Tweede-Kamerlid dr. Hans van den Doel (PvdA): rijkscadeau aan duurdere jongens steeds groter HOGERE INKOMENS VOORTAAN GEEN HYPOTHEEKAFTREK MEER TOESTAAN Meubelfabriek in Joure dicht Oogst minder DE BEURS DEZE WEEK I Wall Street Premielening Amsterdam ’56 Bij Rank Xerox 1500 man erbij MODESHOW Een bank in voor- en tegenspoed is een BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV Kruisweg 70-Haarlem ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 10 MODEHUIS OP DINSDAG 19 SEPT. IN „DIE RAECKSE” VARIATIE fmnmHmmmHwummmwmwmmmnmnmmmfnmmmmm Opgaand 1 1 1 De Banque schrikt niet gauw terug voor de problemen van een gespannen konj'unktuur. Daarom blijft de service van de Banque ook niet beperkt tot voordelige transakties in het zonnige klimaat van een bloeiende economie. De Banque heeft ervaren specialisten die de problemen van uw financieel management van alle kanten kennen. Samen met u kunnen ze snel en slagvaardig werken aan oplossingen waaraan u misschien nog niet eens had gedacht. Zo geeft de Banque kreatief krediet: geld dat vergezeld gaat van een waardevol pakket ideeën en adviezen. Op elk kantoor van de Banque staan die bekwame bankiers voor u klaar. U kunt ze persoonlijk spreken, ook al bent u geen kliënt Dan zal u blijken dat zo'n gesprek voor uw bedrijf van vitaal belang kan zijn. In Haarlem nodigt Drs. AJ.van Dijk u gaarne uit. Zijn telefoonnummer is 310174 of 310850. IN KERNEN UHUU»llllimUlllUUUUIIIIlllllUIUIIIUUUIIlllUnilUIIUIIUUUIIlUIIUIIUIIIIIUUIUIIIE;'91UIUUimil (Van onze redactie economie) bereikbaar voor hogere JOHN BINDELS IUIIU1U (Van onze beursmedewerker) Een bank bij uitstek voor handel en industrie PARIBAS AMSTERDAM - DEN HAAG - ROTTERDAM - UTRECHT- HAARLEM - MAASTRICHT- HEERLEN nodigt U graag urt voor haar Dr. Hans van den Doel is in de Tweede Kamerfractie van de Party van de Ar beid de woningbouwspecialist. Hg is herhaaldeiyk in de clinch gegaan met de bewindslieden van Volkshuisvesting, omdat er naar zijn oordeel te weinig betaalbare huizen zjjn gekomen. Van den Doel zelf woont in Apeldoorn, waar hjj enkele jaren geleden zelf een hoek huis kocht aan de Govert Flinckstraat 1, toen voor 46.000. Er zit nu een aar dige inflatiewinst op. „Ik raad iedereen die er mij om vraagt dan ook aan: koop een huis”, aldus Van den Doel. AMSTERDAM Deze week bewees de beurs weer eens het hausse-elan dat dit jaar zo dikwijls werd ten toon gespreid nog niet te hebben afgeschud. Nadat vori ge week bange speculanten het hazepad kozen, werd rond het afgelopen weekein de een bodem in de markt gelegd die krachtig bleek om de nu afgelopen week in het teken van een fors herstel te doen verlopen. Vele noteringen die de vorige week flink waren teruggelopen, konden nu het verloren terrein grotendeels weer terugwinnen. Er bestond evenwel toch een duidelijk verschil met de hausse van enige tijd geleden. De omzetten bleven klein en het grote publiek hield zich nog grotendeels afzijdig. De vraag die tot koersherstel leidde en hier en daar zelfs tot een forse rijzing, was meer dan ooit sterk eenzijdig getint en kwam in hoofdzaak voort uit de boezem van de internationel beleggingsor- ganisaties. Die zien derhalve nog steeds genoeg muziek in het gemiddelde Neder landse beleggingspapier om niet te wach ten tot het koerspeil nog verder is inge zakt. v. OSTADESTRAAT 2-6 - HAARLEM KLEVERPARK - TELEF. 2519 37 i DEN HAAG. De tarweproduktie in ons land is vrijwel gelijk aan verleden jaar, maar de oogst van zomergerst en haver is gedaald. Peulvruchten geven lage opbrengsten per hectare. Dit zijn enkele conclusies van de voorlopige oogstraming, die het centraal bureau voor de statistiek op 18 augustus heeft gehouden. De totale oogst van droog te oogsten grpene erwten wordt geraamd op éénder de van die van verleden jaar. Ook bij de schokkers worden lage pro- duktiecijfers verwacht. Van de sterk ver kleinde oppervlakte zal een laag rende ment afkomen (3150 kg/ha). Met een tota le produktie van 3300 ton wordt nog niet de helft van de oogst van verleden jaar behaald. Bij capucijners en grauwe erwten wordt eveneens een laag rendementscijfer ver wacht (3050 kg/ha). Aanvang 14.30 en 20.00 uur RESERVERINGEN èt 4.50 incl. cafe complet. 