Mislukte graanoogst in Sovjet-Unie riskant partijleiding voor Verdreven Aziaten Arbeiderssmo kkel in Hamburg ontdekt van VAN HERVORMDE KERK” PATRIA voordeel „Regering wil verhuizing chemische fabrieken betalen” „BUREAUCRATIE IN TOP Eis Verwijt in open brief van 50 theologen: Wageningse studenten afgewezen Politie zoekt Nederlander Kamerag^nda ingrijpenu gewijzigd Volgens Centraal Actiecomité Rijnmond: voldoet T elescoop- satelliet 4 Daisy Glacé „In oude wijken niet meer dan 5 pet. gastarbeiders” Tekort van twintig miljoen ton Hulst wil sluiting HET WEER van sexbioscopen h‘ ll r 2 D DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 Zorgenkind WBBRRAPPORTEN O nderne mingsraad Schadeclaims Sf H etzebeweging” Geheim tijdelijk van s^H^*** f.1.-voor 89, Advies aan B. en W, van Rotterdam „Dieptepunt” SOW u 1 st( nil da m< Aanleiding voor de aanklacht i« de gang van zaken rond het ontslag van de zes functionarissen en een deel van de be stuursleden van het Hervormd Werelddia- conaat. „Vol verdriet en verontrusting zien wij hoe onze kerk dreigt vast te lopen”,aldus de ondertekenaars. „De generale synode is in opspraak, om haar heen verdikt zich de bureaucratie en de afstand tussen synode en plaatselijke gemeente is onmetelijk groot geworden”. De ondertekenaars nemen stelling tegen „de door bureaucratie ontstane wanorde in de kerk” en willen dat de kerkvoogdijen In het land zich afvragen of het nog wel verantwoord is het kerkelijk apparaat in Den Haag van geld te blijven voorzien. uur. uur. 0 0 0 o o o o o o o o o o o 6 o o o o o 0.3 0 o 7 0 0 0 0 o o 10 0.2 0 0 0 o 0.1 o 3 Leden van de saneringscommissie voor de luchtverontreiniging, die in mei van dit jaar definitief werd geïnstalleerd, toonden overheid, voor van (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. De Russische leiders maken zich op het ogenblik grote zorgen over het mislukken van de graanoogst. „We staan voor ernstige problemen”, bekende dezer dagen Volodarski, de directeur van het Russische bureau voor de statistiek. De graanopbrengst ligt volgens de schattingen vijftien percent beneden die van vorig jaar, maar die was al tien percent lager dan men had verwacht. g C z s <3 s KAAP KENNEDY (Florida). (AP). De satelliet Copernicus heeft deze week zijn grote telescoop gericht op de ster Zeta Ophiuchi. Daarmede is een begin gemaakt met een groot onderzoek naar de geheimen van het heelal. dr< he ko de va sé] di Vc de vc ee ai m bt vi te d< Z3 ni vi fr A di g' h N h a n v Zi be lai w< ve bl: m pc m te m uur. uur. moeten afstaan bij het verlaten van Oeganda. Spaargeld dat hij op een bank had staan, mocht hij van de autoriteiten niet opnemen. Ook zou op het bedrijf een hoeveelheid van 6,4 ton fosgeengas zijn opgeslagen. Meer nog dan de opslag bij de nieuwe ICÏ-fabriek, waarover vorig jaar stormen van protest opstaken. Het CAR vernam, dat dit onmiddellijk dodelijke gas in va ten is opgeslagen, die in geval van onraad met een vorkheftruck in klaarstaande waterreservoirs moeten worden gegooid. gens ons. omdat men schadeclaims met achterstallige werking vreest van de ar beiders, die er werken en hebben ge werkt.” Het bestuur zegt in de verklaring te hebben vastgesteld dat het hoofdgebouw van de Landbouwhogeschool sinds dinsdag avond elf uur „is bezet door ongeveer 100 jongelui, onder wie studenten”. Over de bezetting pleegt het bestuur voortdurend overleg met gemeentelijk en justitiële autoriteiten. Intussen mag het personeel van de Landbouwhogeschool voor de uitoefening van zijn normale dagtaak het hoofdgèbouw niet betreden, aldus de verklaring van het bestuur. (Van onze correspondent) UTRECHT Opnieuw wordt de Nederlands Hervormde Kerk opge schrikt door een open brief, die