Twee Heemskerkse priesters legden hun taak neer agenda Kennemers namen afscheid secretaris Berghuis van Castricumse boerderij uit 1890 verwoest Vrijzinnig Hervormden gaan samenwerken Weer reeks inbraken en diefstallen Eén predikant in Beverwijk en IJmuiden Feilloze tocht supertanker Hulde en dank in VERENIGINGSNIEUWS volle kerk IN DE IJMOND Na vijfentwintig jaar Jeugdtoernooi naar hem Caravan met wandluizen verbrand een 2e MONTEURS genoemd door kanaal Span hangbuikzwijnen in Animal Farm Conflict in raad van Groningen VelsendJmuiden Statencommissie overleden Heemskerk Beverwijk milieu bijeen W. E. Zuurendonk E' I Citroën' Hoogeveen b.v. te jak te 4 IJMUIDER COURANT MAANDAG 4 SEPTEMBER 1972 Velsen-IJ muiden Beverwijk HAARLEM - HEEMSTEDE Mr. Cornelisstraat 50 Haarlem Telefoon 258041 1 1 1 'Wj W Velsen-Noord Heemskerk Oud-secretaris NRV KM V i (Van een onzer correspondenten) uur 21.15 van u.: (Van een onzer correspondenten) (Van een onzer verslaggevers) Stumphiusstraat 46: jeugd 15.50-17.30 „Jullie hebben beiden enorm veel vrije vraagt DINSDAG 5 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- «traatweg; geopend 19-21.30 uur. Na de dienst, tijdens welke het kerk koor muzikale medewerking verleende, nam de heer H. Boerée afscheid van de beide priesters namens het kerkbestuur en de parochianen. Zowel pastoor Van Stijn gedeelte met de stallen is behouden geble ven. Naar een voorzichtige schatting be draagt de schade om en nabij de twee ton. In een soms emotioneel dankwoord be toogde de heer Berghuis, „dat de vereni ging een stuk van ons leven is geworden” en „dat het moeilijk zal zijn deze banden te verbreken”. Uitdrukkelijk bracht hij dank aan zijn vrouw die hem al die tijd terzijde stond. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat zijn opvolger, de heer K. van der Ven evenveel steun en medewerking zal ondervinden. De hangbuikzwijnen, afkomstig uit Vietnam, nu in de Animal Farm. alle van 1 C I bf g€ gc oc ee m ge w he zo or V n P d ir v z< g r< ir w re la hc w< to cie ni d d V rr w O( d: b< b< V( al m di b< m (Van een onzer correspondenten) BEVERWIJK - Tijdens een intieme bij eenkomst hebben de Kennemers vrijdag avond afscheid genomen van hun secreta ris Mart Berghuis, die deze functie vijfen twintig jaren heeft vervuld. Voorzitter P. Tegel noemde Mart Berg huis de man die een kwart eeuw op onnavolgbare wijze het secretariaat be heerde, met zijn vrouw als privé-secreta- resse. tijd aan de vereniging besteed en jullie huis stond als het ware dag en nacht voor de Kennemers open. Het aantal potten koffie dat jullie hebben verschonken moet indrukwekkend zijn aldus de voorzitter, die had uitgerekend, dat als zij gemiddeld per dag twee uren aan De Kennemers hebben besteed, dat in een kwart eeuw twee volle jaren is geweest. „Maar jullie hebben door de sport ook talloze vrienden gekregen”, zo stelde de heer Tegel vast en hij was blij dat de heer en mevrouw Berghuis toch nog enige taken voor de vereniging blijven vervullen. Als blijk van grote waardering werd hen een radio aangeboden. Leen Fenger overhandigde een blijvend geschenk en bloemen namens de jeugd commissie en voorts deed hij de verras sende mededeling, dat de jeugdcommissie het besluit heeft genomen het C-junioren- toernooi voortaan het Mart Berghuis-toer- nooi te noemen. VELSEN. In de nacht van vrijdag op zondag moest de brandweer uitrukken voor een tussen de brandweerkazerne en het woonwagenkamp in brand staande oude caravan, waarin zich alleen een stoel en een met veren gevuld kussen bevon den. Een onderzoek leerde, dat de eige naar, een bewoner van het woonwagen kamp, de caravan naar de oude Pontweg gereden had om het voertuig te verbran den. Als reden gaf hij op de aanwezigheid van wandluizen. Door de politie is een en ander nader op papier vastgelegd. In een uitbouw werd een waterleidings- buis aangesloten. Vermoedelijk door over verhitting ontstond brand in de aan deze uitbouw grenzende hooiklamp. die onmid dellijk in lichterlaaie stond. Doordat alles kurkdroog was en de uit de vorige eeuw daterende boerderij met hout beschoten is, was er geen houden meer aan. De brandweer, die spoedig ter plaatse was met groot materieel, pakte direct het vuur in de hooiklamp aan, liet het hooi met grijpers uiteenhalen