Akii-Bua ongelooflijk snel ZELFS EEN VAL KON LASSE VIREN NIET VAN OLYMPISCH GOUD OP 10 KILOMETER AFHOUDEN Record van Trudy Ruth MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 12 Reputaties Drie kampioenen Sensationeel 3» Favorieten - all i IH (Van onze sportredactie) Akii-Bua kust zijn gouden medaille. (Van onze sportredactie) die (Van onze sportredactie) DICK LOMAN TELEVISIE NOS-studio met RADIO Dave Wottle (1033) wint de 800 meter voor Arzhanov (rechts op de grond) en Mike Boit (573). MOR RGEN MÜNCHEN De Finse vlag ging het stadion rond en met het blauw witte dundoek de man, die de kleine Scandinavische natie voor de ogen van de gehele wereld even groot had gemaakt; heel groot, zoals in vroegere jaren alleen Nurmi, Kolehmainen en Ritola dat konden. Na de oorlog wachtte Finland heel lang op de opvolger van dit gerenommeerde trio. Een geduldig wachten, dat beloond werd in de persoon van de pas 23-jarige Lasse Viren. Vreugde bij Mary Peters, 33- jarige winnares van de vijf kamp. Lasse Viren komt ten val op de tien kilometer (linker foto), maar staat vliegens vlug op (rechterfoto) en zet de achter volging in. Mohamed Gammou- di, een ander slachtoffer van de valpartij, blijft liggen. onder van K piër Yifter geen schijn van kans meer gaf. Een duo, dat overigens gehinderd werd door enkele achterblijvers. Ac ties, die David Bedford op verschillen de tientallen meters afstand had moe ten volgen, nadat zijn tempoloop Viren niet had kunnen breken. Integendeel, Viren was Bedford dankbaar voor die eerste snelle kilometers, die hem in staat stelden Clarke’s record te pak ken. Sportieve Lusis In Mexico win naar na afloop: „Ik ga door zolang mijn speer vliegt, al Is het natuurlijk wel een pijnlijke zaak, dat je na weke lijks zo’n 300 a 400 keer de speer tt» hebben geworpen, nu net twee centi meter tekort komt”, aldus de Rus. En was het niet die zelfde Akii-Bua geweest, die een jaar geleden ook in München bijna elke horde omver raas de? De toen nog technisch heel zwakke Akii-Bua, die zaterdag echter vlekke loos over die horden ging. „Ja, en dat in de binnenbaan met die korte boch ten. Toen ik hoorde, dat ik in baan één moest starten, werd ik zo bang als de geheel onverwacht stond namelijk de in Canada wonende vader Peters voor haar. Voor Oost-Duitsland was er naast de zege van polshoogspringer Nordwig al leen maar de triomf van wereldrecord- houdster Renate Stecher, die de con currentie op bijna twee seconden liep. „Mijn tijd van 11,07 is ongetwijfeld de snelste tijd ooit gelopen. Ik heb al enkele keren 11,0 gelopen, maar dat waren allemaal handtijden. Deze olym- 13.59-18.00 Uitzending uit NOS-studio München, waarna samenvatting van 18.55-19.00 Uitzending uit München. met de 2.28,0 waarin 800 „bepette” Na zich dit jaar al nadrukkelijk te hebben aangekondigd, onder mee via een wereldrecord op de twee mijl, toonde Viren dat die in dat voorseizoen gemaakte tijden geen uitschieters wa ren. Viren speelde met de al na 7 km afhakende rgote favoriet David Bed ford, die evenals vorig jaar in Helsin ki genoegen moest nemen met een zes de plaats. Een verbitterde Bedford, die na de race onmiddellijk verdween, na overigens eerst nog een camera van een fotograaf te hebben weggeslagen. Bedford wilde niet praten. Viren wel, maar wanneer hij zou lopen zoals hij sprak, dan had hij zelfs de series niet overleefd. een flonkerende elektronisch gestopte tijd van 1.58,54 in feite sneller dan het met de hand gestopte wereldrecord greep Hildegard