stijf staat van beschuldigingen aan het adres van de kerkelijke „bureaucratische top” in Den Haag. De brief is afkomstig van vijftig theologen en gewone kerkleden. HAMBURG (DPA). Bij overvallen op hotels en pensions in Hamburg heeft de Westduitse politie gisteren negen Ieren en drie Nederlanders gearresteerd, die door een Ierse bouwonderneming illegaal WAGENINGEN. Het college van be stuur van de Landbouwhogeschool in Wa- geningen heeft de eisen van de bezetters van het hoofdgebouw in Wageningen ter zijde gelegd. Het bestuur gaf gistermiddag een verklaring uit, waarin het zich be roept op de uitspraken van hogeschool- raad en faculteitsraad, die boycotacties rond de duizend gulden collegegeld in Wageningen niet wensen te steunen. De voorzitter van de generale synode, de Apeldoornse prdikant dominee J. Ch. Joerg, betoonde zich over de brief van de 50 niet ondersteboven. Hij bestreed dat er sprake was van bureaucratie en wanorde. Hij kwalificeerde de oproep tot dicht draaien van de geldkraan als een stuk revolutie en als een hetzebeweging. Domi nee Joerg legde een verband tussen deze brief van de 50 en het op 9 september te houden Hervormd Congres. „Ik ben be- Maxhnutn- es mtalmnm- Semperaturen binnen- en buitenland 10 10 11 11 10 14 8 10 13 9 6 20 17 11 15 11 11 13 4 11 12 17 12 15 9 15 5 17 13 11 15 15 6 11 9 18 16 22 18 millibar onbewolkt mist onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. mist onbewolkt onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt mist windst onbewolkt windst. w nno w ono no no no o ono Verscheidene organen van de Neder landse Hevormde Kerk zijn danig in op schudding gekomen doordat het breed moderamen van de generale synode de synode voor 15 september heeft bijeen geroepen ter verkiezing van dr. A. H. van den Heuvel tot secretaris-generaal. Nadat de synode eerder in een procedurekwestie rond deze benoeming, was veroordeeld, hebben een aantal vooraanstaande hoogle raren in deze kerk een brief geschreven aan alle kerkelijke vergaderingen. Daar naast willen de „verontrusten” een eigen kandidaat voordragen, namelijk dr. R. J. Mooi. Moskou ziet zich dan ook genoodzaakt grote hoeveelheden graan in de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk en Australië te bestellen om zijn bevolking deze winter van brood te voorzien. Het tekort be draagt twintig miljoen ton. onbewolkt onbewolkt zw. bew. zw. bew licht bew. onweer hedenmorgen en het functioneren van de ambtelijke vergaderingen. Grote groepen in de Hervormde Kerk zijn verontwaardigd over het feit, dat de kwestie rond de benoeming van dr. Van den Heuvel is afgedaan met een: „Wij moeten een foutje rechtzetten”. Zij me nen, dat de top van de Kerk nog steeds niet begrijpt, dat het in deze benoemings- kwestie bepaald niet gaat om een klein zielige constatering, dat er ergens een achterlichtje niét brandt. Volgens hen gaat het om een omzetten van een wissel, zodat de trein een geheel andere richting uit kan. als zwarte arbeiders Hamburg zijn bin nengesmokkeld. Het brein achter deze „slavenhandel” zou een 47-jarige Nederlander uit Den Helder zijn, die nog op vrije voeten is. Zijn uit Ierland afkomstige compagnon is gearresteerd. Deze heeft bekend in de laatste maan den totaal 54 Ieren als zwarte arbeiders naar Hamburg te hebben gebracht en voor een uurloon van acht mark aan verscheidene firma’s te hebben uitgeleend. Het is nog niet bekend hoeveel geld de Ier met deze zaak heeft verdiend. Bouw vakarbeiders verdienen ongeveer 15 mark {5er uur. zorgd dat het daar ook weer zal gaan over het Werelddiaconaat, de benoeming van de (nieuwe) secretaris-generaal Van den Heuvel en over het geld voor de gereformeerde bond”. ït no no ono ono no o nno ono no ono