door AAC georganiseerde atletiekwedstrij den op Ookmeer een nieuw Nederlands jeugdrecord gesprongen. Wielart bereikte een hoogte van 2.06 meter. Een andere zeer opmerkelijke prestatie kwam op naam van Bert de Jager, die op de 400 meter één van de beste seizoentijden af liet drukken. Hij finishte in 48.9 seconden. I Het spelverloop was vooral in het begin van de wedstrijd bijzonder spannend. DWT nam een 2-0 voorsprong, maar De Vechtstreek kwam tot 2-1 terug. In het tweede speldeel werd het 3-1 voor DWT. De Vechtstreek slaagde er ook nu in de marge te verkleinen, maar in het derde •n vierde spelkwart nam DWT definitief afstand. Via een prachtig doelpunt van Mieke van Keeken werd het 4-2 en in de slotfase konden de Haarlemse dames nog twee treffers aan hun totaal toevoegen, 6- 2. Nadat DWT ook vorig jaar al kampioen was geworden, doch toen in de promotie- strijd faalde, kwam het team van trai- ner/coach Peter Rienstra nu wel tot de verdiende promotie. HAARLEM. Er werden gisteravond door de amateurvoetballers ter voorberei ding op de nieuwe competitie weer enkele oefenwedstrijden gespeeld en daarbij leed vierdeklasser Bloemendaal op eigen veld een 4-1 nederlaag tegen de nieuwe zater- dagtweedeklasser IJmuiden. Alle doelpun ten vielen in de eerste helft. EDO bleef met een score van 2-1 de meerdere van het een klas hoger spelende Zilvermeeuwen Halfweg stelde lelijk teleur door met 5-1 van ASV Arsenal te verliezen. In zijn vijfde en laatste wedstrijd van het Jaco bus Griekspoor-nederlaagtoernooi moest SMS met een score van 4-0 het hoofd buigen voor Koudekerk, dat daarmee te vens In het bezit van de beker kwam. Vooral de eerste helft van het treffen tussen Bloemendaal en IJmuiden droeg een aantrekkelijk karakter. De gasten hadden daarin door een sterke midden- veldbezetting het beste van het spel, maar moesten toch toestaan dat de thuisclub door Van Driel Krol het eerst aan scoren toekwam: 1-0. Grootenboer diende snel van repliek (1-1) en daarna liep IJmuiden door Seegers, Ton Verschoor en Lucassen nog voor rust tot 1-4 uit. In de tweede helft kreeg Bloemendaal weliswaar iets meer greep op het spel, maar kon de IJmuidense doelman Kwak toch niet ern stig verontrusten. Het bleef 1-4. De strijd tussen EDO en Zilvermeeuwen duurde maar tweemaal een half uur, omdat de gasten door oponthoud onder weg pas vrij laat in Haarlem arriveerden. EDO nam door Gerard Boon een 1-0 voorsprong., waarna Zilvermeeuwen weer langszij kwam: 1-1. Een treffer van Leo vxi. Lubbe werd daarna om onduidelijke redenen afgekeurd. In de tweede helft kopte Gerard Boon na een voorzet van Han Fransen de thuisclub verdiend naar een 2-1 overwinning. De jeugd van EDO had aan een 2-2 gelijkspel tegen De Kennemers voldoende om zich voor de in terregionale jeugdcompetitie te plaatsen. Halfweg (derde klas) kwam in de strijd met ASV Arsenal (vierde klas) door in valler Molenaar Bloemberg en Norman van Mauw waren absent al snel aan een 1-0 voorsprong, waarna dezelfde spe ler met een treffer in eigen doel weer voor evenwicht zorgde: 1-1. In de steeds schemeriger wordende tweede helft kwam Halfweg er vrijwel niet aan ts pas en liepen de gasten verrassend tot 1-5 uit. De zaterdag-vierdeklasser SMS speelde in Nieuw Vennep zijn vijfde en laatste wedstrijd van het Jacobus Griekspoor- nederlaagtoernooi tegen het naar de derde klas zaterdagvoetbal