AR-DELEGATIE IN IJMOND OP WERKBEZOEK Rond de losplank Gemeentebestuur van Velsen nog steeds in verzet tegen plannen voorhaven Gastarbeiders leveren in IJmond geen problemen op Huisarts was 23 jaar in Velsen werkzaam: Druk bezochte afscheidsreceptie van dokter Ph. J. Haselager HOOFDOPZICHTER J. EVERINK NAM AFSCHEID VAN WESTERVELD Jeugdtoernooi in Driehuis [H ■pRi Na 43-jarig dienstverband en 78.000 crematies: optreden Grote waardering voor tactisch ZATERDAG 2 SEPTEMBER 19 72 IJMUIDER COURANT 5 NATIONAAL GASTARBEIDERS (Van een onzer verslaggevers) de overige dagen van de week ook niet direct een enorme aanvoer te verwerken. Alleen de maandagmarkt kon redelijk genoemd worden. Zelfs twee trawlers met rondvis kwamen de wekelijkse aanvoer, die in hoofd zaak door kotters werd verzorgd, versterken. Betreurenswaardig was echter de aanvoer voor de dinsdag- markt, waarbij de toen aangevoerde rondvis niet bepaald van hoge kwali teit was. IJMUIDEN Was vroeger de woensdagmarkt de belangrijkste van de gehele week, tegenwoordig is hier in wel verandering gekomen. Zo was deze week de woensdag de minst be voorrade aanvoerdag, al was er op plechtigheden. Van de in totaal tach tigduizend crematies die er sinds 1914 in Driehuis plaats hadden, woonde de heer Everink er maar liefst acht- enzeventigduizend bij. 1 DRIEHUIS Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft vrijdagmiddag hoofdopzichter J. Everink afscheid genomen van het Crematorium Wester veld na een dienstverband van 43 jaar bij de Ver eniging voor Facultatieve Crematie. In 1929 werd de heer Everink aan gesteld als hovenier, verantwoorde lijk voor het onderhoud van de tui nen. Spoedig klom hij op tot adjunct- >pzichter en opzichter, waarna hij in 1952 tot hoofdopzichter werd bevor derd. In deze functie, welke hij dus twintig jaar bekleedde, was hij belast met het goed verlopen van crematie- (Van een onzer verslaggevers) I aan De jubilaris ontvangt een geschenk onder couvert. „Een nationaal zeehavenbeleid zal dan ook niet moeten zijn gericht op de aanleg van een tweede Nederlandse diepzeeha- ven, maar op een samenwerking en taak verdeling tussen de beide grote Neder landse havens", aldus de burgemeester. om een En terwijl mr. Aantjes de ruime raad zaal rondkeek merkte hij op: „En zoals ik zie had men er in Velsen al op gerekend dat het wetsontwerp zou worden aange nomen.” Waarop burgemeester Bosman glimlachend met een „Regeren is vooruit zien” repliceerde. In de hal van het Velsense stadhuis werd mr. W. Aantjes, fractieleider van de AR in de Tweede Kamer, door burgemeester W. M. B. Bosman be- Vervolgens richtte het bestuurslid de heer D. Breebaart het woord tot de heer Everink. Ook deze sprak zijn grote waar dering uit en stelde dat het crematorium de heer Everink gezien zijn omgang met nabestaanden node ziet heengaan. ü;..u H- 3 -‘te-.. H-Ui- .S Drs. A. Schouten toonde zich nieuwsgie rig naar de ervaringen met gastarbeiders in deze omgeving, waar wethouder Ocke- loen zich niet anders dan positief over kon uitlaten. Hij schreef dit vooral toe aan het voortreffelijke werk van de Pere- grinus-stichting, waar men voor een uit stekende begeleiding zorgt. Daarbij komt dat Hoogovens voor een goede huisvesting heeft gezorgd in speciale wonooorden. ter wijl deze onderneming haar gastarbeiders reeds in hun eigen land zorgvuldig selec teert. Volgens de wethouder zijn in de IJmond ongeveer drieduizend buitenlandse werknemers ondergebracht. de dat de gemeente Velsen ten opzichte van de voorhaven een strikt afwijzend standpunt heeft ingenomen. Evenals dit trouwens het geval is bij de gemeentebe sturen vanHaarlem, Heemstede, Benne- broek, Bloemendaal, Zandvoort, Beverwijk en Heemskerk, de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken, de raad van sturen van Haarlem. Heemstede, Benne- taire studies. Aldus is volgens burgemeester Bosman de aanleg van een diepzeehaven, op nog geen zestig kilometer afstand van de Nieuwe Waterweg