s NEDERLAND EEN UIENLAND Talkpoeder VLOOIENINVASIE blijft in Plaag voor huisdier en vrouw het nieuws VROUWELIJKHEDEN I I VROUW s Ir m| I J r Produktie van 200 miljoen kilo per jaar 17 16 10 I ■U SJATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 Erbi] (Van een medewerkster) FAMILIE VERERING GRAFZERK OP Bi (Van een medewerkster) STRIPS HYGIENE SUPER ZON g EXKLUSIEF JANE EN MAO WOLLETJES VROUWENSTAD I i IN HET PLAATSJE Sudbury, gelegen in de Amerikaanse stad Massachusetts, moet een horeca- etablissement staan dat „Wayside Inn” heet en gedeeltelijk als mu seum is ingericht. Sinds jaar en dag hanteerde het bedrijf de ouderwetse slagzin „Voedsel en onderdak voor man en dier”. Deze slogan is echter, zo meldt maand blad Hotel Revue, sinds kort ver anderd in „Voedsel en onderdak voor man, vrouw en dier”. Vol gens de exploitant van het eta blissement moet deze wijziging ge zien worden als een aardig gebaar tegenover de actieve vrouwenbe vrijdingsbeweging in de Verenig de Staten. NEDERLAND is een „uien- land”, hoewel dat niet uit de na tionale keuken blijkt. In de Hol landse keuken wordt het uitje ge bruikt als smaakmaker in salades, ki het gehakt en bij de nieuwe haring. De grotere uien worden verwerkt tot typische winterkost als hutspot en haché en daarmee hebben we het dan wel gehad. Nederlanders zijn geen uieneters. Zo consumeren per jaar en per hoofd van de bevolking slechts drie tot vier kilogram uien. SINDS ENKELE WEKEN be leven de honden en poezen van Nederland weer zwarte dagen. Ze worden geteisterd door een vlooienplaag, in hardnekkigheid niet ongelijk aan de beruchte „vlooieninvasie” van een zomer of vier, vijf geleden. Eigenaars van honden en katten hebben het er al even zwaar mee als hun huisdie ren, want zo’n invasie is een be proeving voor huisdier èn huis vrouw. Vooral wanneer die huis vrouw zich (wat vaak voorkomt) tegenover de buitenwereld bijzon der geneert voor het feit dat zij tegen wil en dank „ongewenste gasten” onder haar dak heeft. Ég 1 - fa.. A r l Dr. J. KATER BONN, de hoofdstad van de Duitse Bondsrepubliek, is niet langer „het dorp achter de zeven bergen”, aldus Catherine Deneuve en Marcello Ma- stroianni hebben er een film gemaakt, andere bekende filmsterren brengen er hun vrije tijd door: het kleine, woeste eiland Cavallo, landschap van rotsen en wilde kruiden, ten zuiden van Cor sica gelegen. Het waait er altijd en steeds is het geluid van de zee hoor baar. Een zekere Jean Castel zwaait de scepter over Cavallo en de aangrenzen de eilandjes en bij hem kan men een stukje eilandgrond kopen om er een weekendhuis van 30 a 40.000 Franse francs op te laten zetten. Gegadigden moeten wel (zo waarschuwt weekblad Elle), bevriend zijn met beroemdheden als Sacha Distel, Petula Clark, Sylvie IN HET Nederlandse Tijdschrift voor Geneeskunde is terecht gewaarschuwd voor het gebruik van talk als baby poe der. Maar ook om geheel andere reden staat talkpoeder in het nieuws. In een redactioneel artikel in het Britse me disch tijdschrift. „The Lancet" wordt gewezen op het groeiende aantal com plicaties tengevolge van poeder op de handschoenen van chirurgen. VOOR DE komende kille maanden zijn dit de modieuze warmhoudertjes: gebreide deux-pièces met grof tweed- effect en bijpassende flaphoeden, ge- EEN TROOST, zij het een schrale: er zijn in Nederland naar schatting (volgens cijfers van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren) zo’n 800.000 honden en ongeveer ander half miljoen katten. Wie via zijn huis dieren door