Heroïne-tsaar Joseph uitgeleverd VOORMALIG IRA-LID DOET BOEKJE OPEN Nieuwe vredestactiek van Europa verlangd De¥ola is'r voor geld Dat wist u toch! van Russen krijgen Wiesenthal spoort nazibeul Rauff op Joegoslavië zal krediet „Nederlanders moeten schade bekijken” Londen hoopt op openlijke breuk Verblijfplaats in Chili Politie zoekt brandstichters achtergrond Amin vraagt Egypte om in Apeldoorn en Oude Pekela deskundigen Manifestatie IKV in Dronten h MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 3 i t Condooms Bui af wachten Een paar voorbeelden? In handen: Terugbetaling: (Van onze Amsterdamse redactie) „Odessa” Christelijk Schuchter weet dat ook. Tenslotte werken de meesten met ons samen. Bel ’m maar als er snel geld op tafel moet komen. t B i 12 maanden a 100, 24 maanden a 125, 24 maanden a 255, 36 maanden 220, 36 maanden a 365, 48 maanden a 295, 36 maanden a 545, 60 maanden a 550, 36 maanden a 905, 60 maanden a 625, 1.063,30 2.499,10 5.050,— 6.037,— r t r t 1 Noem 't onze specialiteit. We doen ’t immers al zo’n 50 jaar: Mensen van hoog tot laag snel en qemakkelijk aan geld helpen. Uw verzekeringsadviseur (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De IRA-wapensmok- kelaarster Maria McGuire, die vorig jaar in Amsterdam de politie te vlug af was, is uit de Ierse ondergrondse organisatie gedeserteerd. In het Brit se weekblad „The Observer” is zij begonnen een boekje open te doen over IRA-leider Sean Mac Stiofain, naar haar zeggen „de dweperige moordenaar, die als alleenheerser het zinloze doden in Noord-Ierland zon der doel blijft dicteren, uitsluitend als middel om zelf aan de macht te blij ven”. 10.052,— 10.063,— 15.037,— ƒ21.952,— 25.006,— 24.952,— „De voortdurende Amerikaanse bombardementen op Noordvietna mese dijken, samen met de omstandigheid dat de natte moesson, in juni begonnen, in oktober de hoogste waterstand oplevert, kan in oktober leiden tot een watersnoodramp van ongekende omvang. Miljoenen Noordvietnamese levens worden ermee bedreigd. Het is van het grootste belang dat een Nederlandse delegatie zo snel mogelijk naar Noord-Viet nam gaat om de schade in ogenschouw te nemen. Het Amerikaanse volk, dat groot respect voor de Hollanders heeft, zal stellig veel waarde aan het Nederlandse oordeel hechten”. Afspraak Ziek van oorlog Voor meer inlichtingen hebt u de keuze uit 14 kantoren. 1^11 geldleningen XJIU UhI financieringen B I (Van onze correspondent) ADVERTENTIE (Van onze redactrice in Wenen) om zouden zeggen t 5 5 1 w --rir nrwvwvmnnjwuinj 1 1 1 1 1 1 I 1 1 1 B B 1 1 l i e s 1 1 Maria vluchtte in gezelschap van een Journalist van „The Observer” naan Enge land, waar ze nu op een onbekend adres de bui afwacht. Een IRA-woordvoerder heeft het afge lopen weekend alleen gereageerd met te zeggen dat „iedereen mag zeggen wat hij wil”. Maria heeft echter voor alle zeker- Een van de gaswagens van Raufj, met SS-autokenteken. „Daarbij komt”, aldus Maria, „dat deze zuiver terroristische activiteiten worden begeleid door politieke steriliteit”. „We hadden oorspronkelijk afgespro ken”, aldus Maria, „dat we ons zouden concentreren op militaire doelen, waar voor we de rechtvaardiging vonden zolang er vreemde troepen op ons grondgebied zijn. Wat er nu uit geworden is, kan alleen nog door Mac Stiofain worden gestopt, maar hij weet niet meer wat hij anders nog moet doen dan doorgaan met doden”, aldus Maria. Maria neemt in haar onthullingen harts- tochteljjk stelling tegen het in het wilde weg doden van burgers door middel van bommen die in auto’s worden achtergela ten. tanten over .mensen die verdienen te ster ven”. inwoners per vierkante kilometer bij 350 tot 400 kilometer dijk. De waters noodramp van 1953 kostte bijna twee duizend mensen het leven De Nederlanders gelden in de VS als een verstandig, degelijk en betrouw- Onder bewaking