Spasski gaf telefonisch BOBBY MAAKTE DROOM WAAR Theunissen bezorgd over Eén man ontbreekt: Edmund Edmundson Hofhouding koning Bobby ^oötfjoebe ?0aatlem=/2ooiïi DINSDAG 5 SEPTEMBER officiële opening van ons specialiteitenrestaurant prestaties van Haarlem zijn verlies toe.... 1 Rus naar huis Lastig duel Telstar in de Goffert Rijvergunningen van vijf ruiters Theo Middelkamp zwaar gewond ingetrokken 23 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 Geheim Stelling Partij Hulde Stille figuur t (Van onze sportredactie) 1 I VtM/WVVWWVVVIAftfVVVWVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVWWVVVVVVtAAAAAA/VlARAfVVVVVl^^ l bwWMWVWWWWWWWWWWWWVWWWlAA/tlWWWWlAAAJUWUlAMJUMUU^^ (Door Tim Krabbé) en 4 Volg bordjes „Haarlem Stadion Archltekt Aannemer Fa. FR. VOSSE Heemstede N.V. VENDOR Heemstede Interieurverz Schilderswerk Keukeninrichting Tegelwerk BALM N.V. Amsterdam A. H. BALM Projecta, Zandvoort Gebr. N. A. de WIT Overtonweg 14/Oosterstraat, Haarlem AURORA Vondelweg Haarlem Handels Mij SHAMROCK Utrecht VAN DER MEIJ DE BIE KI. Houtstraat Vo Anegang Haarlem Eén september 1972 is voor Ijsland wel een historische dag geworden: niet alleen breidde men zoals bekend de vis-zone (de territoriale wateren) uit tot 50 mijl, maar ook werd op deze datum Bobby Fischer wereldkampioen in dit land. Maar dat laatste was voldoende om die vrijdag tot een dag te maken die niet gauw vergeten zal worden. Berichten over de afgebroken stelling volgden elkaar snel op: alle ge- Konstruktief herstel binnen- en buitenmuren; coating, buitengevels Elektriciteit Sanitair Luchtbehandeling Maitre H. S. S. M. Munster Chef de Cuisine F. J. P. H. Gruwel Gastvrouw en gastheerLiljan en Fons Post reldkampioen, en zag niet in waarom hij naar de speelhal zou komen. ANTWERPEN Theo Middelkamp, de 57-jarige oud-wereldkampioen op de weg, is vrijdag gewond geraakt bij een ontplof fing in zijn bungalow aan de provinciale weg in Kieldrecht (België). Middelkamp, die in 1947 te Reims de wereldtitel vero verde, werd direct naar een ziekenhuis in St. Gilles-Waas overgebracht. Ook zijn 40- jarige echtgenote en zijn 18-jarige dochter Marie-Therése werden zwaar gewond. Een 2-jarig zoontje bleef ongedeerd. De ontploffing deed zich in de nacht van donderdag op vrijdag voor. De oor zaak is waarschijnlijk een lekke gasleiding. De bungalow werd volledig vernield en een naburig huis raakte zwaar beschadigd. t Telstar zal ook in de uitwedstrijd tegen NEC niet met zijn sterkste formatie uit kunnen komen. Misschien dat trainer Rab mede daardoor de per definitie toch al moeilijke wedstrijd in De Goffert lichte lijk bezorgd tegemoet treedt Hij meent: "NEC is altijd een moeilijke tegenstander voor ons geweest. Zeker in Nijmegen. Het speelt veel krachtvoetbal en dat ligt ons nu eenmaal niet zo”. Fred André en Kees de Vries zullen buiten de basisopstelling worden gelaten en daarom ziet de (ver moedelijke) opstelling van Telstar er als volgt uit. Van der Meeren Zwaan, Van Essen, Bischot mond, Bijl, Fens MÜNCHEN De Rus Viktor Minejev, in 1964 in Tokio winnaar van de moderne vijfkamp, is door de chef de mission naar huls gestuurd. De Rus, die ook nu deel uitmaakte van de Olympische equipe, had een auto opengebroken en hield een cas sette in de hand, die hij mee wilde nemen. Hij werd door de politie betrapt, maar op borgsom vrijgelaten. De Rus waa stomdronken. Door niet aanwezig te zijn op het mo ment dat Fischer feitelijk tot wereldkam pioen werd gekroond, heeft Boris Spasski dan eindelijk iets terugbetaald van de maandenlange beledigingen en verneder ingen die hij van Fischer heeft moeten slikken. AIhpewel velen het er over eens waren dat Spasski’s anti-gebaar niet als zodanig moet worden gezien, maar eerder als uiting van de Russische delegatie als zodanig die dit Spasski zou hebben opge dragen. Er is trouwens al eens eerder een wereldkampioenschap beslist zonder dat de verslagen wereldkampioen daarbij was: dat was in 