P.E.N. BOUWT IN IJMUIDEN NIEUW TRAN SFORMATORSTATION In komende jaren zeer grote booreilanden op de Noordzee Als vervanging van voorlopig B. PRUIS Smit Lloyd slaat armen nog wijder open EXTRA SUPER KNALKORTINGEN In plaats van bloedworst en palingworst heeft de Bijenkorf nu chorize,mortadella,picanti, pfeffersack en kolbasz. „provisorisch" openluchtstation zeevissers en Deense coaster Nieuwe voorziening kost drie miljoen inclusief trafo Brandkastkrakers in Velsen-Noord Sporen Romeinse militaire acties gevonden D.G.S. gaat weer muziek maken Herstel van twee panden in Velsen kost bijna ton Cursus in volksdansen de Bijenkorf „De Hoop” hielp ii PRUIS HOUDT 7 FIJN SÉ 5 IJMUIDER COURANT DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1972 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN cieuze enz. Derde trafo Noordzeekanaal Vakmanschap Het lijkt wel of u alles cadeau krijgt. U weet ’t niet meer door alle MARANTZ THORENS WHARFEDALE RICHARD ALLEN AKG HOOFDTELEFOONS Sedert enige tijd wappert 'er op een skeletachtig bouwsel van staal, dat aan de Dok weg nabij de Raafstraat is verrezen, de Nederlandse vlag om aan te geven dat het hoogste punt in de totale bouw werd bereikt. Het is een offi- vlag, want het bouwwerk wordt daar neergezet in opdracht van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord-Holland en daar wordt het be reiken van zo’n hoge bouwetappe nooit extra gevierd. De aannemer echter meende toch goedgeluimd te moeten vlaggen. lange Saucisson de Lyon. Twee Prijswinners. Schlachwurst uit Westfalen. Anders 1,65 per 100 gram, nu 1,45. Uit Italië de Saucisson Milano. Normaal 1,65 per 100 gram, nu 1,45. Voor die prijzen haalt u zelfs de Ardennen niet. g*l 3 ■A I r «RPS wS llitl I ADVERTENTIE Enkele namen? (Van een onzer verslaggevers) SS (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) De gloednieuwe „Smit Lloyd 45” op haar eerste technische proefvaart. (Van een onzer verslaggeefsters) Ook z'n prijzen over het hele front. Al 40 jaar lang. Komt u eens luisteren in onze zaak. VELSEN. De Archeologische Werk groep Velsen heeft een belangrijke ont dekking gedaan: bij Opgravingen zijn spo ren van Romeinse militaire operaties in West-Nederland gevonden. Het Instituut van pre- en protohistorie van de Universiteit van Amsterdam heeft, onder leiding van prof. W. Glasbergen, een wetenschappelijk systematisch onder zoek ingesteld, dat nog niet is afgesloten. KENNEMERLAAN 76-78 IJMUIDEN - TEL. 02550-15726 (hoek Moerbergplantsoen) er een „y.; Ss s s- Het bouwwerk is bestemd om in augus tus van het volgend jaar in gebruik te worden genomen als zogenoemd 50 KW- station, een transformatorstation waarin drie transformatoren van elk 18 MVA (megavoltampère) zullen worden onderge bracht. Dit station dat rechtstreeks ener gie betrekt van de nieuwe P.Ë.N.-centrale in Velsen-Noord, zal IJmuiden van elec- triciteit voorzien, er voor zorgen dat u straks niet tevergeefs een schakelaartje extra zult omdraaien als dat nodig mocht lijn. Smit-Lloyd, gespecialiseerd in dit weri en beschikkend over een rijke ervaring op dit gebied, heeft met het oog op deze zeer nabije toekomst de armen nog wijder uitgeslagen./Bij de doop en overname van de nieuwste aanwinst, de Smit Lloyd 45, heeft de heer R. W. Scheffer hierover mededelingen gedaan. Aan de Rijn-Wa 1 Groep is opdracht gegeven voor het bou wen van twee bevoorradingsschepen van een geheel nieuw type, een soort super- schepen, die elk een vermogen van 7500 pk zullen krijgen. Bovendien zullen beide werven van de groep, Bodewes in Millingen en De Waal in Zaltbommel, nog eens twee schepen bouwen, die zusters van de Smit Lloyd 45 zullen zijn. Thans werken van Smit Lloyds’ Neder landse vloot vierentwintig schepen sterk negentien in West-Europa, waar van er vijftien opereren in de Noordzee en in de Ierse Zee. Er komt veel meer werk aan de winkel. Want in de Verenigde Staten zijn twintig reusachtige drijvende booreilanden in aan- De energie voor IJmuiden wordt nu nog geleverd via twee transforma toren, die in de openlucht staan, be veiligd door degelijk hekwerk. IJMUIDEN De jeugdsociëteit D.G.S. gaat met ingang van zaterdag 2 september z’n deuren weer openstellen. Het zolderin- terieur in het gebouw naas de Nederlands Hervormde kerk aan de Wilhelminalaan is fraai vernieuwd, leden en andere mu ziekliefhebbers zijn er vanaf zaterdag