van tien agenten van de Amerikaanse Federale Recherche is de „tsaar” van de handel in verdovende mid delen Joseph Auguste Ricord zaterdag van Paraguay overgebracht naar de Verenigde Staten om terecht te staan. Ricord (midden) wordt ervan beschul digd de beruchte „monsieur André” te zijn, het brein achter een internationale bende die enorme hoeveelheden hiroïne ter waarde van acht miljard gulden naar de Verenigde Staten heeft gesmokkeld. Hij werd in maart vorig jaar op verzoek van Interpol in Paraguay gearresteerd. Washington heeft grote druk op dit Zuid- amerikaanse land uitgeoefend om zijn uit levering te bewerkstelligen. te in al Dat alles werd ingewilligd. „Een van Je dingen die de Amerikaanse regering ons altijd voorhoudt is, dat de regering in Hanoi een stel goddeloze communis ten is.” i i t s r r e t i t i r i. I. r e Dit zei George Wald, hoogleraar in de biologie aan de befaamde Ameri kaanse Harvard-Universiteit in Cam bridge bij Boston enkele ogenblikken voor hij naar Parijs vertrok om de Noordvietnamese onderhandelingsdele- gatie te spreken. Prof. Wald, in 1967 Nobelprijswinnaar voor zijn onderzoek op het gebied van fysiologie en medi sche wetenschap, verset zich al jaren lang heftig tegen de Amerikaanse oor logvoering in zuidoost-Azië. Speciaal voor deze boodschap is hij via Neder land gereisd. Het is voor het eerst dat er een dusda nig verslag van binnen uit de provisionele IRA beschikbaar komt. Men hoopt in Londen ook dat de onthullingen tot een openljjke breuk in de boezem van de provisionele IRA zullen kunnen leiden. „Maar nu de christelijke. Amerikaan se regering, die het Vietnamese leven grondig kent. Quaker Nixon geeft op dracht tot bombarderen van een zie kenhuis in Thanh Hoa, 120 kilomete, onder Hanoi, ’s Morgens om kwart voor tien op zondag 26 december vori; taar. Vier Amerikaanse bommenwer pers gooien ruim 450 kilo bommen ai Twee gebouwen in puin, verschillende 'loden. Dan, met tussenpozen van tier minuten komen diezelfde vliegtuiger nog vier keer over en laten fragmenta- tiebommen vallen. Dat is dan de ma nier waarop een christelijke natie als de Amerikaanse kerstmis viert”. Mac Stiofain’s katholicisme gaat zover, aldus de gevluchte vertrouwelinge, dat hij eens weigerde uit Noord-Ierland con dooms mee te brengen, die in de (katho lieke) Ierse Republiek van Dublin niet te krijgen zijn, „en die we toen gebruikten bij het fabriceren van explosieven”, Mac Stiofain was liever met een machinege weer in een auto gesnapt dan met een zakje condooms, aldus Maria. Wiesenthal is In het bezit van verschei dene brieven, die Rauff hierover aan de centrale in Berlijn heeft geschreven. Na de oorlog zat Rauff in Rimini in Italië gevangen. baar volk, niet erg radicaal, wel even wichtig. Ik zal de Noordvietnamese delegatie in Parijs alvast ervan op de hoogte brengen dat zij een aantal aanvragen voor visa kunnen verwach ten.” Dr. Wald verwacht van zo’n Neder lands bezoek, mits de bevindingen in de Verenigde Staten op doeltreffende wijze bekendgemaakt worden, een niet te onderschatten resultaat. „Meer dan wanneer de Nederlandse regering op aandrang van het parlement uiting geeft aan haar ongenoegen over deze oorlog. Dat is geen taak voor de Ne derlandse regering, daarvoor is de zaak te gevoelig in het licht van de Neder- lands-Amerikaanse verhouding.” Van Russische zijde heeft men bereid heid getoond het verzoek in te willigen, aldus Tanjoeg. Dezer dagen vertrekt een Joegoslavische delegatie naar Moskou om de zaak te bespreken. Onder de projecten zijn veel fabrieken. „Gedurende meer dan duizend jaar hebben onze voorouders dijken ge bouwd langs de rode rivier, de Ma, de Chu en anderen”, schrijft Hoang Minh Giam in een brief van 20 juli 1972 aan het Amerikaanse volk. Hoang is Noordvietnamees minister van Cultuur en voorzitter van het Vietnamese