allerminst een vanzelf sprekende zaak. De aanleg en exploitatie daarvan is immers een uiterst kostbare kwestie, terwijl uit de thans bekende studies bovendien reeds is gebleken dat de Amsterdamse visie hierop te optimistisch Is geweest- DRIEHUIS. Zondag organiseert het jeugdbestuur van de v.v. V.S.V. voor de vijfde keer het Tj. Servaastoernooi voor A- en B-pupillen in leeftijd variërend van acht tot twaalf jaar. Het toernooi wordt gehouden op het eigen sportcomplex de Driehuizerkerkweg. „De moeilijkheid bij dit werk is dat je aan de ene kant niet met een afgetrokken gezicht wilt lopen omdat je plezier in je werk hebt, aan de andere kant heerst hier toch altijd een plechtige sfeer die een speciale aanpak eist. Uw taak, mijnheer Everink, is een bijzonder moeiljke ge weest. Elke groep die hier omt. is altijd uiterst gevoelig en daardoor extra kritisch In tegenstelling met de dageljkse gang van zaken bij het crematorium was de sfeer bij dit afscheid weinig plechtig, doch uiterst plezierig. De heer Everink, te mid den van zijn vrouw, kinderen, vriendên en collega’s, werd toegesproken door de algemeen voorzitter van de verniging, de heer P. C. Boone. Deze stelde dat men toch wel over uitzonderlijke karakterei genschappen moet bezitten om deze func tie 43 jaar te vervullen en daarbij regel matig waardering te oogsten. De burgemeester wilde dan ook niet verzuimen erop te wijzen dat de overslag bedrijven aan de Nieuwe Waterweg reeds nu over ruim voldoende capaciteiten be schikken om de voor West-Duitsland be stemde ertsen en kolen tot het jaar 2000 in behandeling te nemen. Samenwerking tussen beide havens, waarbij de grote schepen naar de Waterweg en de kleinere naar het Noordzeekanaal worden gediri geerd, moet dan ook als een nationaal belang worden beschouwd. Op deze wijze wordt immers voorkomen dat het Duitse bedrijfsleven beide Nederlandse havens bij de tariefstelling tegen elkaar kan uit spelen. Doordat voor het gezelschap ook nog een bezoek aan Velsen-Noord op het pro gramma stond, moest deze zitting daarop worden beëindigd. Namens de delegatie bedankte de heer Aantjes het gemeente bestuur voor deze sympathieke ontvangst, waarbij hij niet kon nalaten er even aan te herinneren dat zijn partij destijds voor het wetsontwerp over de samenvoeging van de drie IJmondgemeenten heeft ge stemd. - Veel patiënten van dokter Haselager (rechts) kwamen op de receptie per soonlijk afscheid nemen van hem en zijn vrouw en maakten tegelijkertijd kennis met de nieuwe huisarts Van der Sar en zijn echtgenote. Nadat tenslotte ook het voor Velsen nijpend tekort aan bouwgrond nog even ter sprake werd gebracht, kwam wethou der Ockeloen tot de uitspraak dat een krachtige bevordering van het eigen wo- ningbezit de doorstroming ongetwijfeld zal stimuleren. Tenslotte werd de heer Everink toege sproken door directeur M. Klein. Deze bood namens het personeel en de gepensi oneerden een parasol en een tuinstoel aan. Algemeen voorzitter Boone (rechts) biedt de heer en mevrouw Everink een geschenk onder couvert aan. In het vervolg van zijn betoog hield de burgemeester zich ook nog bezig met enkele, voor deze gemeente specifieke problemen. Hij wees daarbij op de steeds teruglopende omzetten van het Staatsvis- sershavenbedrijf, het voor het verkeer reeds lang ontoereikend geworden wegen net en het nijpend tekort aan bouwgrond. Allemaal punten die de burgemeester gaarne voor de leden van de delegatie ter discussie stelde. Hiervan informeerde de heer Dj. Wal burg eerst naar de oorzaak van de terugloop bij het Staatsvissershavenbe- drijf, vooral omdat er in andere vissers plaatsen geregeld van stijgende omzetten sprake moet zijn. Wethouder C. Ockeloen schreef dit alles toe aan het feit dat vroeger in IJmuiden vrijwel alle vis werd aangevoerd en afge slagen. Nu inmiddels bjj de kotters het motorvermogen aanzienlijk is opgevoerd, zijn de andere havens beter te bereiken, hetgeen vooral ten koste van IJmuiden is