DEN HAAG. De agenda van de Tweede Kamer voor de komende weken zal nogal ingrijpend worden gewijzigd. Van de zeven daarop reeds geplaatste onderwerpen zullen er zeker twee worden afgevoerd en van drie onderwerpen is het thans allerminst zeker of deze wel in behandeling genomen zullen worden. Volgens de Amsterdamse dr. J. J. Bus- kes, één van de ondertekenaars, is de Hervormde Kerk aangeland op een diep tepunt van haar bestaan. „De synode kan niet meer als representatief voor de kerk beschouwd worden”, vindt dr. Buskes. Als oorzaak van de synodale malaise wijst hij niet het traditionele zwarte schaap, secre taris-generaal dominee F. H. Landsman aan, maar „ons allemaal”. „Landsman weet gewoon te veel en zit in allerlei (wel zo’n 36) commissies. De synodeleden zijn allemaal druk-bezette dominees of audere, gepensioneerde ambtsdragers. Die kunnen geen tegenspel geven”. „De synodeleden zijn stuk voor stuk bijna allemaal aardige en verstandige mensen, maar als je met ze praat, veran dert er niets. De kerkelijke top is een soort bedrijf geworden, dat ondanks alles door gaat. Toen ik jong was en protesteerde, kreeg ik van de kerkelijke regenten een vriendelijk schouderklopje. En nu zeggen ze dat ik te oud geworden ben”,aldus dr. Buskes. Ondertekenaars van de open brief zijn onder anderen: dominee H. van Andel (Amsterdam), dr. E. J. Beker (Utrecht), P. A. Eterman (Driebergen), Wika L. A. C. van Ginkel (Driebergen), prof. dr. J. de Graaf (De Bilt), dr. J. M. Hasselaar (Utrecht), dominee Th. Jansma (Zwolle), prof. dr. D. J. Kohlbrugge (Utrecht), dr. A. Th. van Leeuwen (Nijmegen), dominee G. Messie (Zwolle), drs. N. van Oosterzee (Driebergen), dr. W. de Pree (Assen), M. Roobol (Hilversum, ex-penningmeester van het Hervormd Werelddiaconaat), H.N. C. baron van Tuvll van Serooskerken (Velp.ex-voorzitter Werelddiaconaat) en ir. E. Voet (Bloemendaal). CAR-chemicus Gert Breukelaar: „We hebben ontdekt, dat er door de directie een tijdje geleden een medisch-chemisch onderzoek is ingesteld. Maar de resultaten daarvan zijn nooit bekend gemaakt. Vol- De „uitgeklede” agenda vermeldt thans nog wel de openbare behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de pension en spaarfondsenwet en het voorstel tot gemeentelijke herindeling van het Land van Heusden en Altena. De behandeling van het wetsontwerp tot opheffing van de gemeente Diepen veen is een week opgeschoven en het voorstel tot wijziging van de onteigenings wet - een initiatief-ontwerp van de PvdA-kamerleden Wierenga, Vondeling en Stoffelen - is op hun verzoek van de agenda afgevoerd. Het is niet uigesloten dat ook het initiatief-voorstel van de Kamerleden Geurtsen (WD) en Van Schaik (KVP) tot wijziging van de wet op de kansspelen alsnog van de agenda wordt afgevoerd. Ook de aangekondigde behandeling van het rapport van de com missie over de Friese taalpolitiek „hangt in de lucht”. Er is ook grote kans op uitstel van de behandeling van het wets ontwerp tot structuerele wijziging van de algemene bijstandswet. In verband met de komende verkiezin gen (29 november) komt de tweede kamer voor de behandeling van de nog in te dienen rijksbegroting en van reeds inge diende en aangekondigde wetsontwerpen in grote tijdnood. Voor de behandeling van de rijksbegroting 1973 is ongeveer drie weken uitgetrokken. Stemlokalen in kazernes. Minister Geert» sema van Binnenlandse Zaken zal ge meenten met kazernes of legerplaatsen vragen stemlokalen in deze militaire gebouwen in te richten voor de aan staande Tweede-Kamer-verkiezingen. Het aantal militairen met stemrecht neemt sterk toe door verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar. De minister verklaarde dit gisteravond in een gesprek in het