Vakcentrales mogen BRAZILIË-ACTIE IN parlement met tot DEN HAAG GESTART programma dwingen Amin sarcastisch tegen Britten Zin en functie van TBR blijven vraag in wetsontwerp van Van Agt Weer gratis reizen Wandelen met NS 14 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Attractie voor de toeristen „Iets doen voor vele onderdrukten” Jezuiet ontslagen Begrotingstekort als hoogleraar in Suriname HET WEER Man uit Amstelveen vermoord 2 septemberdagen op uw 65+kaart op Mallorca 1! Li 12 voordelig uit met NS ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 Vergelding Risico’s Kritiek verstomd Vloeiende lijn Prof. Albeda op congres christelijk- sociale organistaties in Woudschoten: Voor 1ste klas betaalt u max. f 4.- per dag bij. Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65+kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). Vraag een folder aan ’t loket. „Zo veel moge lijk” (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG. Na de nota over de terbeschikkingstelling van de regering (1970), biedt het nu door minister Van Agt ingediende wets voorstel weinig verrassingen. De belangrijkste punten uit de nota zijn in dit voorstel terug te vinden. Zo wordt de rechtspositie van de terbeschik kinggestelde aanmerkelijk verbeterd. Ook krijgt de rechter de bevoegd heid om af te zien van het opleggen van gevangenisstraf als iemand in mindere mate toerekeningsvatbaar is. Tot nu toe kon deze straf alleen achterwege blijven bij volledige ontoerekeningsvatbaarheid. Uw NS-identiteitsbewij s of pasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. Nieuw voor 1972: Bos- en beekwandeling Leuvenum (Hulshorst, Veluwe) en Bos- en heidewandeling „De Ginkel” (Ede-Wolf heze). Vraag op ’t station naar de nieuwe kleurenbrochure „Wandelen met NS’’. voordelig uit met NS De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor ’n echtpaar f75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor sn echtpaar f 30.- Op scholen (Van onze redactie economie) Prof. Albeda acht het niet in het belang ADVERTENTIE WEERRAPFORTEN van „ge- terbeschikingstelp 19.47 van Hoog water Laag water In september kunt u met NS op uw 65 +kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Laat aan ’t loket uw 65+kaart afstempelen en stap in. uur. uur. 0 0 0 0 O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O o o 0.3 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o De criminoloog professor W. H. Nagel wees erop, dat nergens wordt ingegaan op de zin en functie van TBR voor het pu bliek, of voor degenen die met deze maat regel bedreigd worden. Wat is bovendien de functie van de TBR in het geheel van de strafrechtspleging? Behalve deze kritische geluiden uit de vakbladen, werd ook actie gevoerd door een aantal psychologen, die in de psychopatenzorg werkzaam waren. Hun verwijt was, dat de nota niet ingaat op het succes van de gevolgde behande lingsmethoden en over de voorspelbaar heid van dit succes in individuele geval len. Op dit moment zijn deze vragen geen van alle te beantwoorden. Criminologisch i een i een wor- Hieraan zijn risico’s verbonden: als het misgaat komen er publicaties in de pers, die weer een terugslag geven op het hele werk in deze sector. De pers wordt in dit verband wel eenzijdigheid verweten. Toch is zij maar ten dele schuldig. Deze eenzij dige aandacht is vooral het gevolg van het uitblijven van evenwichtige informatie van officiële zijde. Waarom wordt er bijvoorbeeld ten behoeve van de mensen die in de buurt van een psychiatrische inrichting wonen niet regelmatig ver antwoording afgelegd van het gevoerd be leid; inzicht gegeven in het onderzoek dat aan de gang is, of over experimenten die zijn gevoerd? Zelfs in de regeringsnota en de memorie van toelichting ontbreekt sys tematische informatie over de gestelde kernvragen. Dze mogelijkheid is hard nodig nu het gevangeniswezen zelf niet over een psy chiatrische kliniek beschikt en daardoor, vooral drugpatiënten, geen adequate op vang kan bieden. Of deze mogelijkheid in de praktijk veel zal worden toegepast hangt in hoge mate af van de psychiatri sche inrichtingen. Deze zijn toch a] over vol en