1927, toen Ajelchin de titel van de Cubaan Capablanca overnam. zit de volle vijf uur achter een schrijf machine, uitgezakt komt het grootste deel van de partij Fischers secondant Lombardy naast hem zitten, daar weer naast zit parmantig Harold Schonberg), de Nederlanders en de IJslanders. In de andere kamer zitten de Russen (Krogius altijd bereid om een handte kening te zetten of iets aardigs te zeggen, de korzelige Geiler nooit, maar die zal er wel behoorlijk de pest over in hebben dat hij die belachelijke brief moest ondertekenen), de Skandinaviërs, de Duitsers en de Fransen. Spasski had de zet 41. Le6-d7 afgegeven. Velen meenden dat hij met 41. Kh3 veel betere tegenstand zou hebben kunnen ge ven, alhoewel ook dan de partij verloren geweest zou zijn. Glogogic zei: „Ik geloof dat hij er niet echt meer naar heeft gekeken, dat hij veel te snel een zet heeft afgegeven. Maar het maakte allemaal niets uit”. In de Laugardals-hal werkt het speciale postkantoor met de speciale post zegels en de speciale stempels nog een maal op volle toeren - want niemand wil de historische bewijzen missen deze dag ter plekke te hebben meegemaakt. Het bestuur van de NHS heeft de betrokken ruiters een telegram gestuurd waarin onder meer wordt gezegd: „Het bestuur van de Nederlands Hippische Sportbond heeft hangende het onderzoek naar uw optreden tijdens het concours hippique op 17 en 28 augustus te Gronin gen, waarbij het aanzien van de hippisch sport ernstig werd geschaad, uw rijver gunning met ingang van heden ingetrok ken. (Door Tim Krabbé) REYKJAVIK. Bobby Fischer, de 29-jarige Amerikaanse grootmeester, is wereldkampioen schaken geworden. Gisteren gaf zijn voorganger, Boris Spasski, telefonisch aan wedstrijdleider Lothar Schmid te kennen dat hij van verder spelen in de 21ste matchpartij afzag. Daarmee was de stand van de match 12,58,5 voor Fischer geworden. Daarmee was hij wereld kampioen, de eerste niet-Rus die deze titel bezit sinds onze landgenoot prof. Euwe in 1937 hem aan Aljechin verloor. De laatste drie matchpartijen zullen zoals gebruikelijk niet meer worden gespeeld. REYKJAVIK. Terwijl in de speelzaal Fischer en Spasski bezig waren aan de voortzetting van hun afgebroken twintigste partij, zat ik ergens rustig in ’n gaanderij van de Laugardalshal naar de stelling van die partij te kijken. Ineens ge druis: waar toch al veel geloop is geweest schieten ineens tientallen jongens schichtig als pijlen in de richting van de uitgang. Natuurlijk hoefde ik niet op te kijken om te weten wat er gebeurd was. De partij, die toch al op remi se stond, was nu ook als remise be ëindigd, en dus renden al die jon gens naar buiten om nog getuige te kunnen zijn van de aftocht door de achterdeur van Fischer, en in mindere mate, van Spasski. Het publiek werd echter onkundig ge houden van dit feit, en zo kwam het dat de zaal zich om half drie (ik hou me verder bij plaatselijke tijd) zich toch ge vuld had met zo’n 1500 toeschouwers. Die kregen overigens beslist dramatische waar voor hun geld. Het was meteen al duide lijk dat er iets aan de hand was: Lothar Schmid stelde wel de klok in en zette de stukken op, maar drukte de klok niet in om half drie, het officiële aanvangstijd- stip. Heel even dreigde er een verschrik kelijk drama: Bobby Fischer, op dat mo ment nog aanwezig in zijn kamer in het Loftleidir-hotel, was namelijk te weten gekomen dat Spasski de partij had opgei geven, beschouwde zich dus reeds als we- Ftscher by het verlaten van de zaal in Reykjavik. Driesen, Van Eg- Bond, Van Kooten, Stout (De Wit). Ook Wiel Coerver heeft zo zijn problemen. Hij vertelt onomwonden: ”Als wij niet van Telstar winnen dan geef ik de moed maar op. Wij zullen wat moeten laten zien. Telstar is daarbij niet één van de eenvoudigste tegenstanders. De felicitatie voor een onderneming waar Fischer vanaf zijn zesde, toen hij reddeloos verslaafd raakte aan het schit terende schaakspel, mee bezig is geweest en die na