Falck het olympi sche goud, waarna snelwandelaar Kan- nenberg tot grenzeloos enthousiasme de Westduitse oogst tot drie gouden plak ken uitbreidde. dood. Ik heb de hele nacht niet gesla pen”, vertelde de olympisch kampioen, die onder leiding van zijn Engelse trai ner Malcolm hard gewerkt heeft aan de techniek. Daarnaast trok hij de hele wereld door. Overal kwam hij aan de start. Iedereen leerde hem kennen, maar echt geloven in hem als olym pisch kampioen, kon niemand. „Tot aan 1970 liep ik over de hoge horden, maar ik was niet snel genoeg. In 1968 kon ik dan ook de olympische limiet van 14 seconden niet halen. De 400 meter-horden: dat is mijn num mer”, aldus de stralende Afrikaan, van wie de olympische kampioen van Mexico, Dave Hemery, zei: „Ik hoef geen excuses te zoeken voor mijn ne derlaag. Ik heb verloren van de man' die een geweldig wereldrecord liep en dat is ook een eer”, aldus de „bronzen” Brit, die ook nog de Amerikaan Ralph Mann moest laten voorgaan. kanovaren (series), paardesport (dres suur teams individueel) en schakel- programma met directe paardesport (dressuur) (vierde ronde). goed voor een wereldrecord, dat ze de „bronzen” Burglinde Pollak afnam: 4801 tegen 4775 punten. Zowel Heide Rosendahl als Mary Pe ters waren van mening dat de beslis sing al bij het derde onderdeel, het hoogspringen, was gevallen. „Ik sprong vijf centimeter hoger dan mijn per soonlijk record. Een sprong dus van 1.77 naar 1.82 meter”, aldus de Britse, die na afloop een bijzonder plezierige verrassing te wachten stond. Voor haar 10.00-19.00 Direct reportages van kano varen, paardesport, voetbal en hand bal. Samenvattingen van volleybal, zeilen, basketbal, gewichtheffen en boksen Johan Akii-Bua, de 23-jarige politie agent, die zojuist de spot had gedreven met atleten van wereldfaam: met de Brit Dave Hemery, de olympisch kam pioen van Mexico en tevens de wereld recordhouder en met de Amerikaanse favoriet Ralph Mann. Met een bijna ongelooflijk nieuw wereldrecord van 47,82 sec. Hemery liep in Mexico 48,1 sec. vernietigde Akii-Bua de illusies van dit duo. Het goud ging MÜNCHEN Trudy Ruth, de Hil- versumse 400 meter-loopster, mag nu al, terwijl ze de halve finale nog voor de boeg heeft, spreken van een ge slaagd olympisch debuut. Niet alleen overleefde ze dit weekeinde de series en de kwartfinales van de 400 meter, bovendien vestigde ze met een elektro nische tijd van 52,45 seconden een na tionaal record, dat sinds Mexico 1968 op naam stond van Myrna van der Hoeven (52,6 sec.). Omdat de Nederlandse recordlijsten geen elektronische tijden kennen, zal Trudy’s record naar boven tot 52,5 seconden worden afgerond. „Ik had het niet durven hopen”, zei de dolgelukkige Hilversumse na afloop. Trainer Jaap Noordenbos voegde daaraan toe: „Tru- reportages en boksen Mary Peters die met alle reputaties spotte. Behalve bij het kogelstoten ver beterde ze al haar persoonlijke records, hetgeen haar na de eerste dag al aan de leiding bracht. Op het laatste numt mer, de 200 meter, mocht ze zelfs 1,2 seconde op Heide Rosendahl verliezen. Het werd 1,02 seconde, waarna ze jui chend kon opveren na deze indruk wekkende serie op haar naam ge bracht te hebben: 13,29 sec. op de horden; 16.20 meter met de kogel; 1.82 meter hoog; 5.98 meter ver en 24,08 op de 200 meter. Dit alles ruimschoots Lang, heel lang leidde de Russische wereldrecordhouder Janis Lusis. Zelfs tot aan de laatste van de zes ronden. Toen kwam dan die niet meer ver wachte krachtsexplosie (90.48 meter) van