Krijgh: „Tegen dit Ajax valt niet FC DEN HAAG STUITTE GROEI HAARLEM NIET Independiente- Ajax begint om 1.10 uur Cruyff niet langer alleen Ploeg van Jan Rab verloor sleutelwedstrijd Telstar kan zich beter vanaf zondag voorlopig op de sub-staart richten op kop te voetballen” Teunissen: Eredivisie „Vanmiddag werd prestigestrijd uitgevochten” in cijfers I I s W'- 17 Hr-I fey •F MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 Zelfbewustzijn Geen inzinking (Van onze sportredactie) Middenmoters k* toil X I I. - w SAaBF Hoewel nog niet voltooid, vordert het tot Ook Teunissen was ontevreden over de 6—5 MW- l Een juichende Piet Keizer, die alle doelpunten scoorde. Op de achter grond Johan Neeskens. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De motor van Haar lems middenveld Tonnie Nieuwen- huys kwam na de ontmoeting met de FC Den Haag (00) tot een plezie rige ontdekking. „We kjjken nog te veel op tegen ploegen als Den Haag. Vanmiddag kwamen we er achter, dat we niet meer voor zulke teams hoe ven onder te doen. Vier punten uit vier wedstrijden, waaronder duels te gen Ajax, Twente en de FC Den Haag, is helemaal niet slecht”. met de wedstrijd tegen Feyenoord van aanstaande zondag in het achter hoofd, ontvallen, „dan halen we geen punt meer”. ZWEMMEN. De Utrechtse torenspring- ster Annita Smith s met een grote klap in de realiteit teruggevallen. Heel duide lijk kwam vast te staan, dat zij nog lang niet in staat is strijd op olympisch niveau te leveren. Van de 27 deelneemsters werd zij..27ste. 14—1 12—2 6—6 3—6 6—8 Met alle middelen moest de Den Haag-verdediging tegen de Goede aan de noodrem trekken. Mansveld haalt De Goede onderuit en De Zoete pakt hem voor alle zekerheid aan de arm. Het optreden van ”Rabs maten” wettig de gisteren in De Goffert deze sombere voorspelling. Telstar manifesteerde zich in het duel met de Nijmegenaren eens te meer als een mat team; als een kruitvat, maar dan wel zonder lont, zodat attractie ve explosies zoals zo vaak weer uitbleven. Wiel Coerver, trainer van de Nijmeegse ploeg stelde dan ook terecht vast:”Ik vind Telstar als het goed draait altijd nog een klasse beter dan NAC, waarvan we heb ben verloren. Het is zeker een team met persoonlijkheid. Als ze gelegenheid krij gen goed te tikken dan kunnen ze erg gevaarlijk zijn”. Beide ploegen gedroegen zich in die periode precies zoals men van typische middenmoters kan verwachten. Óp alle fronten een gemiddeld waarderingscijfer tussen de 5 en 6, geen uitschieters naar boven en ook weer geen enkele deelnemer die in dit gezelschap zo in negatieve zin opviel dat vervanging noodzakelijk werd. Wellicht was het de druk van een niet al te beste seizoenstart die de spelers van NEC en Telstar (zonder de geblesseerde De Vries en André en in de basisopstel ling ook zonders Fens) op de zenuwen speelde. Alle 22 deelnemers waren er van doordrongen dat deze ontmoeting gewon nen moest worden om nog iets van de reputatie heel te laten. Bovendien scheen Zeker was in ieder geval dat het op dat moment 1-0 stond. Met een treffer achter zich konden de Nijmegenaren het zich veroorloven wat vrijer te werk te gaan. De zenuwen waren bedwongen, de spelers wisten elkaar weer te vinden, terwijl Cas Janssens, de gevaarlijkste spits van NEC onvermoeid voor het domein van Paul van der Meeren bleef werken. In de 14e minuut van de tweede helft had hij met een omhaal a la Pele succes. De bal vloog over Van der Meeren in het net: 2-0. 