Doorbreking van oude patronen MUZIEKSCHOOL HEEMSKERK PAS1 VELERLEI VERNIEUWINGEN TOE AFSCHEID EN WELKOM IN BUURTHUIS DE LICHTBOEI Kasbiljetten van de ABN o IpWWB Auto’s in file tegen elkaar UST geschoven Instrumentaal onderwijs voortaan in groepsverband Bouw voor voetbal Vrouwengilde programma Slechte kwaliteit zwemwater Afscheid in Laurentius Algemene Bank Nederland „Beverwijk” 11 w GEEN KLASSEN ONDERBOUW Nieuws voor oplettende spaarders Tweejarig kind onder auto 11 AT ***eft“ bite K1 te 7 IJMUIDER COURANT DONDERDAG SI AUGUSTUS 1972 In gebreke Geen klassen 7 Op 3 september school Nieuwe (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK In het voormalige wijkgebouw van de Hervormde Kerk aan de Ten Catestraat in Heemskerk, dat thans ter beschikking staat van de Volksmuziekschool Heemskerk, is deze week een expositie inge richt ten behoeve van ouders, onderwijskrachten en andere belangstellen den. Men kan hier een indruk krijgen van het werken in de zogenoemde verkenningsklasse. Met twee zesde klassen van basisscholen en met de eigen „verkenningsklassen” van de Muziekschool heeft men enige tijd ge ëxperimenteerd. In deze klassen krijgen de kinderen volgens een bepaalde methode de gelegenheid zich op allerlei wijzen te uiten: in woorden, in bewegingen, in tekeningen, kortom in allerlei vormen waar ze zelf plezier in hebben. Het is als het ware een aftasten van de eigen mogelijkheden, ook op muzikaal gebied maar dat niet alleen, met de bedoeling enigszins te bepalen welke vorm van creativiteit het kind misschien het best zou liggen. Misschien zou het veel meer hebben aan tekenlessen dan aan mu zieklessen, om maar een voorbeeld te noemen, of misschien zou je het naar een balletklas moeten sturen. Eigenlijk zou de Muziekschool uit moe ten groeien tot een soort musisch centrum, waar de kinderen uit allerlei creativiteitsvormen zouden kunnen kiezen of mogelijk meerdere vormen tegelijk zouden kunnen kiezen. Een soort keuzepakket. Dameskapsalon (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) men (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE van BEVERWIJK. —Het Katholiek Vrou wengilde, afdeling Beverwijk, opent don derdag 7 september het seizoen met een eucharistieviering in de St. Jozef zaal aan de Arendsweg 59, waarna het jaarthema „Onze verantwoordelijkheid in de samen leving” wordt ingeleid door mevrouw A. v. d. Beld-Pott. Hebt u wat geld.dat u voor een tijdje ergens veilig wilt wegbergen zonder rente verlies? En zonder dat uw administratie daarmee extra wordt belast? Dan kunnen we u misschien helpen.Vanaf 1 september a.s. geeft de ABN namelijk Kasbiljetten uit, met een looptijd van 3, 4 of 5 jaar en als vaste einddatum 1 september. ABN Kasbiljetten zijn waardepapieren aan toonder, wat wil zeggen dat ze niet op naam gesteld zijn en zonder meer aan de balie kunnen worden gekocht. Ze hebben na het verstrijken van de looptijd een waarde van 100 of 1000 gulden, inclusief de verworven rente. Bij aankoop betaalt u dus dit eindbedrag minus die rente. Deze bedraagt 6'/«% voor Kasbiljetten met een looptijd van 3 jaar en 6’/a%hij looptijden van 4 en 5 jaar. Kasbiljetten hebben, door het opschuiven van de rente-inkomsten, ook belangrijke fiscale voordelen voor mensen die binnenkort met pensioen gaan. Op elk ABN-kantoor is er iemand die u alles over deze nieuwe manier van sparen kan vertellen. Eén cijfer is tot nu toe niet genoemd en daar waren we juist nogal nieuwsgierig naar. Men heeft het inmiddels voor ons uitgerekend. Donderdag 14 september brengt een bezoek aan de Floriade. Het secretariaat van het Vrouwengilde is gevestigd bij mevrouw P. van Royen- Kreyts, Creutzberglaan 7a, tel. 26357, Be verwijk. Ook ‘zonder afspraak kunt u terecht voor uw haarverzorging. Lange Nieuwstraat 181 Telefoon 11166 HEEMSKERK. De Stichting voor soci- aal-cultureel werk in de wjjken Meere en Zuid- broek heeft woensdagmiddag tijdens een receptie in het buurthuis „De Lichtboei” aan de Maasstraat afscheid genomen van twee stafleden, mej. M. Th. Determan en