voor prins BOUW KERNINSTALLATIE Vissers bij Ijsland spannen Leider van staaldraad rond het dek Zelfstandig Limburgs Dagblad niet mogelijk B McGovern is nog niet ontmoedigd 3 T upamaros gewond bij arrestatie „WORDT BESTUDEERD” „Grote dierenatlas" Amerikaans-Japanse overeenstemming: Tweede „kabeljauw-oorlog” begonnen Aandeelhouderscommissie: arbeiders gevraagd gevangenissen achtergrond Terugkeer van Joegoslavische Geld afperser Lufthansa Protesten op daken Britse Nederlandse schooljeugd zeer gezond Drees jr. lid Tweede Kamer gegrepen Onderhandelingen Japan-China begonnen „Kracht VS wereldvrede” bedreiging voor 2 3 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1972 Salvo s A larmerend „Groentje Sadat in toespraak: t s L 41 oktober amsterdam -Aoriade (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Als senator George McGovern ontmoedigd is door zijn achterstand bij president Nixon met 34 percentegepunten in het laatste opinie-onderzoek (64 tegen 30), dan is het niet aan zijn campagne te merken. Integendeel ,voor het eerst sinds de blunders van de afge lopen weken schijnt hij zijn politieke postuur gevonden te hebben en staat, zoals de Amerikanen het zeggen, zijn campagne weer op de rails. trein/entree IC. 1 1 L t „Kleine landen kunnen niet op eigen benen staan wanneer de sterkte van de Verenigde Staten zo groot is, dat de vrede erdoor wordt bedreigd en zij terecht of ten onrechte hun wil opleggen,” aldus de Egyptische president. door vermindering van de en andere handelsbelemmeringen” op temationaal en multilateraal gebied. jaar een belangrijke stap vormden op de weg naar vrede. Nixon hoopt dat Tanaka’s komende be zoek -aan China zal bijdragen tot het ver minderen van de spanning in Azië. Staatssecretaris van Landbouw, Dieter Griesau, zei in antwoord op vragen van de oppositie, dat de visserijzone uitgebreid Daley, een van de laatste Pasja’s van de partij, was niet tot het congres in Miami toegelaten en liet McGovern en kele dagen antichambreren, voordat hij hem ontving om vrede te sluiten. Maar in zijn verzoeningstoespraak vermeed Daley tot het laatst toe om McGovern persoonlijk te steunen. McGovern, met andere woorden, werd door zijn eigen partijbonzen behandeld alsof hij een „groentje” was die, hoewel hij de aandacht op zich had gevestigd, nog de nodige lesjes te leren heeft. Deze oefeningen in nederigheid om de oude garde van de Democraten (die het in de partij nog altijd voor het zeggen hebben) het hof te maken, hebben McGovern veel tijd gekost - de tijd die hij anders had kunnen besteden om de kwesties te definiëren die hem van president Nixon onderscheiden. De eerste stap daartoe nam McGovern deze week met zjjn belangrijke toe spraak in het hol van de leeuw: voor de makelaars van Wall Street, waar hjj een overzicht gaf van zijn herziene eco nomische voorstellen. Zijn eerste voor stellen, vooral dat voor een gegaran deerd minimum-inkomen van duizend In zijn nieuwe voorstellen wil Mc Govern „geld dat met geld verdiend wordt” even zwaar belasten als inko mens; belasting heffen op ka pi taais ver meerdering door verkoop van onroe rende goederen; geen afschrijvingen meer toestaan aan de olie-industrie voor de vermindering van de olievoorraad in de aangeboorde bronnen; de sociale voorzieningen uitbreiden, maar alléén een gegarandeerd inkomen toekennen aan hen die niet in staat zijn om te werken. Dr. Drees, die onlangs aftrad als minis ter van Verkeer en Waterstaat, kwam vorig jaar bij de verkiezingen in de Twee de Kamer. Na de kabinetsformatie-1971 legde hij het lidmaatschap neer in ver band met zijn benoeming tot minister. DEN HAAG. Oud-minister W. Drees jr. is weer benoemd tot lid van de Twee de Kamer. Hij volgt, in de fractie van DS’70, de heer W. J. Schuitemaker op, die om gezondheidsredenen voor het Kamer lidmaatschap bedankte. Japan zal onder meer passagiersvlieg tuigen en landbouwprodukten van de Ver enigde Staten kopen. Aangezien dit bedrag niet toereikend is om het verschil op te heffen, zullen des