veel wederzijds wanbegrip en na sommige mislukkingen en teleurstellin gen nu dan toch eindelijk geslaagd is. Voor het eerst sinds meer dan twintig jaar heeft de schaakwereld weer een we reldkampioen die ook met recht een grote schaakkoning kan worden genoemd. een Fischer, dat was na Petrosjan. Uitsluitend achter zijn zwi_te stukken, zich in een hartverscheurende houding, half afgewend van het publiek, zich met zijn pen langs de neus strijkend, wachtte, zei Schmid dat Spasski de partij telefonisch had opgege ven, dat dat een wettige wijze was om dat te doen en dat daarmee de partij en de match door Fscher gewonnen waren. De wereldtitel noemde hij daarbij niet, en zoals Schmid later zei, zou je er een juridisch punt van kunnen maken of Fi scher op 1 september al wereldkampioen was, of dat hij dat pas bij de slotceremo nie, op zondag 4 september zal wor den. Nadat Schmid uitgesproken was en Fi scher zijn partljformulier had onderte kend, verliet hij, onder staande ovatie, de speelzaal. Buiten kon zijn auto, be stuurd door Palsson, zijn trouwe kame raad, bijna niet door de mensenmenigte heenkomen. Fischer leek wel onder de indruk van het gebeuren, maar keek toch tamelijk stuurs. Tot, terwijl de auto lang zaam door de mensenmassa vorderde, een hand op Bobbys schouders verscheen. Er verscheen een blije lach op het gezicht van de wereldkampioen en hij drukte die hand, waar zijn secondant pater Bill Lombardy aan vastzat. DEN HAAG De Nederlandse Hippi sche Sportbond heeft hangende het onder zoek naar de gebeurtenissen tijdens het concours hippique om het Nederlands kampioenschap in Groningen de rijver gunningen ingetrokken van Anton Ebben, Johan Heins, Harry Wouters van den Oudenwyer, Leon Meldior en Jan Maat huis. Vrijdag 8 september zal men om ’s avonds 20 uur in hotel Monopole te Amersfoort dit vijftal en bestuursleden van de organiserende vereniging voor volksvermaken de gelegenheid geven tot mondeling verweer. Hierin werd hij natuurlijk weer ge sterkt door zijn abominabele vertrouwens man, Fred Cramer, die tegensputterde dat men Spasski’s opgave alleen maar geheim had gehouden om Fischer er toe te kun nen dwingen zich aan den volke te tonen. Prof. Euwe wees met een weids gebaar op de gevulde zaal en zei dat er toch ettelij ke duizenden dollars entreegeld voor deze partij was betaald. „Wat gaat u doen als Bobby niet komt?”, vroeg Cramer. „Krijgt hij dan weer een reglementaire neder laag?”. Dat was natuurlijk ondenkbaar, maar gelukkig werd even later alle spanning opgeheven: het bericht kwam door dat Fischer onderweg was naar de speelzaal. Om 12 voor drie verscheen hij op het podium. Een klein applaus klaterde op. Lothar Schmid wendde zich tot het pu bliek en terwijl Bobby Fischer, staande Het is morgen echter nu of nooit.” Als Gerritsen en Visser - voor wie bij de KNVB een mondeling vefhoor is aange vraagd - niet gestraft zullen worden dan verschijnt NEC met de volgende formatie. NEC: Sobczak -Gerritsen, Visser, Cornells, Mellaard - Kromhorst, Eggenkamp, Pe ters, Thijssen, Janssens, Hoevenberg. Maar ik moet wel zeggen: de moge lijkheid schaakpartijen op zo fraai en comfortabele w(jze te volgen heb ik nog nooit ergens anders meegemaakt. Over al in het gebouw zijn monitoren die zowel de stelling als de tot dan toe gespeelde zetten geven (soms ook di recte beelden van het bord en de spelers) en wie het prefereert in de zaal te zitten ziet boven het podium waar Fischer en Spasski op spelen het diagram van hun stelling op de grootte van 7 bij 7 meter geprojecteerd. Jammer dat zo’n kermis niet altijd kan duren maar de match is nu op een oor na gevild. Hulde aan de veteranen die hier de volle tijd zijn geweest. Harold Schonberg van de New York Times, Dimitri Bjelica uit Joegoslavië, Frank Brady, de man die steeds „Fi schers biograaf’ wordt genoemd, groot meester Robert Byrne, grootmeester Larry Evans, grootmeester Svetozar Gligoric Enevotden uit Denemarken, en ook de arme