de heer H. Manche, terwijl men tevens kennis kon maken met de nieuwe direc teur, de heer H. J. M. van Hedel. De heer Manche gaat zijn opbouwwerk voortzetten in Zutphen, Mej. Determan vertrekt bin nenkort naar Israël. VELSEN-NOORD. —Een flinke partij blikschade was het resultaat v an een zogenoemde kop-staart aanrijding, woens dagavond om zes uur in de Wenckebach- straat. Er stonden drie personenauto’s stil in een file; een vierde achterop komende automobilist, afkomstig uit Gasselternij- veen, reed tegen de achterste auto aan waardoor ook de volgende auto’s op el kaar werden geschoven. Een voortdurende zorg blijft het voort durend groeiende kostentotaal. Men heeft nu een tarievenstelsel naar inkomens groepen ingesteld en daarover is heel wat te doen geweest, zoals wij reeds uitvoerig meldden. Bij de invoering van al deze vernieu wingen heeft de Muziekschool nog vele andere problemen. Eén daarvan is de ruimtenood. Men heeft nu permanent de beschikking gekregen over het oude wijk- gebouw aan de Ten Catestraat, dat recht achter de muziekschool aan de Gerard Dat sluit een beetje aan op de ontwik keling naar het totaal-theater, dat we in de moderne kunstwereld al geruime tijd kennen: de verwevenheid van bijvoor beeld dans, toneel, muziek, zang, filmische effecten in één produktie. Waar het de Muziekschool in die verkenningsklas om gaat is, dat men de kinderen als het ware niet direct vast „prikt” op muzikale vor ming, maar dat ook de andere mogelijk heden die er in het kind aanwezig zijn worden verkend. Voorheen was het zo, dat als een kind zich aanmeldde voor de muziekschool dan ging het per definitie „aan muziek doen”, terwijl het mogelijk veel meer aanleg zou hebben in andere vormen van creativiteit. Zoals wij reeds eerder betoogden zou den alle tarieven omhoog moeten als men het op de begroting ontbrekende bedrag niet zou vinden door een tarievenstelsel toe te passen, dat rekening houdt met de inkomensgroep van de ouders, in die zin, dat degenen die veel verdienen voortaan meer moeten betalen dan degenen die relatief weinig verdienen. Laat men dit principe vallen en zou men iedereen evenveel laten betalen, dan zou men alle tarieven met 30% moeten verhogen. Een gedeelte van de expositie in de muziekschool die een beeld geeft van het werken met de „verkennings klas”. Achter de claveeimbel direc teur A. Hijmans. BEVERWIJK. Nog vóór de raadsver gadering op 13 september zal de burge meester, als portefeuillehouder van de sport, de accommodatie voor de sportvere niging „Beverwijk” in de commissie voor sport- en jeugdzaken aan de orde stellen. Van links naar rechts nieuwe directeur, de heer H. J. M. van He del met zijn echtgenote, mej. M. L. Determan en de heer en mevrouw Manche. BEVERWIJK. Donderdagavond om streeks zes uur liep bij de Hoeve Adri- chem een tweejarig kind onverhoeds de rijbaan op. Het werd aangereden door een passerende personenauto en het moest met een hersenschudding en schaafwon den naar het Rode Kruis Ziekenhuis wor den gebracht. Het kind afkomstig uit Haarlem verbleef op de camping. Dit gebeurt tijdens de eucharistieviering van half tien. Het gemengde koor luistert de kerkdienst op met de mis van Schu bert. Aan het einde van de plechtigheid wordt de scheidende priesters een ge schenk aangeboden. Daarna is er gelegen heid in het kerkgebouw persoonlijk af scheid van pastoor Van Stijn en nater Hollink te nemen. Het gemeentebestuur zal vertegenwoor digd worden door een afvaardiging uit het college van burgemeester en wethouders. Als experiment is er samenwerking ge zocht met twee bassisscholen om te bezien of men het met elkaar nu niet in die richting kan stuwen, dat men samen de kinderen helpt om hun creatieve moge lijkheden zo veelzijdig en zo goed moge lijk te benutten. De Muziekschool Heems kerk heeft daarbij het geluk, dat men voor deze verkenningsklasse kan beschik ken over de capaciteiten van Christine Kool, die onderwijzeres is, tevens de vol ledige bevoegdheid heeft om lessen in algemene muzikale vorming te geven en die bovendien