gegaan. Daar komt nog bij dat door het verminderen van de haringvangsten vele schippers op de platvis zijn overgegaan, waarvan vooral de tong in IJmuiden nog slechts in geringe hoeveelheden wordt aangevoerd. Het hoogtepunt van de recptie, die ge houden werd in Velserhooft aan de Dr. De Grootlaan, was het aanbieden van verschillende cadeaus door het Comité Afscheid Dokter Haselager. Zoals bekend heeft dit comité zich de afgelopen maand bezig gehouden met inzamelen van geld. Voorzitter A. Nijssen overhandigde na een korte toespraak, waarin hij de heer Hase lager in het bijzonder dank zegde voor zijn intens persoonlijke contacten en spe ciale begeleiding van de patiënten, een kleurentelevisie en een stereo-grammo- fooncombinatie. De rest van het ingeza melde bedrag zal besteed worden voor een open haard in het door dokter Hasela ger te betrekken huis aan de Duinweg en voor de aanleg van de tuin. In een kort dankwoord stelde dokter Haselager d at hij in zijn praktijk de persoonlijke contacten hoger gesteld had dan de medische wetenschap, waarna hij iedereen dankte niet alleen voor de vele cadeaus die hij mocht ontvangen, maar in het bijzonder voor de grote belangstelling bij dit afscheid. Tot slot stelde hij zijn opvolger voor, dokter J. C. van der Sar. Hierna namen velen persoonlijk af scheid van dokter Haselager en zijn vrouw en maakte men tevens van de gelegenheid gebruik kennis te maken met dokter Van der Sar en zjjn echtgenote. De wedstrijden zullen aan vangen tien uur ’s morgens. Vooral azl er vlaggeparade worden gehouden, waaraan het jeugdkorps van de IJmuider Harmo nie zal meewerken. Aan het toernooi wordtd eelgenomen door Beverwijk, E.D.O., De Germaan, RCH, Velsen en VSV. De toernooiwinnaar van 1971, de v.v. Vel sen, zal de fraaie Tj. Servaas-wisselbekef verdedigen. SANTPOORT. Honderden patiënten van dokter Ph. J. Haselager hebben vrij dagmiddag van hun huisarts afscheid ge nomen, nu deze binnenkort zijn praktijk neerlegt. Dokter Haselager is drieëntwin tig jaar in de gemeente Velsen werkzaam geweest. DE HARINGAANVOER werd in het be. gin van de week hoofdzakelijk verzorgd door de grote trawlers. Met prachtige ladingen kwamen deze vanuit de wateren ten noorden van Engeland. Slechts een geringe hoeveelheid haring werd er vers aangevoerd door de zogenoemde Ierse Zeeschepen. Deze haring, van bijzonder goede kwaliteit, was dit keer erg klein van stuk, al was er toch ruim voldoende belangstelling van de rokerijen, die er een prachtig gestoomd produkt van konden maken. Nadat maandag en dinsdag de vanuit IJmuiden opererende kotters in de haven present waren, volgden vrijdag de Texelse spanners weer eens. DOOR SLECHT WEER gehinderd kon de IJM 11 „Poolster”, die in het kader van de experimentele visserij een reis maakte naar de ingang van het Skagerak om voor al platvis in hoofdzaak schol te gaan vangen, zich niet ten volle inzetten. Door de weersomstandigheden heeft men zeker drie etmalen niet kunnen vissen. In de bijna vijf etmalen die nog resten heeft men toch kans gezien om ruim vierhon derd bakken schol, en daarnaast nog schel vis en hake buit te maken. Volgens schip per Drijver was hem in een gesprek met een Duitse collega duidelijk geworden dat de beste tijd om in deze contreien schol te vangen reeds verstreken is. Maar het blijft volgens deze schipper wel de moeite waard om aan die visgronden wat meer aandacht te gaan besteden. Daaromtrent is er vrijdagmiddag beraad geweest met de organisatoren van het Bedrijfsschap in Den Haag. OPGEMERKT MOET worden dat de visserij op de kust, die regelmatig door de kleinste eenheden wordt uitgeoefend, deze afgelopen week niet veel te betekenen had. De buit bestond slechts uit wat klei ne makreel en wat horsmakreel. Gullen lieten zich maar spaarzaam verschalken. Degene die het geluk had iets van deze vis buit te maken, kreeg dan ook direct een besomming die vele guldens hoger lag, dan bij hen die de gul bij de vangst moesten