gepromoveerde Kou dekerk en verloor daarvan met 4-0. De gasten maakten een beter gebruik van de geboden kansen en sloegen in de tweede helft bij de rust was het nog maar 1-0 met drie goals hun slag. Een niet eens op volle sterkte spelend Jong Telstar kwam tot een overrompelen de 10-1 overwinning op het in de tweede klas van de afdeling Haarlem KNVB spelende CBS. Wim Jonker en Baas kwa men tot een hattrick, Pirsouw scoorde tweemaal, terwijl Zeldenrust en Manders elk een keer de roos troffen. Na het daarmee recordhouder. In het treffen met Slot scheen Butter opnieuw tot winst te gaan komen, maar hij bleek te hard van stapel gelopen en moest tenslotte in Slot die als eerste met 3.59,5 onder de vier minuten kwam zijn meerdere erken nen. Ook Butter kwam in 4.03,2 onder zijn oude record. Ger Slot won daarna ook de klassementsrit, waarin de Haarlemmer Gert Koekkoek het slotklassement op zijn naam bracht, en de premiekoers over 5 km in 7.08,6. In de afvalrace liet Slot de zege grootmoedig over aan de kwieke An. dré Aupers. Een jachtrace voor aspiranten werd gewonnen door M. Schoen uit Nieu- wendam. De Haarlemmer Ben van Gel- deren werd daarin derde. aan de autocon cerns om de prijs laag te houden, subsidie aan de koper? Voor geen van deze twee oplossingen zal een overheid Iets voelen. Aan de andere kant: wil een overheid een volledig beveiligd na- tionaal wagenpark hebben, dan zal zij bij voldoende aanbod van veilige auto’s een verbod op het rijden in oude, j onbeveiligde auto’s moeten instellen. Dit is ook een onmogelijke opgave, omdat de overheid op datzelfde mo- S ment zeer velen belemmert een eigen auto te kopen. Van dit beleidsprobleem behoeven de autoconcerns zich voorlopig niets aan te trekken. Zij bereiden, evenals Gene- ral Motors, experimentele veiligheids- wagens voor. En zij hopen voor de jaren 1973-1974 wanneer vooral in Amerika bepaalde eisen gerealiseerd moeten zijn met een toonbaar be- markt te kun- - A-klasse: 1. J. Jansen. 2. Henny van Leeuwen, 3. Ton Blom, 4. R. Smit, 5. Hans van Leeuwen, B-klasse: 1. H. Rutte, 2. S. Aldershof, 3. G. de Drijver. C-klasse: 1. M. van Dellen, 2. P. Hoogland, 3. P. v. d. Knoop. HAARLEM. De cricketliefhebbers krijgen zaterdag en zondag aan de Haar lemse Spanjaardslaan de gelegenheid ge tuige te zijn van een unieke gebeurtenis in de Nederlandse crickethistorie als de sterke ploeg van de county Kent in een tweedaagse ontmoeting met het Neder lands elftal het cricketseizoen komt be sluiten. vierde doelpunt van de thuisclub wisten de gasten de eer te redden. RCH (derde klas) speelde in Akersloot tegen Meervogels (vierde klas) en vooral in de eerste helft kwam de Racing tot een gave partij voetbal. Door treffers van Van der Ploeg, Engelsma en Koek konden de Heemstedenaren na ruim een half uur spelen al op een 3-0 voorsprong bogen. In de tweede helft werd de strijd grimmiger en achttien minuten voor tijd vond de arbiter het welletjes en staakte de wed strijd. De bij RCH ingevallen Gerard Tervoort lag toen geblesseerd op de grond en kreeg nog een trap na van een tegen stander. Het jeugdelftal van RCH speelde in IJmuiden met 0-0 gelijk tegen Storm vogels en plaatste zich daarmee net als EDO voor de interregionale jeugdcompeti tie. S prototypen reeds waren getoond op de 5 conferentie in Stuttgart (oktober 1971) is een vijf persoonswagen met een aluminium V8 motor van 5932 cc in- J houd. Het vermogen is 185 pk bij 4000 6 t.p.m. De totale lengte van de wagen S bedraagt ruim 5.50 meter. Voor een S deel wordt dit veroorzaakt door de inschuifbare bumper d ie carrosserie- schade voorkomt bij frontale botsingen o jvuruui. w'Ji I iiv" g gere snelheden, hetzij frontaal, hetzij S van achter of in de flank, waren door S GM andere beveiligingen ingebouwd. S veiligheid te kopen.o.