tot nu toe bepaald niet overmatig enthousiast „justitie-klanten” over te ne men. ksclubbezoekers. De politie van Sluis zal het voorbeeld van Hulst niet volgen en niet optreden tegen de seksclubs in deze grensgemeente Eergisteren kondigde het gemeentebestuur var Hulsi aan, dat de vijf seksbioscopen in deze gemeente bin nen een maand moeten worden gesloten. Ook in Sluis worden de seksclubs vooral door Belgen bezocht. PALMA DE MALLORCA (Reuter). De 49-Jarige Nederlander Johan Hessen houwer uit Amstelveen is donderdag ver moord in zjjn hotelkamer op Mallorca aangetroffen. Volgens de politie lag het lijk van de Nederlander naakt op de grond met inge slagen schedel. De heer Hessenhouwer, wiens paspoort en geld gestolen zijn, kwam dinsdag met een chartervliegtuig op Mallorca aan en is woensdagavond het laatst gezien door ho telpersoneel toen hij naar zijn kamer ging met iemand, die nog onbekend is. 3 ROME (AFP). Pater Pedro Arrupe, het hoofd van de Jezuïetenorde, heeft zjjn ordegenoot pater Pietro Brugnoli, die al zes jaar hoogleraar is aan de Gregoriaanse universiteit in Rome, verzocht zijn functie neer te leggen omdat hij blijft samenwer ken met die „Beweging van 7 november 1971". uur. uur. 7 3 i 4' 4 3 i 9 5 3 i 5 3 i 2 i 4 i 10 6 3 3 5 2 2 5 5 6 6 6 4 10 6 4 10 4 5 10 3 3 3 3 4 13 3 5 DEN HAAG. Brazilië heeft zich vooi zijn economische vooruitgang ontwikkeld tot een concentratiekamp. Dit politiek- economische model van de huidige mili taire dictatuur heeft het fiat van de Amerikaanse president. Krijgt de econo mische vooruitgang gestalte, dan kan het model voor andere Zuidamerikaanse en voor Afrikaanse landen worden overgeno men. Het enige opzienbarende is misschien het gebrek aan nieuwe elementen. De regeringsnota waarop dit wetsvoorstel is gebaseerd heeft nl. een fors stuk kritiek los gemaakt. Het belangrijkste verwijt aan het adres van de regering was wel dat de terbeschikkinggestelde zelf de grote afwezige bleef in de 78 pagina’s tellende van fraaie foto’s voorziene, no ta. Het wetsvoorstel ontwijkt het probleem, of maatregel en straf naast elkaar ge handhaafd moeten blijven, door deze keu ze naar de rechter toe te schuiven. Een weinig elegante, maar politiek wel handi ge oplossing. Wat is namelijk het geval. Toen de maatregel van TBR in ons land geïntroduceerd werd in het ontwerp Regout van 1911 was het niet de bedoeling straf en maatregel allebei op te leggen, maar bij de behandeling in 1925 heeft de Anti-Revolutionaire minister van justitie Heemskerk het voorstel op dit punt veranderd. De christelijke politieke opvatting eiste In de praktijk wordt dit eindpunt niet op toen naast behandeling vergelding van het onrecht. Het is de vraag, of op dit moment deze opvattingen zo ver zijn ont- Amstordam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente VUssingen Z.B Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissaboh Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo i Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis Algemeen is men van mening, dat men de huidige maatschappij moet zien als een overlegeconomie. Uitgesproken werd dat mede daarom de christelijk-sociale orga nisaties de overlegvorm prefereren boven het conflict-model. CNV-voorzitter J. Lanser onderstreepte dat de vakbeweging mede verantwoordelijk is voor de relatie ve gezondheid van onze economie. Begraven. Sir Francis Chichester, de Brit se zeezeiler, is gisteren ten grave gedra gen in Shirwell in Devonshire waar hij ook geboren was. Chichester is bijgezet op het kerkhof van de St. Andrew’s kerk waar zijn vader jarenlang voor ganger is geweest. Het Braziliaans Informatiefront, waar van de medewerkenden onbekend wensen te blijven uit vrees voor represailles en ontdekking van informatiekanalen, heeft een overzicht opgesteld, dat als boekwerk onder de titel „Brazilië voor beginners”, gegevens over het land verstrekt. De au teurs noemen het een boekje voor mensen die zich interesseren voor een ontwikke lingsland dat in alle opzichten rijk is. De WIZA heeft „Indianen van Brazilië, een verdwijnende wereld” bijgedragen Daarin staat onder meer dat het Amazo- ne-gebied, waarin