vlooien bezocht wordt, is op dit moment bepaald niet de enige in Nederland. Nóg een troost: tegen sep tember pleegt zo’n vlooienplaag weer weg te ebben. Hetgeen niet wegneemt dat die plaag doeltreffend, maar liefst s EFFECTIEVE bestrijders van para sieten in huis zijn de berucht gewor den „strips”, die helaas niet al te best zijn voor de gezondheid van mens en huisdier. Ze zijn er sinds kort in een nieuwe regelbare verpakking: een bus of doos die uitgeschoven kan worden en waarvan de werking bij het weer dichtschuiven stopt. Wie in opperste nood naar zo’n strip grijpt, kan er een goed hulpmiddel in de strijd aan heb ben, mits het ding zuinig en met over leg wordt gebruikt in goed geventileer de ruimten. Het kan bijvoorbeeld over dag een paar uur geopend worden neergezet in de ruimte waar ’s nachts de mand van hond of poes staat. (Vooropgesteld dat dit niet de keuken is). Vartan en anderen die er al zo’n weekendhuisje te midden van stranden, rotsen en vogelkolonies bezitten. ACTRICE Jane Fonda, sinds haar bezoek aan Noord-Vietnam veelvuldig in het nieuws, zou Mao Tse-Toeng kiezen, als ze een partner mocht uit zoeken als gezelschap op een onbe woond eiland. Volgens Marie Claire zei de strijdbare Amerikaanse het onge veer zo: „In de buurt van die man kun je het maanden uithouden, zonder ook maar de geringste verveling te voelen opkomen, zoveel nieuwsgierigheid wekt hij op. Mastroianni, Delon, Vadim? Met die heren beleef je niets onver wachts. Ik heb dus geen enkele inte resse in hen”. mers, waaronder Scandinavisch lan den, Ierland en een aantal Afrikaanse staten. Maar het leeuwedeel (80 per cent) gaat naar de buurlanden Enge land, West-Duitsland en Frankrijk. En vooral in die Duitse en Franse keuken weet men met de simpele ui culinaire wonderen te verrichten. AFKOMST en historie van de ui worden in de meeste kookboeken in grijze nevelen gelaten. Hooguit wordt vermeld dat de ui al „sinds onheuglijke tijden” over de hele wereld in de keuken wordt gebruikt. Maar de stich ting Nederlandse Uienfederatie (kort weg Snuif genoemd) heeft zich wat intensiever in historie en litteratuur van de ui verdiept en wijdt een zeven bladzijden dik stencil aan geschiedenis, teelt en botanische eigenschappen van de ui. kunnen ook een bestrijdingsmiddel le veren dat gegarandeerd onschadelijk is voor mens en huisdier. In de gebruiks aanwijzing zal vaak wel uitdrukkelijk vermeld staan dat de betreffende poe der of spray niet elke dag, maar slechts om de zoveel dagen mag wor den toegepast. Met „zware” behande lingen door sterk-werkende insektici- den of ontsmettingsmiddelen legt de vlo wel het loodje, maar de gezondheid van het huisdier wordt er ook niet beter op. HET SCHIJNT dat de elegante echt genote van één der Westduitse minis ters ooit heeft opgemerkt dat er in Bonn alleen maar goedkope dorps- kleermakertjes te vinden waren. Die situatie is aan het veranderen: de Bon ner couturier Manfred Friedsam maakt tegenwoordig de garderobe van menige diplomatenvrouw en de Keulse haar- kunstenaar Heinz Merges heeft in Bonn ook al een salon geopend, waar de „first ladies” van de stad zich laten verzorgen. Dat het woord „dier” in de slogan blijft staan, heeft te maken met het vergunningenstelsel in deze Ameri kaanse staat. Wettelijk is het namelijk zo dat voor het exploiteren van een .herberg” alleen maar een vergunning wordt verstrekt als er „passende voor zieningen voor vreemdeling en reiziger en hun paarden en vee” aanwezig zijn. VOORAL IN DE STREEK VAN Broek op Langendijk