EERSTE ROMAN VESTDIJK VERSCHIJNT EINDELIJK Vorstelijke najaarscollectie Maison Kuiper van tamme opvoering Andy Williams in Amsterdam lêxoro shirts. „Ter ere van” krijgt Na zijn dood neemt belangstelling toe Haar modejournaal HAAGSE COMEDIE: Van Dalsumring voor Ko van Dijk EXAMENS L A I 11 Wasserij DUYN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 Nooit gelezen DOORN Bijna veertig jaar nadat het is geschreven zal het eerste boek van Simon Vestdijk, de 560 pagina’s te1 nde roman „Kind tussen vier vrouwen”, nu eindelijk in druk ver schijnen (De Bezige Bij, ƒ49,50). De schrijver die toen nog geen schrijver was heeft het lijvige ma nuscript in de eerste maanden van 1933 op papier gebracht. Vervolgens stuurde hij het naar de uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, maar moest tot zijn hevige teleurstelling van direc teur Doeke Zijlstra vernemen, dat dit boek niet voor uitgave geschikt was bevonden. Niet omdat het litterair beneden de maat zou zijn, maar het was voor een debuut gewoon te dik. 1 Rome, Zürich en Brussel bij el kaar had weten te krijgen, dan ben ik ervan overtuigd dat het schrijven van een ellenlange garderobe-verlanglijst voor u een koud kunstje zou zijn. Ifjï HET WAS WEER een van die verrukkelijke zonnige nazomer dagen. Toen ik dan ook naar het Amsterdamse Hiltonhotel toog om daar de herfst- en wintercollectie van het gerenommeerde huis Kui per uit Zeist te gaan bekijken, be treurde ik in hoge mate de gemis te zonne-uurtjes. Niettemin was ik diep in mijn hart wel bijzonder benieuwd naar hetgeen mijn gast vrouw en -heer, Gretl en Max Falk, mij even later zouden gaan voorschotelen. En jawel hoor, na de presentatie van de eerste mo dellen was ik gelijk al weer met alles verzoend. Als u had kunnen zien wat het echtpaar Falk voor ongelooflijk veel fraais in Parijs, BMP EERSTE IJMUIDER MARKIEZENFABRIEK KvanVEEUN MABKJEZEN/2ONNESCHERM6N RDtlUIKeN/LUXAFLCX JALOUZIEEN I H eruit gaven 4 ven Bé ter Maat plaat een ADVERTENTIE J. HEIJER SPECIAAL VOOR DE GEZINSWASI ff.'' •K - |j Veer/<M-Soepel... dus altijd korrekt J Lichtgrijze Shetland werd gebruikt voor de robe-manteau (links op de foto). Kraag en mouwen kregen een incrustatie van twee donkerder grijs tinten. Het model rechts kreeg een ver siering van donkergrijze nappa biezen. DEN HAAG. Ko van Dijk kreeg vrijdagavond in de koninklijke schouw burg bij zin 40-jarige toneelloopbaan de Albert van Dalsum-ring uit handen van Paul Steenbergen, die de drager ervan was. Deze vond Van Dijk de belangrijkste Nederlandse acteur van dit moment. Mantel van prachtige soepele black lama nerts. Het model in de nieuwe lijn is van boven smal en loopt naar onderen wijd uit. MAISON KUIPER TOONDE voorts een aantal zeer fraaie bontmantels in de nieuwe lijn, van boven smal en naar onderen wijder uitlopend. Ik zag ze uitgevoerd in nerts, persianer en black lama nerts. De avondjaponnen leidden in deze show tot een waarlijk vorstelijke apo- VOOR DE WARE liefhebster was deze najaarsshow van Maison Kuiper wederom een adembenemende aangele genheid. Een uitzonderlijk fraaie col lectie waaraan werkelijk niets ontbrak. Van Louis Feraud twee jersey modellen in zwart, grijs en x rood uit de collectie van Maison Kuiper. theose. Een lange beige japon met mitellahals en plooirok werd gecom pleteerd door een bijpassend jasje met vossekraag. Hoe graag zou ik onze koningin op Prinsjesdag eens gehuld zien in die prachtige grijsfluwelen ro be, waarvan de baan midenvoor - van hals tot zoom - een hoogst fraai kra- lenborduursel kreeg. Een lange, bruin fluwelen mantel met nertskraag is dan misschien iets voor onze kroonprinses. Enfin, we zullen de derde dinsdag van september eens oplettend voor de buis gaan zitten en kijken of de tip zijn uitwerking niet heeft gemist. Ida Wasserman