EGYPTE GELD LENEN Walter Süskind Plaquette voor Jiri Pelikan schrijft Angela Davis: We zouden blij zijn als je met ons was Weer gratis reizen GROOT-BRITTANNIË ZAL |n|i ssl lal Minister Galeb naar Parijs Gunstige kans N ixon voor Gevluchte Tsjechoslowaakse ex-directeur televisie-omroep Amsterdam akkoord met Eerste f 200 rente Russische medaille Verplichte keuring in Frankrijk op hexachlorofeen 2 septemberdagen op uw 65+kaart blijft belastingvrij Raad van voorAngela Davis toeristenbelasting voordelig uit met NS 3 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 (Van onze redacteur in Jeruzalem) (Van onze redacteur in Washington) Vakbonden Door talkpoederafjaire Met ons WASHINGTON De Amerikaanse communiste en negeractiviste An gela Davis, die momenteel in Moskou is, heeft een open brief ontvangen van de Tsjechoslowaakse ex-directeur van de televisieomroep Jiri Pelikan. Pelikan woont in het buitenland sinds hij na de Russische inval in Tsjecho- slowakije in verzet kwam tegen de „normalisering”. Tevoren was hij een van de belangrijkste vertegenwoordigers van de „Praagse lente”. De brief staat in het nummer van vandaag van de New York Preview of Books. H ADVERTENTIE De Amerikaanse samenleving is door drongen van de zeer grote waarschijnlijk heid dat president Nixon zal worden her kozen en het is nu wel duidelijk dat ook de president en zijn adviseurs het gevaar van weggestemd te worden niet meer au sérieux nemen. Laat aan ’t loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste klas betaalt u max. f 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. De Egyptenaren hopen dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas Home van het bezoek van zijn Egyptische collega Galeb gebruik zal ma ken om in het openbaar een duidelijker standpunt in te nemen ten aanzien van de problemen in het Midden-Oosten, Galeb zal ook Parijs, Brussel, Rome en Madrid socialistisch noemen en die door hun ge drag het socialisme meer in diskrediet brengen dan welke reactionaire propagan da ooit zou kunnen.” Mevrouw Nasriddinova, de voorzitster van de Sovjet der Nationaliteiten, een van de twee Kamers van de Opperste Sovjet overhandigde haar de medaille. Angela Davis zei in haar dankwoord dat zij als Amerikaans communiste de voorschriften van Lenin zou blijven nale ven. De vrijstelling levert kleine s paarders het meeste voordeel op en leidt daarom tot een verbetering van het spaarklimaat, aldus de staatssecretaris naar aanleiding van vragen van Kamerleden. DEN HAAG. Staatssecretaris Schol ten van Financiën handhaaft zijn opvat ting dat de vrijstelling van de eerste 200 gulden aan rente-inkomsten voor de in komstenbelasting voor iedereen moet gel den. Hij zegt dit in de memorie van antwoord bij het wetsontwerp over deze vrijstelling. MOSKOU (UPI). De Amerikaanse negeractiviste Angela Davis heeft In Mos kou de medaille gekregen die is geslagen ter herdenking van het feit, dat Lenin honderd jaar geleden werd geboren. De bombardementen op Vietnamese ste den en verbindingslijnen hebben kennelijk ten doel, het Noordvietnamese potentieel te vernietigen, niet alleen uit militair maar ook uit politiek-maatschappelijk oogpunt. Vraag een folder aan ’t loket. „Daarom stel ik het volgende aan jou, en al diegenen die je eerlijk steunen en niet uit overwegingen van demagogi sche propaganda het volgende voor: ten eerste: vraag ontslag voor alle politie ke gevangenen in de wereld, in Grieken land, in Spanje, Portugal, Brazilië, Iran, de Verenigde Staten en ook in Rusland en Ts j echo-Slowaki j e. Ten tweede: protesteer tegen de schen ding van mensenrechten, recht op staking in de hele wereld, vooral van het recht op vrijheid van meningsuiting, van recht van emigratie, te werken en te studeren zon der te worden gedscrimineerd. Ten derde: vraag de onmiddellijke te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam en van Russische uit Tsje cho-Slowakije.” „Ik verzeker je Angela, dat niet alleen ik, maar vele anderen wachten tot je antwoordt, of liever nog, tot je handelt. Dat het lot van onze gevangen zittende kameraden of de strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid van ons volk ervan af hangt