NOS-journaal. Remy Poppe: „Het past precies in de plannen, zoals die tot nog toe zijn ont vouwd. Nog in juni zeiden de minister van Milieuzaken en van Economische Za ken kleine bedrijven met relatief hoge verontreiniging te willen wegsaneren. En ook de directie van Vondelingenplaat heeft eens in een interview gezegd best weg te willen, als de overheid er „een aardig bedragje” tegenaan wilde gooien.” Het gerucht kwam de wereld in na een uitzending van VARA’s radiorubriek „Dingen van de dag”, waarin werd ont huld, dat de door minister Stuyt in het vooruitzicht gestelde „milieupot” dit jaar 28 miljoen gulden zou bevatten. Zes mil joen voor nieuwe „snuffelpalen”, vijf voor extra ambtenaren, vijf voor de opbouw van een milieu-apparaat en twaalf voor de verhuizing van Vondelingenplaat. ROTTERDAM. Om een evenwichtige bevolkingssamenstelling in oude Rotter damse wijken te bereiken is het nodig voorlopig geen woonvergunningen meer te verstrekken aan buitenlanders en rijksge- noten-van-overzee, als zij willen gaan wonen in wijken waar al een zeker per centage van woont. Een speciale commis sie uit de gemeenteraad heeft het college van B. en W. van de Maasstad dit geadvi seerd. De commissie vindt dat in de oude Rotterdamse wijken het percentage daar woonachtige gastarbeiders niet hoger mag zijn dan vijf. Het is volgens de commissie overigens wel duidelijk dat dit percentage in tal van oude wijken al is overschreden. B. en W. van Rotterdam hebben inmid dels meegedeeld voorlopig niet meer te willen meewerken aan het vestigen van gastarbeiderspensions in die stadswijken, waar al veel buitenlandse werknemers wonen. Het gemeentebestuur is verder van plan een voorlichtingscirculaire op te stellen, waarin in diverse taken wordt uiteengezet welke rechten en plichten ko pers van onroerend goed hebben. De politie vermoedt, dat zij met deze actie op de top van een ijsberg is gesto ten. Vermoedelijk werken er honderden buitenlanders, die meestal als toerist bin nenkomen, zonder toestemming in de Bondsrepubliek. De gearresteerde Nederlanders en Ieren zullen naar hun land van herkomst wor den gezonden. Zonder een cent op zak kwam gis teren een Aziatisch gezin uit Oegan da aan in Londen. Volgens de man, Narshi Vadher, had hij al zijn geld VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Aanhoudend droog en vrij zonnig. Aantal uren zon 4 tot 13; mln. temp, van on geveer normaal tot 4 graden onder normaal; max, temp, omstreeks normaal. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur 95 percent; kans op een geheel droog etmaal 80 percent. Volgens het bedrijf, dat rond de eeuw wisseling in Schiedam is begonnen en dat nog voor de tweede wereldoorlog naar Pernis verhuisde, zijn de beweringen van het CAR niet meer dan „laakbare pogin gen tot het stoken van onrust”. In die zin is ook een mededeling namens de onder nemingsraad aan het ongeveer 600 man tellend personeel gedaan. Het CAR stelt daar tegenover dat in dit geval juist het bewaren van de rust een te laken hande ling zou zijn. Het bewijs hiervoor haalt men uit het februarinummer van het „In geuren en kleuren” geheten bedrijfsblad. Daarin staat een verhaaltje over een wegtransport van mercaptaan van Pernis naar Koeweit. Een citaat hieruit: „In verband met de eigenschappen van de lading waren de risico’s beslist niet te onderschatten. De te duchten moeilijkheden? Klimatologische omstandigheden, slechte wegen, verkeers- toestanden. De gevolgen van een aanrij ding zouden onvoorstelbaar zijn geweest. Afgezien van het brandgevaar zou de omgeving tot in de wijde omtrek verpest worden door een onverdragelijke en onuit roeibare stank”. Partijleider Brezjnev heeft vorige week zijn vakantie onderbroken om de cata