werd door burgemeester Marljnen namens het gemeentebestuur onderscheiden met de zilveren penning voor bijzondere verdiensten van de stad. Een en ander gebeurde na afloop van de première van „Ter ere van”. Sinds Menno ter Braak in zijn Vest- dijk-studie „De duivelskunstenaar” de aandacht had gevestigd op dit onuitgege- HM"OW IK VERLOOR mijn hart aan een kalfsverlours mantel met een voering van vos en op hetzelfde moment reali seer je je, dat zo’n show eigenlijk nog maar net is begonnen. Van meester Guy Laroche was er een beeldschoon cape-ensemble van licht beige wollen stof. Van een talentvolle jonge Parijze naar waren er exclusieve, voor Maison Kuiper ontworpen, modellen te bewon deren. Van hem onder andere mantel en tailleur in blauwe en beige Shet land met garneringen van vos geverfd in dezelfde kleur. Heel apart in de collectie was een donkerbruine japon met aan de zoom een nertsrand, waarbij een tot in de taille reikende en met python afgebies de nertscape werd gedragen, die door een python-ceintuur op de juiste plaats werd gehouden. Chemisiers in fraaie materialen en met plooien in de rok, voor, achter of rondom zijn ook het komende seizoen niet weg te denken. Kleuren als olympisch blauw, bisquit, fuchsia, appelgroen, rose en signaal- rood maken er een vrolijk wintertje van. DEN HAAG. De voorstelling van „Ter ere van” (In Celebration) van de Engelse schrijver David Storey door de Haagse Comedie is een teleurstelling. Het is vervelend dat te moeten schrijven, nu je om twee redenen met meer dan gewo ne verwachtingen gaat kijken. Ida Was- sermann en Ko van Dijk spelen er allebei een jubileumrol in; zij 50 jaar, hij 40 jaar aan het toneel. En verder is de regelmati ge toneelbezoeker door de voorstelling in het vorig seizoen van „Mooi weer van daag” van dezelfde schrijver extra be nieuwd. i j van de kaart door deze door wraakgevoe lens gevoede actie van zijn zoon, maar hij laat niets aan zijn vrouw merken. Samen vouwen ze het ontbijtlaken op, nadat de zoons zijn vertrokken. Iedereen zijn trauma, maar verder is er weinig aan de hand. Geen eigenzinnige mysteries, die zoals in „Mooi weer van daag” diepere bodems suggereerden. Ei genzinnigheden die in elk goed stuk zit ten. Ze zetten je als toeschouwer aan het denken of slepen je mee in emoties, die je via het stuk in jezelf herkent. Nu herken je hoogstens een situatie: een arbeidersge zin waarvan de kinderen goed terecht gekomen zijn, maar die nooit hebben leren leven. Regisseur Paul Steenbergen heeft er weinig aan gedaan om het stuk anders te laten over komen dan als een portret. Hij heeft het zowel in decor als in speeltrant realistisch gehouden en dan nog op een hele tamme manier. Vooral de eerste helft is stierlijk vervelend. Na de pauze wordt het spannender, maar ook dan houdt Steen bergen het tamelijk gedempt, wellicht omdat hij niet van dik hout planken wil zagen. Dat zal in deze regie-opvattlng wel juist zijn, maar ik vermoed dat Karl Guttmann (die „Mooi weer vandaag” re gisseerde) er toch wel iets anders van gemaakt zou hebben. Ko van Dijk speelt een zeer ontroeren de vader. Hij heeft momenten dat hij de zaal doodstil krijgt. Maar wie zijn Pan- cras Duif in „Schakels” heeft gezien, zal geen nieuwe ontwikkelingen ontdekken. Ida Wassermann drijft vrij veel op haar overigens formidabele techniek; het haalt het niet bij haar rollen van het vorig seizoen. Misschien voelt ze zich toch niet zo thuis in deze moederrol. Ik kreeg van beiden het gevoel dat ze eerder midden- standsfiguren stonden uit te beelden dan een arbeiderspaar. Maar dat zullen ze aan het Haagse publiek wel verplicht zijn. Van de drie zoons was Bas ten Baten burg de enige die van begin tot eind een geloofwaardige neuroticus neerzette. Hij heeft weinig te zeggen, zit in een stil hoekje en moet af