VIER KEER ZO VUIL ALS RIJNWATER MYSTERIEUZE WEL BEDREIGT HET HET MEEST CONSERVATIEVE ONDERWIJSINSTITUUT VAN NEDERLAND Honderd rijkeluis kinderen met zweep tucht en haat tegen links van orde, NAARDERMEER „opgevoed” Öïïj lil ih il iH II Hi BT^ 1 liio 15 Analyse Stortbakken ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 Erbij (Van onze redacteur in Utrecht) UTRECHT heel don- Bezetenheid Doodsbang tieve onderwijsinstituut in Nederland gevestigd. Vier kere houten trappen leiden Stijn is 33 jaar, leraar wis-, schei en natuurkunde, maatschappij ken nis en politiek. Morgen, is reeds bijna door het vervuilde water bereikt. A Aan de Oude- gracht in Utrecht is in twee kapi tale panden het volgens uitlatingen van de directeur meest conserva- (Van een onzer verslaggevers) VVVVVVVVViftfVVWWVVIAfWVVVVVIAflfVVVVV'IAfVVVVVVVVVVVlftfVVVVWVVVVVVWlAflfVVtra „Strafregels laten schrijven heeft a A Zeven jaar geleden richtte hij uit onvrede over het huidige onderwijs en na een conflict op de school waar hij les gaf, dit instituut op. Hij maakte een rechts bolwerk, van waaruit hij een nieuw soort „jong-burger”, dat alle Er werden zeer hoge concentraties chroom, zink en koper in het water vastgesteld.„Dit water is gewoon sme rig en zuurstofloos”, aldus een woord- altijd niet werkt, dan roep ik hem weer bij me en begin verschrikkelijk te schreeuwen. De leerlingen zijn dan echt doodsbang voor me, hoor. Binnen een minuut trap ik Pietje de deur uit. Meestal helpt dit wel, maar als blijkt dat Pietje nog de boel verslonst, dan wacht Ik hem ’s ochtends onder aan de trap op. Ik heb vroeger gebokst, dus ik kan de grootste jongens aan.” „Er is nooit iemand die protesteert, sommige jongens zeggen zelfs tegen me, dat ik dat drie weken eerder had moeten doen. Het gebeurt overigens maar heel zelden dat ik sla, zo’n drie, vier keer per jaar. Ik sla alleen maar „In feite is Natuurmonumenten al jaren bezig met het probleem van de mysterieuze vervuiling uit deze rich ting. Wie of wat de veroorzaker is, is transportonderneming gedeponeerd op de vuilnisbelt te Naarden. „Die stortbakken zijn er net zo lang als ons bedrijf bestaat”, aldus de heer Drijfhout, directeur van het bedrijf (40 jaar). „Wat wij storten, is email-poe- der, aangelengd met water. Daar heb ben wij een speciale put voor. Dat ia zuivere substantie zonder schadelijk* gevolgen. Rondom deze putten komt een weelderige plantengroei voor. De heer Drijfhout verzekert dat het slib wordt afgevoerd naar een plaat* waar het verantwoord is het t* deponeren. „Niet in de omgeving van het Ijssel meer of zo’ Ze moeten niet bekrompen denken. De meeste jongens die hier komen zijn al wat ouder. Ze zijn herhaalde malen blijven zitten en hebben veel gereisd”. Blankestijn heeft zo zijn eigen me thoden, maar waarschuwt ouders en leerlingen van tevoren. Hij spreekt ook af, dat hij een leerling al tegen Kerst mis van school verwijdert als hij merkt dat deze zijn systeem niet aankan. leidende posities in de maatschappij zal gaan innemen, over het land laat uit zwermen. Blankestijn vaart verschrikkelijk uit te gen alle verloederende elementen in de huidige samenleving en de communis- tenhaat zwiept hem op tot prachtig* volzinnen met krachttermen, die een soort bezetenheid verraden. In zijn les sen maatschappijkenni* en politiek leert hij de kinderen wat de aartsvijanden van ons bestel willen en wat zij er tegenover moeten stellen. een onduidelijke zaak. Het water van het pompstation Bussum is absoluut goed, de wel komt dus ergens anders vandaan. Koper in water vernietigt plankton; daarom zal d* oorzaak moeten