nog de LO-akte tekenen heeft en die de kinderen dus op allerlei wijzen kan „uitdagen”. van Assendelftstraat ligt, zij het op enige afstand. Dat is alleen maar een voordeel, want de gemeente heeft de tussenliggende ruimte voor de muziekschool gereserveerd en op de duur kan hier de nieuwe mu ziekschool worden gebouwd, aangepast aan de bestaande gebouwen. Tussen de muziekschool en het wijkgebouw staan nu nog opstallen die zullen moeten verdwij nen, maar waar niet veel aan verloren gaat. Misschien kan men met meer ruimte ook meer in de richting van een „musisch centrum” werken. De plannen voor de nieuwe muziekschool liggen klaar, maar voorlopig zal men zich nog moeten „be helpen”. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. —Pastoor M. C. Stjjn en pater E. Hollink, die beiden met emeritaat gaan, nemen op zondag 3 sep tember officieel afscheid van de parochia nen van de H. Laurentius. „fusieproblemen” voordeden.„Het klikte direct goed”, aldus de heer Manche, die de nieuwe directeur verzekerde, dat hem een boeiende toekomst te wachten staat, nu de nieuwbouwplannen nagenoeg rond zijn. „Het is goed dat er nu een nieuwe man komt, Want zelf raak je na een aantal jaren een beetje uitgeblust en dan is er wel eens een nieuwe inspiratie nodig”. De heer Manche wenste de nieuwe directeur en de achterblijvende staf veel succes toe. De heer Van Hedel, die zijn taak over neemt, heeft als maatschappelijk opbouw werker ervaring opgedaan in het gezins- en wijkwerk onder meer in Oss en Wage- ningen. Namens het stichtingsbestuur stelde de heer Fokker vast, dat de heer Manche iich gedurende ongeveer vijf jaren ten volle heeft ingezet om het buurthuiswerk in deze wijken op alle terreinen van de grond te krijgën. Mej. Determan kwam later de staf versterken. Beiden hebben veel weten te bereiken. „Wij laten u met leedwezen gaan”, aldus de heer Fokker, die beiden bij hun vertrek een koffer aanbood. De heer Manche, die mede namens mej. Determan bedankte, meldde, dat zij bij eerdere gelegenheid al afscheid hadden genomen van de vrijwillige hulpkrachten en dat hij daarbij veel waardering voor hun medewerking en inzet had uitgespro ken. Hij richtte zich derhalve nu meer speciaal tot het bestuur, waarin alleen nog de heer Den Boer zitting heeft sinds 1967. De heer Manche benadrukte, dat ondanks alle mutaties de verhouding tus sen bestuur en staf steeds goed is geweest en dat de staf altijd veel ruimte heeft gekregen om te werken zoals men dat juist achtte. Waardering had hij ook voor het feit, dat er drie verschillende besturen werden samengevoegd, zonder dat zich ernstige Volgens de thans ingediende begroting heeft de Muziekschool in het komende jaar 330.000 nodig. Van dit bedrag komt 33 binnen via de lesgelden. De gemeen te neemt 57*/j voor haar rekening. Rijk en ptwinci* dragen samen nog geen 10% bij en dit laatste is een probleem waar alle Nederlandse muziekscholen mee kampen en dat relatief een te zware belasting legt op de gemeenten die over een muziek school beschikken. Dat verklaart mis schien ook de grote witte vlekken op de kaart van Noord-Holland, die de gebieden stein, Oosterwftk, Zwaansmeer aangeven waar nog geen muziekscholen zijn, zoals onder meer in Uitgeest. Die gemeente heeft de Beverwijkse en de Heemskerkse muziekscholen benaderd voor een oriënterend gesprek over de mogelijkheden van een soort dépendance. Beverwijk leek niet ongenegen. Maar in middels heeft de gemeente Uitgeest al laten weten, dat men er dit jaar nog maar niet aan begint. HEEMSKERK. Vrijdagmiddag op de wekelijkse markt en zaterdag de gehele dag op het Burg. Nielenplein houdt St. Caecilia een feestelijke verkoop, waarvan de opbrengst is bestemd voor nieuwe uniformen en instrumenten. Verkocht worden onder meer kaarsen, feestmutsen, Calimero’s en foto’s van St. Caecilia. Tevens worden labels verkocht voor de op 16 september te houden grote ballon nenwedstrijd, waarvoor prijzen beschik baar zijn gesteld als een fiets en een rubberboot. Dat is In Heemskerk nog toekomstmu ziek. Op sommige