zul je mij niet horen zeggen. In 1938 hebben we geleerd dat we op een moment dat een buitenlander ons aanvalt, altijd alleen staan en vooral op onze eigen kracht moeten rekenen. Maar we zouden gelukkig zijn als jij met ons was, zoals wij naast jou hebben gestaan.” Zijn tegenkandidaat kan allerlei dingen beweren en beloven waarmee hij pas later zal worden geconfronteerd, doch de woorden van Nixon worden onmiddellijk vergeleken met zijn daden van het ogen blik. Een grove misser of een buiten zijn macht liggende tegenvaller in de lopende politiek kan de president niet alleen enor me afbreuk doen als kandidaat, maar kan tegelijk zijn tegenstander koren op diens molen leveren. De Vietnamese tragedie zou een gewel dige rol kunnen spelen in de herkansing van Nixon, zowel ten goede als ten kwa de, indien de mentaliteit van het kiezers volk in meerderheid vervuld zou zijn van een diep verlangen naar vrede of een afkeer van wat de Amerikaanse militaire machtsmiddelen in dat deel van de wereld bewerkstelligen. „Toen ik hoorde dat jij van plan bent te vechten voor de politieke gevangenen, was ik verrukt. Ik hoop dat je voor politieke gevangenen in de kapitalistische landen zult vechten maar ook in de Europese landen, in het bijzonder in Tsje- cho-Slowakij.e en de Sovjet-Unie. Als je meent dat in het Westen de progressieven worden vervolgd en in het Oosten de conservatieven, dan moet je eens een lijst van de politieke gevangenen in Tsjecho- Slowakije vragen en hun biografie lezen. Dan zul je zien dat de overgrote meerder heid communisten en socialisten zijn.” Ter nagedachtenis van Walter Süs kind heeft de Amsterdamse wethou der H. Lammers gisteren een pla quette onthuld op de brug over de nieuwe Herengracht Amstel. De brug zal voortaan genoemd worden Groot-Brittannië zal aldus meldt onze redacteur In Londen een vier jaar lopende lening van 160 miljoen gulden aan Egypte verstrekken. Het geld is bedoeld als een eerste stap om president Sadat te steunen in zijn pogingen hulp uit het westen te krijgen sinds zijn relaties met de Sovjet- Unie zijn bekoeld. JERUZALEM In Israel wordt geen overdreven waarde gehecht aan berichten dat Egypte wapens in Europese landen, voornamelijk Engeland, zou willen kopen. Eventuele aankopen in Engeland, waarbij aan luchtdoel- raketten wordt gedacht, zouden van aanvullende aard zijn en in geen ge val een alternatief kunnen vormen voor de Russische wapens die Egypte heeft. Ook worden berichten dat de Sovjet-Unie de levering van reserve onderdelen voor het Egyptische leger zou hebben stopgezet in Israel met een korreltje zout genomen. De Britse lening zal worden gebruikt voor de aankoop van handelswaar, grond stoffen en industriële uitrusting. Als de Egyptische minister van Buitenlandse Za ken Galeb op 17 september in Londen is, zal hij bovendien het verzoek van zijn regering om wapenleveranties uit Groot- Brittannië overbrengen. In september kunt u met NS op uw 65 +kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Deze vorm van oorlogvoeren is nog niet zo heel oud, eigenlijk is hij pas in 1940 volle dig toegepast door de Duitse Luftwaffe, in Polen, West-Europa, Engeland en de Sov jet-Unie. Daarna hebben de geallieerden deze vemietigingstactiek uit de lucht overgenomen en op Duitsland en Japan botgevierd Dat vernietigingsbombarde- menten ook tegen kleine landen in lokale oorlogen zouden worden gebezigd, zou veertig jaar geleden alle weldenkende mensen ongeloofwaardig zijn voorgeko men. Het beschaafde denken is blijkbaar in sommige opzichten sterk verarmd. Ten gunste van Nixons kansen, in dit geval. Er wordt op gewezen dat deze berichten niet uit officiële Egyptische bronnen af komstig zijn, en mogelijk door Moskou worden verspreid om Egypte schrik aan te jagen. Het overschakelen op andere wapens zou Egypte voor onoverkomelijke technische problemen plaatsen, waar nog bij komt dat de Egyptenaren het niet op een volledige breuk met de Svjet-Unie willen laten aankomen. „Onder de gevangenen zijn twee com munistische journalisten, die langdurig in jouw land werkten: Karei Kyncl, voor de radio en Jiri Hochman voor de partij- krant Rude Pravo. Zij leerden ons de strijd