de Westduitse sportleraar, die kort voor de spelen voor het eerst de 90 meter had overschreden. Lusis restte nog èèn poging. Ook nu kwam de speer over de 90 meter-lijn. Enkele seconden duurde de spanning, waarna 90.46 me ter op het bord kwam. Op twee centi meter na had de wereldrecordhouder het goud gemist Nuchterder kon het allemaal niet na die toch zo sensationele race, waarin de olympisch kampioen zelfs ten val kwam en daarin bovendien Gammoudi brons in Mexico meesleepte. „Ik voelde me er niet verantwoordelijk voor”, aldus de Fin, die in tegenstelling tot Gammoudi gewoon kon doorgaan. „Dat terugvallen had niets te beteke nen. Of ik bang was dat ik daardoor de race zou verliezen? Zulke gedachten komen tijdens een wedstrijd niet bij me op. En die snelle finish? Och, ge woon een kwestie van training”, klonk het allemaal verbijsterend nuchter. Nee, dan is Lasse Viren op de baan een ander mens. Een sprankelende at leet, die het niet als David Bedford leider tot aan 6 km moet hebben van een tempoloop. Lasse Viren kan versnellen, wanneer hij dat wil. Zelfs in de laatste kilometer deze ging in - zelfs in de laatste ronde, hij moeiteloos de imposante aanval van de verrassend sterke Belg Puttemans afsloeg, zoals hij ook de openbaring van deze 10 km, de Ethio- I 1 De oogst van dit weekeinde dan, want Heide Rosendahl had al eerder bij het verspringen goud veroverd. Iets, dat haar op de vijfkamp niet gelukte. Niet kon gelukken ook, want daarvoor was het kogelstoten (13.86) en het hoogspringen (1.65) te zwak. Een ge weldige vertesprong van 6.83 meter nog verder dan de sprong waarmee ze eerder goud won en een razendsnel le 200 meter in 22,96 seconden konden haar niet meer redden. Redden van een nederlaag tegen... de al 33-jarige Britse Mary Peters, die in 1964 als kogelstoot- ster haar eerste succes boekte, maar op het internationale front altijd wat op de achtergrond bleef. In een tijdsbestek van ruim èèn uur konden ze tot hun verbazing liefst drie olympische kampioenen toejuichen. Een ongekende weelde. Op wereldre- cordhoudster Hildegard Falck hadden de Westduitsers toch wel een beetje gerekend, evenals op hun sterkste snel wandelaar Kannenberg, maar de zege van Wolfermann kwam als een regel rechte sensatie. Weer sneuvelde name lijk een wereldrecordhouder, zoals dit weekeinde achtereenvolgens Bob Seag- ren, Dave Hemery, Jay Silvester, Burg linde Pollak en ook al was hij dan geen wereldrecordhouder David Bed ford overkwam. Trudy Ruth werd in haar serie dui delijk vierde, hetgeen haar dus bij de laatste 16 bracht. Ook de jonge Ria Ahlers slaagde zondag. De Drentse had geen enkele moeite met de kwalifica- tie-eis van 1.76 meter. Vlekkeloos flop te ze achtereenvolgens over 1.65, 1.70, 1.73 en 1.76 meter. Een goede dag dus voor de bescheiden Nederlandse atle- tiekafvaardiglng. 1 I I 19.00-20.00 Samenvatting meer gecomprimeerde reportage één of meer voetbalwedstrijden. 22.00-23.00 Samenvatting met onder meer hoogtepunten van de dag, waarna schakelprogramma van di recte reportages gewichtheffen (bo ven HORg), en boksen (vierde ronde). 23.00-00.00 Samenvatting van volley bal (halve finale poule heren), bas ketbal (halve finale poule), handbal (hoofdgroep), zeilen, schermen (degen individueel finale), worstelen (Grieks-Romeins eerste ronde). 