en toe huilen; maar het was verschrikkelijk goed. Wim van Rooij als oudste zoon bleef in de eerste voorstelling van gisteren nog aan de op pervlakte. Carl van der Plas als de brave zoon was braaf en meer niet. Bert Voeten had bij het vertalen de situatie Engels gelaten; in dit geval te recht geloof ik. Maar het doet me wèl betreuren, dat er geen Nederlands schrij ver is die een psychologisch verantwoord stuk schrijft over Nederlandse arbeiders, al zou het dan een portret worden en niet meer. IN DE JAREN die volgden heeft Vest dijk dit oer-manuscript waarin hij zijn eigen jeugd geromantiseerd beschrijft benut als reservoir. Vit dit onuitputtelijk moederlijf kwamen, de een na de ander, de eerste vier Anton Wachter-romans te voorschijn: „Sint Sebastiaan”, „Surrogaten voor Mark Tuinstra”, „Terug tot Ina Damman” en „De andere school”. Verder fragmenten of motieven van „Meneer Vis sers Hellevaart”, „De bruine vriend”, „De koperen tuin” en de Victor Slingeland- romans. Mevrouw Lous Wieringa, lid van de directie van de Haagse Comedie, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Minister Engels van CRM heeft haar de onderscheiding vrijdagavond tij dens een ontvangst in het Haagse con gresgebouw uitgereikt ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de Haagse Comedie. Koninklijk bezoek zal er zaterdag niet zijn voor Andy in het Concertgebouw, van welk concert de baten worden afge staan aan de vluchtelingenhulp. Beatrix en Claus zijn in München en Pieter en Margriet kunnen niet in verband met de doopplechtigheid van hun jongste zoon. Dat was een teleurstelling voor Andy, want koninklijk bezoek had hij ook in Nederland zeer op prijs gesteld. HAARLEM. Eerste Christelijk Ly- ceym. Geslaagd voor HBS-B (na verlengd examen): G. J. Duinkerken, Haarlem en G. Mooijaart, Aerjlenhout. De alledaagse, nietszeggende gesprekjes, waarmee „Mooi weer vandaag” vol zit, vormen de laatste strohalm waaraan twee oude heertjes zich vastklampen om het leven niet al te ondraaglijk te maken. Als hun gesprekken doorzien worden als on benulligheden door twee prozaïsche vrouwspersonen zijn ze totaal ontredderd. Het stuk verwijst naar diepere algemeen menselijke zaken, zodat het er eigenlijk niet meer toe doet, dat het stuk in een krankzinnigengesticht blijkt te spelen. In „Ter ere van” dient het vele geklets tot weinig meer dan de sfeerbepaling. Wat er gebeurt is vrij simpel en wordt nog psychologisch verklaard ook. Het gaat over de problemen van de drie zoons uit een arbeidersgezin die hebben kunnen doorleren en een geslaagde loopbaan kre gen. Pa is een mijnwerker die 40 jaar geleden moest trouwen met de dochter van een varkensfokker; van hogere stand dus dan hij. Het eerste kind dat door de moeder niet werd geaccepteerd, stierf jong. De gevolgen daarvan voor de andere zoons zijn traumatisch en dat wreekt zich tijdens het 40-jarig huwelijksfeest. De oudste zoon gooit zijn vader en broers voor de voeten, dat zij zich hebben laten „gebruiken” door de moeder. Pa is geheel Dit laatste vertelt mij mevrouw Mieke Vestdijk-Van der Hoeven, de weduwe van de schrijver, die nog altijd in het kleine landhuis in Doorn woont, met zoon Dirk Simon (5) en dochter Annemiek (3). Zelf heeft zij „Kind tussen vier vrouwen” nooit gelezen. Het originele handschrift was in het bezit van Vestdijks vriend Nol Gregoor en een tweede exemplaar, door Vestdijks moeder en een neefje üitgetypt, berustte bij het Letterkundig Museum. Dit typo script is rechtstreeks naar De Bezige Bij gegaan. Wel is zij nu de Anton Wachter- boeken aan het herlezen om te kunnen controleren, in hoeverre die al in het eerste boek aanwezig waren. „Ik ben vreselijk benieuwd. Eén ding weet ik al: in „Kind tussen vier vrouwen” gaat de vader van Anton Wachter niet dood. Dat sterven is later