„ tere groep zal echter met minder be veiligde wagens moeten blijven rij den. Dit kan nooit de bedoeling zijn van het algemene streven in vrijwel ieder gemotoriseerd land om de auto veiliger te maken. I bedraagt ruim 5.50 meter. g tot 8 km/uur. voor botsingen met ho- Een paar apart is het openingspaar Mike Denness, de aanvoerder, en Brian Luckhurst, twee spelers, die al diverse seizoenen in de bovenste regionen van de Engelse battinggemiddelden voorkomen en geheel op elkaar zijn ingespeeld. Een regelmatige keus voor „All England” is spinbowler Derek Underwood, die in 1966 werd uitgeroepen tot de beste jonge cric keter van dat jaar en sindsdien een grote vrees is voor elke batsman. Zijn leeftijdgenoot Alan Knott, grandi oos wicketkeeper en aanvallend batsman, is nu reeds een levende legende, Of men nu in West Indië, Pakistan of Engeland vraagt naar de meest fitte cricketer ter wereld dan zal men beslist als antwoord krijgen Alan Knott, de beweeglijke man achter de palen, die voortdurend de aan dacht van het publiek weet te trekken met de meest wonderbaarlijke uitvallen achter het wicket de man die zich enkele jaren geleden is gaan bezighouden met de beoefening van Yoga, daar hij van mening is, dat een sportman, die lichame lijk zeer inspannende arbeid moet ver richten, behoefte heeft aan een algehele rusttoestand van zijn spierenstelsel. Niet alleen als wicketkeeper, doch ook als batsman is hij al enkele jaren vaste keuze voor het Engelse testteam. En dan zijn er nog mensen als de West Indiër John Shepherd uit Barbados, een cricketer met Want tenslotte was het belangrijkste deel van de opdracht, een allesomvat tend systeem ter bescherming van de inzittenden. Dit systeem was gebaseerd op de volgende grondregels: een statische bescherming voor botsingen onder de 32 km/uur; de inbouw van een dynamisch element, dat in werking treedt bij botsingen met hogere snel heid. Een vervormbaar metalen onder grond, bekleed met energie-absorbe- rend schuim werd gekozen als bescher- -ming bij lagere snelheden. Luchtkus sens beschermen de passagiers bij ho gere snelheden. De vele andere technische vindingen in de ESV zijn te uitgebreid om in het kader van dit artikel te bespreken. Enige voorbeelden: vaste zijruiten met een soort „doorgeefluik” om de passa giers in het compartiment te houden bij een aanrijding, hooggeplaatste ach terlichten met twee lichtsterkten, ver- sterke zijpanelen, zwakke plaatsen in het chassis om de vervormende energie van een botsing beter op te vangen en te geleiden, enz. De veiligheidsauto’s werden aan een serie zware proeven onderworpen. On der meer werden zij met 80 km/uur in verschillende standen tegen een paal gereden, tijdens een rit liet men de wagen kantelen, botsingsproeven van voren en van achteren enz. Aan de hand van de resultaten heeft GM vast gesteld, dat de ESV een grote mate van veiligheid biedt aan de inzittenden. Met een uitgebreid rapport