en op een in de nabijheid gelegen veldje duchtig natgehou- den. Omstreeks zes uur kon het sein „brand meester’ ’worden gegeven, maar de nablussing vergde nog geruime tijd. Er ging 70 ton verloren; de inboedel kon worden gered. De heer A. Gerritse, die de receptie leidde, sprak namens het zaterdagvoetbal en de contactcommissie. D. Schutter voer de het woord namen de veteranengroep en C. Six vertegenwoordigde de jeugd raad, terwijl mevrouw Edel haar dank overbracht namens de paviljoencommissie en zij allen onderstreepten hun woorden met cadeaus en bloemen. De heer S. Hommes sprak namens de seniorencommissie. Hij heeft 24 jaar met Berghuis samengewerkt. Door het vertrek van de IJmuidense predikant ds. Nijdam is daar een vacature ontstaan, die niet meer vervuld kan wor den. Na een tweetal bijzondere ledenverga deringen is het besluit gevallen verder samen te gaan. Er blijven twee aparte gemeenten bestaan, maar ds. R. van 't Lindenhout die nu in Beverwijk staat, wordt nu ook predikant in IJmuiden. Beide gemeenten tellen samen vierhon derd leden. Om de kerkdiensten een nor maal verloop te geven zal men trachten een part-time assistent aan te stellen, die zowel ten noorden als ten zuiden van het Noordzeekanaal zou moeten werken. In de zondagmorgen in Velsen-Noord ge houden kerkdienst heeft ds. R. van ’t Lin dehout bekendgemaakt, dat hij het als het ware op hem uitgebrachte beroep om predikant te worden in zowel IJmuiden als Beverwijk heeft aangenomen. Met de kippen, konijnen, marmotten, de vos, eenden, ganzen, geiten en reptielen mee komt het aantal dieren, dat een onderdak heeft gevonden in de Animal Farm op 150. In de loop van vrijdag kreeg de Animal Farm van een bewoner van de Hunze- straat een aquarium van drie meter com pleet met verwarming en lichtkap aange boden. Van dit aquarium wordt naar alle waarschijnlijkheid een onderkomen voor de reptielen gemaakt. Ook de bouw van de volière schiet lek ker op. Het nachthok is al klaar op de af- timmering aan de binnenkant na. De ga zen volière moet nog geplaatst worden. Tegen het eind van september hoopt men de volière in gebruik te nemen. Er komen vogels in, die tegen een beetje kou kun nen, zoals kanarievogels en parkieten. Binnenkort moet de Stichting Kinder boerderij Meerwijk afscheid nemen van mevrouw M. Iles-Jacobs, die sinds 1964 deel van het bestuur heeft uitgemaakt. Zij is in deze functie altijd actief geweest, maar moet er in verband met drukke werkzaamheden mee stoppen. De Animal Farm is geopend op zater dag en zondag van 10.30 tot 17.30 uur. Gedurende het winterseizoen blijven de hekken op de werkdagen gesloten wegens werkzaamheden Afscheid van pastoor M. C. van Stijn en pater E. J. M. Hollink, maar beide priesters blijven in Heemskerk wonen. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Dracula’s lustige vampiervrouwen”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en „man en vrouw in bed”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck. Velserweg 2). Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN, Het eerste gedeelte de proeftocht van de supertanker „Texaco Panama” is zondagmorgen goed verlopen. Het schip voer van de NDSM-werf in Amsterdam door het Noordzeekanaal naar IJmuiden. Zowel de Hembrug als de Noordersluis werden vlekkeloos gepas seerd. De „Texaco Panama” bevindt zich op het ogenblik op de Noordzee en zal aanstaande donderdag afmeren bij de werf van Verolme op Rozenburg. MAANDAG 4 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const. Hiujgensstraat. Geopend van 20-1 uur. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 uur, Ruijsdael- straat 7: jeugd 19-21 u. DINSDAG 5 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const. Huijgensstraat. Geopend van 20 tot 1 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. MAANDAG 4 SEPTEMBER Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmui den, 19-21.30 u. filiaal Santpoort-noord. Wüstelaan 79, volwassenen en tieners 19- 21.30 u. jeugd 19-20.30 uur. NVSH, depot, bibliotheek en inlichtin gencentrum, geopend van 19.30 u. tot 20.45 uur in de benedenzaal 3 van gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. De Ring, boksles en conditietraining van 19.30 u. tot 21.30 uur in gymzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg, IJ muiden. IJMOND. De beide buitengewone wijkgemeenten van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Beverwijk en IJmuiden zullen samen gaan werken. CASTRICUM. Vermoedelijk door oververhitting dan wel door het werken met een open vlam bij loodgieterswerk- zaamheden is zaterdagmiddag omstreeks vier uur brand ontstaan in de boerderij van de heer Veldt aan de Holleweg. Het voorste gedeelte van de uit 1890 daterende boerderij is geheel verwoest; het achterste MAANDAG 4 SEPTEMBER Sportfondsenbad. Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 u. werkgroepavond AA. Sociëteit Alpha. Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44; volwassenen 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 19-21 u. DINSDAG 5 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 uur; CL 'M u. BIOSCOPEN City Theater, dinsdag en woensdag 20 u. „Von Ryan’s exprestrein”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Felison, Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-zuid, dagelijks van 14 u. tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum, gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, da gelijks 9.30 u. tot 12 uur en 14 u. tot 16.30 geopend; zaterdag en zondag gesloten. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, werkdagen (maandag tot en met vrijdag) 10 u tot 12 uur te bezichtigen. DINSDAG 5 SEPTEMBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u. 12.15-13.15 u., 16.40-18 u., 20-21.30 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lichting, spreekuur leidster van 9.30 u. tot 12.30 uur in Willebrordstraat 102, IJmui den; tel. 02550-10715. Federatie Bejaardenzorg, spreekuren 9-10 u. in gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, benedenzaal 3; 16- 17 u. Abeelenstraat 1, IJmuiden-oost, tel. 02550-12464 11-12 u. Velsen-Noord, buurthuis De Mei, Geelvinckstraat 28, tel. 02510-24025; 14-15 u. Santpoort (noord), postkantoor, Hagelingerweg 98 verder volgens afspraak op secretariaat, Abeelen straat 1, IJmuiden-oost, Tel. 02550-12464. Centrale Bibliotheek, Plein 1945. IJmui den, volwassenen en tieners 10-12.30 u. en 14.30-17.30 u. Centrale jeugd- en tieners- bibliotheek, Willemsbeekweg 96 IJmuiden- oost, 15.30-17.30 u. filiaal Santpoort-noord, Wüstelaan 79, volwassenen, tieners en jeugd 14.30-17.30 u. filiaal Velsen-noord, Wijkerstraatweg 177, volwassenen, tieners en jeugd 19-20.30 u. filiaal IJmuiden- west, Zeewijkplein, volwassenen, tieners en jeugd 19-21.30 uur. Manly Sport, boksles en conditietraining in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerk straat, oud-IJmuiden, van 19.30 u. tot 21.30 uur. HEEMSKERK - In de Laurentiuskerk heeft men zondagmorgen afscheid geno men van pastoor M. C. van Stijn en pater E. J. M. Holling, die beiden de pensioen- gerechtgde leeftijd hebben bereikt. Deze speciale dienst in een zo goed als geheel gevulde en met vele bloemen ver sierde kerk werd onder meer bijgewoond door loco-burgemeester H. J. M. Roozen en vertegenwoordigers van de Hervormde en de Gereformeerde kerk. Beide priesters blijven in Heemskerk wonen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tegen het weekend is er weer eens ingebroken bij de VOMAR aan de Bankenlaan. Men versnielde een glasruit en een stuk board om binnen te komen. Ontvreemd werden 350 pakjes sigaretten. Ook de Wenckebach MTS was opnieuw het doelwit. Daar vernielde men eveneens een ruit, maar omdat, men op een gesloten binnendeur stuitte ging men weer naar buiten om via een tuindeur opnieuw een poging te wagen. De toegang tot de por tiersloge en een sleutelkastje werden ge forceerd en met een sleutel kon toen de deur van de administratieruimte worden geopend. Door laden open te breken kwam men bij een metalen geldkistje, inhouden- de 340,-. Voor een pand aan de Alkmaarseweg zijn autopapieren uit een dashbordkastje ge stolen. Deze werden later teruggevonden in de Kerkstraat, maar een paspoort had men verscheurd. Bij „De Banjaert” in Wijk aan Zee blijkt al een paar maal benzine te zijn gestolen uit auto’s. Aan de Wijkermeerweg is gepoogd een auto te stelen. Van twee auto’s werden de tochtraampjes vernield. In Wijk aan Zee werd een gelddooe met ƒ250.