ondersteunen van de Amerikaanse progressieven tegen het racisme, het McCarty-isme en de Vietnam-oorlog. Zij zitten nu al een half jaar in de gevange nis en zijn ziek. Hochman heeft een ernstige vorm van tbc en Kyncl een maagzweer. Zij hebben geen contact met de buitenwereld, onvoldoende medische behandeling, geen mogelijkheid tot con tact met hun advocaten en weten niet wanneer hun proces wordt gehouden. Hun gezinnen hebben het bijzonder moeilijk. Jij Angela, hebt meer dan wie ook het morele recht aan de Tsjechische autoritei ten te vragen wat tot dusver aan iedere journalist is geweigerd: toestemming om Karei Kyncl en Jiri Hochman in de Ruzyn-gevangenis in Praag te intervie wen. Zij spreken alle twee Engels. Luister naar hen en trek je conclusies.” MOSKOU (Reuter). Het Russische blad Leninskoje Znamja meldt, dat er bij de veen- en bosbranden, die nu al ruim twee maanden in de omgeving van Mos kou w’oeden, twee leden van de vrijwilli ge brandweer om het leven zijn gekomen. Een van hen is een meisje van 19 jaar. Hij stelt tenslotte dat van de 75 miljoen die minder aan belasting binnenkomt 20 miljoen ten goede komt aan inkomens tot 18.000 gulden, 25 miljoen aan inkomens tussen 18.000 en 30.000 gulden en 30 miljoen aan inkomens boven 30.000 gul den. AMSTERDAM. In Amsterdam zal per 1 april 1973 een toeristenbelasting van vier percent worden gelegd op overnach tingen in hotels en pensions met een „kale” logiesprijs van boven f 7,50. Een royale meerderheid van de raad schaarde zich gistermiddag achter het voorstel van B. en W. Tegen de heffing stemden V.V.D., D’66, beide bejaardenvertegen woordigers en twee leden van respectieve lijk A.R.P. en P.v.d.A. „Je kunt zeggen dat er een groot ver schil is tussen de Amerikaanse militaire agressie in Vietnam en de Russische in terventie in Tsjecho-Slowakije, akkoord. Daarom verdedigde ons volk zich ook niet met wapens. Maar in wezen zijn de twee interventies geljjk: Ze verhinderen dat een volk zijn eigen lot bepaalt. Jij bent voor onmiddellijke Amerikaanse terug trekking uit Vietnam. Ik ook. Maar waar om zijn er nog steeds 80.000 Russische soldaten in Tsjecho-Slowakije?” Een zittend president die >zich kandidaat stelt voor herverkiezing, heeft altijd reke ning te houden met de extra-moeilijkheid dat zijn politieke gedragslijn van het moment meetelt in de verkiezingstijd. weid dat de Verenigde Staten zich in Vietnam veroorloven, slechts een min derheid kan voorbijgaan aan het Ameri kaanse nationale prestige en het lijkt wel alsof in deze tijd van de Olympische wereldoorlog in München die minderheid steeds kleiner wordt. Want daar in München viert ook de „grootheid der natie” hoogtij en wordt het nationalisme sterk bevorderd door het waandenkbeeld dat niet sportlieden maar naties de pres taties leveren. bezoeken. De wapenkwestie zal zeker ook in Parijs aangesneden worden, temeer omdat Franse „Mirage”-straaljagers gele verd worden aan Libië dat met Egypte - dat de toestellen niet kreeg om het machtsevenwicht in het Midden-Oosten De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor ’n echtpaar f75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor ’n echtpaar f 30.- Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Uw NS-identiteitshewijs ofpasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. „Maar de gevangenis is niet de enige of de belangrijkste vorm van onderdrukking in Tsjecho-Slowakije. Tienduizenden com munisten en andere burgers hebben niets om van te leven omdat ze werkloos zijn wegens hun politieke overtuiging. De bes te schrijvers zijn tot zwijgen veroordeeld, theaters die niet gehoorzaamden zijn dicht, de regisseurs die de Tsjechoslo waakse film beroemd maakten hebben niets te doen of moesten het land verlaten. De theaters hebben geen idee wat ze moeten vertonen afgezien van klassikitei- ten en verstrooiende komedies. Het minis terie van Cultuur neemt geen anti-fascis- tische werken aan omdat men er gevaar lijke vergelijkingspunten in zou kunnen zien die zouden leiden t+ ..provocatief applaus”. „Honderden professoren en assistenten zijn om hun politieke houding ontslagen en niet in gevaar te brengen - een unie aan het vormen is. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Economische Gemeen schap komen op 11 september bijeen in Rome. Dan zullen de mogelijkheid van een gemeenschappelijke politiek voor het Midden-Oosten en een nieuw vredesinitia tief in overweging worden genomen. Het Midden-Oosten zal ook een belang rijk punt van discussie zijn op de Alge mene Vergadering van de VN in septem ber in New York. Minister Douglas Home is kennelijk van plan daar fermere taal te laten horen. De minister is - zo zegt men hier - ontevreden over de te langzame manier waarop de diplomatieke machine rie heeft gereageerd op de uittocht van de Russen uit Egypte. Veertien dagen geleden was uit het debat al duidelijk geworden dat de belas ting er zou komen. De gemeenteraad kwam toen echter niet tot een definitieve uitspraak, omdat de stemming over het en W. moest worden uitgesteld. Reden was het staken van de stemmen bij de behandeling van een amendement van de raadsleden Spoelstra (K.V.P.) en Pais (V.V.D.), die de invoering van de heffing naar 1 april wilden ver schuiven. Volgens een artikel in de ge meentewet moet, als de stemmen staken, in de volgende vergadering opnieuw wor den gestemd. Dit was overigens niet meer nodig, omdat wethouder Polak verklaar de, dat B. en W. geen overwegend be zwaar tegen de late ingangsdatum hadden en het amendement overnamen. Daar tegenover klinken de verzekerin gen en verwijten van de democraat Mc Govern steeds poverder, vooral ook omdat Nixons tegenstander zijn verkiezingsleu zen richt aan het adres van een veronder stelde meerderheid, die slechts een min derheid is. Slechts een minderheid schaamt zich over het bombardementsge- iwwwwwwwmwwmwwwwwwwwwwwmwmwmwwwwwwwwwwwmwmmwummumm»» - nrwwwwjwvwjvu MWWIMMHMMMWWWUWMMHAMMMHMnWWWIMWWlMMMHIlMMnAniVVVWWUMWMWMVUWVVVWVMVVWWVtK „En daarom, Angela, kun jij en kunnen de miljoenen die jou ondersteunen en geloven in een rechtvaardiger socialisti sche maatschappij met meer vrijheid, niet langer zwijgen over de schending van mensenrechten in de landen die zichzelf naar Süskind, die hiermee postuum wordt geëerd voor het redden van kinderen van deportatie en vernieti ging door de nazi’s gedurende de tweede wereldoorlog. Helaas blijkt die meerderheid niet zo vredelievend of consciëntieus. Veel meer telt het Amerikaanse nationale prestige, door Nixon ook herhaaldelijk als het zwaarste argument in de kwestie Vietnam naar voren geschoven. Een zeer klein deel van het Amerikaanse volk wordt gecon fronteerd met het grote leed van de Amerikaanse verliezen op het slagveld, doordat eigen familieleden sneuvelen of gevangen' raken. De grote meerderheid heeft zich verzoend met het idee dat Nixon een rechtvaardige strijd uitvecht en laat zich nu ook nog overtuigen van het argument dat hij de oorlog in Vietnam niet als een factor in de verkiezingsstrijd wil gebruiken De Britten voelen er echter nog weinig voor aan Egypte wapens te leveren, die in staat zouden zijn de militaire toestand van nu uit zijn balans te brengen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft de Israëliërs overigens gevraagd niet al te fel te reageren voor het geval Groot-Brittannie wapens aan Egypte zou gaan leveren. Dit is dan bedoeld, aldus het ministerie, om president Sadat te helpen zich vrij te maken uit de Russi sche omhelzing. De Israëlische ambassa deur in Londen is op het ogenblik naar zijn vaderland teruggereisd voor overleg. moeten nu werken als arbeider, taxi chauffeur of kruier. Achttienhonderd journalisten zijn uit de vakbond van jour nalisten gezet en mogen niet meer hun vak uitoefenen. De studentenunie is ont bonden en de meeste leiders zijn veroor deeld of verwijderd van de universiteit. En de meeste Angela, zijn als jij commu nisten. En het is niet alleen een opstand van intellectuelen en jongeren zoals link se figuren in het Westen wel eens zeggen, om hun zwijgen of aarzeling te motive ren.” Intussen heeft Nixon in zoverre de wind mee, dat zowel in Laos als Cambod ja de mogelijkheid van vredesinitiatieven steeds groter wordt. Deze landen zijn veel minder dan Vietnam verwikkeld in een bittere scheidingsprocedure tussen een „democratisch” en een communistisch