kundigen van de twee landen trachten een duurzame oplossing te vinden. Japan en de Verenigde Staten zijn van plan het Japans-Amerikaanse veiligheids- verdrag in stand te houden. zal worden overeenkomstig het visserij- verdrag van 1964. De maatregel wordt niet voor volgend jaar verwacht. De V.S. en Japan zullen de mogelijkhe den bestuderen voor de gezamenlijke bouw in de Verenigde Staten van een installatie voor de verrijking van uranium voor vre desdoeleinden. Japan zal daartoe over een periode van verscheidene jaren waar schijnlijk ruim drie miljard gulden inves teren. MONTEVIDEO, Uruguay (AP). Raul Sendic. de leider van de Tupamaro guer rillastrijders, is gisteren gewond gevangen genomen door een peloton politie en mili tairen na een vuurgevecht in een buiten wijk van Montevideo. Het is de -derde maal, dat Sendic is gearresteerd. Beide vorige malen wist hij te ontsnappen. Vol gens een officieel communiqué was hij ondergedoken in een huis bij de haven wijk van Montevideo, waar het leger zijn schuilplaats ontdekte. Maar ook minder partijdige Ameri kanen hielden van die eerste weken van McGoverns campagne de indruk over, dat iemand die zulke blunders maakte, niet in staat was zijn eigen campagne- organisatie in de hand te houden en dus onmogelijk het landsbelang toever trouwd kon worden (een gevolgtrekking die Amerikanen al snel in de mond ligt). Hoe dan ook, amateurisme, dat was het beste dat men voor McGoverns campagne over had. Sendic en een aantal andere guerrilla strijders werden door het peloton Voor ondervraging aangehouden, waarop Sendic een pistool te voorschijn haalde en begon te schieten. Het peloton schoot terug en raakte Sendic. De overige guerrillastrij ders ontsnapten. De 45-jarige voormalige student in de rechten en vakbondsleider heeft in het begin van de zestiger jaren de Tupamaro organisatie helpen opbouwen waarna hij leider van de organisatie werd. In augus tus 1970 werd hij samen met acht van zijn naaste medewerkers gearresteerd in een flat waarin de politie het paspoort van Daniel Mitrione aantrof. Mitrione, een Amerikaanse adviseur van de politie van Uruguay, werd ontvoerd en daarop ver moord. In september van het vorig jaar zijn Sendic en 105 andere guerrillastrijders uit een gevangenis in Montevideo ontsnapt via een tunnel die zij hadden gegraven. Drie visserij-bewakingsschepen hebben zich gisteren bij de Westduitse vissers vloot gevoegd die voor de kust van Ijsland aan het vissen is. Niet alleen ging hij op zijn tenen staan om de vakbonden onder de kin te strelen, wier trouw aan de Democra tische partij voor het eerst in het ge ding was gekomen door de weigering van George Meany, de conservatieve president van de grote AFL-CIO-bond, om met McGovern in zee te gaan; maar McGovern liet zich ook nog koeieneren door Chicago’s burgemeester Richard Daley. De zitting begon op hetzelfde ogenblik waarop president Nixon en premier Tana ka in Honoloeloe op Hawaii over hun betrekkingen en de relaties met China van gedachten wisselden. Nixon en Tanaka zijn het voorts eens dat „een fundamentele hervorming" van het internationale monetaire stelsel nood zakelijk is”. Zij achten het ook een nood zaak dat de „handelsexpansie toeneemt invoerrechten in- MAASTRICHT. Een commissie van aandeelhouders van het Limburgs Dag blad in Heerlen is tot de conclusie geko men dat een zelfstandig voortbestaan van het Limburgs Dagblad „niet wel mogelijk is Dit verklaarde de raadsman van de directie mr. Van Breukelen vrijdag in Maastricht bij de behandeling van een kort geding van oud-directeur drs. J. van Neerven tegen het bestuur van het dag blad. BELGRADO (DPA) Door betere ar beidsvoorwaarden in eigen land te schep pen wil Joegoslavië zijn arbeiders, die in het buitenland werken, de terugkeer ge makkelijker maken. AMSTERDAM. De Nederlandse schooljeugd in de leeftijd van 5 tot 14 jaar blijkt een zeer gezonde leeftijdsgroep te zijn. Het aantal kinderen in deze groep, dat jaarlijks aan een ziekte overlijdt is zo gering geworden