missen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij monde van burgemeester W. M. B. Bosman is het ge meentebestuur van Velsen vrijdagmiddag opnieuw in de gelegenheid ge weest zijn vele bezwaren kenbaar te maken tegen de Amsterdamse plannen voor de aanleg van een voorhaven bij IJmuiden. Het gehoor van de burge meester bestond ditmaal uit ongeveer twintig leden van de Anti-Revolu- tionaire Partij, die actief in de politiek werkzaam zijn, zoals de Tweede Kamerleden mr. W. Aantjes, mr. G. C. van Dam, drs. A. Schouten en Tj. Walburg. Ook de Velsense wethouder H. A. de Boer bevond zich als ka merlid in dit gezelschap, dat verder bestond uit een aantal vertegenwoor digers van de partij in de Provinciale Staten en enkele gemeenteraden. Zij vormden gezamenlijk een delegatie van de A.R.P., welke deze dag had bestemd voor een werkbezoek aan de IJmond en Haarlem. Het kleine ge zelschap werd hierbij ook door het Velsense college van B. en W. op het stadhuis ontvangen, waar men in de raadzaal over specifieke IJmondpro- blemen kon worden georiënteerd. Van deze gelegenheid maakte burge- I tegenover de delegatie nog eens verklaar- meester W. M. B. Bosman een dankbaar gebruik om nogmaals het vraagstuk van de voorhaven aan de orde te stellen, waarbij hij erop wes dat hiervoor het graven van een geul in zee noodzakelijk zou zijn en wel over een lengte van twintig kilome1 ter, met een diepte van achttien meter. Deze voorhaven dient aldus bereikbaar te zijn voor schepen tot 180.000 ton, met de mogelijkheid voor overslag van ijzererts, kolen, ruwe olie en containers. Irt dit verband werd er door de burge meester op gewezen dat de Nederlandse staalindustrie vrijwel geen voordeel ver wacht van de erts- en kolenaanvoer door schepen groter dan 100.000 ton. Wel zou den ten behoeve van dergelijke aanvoeren voor de Westduitse staalindustrie in Ne derland, behalve de reeds bestaande mo gelijkheden aan de Nieuwe Waterweg, nu nog in het gebied waar de Nederlandse staalindustrie reeds is gevestigd, nieuwe en zeer kostbare faciliteiten moeten wor den gecreëerd. Ook werd door hem betwijfeld dat een voorhaven de werkgelegenheid in Amster dam zou stimuleren, omdat reeds duide lijk is gebleken dat bewoners van de hoofdstad nauwelijks tot pendelen naar de IJmond zijn bereid. Zo telt Hoogovens van de ongeveer 23.000 werknemers nog geen honderd Amsterdammers, ondanks een recente zeer intensieve wervingscam pagne door deze onderneming in de hoofdstad. Andere bezwaren van het Velsense gemeentebestuur zijn onder meer gericht tegen de dreigende aantasting van het woonklimaat, niet alleen in deze gemeen te, doch ook in Haarlem en Bloemendaal. Een voorhaven betekent immers per dag vijfentwintig goederentreinen door de be bouwing van dit gebied, terwijl ook ’s nachts elk uur drie treinen langs de woningen zullen denderen. Vandaar dat de leefbaarheid, vooral in de nieuwe Vel sense woonwijken, welke direct aan het havengebied grenzeri illusoir wordt door de overlast die de bewoners zullen onder vinden, in de vorm van lawaai door loskranen en verkeer, nog afgezien van de stof door erts - en kolenoverslag. En daar bij mag evenmin worden vergeten dat de strandrecreatie voor de bewoners van de ze gemeenten volkomen verloren zal gaan. Vandaar dat burgemeester Bosman ook ten aanzien van de eventuele regiefouten, die gemaakt worden. Door uw gewaar deerd en tastisch werk worden die fouten hier nauwelijks gevoeld. Daarnaast .bent u altijd voor iedereen een veel geprezen collega geweest. Wij hopen dat u de komende jaren prettig en in een goede gezondheid mag doorbrengen. Wat dit laatste aspect betreft, u kunt dit met optimisme tegemoet zien, vooral als u kijkt naar de vele hoog-bejaarde gepensi oneerde collega’s van u die hier bij dit afscheid aanwezig zijn”, aldus de heer P. C. Boone. Namens de vereniging bood hij een geschenk onder couvert aan. K :L. -3 I 1 "W W

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5