4 4 3 2 2 2 1 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 0 0 0 1 1 1 2 2 2 1 1 3 1 1 1 1 1 0 0 0 o 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 2 2 2 2 2 3 3 Op de laatste tien minuten, waarin de voor Stout ingevallen De Wit tegen de lat kopte, na hielden de Nijmeegse spelers de wedstrijd in handen. Op dat moment was Paul van Egmond al in het bezit van de gele kaart, die hij „verdiende” door de doorgebroken Jan Peters aan zijn shirt te trekken en zat een aan zijn rechterbeen geblesseerde Fred Bisschot al in de kleed kamer. Jan Rab: "Tot nu toe heb ik nog weleens gelachen, maar het is wel duide lijk dat ik dat niet blijf doen. Er moet wat gebeuren, want naar wedstrijden als deze komt geen hond kijken. Mischien dat De Vries en André vanaf zondag weer voor verbetering kunnen zorgen”. 9—5 33 3—6 2— 6 3— 7 2— 8 3— 9 Ajax Feyenoord FC Twente MW PSV PSV Haarlem FC Den Haag FC Den Bosch Sparta NEC Groningen Excelsior AZ’67 NAC Go Ahc.' FC Utrecht Telstar FC Amsterdam NIJMEGEN. Telstar kan zijn sub-topaspiraties voorlopig wel verge ten. Na vier competitiewedstrijden staat de Velser eredivisieclub een zaam onderaan de ranglijst en kan men zich de eerste weken beter gaan Na nog een ontevredenheidsbetuiging te hebben uitgedeeld (Roodnat verloor te vaak de bal) vertelde Teunissen wel te vreden te zijn over de conditionele groei van het elftal. „Kila bijvoorbeeld heeft negentig minuten kunnen voetballen. Hij was acht pond te zwaar aan het begin van de competitie. Die zijn er nu af. Fuglset heeft weliswaar nog niet de ver eiste conditie, maar hij heeft aangetoond dat hij in de toekomst voor ons een waardevol speler kan zijn. „Ik ben er nu zeker van, dat we op de goede weg zijn richten op het bereiken van de sub- staart van het klassement. Trainer Jan Rab wond er gisteren na de slech te (met 20 verloren) wedstrijd te gen NEC geen doekjes om dat zelfs die opgave de komende weken erg moeilijk kan worden. „Als we zo blij ven spelen als vandaag”, liet hij zich, 8 8 6 5 5 5 4 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3—10 3 2 2 in de verte reeds het rode licht van d» beruchte lantaarn, met daverend zware wedstrijden tegen Ajax (volgende week tegen NEC) en Feyenoord (zondag de tegenstander van Telstar) geen florissante gewaarwording. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 lead Eagles 4 4 4 De Zweedse Ulrika Knape won met grote overmacht de gouden medaille voor Milena Duchkova (Tsjecho-Slowakije) en de Oostduitse Marina Jaicke. en dat we met wedstrijden tegen Ajax, PSV en Feyenoord in het vooruitzicht toegroeien naar een conditionele top. En juist daarvoor was ik een paar weken ge leden nog bang Haarlem kreeg body, maar Haarlem was nog altijd geïmponeerd door de eredi visie, waarin belangrijke ploegen als Ajax, Feyenoord en de FC Den Haag speelden. Vooral aan het in het begin van de ontmoetingen timide spel van de Haar- lem-verdediging viel het gebrek aan zelf vertrouwen af te lezen. „Ausputzer” en aanvoerder Piet Hoeben kampte in ae wedstrijden tegen Ajax, FC Twente en FC Den Bosch direct na het eerste fluit signaal van de arbiter met onverklaarbare inzinkingen. Later, na ongeveer vijftien tot twintig minuten, ging het in alle tot nu toe gespeelde duels veel beter. DEN HAAG. —Johan Cruyff (Ajax), topscorer in het vorige seizoen, staat niet langer alleen op kop van de topscorers. Met eveneens vier treffers moet hij nu Van Hanegem en Ressel (Feyenoord) en Redel (MW) naast zich dulden. Venneker (Sparta), Keizer (Ajax) en Hoogesteger (AZ’67), de laatste twee door hun hattrick tegen respectievelijk PSV en Excelsior, nestelden zich met drie doelpunten op de tweede plaats. Tegen de FC Den Haag verliepen de acties van de Haarlem-defensie niet vlek keloos, maar van een inzinking in het begin van de wedstrijd was geen sprake meer. Brand was overigens nog niet te vreden. Hij verweet met name zijn ster speler Gerrie de Goede (die deze week in afwachting Van een hem toegewezen huis, bij Brand logeert) bang te zijn voor Aad Mansveld. „In de rust heb ik nog tegen Gerrie gezegd, niet in zulke grote bogen om Mansveld heen te lopen. Dat