in 1970 bedroeg dit aantal 220 dat bij bestendiging van deze toestand een niet gering aantal huis artsen tijdens een bijv. 30-jarige loop baan geen enkel kind uit deze leeftijds klasse zal zien sterven aan een ziekte. De McGovern-strategie, vlak nadat hij op het Democratische partijcongres gekozen werd, was de „establishment- Democraten”, die tijdens het congres nauwelijks aan hun trekken waren ge komen en diep waren beledigd, zo snel mogelijk gerust te stellen. Daartoe maakte Mc Govern een aantal manoeu vres die de puristen van zijn campagne tegen de borst stuitten. Zij zijn het eens dat Nixons bezoeken aan China en de Sovjet-Unie van dit dollar voor iedere Amerikaan, waren hevig aangevallen als „onverantwoor delijk, lachwekkend en catastrofaal”. geen beslissingen mogen vallen over de toekomst van het blad. Hij stelde dat de vergadering onwettig is bijeengeroepen omdat jaarstukken en toelichting daarop niet tijdig aan aandeelhouders zijn ver strekt. Zij kunnen zich daardoor geen oordeel vormen, aldus drs. Van Neerven. De uitspraak volgt woensd?/ de dag van de vergadering om tien uur. West-Duitsland wil binnen afzienbare tijd de visserijgrens aan de Westduitse Noordzeekust uitbreiden van de huidige drie zeemijlen tot twaalf zeemijlen. diplomaat, die alleen maar schade kon aanrichten in de diplomatieke porse leinwinkel en Clark was niet meer dan een landverrader. LONDEN (AP). Het protesteren door op het dak te gaan zitten heeft zich over nog meer Britse gevangenissen verspreid. In een strafinrichting hebben zich 353 gevangenen bij de demonstratie aangeslo ten door te weigeren werk te verrichten. PEKING (Reuter). De eerste Japanse regeringsdelegatie, die de Chinese Volks republiek bezoekt is gisteren in Peking aan de onderhandelingen begonnen, die de weg moet bereiden voor het bezoek van premier Kakoeei Tanaka van Japan aan China. De reactie van de geldmakelaars was voorspelbaar: Lauw. Maar economen, al of niet pro-McGovêrn, waren het er over eens dat het programma goed in elkaar zat en ernstig genomen diende te worden. Hoe ernstig bleek binnen 24 uur, toen de Republikeinen uit alle hoe ken van de regering salvo’s begonnen te lossen. Elliot Richardson, de minister van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken, die blijkbaar de belangrijkste taak was toebedacht om McGovern in de grond te boren, noemde de voor stellen „kostbaar en ondoordacht”. Salingers bezoek wekte bovendien de indruk dat McGovern het eigenhandig met Hanoi op een akkoordje zou pro beren te gooien, een indruk die daarna nog werd versterkt door uitspraken van de voormalige Democratische minister van justitie, Ramsey Clark, na diens terugkeer van een bezoek aan Noord- Vietnam, In een ongelukkige formule ring zei Clark dat een functionaris in Hanoi hem had gezegd dat wanneer McGovern gekozen zou worden, de Amerikaanse krijgsgevangenen binnen drie maanden na diens inauguratie zou den worden vrijgelaten. (De functiona ris was geen politicus, maar de hoofd redacteur van Hanoi’s partijblad en diens mening was een privé-opvatting.) De Republikeinen besprongen McGo vern, Salinger en Clark. McGovern pro beerde volgens hen het effectieve Viet- nam-beleid van de president te onder mijnen; Salinger was een amateur- WASHINGTON (AFP en DPA) De Japans-Amerikaanse topconferentie op Hawaï is gisteren geëindigd met vriend schappelijke verklaringen inzake overeen stemming op het gebied van de politiek ten opzichte van China en het Amerikaan se tekort op de handelsbalans. President Nixon en premier Tanaka zeg gen in een gezamenlijk communiqué dat Japan van nu tot maart volgend jaar zijn aankopen in de Verenigde Staten met ruim 3,5 miljard gulden zal verhogen om het Amerikaanse tekort op de handelsba lans met Japan van ongeveer 12 miljard gulden te helpen verminderen. Erger nog, in de ogen van de puristen, was McGoverns bezoek aan oud-presi- dent Johnson op diens ranch in Texas en vooral McGoverns verklaring daar na, dat het bezoek het grootste evene ment in zijn