co mité voor solidariteit met het Ameri kaanse volk. „Het is met 600 mensen rer vierkante kilometer het dichtst be volkte gebied van ons land”. Ter ver gelijking, Zeeland heeft thans ca. 170 Hij wilde in Noord-Vietnam een zo juist gebombardeerde plek zien, Ameri kaanse krijgsgevangenen spreken en een gesprek hebben met regeringsfunc tionarissen in Hanoi. „Wij in Amerika", aldus dr. Wald. „zijn ziek van deze oorlog, maar wij zijn zeker bereid te luisteren naar het oordeel van een groep Nederlandse deskundigen. Geen volk ter wereld heeft zoveel kennis van waterhuishou ding en dijken als het Nederlandse. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië heeft de Sovjet-Unie meer dan vier mil jard gulden krediet gevraagd voor de uitvoering van een aantal grote projecten. Dit meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. daan. De bewapeningswedloop moet op houden. Daarvoor moet West-Europa af stand doen van het idee van ouderwetse „grote mogendheid”, die met kernwapens de „kleintjes” naar zijn hand zet. De risico’s daarvan moeten worden genomen. Ir. H. Vredeling, lid van het Europese parlement, zei dat pas greep op de proble men van Europa wordt verkregen door trans-nationale bindingen. Voorts ie een Europees beleid nodig, dat democratisch kan worden gecontroleerd. Dat kan alleen in een direct gekozen Europees parlement. Pas dan ook kan de Europese macht aangewend worden in het kader van de hulp aan de Derde Wereld. Met behulp van de nazistische hulpor ganisatie „Odessa”, die door bepaalde kringen in het Vaticaan werd gesteund, lukte het Rauff in 1947 naar Zuid-Ameri- ka te vluchten. Eerst woonde hij een tijd in Ecuador, later ging hij naar Chili. In 1963 eiste de Westduitse regering zijn uitlevering, maar de toenmalige macht hebber» in Chili wezen dat van d ehand. heid toch maar een revolver bij zich gesto ken. Het enige werkelijk tot nu toe onbe kende nieuws in het relaas, waarmee Ma ria in het Engelse zondagsblad is begonnen is dat de legerleiding van de IRA nu ook formeel niet meer wordt geleid door een driemanschap, maar louter en alleen door de Ierse Engelsman Sean Mac Stiofain, die volgens de burgerlijke stand nog steeds John Stephenson heet. Maria McGuire beweert bovendien dat er her haaldelijk in de hoogste regionen van de provisionelen over gesproken zou zijn Mac, Stiofain te vermoorden. De meest vooraanstaande figuren in de leiding van de provosionele IRA waren, behalve Mac Stiofain, de eerder genoemde O’Connell en Ruari O’Bradaigh van de provisionele Sinn Fein (de politieke vleu gel van de provisionele IRA). Dit drieman schap stond een jaar geleden, aldus Maria McGuire, nog aan het hoofd van het IRA- leger. Mc Stiofain is nu kennelijk in staat de rest van het gezelschap in een verdeel- en-heerspolitiek onder de duim te houden. Rauff dook meteen onder toen hij merkte dat er naar hem was gezocht. Dezer dagen slaagde Wiesenthal er dank zij een tip in de beruchte oorlogsmoordenaar opnieuw op te sporen. Men heeft in Wenen de hoop gevestigd op de democratische rege ring, die thans in Chili aan het bewind is. Tegelijkertijd heeft Wiesenthal aan de Socialistische Internationale het verzoek gericht om bij Allende eveneens op arres tatie en uitlevering van Rauff aan te dringen. Dat was akkoörd, in februari ben ik er geweest. Ik had vier vragen op mijn lijstje, waarvan er drie werden beant woord. De vierde was, wat er terecht gekomen is van de veertien verslag, gevers die bij de invasie in Cambodja spoorloos zijn verdwenen. Ik kreeg er van niemand iets over te horen. Ik vermoed dat zij door de mensen van Lon Nol zijn doodgescho ten. Prins Norodom Sihanoek, die met zijn regering in ballingschap in Peking zit, dacht er ook zo over.” APELDOORN, w Een brand heeft gis teravond in Apeldoorn de ongeveer 80 jaar oude achtkantige „Molen