1 1 i 1 1 j l i I v. v Ol le h b v H n n k E H is j< n si e a 9 h d n t< ei Pi O’ et di g' g' v; d m .ic z< ti oi Vl „1 Santa Ft Ind Can Pacific Illinois Cent. Penns Centr South Pac. Allied Chem. Am. Can. A.CJ. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brands Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler :lty Bank Cons. Edison Dougl. Aircr Dup de Nem East. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Am. Motors VENRAY. Rank Xerox in Venray zal de komende anderhalf jaar 1500 nieuwe mensen in dienst nemen. Dit heeft Rank- directeur ir. L. Stierman meegedeeld. Deze uitbreiding betekent een verdubbeling van het aantal werknemers. Donderdag trad juist de vijftienhonderdste werknemer bij het Amerikaanse bedrijf in dienst. Het drieduizendste personeelslid was tot nu toe niet eerder dan eind 1975 voorzien. Thans verwacht men dat de groei van het bedrijf zich versneld zal doorzetten. JOURE. Zijlstra’s meubelfabriek nv in Joure zal haar produktie beëindigen. Oorzaak hiervan is de voortdurende te rugloop van de afzet en het ontbreken van nieuwe afzet resp. samenwerkingsmo gelijkheden. Er werken thans nog 30 mensen. Wat vindt hij van de dubieuze rol van projectontwikkelaars in de kosten- ontwikeling? Van den Doel: „Die hebben het in derdaad voor het zeggen bij de be- steming van de grond. Je kunt onder hand wel zeggen, dat Eurowoningen heeft te beslissen over vrijwel alle grond in het middengebied van Neder land. Bij deze onderneming worden de condities gedicteerd, met de halve poli tieke wereld op de achterband als commissaris. Wat moet je daar nou tegen doen? Vroeger werkten veel in stanties langs elkaar heen. Op zichzelf was de komst van ontwikkelingsmaat schappijen daarom een zegen. Maar als ze een volstrekte monopoliepositie gaan krijgen, dan wordt het tijd om op te treden”. Projectontwikkelaars beschikken te genwoordig over de hele infrastruc tuur van een streek. Over de situering van de gebouwen en de verbindingen. „Om terug te komen op de woning bouw: de huizenproduktie en de inves teringen zouden geconcentreerd moeten worden in de kernen. Niet overal het platteland volbouwen. Dan krijg je een onappetijtelijke monocultuur. Je moet investeren in aantrekkelijke gebieden. De Eemshaven in Groningen is daar een voorbeeld van. Als je overal ver keersaders naartoe moet laten lopen, verpest je het landschap. Concentreren dus op de kernen. Ik denk daarbij aan de stedenband Twente, het gebied Bre- da-Tilburg, Zuid-Limburg en Nijme gen”. „Je zou de investeringen kunnen be vorderen door de huizenbouw in be paalde gebieden samen te trekken en door onbeperkt leningen te verstrek ken, die bij goede resultaten zouden moeten worden terugbetaald. Het le ningenplafond zou sterk opgetrokken kunnen worden, óf de overheid zou zelf in een onderneming kunnen deel nemen. Naast negatieve maatregelen in het Westen dus positieve voor de rest van Nederland, met als uitgangspunt dat investeringen ten behoeve van de werkgelegenheid niet moeten worden bemoeilijkt”. 31% 16% 33% 3% 45% 29% 32% 50 20% 43% 43 19% 29% 23 31% 67% 25 34% 182% 13031 67% 79 30 IBM Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb SheU Oil Soc. Vacuro Stand. Br. Stand. Old N Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp Un. Brands Un. Incorp Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. APELDOORN. Wie veel verdient, moet zijn hypotheeklasten niet meer kunnen aftrekken. Dat is een cadeau van de regering, waardoor het hele bouwklimaat wordt verziekt. Naarmate het inkomen stijgt, wordt de subsidie op de aankoop van een eigen huis steeds groter. En de mensen die er het hardst om verlegen zitten, komen er niet aan te pas. Met die visie leidt dr. Hans van den Doel, Tweede-Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, een huisvestingspolitiek in, die de socialisten zwaar zullen laten wegen bij eventuele regeerafspraken na de verkie zingen. Doel van die politiek: de laagstbetaalden helpen bij het overwin nen van het woonverdriet. De grens, tot waar de lasten nog aftrekbaar mogen blijven, ziet de huisvestingsspecialist van de P.v.d.A.