leven was geweest. Een zegsman voor Johnson zei daarentegen, in de stijl van het Witte Huis, dat de ex-president een „vriendschappelijk onderhoud’ met de leider van de De mocratische Partij had gehad. CAIRO (UPI, Reuter). President An war Sadat van Egypte heeft gisteren verklaard, dat de Verenigde Staten zo sterk zijn, dat ze een bedreiging voor de wereldvrede vormen. Ook op andere plaatsen binnen de nieu we visserijgrens zijn vooral Britse, maar ook Westduitse en Belgische treilers gesig naleerd. de IJslandse minister van Justitie Baldus Moller heeft aangekondigd dat alle schepen die in overtreding zijn, ver volgd zullen worden als ze een IJslandse Dit wordt opgemerkt in een mededeling van de Stichting Medische Registratie in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde. De opnamefrequentie van de school jeugd in de ziekenhuizen, namelijk 40 per 100, is de laagste die men in ons land kent. In 1970 overleden in Nederland 417 kinderen van 10 tot 14 jaar, van wie bijna de helft, namelijk 197, door uitwendig geweld (verkeers- en andere ongevallen). In dichte mist zijn de vier kannoneer- boten van de IJslandse kustwacht gisteren begonnen met fotograferen van buiten landse vissersboten die in de verboden zone van vijftig zeemijl vissen. Gisteren werd de uitbreiding van de visserij grenzen van twaalf tot vijftig mijl van kracht. Engeland en West-Duitsland hebben laten weten dat ze deze eenzijdige IJslandse maatregel niet erkennen en het Internati onale Gerechtshof in Den Haag heeft beslist dat uitvoering van de maatregel opgeschort moet worden in afwachting van een uitspraak van het Hof. De Eagleton-affaire, die meer kwaad bloed heeft gezet dan eerst werd voor zien, was de eerste van de blunders die McGovern duur zijn komen te staan. De ernstigste daarvan was zijn ontkenning dat Pierre Salinger in overleg met hem was gaan praten met de Noordvietna- mezen in Parijs, terwijl Salinger (de voormalige perschef van president Ken nedy) zei, dat McGovern en hij daar over al op het partijcongres in Miami hadden gesproken. De grootste IJslandse kannoneerboot, de 900 ton metende „Aegir,” voer tussen een groep Britse trawlers, terwijl de beman ning druk bezig was met fotograferen. Aan het hoofd van de dertien man sterke delegatie in Peking staat de chef van de afdeling China van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken Akira Hasjimoto. Tanaka’s bezoek aan Peking heeft waarschijnlijk nog deze of anders begin volgende maand plaats. Een regeringswoordvoerder in Bonn heeft gisteren bevestigd dat de Westduitse marine zich niet in de kabeljauw oorlog zal mengen. Niettemin voelde de regering zich zo danig in het defensief gedreven, dat spoed werd gemaakt met de voorstel len voor een belastinghervorming, die men liever tot na de verkiezingen in november had willen laten liggen. Of senator McGovern in de resterende tien weken van de verkiezingscampagne zijn achterstand op president Nixon zal kunnen inlopen, lijkt ook voor sommi gen van zijn eigen staf onwaarschijn lijk, Maar, zeggen zij dan tegelijker tijd: wie had gedacht dat hij, met zes percentagepunten in de voorverkiezin- gen, de Democratische kandidatuur zoi| kunnen winnen? Dat is dan ook de enige reden waarom politici en journalisten hier nog altijd een slag om de arm houden, wanneer zij zeggen dat de her verkiezing van president Nixon „prak tisch” een voldongen feit is. De staking vond plaats in de Gartree gevangenis, in Leicestershire, waar slechts 20 gevangenen aan het werk gingen. De rest zei tot maandagmiddag te zullen staken. Dit protest volgde op de bestraf fing van een van de gevangenen in de Gartree gevangenis wegens een aanval op een bewaker. In andere gevangenissen werden de protesten op de daken voortgezet, terwijl een groep van vier demonstrante nin een groep van vier demonstranten in de Stafford gevangenis besloot een week lang geen voedsel te gebruiken, geen water te drinken en niet te roken. De demonstraties zijn een protest tegen de slechte