meer dan de helft van de Braziliaanse Indianen wonen op grote schaal wordt opengelegd voor de „bescha ving”: exploitatie voor versnelling van de economische groei. De integratie, die het bewind voorstaat, leidt evenwel onaf wendbaar tot de ondergang van de cultu ren van de etnische minderheden en tot verpaupering van de Indianen. De KWJ en de Clat-Nedegl/nd beschre ven de situatie van de arbeiders en de belangen van de Nederlandse bedrijven in ZEIST Prof. W. Albeda achtte het voor de parlementaire democratie onge zond. indien de vakcentrales de regering zuoden trachten te dwingen zo ongeveer het regeringsprogram van de oppositie over te nemen. „Er zit ook een griezelig element in wanneer de vakbeweging de indruk zou wekken, bereid te zijn tot gevaarlijke stappen over te gaan indien overleg mislukt. De vakbeweging zal zich nooit, ook niet in het geval van een regering met een zeer onaanvaardbaar be leid kunnen onttrekken aan haar mede verantwoordelijkheid voor de relatieve gezondheid van onze economie”. Al deze kritiek gaf aanleiding tot een hearing voor de Tweede-Kamercommissie van justitie. Nu zijn de kritische geluiden verstomd en in de memorie van toelich ting bij het wetsvoorstel wordt deze epi sode genegeerd. De maatregel Dat de aandacht op minder mooie as pecten van het leven in Brazilië wordt gevestigd, zeggen de organisatoren niet te doen uit een zucht tot kritiek, maar uit meeleven met de mensen in Brazilië. Door de aandacht te vestigen op de onderdruk king en terreur wil men de regering er toe brengen Brazilië aan te sporen in deze situatie verbetering te brengen. Van de parlementsleden verwachten zij dat ze hun oordeel laten meewegen als de relaties van ons land met Brazilië, rechtstreeks of via de Europese Economische Gemeen schap, aan de orde komen. Centraal- Afrikaanse Republiek si voor een drie daags bezoek in Oeganda aangekomen. Hier drukt hij de hand Van een Britse of ficier, die Oegandese militairen opleidt. Achter hem president Amin van Oeganda, die tijdens de begroeting fijntjes opmerkte de Britten zo van hun stuk te hebben ge bracht, dat ze hem een doctorsgraad in de filosofie waardig zouden moeten keuren. Gisteravond waarschuwde Amin de Aziaten, die binnenkort het land moeten verlaten, al hun eigendommen bij re- geringsinstanties te laten registreren om dat de staat het recht hierop anders niet garandeert. Door een kaartenactie wil men presi dent Emilio Garrastazu Medici van Brazi lië en enige ministers er toe brengen de politieke gevangenen vrij te laten, de martelingen te stoppen, de culturele iden titeit van de Indianen te garanderen, de schuldigen aan het martelen en doden van Indianen te vervolgen. De handteke ningen worden op 7 september aan de Braziliaanse ambassadeur in ons land overhandigd. Zon Maan op ZONDAG 3 SEPTEMBER 11.55 uur en 7.06 uur en D«*ze brochures en rapporten zijn met ander informatiemateriaal onder meer over de historische rol van de kerk in Brazilië, over de arbeidersbeweging, over de posities van het onderwijs aan de beide kamers van de Staten-Generaal toege stuurd. Over de methoden van het regime merkte hij nog op, dat wie zich niet naar de richtlijnen van de dictatuur gedraagt, uit de weg wordt geruimd. Dat geldt met name voor de Indianen. Hij las uit recen te kranten voor, waarin wordt gesproken van concentratiekampen voor „misdadi gers”, waarmee Indianen werden bedoeld, die in gebied woonden, dat het bewind wil ontsluiten en exploiteren. Hij maakte voorts melding van een plan van twee Brazilianen om 3.000 India nen als toeristische attractie in een soort dierenpark onder te brengen. Een apart hoofdstuk zou onder meer beschreven worden hoe men zoveel moge lijk winsten uit Brazilië probeert te halen. Hierbij profiteren de AKZO en andere buitenlandse ondernemers mee van het uitbuitings- en onderdrukkingssysteem, dat het militaire bewind er hanteerd om de massa onder de duim te houden, zo zeggen KWJ en Clat-Nederland. DEN HAAG. Iets doen, om de enor me onderdrukking van tienduizenden door bet Brziliaanse regime te verminderen. Dat is het doel waarvoor een aantal organisaties de handen ineen hebben