worden opgespoord”, aldus de heer Slijkerman. Welke oorzaak Een bekende ver vuiler uit de omgeving van het Naar- dermeer is de chemische fabriek Naar den, met haar stortingen in De Lepe laar. Leden van de Werkgroep Milieu beheer Naarden, de veehouder Beuker en de Naardermeer-beheerder trekken de vervuiling via deze stortplaats in twijfel. De opwellende bronnen verto nen een oost-west-richting. Blankestijn: „Het onderwijs in Ne derland is halfzacht, dommig en ineffi ciënt. Mijn instituut is de enige onder wijsinstelling waar goed onderwijs wordt gegeven. Dit klinkt dan mis schien onbescheiden, maar ik hou er van om te overdrijven. De mensen, die zich eraan ergeren, zijn toch maar een stelletje kruideniers." „D* kinderen die hier komen zijn vanaf hun twaalfd* jaar links voor gelicht, het is mijn plicht daar een rechtse doctrine tegenover te stellen. Ik heb dit vak zelf gemaakt Vóór mij was het er niet. Noem me maar herop- voeder, opleider, herscholer, erdoorja- ger. Ik heb er mijn handen vol aan, maar ik glorieer hier. Ik zou geen andere baan willen hebben, hooguit als president-directeur van een groot be drijf. Ik kan geen baas boven me hebben.” „De jongens die hier komen, moeten in de eerste plaats uit een rijk milieu stammen. Deze school kost hun ouders 9000 per jaar. Ik selecteer zeer be wust op milieu, want de jongens moe ten gevoel voor stijl hebben. Ze moe ten weten wat champagne drinken is, hoe ze smoking moeten drageg en hoe ze zich in een restaurant te gedragen hebben. Ook volgens de heer Slijkerman zou de geologische formatie van de bodem kunnen wijzen op een wel, die wordt gevoed uit „iets’ dat zou kunnen ko men uit de richting van Bussum. Een zuivering van het Naardermeerwater door Vechtwater binnen te laten, zoals vroeger gebeurde, is uiteraard door de vervuiling van het water in deze rivier niet meer mogelijk. Het water uit de het meer omringende sloten kan daar door om de waterstand op peil te houden niet meer worden gemist. Hij stelde een onderzoek in op zijn landerijen en kwam tot de ontdekking dat er reeds diverse dode plekken in de sloten voorkwamen en het water hier en daar zelfs een merkwaardige paarse kleur vertoonde. Hij ontdekte nog meer het dodelijk bronwater naderde voerder van de groep. De oorzaak van het opborrelende water had hij niet vast kunnen stellen. „Het gaat om één monster met een indicatie van ernstige bedreiging. Deze meting is echter niet voldoende”, aldus de vertegenwoordiger van de werkgroep van chemici in Utrecht. De achteruitgang van het biologisch leven in de slootjes bij het Naarder- meer was hem ook op een andere manier opgevallen. „Een jaar of twaalf geleden zwommen er nog scholen vis jes in. Scholen die men zelden meer ziet, maar gebeurt het toch, dan drijft er al snel dode vis vlak achter de open verbinding met het Naardermeer”, De provinciale verordening krachtens welke een ieder die iets in de bodem wil laten verdwijnen, vergunning moet hebben, is niet van toepassing indien dit „laten verdwijnen” niet zou ge schieden „door middel van een werk”. Langcat zou dit niet door middel van een „werk” doen (een directe lozing) en heeft dus voor deze wijze van storting geen ontheffing nodig. Veehouder Beuker weel ééa ding zeker: „Wie ook «n waar ®ok, direct stoppen met de lozingen In het verlengde hiervan ligt de NV Nederlandse Emaillefabriek Langcat. Dit bedrijf heeft op rijn terrein stort bakken, hetgeen door de directie niet wordt ontkend. Volgens mededelingen van employés aan de veehouder Beu ker zouden afvalstoffen hierin worden gedeponeerd om „uit te lekken” in de bodem. Het