plaatsen in Nederland is men in dit opzicht al verder. In Delfzijl kent men bijvoorbeeld al een Instituut voor Amateuristische Kunstbeoefening en in Assen bestaat al het Instituut voor Kreatieve Vorming. De muziekschool is daar een onderdeel van het totaal. Bij voldoende deelname worden er dit jaar clubs gestart voor bowling, tennissen, gymnastiek, wandelen, handwerken, brid gen, yoga, toneel en eventueel andere clubs, waartoe de wens uit de leden naar voren komt. Een andere vernieuwing, die de Volks muziekschool Heemskerk na ongeveer twee jaren van voorbereiding en overleg heeft ingevoerd is het doorbreken van het jaarklassensysteem. In elke klas op jaar basis dat geldt voor elke vorm van onderwijs zitten „vluggertjes” en „ach terbil j verfjes”. Het onderwijs in zo’n klas pleegt dan uit te komen op een gemiddel de, dat, om het nu maar even op het tempo te houden, dus per definitie te snel is voor de trage leerlingen en te langzaam voor de vluggers. De Muziekschool is er nu van uitge gaan, dat niet de klas het tempo van het kind moet bepalen, maar dat het kind zelf dat tempo moet kunnen bepalen. Daarom heeft men gebroken met het jaarklassen systeem en een proevenstelsel ingevoerd. Een kind kan nu in z’n eigen tempo proeven afleggen. Heeft het in de onder bouw 21 proeven met goed gevolg „door staan”, dan mag het gaan deelnemen aan het instrumentaal onderwijs. Dat kan na betrekkelijk korte tijd zijn. Het kan ook pas na jaren het geval zijn. Dat ligt dan aan het kind zelf, maar het wordt niet meer „opgehouden” door de klas en het is ook niet meer zo, dat een kind wel plezier heeft in de muzieklessen, maar er toch mee ophoudt, omdat het in de klas ach terblijft. Er is een jaar met dit proevenstelsel geëxperimenteerd en de staf van de mu ziekschool is er van overtuigd dat het een goed systeem is. Men zoekt nu nog naar verdere verfijningen in de toepassing. Een derde belangrijke vernieuwing is de consequente toepassing van de instrumen tale lessen in groepsverband. Dat is nog vrij nieuw in Nederland en als leek zit je dan even' aan te hikken tegen bijvoor beeld pianolessen in groepsverband. Toch heeft de staf van de Muziekschool Heems kerk ons kunnen overtuigen van een he leboel voordelen. Maar daar willen we graag binnenkort eens in een afzonderlijk artikel op terug komen, want het is een nieuwe materie met vele boeiende aspec ten en zoals vele nieuwe zaken ontmoet het nogal wat weerstanden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De gemeente Bever wijk heeft woensdag van de Dienst voor de Hygiëne van het Milieu in de Zaan streek, bericht ontvangen, dat monsters, op 16 augustus genomen, hebben aange toond, dat het zwemwater van de plas in het Oosterwijkpark, alsmede van de vij ver in het Willem-Alexanderplantsoen slecht is. Ouders en onderwijzend personeel wordt verzocht de kinderen op de slechte kwaliteit van het water te wijzen. Ook de groepen met de kleinste inko mens zouden dan dus dertig percent meer moeten gaan betalen, met het risico uiter aard, dat voor een niet onaanzienlijke groep de kosten te hoog zouden worden met als resultaat dat om die reden vele kinderen de muziekschool zouden verla ten. Dat percentage van dertig percent achten wij een belangrijk element in de discussie over de vraag of men bij het vaststellen van de tarieven al of niet rekening moet houden met de inkomens groepen van de ouders. Het gemeentebestuur stelt dat men niet méér subsidie aan de Muziekschool kan verstrekken dan in de nu ingediende be groting is verwerkt. Een dergelijke uit spraak dient men ook te bezien tegen de achtergrond van de volgende cijfers. Het programma voor het komende sei zoen vermeldt verder onder meer een demonstratie van naaldkunst, een lezing over oud-Beverwijk, een middag-excursie naar Amsterdam met een bezoek aan de Portugese synagoge, een inleiding over het werk van het Bedrijfsapostolaat, een kerst avond, een carnavalsavond en demon straties. p fcs. WW. jyj .f' O t s ft

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7