weer welkom. De bijeenkomsten beginnen om half acht ’s avonds. Voor alledaagse vleeswaren kunt u overal terecht. Maar voor een echte marcassou moet u toch even naar de Ardennen. Vóór de Saucisson Jésus naar Lyon. En voor de kolbasz is een Hongaars visum nodig. Leuke reisjes. Daar niet van. Maar u kunt ook even naar onze levensmiddelen afdeling stappen. Daar vindt u ze alle drie. Te midden van meer dan vijftig andere exotische worsten. Deze week kunt u ze proeven. De smeuïge en de keiharde. De milde en de pikante. De kleintjes en de bijna 2 meter Natuurlijk wil dat niet zeggen dat Pruis schreeuwend duur is. Integendeel! Wij houden echter niet van zogenaamde lokkertjes. Wij doen niet mee aan de adver tentie wedloop. Wij zijn over de hele linie gunstig in prijs. Zelfs in de met zorg samen gestelde klasse stereosets. Daarbij komt nog de optimale service- en garantieverlening. Het hoeft niet allemaal met de botte bijl. Het artikel is té belangrijk, en heeft zijn zorg en voorlichting nodig. Het verplaatsen van booreilanden heeft dikwijls plaats onder zeer moeilijke om standigheden, welke het uiterste vergen van sleepboot en bemanning. Dit is nog eens gedemonstreerd door de Poolzee van Smit, die de Blue Water 3, een van de grootste booreilanden ter we reld, toebehorend aan de Santa Fé, van Jacksonville naar Lerwick op de Shet lands sleepte. De Poolzee deed er precies zeven weken over. Het werd een reis door storm, mist en ijs. Kapitein Van der Hoek had een plan gemaakt voor de te volgen route, teneinde zo min mogelijk last van slecht weer ,en ijs te ondervinden. Drie dagen na vertrek uit St. John ontmoette de sleep een ijsberg van zeven- De stalen spanten die uit een kelder- bouwwerk van tweeënhalve meter diepte naar boven steken, zullen straks nog wor den opgevuld, bekleed, zo u wilt, met metselwerk. Donker metselwerk aan de achterzijde en fraaie aluminium geribde platen vooral aan de voorzijde, aan de Dokweg. Het nieuwe trafo-station zal dienen als vervanging van een voorlopig station, waarbij de twee transformatoren in de openlucht staan. Dit station, dat vlak naast de nieuwbouw te zien is, werd in oktober 1970 in gebruik genomen en was reeds vanaf het begin bedoeld als voorlopige oplossing. Het P.E.N. noemt zo’n station dan ook „pro visorisch”. Het moest er destijds komen nadat Rijkswaterstaat was begonnen met de verbreding van het Noordzeekanaal, waarin het P.E.N. haar electriciteitskabels voor de toevoer naar IJmuiden had lig gen. Om niet nog eens tegen deze zelfde moeilijkheden aan te stoten, besloot men bij het P.E.N. voortaan geen kabels meer in het kanaal te leggen, doch daarvoor in ie plaats een „provisorisch” transforma torstation te creëren, met de bedoeling zo spoedig mogelijk een definitief gebouw neer te zetten. Nadere inlichtingen over deze cursus kan men inwinnen bij de Nederlandse volksdansvereniging, Proveniersstraat 9b, tel. 010-246383 in Rotterdam of bij me vrouw4 Zevenbergen, Fokkerlaan 65 in Be verwijk. honderd meter lengte; daarna was gedurende de oversteek doorlopend dreiging van ijsvelden en ijsbergen. Na de dreiging van het ijs storm; meermalen wakkerde de opstekende storm aan tot windkracht 9, die een zeer hoge deining veroorzaakte. Al met al werd in die spannende dagen met zoveel vakmanschap gesleept, dat geen enkele maal de trosverbinding i« gebroken. De oversteek, de gehele reis is, ondanks vele handicaps, een volledig suc ces geworden. Als dit bouwwerk in het begin van 11973 klaar komt, zullen de beide transformatoren die er nu enige me ters naast staan, er een plaats in krijgen, terwijl het station met een derde trafo zal worden aangevuld. VELSEN-NOORD. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in het hulppostkantoor in de Meervlietstraat in Velsen-Noord. Er werd een oud model brandkast meegenomen, waarin een paar honderd gulden en enige sleutels zaten. Tevens werd een loketlessenaar openge broken en daaruit verdween honderd gul den aan klein muntgeld, honderd gulden aan zilveren rijksdaalders en honderd zil veren guldens. De brandkast kon worden meegenomen doordat men het veiligheidsslot aan de binnenzijde van de deur had verwijderd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het uit de zeventiende eeuw daterende pand Driehuizerkerkweg 2 in Driehuis vergt ingrijpende herstel werkzaamheden; voorts wordt een centra le