-Kamerfractie op 20.000 gulden belastbaar inkomen. Dat ligt zo bij de 35.000 gulden bruto. De maatregel moet niet abrupt worden doorgevoerd, maar een ingebouwde overgangs regeling krijgen om te voorkomen dat mensen te zware lasten op zich nemen, vindt Van den Doel. Hij weet zich in dit idee gesteund door de hele partij. Waardoor wordt dat woonverdriet nu veroorzaakt? matigen of op de nullijn gaan zitten, terwijl dat voor collectieve belangen als milieubescherming noodzakelijk is? Omdat de hogere-inkomenstrekkers het zo goed hebben. Dat zie je vooral aan de dure huizen. Voor de arbeider is dat de meest zichtbare vorm van rijkdom. Dat wekt irritatie op bij de onderlagen in de maatschappij. Ik vind daarom dat er ook paal en perk gesteld moet wor den aan het gedoe met premie-koop- huizen. Iedereen die dat wil, kan zo’n huis krijgen. Er is geen inkomensgrens, waarboven rijksbijdragen je neus voor bijgaan. Dat betekent dus ook weer subsidie voor hogere inkomens en zelfs alleen maar inkomens”. „Ik heb al eerder aan de minister gevraagd, of het niet de spuigaten uit loopt dat er in de randstad premie- koophuizen per advertentie worden aangeboden van 90 mille, waarop liefst een rijksbijdrage zit van 14 mille. Wie kan zo’n huis kopen? Toch alleen maar de mensen met de hogere inkomens? Hier in Apeldoorn heb ik ook zo’n geval opgespoord. Het antwoord van minister Udink? Hij zou het probleem doorgeven aan de „commissie-Hartoch", die al over huren heeft geadviseerd en dat over koophuizen nog moet gaan doen”. Gisteren 406% 36% 35% 55% 25% 36% 24% 38% 107% 49% 67% 48% 81% 49 35 3% 9 12% 17% 294, 42% 38 67% 34% AMSTERDAM. Bij de trekking van de premies van de 2,5 pet. premielening 1956 Amsterdam (3e lening) i s gebleken dat obligatie nummer 5 van serie 2195 zal worden afgelost met 100.000. Met 50.000 zal worden afgelost nummer 5 van serie 3739 en de twee premies van 10.000 gaan naar serie 4932 nummer 3 en serie 18811 nummer 7. Twee obligaties lootten uit met elk 5000 en wel serie 4787 nummer 7 en serie 18811 nummer 8. Met 1000 zullen worden afgelost: serie 2159 nr. 10. serie 2171 nrs. 2 en 5, serie 9771 nr. 1, serie 10794 nr. 1, serie 11737 nr. 5, serie 11835 nr. 9, serie 12260 nr. 10, serie 16140 nr. 3 en serie 19349 nr. 6. Van de 500 uitgelote obligaties worden er 24 met f 500 uitgeloot en de overige 460 met 125 elk. Slotkoersen Eer gisteren Gisteren 31% 16% 33% 3% 45% 29% 31% 49% 20% 43% 42% 19% 30 22% 31% 67% 24% 34% 80% 128% 66% 78% 29% 9% Slotkoersen Eer gisteren 408% 37% 35% 55% 24% 36% 24% •>8% '6% 35% De omzet in Wall Street was 11.60 miljoen aandelen. Dow Jonescljfers: Industrie 970.65 (+6.32), Sporen 233.91 1.51). Nutsbedrijven 110.75 (4-0.19). Avondverkeer (met tussei haakjes de slotkoers van gis teren): AKZO (75.30), Hoogovens (74.30), Kon. Olie 125.80-126 (125.60), Philips 56.20 56.00), Unilever 140.50 (149.80), KLM (114.00). De nu opgetreden reactie van de vorige week heeft hierdoor het karakter gekre gen van een tijdeljke deuk in een nog steeds opgaand gerichte lijn. Men schrijft dit toe aan de aanhoudende inflatoire ontwikkeling in vooral Engeland, waar de zorgen over het scheeflopen van de eco nomie steeds groter worden. Het naar internationale maatstaven vergeleken nog altijd niet hoge Nederlandse koerspeil en het feit dat hier thans de inflatoire kosten elementen nagenoeg integraal in de prijs stijgingen kunnen worden verhaald, doen het Damrak nog steeds populair zijn,in vele buitenlandse kapitaalcentra. Ook dit maal waren er weer gunstige factoren ,die het buitenlandse optimisme voor onze beurs stimuleerden. De Bijenkorf en Van Nelle meldden flinke winststijgingen, terwijl Gist-Broca- des de bodem in de teruggang meent te hebben ontdekt en tevens de