toestanden in de gevangenissen in Engeland en zij steunen tevens de officiële „vakbond van gevangenen. In zijn funktie van internationaal voorziter van het Wereld Natuur Fonds kreeg prins Bernhard gisteren in Paleis’ Soestdijk het eerste exem plaar van de „Grote Geïllustreerde dierenatlas’’ aangeboden. Rechts F. den Ouden, die de atlas samenstelde, links directeur Fels van de uitgeverij. haven aandoen. Voorlopig zal de kust wacht, om botsingen te vermijden, geen trawlers opbrengen. Veel trawlers hadden hun registratietekens onleesbaar gemaakt en sommigen hebben een hek van netten en staaldraad rond het dek gemaakt om het enteren te bemoeilijken. Andere vis sersboten deden daarentegen geen moeite om hun identiteit te verhullen. McGoverns versie van zijn afspraak met Salinger was weinig overtuigend (Salinger zou op eigen initiatief naar de Noordvietnamezen zijn gegaan en McGovern zou daar geen bezwaar tegen hebben gemaakt) en schaadde de image van openheid en eerlijkheid, die hij zich in de voorverkiezingscampagne verwor ven had. Kijk, zeiden de teleurgestelden, McGovern is een even onbetrouwbare politicus als alle anderen. In een gisteren gepubliceerd vraagge sprek met het in Belgrado verschijnende blad „Borba” heeft de voorzitter van de Zuidslavische regeringscommissie voor emigratie Ivojeltic erop gewezen, dat de industrie in Joegoslavië zelf steeds meer geschoolde arbeiders nodig heeft. Naar schatting werken er op het ogen blik 1 miljoen Joegoslaven in het buiten land en wel circa 800.000 in Westeuropese landen en de rest elders. De commissie is ingesteld in de aan deelhoudersvergadering op 9 augustus. Aandeelhouders moeten zich in de toe komst uitspreken over overname-biedin- gen van De Telegraaf en N.V. Audet. Dit zal nog niet gebeuren in de aandeelhou dersvergadering op 6 september. Waarne mend directeur Drehmanns zei tijdens het kort geding: het is niet de bedoeling tijdens die vergadering besluiten uit te lokken. Er zal alleen informatie worden gegeven.” Oud-directeur drs.' J. van Neerven heeft als aandeelhouder in het vrijdag dienende kort geding geëist, dat in de vergadering REYKJAVIK, (Reuter, DPA en AP). Ijsland is zjjn tweede „kabeljauw-oorlog” tegen Engeland vol vertrouwen op de overwinning ingegaan. Het eiland heeft geen leger, geen marine en geen luchtmacht en een vijfde deel van de kustwacht-vloot is in Denemarken in reparatie maar de IJslanders maken zich over deze feiten helemaal niet ongerust. Veertien jaar geleden hebben zij de eerste kabeljauw oorlog ook gewonnen. GENEVE (DPA/UPI). —De Zwitserse politie heeft in de buurt van Genève de 34-jarige Colin Henley uit Australië gear resteerd. De man probeerde een half mil joen dollar van de Duitse Lufthansa af te persen. Henley handelde vermoedelijk in op dracht van derden. Op 9 augustus schreef hij naar het Lufthansakantoor in Keulen dat als men hem hgeen half miljoen dollar gaf, een van de lijntoestellen van de maatschappij zou worden opgeblazen. De Australiër werd gegrepen toen hij donderdag het in drie zakken gestopte geld ging ophalen op de plaats die hij Lufthansa had opgegeven. In een rede naar aanleiding van de eerste verjaardag van de totstandkoming van de federatie van Egypte, Syrië en Libië, zei Sadat verder dat de Arabieren vastbesloten zijn koste wat kost de door Israël bezette Arabische gebieden te hero veren. In die dagen viel McGovern in de opiniepeilingen terug met zes percen tagepunten: vlak na het Democratische partijcongres was zijn achterstand bij Nixon 56 tegen 37, een maand later 57 tegen 31. Het alarmerende van het al lerlaatste onderzoek van het afgelopen weekeinde (64 tegen 30) is minder de nog grotere achterstand, dan wel het van 12 tot 6 percent teruggelopen aan tal ondervraagden die „gen mening” hadden. Dat betekent dat 6 percent van deze groep, die een maand geleden po tentieel ook voor McGovern had kun nen stemmen, nu besloot president Nixon te steunen. o'"”# NS-stations

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3