slib wordt later door een ondergronds de grens van het Naarder meer. Hij sloeg een aantal buizen in de grond en stelde vast dat het dieper liggende water zuiver was en de giftige stroom zich vermoedelijk anderhalve meter diep op de oerlaag voortschoof. Een opschuiving, die naar de mening van de heer Beuker het gevolg zou kunnen zijn van een lang bestaande lozing en een verzadiging van de bo dem. „Door de ondergrondse verstoppingen zoekt het vuile water steeds nieuwe wegen. De oorspronkelijke stroom voert het in de richting van het Naar dermeer, dat in vroegere tijden reeds de overloop vormde van het regenwa ter van de Utrechtse en Gooise zand grond”, aldus de heer Beuker. De heer Beuker waarschuwde de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten, waarna Rijkswaterstaat en de visserij-inspectie werden ingescha keld. De Werkgroep Milieubeheer Naarden nam eveneens enige monsters van het vuile water en stelde het voor analyse ter beschikking van een groep chemici en biologen, verbonden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Deze groep kwam als eerste gereed met een analy se. geen zin. In die tijd kunnen de leerlin gen niet studeren. Hetzelfde geldt voor het van school verwijderen of de klas uitsturen. De jongens moeten werken.” En dat geldt ook voor de tijd die ze buiten het instituut doorbrenger!. De meeste leerlingen zitten op kamers en Blankestijn heeft de gewoonte on verwachts op bezoek te komen om te controleren of ze wel studeren. Als blijkt dat ze niet thuis zijn of met vrienden op de kamer zitten, dan is de boot aan. Het water in de richting van de verbinding begint echter verontrustend snel te verontreinigen. Al sedert jaren is het hier onbegroeid. Kranswieren, vederkruid, hoornblad en andere wa ter- en moerasplanten zijn reeds volle dig verdwenen. De visserij-inspectie zette vis uit, ving deze en stelde een schubonderzoek in. De uitkomsten van het onderzoek zijn nog niet bekend, evenmin als van de analyses die door Provinciale Wa terstaat zouden worden gemaakt. De beheerder van het Naardermeer, de heer J. Slijkerman, meent dat de ver binding tussen het Naardermeer en de landerijsloten eigenlijk zou moeten worden afgesloten. Het water in het meer is nog steeds opvallend helder en heeft nog voldoende kansen op zelf reiniging. Ontdekker van de vuile bron ia de heer J. J. Beuker, een veehouder wiens weilanden grenzen aan het Naarder meer. Al zo’n vijftien jaar geleden was hem *en langzame vervuiling van het slootwater opgevallen. Hoewel hij er wel eens met functionarissen van Na tuurmonumenten over gesproken had, werd er tot dusver weinig ondernomen. De veehouder sloeg echter onlangs alarm, toen hij gebruik wilde maken van de bron als drinkwater voor het vee en ontdekte dat het opborrelend vocht aluminium-kleurig was en de koeien er niet van wilden drinken. moeilijkheden zijn op wat voor gebied dan ook. Soms blijkt dat hij voor de vierde maal de auto van zijn moeder in de prak heeft gereden of dat er op sexueel terrein moeilijkheden zijn maar soms is het alleen maar luiheid. J* moet er vanuit gaan dat 90 percent nooit een donder heeft uitgevoerd. Dan wijs ik erop dat zijn ouders zo veel geld moeten betalen en dat hij een schoft is als hij dan niet - „Ik ben deze school begonnen met slechte leerlingen, maar ik wist toch goede resultaten te behalen. Het per centage geslaagden lag hoger dan op de normale middelbare scholen. Na dat eerste jaar had ik een goede naam verworven, waardoor ik kon gaan se lecteren op de jongens die ik aannam. Ik neem alleen jongens, van wie ik kan voorzien dat ze