van Vorde- man” in dé as gelegd. De schade wordt geschat op ruim lOO.OOe. Dit is de zeven de min of meer ernstige brand binnen een week die in de Apeldoornee wijk Zeven huizen heeft plaatsgehad. „In de natte moesson”, zo gaat Ho angs brief verder, „zijn enige tientallen miljoenen mensen voor hun leven af- lankelijk van de ongeveer 3.000 kilo meterlange zee- en rivierendijken. In de afgelopen twee maanden zijn dertig dijken, twintig sluizen en twaalf dam men gebombardeerd, en daarna nog eens mensen die de dijken dichtten”, aldus de brief, waarvan slechts drie Amerikaanse kranten, waaronder de „New York Times”, een dezer dagen een exemplaar hebben ontvangen uil handen van dr. Wald. Maria McGuire beschrijft hoe er uitste kende betrekkingen bestonden tussen O’ Connell toen nog de politieke inspirator achter de schermen en de Britse mi nister voor Noord-Ierland, William White law, en hoe de IRA-ltiders met een zekere minachting de pogingen van oppositieleider Harold Wilson hadden gadegeslagen, die gedurendo een ontmoeting in Dublin enorm gescholden had en zich in het algemeen gedroeg op een manier waarop hij kennelijk dacht dat de IRA-mannen zich wel zouden gedragen Het verhaal van Maria McGuire wordt volgende week in „The Observer” voort gezet met een gedetailleerd verslag van haar avonturen in Amsterdam. Intussen hebben lerland-experts in Londen en Bel fast er een hartige kluif aan. DRONTEN. „Wat hebben gedaan, met beide hartfli we tot nu toe is een mand vol brood len naar ons toe halen en af en toe daarvan één broodje terugge ven”. Met deze uitspraak is saterdag op de landelijke manifestatie ter gelegenheid van de komende Vredesweek van het Interkerkelijk Vredesberaad in de Meer paal in Dronten aan honderden, vooral jongeren, duidelijk gemaakt, dat Europa met de hulp aan de ontwikkelingslanden op de verkeerde weg is. De 24-jarige Maria McGuire is de doch ter van een ambtenaar uit Dublin. Ze is nauwelijks een jaar verbonden geweest aan de provisionele IRA. Haar belangrijk ste opdracht was de supervisie te helpen uitoefenen op het overladen van een zen ding Tsjechische wapens voor de IRA- moordenaars, die via Amsterdam naar geheime plaatsen Ierland zou worden gevoerd. WENEN. Simon Wiesenthal heeft in Wenen voor een kleine sensatie gezorgd. Hij maakte de huidige verblijfplaats in Chili bekend van een van de meest ge vreesde oorlogsmisdadigers: Walter Rauff. Deze e x-SS-officier en ex-Gestapo-chef heeft in de oorlog 96.000 mensen ver moord met behulp van speciaal gecon strueerde gaswagens. Wiesenthal heeft in een brief aan president Allende van Chili verzocht om Rauff te laten arresteren. In „The Observer” wijst Maria McGuire er nog op dat voor de ÏRA-dictator de strijd langzamerhand sectarische elemen ten begint te krijgen. Hij stelt zich nu ook bij voorbaat al fel tegen de protes tanten op, wat in bet geheel niet in de politieke lijn van de IRA lag. Het ging de IRA erom Noord-Ierland tot deel van de Ierse Republiek te maken. Maar Mac Stiofain spreekt nu volgens Maria McGuire met betrekking tot de protes- IS GEVESTIGD TE: AMSTERDAM (TEL. 020 - 16 16 66) - ALKMAAR - BREDA - EINDHOVEN - 'S-GRAVENHAGE - GRONINGEN - HAARLEM - HEERLEN - S-HER- TOGENBOSCH-HILVERSUM-NIJMEGEN-ROTTERDAM-UTRECHT EN ZAANDAM Eén vraag drong zich in het bijzonder aan de honderden geinteresseerden in deze door het Actiecomité Flevoland voor Ont wikkelingssamenwerking samen met het IKV en de Novib georganiseerde manifes tatie op, namelijk de vraag: „Willen we nog het oude spelletje meespelen?” Met dat „oude spelletje” werd bedoeld, dat bijdragen tot internationale samen werking door Europa alleen werden gele verd, als de Europese landen er zelf baat bij vonden, HETZIJ economisch, HETZIJ politiek. Dr. B. de Gaay Fortman, lid van de Tweede Kamer voor de PPR, waarschuw de voor het