- gestolen uit een ijscobox, die voor een garage aan de Voorstraat staat. Zaterdagavond om half elf werd de Beverwijkse politie ervan in kennis gesteld dat twee mannen op verdachte wijze met een Citroën-hestelauto bezig waren op de Kastanjelaan. Bij een direct ingesteld on derzoek trof de politie twee mannen aan op de Dreef, die aan het signalement vol deden. Het waien twee Beverwijkers, die meegenomen werden naar het bureau. Daar kwam ondertussen een mevrouw melden, dat in haar woning aan de Boogaardlaan was ingebroken. In het bureau herkende zij een wekkerklokje ais haar eigendom. De politie had dit zojuist in beslag ge nomen bij een der op de Dreef aangehou den mannen. Zij hadden de Citroen in de richting van de Dreef geduwd. Toen het wekkerklokje van diefstal afkomstig bleek heeft de politie de heren verder aan de tand gevoeld. HAARLEM. De commissie voor de mi lieuhygiëne uit provinciale staten van Noord-Holland houdt op dinsdag 19 sep tember om 16 uur een openbare vergade ring in het Provinciehuis aan de Dreef. Op de agenda staan onder meer: de in stelling van het fonds voor milieuhygiëne; de aanschaffing van meetapparatuur. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK - De levende have van de Animal Farm in het Alexanderplantsoen is sinds zaterdagmiddag uitgebreid met een span hangbuikzwijnen. Deze dieren, die afkomstig zijn uit Vietnam, zijn aan gekocht bij een dierenhandel in Nijverdal. Zij zijn door Oees van Vianen en de heer Van Kralingen vanuit Nijverdal naar Be verwijk gebracht. Het zijn tamme dieren, die vrij kunnen rondlopen en niet zo groot worden als gewone varkens. (Van onze stadsredactie) HAARLEM In Leiderdorp is op 74- jarige leeftijd overleden de heer W. E. Zuurendonk. De heer Zuurendonk was van 1946 tot 1968 secretaris van de afde ling Haarlem van de Nederlandse Reisver- eniging. Naast zijn secretarisschap leidde de heer Zuurendonk vele dagtochten voor de Haarlemse leden van de NRV. De crematie vindt dinsdag 5 september plaats in Velsen, na aankomst van trein 14.26 uur, halte Westerveid. GRONINGEN. In de Groninger ge meenteraad kan vanavond een ernstig po litiek conflict ontstaan met als mogelijk gevolg, dat een of meer wethouders hun functies zullen neerleggen. Naar aanlei ding van berichten over ernstige moeilijk heden, die binnen het college van B. en W. zijn ontstaan, heeft de fractie van het GPV een interpellatie aangevraagd. Deze partij wil opheldering over de gerezen moeilijkheden. Ook de PvdA en de CPN hebben intussen gevraagd te mogen inter pelleren. Burgemeester H. G. Buiter heeft toege geven, dat er binnen het college moeilijk heden zijn gerezen over de begroting voor 1973, die in verband met de enorme tekorten drastisch zal moeten worden ge saneerd evenals de begrotingen voor de jaren na 1973. Kernpunt van het conflict is of de begroting 1973 zal kunnen worden samen gesteld op basis van een beleidsplan met duidelijke voorrangspunten. Met name de PvdA heeft hierop sterk aangedrongen. Mi’ BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). S0 „De bedrieger bedrogen”. als pater Hollink hebben heel lang in Heemskerk gewerkt. „In deze wereld veranderen vele struc turen en de kerk kon niet achterblijven. Ook hier heeft men het kerkelijk leven moeten aanpassen”, aldus de heer Boerée, die had uitgerekend, dat pastoor Van Stijn tweeënveertig jaar priester is en pater Hollink zesendertig jaar. De heer Boerée richtte zich met woor den van dank tot beiden. Hij hoopte, dat zij nog lange tijd van nabij het kerkelijk leven in Heemskerk zullen volgen. Hij bood beiden een vorstelijke gift aan en sprak de wens uit dat zij respectieve lijk hun vijftig- en veertigjarig priester jubileum in Heemskerk zullen vieren. Namens het gemeentebestuur verklaar de de heer H. J. M. Roozen, die nog geruime tijd burgemeester H. Nielen we gens ziekte vervangt, dat het bestuur van de burgerlijke gemeente het in hoge mate waardeert als de Kerk de burgers op goede wijze begeleidt. De heer Roozen stelde vast, dat beide priesters de geweldi ge groei van Heemskerk hebben meege maakt. Namens het gemeentebestuur bood hij een grote bloemenmand en persoonlijke geschenken aan Na afloop van de dienst maakten zeer velen gebruik van de gelegenheid om beide priesters de hand te drukken. -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4