strofale situatie ter plaatse te bekijken. Eerst reisde hij naar Kasakstan en ver volgens naar het Altai-gebied in Centraal- Azië waar hij met landbouwfunctionaris- sen confereerde. Al eerder deze maand had hij de landbouwminister van Wit- Rusland laten „zuiveren” omdat ook daar de oogst ver beneden het „plan” was gebleven. „Slechte organisatie en techni sche fouten” waren volgens officiële me dedelingen de schuld van het fiasco. Zonder twijfel heeft ook het weer een rol gespeeld. Terwijl er in Centra al-Azië deze zomer een extreme hitte heerste en er in vier maanden geen druppel regen viel, leden de Oekraïne en Wit- Rusland eens de korenschuren van Eu ropa genoemd onder zware slagregens. Maar daarnaast werd in de Russische pers de kritiek op de bureaucratie en de slech te toestanden in de landbouwbedrijven steeds luider. Kunstmest wordt besteld, maar niet ge leverd. De landbouwmachines, die de kol chozen toegewezen krijgen, zijn slecht ge construeerd en moeilijk te bedienen. Veel modellen zijn hopeloos verouderd. Nieuwe onderdelen zijn vaak niet te krijgen, zodat de tractoren in de schuren staan te roes ten, terwijl de landarbeiders ze dringend op het veld nodig hebben. Door de slor digheid en onverschilligheid van de kant van de arbeiders is de slijtage van het materieel veel te groot. Bovendien heerst er in de Sovjet-Unie nog steeds een ,hon- germentaliteit”, waardoor de bedrijven graan hamsteren en te weinig aan de staat afleveren. Dat zijn een paar van de verwijten aan het adres van de land- bouwfunctionarissen. Prof. J. M. Hasselaar, prof. dr. H. Jon ker, dr. A. Th. van Leeuwen, mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink en drs. A. A. Spijkerboer spreken in hun brief ernsti ge verontrusting uit over het feit, dat het breed moderamen van de synode dr. Van den Heuvel als secretaris-generaal tot zijn 65ste jaar wil benoemen. Zij doen een dringend beroep op de leden van de synode op 15 september geen besluit te nemen over de toekomstige bezetting van het secretarlaat-generaal, voordat een grondig gesprek en onderzoek heeft plaatsgevonden over de synodale structuur van de kerk De dienst voor de ruimtevaart heeft gemeld, dat het astronomische laboratori um aanzienlijk beter werkt dan werd verwacht. De instrumenten zijn vanaf de aarde acht dagen beproefd en thans in werking gesteld. De Copernicus werd op 21 augustus vanaf Kaap Kennedy gelanceerd. De sa telliet weegt 2250 kg. en heeft 81,6 mil joen dollar gekost. Zij is de zwaarste en kostbaarste wetenschappelijke kunstmaan die de Verenigde Staten tot dusver lan ceerden. De telescoop, met een middellijn van 80 cm, die dinsdag in bedrijf is gesteld, is de grootste, die ooit in een baan om de aarde is gebracht. Vijf kleinere telescopen, die een studie zullen maken van de bronnen van röntgenstralen in de ruimte, zulen morgen operationeel wor den. De grote telescoop zal een studie maken van de ultraviolette uitstraling van de sterren om aan de weet te komen hoe zij zijn ontstaan. Brezjnevs voorganger Kroesjtsjev is mede ten val gebracht, omdat zijn groot scheepse landbouwconcept (maximale ex pansie door ontginning van braakliggend land) in de praktijk niet opging. Brezjnev is met een nieuw programma gekomen: versterk de produktie van kunstmest en complete mechanisering. Dat programma is al ten dele verwezenlijkt, maar toont gebreken. Door bureaucratie en slechte coördinatie worden kunstmest en machi nes vaak te laat of op de verkeerde plaatsen of soms helemaal niet geleverd. Tegelijk groeit de ontevredenheid onder de bevolking, wier stijgende consumptie- wensen niet voldoende kunnen worden bevredigend. Reden genoeg voor Brezjnev om zijn vakantie op de Krim te onderbre ken. half bew. geh. bew mist onbewolkt onbewolkt geh. bew. onbewolkt half bew. Kopenhagen licht bew. onbewolkt nnw onbewolkt nno xA/vamv geh. bew. windst. Luxemburg onbewolkt half bew. onbewolkt zw. bew. zw. bew. onbewolkt J ^^1^ A X— zw. bew. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het ministerie van Volksgezondheid en Milieu zou twaalf miljoen gulden willen neertellen voor een verhuizing van de Che mische Fabriek Vondelingenplaat uit het Rijnmondgebied. De vermoede lijke nieuwe vestigingsplaats zou het Sloegebied zijn, in de nabijheid van de in aanbouw zijnde Total-raffinaderij. Gemeentelijke en regionale noch de saneringscommissie voor de luchtverontreiniging beweren van deze plannen op de hoogte te zijn. Ook van de zijde van het bedrijf stelt men, dat iedere speculatie op een verplaatsing „uit de lucht gegrepen is”. Alleen het Centraal Actiecomité Rijnmond (CAR), gelooft ze ker, dat de geruchten een kern van waar heid bevatten. no ono o nnw zo nno licht bew. windst. zw. bew. nno licht bew. windst. nw n zzw n z z (Van onze correspondent) HULST. Het gemeentebestuur van het Zeeuws-Vlaamse Hulst gaat drastisch optreden tegen de aanwezigheid van sex bioscopen. Binnen een maand moeten alle sexcinema’s in Hulst hun deuren sluiten, als dat niet gebeurt, zal de politie proces verbaal opmaken en zonodig beslag leggen op de apparatuur. B. en W. van Hulst hebben dit in een circulaire aan de ex ploitanten van vijf sexcinema’s meege deeld. Het gemeentebestuur heeft de aanma ning verzonden met de verwijzing naar de bioscoopwet, waarin wordt gesteld dat het verboden is filmvoorstellingen te geven zonder toestemming van B. en W. Geen van de vijf betrokken exploitanten heeft een dergelijke vergunning ooit aange vraagd. 22 22 22 22 22 20 22 21 22 23 18 28 24 20 20 23 23 22 15 20 19 27 22 23 21 27 20 24 20 24 24 23 18 21 16 25 20 28 28 1024 Voor partijleider Brezjnev is dit een riskante situatie. De landbouw is al vijftig jaar het zorgenkind van het communisti sche regime. zich zeer verbaasd over het gerucht. Re my Poppe, zelf lid van het dagelijks bestuur van deze commissie: „Als het waar is, dan betekent het, dat de sane ringscommissie schaamteloos is gepas seerd.” Maar één van de andere leden, een gedeputeerde van Zuid-Holland zei: „Het zou niet het enige zijn, dat op het mo ment in het geheim wordt voorbereid”. De gedachte, dat de nieuwe vestiging van Vondelingenplaat nabij de Total-raf finaderij moet liggen, wordt verklaard uit de huidige situatie van het bedrijf: vlak naast de Shell-raffinaderij, waarvan men via een directe leiding zwavelwaterstof betrekt. De andere grondstoffen, nodig voor de produktie van kleurstoffen, pesti ciden, plasticfolie en mercaptanen, worden over de weg aangevoerd. Volgens het actiecomité, dat recht streekse informatie uit het bedrijf zegt te hebben, zijn de werkomstandigheden er bijzonder gevaarlijk. Van de kleurstoffen, die men er produceert, is een aantal bekend als positief kankerverwekkend. Volgens het CAR is de produktiewijze „hemelschreinend ouderwets”. Overleg. De staatssecretarissen Michael Kohl van Oost-Duitsland en Egon Bahr van West-Duitsland hebben in Bonn besprekingen gevoerd over een basis verdrag ter normalisering van de be trekkingen tussen beide Duitse staten. De besprekingen zouden vandaag worden beëindigd. VRIJDAG 1 SEPTEMBER Hoog water 8.55 uur en 21.31 Laag water 4.28 uur en 16.50 VRIJDAG 1 SEPTEMBER Zon op 5.52 uur onder 19.27 Maan op 33.14 uur onder 16.03 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Lissabon Londen Locarno Madrid München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis Barometerstand (768 mm.). ■’1 c,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2