was hele maal niet nodig. Mansveld was waar schijnlijk nog banger voor hem. Als Mansveld bang is geweest, heeft hij zijn vrees wel ontzettend goed weten te camoufleren. Tot twee keer toe stopte hij de snelle spits van Haarlem op zijn weg naar het doel van Thie op allesbehalve zachte wijze. Éénmaal zelfs in het eigen strafschopgebied. Scheidsrechter Theo Boosten bestrafte deze ingrepen met een indirecte vrije trap. Boosten trad strenger op tegen de rechtervleugelverdediger van de FC Den Haag Thijs Wijngaarde. Wijn- gaarde greep Fernandez, Haarlems tweede spits die de back gepasseerd was, bij de broek. Evenals Kees Bregman kreeg Wijngaarde een gele kaart. Over de be straffing van Bregman was trainer Evert Teunissen niet te spreken. „Breg man heeft nauwelijks iets gezegd.” Breg man had in de eerste helft commentaar geleverd op een beslissing van Boosten toen Beer Wentink, de rechtsback van Haarlem, Piet de Zoete blokkeerde in het strafschopgebied van de uitstekende doel man Lelieveld. In Nijmegen gebeurde dat niet. Rab: „Eigenlijk zou ik hier beter helemaal geen commentaar op kunnen geven. Het ging allemaal even slecht. Wanneer wij met onze geroutineerde spelers op het middenveld geen duel meer kunnen win nen van een klein kereltje als Jan Peters (de nieuwste ontdekking van Coerver, red.), wat wil je dan eigenlijk nog?’ Omdat NEC, dat in de transferperiode ervaren krachten als Bonnen, Pijs. De Bree en De Jong moest laten gaan en gisteren bovendien de geschorste Ben Gerritsen miste, het eerste half uur ook bepaald geen glanzende start had ontrolde zich aan de ogen van 5000 toeschouwers aanvankelijk een gelijkopgaande strijd. In de openingsfase kreeg Telstar een tik, die later in de match geducht door zou werken. Bij een mislukte poging om de bal uit vrije positie langs doelman Eddie Sobczak te mikken, kwam Kees van Kooten in botsing met de Nijmeegse goa lie, waarbij hij een pijnlijke plek aan zijn rechterslaap opliep. Van Kooten: „Pas la ter in de wedstrijd werd ik daar duizelig door. Ik heb er veel last van gehad,” Na 33 ninuten voetbal incasseerde NEC een dubieus geschenk van scheidsrechter Jan Keizer, toen Chris Kronshort in discuta bele (buitensuel-) positie de bal aannam van Guus Hoevenberg. Kronshorst was op slag langs de op een lijn staande Telstar- defensie, die tevergeefs en bloc protes teerde tegen de goal die de Nijmeegse middenvelder vervolgens zette. Waarom in dergelijke situaties niet het zekere voor het onzekere genomen en die man aange houden, voordat de arbiter zijn fout kon begaan? Frans van Essen: „Waarom? Het is toch geen fout van ons, maar van d» scheidsrechter, dat die goal werd goedge keurd?” bewustwordingsproces van Haarlem ge staag. Na een voortreffelijke race naar het kampioenschap van de eerste divisie en een aantal succesvolle oefenwedstrij den in de loop van het seizoen (onder andere tegen Ajax, DWS en Den Haag), stonden de spelers van Haarlem toch enigszins onzeker in de eredivisie te kij ken. De oorzaak werd gezocht in het seizoen ’69-’7O toen Haarlem op een bij zonder ongelukkige wijze uit de eredivisie werd gegooid. „Het ontbrak,” zei trainer Joop Brand gistermiddag, „de jongens waarschijnlijk aan zelfvertrouwen. Want tien keer met 10 verliezen getuigt niet van overmoed.” Brand trachtte daarom vooral aan het zelfbewustzijn van zijn spelers te sleutelen. Omdat hij voorzag dat Haarlem in de eredivisie te maken zou krijgen met aan merkelijk hardere en snellere teams dan in de eerste divisie zocht hjj het in de voorbereidingstijd op de nieuwe competi tie vooral bij Engelse teams. „Het elftal moet harder worden,” verkondigde Brand. „Het is in een leunstoel naar het kampi oenschap gedragen. Mijn spelers moeten beseffen dat aan de rust een eind is gekomen.” HILVERSUM. In tegenstelling