verwarmingsinstallatie gewenst geacht. Dit alles zal volgens raming, ƒ36.000 gaan kosten. Ten behoeve van de huisvesting van een gezin, bestaande uit elf personen, heeft de gemeente Velsen vergunning verleend om de gemeentewoning Waterloolaan 13 in Driehuis te betrekken. Deze woning ver keert achter in een slechte staat van onderhoud; ze voldoet niet aan de huidige daaraan te stellen eisen en daarom moe ten eerst de noodzakelijke voorzieningen worden getroffen. Inclusief een verwar mingsinstallatie worden de kosten ge raamd op ƒ55.500. De gemeenteraad zal in de openbare vergadering van 7 september over beide verzoeken om krediet beslissen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/SCHEVENINGEN Het hospitaalkerkschip De Hoop is Schevenin- gen binnengelopen na een reis van ruim drie weken, waarbij hulp werd verleend aan de diverse concentraties van de Ne derlandse zeevissersvloot. Behalve een aantal patiënten, die na medische behandeling weer allen naar hun respectieve vaartuigen konden terug keren, werd de KW 15, die een defecte lier had, geholpen. Verschillende andere vissersvaartuigen werden voorts geassis teerd bij reparaties aan radio en elektro nica, terwijl water en brandstof werd afgestaan. Op de thuisreis werd hulp verleend aan de Deense kustvaarder Sören Rask, die dreigde te zinken in Het Kanaal. Vanuit de Hoop werd een onderzoek inge steld en nadat een lek was gevonden werd een lenspomp geplaatst, waardoor het binnendringende water op peil kon worden gehouden. De Deen had geen radioverbinding tot stand kunnen bren gen; het hospitaalkerkschip maakte con tact met Scheveningen Radio, die schepen in de nabijheid verzocht zich naar de coaster te begeven Inmiddels maakte De Hoop vast om het schip naar Hoek van Holland te slepen maar kort daarop verscheen een Engelse sleepboot, die de taak overnam. De De Hoop vertrekt woensdag 6 sep tember weer naar zee. BEVERWIJK. Hannie Zevenbergen, gediplomeerd volksdansleidster te Bever wijk, is teruggekeerd van een door de Nederlandse Volksdansvereniging NEVO in Rotterdam georganiseerde volksdans- studiereis naar Roemenië. Vanaf 11 sep tember gaat zij een cursus geven in volksdansen uit verscheidene landen in het gymnastieklokaal van de christelijke huishoudschool aan het Moensplein. IJMUIDEN. In de komende jaren kunnen zeer grote booreilanden op di Noordzee worden verwacht. Deze installa ties moeten naar hun locaties worder gebracht en daar verankerd worden er daarvoor zijn sterke schepen nodig. Voort' moeten die booreilanden worden bevoor raad en voor dit doel zijn speciaal daar voor gebouwde en ingerichte vaartuigei nodig. Dat definitieve gebouw, waarmee in fe bruari van dit jaar werd begonnen, gaat drie miljoen gulden kosten. Dan is het station geheel geïnstalleerd en daarbij is ook een derde 18 MVA trafo inbegrepen. Het gebouw wordt tweeënveertig meter lang, negentien meter breed en achtenhal- ve meter hoog. Het sdaat op IiOnrlfeiïitt.vïn-’' tig betonnen palen van vier meter lengte. De energie uit de transformatoren wordt omgevormd om naar de kleinere 10 KV (10.000 volt) stations, die op verschil lende plaatsen in de gemeente staan, te worden geleid, vanwaar het in de kleine verdeelkastjes terecht komt, die tenslotte de zogenoemde laagspannihg, - pas op: 220 volt - nodig voor onze electriciteitsbe- hoefte, aflevereri. Het gebouw aan de Dokweg zal als bouwwerk reeds in februari kunnen wor den opgeleverd, doch de volledige installa tie zal daarna nog enige maanden vergen. Na zeven weken slepen verscheen de „Poolzee” van Smit met de „Blue Water 3” voor Lerwick op de Shetlands. bouw, die binnen twee jaar naar de Noordzee zullen komen. In totaal zijn zestig booreilanden in aanbouw. De vier voor Smit Lloyd te bouwen schepen zullen een bedrag van 32 miljoen gulden vergen. Daar komt nog eens veer tien miljoen gulden bij voor twee bevoor radingsschepen voor Smit-Lloyd’s doch termaatschappij in Australië. Onder welke vlag de nieuwe schepen gaan varen was nog niet zeker: de heer Scheffer zei, dat dit af zal hangen van de investeringsaftrek .waartoe de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging bij de regering had aangedrongen. Zou die niet, of niet tijdig genoeg afkomen, dan zou gekozen moeten worden voor een andere dan de Nederlandse vlag. ADVERTENTIE Sy. o

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5