weg naar herstel wil plaveien door overbodige be zetting in de top van het concern te elimineren. Deze berichten hadden alle een gunstige invloed op de koersontwik keling van de betrokken aandelen. Maar ook zonder direct aanwijsbaar nieuws was de beurs weer in de hausse- jas gestapt. Beleggingsaankopen op grote schaal uit verschillende hoeken binnen de EEG leverden Unilever een stijging op van circa zes gulden, terwijl Heineken tien gulden aan de Ingevallen koers van de vorige week wist toe te voegen. Na wat aarzelen kwam ook de kooplust voor de scheepvaartwaarden weer opda gen, vooral toen de stakingsproblemen op de achtergrond traden door een tijdens het weekeinde gesloten overeenkomst. Scheepvaart Unie herstelde zich met zes gulden en de KNSM kwam zelfs boven de 200 gulden. Het herstel beperkte zich echter niet tot de internationals. Ook de lokale toppers van kortgeleden kwamen weer in de gunst. De aannemer Bos en Kalis verbeterde bijna tien gulden. Bols, Van der Grinten, Hagemeijer en OGEM circa vijf gulden. Uitgever VNU kon een sprong van tien gulden vooruit maken. Daarom zouden er gemeenschaps-ont- wikkelingsmaatschappijen moeten ko men. Publieke lichamen zouden daarin kunnen deelnemen. De overheid of de gemeenschap zou ze van de grond moeten zien te krijgen. Zoals het er nu bijstaat, verdienen projectontwikke laars ontzettend veel geld. De groten, die al naam hebben gemaakt, staan direct klaar met geweldige declaraties. Ik denk bijvoorbeeld aan Beren schot”. „Dit voorspel ik u: alles wat over vijf of tien jaar geschreven wordt over ruimtelijke aangelegenheden met een systeem-analytische aanpak, komt straks bij Berenschot vandaan. Zoals Rand Corporation in de Verenigde Sta ten dat voor computers doet. Beren schot koopt een hoop intellect op en krijgt zo een sterke greep op de markt”. Wat wordt het bouwbeleid als de Partij van de Arbeid in de regering komt? Van den Doel: „Niet alleen de aan tallen huizen moeten prioriteit krijgen. We moeten lering trekken uit de re cente ontwikkelingen, De mensen wil len geen afbraak, maar verbetering. In de grote steden zie je ze daar vaak de straat voorop gaan. De meesten zien niets in een uitzichtloze nieuwbouw wijk. De Bijlmer is mislukt, omdat de grote hoop er niet wil wonen en het bovendien niet kan betalen. Stadsre constructie en woningverbetering ko men bij ons op de eerste plaats”. te verwezenlijken, dat de scheiding tussen het woon- en werkgebied natio naal is. Er moet meer industrie naar de rest van Nederland. Daar moet ook meer worden gebouwd. We praten dan over het selectief investeringsbeleid. Daarover heb ik pas een nota uitge bracht voor een nieuwe regering”. „Ik bepleit daarin, dat de heffing op investeringen in de randstad moet doorgaan, maar met een extra hoog tarief voor het open middengebied, het groene hart. De bedoeling is, daar de bedrijven vooral vandaan te houden. Vervolgens wil ik een heel hoog tarief voor de binnenste den. Die moet je niet verpesten met kantoorgebouwen. Dat tast het woon klimaat aan. In de nota geef ik als mijn mening, dat niet alleen de gebou wen moeten worden belast maar ook de grond. Openluchtinstallaties, waar onder ik ook reken investeringen ter bescherming van het milieu, hoeven van mij niet, omdat je de grond al pakt”. „Daarnaast moet er ook een fysiek beleid komen. Milieucertificaten voor bedrijven, anders geen vestiging. Als aanvulling op de heffing zie ik dan het vergunningenbeleid. En omdat de be drijven vooral in het westen congestie veroorzaken, moet de heffingsopbrengst ook dóar worden besteed. Als je een heffingsgrens wenst, moet je wel oppassen, dat die niet ontdoken wordt. Dat kan door een gebouw in twee of meer stukken tot stand te laten komen. Dat is al vaker ver toond”. „Willen we vermijden, dat bedrijven gaan uitwijken tot direct buiten de randstad, dan moet er ook een heffing komen in een zone daarlangs. Een laag tarief, bijvoorbeeld voor Apeldoorn en Arnhem, want die steden zouden de ontwikkeling van een gebied als Twen