moeten al lang geleden uien zijn geteeld. Op oude grafzerken uit de zeventiende eeuw zijn daar afbeeldingen van uien te zien, en in notariële acten uit die tijd wordt gesproken over het recht om ,^en uienhoop” op bepaalde erven te mogen zetten, zolang dat maar niet hinderlijk was voor de medegebruikers van zo’n gemeenschappelijk erf. Er wordt ook melding gemaakt van fami- weekblad Jasmin. De tijd waarin vrou wen van bekende politici met stijve hoedjes en brave handtasjes rondlie pen, is voorbij: de vrouwen van Bonn mogen gezien worden, vindt het blad. De toon in het gezelschapsleven wordt tegenwoordig aangegeven door „be koorlijke, welbespraakte vrouwen van rond de dertig, kleurige vlinders in het society-leven van de hoofdstad”. tailleerde lamswollen vesten, die over tweedrokken en gestreepte overhemd- bloesjes worden gedragen, Shetland pullovers met kimonomouwen en inge breide ruitmotieven. Slipovers en sportvesten hebben ingebreide vier kantjes en pied-de-poule dessins. Het wat langere gebreide vest duikt weer op en er zijn allerlei grof-gebreide mutsen en hoeden, sommige in bol- hoedmodel. DE UI behoort tot de familie der lelie-achtigen en er zijn meer dan 500 soorten te onderscheiden. In zijn Groot Warmoeziers Handboek (1855) noemt T. F. Uilkens „de meest aanbevelenswaar- dige verscheidenheden” op: van de donkerrode (plat van vorm en scherp van smaak) tot en met de „donker violetkleurige van Brunswijk”: aan zienlijk van om vang en schitterend van kleur en derhalve eervol onder scheiden op de landbouwtentoonstelling in Parijs in 1849. Hij schrijft ook over de geneeskracht, die soms aan de ui wordt toegeschreven: het zou een mid del zijn ter bevordering van de haar groei, maar ook verzachtend en gene zend bij brandwonden en verzwerin gen. EN WAT doen wij anno 1972 met die hooggeprezen, maar even vaak ver guisde ui? Te weinig, althans in de Nederlandse keuken. Van uien zijn verrukkelijke schotels te maken, zoals gestoofde uien in een zure saus of een sherrysaus bij gebakken varkenslever of gebraden gehakt. Of gestoofde uien, uitgehold en met gehakt gevuld en vervolgens met wat kaas gegratineerd. OM EVEN over de grenzen te gaan: de internationaal beroemde Franse ui ensoep wordt nog beter, wanneer ze niet alleen met gebakken broodblokjes en gegratineerde kaas wordt bedekt, maar ook nog met een vingerhoedje Franse cognac wordt opgefleurd. En uit de Duitse keuken mogen de gebak ken uiringen niet worden vergeten: grote uienringen worden met zout be strooid, door wat melk en bloem ge haald, in hete boter bruin gebakken en bij biefstuk of gebakken lever gegeten. BIJ HET onderzoek geeft de patiënt pijn aan wanneer de dokter voorzichtig op zijn buik drukt, en in sommige gevallen wordt de arts daardoor op een dwaalspoor gebracht. Denkende aan ernstige complicaties besluit hij de pa tiënt opnieuw te opereren, waarbij echter alleen de genoemde kleine (on schuldige) knobbeltjes worden gevon den. Ook lijken deze weleens op de verschijnselen bij tuberculose en kan ker, vooral wanneer er ook wat vocht in de buik wordt gevonden. De patho- loog-anatoom die zo’n vormsel later microscopisch, bij gepolariseerd licht onderzoekt, kan de ware aard ervan ontdekken. VAN DE Nederlandse uienoogst komt dus maar een fractie in de keu ken van het eigen land terecht. Geen nood, het buitenland ziet onze uien graag komen en Nederland is, na Egypte, dan ook het grootste uienex- porterende land ter wereld. Ongeveer 70 landen staan op de lijst van afne- OP DE valreep van