fatalisme van „wij kunnen er niets aan doen” of het vals geloof „er komt wel wéér een oplossing voor”. Hij drong er op aan meer bewustwording bij de mensen te kweken. Volgens drs. J. P. Pronk, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, heeft Eu ropa op de laatste Unctad-conferentie een spelletje gespeeld, een spelletje van ver wijzen en van verdoezelen. Steun aan verdere Europese integratie moet volgens hem afhankelijk gesteld worden van Eu ropa’s bijdrage aan een wereldwijde sa menwerking. De Euopese Gemeenschap moet democratisch worden gemaakt. Voorwaarden die wij, volgens drs. Pronk, tot inzet moeten maken van de komende verkiezingen. IKV-lid drs. B. J. ter Veer noemde het vooral belangrijk, dat het „afschrikings- evenwicht” van Europa wordt tenietge- Maria McGuire begeleidde op deze reis David O’Connell, de 34-jarige leider van deze smokkel, die door de oplettendheid van de Nederlandse politie op Schiphol een vroegtijdig einde vond. O’Connell gaat door voor het enige politieke brein van betekenis achter de provisionele IRA. Maria en O’Connell hadden geruime tijd een verhouding. Hoe wel Maria’s rol binnen de provisionele IRA officieel niet al te groot was, vormde ze toch door haar intelligentie en haar kleurrijke persoonlijkheid in deze besloten mannengemeenschap een gezocht middel punt. Ze studeerde Engels en psychologie in Dublin en Madrid. Dr. Wald. ruim vijftig jaar zo zien, sterk gebruinde huid, gekleed een donkerblauw Maoachtig jasje, zijn bagage in een weekend-tas, een soort stukkezak en een vel pakpapier, heeft niets van een opdringerige revo lutionair, eerder het tegendeel. In de hal van het Amsterdamse hotel waar wij hem volgens afspraak afhalen, steekt hij, het lijkt wel schuchter, een vinger op als hij vermoedt dat zijn afspraak is binnengewandeld. Hij is geboren in New York, maar hij heeft enigszins een afkeer van steden. „Het is veel fijner met paarden te kunnen omgaan en de bloemen te ontdekken” zegt hij. In januari en februari van dit jaar is hij in China geweest op uitnodiging van de Chinese regering. „In Peking ben ik naar de Noordvietnamese zaak gelastigde gestapt met het verzoek Noord-Vietnam te mogen bezoeken. Inspecteur van politie R. H. Hessing verklaarde het ernstige vermoeden te hebben dat er in de wijk „Zevenhuizen” een pyromaan aan het werk is. Gistermid dag woedde -er ook al een brand in een fabriek van spoorwegmateriaal en indus- trieprodukten „Wensing N.V.”. Vorige week was er brand gesticht in vier con tainers in flatgebouwen en brak brand uit in een opslagplaats. Ook in Oud» Pekela is dit weekeinde weer op enkele plaatsen brand ontstaan. Hoewel in de afgelopen week iemand brandstichting heeft bekend, vermoedt de politie, dat er weer een pyromaan aan het werk is geweest. Zaterdagmiddag sloegen de vlammen weer uit een afgebrande landbouwschuur en 's avonds ging een hooischuur door brand verloren. Een pony kwam daarbij om. De gaswagens gecamoufleerd als Roode-Kruis-auto’s waren zo gecon strueerd, dat de slachtoffers tijdens een rit van hoogstens een half uur op jam merlijke wijze stikten doordat de uitlaat gassen naar binnen werden geleid. De wagens werden gebruikt In Wit-Rusland, de Oekraïne, Polen en Joegoslavië om joden en communisten te liquideren. Rauff had van deze actie de leiding en heeft zich alle moeite gegeven om de constructie van de wagens nog te perfec tioneren. De Egyptenaren zouden de Aziaten moeten vervangen die het land werden uitgezet. Men kon in Cairo niet hoeveel mensen Amin wil hebben. CAIRO (Reuter) Door goedingelichte kringen in Cairo is meegedeeld dat presi dent Idi Amin van de Afrikaanse staat Oeganda de Egyptische regering verzocht heeft technici, artsen en andere op be paalde gebieden geschoolde mensen naar Oeganda te sturen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3