noodzakelijk geworden omdat in „Terug tot Ina Dam man” alleen de moeder vooriwam, een Mevr. A. Vestdijk-Van der Hoeven met de beide kindeeren, Dirk Simon (5) en Annemiek (3) bij een beeldje van Vestdijk. De politieke voorkeur van Andy is in middels wel bekend. Hoewel hij niet van plan is de campagne van McGovern te omlijsten met concerten, zal hij in ieder geval zijn stem op hem uitbrengen. „Ja, voor Bobby gaf ik wel concerten, maar hij was tenslotte een goede vriend van mij. Nixon? Nee, die mag ik niet. Althans zijn politiek niet. Persoonlijk ken ik de man niet.” ven handschrift, is het de litteraire wereld blijven intrigeren. In 1958 wijdde Nol Gregoor er een hoofdstuk aan in zijn boek „Simon Vestdijk en Lahringen”. Tien jaar later heeft Vestdijk „Kind tussen vier vrouwen” opnieuw aangeboden bij Nijgh en Van Ditmar, maar het werd wederom geweigerd. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 ZO ZAG IK beeldschone mantels van Dior en Balmain aan mij voorbij trekken. Uit de Nina Ricci Boutique- collectie een verrukkelijk leren panta- lonpak, waarvan het jasje van een vorstelijke vosvoering was voorzien. Zo ook beeldige jersy jurkjes en pakjes van Louis Feraud. Laat ik er u een voorhouden. Wat vindt u van dat jurk je met zwarte plissé-rok en een boven lijfje met rode, grijze en zwarte mo tiefjes. Het werd gecompleteerd met een zwart jasje, rood afgebiesd en voorzien van kraag ën manchetjes met dezelfde motiefjes als op het bovenlijf je. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een gouden vormde vrijdag de hoofdmoot van een persconferentie, die platenmaatschappij CBS in het Amsterdamse Okura Hotel hield ter gelegenheid van de komst van Andy Williams naar Nederland. De 44- jarige Amerikaanse zanger, die als de best verkochte vocalist ter wereld wordt be schouwd, sluit in Amsterdam (zaterdag avond) en Rotterdam (zondagavond) Europese liefdadigheidstournee af. De gouden plaat kreeg Andy voor zijn single „The battle hymn of the republic”, welk lied hij bij de begrafenis van zijn vriend Robert Kennedy zong. De plaat deed, merkwaardig genoeg, weinig in Amerika, maar ging in Nederland 150.000 keer over de toonbank, reden genoeg om Andy hiervoor alsnog het goud te over handigen. vader kon hij daarin blijkbaar niet ge bruiken. Daarom heeft hij hem in „Surro gaten voor Murk Tuinstra”, dat eerder speelt maar later is geschreven, laten doodgaan. Wat mij ook erg opvalt is dat ik aljerlei dingen terugvind, zelfs bepaalde angsten, die ik ook bij de kinderen heb waargeno men. De angst voor de maan bijvoorbeeld, dat heeft Dickje ook heel sterk. Hij heeft trouwens een geweldige belangstelling voor de sterrenhemel. Zijn vader heeft hem nog gewezen, waar hij bepaalde ster ren en planeten kon vinden.” Mevrouw Vestdijk is in 1966 met de veertig jaar oudere schrijver getrouwd. Zij kwam toen in het huis aan de Toren laan, waar Vestdijk in 1950 was komen wonen met mevrouw Ans Koster, die hem tot haar dood toe heeft verzorgd. In maart 1971 is de schrijver na een lange ziekte overleden. Zij denkt er niet over te gaan verhuizen. Sinds kort staat in de huiskamer een indrukwekkende bronzen kop van haar man, van de hand van de Utrechtse beeldhouwer Pieter D’hondt. Zelf heeft zij in was een beeldje van de schrijver ge maakt, dat nu in brons zal worden gego ten. In een oude boekenkast staan al de boeken van haar man meer dan hon derd. Op zolder werden vele jaren de manuscripten bewaard. En hoe! „Toen ik hier kwam lag de zolder vol met huisraad en papier. Het was gewoon neergesmeten. Ze zijn hier gekomen op een snikhete julidag en hadden geen zin zich er druk over te maken. En later is het er niet meer van gekomen. Het was een enorme papierwinkel!” Eén van de manuscripten, de onvoltooi de roman „De persconferentie”, is zij nu