zich hier kunnen aanpassen. We zijn namelijk een chau vinistische club, een sterke eenheid.” „Die eenheid moet ook in de kleding tot uiting komen. Tot vorig jaar droe gen alle leerlingen blazers; dit jaar voor het eerst werd de keuze van kleding vrijgelaten, echter binnen be paalde perken. Het blijkt toch niet bevallen te zijn, want volgend jaar loopt iedereen weer in uniform.” „De leerlingen moeten *en front ma ken tegen alle linkse invloeden. Ik kweek hier nieuwe burgers, die ia de maatschappij een belangrijk* plaats zullen innemen, die leiding zullen geven, die de decadente processen in de maat schappij zullen tegengaan en zullen opkomen voor de bestaande verwor venheden. Ik ben niet reactionair, wel aartsconservatief. Het is goed dat er sociale voorzieningen zijn, maar als ik zie dat er mensen met een achter- buurtmentaliteit zijn, die de zaak be stelen, dan wil ik ook daar tegen optre den.” „Ik heb op een onder-onzerige ma nier gezag. De jongens zeggen wel een* voor de grap: „Wat het baasje doet is welgedaan”. Alleen de mensen die niet in de gaten hebben, dat alle* hier op school een pose is, gaan er onderdoor. Maar vrijwel iedereen speelt het spelle tje op een geweldige manier mee. Dat moeten ze ook leren, want in de maat schappij is het net eender. Een menge ling van ernst en humor. Ik leer de jongens keihard te worden. Ze zullen moeten vechten en trappen om hogerop te komen, maar ze moeten de humor waarderen. Als je dat gevoel voor relativiteit niet hebt, ga j* kapot in serieus bezig zijn, maar ik moet er te gelijkertijd om kunnen blijven lachen. De leerlingen vinden me onberekenbaar, maar dat is juist mijn kracht.” „Ik begeleid alle jongens en meisjes. Als ik merk dat één van hen niet werkt, roep ik hem bij me op de kamer, hier in het strafstoeltie. Dan probeer ik uit te zoeken of er som* naar een immense directiekamer, waar directeur Ad Blankestijn vanach ter zijn bureau heerst en glorieert over de ongeveer honderd leer lingen, die er een havo-, hbs- of atheneumopleiding volgen. Insti tuut Blankestijn is een particuliere opleiding voor rijkeluiskinderen, die meestal op normale scholen mislukt zijn. Blankestijn laat de zweep van orde, tucht en regel over hun ruggen gaan en stoomt ze binnen de normale tijd klaar voor het staatsexamen. Ad Blanke- NAARDEN Nederlands oud ste en beroemdste natuurmonu ment, het Naardermeer, wordt door een mysterieuze wel met de ondergang bedreigd. Het opborre lende water zo is vastgesteld door een groep chemici is vier maal zo vuil als het Rijnwater. „Er komen kolossale hoeveelheden chroom, zink en koper in voor. Biologisch leven is er absoluut niet in mogelijk”, luidt de con clusie. De Milieugroep Naarden en de opzichter van het Naardermeer vrezen dat wanneer de vervuiling in het huidige tempo doorgaat, bin nen vijf jaar een derde van het na tuurmonument zal zijn aangetast. Een van de bekendste, door riet omzoomde plassen, de Veertig als ik geen woorden meer heb, maar mijn verbale kwaliteiten zijn uitstekend en ik heb een groot persoonlijk overwicht. Ik ben eerzuchtig, mijn school is de beste van Nederland en er is geen leerling die daar verandering in kan brengen, daar werk ik keihard voor. Ik sla niet uit haat, ik do* het bestudeerd. Sommige jongens moet je met zachtheid behandelen, dan bereik je het meest bij ze. Met zulke jongens ga ik een pilsje drinken, die laat ik bij mij thuis eten, die laat ik met mijn auto, een zilvergrijze Por sche rijden.” „Merk ik dat zo’n gesprek geen re sultaat heeft en, zeg maar, Pietje nog 5

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15