de zomer nog even een zomers bericht uit Paris Match. Volgens dit blad hebben Deense ingenieurs een instant-zonnebruin-ap- paraat ontwikkeld. Het gaat om een soort koepel, waarin spiegels zijn be vestigd die de ultraviolette stralen zo danig zouden filteren dat het bruinings- proces veel sneller dan normaal ver loopt: naar de uitvinders beweren, zelfs acht keer zo snel als wanneer men gewoon op een strandje in de zon ligt. over kledingstukken die zo fijn en glanzend zijn als „de schil van droge ajuinen”. Op zeker ogenblik in de his torie moet die verering van en waarde ring voor de ui in het tegendeel zijn omgeslagen. De „hogere standen” von den het niet meer zo beschaafd om naar uien of knoflook te ruiken, want die eerlijke geuren waren een bewijs van iemands lagere afkomst. Zelfs in onze tijd kan men de kooklucht van uienschotels nog wel eens denigrerend als „armeluislucht” horen betitelen. IN OOSTERSE en Zuideuropese lan den stond en staat de ui in de keuken hoog aangeschreven. Over het stam land van de ui bestaat enige onzeker heid; West-Azië wordt in dit verband genoemd, maar ook Afrika. Ten tijde van de Germanen moet de ui uit Italië naar noordelijker landen zijn gekomen. Wat Nederland betreft, zijn er vooral over Noord-Holland als „uienprovincie” nog wel gegevens van zo’n vijf eeuwen geleden. Dat is opmerkelijk weinig, vergele ken bij de meer dan 200 miljoen kilogram uien die de Nederlandse ui enteelt jaarlijks produceert. In de pro vincies waar de ui geteeld wordt (vooral in de IJsselmeerpolders, Noord en Zuid-Holland, Zeeland) hangt tegen het eind van de zomer, na het „trek ken” van de oogst, de uiengeur zwaar boven de akkers. Voor uienliefhebbers een verrukkelijk natuurlijk parfum, voor de niet-liefhebbers aanleiding tot niet mis te verstane uitingen van af schuw. lies die Juyn of Juyboll heetten en uien, respectievelijk knoflookbollen in hun familiewapens voerden. VOOR DE rest zit er niets anders op dan in deze „rampdagen” voor huisdier en eigenaar de hygiëne in huis dras tisch te verscherpen. Het is tijdens zo’n vlooienplaag geen overbodige luxe om één of tweemaal per dag de vloerbe dekking en de meubelen grondig te stofzuigen Op plaatsen op de vloer waar de dieren bij voorkeur liggen, kan voor het stofzuigen wat derrispoe- der worden gestrooid. „Stofnesten” langs plinten en kieren moeten grondig worden opgeruimd, want de vlo-in- wording leeft graag te midden van stof, haarrestjes en soortgelijk af val. Daarom is ook het dagelijks kammen en borstelen van poes en hond tijdens deze seizoenplaag nog belangrijker dan anders. Voor het kammen van de poe zenvacht kan een fijne, maar niet te scherpe stofkam worden gebruikt. Slaapmand en bijbehorende textiel mo gen evenmin aan de dagelijkse reini- gingstoer ontkomen. Handig is het om de dieren in deze periode niet op een deken, maar op gemakkelijk wasbaar materiaal te laten slapen, zoals een oud badlaken of een paar oude bad handdoeken. ER ZIJN insekticiden in de handel die veilig zijn voor de huisdieren en toch de vlo het leven zuur maken. Het ouderwetse derrispoeder doet het nog altijd goed als huishoudelijk bestrij dingsmiddel. De meeste dierenartsen met veilige middelen moet worden be streden. DIE doeltreffende bestrijding is pas mogelijk als men iets weet van de hebbelijkheden en levensgewoonten van de springerige parasiet, die zich met zoveel welbehagen in de vacht van poes en hond ophoudt. Met het verdel gen van een vlo is men er nog lang niet, want de grote boosdoeners zijn de