23.35-23.55 Olympisch journaal met sa menvattingen van voetbal, basketbal, handbal, volleybal, paardesport, ka novaren. gewichtheffen, boksen, worstelen, en schermen. Toegeslagen via één van de 43 kinde ren uit het gezin van vader Akii-Bua, vroeger zelf een eerzuchtig sportman. Nooit zal hij echter gedroomd hebben, dat John «zich nog eens 's werelds snelste hordenloper zou tonen. En ei genlijk had niemand deze stunt van John verwacht. Goed, hij was snel, maar met een persoonlijk record van 49,0 doe je geen geslaagde greep naar olympisch goud. In Helsinki merkte nog niemand de Finse tuinman op. Een 12de plaats op de 5 km is daarvoor ook niet goed genoeg. Nu, begin september 1972, weet iedereen wie Lasse Viren is. Zonder enige twijfel de grootste lange-afstand- atleet, die de wereld rijk is. De „nieu we Nurmi”, of de „Vaatainen van München”, die op een indrukwekkende wijze beslag legde op het olympisch goud en en passant op het al van 1965 daterende wereldrecord van Ron Clar ke: 27.38,4 tegen 27.39,4. De Finse supporter had alle reden om die vlag rond te dragen, want Lasse Viren, die eerst van plan was om in München alleen de 5000 meter te lopen, maakte het zondagmiddag hele maal. MÜNCHEN John Akii-Bua kon er maar niet genoeg van krijgen. Zo lang mogelijk wilde de atleet uit Oeganda die minuten van triomf rekken. Met volle teugen genoot hij tijdens sijn ereronde voor die 80.000 laaiend en thousiaste toeschouwers, die het Mün- chener Olympisch Stadion tot op de laatste plaats bezetten, van de ova ties. Hildegard Falck hield het ook lang spannend. Tot twee keer toe leek zij volkomen ingesloten te worden. Zelf zei ze na afloop: „Daar ben ik geen moment bang voor geweest”. Totdat dan net voor die laatste bocht dat gaatje kwam, van waaruit de eind sprint kon worden ingezet. Alleen de Russische Nielde Sabaite had even een antwoord, maar tien me ter voor de finish begaven ook de krachten van de Russische het. Met De Finse vlag dus in die kuip van dat Münchener Olympisch Stadion. De Westduitsers zelf hadden zulk letterlijk vlagvertoon niet nodig om hun triom fen te vieren. Ze waren er gewoon, met zo’n 70.000 man, die een ware Westduitse sportshow voorgeschoteld kregen. dy had ongelukkig geloot. Ja, de bui tenbocht, waarin je niets van de con currentie ziet. Overigens hebben we haar dat pas de morgen voor de wed strijd verteld, want anders wordt er helemaal niet geslapen en alleen maar aan baan acht gedacht. Het parool was nu dus gewoon hard weggaan en kij ken wat je op het laatste stuk over hebt. En dat was voldoende”. pische tijd sla ik veel hoger aan”, aldus de Oostduitse. We schreven het al, er sneuvelden nogal wat uitgesproken favorieten, on der wie ook de Amerikaanse wereldre cordhouder bij het discuswerpen, Jay Silvester. Voor het eerst sinds vijf Olympische Spelen bleef het goud in Europa dank zij de 64.40 meter-worp van de 35-jarige Tsjech Ludvik Danek, die Silvester 90 cm voorbleef. Eèn van de weinige favorieten, dit weekeinde op de been bleef, was de (mede)wereldrecordhouder op de meter, David Wottle, de Amerikaan, die vanuit een uitzichtloze positie toch nog de Rus Arzhanov op de laatste meters klopte. „Ik voelde me gewoon niet goed. Ik had moeite om het tempo te volgen Het was beslist geen tactiek van mé om zo lang achter te blijven. Op het laatste rechte stuk durfde ik echt niet meer op goud te hopen”, vertelde de Amerikaan, die zijn excuses aanbood voor het niet-afnemen van zijn petje, toen hij op het erepodium stond. „Het was echt geen vorm van protest tegen wie of wat dan ook”. naar Oeganda; Afrika had voor de eerste keer toegeslagen. <3 H a.a.,. .aa f.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13