zijn de elf prototypen aan de overheid overhan digd. Daarna heeft GM zich terugge trokken. De Amerikaanse overheid zal de wagens verder moeten evalueren. S’ i7 v In een normaal S produktieproces jS ontbreekt de tijd S om speciaal be- S schermde wagens S te maken. En ware dit wel zo, dan zal men nög moeten i of de t de verhoogde van z0’n 'J* HAARLEM. Dit weekeinde zijn de resterende partijen afgewerkt van het LTC Bloemendaal-toernooi. In de B-cate- gorie was Wim Brandse een klasse apart. Hij verloor in al zijn wedstrijden geen enkele set en in de halve finale behoefde hij slechts één game af te staan. Paul Barten bood hem in een aantrekkelijke partij bijzonder goed tegenstand: 6-3; 6-3. In de DEB stuitte Lili ter Metz op fel verzet van Mathilde Goos. Na een verlo ren eerste set kwam Mathilde goed terug, won de tweede set, maar toen was Ma- thilde’s koek op en Lili won onbedreigd de derde set en daarmee de partij: 6-3: 4- 6; 6-2. Hanneke van der Raadt en Hanneke de Vilder klopten in de halve finales mevr. Hoogenkamp en Mathilde Goos en over- meseterden daarna Lili ter Metz en Cocky Huybens: 6-4; 4-6; 6-4. De herendubbel, het sluitstuk van het toernooi, was een bijzonder goede partij. Wim Brandse en Bob Wijnands versloe gen Paul Barten en Kees Klotz in een tot het einde toe spannende strijd met 8-10: 6-4; 6-4. Een derde titel won Brandse in de mexed met Mathilde Goos door Betty Ruigrok en Wim Meyer niet verder dan twee long sets te laten komen: 7-5; 8-6. In het toernooi van HEC viel de eerste prijs ten deel aan Elbert Groeneveld. De dames enkele finale was voor Dies Blikslager. Dezelfde Dies Blikslager kwam er bij DDC tegen mevr. Nelis niet aan te pas. De dames Kwaaitaal en Moos waren superieur: 6-2; 6-1. Bij HDC werd gewonnen door Balm en Van der Heyden, die Reeuwijk en Van Van der Heyden, die Reeuwijk en Van der Zon met 6-4: 6-2 versloegen. Elbert Groeneveld was met Tonny de Vilder in de mixed andermaal succesvol. Mevr. Mulder en Van der Toorn konden hen ondanks setwinst niet van de le prijs afhouden: 6-0: 8-10; 6-4. Een veel gro- consument I g zijn. veiligd automodel op de in deld. Maar ondanks dit kon de wagen Ook al slaagt een overheid erin, g zoals Amerika dat nu probeert, om de auto-industrie wagens te laten produ ceren die voldoen aan bepaalde veilig heidseisen, dan zal diezelfde overheid voor het probleem komen te staan dat S grote groepen mensen deze beveiligde SI uito’s nist kmnnsn rinr» q de oplossing: subsidie nen komen. Zoals gezegd heeft General Motors de twee series „experimental safety „verhicles” veel vernuft gebun- b deld. Maar ondanks dit kon de wagen niet in alle opzichten voldoen aan de *5 eisen van de overheid. 5} Het maximum gewicht van de veilig- g heidsauto dat niet meer mocht be- dragen dan 1800 kg steeg tot onge- ‘J veer 2100 kg. Dit, ondanks het gebruik S van lichte materialen, zoals aluminium enz. afwachten J sterk S prijs 5 wagen wil betalen, of in staat is om meer geld voor een beveiligde auto neer te leggen. Dit laatste zal niet altijd het geval -ij... Zelfs al brengt men be- schermde op de markt, dan zal er een grote groep kopers zijn die de prijs van zo’n wagen niet kan betalen. Het gevolg: alleen de beter gesitueerden zijn in staat hun Vier details: Linksboven, de zware bepolstering voor de ■«w

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 21