vlooieneitjes, die meestal in de mand van de huisdieren of op meubels en vloerbedekking terechtkomen. Die zet ten daar in hun eentje de voortplan- tingscyclus voort door het produceren van larfj es die zich verpoppen. Uit die pop komt dan vroeg of laat de volwas sen vlo en de narigheid begint op nieuw, want die pasgeboren parasiet neemt onmiddellijk een „lift” met de dichtstbijzijnde hond of kat. GELET OP deze levensgeschiedenis van de vlo wordt het al veel duidelij ker waarom de parasiet zo moeilijk te verdelgen is. Wie huisdier en vlo te lijf gaat met een beproefd insektenverdel- gingsmiddel, maakt wel het goede be- gin, maar doet slechts het halve werk. Eitjes en larven ontspringen de dans en het „vlooienvrij” gemaakte huisdier zit zich korte tijd later opnieuw ver woed te krabben. UIT ENGELAND, de Verenigde Sta ten en andere landen komen regelma tig berichten over „starch-peritonitis”, buikvliesontsteking, waarvan nu reeds minstens vijftig gevallen bekend zijn gemaakt, nog afgezien van die gevallen waarin het verband met talkpoeder niet werd gelegd. Er wordt evenwel de nadruk op gelegd dat in vergelijking met het grote aantal buikoperaties dat overal wordt verricht, het gevaar van deze complicatie die door poeder wordt veroorzaakt blijkbaar toch heel klein is. NADAT EEN operateur zijn handen en onderarmen volgens de geldende voorschriften heeft gewassen, gebruikt hij wat poeder om daarna steriele handschoenen aan te trekken. In het buikvlies van de geopereerde patiënt ziet men in enkele gevallen kleine ver dikkingen optreden als reactie op het achtergebleven poeder, die dan 10-40 dagen na een volkomen probleemloos geslaagde operatie plotseling buikpijn, koorts, misselijkheid en overgeven kunnen veroorzaken. OOK DOOR eventueel eerst een beetje van het vocht door middel van een buikpunctie af te nemen en micro scopisch te onderzoeken, kan de diag nose „stijfseï-peritonitis” tijdig worden gesteld zodat een her-operatie niet no dig is. Dan wordt door toediening van steroiden (de moderne stPtk-werkende geneesmiddelen) genezing verkregen. De moeilijkheid blijft dat al deze ver schijnselen kunnen worden verward met een buikvliesontsteking tengevolge van een bacteriële infectie, aldus merkt de Lancet-redactie nadrukkelijk op. OMDAT DEZE poeder-peritonitis in vergelijking met het veelvuldig gebruik van poeder zo weinig voorkomt, blijft de ware oorzaak ervan toch een vraag teken. Misschien zijn sommige mensen overgevoelig voor dit poeder, of werkt de stijfsel erin als een vreemd lichaam, waardoor plaatselijke reacties worden opgewekt. Omdat er de laatste tijd steeds meer van deze gevallen naar voren komen, kan het ook zijn dat de samenstelling van het poeder is gewij zigd, zo meent de Lancet. In plaats van rijst wordt nu veel graan als grondstof gebruikt, maar het blijft de vraag of daarmee het probleem van dit ver schijnsel is opgelost. DIE GESCHIEDENIS begint al enke le duizenden jaren vóór onze jaartel ling. De pyramidebouwers van het ou de Egyptische rijk hebben al uien ver bouwd en genuttigd. In de bijbel wprdt naar aanleiding van de uittocht uit Egypte teruggeblikt op „de ajuinen en het knoflook” van Egypte. De Egypte- naren zouden „een goddelijke verering” voor deze gewassen hebben gehad en op oud-Egyptische monumenten staan ui, sjalot en knoflook meer dan eens afgebeeld. IN DE klassieke Griekse litteraatuur wordt gesproken over uien als „toe kruid” in dorstlessende dranken en t ::<r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17