eerdere berichten is thans het aanvangs- tjjdstip van zowel de rechtstreekse tele visie- als de radioreportage, die die NOS van de wedstrijd, IndependienteAjax uitzendt, op 01.10 uur bepaald. De wijzi ging vloeit voort uit de omstandigheid, dat de communicatiesatelliet die in de nacht vain woensdag 6 op donderdag 7 september gebruikt wordt voor het relay- eren van de reportage van Argentinië naar Nederland niet vóór genoemd tijdstip beschikbaar is. De satelliet staat namelijk eerst nog ten dienste van het overbrengen van olympische reportages uit München naar het Zuidamerikaanse continent. Hiermee rekening houdende werd het be gin van de wedstrijd vastgesteld op 01.15 uur (21.15 uur Argentijnse tijd) en wor den de reportages uitgezonden van 01.10 tot 03.00 uur (televisie: Nedterland I, radio: Hilversum 1). Zoals al werd bericht zendt de NOS- televisie een samenvatting van de wed strijd uit op donderdagavond 7 september om 22.00 uur via Nederland II. De overige doelpuntenmakers zijn: Swart, Gerrie Mühren en Haan (Ajax), Advocaat (FC Den Haag), Schneider (Fei- jenoord), Gritter (Groningen), Van der Kuylen en Schmidt Hansen (PSV), Kra mer (FC Amsterdam), Overweg (G.A. Eagles), Meutstege (Excelsior), Jeuring en René Kerkhof (FC Twente). opzettelijk vasthouden van de tegenstan der”. Ondanks het feit dat PSV ook de twee de helft vol initiatief Ajax even terug drong zo verrichtte Heinz Stuy enkele uitstekende reddingen op inzetten van Van der Kuylen (Rijvers: „Er vielen toen enkele gaten in de Ajax-defensie. Dat wij dat voor elkaar hebben gekregen vind ik toch de positieve kant die er voor ons aan deze wedstrijd zit) was de wedstrijd voor de Amsterdammers eigenlijk al een „gelopen koers”. Ajax vond al spoedig zijn bekroning in een tweede doelpunt, het mooiste van de avond. Na een flitsende èèn-twee tussen Gerrit Mühren (Rijvers: „Het was een beetje onwaarschijnlijk zoals die jongen voetbalde. Perfectie is er eigenlijk nog een te zwak woord voor. Hij maakte gewoon geen fouten. Een beetje onmenselijk ei genlijk”) en weer Piet Keizer werd de bal opnieuw langs Van Beveren geplaatst. Even leek het erop dat de inzet van Piet Keizer door Mulders van de doellijn werd gehaald, maar Vervoort, die op zijn grensrechter afging, wees gedecideerd naar het midden. De hattrick van de Ajax-aanvoerder volgde enkele minuten later, toen Cruyff weer eens veel te lang met de bal soleerde maar toch nog kans zag voor te trekken, waardoor Keizer ditmaal Van Beveren met een kopstoot kansloos liet. Rijvers: „Ik verlies liever met 3-0 en neem daarbij wat risico’s, dan dat ik met 1-0 verlies en het publiek komt niet meer aan zijn trekken. Verliezen doe je tegen dit Ajax toch wel. Hoe vervelend ik het ook vind me daarbij te moeten neerleg gen”. De 29.000 toeschouwers een al we kenlang uitverkocht huis kwamen in derdaad aan hun trekken. Ajax kreeg ook een ovationeel applaus. Men voelde wel aan dat de favorieten niet opgewassen waren tegenover zoveel koel professioneel vakmanschap. Het zelfvertrouwen, dat vaak toch al verbazingwekkende vormen aanneemt bij Ajax, zal er met betrekking tot Argentinië zaterdagavond zeker niet onder geleden hebben, waarover Kees Krijgh tenslotte nog bewonderend op merkte: „Er valt gewoon niet tegen te voetballen”. Het gevaar lijkt echter aanwezig dat Ajax met dezelfde hooghartigheid zijn in ternationale confrontaties gaat afwerken waarmee het nu de competitie naar zijn hand zet. Kovacs: „Dat is momenteel in derdaad het grootste probleem. Ieder» week die concentratie. Het is echter zo dat NEC zondag even belangrijk is als Independiente woensdag”. De Amsterdammers zijn zondagmorgen met 16 spelers naar de Argentijnse hoofd stad vertrokken. Vannacht zijn ze daar gearriveerd. Jan Mulder is er niet bij. Hij is weer in training en werkt liever in Amsterdam aan een volledig herstel. prestaties van zijn spelers. „We hebben veel te veel kansen laten liggen. Er werd vanuit de tweede lijn te laat gereageerd, wanneer bijvoorbeeld Fuglset kopte. Daaruit ontstonden in de Haarlem-verde- diging diverse paniekerige situaties, maar noch Berg noch Kila reageerden allert”. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Wellicht illustreerde PSV-trainer Kees Rijvers nog het duide lijkst het verschil in werkelijke klasse tussen zijn PSV, dat weliswaar nog lang niet terug is, maar met een flitsende start in de competitie behoorlijk aan de weg heeft getimmerd, en het onaantastbare Ajax, toen hij plotseling opmerkte: „Een Keizer krijgt drie kansen en hij maakt prompt drie doelpunten. Wij krijgen ook drie kansen, maar die worden er niet in geschopt. Die grens tussen het wel lukken bij Ajax en het mislukken bij ons is echter vooral in dit soort wedstrijden sterk bepalend voor het wedstrjjdver- loop”. Teunissens uitsmijter van de dag luid de: „Niet vergeten mag worden dat dit een prestigestrijd was. Nee, niet voor mij.Daarmee duidelijk doelend op Joop Brand, die voordat de naam Teunis sen bjj FC Den Haag was genoemd, bena derd werd met de vraag opvolger te worden van Vaclav Jezek. MVV-Sparta 3-2; AZ’67-Excelsior 3-1; Haarlem-FC Den Haag 0-0; FC Amsterdam-FC Den Bosch 3-2; Go Ahead Eagles-FC Twente 1-2; PSV- Ajax 0-3; NEC-Telstar 2-0; Feyenoord- NAC 3-1; FC Utrecht-FC Groningen 0-0. De Ajax-linksbuiten, woensdagavond nog de grote afwezige in Praag tijdens de interland Ts j echoslowaki j e-Nederland, maakte drie uiterst subtiele doelpunten die inherent waren aan de tactiek die Ajax tegen PSV had uitgestippeld. Kovacs: „Piet had mij uitdrukkelijk verzocht of hij vanavond mocht meespe len. Zijn blessure is zo goed als over en met de wedstrijd van woensdag tegen Independiente in het vooruitzicht wilde hij graag alvast weer wat wedstrijdritme opdoen. Er werd afgesproken dat Keizer wat achter de voorhoede zou opereren. Cruyff zou met Arie Haan dat was de verrassing die wij voor PSV in petto hadden in de spits gaten moeten trek ken. Ik mag wel zeggen dat dit uitstekend is gelukt”. PSV trad Ajax ambitieus tegemoet. Rij vers heeft in de enkele maanden die hij nu in Eindhoven bezig is in de ruimste zin van het woord het voetbalplezier weer geëntameerd en dat geeft bij een sterk bewegend en modem voetballend elftal altijd kans op verrassingen. Kovacs had zijn defensie echter sterk geconcentreerd op Van den Dungen, Van Kraay en Jen sen, het trio dat afwisselend, maar veel vuldig, de diepte in gaat. PSV startte overdonderend, maar erg veel gevaar hield dat toch niet in. Het spitsentrio Schmidt Hansen, Hoekema en Mulders wist zich geen enkele kans te creëren, terwijl de afstandsschoten van Van der Kuylen veelal strandden op een muur van Ajax-verdedigers. Ajax speelde het ook dit keer het wondt zo langzamerhand eentoning veel uitgekookter. Geen hoge ballen voor het PSV-doel, dat is tenslotte het sterkste punt van Van Beveren, maar rustig schui ven en subtiele èèn-twee-combinaties tus sen de constant provocerende Cruyff en meegekomen middenvelders, waarvan Kei zer er zaterdagavond in feite één was. Na een half uur leverde dit een schitte rende treffer op. Een driehoekscombinatie van Neeskens, Swart en Keizer werd door de laatste vlekkeloos langs de kansloze Van Beveren gewerkt. De enige dissonant voor Ajax in deze periode bestond uit het feit dat Cruyff van arbiter Vervoort de gele kaart kreeg. Vervoort: „Wegens het Programma voor zondag: FC Utrecht, Sparta-AZ’67, Excelsior- Haarlem, FC Den Haag-FC Amsterdam, FC Den Bosch-Go Ahead Eagles, Twen- te-PSV, Aiax-NEC, Telstar-Feyenoord, NAC -Groningen. F. "V J*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 17