aan het uittikken op vooroorlogs schrijf- machinepapier, dat Vestdijk in 1940 in enorme hoeveelheden had ingeslagen. Blijkbaar hield hij rekening met de mo gelijkheid dat de oorlog wel 25 jaar kon duren. „Uit de papierwinkel zijn ook de brie- van Theun de Vries te voorschijn gekomen. En de brieven van Willem Pij per, de componist van de onvoltooid ge bleven opera Merlijn”, waarvoor mijn man de tekst had geschreven. Die brieven zijn uit muziekhistorisch oogpunt buiten gewoon interessant. Wat ik ook heb ont dekt, dat zijn de contracten. Aan de hand van die contracten zou je een heel stuk geschiedenis van de Nederlandse uitgeve rij kunnen schrijven. Zo vind je vrij veel hier in huis. Wij zijn geloof ik nog wel een tijdje zoet.” ER STAAN NOG allerlei uitgaven van Vestdijk op stapel. Op 17 oktober, zijn verjaardag, verschijnen de drie delen van de „Verzamelde Gedichten”. Het ligt in de bedoeling, dat de onlangs opgerichte Vest- dijk-kring deze verschijning luister zal bijzetten met een litteraire avond in de Utrechtse boekhandel Broese. Hella Haas- se is uitgenodigd om hier een inleiding te houden over het werk van de schrijver, teksten (o.a. uit „Mnemosyne in de ber gen”) zullen worden gedeclameerd met muziek van de jonge Rotterdamse compo nist Hendrik de Regt. Dan gaat De Bezige Bij ook de novel lenbundels herdrukken („De dood be trapt”, „Narcissus op vrijersvoeten”, „Stomme getuigen” en „De Fantasie”). Jo han B. W. Polak, directeur van Athenae um, wil het kritisch proza van Vestdijk opnieuw uitgeven. Of daarbij ook de litte raire kronieken uit Groot-Nederland, de Nieuwe Rotterdamsche Courant, Het Pa rool en het Algemeen Handelsblad zullen zijn, staat nog niet vast. Zijn er nog plannen om Vestdijks brie ven te verzamelen? „Bij mij wel, maar het zijn nog geen concrete plannen. Ik zou niet weten wie ze zou moeten uitgge- ven.” En dan zijn zowel Nol Gregoor als Henriette van Eyk bezig hun herinnerin gen aan Vestdijk te boek te stellen. Geen opheldering is voorlopig te verwachten over het grote mysterie van de familie Vestdijk, het Geheim van de Vondeling. In juni 1830 werd bij de brouwerij Het Scheepje in de Dijkstraat in Haarlem, vlak bij de Oostvest, een tweejarig jonge tje gevonden, dat behalve Nederlands ook een paar woorden Frans sprak. „Oostvest” en „Dijkstraat” leverden de achternaam Vestdijk voor het knaapje, dat voorts de roepnaam Simon kreeg. Hij werd de grootvader van de schrijver. „Eigenlijk een heel eigenaardig geval”, zegt mevrouw Vestdijk. „Vondelingen zijn zelden ouder dan een of twee weken, als ze te vondeling worden gelegd. Maar deze jongen was al twee jaar! Het is wel vreemd dat ze Hem in die tijd niet hebben kunnen thuisbrengen. Maar wat ook heel merkwaardig is: die brouwerij Het Scheepje was toen het eigendom van mijn voorouders!" Het is opvallend dat de belangstelling voor Vestdijks werk na zijn dood alleen maar is toegenomen, heel anders bijvoor beeld dan bij Van Schendel, die een praktisch vergeten figuur is. „O, maar mijn man was buitengewoon gesteld op het werk van Van Schendel! Hij heeft mij alle boeken voorgelezen, ook die van Bordewijk trouwens. Ze staan nog steeds op de slaapkamer, hij wilde ze altijd bij zich hebben.” „Ik denk dat die stilte na de dood van Van Schendel, en ook na de dood van Bordewijk, vooral te wijten is aan de uitgevers. Als je na de dood van een schrijver niet meteen probeert de aan dacht van het publiek vast te houden, dan lukt het je in geen jaren. En het is toch echt wel de moeite waard.” HANS VAN STRATEN j Banië»r* |t«B, lil*' iTT-nrTntffir— Exclusief voor Maison Kuiper zijn deze Shetland modelen. Links een mantel in blauw, rechts een tailleur in beige. De vosgarneringen kregen dezelfde kleur als de Shetland.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11