Chester Fox, constant stand-by voor als er onverhoopt toch nog gefilmd mocht worden, dient hier genoemd. Wat de journalisten betreft is het opmerkelijk hoe ze zich verdeeld heb ben over de twee beschikbare grote perskamers. In de ene zitten de Ameri kanen (in vaste slagorde zelfs: Robert Byrne, elegant een sigaret vasthoudend Dit project kwam tot stand m.m.v. verhaal over Bobby te maken zit Dar- rach al twee maanden in Reykjavik. Fischer schijnt hem werkelijk graag te mogen: de twee trekken regelmatig samen op. Darrach, een man met een irritant brilletje met halve glazen dat voortdurend halfstok op zijn neus staat, heeft van de aanwezigheid van Ton Sijbrands, vorige week, gebruik gemaakt door zich enkele fraaie com binaties in het damspel te laten tonen. Van Fischers twee advocaten laat er een, Andrew Davis, zich de laatste tijd niet meer in Reykjavik zien. De ande re, Paul Marshall, is er weer. Marshall is tevens advocaat van David Frost Fischers body-guard is Saemundur Palsson. Deze politieagent staat bekend als IJslands voornaamste expert op het gebied van karate en judo, en beleeft nu de maanden van zijn leven als Fischers constante begeleider. Hij chauffeert de Citroën DS waarmee het fenomeen zich van en naar de speel zaal laat chaufferen (met Lombardy op de achterbank). Via Palsson wordt een enkele keer nog wel eens iets bekend; in deze dagen van IJslands visserij- zone-probleem mag niet onvermeld blijven dat Fischer het dom vindt van de IJslanders dat ze de 12-mijls zone slechts tot 50 mijl en niet meteen tot 100 hebben uitgebreid. Een uiterst boeiende, stille figuur in Fischers gevolg is Jack Collins, een ongeveer zestigjarige spastische dwerg, die zijn leven lang in een rolstoel heeft doorgebracht. Het was hartverscheu rend om in de eerste dagen van juli, toen de match dreigde niet door te gaan, Gbllins in zijn rolstoeltje van personferentie naar personferentie te zien brengen. Want Collins is een schaakfilantroop die zijn hele leven in dienst van het schaken heeft gesteld, die van zijn huis in New York een soort privé-schaakclub heeft gemaakt (met zijn appartement in Reykjavik deed hij dat ook), en die in die hoeda nigheid ook een van de enige twee mensen is van wie Bobby Fischer <dat is zo’n 18 jaar geleden) schaaklessen heeft genomen. Collins is een zeer sterk speler. En dan zijn er natuurlijk de vrien den van Fischer. Ze bestaan, ik heb ze zelf gezien. Daar heb je Freysteinn Thorbergsson, de IJslander; een tijd lang was hiet Archie Waters, een dam mer en een oude vriend van Fischer, en de laatste t(jd is hier Miguel Quin teros, een 24-jarige Argentijnse schaakmeester die Bobby Fischer ooit eens bijna mat zette met een schitte rend torenoffer. Quinteros spreekt bij na geen Engels, maar voor Fischer is dat geen probleem, die spreekt (dat wist u toch?) vloeiend Spaans. Maar een man, die het allerbelang rijkste voor Fischer is geweest, Is hier niet: kolonel Edmund Edmondson. Dat is de man zonder wie Fischer geen schaker meer zou zijn, de man die hem naar de wereldtitel heeft begeleid en die er, toen Fischer er vlakbij was, niet meer bij mocht zijn. Fischer heeft hem zelfs verboden tijdens de match op Ijsland te zijn. Zal deze belangrijke grootvizier ooit nog eens terugkeren aan het hof van koning Bobby? consulteerde grootmeesters verklaarden Spasski verloren, tot laat in de middag berichten doorkwamen dat grootmeester Larry Evans toch nog remise-wegen voor Spasski zou hebben gevonden. Op dat moment had Spasski de partij echter al opgegeven. Als men dus het tijdstip wil weten waarop Fischer wereldkampioen werd: dat zit zo. Spasski belde Schmid om tien voor een ’s middags plaatselijke tijd, dat is tien voor twee Nederlandse tijd. De attractie van de aankomst verdwijning van de grootmeester is niet gering: ronde na ronde staan er zo’n 100 200 mensen naar te kijken. Dat dit een attractie is, ligt logischer wijs in de lijn van wat de hele schaakmatch is: een soort kermisat tractie, Die Laugardalshal moet u zich niet anders voorstellen dan als een jaarbeurshal waar een lawaaierig evenement plaats vindt. In alle gaan derijen en zalen heerst een enorm lawaai, gedrang efi geduw en geconsu- meer (ƒ7.