deel, waarbij de kans op een compromis bewind veel groter is. In Vietnam is de kans op een akkoord tussen Noord en Zuid over een politieke regeling en ver zoening even klein als die tussen Oost- en West-Duitsland, zodat het zaak is om, zolang de oorlogstoestand duurt, elkaar zo veel mogelijk schade toe te brengen. Hoe zwakker de tegenpartij wordt, hoe groter de mogelijkheid dat het ene bewind het andere zal kunnen overheersen aan de conferentietafel, al zijn beide partijen er waarschijnlijk van overtuigd dat een her eniging onder één regering in Vietnam praktisch onmogelijk zal blijken. Toch is dat de uitkomst waarop McGovern spe culeert en daarom hecht men in Amerika weinig geloof aan zijn pragmatiek. „Vier weken geleden heeft het congres van de „genormaliseerde” vakbond (die sinds 1969 meer dan 50.000 kaderleden heeft weggezuiverd) de besluiten van het voorgaande congres geannuleerd met in begrip van het stakingsrecht. De arbeiders is het recht ontzegd op onafhankelijke vakbonden, of te vechten voor hun rech ten, of te protesteren tegen het ontslag van kameraden, tegen produktieschema’s en slechte arbeidsomstandigheden. De ar beidersraden die in 1963 waren gevormd en die in 1969 zijn ontbonden, worden door de partijleiding als instrumenten van de contra-revolutie gebrandmerkt. Is dat niet absurd in een zogenoemde „arbeiders- staat”?” „Als ik dit alles aan mijn Westerse vrienden vertel, zonder misnoegen, dan antwoorden zij dat het natuurlijk een onaangename situatie is, maar dat je dat niet al te openlijk moet zeggen omdat het de vijanden van het socialisme in de kaart speelt en dat je moet uitgaan van een „klassestandpunt”. Maar welke klasse heeft er baat bij als mensen zonder pro ces worden gearresteerd en als vakbonden worden onderdrukt en alle vrije discussie wordt gesmoord? Als socialistische landen elkaar van imperialisme beschuldigen, van verraad en revisionisme en elkaar om beurten binnenvallen? Als gedacht wordt dat de arbeidersklasse hiervan profiteert, dan heeft die van Tsjecho-Slowakije wel duidelijk gemaakt dat zij het huidige regime niet als socialistisch beschouwt.” „Ondanks onze verschillende ervaringen hebben wij veel gemeen en ik denk dat je mij zult begrijpen. Jij zegt dat je commu niste werd omdat je de mensen zag lijden en begreep dat de maatschappij veranderd moet worden. Dat deed ik ook. In septem ber 1939 werd ik lid van de communisti sche partij omdat ik zag hoe mijn land werd bezet door de nazi’s. Jij hebt de gevangenis op pijnlijke wijze aan den lijve ondervonden. Ik ook. Het enige ver schil tussen ons is dat ik na 30 jaar te hebben geijverd voor gerechtigheid, in oktober 1969 uit de partij werd gezet samen met ongeveer een half miljoen Tsjechische en Slowaakse communisten omdat zij weigerden de bezetting van ons kleine socialistische landje door een „soci alistische” vreemde mogendheid als broe derlijke hulp te beschouwen.” voorstel van B. UTRECHT. De directie van de Natio nale Ziekenhuisraad heeft gisteren een telegram gestuurd aan de directies van het Binnenziekenhuis in Eindhoven en het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg. De raad spreekt in dit telegram zijn onge rustheid uit over de moeilijkheden rond hartoperaties. Hij biedt zijn goede diensten en voor zover nodig bemiddeling aan. PARIJS (AP). Frankrijk zal op korte termijn een verplichte keuring invoeren voor alle cosmetica en toiletartikelen die meer dan 1 percent van het bacteriëndo- dende middel hexachlorofeen bevatten. Een te grote dosis hexachlorofeen in talkpoeder heeft de afgelopen maanden het leven gekost aan zeker 26 babies. Hexachlorofeen bevattende artikelen zullen voortaan rijksgoedkeuring behoe ven voor zij op de markt mogen worden gebracht. De Tweede Kamerleden drs. G. van Leijenhorst en mevr. C. N. de Ruiter (beiden C.H.U.) zouden graag zién, dat ook het cosmeticabesluit in Nederland grondig wordt herzien. Zij willen van de minister van Volksge zondheid en Milieuhygiëne weten of deze een duidelijk overzicht heeft van produk- ten als talk, zeep en deodorant, die hexavmlorofeen bevatten en in welke con centraties.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3