te kunnen tegenhouden”. „In het programma voor 1975 zou dus als streefgetal kunnen staan: 160.000 nieuwe en verbeterde wonin gen. U hoort, ze worden in één adem naast elkaar genoemd. Verder vind ik en de partij denkt er ook zo over er een dat de kwaliteit van de nieuwbouw niet moet worden gezocht in steeds grotere huizen, maar in meer variatie, grotere bebouwingsdichtheid en goede isolatie. Ik denk daarbij aan een. plan als de Kashbah in Hengelo: veel ver springende huizen en stapelwoningen. Waarom zoudeh we in de sociale bouw steeds grotere huizen moeten hebben? Er is becijferd dat de gemiddelde be zetting omstreeks 2000 nog maar 2,8 persoon per huis zal zijn”. „Wij vinden verder, dat er minimum- woonlasten moeten komen van onge veer 180 gulden per maand, dat er een bouwstop voor huizen moet gaan gel den in het groene hart van Nederland, dat grond gemeenschapsbezit moet worden en dat grondspeculatie moet worden verboden. Het rijk zou boven dien rechtstreeks, dus zonder omwegen, moeten kunnen ingrijpen in ge meentelijke bestemmingsplannen”. Hoe ziet hij nu de woningbouw tegen de achtergrond van het mi lieu? Van den Doel: „In de randstad is dat milieu gewoon slecht. Is het dan ver standig om er nieuwbouw te blijven concentreren? Je zou het milieu kun nen verbeteren Maar ik geloof dat de beste weg is de ruimtelijke ordening zo Met vertegenwoordigers van de vakor ganisaties is overleg gepleegd over de te nemen maatregelen om de consequenties van de sluiting van dit bedrijf voor het personeel op een zo gunstig mogelijke wijze te ondervangen. Het personeel is van de resultaten van het overleg op de hoogte gebracht. De definitieve beëindi ging van de werkzaamheden is bepaald op eind 1973. Zijlstra’s meubelfabriek houdt zich sinds 1921 bezig met het vervaardigen van houten meubelen, zit-, eet- en slaapka mers, diverse kleinmeubelen, combinatie- kasten e.d. Specialiteit van deze meubelfabriek was de notenuitvoering van de meubels. Het overgrote deel van het aandelenpakket i« in handen van Douwe Egberts in Joure. Van den Doel: „Zolang iedereen zijn hypotheeklasten voor de belasting mag aftrekken, stel je de hogere-inkomens trekkers in staat vrij gemakkelijk aan een duur huis te komen. Dat blijkt uit de produktiecijfers. In 1970 werd er voor ongeveer 1 miljard aan bungalows en villa’s gebouwd. Gemiddelde prijs: 117.000 gulden. Je mag gevoeglijk aannemen dat het dit jaar heel wat hoger uitkomt. En dan hebben we nog niet eens gepraat over de „tweede hui zen”, waar ook een aardige duit in gaat zitten”. „Het is logisch dat aannemers liever dure dan goedkope huizen bouwen, omdat daar meer aan wordt verdiend. Geef je ze dus de kans in die sector hun gang te gaan, dan is het onvermij delijk dat de prijzen die daar gemaakt worden, ook de kosten voor de volks woningbouw opstuwen. We hebben daar nu al te maken met een stijging van 1 percent per maand. De laagstbe taalden komen daardoor voor kost- prijshuren die ze niet meer kunnen opbrengen. Als er geen arbeidskrachten naar dure bouw onder architectuur zouden worden weggezogen, en alle energie zich op de sociale bouw zou kunnen richten, dan zag het stuk beter uit”. Hoe komt hij nou tot de conclusie, dat het cadeau van het rijk bij een eigen huis steeds groter wordt naarma te het inkomen stijgt? Van den Doel: „Dat laat het belas tingbiljet gewoon zien. Neem een vent «net een inkomen van 50 mille met 4000 gulden hypotheeklasten.. Die mag er ongeveer 2000 gulden van aftrekken. Zou het inkomen 160 mille zijn, dan wordt <üe aftrek bij 4000 gulden lasten een stu! hoger. Dat kan dan wel 3000 gulden zijn. Dat ligt gewoon aan de progressie in het belastingsysteem. Hoe hoger het inkomen, des te meer subsi die dus in de vorm van belastingaftrek. Terwijl het toch precies andersom zou moeten zijn: de laagstbetaalden moeten subsidie krijgen en de hogere inkomens helemaal niet meer. Die moeten het maar helemaal zelf betalen. „Waarom willen de arbeiders niet

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10