- voor een boterham met twee plakjes ham er op). Het verschil met een jaarbeurshal is dat hier een zaal bij het geheel hoort waar het juist muisstil hoort te zijn, en het zal u niet verbazen dat die muisstilheid daar niet helemaal lukt. FC Den Haag-trainer Evert Theu nissen ziet de confrontatie met Haar lem met gemengde gevoelens tegemoet. Haarlem is door zijn verrassend sterke start eigenlijk allang geen underdog meer, zodat en tweede „Twente-stunt” niet verwacht mag worden. Wel is het duide lijk dat indien het elftal van Joop Brand morgen ook een FC Den Haag weet te verslaan, de naam Haarlem opnieuw op ieders lippen zal zijn. Brand heeft voor de belangrijke wedstrijd zijn elftal begrijpe lijkerwijs niet veranderd. Haarlem komt met de volgende formatie: Lelieveld - Wentink, Hoeben, De Haan, Peijs - Van den Berg, Van Breevoort, Nieuwenhuis - Fernandez, De Goede, Boszhard. Hans Dorjee is afgelopen maandag aan een meniscus geopereerd. Joop Burgers is weer in training en Van Duffelen is nog steeds onder behandeling van dokter Strik- werda. Dit wat betreft Haarlems zieken boeg. FC Den Haag: Thie, Wtfngaarde, Mans veld, De Zoete, Korevaar - Advokaat, Kila, Berg - Bregman, Fuglset, Roodnat. Theunissen kan niet beschikken over de getalenteerde Van Eeden. Hij is aan het dijbeen geopereerd. Wisselspelers zijn: Ar- desch, De Caluwe, Augustsson, Van Vliet. Als ik nu toch bezig ben hulde te brengen aan de veteranen van Reykja- nen vergeten die hier het allerlangst geweest zijn: Geiler, Krogius, Nei <maar die heeft zoals ik u eerder vertelde het einde niet gehaald), Cra mer, Lombardy, Jack Collins, en, niet te vergeten, Fischer en Spasski. Omdat Spasski samen met zijn se condanten toch al kampioenlangblijver is (hij arriveerde op 26 juni en zit dus alweer flink in zijn derde maand, wil de ik het vandaag eens over Bobby Fischer hebben. Voor het eerst sinds 1950 (voor die tijd had Botwinnik enige tijd lang een soortgelijke status) zal de schaakwereld in Bobby Fischer weer een wereldkampioen hebben tevens een groot schaakkoning hebben die tevens een groot schaakkoning is. En inderdaad, als een koning (eigenlijk als een prins want in de te beschrijven periode was Bobby nog geen wereld kampioen) had Fischer in Ijsland een hofhouding om zich heen. Daar was natuurlijk in de eerste plaats Fred Cramer, Fischers belang rijkste vertegenwoordiger waar het de match zelf betrof. Cramer was oud-voorzitter van de Ameri kaanse schaakbond en nu vice-presi dent van de FIDE. Net als scheidsrech ter Lothar Schmidt, met wie hij vaak ruzie heeft, is Cramer miljonair; dat geld heeft hij bijeen verdiend als baas van een verlichtingsinstallatiebedrijf. Dat beroep verklaart misschien het vertrouwen dat Fischer Cramer schenkt. Cramer schijnt de rol te zijn toebedeeld met narrige, vaak zelfs kwetsende uitspraken de pers In te lichten. Veel ontstemming heeft zijn onhoffelijkheid jegens de IJslanders gekweekt, nog meer het feit dat hij voortdurend zijn functie als FIDE-offi- cial heeft trachten te misbruiken door ten behoeve van Fischer Schmidt te beïnvloeden. Bill Lombardy, Fischers secondant is iemand die je onmiddellijk zou engage ren om in een film de rol van de holle en tevens rampzalige priester te spelen. Helaas voor Lombardy is hij dit alles ook. Hij is vrij onvriendelijk tegen kinderen, maar heeft soms niet in de gaten dat steeds maar weer hetzelfde jongetje hem een handtekening komt vragen. (Er wordt veel gehandeld in Ijsland en ze beginnen er al vroeg mee.) Dan is er Fischers hof-biograaf Brad Darrach. In Life publiceerde Darrach vorig jaar al een cover-story over de match tegen om weer een

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23