ge slagen om een Brazilië-actie te voeren. De actie is gisteren in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag van start ge gaan. Brazilië viert deze maand het feit dat het 150 jaar geleden onafhankelijk werd. Festiviteiten, parades, recepties en bijeen komsten moeten de buitenwereld doen geloven dat het met Brazilië goed gaat, maar dat is volgens de organisatoren van de actie geenszins het geval. „De militaire dictatuur zorgt er voor een snelle groei ADVERTENTIE Het Convent van christelijke sociale or ganisaties is ook van mening, dat om het maatschappelijke stelsel te laten functio neren een minimum aan concensus nodig is. Besloten werd dat aangesloten organi saties zich zullen inzetten voor het berei ken van zo’n concensus voor de participa tie op alle niveaus, voor een betere inko mensverdeling en voor een betere functie van de onderneming ten opzichte van de samenleving. Dit heeft Marei Moreira Alves, oud- parlementslid van Brazilië die nu in Frankrijk woont meegedeeld op een bij eenkomst, waarmee de Brazilië-actie in ons land werd ingeluid. een bepaald moment bereikt maar is er een subtiel systeem van vertrouwen met daardoor een steeds grotere vrijheid. Tenslotte moet vrij-zijn in de maatschap pij zelf geleerd worden. 20 20 20 19 20 19 20 20 20 20 19 27 23 15 20 19 21 14 20 17 29 21 24 20 25 27 28 18 24 17 23 25 26 16 20 19 24 25 29 23 De komende week zal Amnesty Inter- national nog een rapport uitgeven over politieke gevangenschap en over het sys teem van martelen in Brazilië. Kaartenactie PARAMARIBO. In Suriname is een begrotingstekort te verwachten van ruim 34 miljoen Surinaamse gulden (68 miljoen Ned. gulden), aldus gouverneur dr. J. H. E. Ferrier, gisteren bij de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Surinaamse Staten (parlement). Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. Zd. Limburg licht bew. mist licht bew. licht bew. regen onbew. onbew. half bew. onbew. half bew. zw. bew. half bew. half bew. onbew. onbew. half bew. onbew. licht bew. zw. bew. zw. bew. geheel bew. onbew. zw. bew. onbew. licht bew. zwaar bew. onbew. t licht bew. onbew. licht bew. zw. bew. u AC SB nno no nno nno no no no no no no zo ozo windst. nno no ono nno z wzw o nw windst. ono ono z windst. ono n windst z no windst. wzw z n ono n no n ozo van d'e economie, maar de bevolking gaat er niet het kleinste beetje op vooruit”, aldus de actiegroep. „Het is belangrijk, dat de werkelijke situatie in Brazilië aan iedereen bekend wordt”, aldus Gerrit Pruim van afdeling Nederland van de Olat, een samenwerken de organisatie van Latijns-Amerikaanse werknemers. „Brazilië speelt bovendien een belangrijke rol in heel Zuid-Amerika en ook in Zuid-Afrika, Angola en Mozam bique,” aldus Ciel Macke van KWJ (Ka tholiek Werkende Jeugd). Brazilië is een Amerikaanse satelliet, door de Verenigde Naties gebombardeerd tot de politie voor Zuid-Amerika”, aldus Macke en .Pruim. „Daarom is het taak om informatie over Brazilië te verspreiden. Daarom zijn de Clat, en de KWJ samen met de werkgroep Indianen Zuid-Amerika (WIZA), Amnesty International, afdeling Nederland, en het Braziliaans informatie front tot actie overga an. De eerste week van september zullen in vele steden op scholen en vormingsinsti tuten voorlichting»- en discussie-avonden worden gehouden, informatiestands op straat verschijnen, handtekeningen wor den ingezameld, briefkaarten verstuurd, films vertoond, brochures worden uitgege ven en protestbrieven worden voorgelezen in kerken. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Geen verandering van betekenis. Morgen: aantal uren zon 5-13, minimum temperatuur tot 4 graden onder normaal; ma- ximum temperatuur omstreeks normaal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur; 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Maandag: aantal uren zon: 4 tot 13; mi nimum temperatuur 0 tot 4 graden onder nor maal; maximum temperatuur omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal 90 percent. Normale temperaturen tot 7 september, mi nimum 14, maximum 19 graden. onderzoek geeft aanleiding tot het ver moeden dat er geen scherpe grens te trekken is tussen ontoerekeningsvatbare daders en „normale” delinquenten. Er is eerder sprake van een vloeiende lijn, waarbij het min of meer toevallig is of een delinquent in een gevangenis terecht komt of TBR krijgt. Daar komt bij, dat de gevangenisstraf steeds meer ontwikkeld is in de richting van een behandeling. Tenslotte schrijft de beginselenwet gevangeniswezen voor, dat de gedetineerde moet worden voorbereid op zijn terugkeer in de maatschappij. Doordat niet scherp is aan te geven wanneer de „patiënt” beter is, leeft deze in grote onzekerheid. Wanneer zal de be handelende arts hem of haar genezen verklaren? „Dokter zegt, dat ik nog wat minder koppig moet zijn voordat ik naar huis mag” schreef een terbeschikkingge stelde trouwhartig. Ga er maar aan staan. van de leden van de vakbeweging om, als de regering niet de gewenste maatregelen neemt, eenzkoers in te slaan die onvermij delijk tot inflatie leidt onder het motto ,,’t Is onze schuld niet”. Die inflatie is scha delijk voor iedereen, dus ook voor de werknemers. Dit zei hij op het tweedaagse congres van het Convent der christelijk- sociale organisaties, waarin zijn vertegen woordigd het Nederlands-Christelijk Werkgeversverbond, het Christelijk Natio naal Vakverbond, de Nederlands-Christe- lijke Boeren- en Tuindersbond en de Christelijke Middenstandsbond. Sprekend over het af te sluiten sociaal contract zei prof. Albeda, dat het uiterst moeilijk wordt en de onderhandeling be paald bedenkelijk wanneer elk der be trokkenen meent de hoogste troef te be zitten. „De onderlinge bereidheid om te komen tot het coördineren van het beleid, veronderstelt gezamenlijke verantwoorde lijkheid voor de situatie in de natie. Slechts die vakbeweging kan zo’n contract aangaan, die zich inzet voor het behoud van de bestaande orde. Tenzij men, wat niet zo onredelijk zou zijn, in het karak ter van het contract zelf reeds een veran dering van die orde zou willen.” Het convent acht het sociaal contract een instrument voor de coördinatie van het beleid van overheid en maatschappe lijke organisaties. Het convent koos in de slotzitting voor de huidige maatschappij structuur, omdat tot nu toe geboden alter natieven een inperking van de vrijheid inhoudt. Wel vond het congres het nood zakelijk dat dringend iets moest worden gedaan aan de inkomensverdeling, zowel nationaal als internationaal en aan de grote milieuproblemen. Het afsluiten van een sociaal contract achtte het congres een belangriik uitgangspunt voor een nieuwe ontwikkeling, omdat zo’n contract de organisaties de mogelijkheid geeft een belangrijke rol te spelen. Brazilië. Gebundeld is dit een werkboekje geworden onder de titel „Met de economie gaat Zet goed, met het volk gaat het bar slecht”. wikkeld dat deze partijen bereid zijn de vergeldingsgedachte aan de kapstok te hangen. Vandaar dat de zwarte piet nu aan de rechter wordt doorgespeeld. De administratie krijgt meer bevoegdheden doordat de mogelijkheid om gevangenen over te plaatsen naar psychiatrische in richtingen als hun geestelijke toestand daar aanleiding toe geeft wordt ver ruimd. ZONDAG 3 SEPTEMBER op 5.55 uur onder 19.23 0.28 uur onder 17.27 ling van de regering om te worden ver- pleegd, wordt in de nieuwe regeling mo gelijk: Bij een verdachte wiens geestelijke vermogens gebrekkig ontwikkeld of zieke lijk gestoord zijn, Als deze verdachte een misdrijf heeft begaan waarop een strafbedreiging staat van één jaar of meer, Als de ernst van het feit de veelvuldigheid van voorafgaande veroor delingen het opleggen van de maatregel vergt. De maatregel wordt opgelegd voor twee jaar, maar kan telkens verlengd worden met twee jaar zolang de betrokkene nog niet genezen is. Dit is in de terminologie de wet „zolang de veiligheid van anderen dan wel de algemene veiligheid van personen of goederen de verpleging eist”. Kernvragen bij deze regeling zijn: wanneer is sprake van ziekelijke stoor nis der geestvermogens; wanneer is de behandeling slaagd”; is dit moment voorspelbaar; kan patiënt met een gerust gemoed op zeker moment „genezen” verklaard den? van de

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2